DE KERKEN Bruid op zicht in de stratosfeer PILOOT STORM ontvoerd Kerken moeten solidair zijn met de moderne mens Bijeenkomsten van protestanten en rooms-katholieken DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FEUILLETON VAN MARGARET MALOOLN Toen ging ook hij aan zijn schrijf bureau zitten. Tot op dat ogenblik was hij uiterst rustig en kalm. Als hij later erop te rugzag herinnerde hij zich, dat hij even goed bij zijn verstand was ge weest als wie dan ook. Hij was aangenaam verrast toen het kleine rode puntje op zijn bureau be gon te flikkeren als teken dat iemand van beneden naar hem toekwam. On willekeurig trok hij zijn zwarte das recht en begon eensklaps onver klaarbaar verlegen met een pot lood aantekeningen te maken op een notitieblok. Hij hoorde geluiden bulten de kamer, het opengaan en sluiten van de lift, even later een klop op zijn deur. En zei toen, op scherper toon dan hij zelf wist: „Entrez". De deur ging open en Raoul keek in Henri's, hem welbekende, gezicht. „Juffrouw May, m'sieur". kondigde Henri aan, met zijn gezicht in de ver eiste, nietszeggende plooi, maar met zekere trilling in zijn stem, waaruit Raoul duidelijk bleek, hoe de man over het meisje dacht. In de nu volgende langdurige „pau ze" beleefde hij zonder het te we ten een der belangrijkste ogenblik ken van zijn leven. Hij merkte niet, dat Henri, de deur zorgvuldig achter zich sluitend, verdwenen was. Raouls ogen ontmoetten de grote grijze ogen van Caroline May. Hij stond op en liep om het scnriji- bureau naar haar toé, met vlugge driftige bewegingen. Toen hij haar daar zag. staan, zo stralend in haar lieftallige schoonheid, vloeide zijn bloed sneller en klopte zijn hart he viger. Hij had een wonderlijk licht gevoel in zijn hoofd en zijn gewoon lijk zo nauwkeurig, stipt en ordelijk werkend brein leek ditmaal minder helder. Hij glimlachte verlegen, om dat het hem moeilijk viel, onverschil lig te blijven afwachten en prees zich al gelukkig, dat hij haar kon aansta ren zonder onbeleefd te schijnen. Caroline van haar kant glimlachte niet. Ze was in de deuropening blij ven staan, met haar vragende blik ken op Raoul gericht en innerlijk zonderling teleurgesteld, omdat deze man immers niet „m'sieur Pierre" kon zijn. Hij paste allerminst in het beeld, dat Fanny haar van hem had geschetst. Neen, er was iets niet in orde. In tegenstelling met Georges verha len over de indruk, die Raoul op het z.g. zwakke geslacht placht te maken, joeg zijn blik haar enkel schrik aan. Angstig wendde ze zich om, alsof ze wilde ontsnappen, maar de deur was gesloten. Nu had ze het gevoel dat ze in een val was geraakt en niet wist, hoe weer vrij te komen. Raoul was nu dicht bij haar. Hij stak de hand uit, glimlachte vriendelijk ofschoon wat stijfjes, sloeg correct de hakken tegenelkander en zei in 't Engels: „Juffrouw May, nietwaar? Goedenavond". Caroline knikte even. „Goedenavond, m'sieur", antwoordde ze zacht en stak zonder het zelf te weten haar hand uit naar de zijne. „U is toch m'sieur Pierre niet"? vroeg ze, plotseling een tikje hees. Terwijl hij haar vingers even in de zijne hield, boog Raoul zich wat voor over en raakte met zijn lippen heel licht Caroline's hand aan, die hij on middellijk weer losliet, waarna hij zich oprichtte en een stap achteruit deed. Hot gracieuze gebaar nam slechts enkele seconden in beslag, maar getuigde van zoveel respect, dat Caroline haar zelfvertrouwen herwon en zich door zijn houding vereerd gevoelde. Juist toen ze op het punt stond te vluchten, keerde haar zelfbeheersing terug en kwamen haar zenuwen t.ot. rust. „Ik ben inderdaad m'sieur Pierffe, juffrouw May", antwoordde Raoul een beetje geamuseerd, waarop Caro line alleen maar en met moeite „O!" kon uitroepen Ze begreep er nu alles van. Fanny had haar in een strik gelokt en zij, Caroline, was boos op zichzelf, om dat ze zo argeloos in die strik was gevallen! „Waarom kijkt U me zo verbaasd aan? Zie ik er zó vreemd uit"? in formeerde Raoul met een zachte, bij na strelende buiging in zijn bariton. Ze kon deze jonge man onmogelijk vertellen, dat Fanny hem had be schreven als een oude, dikke tiran en dus zag Caroline bescheiden voor zich, terwijl ze kalm antwoordde: „Pardon, m'sieur". Het leek we! alsof hij haar gedach ten had geraden, want hij hernam dadelijk: ..Misschien ben ik anders dan U had verwacht en moest ik er ouder uitzien. Nu, toevallig voel ik me vanavond als een man van mid delbare leeftijd". „O, neen" riep Caroline haastig. „Het doet er niet toe", zei Raoul, die haar verlegenheid had opgemerkt. „U is juffrouw May en ik ben Raoul Pierre. Dit is mijn kantoor en U is hier gekomen om te praten over het werk, dat U voor mij wilt .doen.. Zul? len we gaan zitten?" Hij sprak heel kalm, met iets zelfver zekerds, dat Caroline vertrouwen in boezemde. Toen hij zich omdraaide om een steel voor haar aan te schui ven,bemerkte hij, dat zijn secreta resse hem en ziin gast met belang stelling zat aan te staren. Met de vlugge tegenwoordigheid van geest, speciaal de Fransen eigen, ging Raoul bijna in één adem voort. „Maar laat mij U eerst mijn secretaresse caissière, mejuffrouw Nini Dogas, voorstellen". Meteen wuifde hij met de hand in de richting van het Pa- rijse meisje, dat opstond en lang zaam naar hen toekwam. Caroline had bij Nini's nadering moei te een aandrang tot lachen te be dwingen, want nooit had ze zo iets potsierlijks gezien. Ongetwijfeld be zat het meisje persoonlijkheid. Haar zwarte, warrelige haar viel met een nijdige krul over haar bijna spier witte voorhoofd en scheen haar grote glanzende zwarte ogen nog sterker te doen uitkomen. De dikke overigens niet opvallende neus paste bij dit al les wonderwel. In haar blik lag iets fels. iets dreigends en dwingends, terwijl haar grote, rode mond haar gelaat als met een bloedige streep juist boven de hartvormige kaak in tweeën r"1"* Caroline had meisjes als Nini wel in Franse films gezien. Bij uitstek vrouwelijke Franse meisjes, helemaal niet mooi, maar onmiskenbaar op vallend en gewoonlijk in z.g. vam pier-rollen. Ze droeg een korte zwarte japon, zo nauwsluitend, dat haar bewegingen er door belemmerd werden. Haar dunne benen, omvat door ragfijne nylonkousen rustten in schoenen met de hoogste hakken, die Caroline ooit had gezien. Die schoe nen, eigenlijk sandalen, hadden dik ke zolen en nylon riempjes. Met de ogen op Raoul gericht, kwam Nini al trippelend en strompelend naar hen toe, terwijl ze even haar dunne lippen krulde. Blijkbaar vond m'sieur Pierre niets belachelijks aan de vertoning, of was hij door de langdurige samenwerking met Nini gewend aan haar uiterlijk. Hij glimlachte althans zijn secreta resse vriendelijk toe, alsof hij trots op haar was, en toonde zich kenne lijk met haar ingenomen. Naderbij komend richtte Nini haar zwarte ogen op Caroline's gelaat, maar in haar blik viel niets te lezen. De twee meisjes maakten een afge meten buiging, waarop Nini er heel effen en stijf „bonjour, mademois elle May" uitbracht. Raoul glimlachte andermaal. Er was geen speciale aanleiding voor die flimlacn. tenzij dan het merkwaar- ige gevoel, dat zich reeds dadelijk toen hij Caroline zag van hem mees ter had gemaakt. Het leek wel. of de druk, die hem maandenlang had be nauwd, met één slag was verdwe nen en hij weer zo vrolijk en zorge loos was als in de jaren toen de last van verantwoordelijkheid voor 't sla gen van zijn loopbaan hem nog niet bezwaarde. Hij had uit louter blijd schap wel kunnen lachen en zingen, zodat al zijn zelfbeheersing nodig was om daarvan niets naar buiten te laten blijken. Met enige, echter voor anderen niet merkbare inspan ning verbrak hij de nu ingetreden stilte en zei in een lichtelijk geaccen tueerd Engels: ..Nini is maar een andere naam voor mijn hoe zal ik het uitdrukken eerste officier. (Wordt vervolgd) Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.57%—10.57% New York 3.78%—3.77'/b, Montreal 351—3 91%, Parijs 89.7589-85, Brussel 7.58%— 758%, Frankfort 90.43%—i9<K4B%, Stockholm 72.97%—'73.02%, Zurich 86.47—86.52, Zürlch (vr. fres.) 87.95% —88.00%, Milaan 00.57 60.62%, Oslo 52.83—52.88, Wenen 14.60%— 14.61%, Ankara 3.80ft—3.80H. Praag 52.84—52-94, Lissabon 13.26%— WVW>*VW\AAi\W\A'\^VW dentie. Officieel Is nu door het Unilever- concern meegedeeld, dat notering voor de certificaten van gewone aandelen Unilever op de West-Duitse beurzen te Frankfort, Dusseldorp, Hamburg, Mün- chen en Wesf-Berlijn is aangevraagd. De Introductie kan in de tweede helft van Januari 1959 een feit worden, aldus de beurs. Hierdoor krijgen de Unileverpa- pieren een nog grotere Europese sprei ding en dit wordt ter beurze als een gunstig teken opgevat. Het was gister middag bij de opening in de hoek van het margarinefonds weer een zeer ver warrende situatie doordat vrijwel all* papieren ln één hoek werden verhandeld. De drukte was enorm en overtrof dl* van eergisteren. De prijzen fluctueerden behoorlijk. Zowel het buitenland, het pu bliek en de speculatie wierpen zich op de stukken, waardoor de prijzen snel ste gen. De oude certificaten openden op 403, werden daarna 410 en vielen op dit niveau een paar punten terug. De slot- koers van eergisteren was 384. De winst bedroeg derhalve ruim 20 punten. Voor de nieuwe certificaten beliep de winst ruw geschat eveneens een twintigtal pun ten. De stock-dividenden liepen op van f 985.— tot f 1005.— waarna een lichte reactie Intrad. De slotprijs voor deze di videnden van eergisteren was f 945.— Het Unileverconcern heeft haar Noors* belangen verkocht voor f 26.6 miljoen. Deze mededeling werkte een hausse- stemming voor de margarinepapieren ln de hand. Na de vrij stille dag van eergisteren vu er gisteren ook voor de Philipsaandelen weer grote vraag aanwezig. Na een opening op 444 steeg de koers van deze aandelen tot 449%, tegen eergisteren 427%. Tegen het slot trad een lichte reac tie ln. De 5 pet. converteerbare obliga ties Philips mochten er met een koers winst van ca. 8 punten ook weer zijn. A.K.U 's wilden gisteren niet achter blij ven en noteerden 6 punten hoger. Kon. Olie's 70 cent beter en K.L.M. een paar dubbeltjes hoger. De dalende prijzen van de trampvrachten brachten voor de scheepvaarten dalende koersen van 1 tot 3 punten bij geringe omzetten. Cultures circa 1 gulden beter voor Dell. Staats fondsen prijshoudend tot Iets hoger. Woensdag 17 december a.s. zal de In schrijving worden opengesteld op f 30 miljoen 5% procent 17%-Jarlge obligaties N.V. Rotterdam—Rijn Pijpleiding Maat schappij tegen de koers van 100 pet. D» eerste verhandeldag van claims Vul- caansoord N.V. bracht een adviesprijs van f 190 tot f 200 tegenover een theore- tische waarde van f 227 per claim. Prolongatie 3% procent. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Voortzetting hausse-stemming 9 dec. 10 dec. Republic Steel 89% 69% Nederland 1951 (3%) 93% Shell OU Comp. 79% 79% Nederland 1948 (3%) 85% 8553 Tide Water 22% 22% Nedreland 1955 (3%) 87% U.S. Steel 86 87% Nederland 1947 (3%) 3 89% 90ft Nederland 1937 3 87% 87% PREMIELENINGEN. Dollarlening 1947 3 90% 90 Amsterdam 1951 88% 83% 88% Investerlngscert. 3 95% Breda 1954 83% 82% Nederland 1962-64 3 94% 94% Eindhoven 1954 82% Ned. Indië 1937 3 95% 96 Enschede 1954 83 95% 83% 95% 6 pet. Woningbouwlening 57 109H 10918 Den Haag 1952 I Nat. Handelsbank 126 125 Den Haag 1952 II 93% 93% Ned. Handelmij. 179 179 Rotterdam 1952 I 96% 98% Alg. Kunstzijde Unie 238 245% Rotterdam 1952 II 95% Berghs' en Jurgens 278 278 Utrecht 1952 99 99% Calvé-Delft 366% 377 Amsterdam 1956 I 86% 86% Hoogovens n.r. 330 330 Amsterdam 1956 H 94% 94 Ned. Kabelfabriek 300 298 Amsterdam 1956 III 94% 94% Philips 427% 442% Amsterdam '33 (C. en A.) 95% 95% Unilever 401 Dordrecht 1956 84% 84% Wilton Feijenoord 198% Alkmaar 1956 84% 84% Kon. Petroleum MIJ. 189 188.20 Amsterdam Rubber 67% 67% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES Holland Amerika Lijn 149 148% 8-12 9-12 10-12 Kon. Paketvaart 135% 136 Intern- concerns 352.53 353.37 360.45 Rotterdamse Lloyd 139 138% Industrie 167.85 167.30 166.89 Scheepvaart Unie 134% 132% Scheepvaart 14152 141.09 139.14 Stv. Mij. Nederland 149% 150 Banken 130.06 130.06 129.57 H V A. 126% 127 Indon. fondsen 98 76 98.76 98.49 Bank van Ned. gem. 4% 95% 94% Algemeen 240 54 240.77 243.77 Bank van Ned gem. 0-5-10 127 128 Centrale Suiker 246 250 BEURSOVERZICHT. Kon. Mij. De Schelde N.B. 201% 199 Onder leiding van certificaten Unilever, intern. Nickel 85% 86% zowel oude als nieuwe, plus stock-dlvl- American Motors 32H 33% denden, zetten de internationale waarden Anaconda 56 57 gisteren ter beurze de hausse-stemming Bethlehem Steel 47% 47% voort. Dit gold in het bijzonder voor de General Motors 46% 46 Unilever op de Westdultse beurzen te Kennecott 93% 94% overige waarden in deze sector een dank- Pennsylvania 17% baar gebruik maakten van de vaste ten- (Advertentie) Nog 14 dagen dan is het weer KerstfeestNatuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. WIU U vers* mayonnaise. Iet dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van uwnueea** en de maatschappij terug naar Shaster. Toen hij de Horzel enkele minuten later op de repulsors liet dalen, reed de politiewagen van zijn vrienden juist het vliegveld op. „WAT DE EXPO LEERDE" (Advertentie) te blijven. Arend protesteerde radio-contact met de politiewagen te krijgen. Doch tever geefs. Al ziin plezier was opeens van hét „spelevliegen1' af én hij keerde llnea recta Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOYENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! i ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE rEsso Extra 1 (Winter Grade) j voor zomerprestaties j in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! En daarbij wijzen op het verticale vlak. Het nieuwe nummer van Wen ding opent met een stuk, getiteld „Om te beginnenwaarin dr. Idenburg enige beschouwingen vastknoopt aan indrukken, die hii op de Wereldtentoonstelinlg 1958 heeft opgedaan. Bij zijn poging wat dieper in de geest van het Russische paviljoen door te drin gen, kwam de mens als arbeider, Homo faber, naar voren. De Ver enigde Staten daarentegen hebben ons, aldus de schrijver, als mens- ideaal niet de arbeider, maar de consument, de Homo profitans, voor ogen gevoerd. Het was goed, dat de beide kerkelijke paviljoens dat van het Vaticaan en dat der Erotestantse kerken, daar stonden, ie kerken hebben iets te zeggen tot de mens van de technisch-in- dustriële periode. Zij zullen de homo faber en de homo profitans opmerkzaam moeten maken op een dimensie van hun bestaan, waaraan zij in alle drukte van hun arbeid en bij alle bezorgdheid om het goede leven, voorbijgaan. Zij zullen aan beiden moeten ver kondigen, dat zij bij alles wat hen vervult, het volle, rijke menszijn toch niet gegrepen hebben. Maar zij zullen zich daarbij moe ten realiseren, dat de mens van de technisch-industriële periode, ze ker in de fase, welke deze laatste thans heeft bereikt, een andere is dan die van de boeren- en herders periode. De laatste kent nog de rust en de stilte, hij wordt ge vormd door de omgang met de dieren en de dingen, hij beseft nog zijn afhankelijkheid tegen over de krachten van leven en dood. Het begrip van het eeuwige behoeft hem niet verborgen te blijven. De moderne mens mist de ze ervaringen en leeft eraan voor bij. Zijn bestaan voltrekt zich in het horizontale vlak der dagelijk se dingen, terwijl hij de verticale relatie, welke daarboven uitwijst, niet onderkent. H11 is geestelijk ongevormd en daaróm niet voor bereid voor een boodschap, welke uitgaat boven dat, wat zijn pre sente leven vervult. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroeper» te Nieuwe Tonge B. J. Zaal t« Houten (U.). Aangenomen naar Dwingelo H. Bosma te Beers. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage—Moerwijk (tweede pred.plaats) P. D. Bouwknegt te Wolfaartsdijk; te Marlenberg Th. P. van Belzen, kand. te Arnemulden; te Grouw- Irnsum G. O. N. Veenhulzen, kand. te Eede. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Beroepen te Leerdam (als missionair pred. voor NIeuw-Gulnea) P. Klngma te Noord-Bergum. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Urk J. C. van Ravenswaalj te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Lisse A. Elshout te Utrecht en H. van Gilst te Dirksland, van wie laatstgenoemde is beroepen. Aan het slot van het artikel vertelt prof. Idenburg, dat een groot evenement voor hem is geweest het bezoek aan de ten toonstelling „Imago Christi", een plaats van rust en bezin ning boven in het Vaticaanse paviljoen. „Daar werd getoond hoe het beeld van Christus in de loop der tij den is begrepen. De wisseling de zer opvattingen herinnerde er mij aan, dat dit beeld verandert met de evoluties van de cultuur. Ook de kerk brengt haar boodschap in de gestalte, welke de cultuur daaraan geeft. Zij staat niet los van de denkvormen en levensover tuigingen van de tijd. Zij gebruikt deze veeleer als het voertuig van haar getuigenis. Daardoor is zij vandaag mede begrepen in de cri sis der cultuur, welke ik boven heb aangeduid. Zij valt evenzeer onder de kritiek, welke de moder ne mens op de overgeleverde be grippen en overtuigingen toepast en moet toepassen, wil hij het contact met de wereld van de geest behouden. Daaruit is de spanning rond de prediking te verklaren, het diep gaand misverstand tussen de kerk en de mens, die zoekt naar een vormgeving, welke deze tijd ver staat. De Expo heeft mij de we reldhistorische omvang van de hier liggende opdracht meer dan ooit bewust gemaakt. Ik ge- PROF. DR. PH. J. IDENBURG loof niet, dat wij mogen verwach ten dat, zoals de cultuur nog ver keert in de weeën van een nieuwe geboorte, de kerk aanstonds bij machte zal zijn aan haar verkon diging de vorm en inhoud te ge ven, welke door de moderne mens als relevant zal worden begrepen. Wat zij kan doen, is solidair mét hem tasten naar een. nieuwe ge stalte". De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, zullen het openings- res pectievelijk het slnltingswoord spreken op de massale volkskerst- zangavond, die dinsdag 23 december a.s. in de hallen van het R.AJ.- gebouw circa 7000 Amsterdamse christenen van nagenoeg alle pro testantse kerkgenootschappen en ditmaal (voor het eerst in de hoofd stad) ook van de Rooms-Katholieke Kerk tezamen komen. Dr. J. J. Buskes, Nederlands hervormd predikant te Amsterdam, leest het kerstevangelie en de dichter-predikant ds. Okke Jager uit Almelo houdt een korte toespraak. Theo van der Bijl leidt met medewerking van de beide door hem gedirigeerde koren, het R.K, Hoofdstadkoor en de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging „Excelsior", en van het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils de samen zang der kerstliederen. De gehele bijeenkomst zal de volgende avond per radio worden uitgezonden. Hoewel gemeenschappelijke samenkomsten van protestanten en rooms- katholieken in de adventstijd in andere steden van ons land al menig keer hebben plaatsgehad, gebeurde dit in Breda onlangs voor de eer ste keer. De bijeenkomst, die om vijf uur 's middags aanving en on geveer een half uur duurde, werd gehouden op de Grote Markt bij de kerk. Naar schatting hebben aanzienlijk meer dan tweeduizend pro testanten en rooms-katholieken de korte dienst bijgewoond, die om kwart voor vijf werd ingeleid met muziek, gevolgd door klokgelui. Aalmoezenier Hendrikse en ds. J. J. Stoutjesdijk hielden korte ad- ventstoespraken, welke omlijst werden door zang van de gemeente alsmede van een r.-k. koor en een gedeelte van het oratoriumkoor. Op de kerk was een zinvolle verlichting aangebracht. Het is de be doeling in de naaste toekomst met dit soort bijeenkomsten door te gaan. (Advertentie) 1044. Piloot Storm aarzelde geen ogenblik om zijn ma chine naar veiliger hoogten te trekken, waar de projec tielen hem niet konden be reiken. Hij zag niet de drei gend opgeheven vuist van een der bewoners van dat griezelkasteel achter zich, noch hoorde hij de van haat vervulde uitroepen over zijn verwenste nieuwsgierigheid. Het is stellig wat te zacht uitge drukt, als wij beweren, dat onze held van verbazing vervuld was. Op grote hoogte cirkelde hij een paar maal boven de on gastvrije burcht en geleide lijk maakte zich een grote verontwaardiging van hem meester. Wat waren dat daar benede neigenlijk voor vreemde snoeshanen, dat zij zo maar met scherp begonnen te schieten als er iemand te dicht in hun buurt kwam? Shor Nun wist daar stellig niets vanaf, anders had deze hem wel gewaarschuwd uit de buurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11