PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ver. Staten steunen Nederlandse politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea „Adempauze" in het Zeeuws Landjuweel RUSSISCHE NEDERLAAG BIJ AFRO-AZIATISCH OVERLEG Vandaag... LUXEMBURGSE REGERING DIENDE ONTSLAG IN 201e jaargang - no. 292 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7125 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 dec. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.-- ..Brieven of adres bureau v d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Ziertkzee, red. tel 2425 adm tel. 2034. Minister Luns in Tweede Kamer: P.v.d.A. zal kwestie-Nieuw-Guinea bij verkiezingen in geding brengen (Van onze parlementaire redacteur) „De Nederlandse opvatting ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt thans ten volle gedeeld door de Amerikaanse regering". Dit deelde minister Luns woensdag in de Tweede Kamer mee tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van bui tenlandse zaken. Ook de besprekingen met zijn Australische ambtgenoot, Casey, waren zeer nuttig geweest voor de samen werking tussen Nederland en Australië in Nieuw-Guinea. Hoe wel minister Luns begrip van de Kamer vroeg voor de beperkin gen, die hij bij het doen van mededelingen in acht heeft te ne men, als gevolg van het vertrouwelijk karakter V£H het overleg, gaf de bewindsman de verzekering, dat Amerika grote aandacht voor onze positie heeft. te breken, hetgeen zij wel tegenover Nederland heeft gedaan. De heer De Kadt (p.v.d.a.) had naar de mening van de minister weinig nieuws te berde gebracht. De Neder landse soevereiniteit over Nieuw- Guinea is geen doel op zichzelf. Als de heer De Kadt echter blijft aan dringen op een onderzoek naar an dere mogelijkheden dan geloofde de bewindsman, dat hierdoor de be- Kamer voor hel zenden van vluchtelingenvliegtuig of -schip naar Hongkong Ten aanzien van de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië zei de minister de gevoelens van de heer Korthals (v.v.d.) goed te kunnen be grijpen. Voorheen heeft de regering dikwijls krachtig uitdrukking gege ven aan haar gevoel van onbehagen over de houding van Amerika, maar thans kon liij verklaren, dat de Ame rikaanse en Nederlandse inzichten nauwer tot elkaar zijn^ gekomen. De heren Weiter (k.v.p.) en Korthals (v.v.d.), die geen vertrouwen had den in de bewering van Indonesische zijde, dat de wapens niet tegen Nieuw-Guinea zullen worden ge bruikt, adviseerde hij de verwachting niet uit te sluiten, dat de Indonesi sche regering voldoende realiteitszin heeft haar woord aan Amerika niet Kanaal Er is aanleiding nog even terug te komen op het grote Kreekrak- industrialisatie- en havenplan, dat door prof. dr. J. E. de Quay werd gelanceerd in de Provinciale Staten van Brabant. Bij de industriële aspec ten van dat plan werden gisteren in dit blad reeds enkele kanttekenin- gen geplaatst. laarnaast echter speelt ook de Ant werpenRijnverbinding een rol en men ontkomt niet aan de indruk, dat prof. De Quay daarover reeds omlijn de denkbeelden heeft, die bij het op stellen van zijn Kreekrakplan duchtig meespeelden. Wanneer binnen het kader van dit plan gesproken wordt over een kanaal, dat het nieuw te schep pen industrie- en havengebied zal ver binden met dejdokken van Antwerpen, dan gaat het in feite over de nieuwe AntwerpenRijnverbinding, een ver binding, die thans nog via het Kanaal door Zuid-Beveland loopt en die blijk baar in de toekomst verlegd moet worden naar het oosten. In België heeft de regering zich nog altijd niet duidelijk uitgesproken over de verbetering van de Antwerpen Rijnverbinding. Kort geleden hoeft de Hoge Autori teit voor het Vervoer in België op dracht van de Belgische regering ge kregen om een rapport uit te bren gen over de Antwerpse verlangens wat betreft de ontwikkeling van deze haven, daarbij inbegrepen de Ant- werpen-Rijnverbinding, In het rap port zou mede aan de orde moeten komen de invloed van de Deltawer ken en van de duwvaart op de Bel- fische Rijnvaart. erwacht wordt, dat dit rapport over enkele maanden gereed zal zijn en dat de Belgische regering daarna een definitief standpunt zal innemen bij het samenspel met Nederland ten op zichte van een Antwerpen-Moerdijk- kanaal. Wellicht is er verband tussen het gereedmaken van dit rapport en de duwvaartproef, die en kele dagen geleden is genomen via het Kanaal door Zuid-Beveland. Bij de duwvaart beweegt, zoals men weet, een bijzonder soort voortstu wingsboot een aantal laadbakken, waardoor massavervoer gemakkelij ker en goedkoper kan geschieden. Er zijn reeds buitenlandse boten van dit type en een eerste Nederlandse is in aanbouw. De proef om via het Ka naal door Zuid-Beveland Antwerpen te bereiken met een Duw-combinatie kan als mislukt worden beschouwd. Het kanaal en zijn sluizencomplexen leenden zich beslist niet voor de duwvaart en men mag dus verwach ten, dat straks in het rapport van de Hoge Vervoersautoriteit op de ontoe reikendheid van het Bevelands kanaal wordt gewezen. Maar wat zal men van Belgische zij de dan vragen om tot een betere Antwerpen-Rijnverbinding te ko men Het is bepaald onwaarschijnlijk, dat de gedachten in Antwerpen zouden uitgaan naar een grote verbetering van het Bevelands kanaal. Vermoe- (Zie slot pag. 3 kol. 1) staande onzekerheden niet worden opgeheven, maar worden vergroot. Minister Luns was zijn rede begon nen met een woord ter herinnering aan het feit, dat 't juist tien jaar was geleden, dat de universele verkla ring der Ver. Naties werd aangeno men. De bewindsman meende, dat er voorlopig geen reden was dit feit uit bundig te vieren. Vooral het schan dalige optreden van Indonesië is met de verklaring in volstrekte tegen spraak. Bij de replieken kwam de heer De Kadt weer op de kwestie Nieuw- Guinea terug. Hij toonde zich door het antwoord van de bewindsman niet bevredigd. De socialistische afgevaardigde erkende, dat in het vroegere Ned. Indië veel goede dingen tot stand waren gebracht op economisch en sociaal gebied, maar dat er anderzijds grote poli tieke fouten waren gemaakt. Daar om is hij bevreesd, dat er thans weer politieke fouten zullen wor den gemaakt, nu op internationaal terrein. Ook zou de heer De Kadt niet met stelligheid kunnen bewe ren dat een goed doorgezette poli tiek in de Ver. Naties ten aanzien van Nieuw-Guinea voor Nederland Lucia-feest niet tot betere resultaten zou voe ren. Hij bleef bij zijn standpunt, dat er een initiatief moet komen. „Wij leven op het ogenblik onder omstandigheden, dat verkiezingen wel eens eerder zullen worden gehou den, dan we hebben verwacht", zo besloot de heer De Kadt, daarbij doelend op de bestaande dreiging van een kabinetscrisis. Men kan er van overtuigd zijn, zo ging de socia listische afgevaardigde verder, dat bij die verkiezingen de P.v.d.A. Nieuw-Guinea ter sprake zal bren gen. En de uitspraak van het Ne derlandse volk wachten wij met ge rustheid af". De Kamer aanvaardde zonder de bat een motie van de heer Goed hart, mede ondertekend door afge vaardigden uit alle partijen, waar in de regering werd uitgenodigd te bevorderen, dat de landen van de Raad van Europa een vliegtuig of scheepsruimte ter beschikking stellen voor het vervoer van oude en zieke vluchtelingen van Euro pese afkomst in Hongkong. De mi nister zegde de heer Goedhart toe de zaak betreffende het uitgeven van een in het Russisch gesteld bulletin nog eens te bezien. Tegen half elf woensdagavond aan vaardde de Kamer de begroting van buitenlandse zaken zonder hoofde lijke stemming, echter met de aan tekening, dat de beide communisti sche fracties zich tegen hadden ver. klaard, VERRASSING IN CAIRO Overal ter wereld, waar Zweden wo nen wordt dezer dagen het Lucia- feest gevierd. Dit Luciafeest wordt beheerst door een aantrekkelijk meisje, dat in wit gekleed gaat en een kroon met kaarsen op het hoofd draagt. Met dit laatste wordt de terugkeer van de. zon gesymboli seerd; een typisch „Zonnewende- feest" dus. hi Bonn heeft de Zweed se kolonie haar Lucia al verkozen. Het- is de 20-jarige Elsabeth Sahl- ström uit het plaatsje Kungalv aan de Zweedse westkust. Luid applaus voor Britten te Accra De Sowjet-Unie heeft dinsdagavond op do economische conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen te Cairo een nederlaag geleden. Een poging van de Russische delegatie leider Nesterow om in een subcom missie nog een voorstel in te dienen, werd met twaalf tegen vier stemmen bij vier onthoudingen afgewezen. Nesterhow was in een rede ter on dersteuning van het voorstel begon nen met een aanval op de Ver. Sta ten en Engeland, die hij van inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van de landen in het Midden- Oosten beschuldigde, toen de Indo nesische voorzitter der subcommissie Mohamed Soebelian, hem buiten de orde verklaarde en meedeelde dat er geen nieuwe rapporten konden wor den ingediend. Onder de landen die dit standpunt steunden, bevonden zich India, Irak, Saoedi-Arabië, Soe dan en de Ver. Arabische Republiek. De Rus deelde mee dat zijn land be reid was met alle Afrikaanse en Aziatische landen handel te drijven op basis van wederzijds voordeel en dat de Sowjet-Unie reeds met der tien landen van deze groep handels akkoorden had gesloten. De Russi sche voorstellen zullen wellicht op de conferentie van volgend jaar aan de orde komen. De Sowjet-Unie stelde in een commissie, opgericht om de Euro pese Gemeenschappelijke Markt te bestuderen, voor onmiddellijk een „pool" van in de Afrikaanse en Aziatische landen gewonnen grondstoffen te vormen, als te genmaatregel tegen de E.E.G. Enige afgevaardigden uit Zuid- Oost-Azië antwoordden dat men eerst zou moeten nagaan of de betrokken landen dan hun produk- ten zouden kunnen verkopen. Tot dusver is over deze kwestie nog geen beslissing genomen. Bijna alle driehonderd gedelegeerden op de Pan-Afrikaanse conferentie die thans te Accra (Ghana) wordt gehouden begroetten gisteren de aan komst van de drie Engelse parle mentsleden met applaus, die als waarnemers naar deze bijeenkomst waren gekomen. De conferentie lieeft ten doel een plan op te stellen voor lwt uitdrijven van het kolonialisme uit Afrika. :«9e Mededeling, dat de leden van de Britse Labourpartij Bob Edwards en Will Griffith en tevens het lid van de Conservatieve partij Philip Good- hart waren gearriveerd, werd met luid applaus begroet. Maar een ovationeel ontvangst werd bereid aan een andere laatkomer Alfred Hutchinson, een van de be klaagden uit het Zuidafrikaanse „ver- raad-proces". Onder de sprekers van gisteren be vonden zich reverend Michael Scott, een Anglicaans geestelijke, die voor de Ver. Naties de behandeling aan de kaak heeft gesteld van de Herero- volksstam in Zuid-West-Afrika en dr. Julius Kiano van de Afrikaanse nationale Unie van Tanganyika. De afbraak van de Wereldtentoon stelling is in volle gang: hier een kijkje door het half afgebroken pa viljoen van de elektriciteit, met op de achtergrond het onaangetaste atomium. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse interieur- en portretlithograaf, tekenaar en e schilder Carel Chr. A. Last te ff Amsterdam werd geboren; M is het 200 jaar geleden, dat M §1 de eertijds beroemde Duitse violist, dirigent en componist Karl F. Zeiter te Petzow- Werder a. d. Havel werd ge- H boren. m minimmum! Schneider veroordeeld De 39-jarige Oostenrijker Robert Schneider, die, met een vervalste doktersbul, hoofd wist te worden van de psychologische dienst van het Westduitse leger, is woensdag door een gerechtshof te Bonn tot 46 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Schneider had voor het hof ver klaard, na de oorlog dokter, portier, arbeider, lid van een jazz-orkest en repetitor te zijn geweest. De openbare aanklager had medege deeld dat Schneider in 1955, toen het nieuwe Westduitse leger in het leven werd geroepen, bij de medische staf was ingedeeld. In 1956 werd hij ge arresteerd. Schneider had richtlijnen opgesteld voor het psychologisch toetsen der dienstplichtigen. Deze richtlijnen zijn bij de beoordeling van 80.000 West duitse militairen toegepast. Bootje kapseisde, 77-jarige visser verdronken De 77-jarige visser J. Klop uit Hen- drik-Ido-Ambacht is op de Merwede door verdrinking om het leven ge komen. Zijn 70-jarige neef C. Klop kon op het nippertje gered worden Hun stalen vissersbootje ,pact aan- hangmotor zonk. Het ongeluk gebeurde toen de vissers ter hoogte van het lange veer te Har- dinxveld een draad overgooiden naar het sleepschip „Edelweis" om zich voort te laten trekken. Achter dit schip met nog twee andere, getrok ken door de sleepboot „Fatima", hin gen ankerdraden onzichtbaar in het water. Toen één van deze kabels strak getrokken werd, raakte die be klemd tussen zwaard en romp van het vissersbootje. Dit werd gedeelte lijk uit het water gelicht en kapzeis- de. Visser C. Klop. die op de kop zat, kon zich vastklemmen aan de bolder van de „Edelweis" en werd daar aan boord gerokken, maar zijn 77-jarige neef kwam in het water terecht en is verdronken. MOTIE VAN WANTROUWEN AANGENOMEN Minister wilde poging tot omkoping van ambtenaar in doofpot stoppen In Luxemburg is voor het eerst sinds 1947 een regeringscrisis ontstaan, doordat de vier socialistische minis ters zijn afgetreden naar aanleiding van de aanvaarding van een motie van wantrouwen tegen de socialisti sche minister van arbeid en justitie, waarbij r.-k. leden van de coalitie VOOR HET EERST SINDS VIJF JAAR.... Met instemming begroet VOOR HET EERST sinds vijf jaar zal er dit seizoen 1958/ 1959 geen Zeeuws Landju weel worden gehouden. Zoals bekend heeft de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk geadviseerd een „adempauze" in te lassen, o.m. in verband met de plannen voor het houden van een Nationaal Landjuweel in het seizoen 1960/ 1961 en omdat er „een algeme ne behoefte aan een adempau ze" zou bestaan. Bovendien zou het in het seizoen 1959/1960 te houden Zeeuws Landjuweel dan beter als „voorronde" kunnen dienen voor het nationaal Land juweel, dat en dit even ter zijde geïnspireerd werd door het Zeeuws Landjuweel, welke laatste „juweel" het landelijke tevens tot voorbeeld diende. Was een adempauze inderdaad no dig? De toneeladviseur voor Zeeland, Jan Lemaire Jr., verklaarde ons des gevraagd, dat de amateur-toneel verenigingen in Zeeland inderdaad aan zulk een adempauze toe waren. Gedurende vijf achtereenvolgende jaren immers hebben de verenigin gen zich elk seizoen ingespannen om zo goed mogelijk voor de dag te ko men en dat betekent o.m.. dat men wanneer in mei het Landjuweel was gehouden zo rond augustus al weer moest beginnen met de repeti ties voor het komende seizoen. Daarnaast kwamen er nog ande re, uiterst praktische factoren in het geding, zoals bijvoorbeeld de financiële kant van de zaak. Vrij veel verenigingen immers kwa men op hoge lasten om de dood eenvoudige reden, dat zij zo goed mogelijk uit de bus wilden ko men en dat kost geld. Geld voor kostuums voor decors en meer geld voor zaalhuur, omdat men in vele gevallen vaker repeteerde. Maar voor alles was er in de vereni gingen inderdaad behoefte aan een rustpauze; er moest te gejaagd en te gespannen gewerkt worden en om een oude beeldspraak te gebruiken de boog kan nu eenmaal niet altijd gespannen zijn. ,Jn de pas Een andere overweging die leidde tot het adviseren van een „adempauze" was, dat men straks „in de pas wil blijven" met het Nationaal Landju weel. Wanneer immers in het seizoen '59-'60 weer een Zeeuws Landjuweel wordt gehouden, waarin de deelne mende verenigingen „fris van de le ver" voor de dag kunnen komen, kan men automatisch inhaken op het na tionale juweel in het seizoen 1960-'61 waarin de winnaar van het Zeeuwse juweel dan de Zeeuwse kleuren te verdedigen zal krijgen. In het algemeen hebben de amateur- toneelverènigingen het besluit om het Zeeuwse juweel een seizoen over te slaan met instemming begroet. Hier en daar gingen wel stemmen op. die betoogden, dat het juweel „het zout was voor het toneelleven in Zeeland", maar intussen is wel gebleken, dat er toch ook zonder dit „zout" doelbe wust wordt doorgewerkt, zij het dan in een minder gejaagde en gespan nen sfeer dan in de voorgaande jaren nogal eens het geval is geweest. Overigens zij nog eens nadrukkelijk gesteld, dat het Zeeuws Landjuweel als zodanig zeker zal blijven bestaan. Men gaat op het ogenblik echter wel na wat voor de toekomst de gunstig ste oplossing zou zijn: óf bijvoor beeld wederom het Landjuweel jaarlijks houden over een periode van vijf jaar en dan een „adempauze", óf het zodanig organiseren, dat er elke twee jaar in plaats van ieder jaar een Landjuweel komt. Naar de mening van de heer Lemaire zou deze laat ste oplossing wellicht de gunstigste zijn, omdat er dan telkenmale meer mogelijkheden tot bezinning zullen komen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de Culturele Dag, los van het Landjuweel, dit jaar normaal doorgang zal vinden. Het pro gramma voor deze dag, die dit maal in het Ledeltheater te Oost burg zal worden gehouden, staat uiteraard nog niet vast, maar wei is besloten om ook dit jaar een toneelopvoering te geven met een door de toneeladviseur aan te wij zen vereniging. van socialisten en rooms-katholieken de liberale oppositie hadden ge steund. Groothertogin Charlotte aanvaard de later het ontslag van het kabi net. De kwestie ging over de beschul diging van liberale zijde dat minis ter Bodson zou hebben geprobeerd eeL mislukte poging tot omkoping van een ambtenaar van het minis terie van vervoer in de doofpot te stoppen. De minister verklaarde zelf dat hij degenen die de poging tot omkoping hadden gedaan, niet had laten vervolgen om de ambte naar die zelf het geval had aange geven moeilijkheden te besparen. De coalitie van socialisten en rooms-katholieken bestond sinds 1951. Premier Pierre Frieden is lid van de (r.-k.) Christelijk-Sociale Partij. 0 Een aantal luxueuze bars in Parijs en andere Franse steden, dat gespecialiseerd is in de verkoop van Schotse whisky,- heeft besloten een week lang gesloten te zijn uit protest tegen de uitspraak van een Britse rechtbank, volgens welke Spaanse mousserende wijn als „champag ne" mag worden verkocht. .VERWACHT. MEER WIND Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige neerslag. Tijdelijk krachti ge of harde wind tussen zuidwest en zuidoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 12 december Zon op 8.38 onder 16.28 Maan op 9.48 onder 18.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1