Amerika s politiek ten opzichte van Indonesië bekritiseerd DouweEgberts tabak Ik heb nooit geweten dat CHABAN-DELMAS VOORZITTER VAN FRANSE ASSEMBLEE AMBTELIJKE MOLENS MAALDEN VLUG VOOR VLUCHTELING ENGELAND BESTELDE IN ONS LAND RADIO-TELESCOPEN zo lekker kon zijn! WOfeNSDAG 10 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 TWEEDE KAMER OVER BUITENLANDSE ZAKEN (Advertentie) Biesheuvel en Van de Wetering melen stellingen van De Kadt aan (Van onze parlementaire redacteur) In felle bewoordingen heeft dinsdagmiddag, tijdens de voort gezette behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer de liberale afgevaardigde, drs. H. A. Kort hals, kritiek geleverd op de houding van de Amerikaanse rege ring inzake de kwestie Nieuw-Guinea en ten opzichte van de door Indonesië tegen de Nederlanders gepleegde rechtsschennis. „Terwijl ons honderden miljoenen worden ontnomen en onze landgenoten uit Indonesië worden weggejaagd, gaat Amerika wapens leveren aan Djakarta", zo betoogde de heer Korthals, die verder zei geen enkele waarde te hechten aan de Amerikaan se verzekeringen, dat deze wapens niet tegen Nieuw-Guinea zul len worden gebruikt. Wat Nieuw-Guinea betreft stelde de lieer Korthals, dat de westerse sta ten de plicht hebben naast ons te staan. Wij hebben het recht om waarborgen te vragen. De liberale afgevaardigde zei zeer benieuwd te zijn naar de achtergronden van de Amerikaanse bewering, dat geen ge weld tegen Nieuw-Guinea zal wor den gebruikt. In Nieuw-Guinea wordt een taak vervuld, die ook in het belang is van het westen. Met open oog voor alle ontwikkelingen, zo betoogde de heer Korthals verder, zal Nederland goed doen de grootste spoed te betrachten om die taak tot een goed einde te brengen. Nagelezen De heren Biesheuvel (ar.) en Van de Wetering (c.h.) gingen in op de rede, die de heer De Kadt (p.v.d.a.) daags tevoren had gehouden. De heer Biesheuvel zei het artikel van prof. De Gaay Fortman nog eens te hebben nagelezen, maar met de beste wil van de wereld had hij daarin niet een toenadering tot het standpunt van de P.v.d.A. kunnen ontdekken, zoals de socialistische afgevaardigde had betoogd. De strekking van het artikel van prof. De Gaay Fortman was, dat er bij ons een evangelische verontrusting moet bestaan over de verslechter de betrekkingen met Indonesië. De anti-revolutionaire afgevaardigde gaf toe, dat vanuit de zending met prof. Verkuyl aan het hoofd een krachtige verzoening met In donesië wordt bepleit. Wij verstaan deze oproep, aldus de heer Biesheuvel. Zij raakt een der kernpunten van de christelijke poli tiek. Onze fractie laat haar beleid bepalen door de eisen van het evange lie, dpch dat het een eis van chris telijke politiek zou zijn Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, ontgaat ons, zo betoogde hij. Het gaat voor ons om het welzijn van de Papoea- bavolking en bij het streven daar naar wensen wij een open oog te hebben voor nieuwe evoluties. De heer Van de Wetering noemde de socialistische actie inzake Nieuw- Guinea een verlammend spel, waar door tal van jonge mensen, die als verpleegster, onderwijzer enz. hun beste krachten geven aan de bevol king van Nieuw-Guinea alleen maar worden ontmoedigd. Ook de C.H.-af- gevaardigde zag voor Nederland een De eerste rijp in Westduitslandhet spel van de natuur. taak, die ons dikwijls vermateriali- seerde leven kan vernieuwen. De heer Van de Wetering kon niet begrijpen, waarom een zo nuchter minister als de heer Luns geloof hecht aan de Amerikaanse verkla ring, dat de wapens niet tegen Nieuw-Guinea gebruikt zullen wor den. Hij vroeg naar het resultaat van de besprekingen met minister Dulles over Nieuw-Guinea en hij zou gaarne ook op de hoogte worden gesteld van de vorderingen inzake de samenwer king met Australië. Uitzendingen in het Russisch De heer Goedhart (p.v.d.a.) meende uit het beleid van minister Luns de conclusie te moeten trekken, dat de bewindsman meer aandacht heeft voor het probleem Nieuw-Guinea dan voor het Russische gevaar. Hij pleit te voor Nederlandse radio-uitzendin gen in de Russische taal teneinde de Russen voor te lichten. Ook leverde hij kritiek op het feit, dat het de Russen is toege staan in Nederland een informatie bulletin uit te geven met Sowjet- propaganda, terwijl Moskou dat aan de buitenlandse instanties al daar weigert. Wij wensen gelijke rechten, zo betoogde de heer Goed hart, die meende, dat de minister wat flinker moest zijn. De heer Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) vroeg de minister of er bij de re gering niet een zeker defaitisme heerst ten aanzien van de Euro- markt. Hij meende, dat de paniek over de vrijhandelszone opge schroefd is geweest. Vandaag, woensdag, zal minister Luns ant woorden. MET 355 STEMMEN GEKOZEN Leden van Unie voor de nieuwe Republiek beloven trouw aan De Gaulle De gaullist Jacques Chaban- Delmas is dinsdag op de eerste vergadering van de nieuwe Franse Nationale Vergadering tot voorzitter gekozen. De 43- jarige Chaban-Delmas kreeg bij de tweede stemming over bet voorzitterschap 355 stemmen, tegen de socialist Max Lejeune 132 en decommunist Fernard Grenier 16. Bij de eerste stemming had Chaban-Delmas 259 stemmen op zijn naam verenigd, tegen de conservatieve kandidaat Paul Reynaud 168, Lejeune 89 en Grenier 12. Reynaud trok zich toen terug. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering gelooft men, dat alle 188 gaullisten, de meesten van de 133 conserva tieven en enige radicalen op Chaban-Delmas hebben ge stemd. Chaban-Delmas is burgemeester van Bordeaux. Eerder in dit jaar is hij minister van defensie geweest. De nieuwe senaat heeft dindsdag de 60-jarige radicaal Gaston Monner- ville tot voorzitter gekozen. Hij is in de oude raad van de republiek vijf tien maal achtereen voorzitter ge weest. Monnerville versloeg de com munistische kandidaat Lhuiller met 224 tegen 17 stemmen. De leden van de nieuwe gaullistische fractie, in de Nationale Vergadering hebben dinsdag een plechtige ver klaring ondertekend, waarin zij zeggen dat zij generaal De Gaulle in liet parlement en in hun kieskringen zullen steunen. Voorts namen zij de verplichting op zich om vóór de vol gende verkiezingen niet tot een an dere fractie of partij toe te treden. In Italië branden reclameborden (Van een correspondent.) Studenten van verschillende Italiaan se universiteiten hebben zich aan gesloten in geheime actiegroepen om een eind te maken aan de ver storing van het landschapsschoon door de reclameborden, die in grote getale langs de Italiaanse wegen staan. Zij trekken 's nachts op scooters langs de autowegen, overgieten de reclameborden met benzine en steken ze in brand. Tot nu toe zijn groepen uit Ferrara, Bologna, Pisa, Florence en Turijn in actie geweest. De autoriteiten staan met een pijn lijke besluiteloosheid tegenover de actie, want aan de ene kant aar zelen zij, op te treden tegen de studenten, die de openbare me ning achter zich weten en aan de andere kant worden zij onder druk gezet door de belanghebben den aan deze reclame, die om be scherming vragen. Bóvendien is het de fiscus die de ber men van de wegen voor reclame doeleinden verhuurt. De studen tenverenigingen van drie hoge scholen hebben inmiddels in een manifest aangekondigd, dat zij niet zullen rusten voor het laat ste reclamebord uit het Italiaanse landschap is verdwenen. AANHOUDER WON Binnen drie uur papieren voor emigratiereis naar Australië met „Waterman" Dat ambtelijke molens wel eens vlug kunnen malen is maandag overduidelijk gebleken, toen in recordtempo een Hongaar aan boord van de „Waterman" werd geholpen. Hij is nu op weg naar zijn derde vaderland, Australië. Om elf uur verscheen hij plotse ling aan de kade, deze 23-jarige Hongaar. Twee jaar geleden was hij met de grote stroom naar Ne derland gekomen en sinds enige tijd werkte hij in een glasfabriek in Schiedam. Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hij in een mengelmoes van Nederlands en Hongaars duidelijk, dat hij met de „Waterman" mee wilde, want, zo begreep men uit zijn woorden, zaterdag had hij be richt ontvangen dat hem toege staan was naar Australië te emi greren. Maar wat bleek nu? De man beschikte alleen over deze brief. Hij had voorts wat zakgeld bij zich, maar geen reisgeld om de overtocht te betalen. Men trachtte de Hongaar aan het verstand te brengen, dat hij zonder de vereiste papieren en zonder reisgeld niet aan boord mocht, doch toen hij bleef aan houden staken enige op de kade aanwezige ambtenaren dc hoof den bij elkaar. Het gevolg was, dat iemand van het passage- kantoor van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd samen met de Hongaar in een auto stapte, linea recta naar Den Haag. Via het bureau van de Verenigde Naties en andere officiële in stanties kwam alles nog in orde. Zo kon het gebeuren, dat hij om twee uur opnieuw bij de „Water man" arriveerde. En nu mocht hij aan boord: een gloednieuwe foto zat op zijn juist verstrekt pas poort geplakt. En wat het reisgeld betreft: onze regering had zich be reid verklaard het geld voor te schieten. En nu dobbert hij dan reeds op de grote plas, vermoedelijk zich afvragend of hij zich in Australië beter thuis zal gaan gevoelen dan in Nederland. OOK VOOR OBSERVATIE VAN KUNSTMANEN Grootte komt overeen met installatie in Dwingelo. Het Britse ministerie van bevoorra ding heeft volgens een bericht in de Times bevestigd dat de Nederlandse firma Werkspoor twee radio-telesco pen voor rekening van dit ministerie zal bouwen. De telescopen zullen elk 250 ton wegen en gebruikt worden in verbinding inet die van Jodrell Bank in Cheshire. Zij zullen in 1960 klaar zijn. De nieuwe telescopen worden opgesteld op de radar-basis te Mal vern in Worcestershire voor onder zoekingen op radio-astronomisch ge bied, verschijnselen in de bovenste atmosfeer en waarneming van kunst manen. Professor A. C. B. Lovell, directeur van het station te Jodrell Bank, deel de de Times mee dat naar hij dacht de twee voor Engeland bestemde te lescopen gelijk zouden worden aan de radio-telescoop van Dwingelo die door het observatorium van Leiden wordt gebruikt. Deze heeft een middellijn van ongeveer 25 meter, dat is een derde van de grootte van de radio telescoop van Jodrell Bank. Laatstge noemde is tien maal zo zwaar als de eerste. Het in gebruik nemen van de twee nieuwe telescopen zou het over vloedige werk te Jodrell Bank gaan verlichten. Professor Lovell zei verder, op een vraag waarom het werk aan een Ne derlandse firma was gegund, dat het voor de hand lag de bouw van derge lijke apparaten op te dragen aan een land, waar een dergelijke radio-te lescoop was ontworpen, gemaakt en in gebruik genomen, zodat de leve ring snel zou künnen geschieden. Hij kende slechts drie landen, die deze opdracht zouden kunnen volvoeren, namelijk Nederland, Duitsland en de Verenigde Staten. Vólgens een woordvoerder van het ministerie is de order bij een Neder landse firma geplaatst omdat de twee bestelde telescopen wat hun ontwerp betreft een ontwikkeling vormen van een bestaand Nederlands produkt. trok dinsdagochtend een groep van 60 missionarissen van Schiphol naar Oost Afrika. De groep voor het toe stel, even voor het vertrek. Emigratie-bijslagregeling voor gerepatrieerden De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft beslist, dat Ne derlandse gerepatrieerden uit Indo nesië, die onder toepassing van de emigratie-bijslagregeling emigreren, indien zij aan bepaalde voorwaarden voldoen, als hun aandeel in de emi- gratiekosten de geldende minimum- bijdrage zullen betalen. De voorwaarde was, dat de gerepa trieerde in het lopende of voorafgaan de kalenderjaar in Nederland is aan gekomen, dat hij nog geen vol kalen derjaar Nederlands belastingplichtige is geweest en dat hij niet is aange slagen in de Nederlandse vermogens belasting. Het minimum bedraagt: voor Canada en de Verenigde Staten (normaal quotum) voor ongehuwden 350 (per hoofd) en voor gehuwden 200 (per gezin). Voor alle andere bestem mingen inclusief de Verenigde Staten (repatrianten-quotum) voor onge huwden 150 (per hoofd) en voor gehuwden 100 (per gezin). De Thailandse grenspolitie heeft ln het oerwoud in de provincie Tak aan de Birmaanse grens de ruïnes gevonden van een verlaten stad met vele tempels, al dus heeft de politie te Bangkok meege deeld. Zondag ministersgesprek te Parijs over kwestie-Berlijn Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland zondag aanstaande te Parijs over de Russische voorstellen over Berlijn zullen spreken. De ministers zullen overleg plegen over een rapport dat door deskundi gen van de vier westelijke landen is opgesteld. Verwacht wordt, dat ook de burge meester van Berlijn, Brandt, in het weekeind te Parijs zal zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, is voldoende hersteld om naar Parijs te komen, aldus de Franse woordvoerder. Bondskanselier Adenauer van W. Duitsland zal vrijdag niet naar Londen reizen. Zi'jn gezondheids toestand laat dit niet toe, zo heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken dinsdag meegedeeld. Er is nog geen nieuwe datum vast gesteld voor Adenauers bezoek aan Londen, aldus het ministerie. Bekend Sowjet-schrijver vluchtte naar het Westen. De Sowjet-auteur Alexander Theysh- wili, Stalinprijswinnaar, is vermoede lijk 26 of 27 november naar West- Berlijn gevlucht en verblijft thans in Frankfort, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Hij is momenteel de gast van John Riley, directeur voor West-Duitsland van de „American Friends of Russian Freedom". Tcheyshwili werd in 1903 in Georgië geboren in een boerengezin. Hij trad in 1928 toe tot de communistische partij en publiceerde een jaar later zijn eerste werk. In 1951 ontving hij de Stalinprijs voor zijn roman ,,Lolo". Zijn laatste boek was „Zon over Georgië", Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!", dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. koren bij elkaar „Prix Interallié" voor Bertrand PoirotDelpech Bertrand PoirotDelpech, 29 jaar oud, rechtbank-verslaggever van 't Parijse avondblad „Le Monde", heeft maandag de „Prix Interallié" gewon nen voor zijn roman „Le Grand Da- dais" (De grote slungel). De literaire jury heeft 22 maal moe ten stemmen voordat een meerder heid zich uitsprak voor het boek van PoirotDelpech. Het boek is ook telkens genoemd voor de voorafgega ne grote prijzen, maar maakte toen geen kans. De roman beschrijft het leven van een oorlogswees, die door zijn pleeg moeder verwend wordt en tenslotte in de gevangenis terecht komt na een reeks liefdes-avonturen. De „Prix Interallié" is de laatste gro te literaire prijs in december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7