Kreekrak-object onderdeel van nieuw Brabants welvaartsplan „Zelfs Johann Sebastian Bach vond inspiratie bij goede koffie" Nescafé DEELNEMERS K.N.V.B.-TOTO GEEN BESLOTEN KRING" WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Heden overleed na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden, onze lieve man en zorgzame vader, be huwd- en grootvader, de heer J. BRUEL, in de ouderdom van 57 jaar. Uit aller naam, Wed. M. Bruel— de Bock. Goes, 9 december 1958. A. J. Kade 21. De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag a.s.» 2 uur, op de alge mene begraafplaats. Heden overleed, na een langdurig ziekzijn, toch nog onverwacht, onze lieve man, vader, behuwd- en grootva der, de heer JACOBUS PIETER KLAASSEN, in de ouderdom van 71 jaar. Winterswijk Wed. J. H. Klaassen- Mengerink. Middelburg D. C. Klaassen. C. Klaassen- Meerman. C. P. Klaassen. C. Klaassen-Fiegen. Venezuela J. C. de Baare- Klaassen. J. de Baare. Volendam H. Harpman. D. Harpman-Snippe. Amsterdam B. H. Harpman. En kleinkinderen. Winterswijk, 7 december 1958. Meddosestraat 32. De begrafenis vindt plaats donderdag 11 december, des middags 12.30 uur, vertrek van uit het woonhuis. De P.Z.C. is Hef meest gelezen dagblad in Zeeland met meer dan 28.000 abonnees I DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond tijdens de ziek te en na het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en over grootvader, de heer HUBRECHT VAN DALEN. Inzonderheid aan H.H. dok toren Drukker, Kleinepier en Brouwer, voor de liefde volle medische verzorging tijdens zijn ziekte verleend. Wed. H. van Dalen Weststrate. Goes, 8 december 1958. Zaagmolenstraat 46. Getroffen door de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde man en vader, CHRIS BOEMEL, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid de di rectie en het personeel van het Ned. Loodswezen, voor het bewijzen van de laatste eer. A. S. G. Bimmel-Joosse. Oost- en West-Souburg, december 1958. Kanaalstraat 28. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lie ve man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JAN FAAS, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, wed. S.Faas-Louweret. Cadzand, december 1958. 20 KORTING. Doe uw voordeel Lederen motor- handschoenen en wanten met tricot gevoerd. Idem met teddy gevoerd. Idem met kunstvacht. Idem met origineel vacht. Rechtstreeks van fabrikant. Zie onze etalage. ROOVERS VLASMARKT 9 MIDDELBURG SA/VVVVWVW*/***** Wie de Iüor aangeeft, prefereert hel. citeert Mevrouw Gré van Swol-Brouwenstijrt. Q R BROUWENSTIJNis wereldberoemddeze Nederlandse sopraan zong in Bayreuth, Parijs, Berlijn, Rome, Wenen en de Londenaars hoorden haar in de Mattheus Passion van Bach. Een Engelse muziekminnaar die haar in Covent Garden zag „relaxen" bij koffie merkte op dat „even the great Johann Sebastian Bach was inspired by good coffee Hij schreef immers dc Kaffee Kantate! Ja, vele beroemde mensen vonden inspiratie bij koffie. Goede koffie. En daarom zijn wij, van Nescafé, er trots op dat Mevrouw Gré Brouwenslijn haar keuze bepaald heeft op Nescafé. Nescafé, 's werelds meest geliefde instant coffee, de keus van alle bereisde, bekende en verwende koffiedrinkers, van alle mensen met smaak. IEDEREEN ZEGT HET: SCHENKT HEEL DE WERELD GEZELLIGHEID PROF. DR. DE QUAY IN BRABANTSE STATEN: Industriegebied aan Westerschelde Bij de opening van de winter- zitting van de provinciale sta ten van Noord-Brabant te 's- Hertogenbosch, heeft de com missaris der koningin in die provincie, prof. dr. J. E. de Quay, een nieuw welvaartsplan voor Brabant aangekondigd, met als een der voornaamste onderdelen, het zogenaamde Kreekrak-plan, dat de aanleg van een 1600 ha groot haven en industriegebied langs de Westerschelde ten zuiden van Bergen op Zoom beoogt. Hier van zou 900 ha een aansluiting op ondiep en 700 ha een aan sluiting op diep vaarwater moe ten krijgen. Er wordt hierbij gedacht aan een kleine sluis in de Westerschelde bij Bath en meer zuidelijker een grote sluis' voor grotere schepen. Hiervoor zou het medegebruik gevraagd moeten worden van de sluis, die Antwerpen in zijn tienjaren plan zal aanleggen en waarbij dan tevens een kanaal naar dit havencomplex moet komen. Als eerste mogelijkheid in het Kreekrakplan wordt echter ge dacht aan de kleine sluis bij Bath en aansluiting op de Ant werpse dokken en het industrie gebied. Voor zeventigduizend arbeiders zal er door dit gigantische project pri maire werkgelegenheid komen, verklaarde prof. De Quay. Bij de ver werkelijking binnen enkele decennia moet hét van enorme betekenis wor den geacht voor Brabant in het bij zonder en in ruim verband gezien voor Nederland in het algemeen. Verwacht wordt dat liet gehele project uiteindelijk werk voor 140.000 personen zal creëren. Daar dit plan echter niet op stel en sprong te verwezenlijken is, denkt men daarom voorlopig aan bijvoor beeld de aanleg van honderd ha industrieterrein, met aansluiting op weg en spoor. Prof. De Quay noemde dit plan wellicht nog gedurfder dan liet Europoort-project, maar daar hij het zag in het kader van het Be- nelux-zeehavencomplex, achtte hij liet van zodanige importantie, dat er geen moeiten en opofferingen aan gespaard mogen worden. Het plan heeft de instemming nodig van twee provincies, met name Bra bant en Zeeland en van twee landen, Nederland en België. Nationaal ge zien. moet de zeehavenfunctie niet beperkt blijven bij Rijn en Waal. maar moeten daarbij ook de Ooster en Westerschelde betrokken worden. Bij de groei van de Euromarkt zal men dit alles wijd moeten kunnen zien en als een grote eenheid. „Dan zijn er geen controversen", aldus de commissaris. Over het plan 1947 merkte prof. De Quay nog op, dat er sprake mag zijn van "een gezonde aanpassing. Daarbij zijn ook de geografische ontsluiting en de verkeerswegen in het algemeen niet alleen aan de orde. doch deze staan boven op de ranglijst der de siderata. WEST-BRABANT Bij liet nagaan van de verschillen in problematiek van de diverse delen van Brabant, concludeerde prof. De Quay, dat er in westelijk Brabant zwakke plekken lagen, ook met be trekking tot de werkloosheid. Dit ge bied is in de gunstige ontwikkeling van de gehele provincie aanzienlijk achtergebleven. Het is vooral gehan dicapt door verscheidene kwesties, die gedurende veertig- jaar zijn blij ven hangen. In zijn rede wees de commissaris der koningin in Brabant ook op de mogelijkheden voor West-Brabant door de huidige ontwikkeling en met name ook door het Deltaplan. Hij noemde o.a. het belangrijke knoop punt, dat gaat ontstaan bij Dintel- oord en Willemstad, en de toenemend gunstige ligging van Moerdijk. Dit laatste dorp, dat thans onder drie gemeenten ressorteert, zal. wil het van die gunstige ligging rendement kunnen trekken, bij éen gemeente moeten worden ondergebracht, waar toe Ged. Staten Zevenbergen als de meest gunstige beschouwen. De commissaris verstrekte nog enige gegevens over de ontwikkeling van deze provincie, sinds het indienen Aan liet. eerste welvaartsplan; Van de 120.000 arbeidsplaatsen sinds 1947 in de Nederlandse industrie ont staan, creëerde Brabant er 30.000. Het aandeel van de landbouw in de arbeidsplaalsen liep terug van 22,5 tot 14%. Er was in deze jaren in Brabant een vestigingsoverschot van 10.000 personen. Het aantal wonin gen steeg er van 203.000 tot 285.000. Amsterdams eredoctoraat voor prof. Bretschneider De senaat der universiteit van Am sterdam heeft besloten het eredocto raat in de faculteit der wis- en na tuurkunde te verlenen aan professor L. H. Bretschneider te Utrecht. De erepromotie is vastgesteld op 8 januari 1959 bij de viering van de dies natalis der universiteit van Amsterdam. De snelle ontwikkeling van Brabant lieeft tal van maatregelen noodzake lijk gemaakt, die in het eerste wel vaartsplan nog niet voorzien waren. Daarom hebben Ged. Staten het dus noodzakelijk geacht een nieuw plan te doen ontwerpen. Het nieuwe plan dat werd opgesteld door de prov. pla nologische dienst, het E.T.I. van N.- Iïrabant en de prov. waterstaat, ver kreeg intussen het fiat van Ged. Staten. In januari a.s. zal het aan do Prov. Staten worden voorgelegd, die er een buitengewone zitting aan zullen wijden. ADVOCAAT-GENERAAL HOGE RAAD: Geconcludeerd tot verwerping beroep. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Van Oosten, nam dinsdag, conclusies in de drie bij de Hoge Raad aanhangige zaken van voetbal toto's, namelijk betreffende cassatie beroep van Leo Brunt (Koninklijke Nederlandse Voetbalbond), die we gens overtreding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld is, een beroep van de offi cier van justitie te Maastricht tegen J. G. Hermes (Caritas), door de recht bank te Maastricht vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. En van J. Roodbergen (voetbalpool De Graafschap), die we gens overtr< ling der loterijwet is veroordeeld door de rechtbank te Arnhem. Mr. Van Oosten baseerde zich wat d K.N.V.B.-toto betreft op het be-jrip „besloten kring", zoals de Hoge Raad dit in 1918 requireerde in de zaak van de Roermondse Sociëteit (W.V.). Dit begrip stelt vast dat de be treffende vereniging als club een beperkt aantal leden heeft, bij voorbeeld bij een uitgesproken lo caal karakter en dat er bijzonde re betrekkingen tussen de deelne mers bestaan. Het betreft hier geen exclusieve groep, aldus de advocaat-generaal, en ook verder ontbreken de kenmerken van een besloten kring ten enen male. De factoren, die hierin gesteld zijn kunnen wel algemene betrekkingen doen ontstaan tussen dc deelnemers, maar naar spreker meent geen bij zondere betrekking als die, welke kenmerkend zijn voor een exclusieve groep van het type van de Roer mondse vereniging. Mr. Van Oosten concludeerde op die gronden tot ver werping van het beroep. In de Caritaszaak concludeerde de advocaat-generaal op soortgelijke «ronden, dat de beide uitspraken zou den worden vernietigd, en dat de Ho ge Raad, ten principale rechtdoende, een boete van 5 zal opleggen, 'n de derde zaak van de Graafschap- voetbalpool achtte de advocaat- generaal een aantal onvolkomenhe den en gebreken in het vonnis aan wezig, weshalve hij hier concludeer de tot vernietiging met verwijzing der zaak naar het gerechtshof in het ressort. In al deze zaken zal de Hoge Raad arrest wijzen op 13 januari. Acht maanden voor beroving op nachtelijk feestje De rechtbank te Arnhem heeft dins dagmorgen de 27-jarige fabrieksar beider G. J. K. uit Didant veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met- aftrek en teruggave van 75 aan de landbouwer B. B. De rechtbank achtte bewezen dat verdachte zijn dorpsgenoot, de 41- jarige landbouwer B.,. geld had af handig gemaakt tijdens een nachte lijk feestje pp 6 september in zijn huis na afloop van een laat cafébe zoek. K. en zijn vrouw, alsmede een zekere W. en zijn vrouw (medege- tuigen van het nachtelijk feest) had den verklaard dat de boer „de twee vrouwen rijkelijk had beloond voor in de feestelijke stemming passende tolerantie." Op grond van de getuigenverklaring van de vroegere verloofde van de zoorr van W. en van de vasthoudend heid van de boer zelf (die op staan de voet aangifte had gedaan) wer den de drie getuigen: de vrouw van K. en het echtpaar W„ onder ver denking van meineed, tijdens de zit ting in arrest gesteld. De officier van justitie had tegen K. terzake van roof acht maanden zonder af trek gerequireerd. Eisenhower oudste regerend president van Amerika President Eisenhower is maandag 68 jaar en 55 dagen geworden. Dit be tekent dat hij thans de oudste pre sident is die ooit in de Verenigde Staten aan het bewind is geweest. Voorgangers legden eerder hun ambt neer of overleden voordat zij deze leeftijd hadden bereikt. President Harrison stierf toen hij 68 jaar en 54 dagen was. Hij is maar 31 dagen president geweest. De grootste spekclub van Nederland, met leden verspreid over geheel Zee land en zelfs in Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Hoek van Holland in totaal ^62 personen heeft dinsdag avond in het gebouw „De Zwaan" in Souburg een eerste verdeling gehou den van het door de club coöperatief ingekochte varkensvlees. Op de ta fels lag ruim. tweeëneenhalve ton spek vlees en kluiven, verdeeld in porties van 8.3 kg., die hun weg vonden naar de provisiekasten van de leden, die een jaar lang iedere week daarvoor een klein bedrag opzij legden. Aan staande woensdagavond zal een twee de partij vlees worden verdeeld in het Concertgebouw te Vlissingen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11