Artikelen van Randolph Churchill leiden tot incident in Lagerhuis Volgend jaar poliovaccinatie voor anderhalf miljoen kinderen KLANKBORD GEVAAR VOOR KABINETSCRISIS IS TOEGENOMEN TACHTIG JAAR GETROUWD J Het Wereldgebeuren BRAND OP DE „PRINSES IRENE" VERWOESTTE VRIESRUIMEN WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUMOER ROND SUEZ-KWESTIE Macmillan: Verkiezingen komen eerder dan men denkt De Britse premier, Macmillan, heeft dinsdag tijdens een rumoerig debat in het Lagerhuis boos uitgeroepen, dat er mogelijk vroeger dan men denkt verkiezingen zullen worden gehouden. De kiezers zullen dan kunnen kiezen wie van ons, de leider van de oppositie of ik, populair is, verklaarde hij. Het debat ging over recente artikelen van Randolph Churchill (de zoon van de oud-premier) over de gebeurtenissen tijdens de Suezcrisis. Macmillan verwierp het denkbeeld van instelling van een parlementai re enquêtecommissie voor deze kwestie, waarna tumult ontstond op de banken van de oppositie. Randolph had willen bewijzen dat er tussen Engeland, Frankrijk en- Israël een samenzwering was op gezet, als gevolg waarvan de Joodse staat het advies kreeg zijn actie in de Sinai te beginnen. Zijn Aerklaringen waren nogal ge ruchtmakend, vooral omdat de zoon van sir Winston voorgaf zijn gegevens te hebben geput uit de archieven van het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens de Labourleider Gaitskell kon de kwestie alleen door een volledig parlementair onderzoek opgehelderd worden. De Labourafgevaardigde Hughes meende, dat men in het land de indruk had dat indertijd voorna melijk Macmillan voor de expedi tie tegen Egypte verantwoordelijk was geweest. Een parlementaire enquête zou Macmillan de gele- Gevecht in vliegtuig met arrestanten boven Cuba Tweeënveertig politieke gevangenen die in een Cubaans regeringsvlieg tuig naar een gevangenis werden overgebracht, hebben onderweg ver geefs getracht het vliegtuig in bezit te krijgen. De bewakers bleven de toestand meester en doodden een der gevangenen. Volgens een zender van dex Cubaan se opstandelingen hebben dezen zich meester gemaakt van twee regerings schoeners met voorraden voedsel en medicamenten. Fidel Castro's troe pen zouden voorts een dorp op 30 km van Santiago de Cuba hebben veroverd. Spel der belangen (Slot van pag. 1 worden voorgezet, de ontwikkeling van de randstad doorgaat zoals de leidinggevende figuren het daar wil len. En zodra er van Zeeuwse zijde betogen worden gehouden, dat het hier ook kan en zodra gezegd wordt, dat dit gewest het eenvoudig vertikt om ..de speeltuin van de Randstad-' te worden, dan wordt er wat gesusd. men gaat kwasi op deze opmerkin gen in, maar ondertussen gebeurt er hier althans naar buiten niets. Wij hebben er al eerder op gewezen: er wordt gesproken over industrie kernen in Zeeland, zelfs is een aantal van niet minder dan vijf genoemd, maar over de uitwerking van het Sloeplan wordt gezwegen. Mogelijk gaat het allemaal keurig naar wens, mogelijk is men er zelfs al veel ver der mee dan professor De Quay met zijn hele Kreekrak-project, maar he laas. er is niemand die het Zeeland vertelt. Daarom nogmaals: het zou een voortreffelijke zaak zijn ge weest als Zeeland en Brabant samen vandaag ervoor hadden gezorgd, dat het Nederland duidelijk werd dat de ontwikkeling van het Westerschelde- bekken verdergaat, ja, dat men met gedurfder initiatieven voor de dag durft te komen dan zelfs een Euro poort. om met professor De Quay te spreken. De Brabantse plannen betekenen ook, dat met België meet wor den samengespeeld. Waar schijnlijk zal professor De Quay zo niet officieel, dan toch wel offi cieus heus wel weten, wat zich daar op het ogenblik afspeelt, met name ten aanzien van de Antwerpen- Rijnverbinding. Het is zelfs denk baar, dat dit nieuwe Kreekrak-plan een zet is in een politiek spel, waar bij eveneens weer Zeeuwse belangen zijn betrokken. Men denke bijvoor beeld aan het Kanaal door Zuid-Be veland, eventueel het doorsteken van de Kreekrak, enz. Ook dit aspect doet hopen, dat nu eens duidelijk wordt, welke functie Zeeland in dit grote spel heeft. Zal er de komende Staten- zitting iets van blijken? KEREL VAN EEN MEREL. De jarige Nello Micarelli uit Rome, die zich met het oog op de mereljacht bekwaamd had in het nabootsen van de zang van deze vogel, ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Hij floot zo natuurgetrouw dat een andere ja ger zijn geweer leegschoot op het bosje waar hij zich verborgen had. SCHAT VOOR EEN BRUID. Een rij ke jonge Turk werd kortgeleden ver liefd op de dochter van een arme man. Hij ging bij papa op visitie en vroeg de hand van het meisje. Die kon hij krijgen als hij voor elke kilo dat het meisje woog, 1000 Turkse ponden in contanten aan papa betaal de. Zijn lieveling woog 60 kg. Op de avond voor de bruiloft overhandigde de jonge Turk zijn aanstaande schoonvader 60.000 Turkse ponden (circa 60.000 gulden). genheid geven zijn reputatie te verdedigen, zei hij. Macmillan zei, dat er indertijd geen verklaring is geweest waarover niet gedebatteerd was en die niet op dat ogenblik was weerlegd. Ontslag en bevorderingen bij rijksgebouwendienst Bij beschikking van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is aan de hoofddistrictsbouwkundige in vaste dienst bij de rijksgebouwen dienst P. C. Maas met ingang van 1 februari 1959 op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend; zijn bij de rijksge bouwendienst per 1 januari 1958 be vorderd: H. J. van der Zee tot hoofd districtsbouwkundige, H. J. E. Chris- toffels en B. Spandaw tot districts- bouwkundige A; C. A. Bout tot bouw kundig hoofdambtenaar A; A. Kui pers en I. B. van Verre tot bouwkun dig hoofdambtenaar. (Slot van pag. 1 De fractieleider van de P.v.dA., mr. Burger, was het met de minister eens dat de motie-Romme het positieve element mist. De hele gang van za ken geeft meer blijk van wantrouwen dan van vertrouwen in de regering, zo betoogde hij, een uitspraak, waar tegen later op de avond door de he ren Tilanus (c.h.) en Van Eysden (a.r.) werd opgekomen. De heer Bur ger zei zich er over te hebben ver wonderd, dat hij in het gehele debat niets had gehoord omtrent de vraag wat er moet gebeuren met de 6 cents melkprijsverhoging, de geste gen suikerprijs, de tarieven van de overheidsbedrijven en met het feit, dat de arbeiders geen loonsverho ging hebben geëist. Men maakt wel bezwaar, tegen de verhoging van de vennootscliaps- en vermogensbelas ting. Prof. Oud meende, dat in de motie- Romme ook de uitnodiging aan de regering had moeten staan het wets ontwerp te wijzigen. De liberale lei der meende, dat er geen redelijk be zwaar bestaat de verlengingte be perken tot 3959. Hoewel hij aan de motie niet zoveel behoefte had, zou hij bij stemming voor stemmen. Prof. Romme was het met de heer Oud eens, dat stemmen voor de motie ook stemmen voor de amendementen betekent. Motie en amendementen vormen een twee-eenheid. Dat het ne gatieve element in de motie wordt gehandhaafd, zoals de minister be weerde, is inderdaad juist, zo be toogde de heer Romme. De heer Tilanus betoogde, dat de ar gumenten van de minister hem en zijn politieke vrienden niet hadden overtuigd. De christelijk-historische fractieleider begreep niet waarom de regering zich niet vatbaar toont voor de redelijke argumenten, die de Ka mer tegen het voorstel van twee jaar, in het geding heeft gebracht. De mo tie-Romme kan door ons worden aanvaard, maar ik hoop, aldus de heer Tilanus, dat de minister alsnog aan de wensen van de overgrote meerderheid van de Kamer tegemoet zal treden. Minister Hofstra Minister Ilofstra, die de gehele avond zijn ambt- en partijgenoot dr. Von deling naast zich had zitten, besloot 'het debat met op te merken, dat de Ivamer niet te veel betekenis aan het te verwachten S.E.R.-advies voor de verlenging van de tijdelijke belastin gen, moet hechten. Hij vond het twij felachtig, dat het S.EJEt.-advies een basis voor een nieuwe discussie zou kunnen vormen. Tegenover de op merking Aan de heer TUauus stelde de minister, dat hij van zijn kant ook kan vragen, waarom de Kamer geen begrip voor zijn redelijke argumen ten weet op te brengen. Ligt hierin Peter Peterson (98 jaar ouden zijn vrouw (91) uit Fairview in de Ame rikaanse staat Utah hopen morgen hun 80-jarig huwelijksfeest te vieren. De Petersons hadden tien kinderen, van wier er nog zeven in leven zijn: )f1 kleinkinderen; 156 achterkinderen en S9 achter-achterkleinkinderen. toch -niet een zeker gebrek aan ver trouwen, zo A'roeg de bewindsman. Tenslotte achtte de minister 't moge lijk, dat een hernieuwde overweging en vergelijking van zijn argumenten met die van de Kamer-meerderheid tot de conclusie'moet leiden, dat het overwicht ligt bij zijn argumenten. Het was kwart voor twaalf toen voor zitter Bommer deze spannende A'er- gadering kon sluiten. De stemming over de motie zal waarschijnlijk don derdag plaatshebben. Vandaag gaat de Kamer verder met de begroting van buitenlandse zaken. Zilvernotering met ingang van dinsdag verlaagd In navolging van Londen is met in gang van dinsdag de zilvernotering te Amsterdam verlaagd. Het zilver noteert thans 107,00 112,50 per kg. fijn (was 107,90 113,40). De goudnotering is veranderd gebleven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllilllllilllllllllllllllllllllilllll Zon en regen Dit is de zesjarige Aletje van Leeu wen uit Veenendaal, die met haar in zending voor de affiche-prijsvraag ter gelegenheid van de vierde kinder boekenweek de hoofdprijs verwierf. Haar tekening zal volgend jaar als affiche voor de kinderboekenweek worden gebruikt. C.H.U. zal portefeuille van Oorlog in 1960 weigeren. Tijdens een 1c Zwolle gehouden ken nismak ingsbijeenkomst van het ge west Overijsel heeft de voorzitter van de Christelijk Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink verklaard dat de C.H.U. niet bereid is tot elke prijs deel te nemen aan 'n kabinet. Hij voeg de eraan toe dat de C.H.U. in I960 zeker niet meer de portefeuille van Oorlog voor haar rekening zal ne men. Mr. Beernink lichtte toe dat het werkterrein van ir. Staf zeer uitge breid is en dat hij onmogelijk iedere poging tot diefstal kan voorkomen en zo'n reorganisatie doorvoeren, dat malversaties niet meer mogelijk zijn. Hij toonde niet veel waardering voor het werk van de oud-staatssecretaris mr. Kranenburg, die volgens mr. Beernink in zijn taak was tekort geschoten en het departement met een paar onaangename affaires had laten zitten. In de kou Men krijgt de indruk, dat Iwan Serow, opvolger van Beria als hoofd van de Russische gehei me politie, „in de kou" is gezet. In het kleine berichtje over hem op dc laatste pagina's van de Russische kranten stond, dat hij „een andere post" zou krijgen. Maar het zal hem wel vergaan zoals andere Russische hooggeplaatsten, die op zeker ogen blik in zo'n klein weggestopt bericht je werden genoemd: er stond hun niet bepaald een promotie te wachten als het presidium van de Opperste Sow- jet hen eenmaal van hun plichten ontheven had. Maar toch zal zijn „in de kou-staan" waarschijnlijk weelde rig zijn vergeleken bij de wrede kou en andere onbarmhartige omstandig heden, waaronder hij in het verleden honderdduizenden liet deporteren naar afgelegen streken aan gene zij de van de Oeral of naar Siberië. En al huivert Serow misschien bij de ge dachte, dat aan de carrière die hij ten koste van andeier bloed en tranen had opgebouwd een einde is geko men: hij zal er niet onder bezwijken. En dat lot hebben tienduizenden in de door hem georganiseerde transpor ten wél ondergaan. Het was Sei'ow die in 1940 (dus nog in Beria's tijd) zijn hand tekening zette onder een dei- wreedste dienstvoorschriften uit de jongste geschiedenis. In die bevelen aan lagere ambtenaren werd duide lijk gemaakt, hoe men te werk moest gaan bij de verwijdering van „elementen", wier blijvende aanwe zigheid, in de zojuist bezette Balti- sche staten een hindernis zou vormen voor de invoering van het communis me. Zij moesten naar verlaten stre ken, diep in het binnenland van de Sowjet-Unie. worden gedeporteerd. Deze „leden van de opgeheven bur gerlijke politieke partijen en van economische en culturele organisaties der bourgeois, sociaal-democraten, syndicalisten en trotskyisten. be stuurders, rechters, officieren en po litieofficieren van het vroegere re gime; deelnemers aan de oorlog te gen de bolsjewieken in 1918-20: men sen die briefwisseling onderhielden met vreemde landen, zoals esperan tisten en postzegelverzamelaars: fa milieleden van politieke vluchtelingen geestelijken en actieve leden van godsdienstige organisaties" enz. moesten naar de spoorwegstations worden gebracht, en bij het aanvra gen van transportgelegenheid 'moest menerop rekenen dat er tenminste 25 in één wagon dienden te worden vervoerd. De families, die tevoren in één kamer van hun huis „verzameld" moesten zijn, werden pas bij de in gang van het station gescheiden. Maar het gezinshoofd moest tevoren worden gewaarschuwd dat hij een apart bundeltje bagage diende te ma ken voor zichzelf. Hij zou namelijk worden ondergebracht in een wagon die speciaal voor gezinshoofden was gereserveerd. Edward Crankshaw, die twee jaar geleden het hele relaas in The Observer ophaalde, wist te \-ertellen dat er in de meeste gevallen veel meer dan 25 mannen of vrou wen en kinderen in één wagon wer den gestouwd waar zij wekenlang onder de ellendigste omstandigheden moesten verblijven en dat plaatselij ke communisten in veel gevallen het gezinshoofd niet van te voren waar schuwden zodat hij na de scheiding van de zijnen op het station in het geheel niet over bagage beschikte. Maar het was niet zozeer aan zulke incidentele A'ergissingen te wijten, alswel aan de stipte uitvoering van Serows dienstvoorschriften, dat naar schatting honderdvïjftïgduizend men sen, niet alleen uit de Baltische sta ten maar ook uit de Kaukasus. uit Bessarabië en uit de Krim. bij depor tatie om het leven kwamen. Men zegt. dat Serow voorts onder meer bevel heeft gegeven tot tienduizend executies. Gissingen naar de toekomst van Serow hebben weinig zin. nu er nog geen ander materiaal voor handen is dan dat simpele berichtje over zijn „ontheffing uit zijn func ties" op de achterkant van de Rus sische kranten. Wil Kroesjtsjew, de Sow jetpremier, op het komende par tijcongres bewijzen dat hij nog steeds aan het destalineren is? Of betekent Serows ontslag integendeel, dat Kroesjtsjew tegenkanting ont moet en dat andere leden van het presidium zijn „vriend" Serow heb ben weggestemd? Niemand buiten het Kremlin weet met zekerheid waar het antwoord ligt tussen deze uitersten. Men zou Serow toewensen, dat zijn ontslag een andere achter grond had: dat hij spijt zou hebben van al het gebeurde en een nieuw leven wilde beginnen. Helaas is dit echter, menselijkerwijs gesproken, de onwaarschijnlijkste mogelijkheid. (Van onze weerkundige medewerker) 1 Ruim zeven weken hebben M i hoge-drukgebieden boven het vasteland van Europa depres- i sies buiten ons land weten te houden. Hierdoor had het weer deze herfst een bijzonder rus- tig karaktei'. Gisternacht kwam hieraan een einde. De i barometer daalde snel door- - dat het hoge-drukgebied weg- s trok en een oceaandepressie via Denemarken naar het oos- ten trok. Deze storing werd H gevolgd door een onstabiele westelijke luchtstroom, waarin enkele buien voorkwamen, waarvan sommige met onweer en hagel. Een nieuwe oceaan- storing kan vandaag tijdelijk wat regen brengen en van de oceaan naderen nieuwe depres- s sies. Dit betekent dat de koude y vorstlucht verder over Duits- land naar het oosten wordt verdreven en dat wij in de ko- M M mende dagen onbestendig weer kunnen verwachten met afwis- selend perioden van zonne- H schijn gevolgd door enkele re- genfronten. liiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiii liiiiiiiiiiiiiiiiiii Dinsdagmorgen omstreeks half ze ven is op het motorschip „Prinses Irene" dat gemeerd ligt aan de af- boinvkade van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te HardinxveldGiessendani, brand uit gebroken. Het vuur ontstoud in de vriesruimte en breidde zich snel uit in het isolatiemateriaal. Nadat de bedrijfsbrandweer de eer ste slangen haduitgelegd werd as sistentie verleend door de (brandweer va n Hardinxveld-Giessendam, die onder meer een mistbluseenheid met drie stralen bij het blussingswerk ge bruikte. Om tien uur 's morgens had men het vuur bedwongen met de hulp van de brandweren van Rotterdam en Gorinchem. De koel- en vriesrui- men van de „Prinses Irene" weiden geheel verwoest, maar een raming omtrent de schade is nog niet bekend. Evenmin is iets be kend over de oorzaak van de brand. Er was aan boord van het schip dc gehele nacht gewerkt. De „Prinses Irene" zou in maart naar*Rotterdam vertrekken en dan haar proefvaart maken. Het schip dat op 12 juli door prinses Irene te water werd gelaten, zal het vlaggeschip worden van de „Oranjelijn". STERKE DALING AANTAL ZIEKTEGEVALLEN Uitsluitend met Belgisch vaccin In 1959 zulleii ongeveer 1,5 tot 2 miljoen kinderen in de leef tijdsklasse van 6 tot 14 jaar van rijkswege ingeënt worden tegen kinderverlamming. Werd door de vaccinaties in het afgelopen jaar zowel vaccin uit Amerika als het Belgische Salk-vaccin (R.I.T.-vaccin) gebruikt, in 1959 zal uitsluitend ingeënt worden met het R.I.T.-vaccin. Dit vaccin wordt bereid in de laboratoria van „Recherche et Industrie Therapeutiques" te Rixensart in België en wordt in opdracht van de regering in een hoeveel heid van ongeveer 4 miljoen do ses geïmporteerd door een far maceutisch bedrijf te Haarlem Pharmachemie) Op maandag 15 december zal de eer ste partij R.I.T.-vaccin voor het ko mende vaccinatieprogramma in Ne derland aankomen. Omstreeks 1 miljoen doses entstof zullen dan in een speciale wagon, ingericht met een nauwkeurig ingestelde koelappa ratuur, via Esse-Roosendaal naar het rijksinstituut voor de volksgezond heid te Utrecht worden vervoerd. De resultaten In 1956 werden in de Verenigde Sta ten van Amerika 13 miljoen kinde ren gevaccineerd tegen kinderver lamming. Bij de drie groepen, die in de loop van dat jaar respectievelijk 1, 2 of 3 injecties kregen zag men een progressieve daling van de ziektecij- fers. In de groep die volledig gevac cineerd was, kwam bij 1 op 226.000 kinderen de ziekte voor. Bij een con trolegroep van niet-gevaccineerden was hét ziektecijfer 1 op 5400. Vol gens deze cijfers zou een niet geënt kind dus 40 maal meer kans op kin derverlamming hebben dan een volle dig gevaccineerd individu. In Engeland constateerde men na één inenting 1,3 ziektegeval op 100.000 personen en bij niet-gevacci neerden 8,2 gevallen op 100.000 per sonen. In Nederland kwamen in 1956, in de eerste 41 weken van het epidemie- jaar, 1563 gevallen van poliomyelitis voor. Voor dezelfde periode in 1957 bedroeg dit aantal 149 gevallen. Na dat in mei 1957 hier te lande met de inentingen werd begonnen, bleken in de eerste 41 weken van 1958 slechts 25 patiënten met paralytische polio myelitis te zijn aangegeven, hoewel niet gezegd mag worden dat deze sterke daling uitsluitend aan de inen ting te danken is. IWAN SEROW ...in de kou... De Italiaanse premier, Fanfani. heeft maandag het eerste deel van de snelver- keersweg van Milaan naar Napels ge opend. Deze „snelverkeersweg naar de zon" wordt 130 km lang. De weg is klaar tot Piacenza. Volgende week wordt het stuk tot Parma voltooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5