PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer jaiimaiiiiiw Rruid op zicht STUDENTEN STELLEN ADRES OP OVER HOOGLERAARSBENOEMING WYNAND FOCKINK EVEN NADENKEN DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 11 (Advertentie) één mèdicïnala. versnapering onder voortdurende contróle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam VERDEELDHEID IN UTRECHT „Kerkpolitieke overwegingen" De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft, zoals bekend, In november dr. H. Jonker benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Naar aanleiding van deze benoeming heb ben enkele studenten aan de theolo gische faculteit aldaar onder leiding van de heer L. A. Hoedemaker, oud- praeses van de Utrechtse theologi sche studentenfacnlteit, een ont- werp-adres inzake hoogleraarsbenoe ming aan de generale synode der Ned. Herv. Kerk samengesteld. Zij menen dat de benoeming van dr. Jon- kér voornamelijk is geschied op grond Tan kerkpolitieke ovenvegin- ?en, „zoals met name blijkt uit het eit, dat de opdracht van de nieuwe hoogleraar niet in overeenstemming js met zijn wetenschappelijke specia liteit". Zij zeggen het tè betreuren dat door het overbrengen van kerkpolitieke wrijvingen binnen het terrein der theologische studie mogelijkheden van de studenten ten aanzien van objectieve en vrije studie ten zeerste worden beperkt, en zij hebben de in druk, dat in de toekomst de theologi sche faculteit van de rijksuniversi teit te Utrecht voor die studenten, die niet tot de Gereformeerde Bond der Nederlands Hervormde Kerk be horen, of daartoe affiniteit gevoelen, een groot deel van haar aantrekke lijkheid zal verliezen, nu twee van de drie kerkelijke hoogleraren tot dèzè bond behoren. De faculteit zou hierdoor volgens adressanten op den duur de centrale plaats, die zij tot op heden in ons volksleven innam, verliezen. Het ontwerp-adres wordt momenteel ondèr de Utrechtse theologische stu- Advertentie) Benl U een woeler? Kunt U maar niet in slaap komen...? Stop dan toch eens met al die stimulerende dranken. Vóór het naar bed gaan een kop van Houten cacao werkt kalmerend, lekker en U slaapt er zo goed op. denten rondgezonden, met de oproep het te ©ndèrtëkenën. De redactie vaii „Stëntor", het or gaan van dè Societas Studiosorum Reformatorum, afdeling Utrecht, te kent bij hét adres aan, dat hét zich afvraagt waarom de samenstellers niet steekhoudend hebbén geargu menteerd. Volgens Stentor kan mén niet als argument aanvoeren, dat de op dracht niet overeenkomt mét de specialisatie: bij een college als dé Generale Synode kan men, zo zegt het blad, niet aankomen met onzakelijke suggererende ver dachtmakingen. Dè rédactlê van Stentor verklaart, dat het 't meest jammer is, dat mèn zich hier mee dè kans heeft ontnomen wer kelijk na te dénken over dé pro blematiek van de Nèderlands Hervormde Kerk én dat het hoog tijd is, dat er ook bij dè aanstaan de heren theologën een bezinning liierop komt. LEZERS SCHRIJVEN Het verslag van de schrootzaak In de P.Z.C. van 29 november lazen wij het verslag van de behandeling in hoger beroep van de thans berucht geworden schrootzaak. Tot onze Spij tige verbazing lazen wij alléén in uw verslag van uw speciale verslaggever, dat de verdachte éert genaturaliseer de Pool „van joödseh bloéde is, wél ke aanduiding die wij tussen aanha lingstekens plaatsen, iri dè, daarna door ons geraadpleegde andere dag bladen nérgens aangètröffén Wérd. Wij vragen ons af wat het voor zin heeft om de lezèrs er nog eèns op te n dat de héér M. afkomstig is uit de Joodse Bloede. Dit heeft 0.1. toch niets te maken mét de zaak iel- ve. Onwillekeurig gingeh onze ge dachten uit naar een duistere figuur uit de dertigér Jarèn, de hèer Julius Streicher, onzaliger nagedachtenis, een berucht antisimiet, dié dé propa ganda dan ook op opènlijke wijze be dreef. Wij zien in uw wijze van pu bliceren een onschuldig uitziend, maar niettemin hardnekkig werkend slui pend antisemitisme én vragen ons in gemoede af, wat er toch mee bedoeld wordt, wanneer dergelijke onnodige en overbodige aanduidingen gedrukt worden. U publiceert toch ook niet bij uw verslagen: voor de Politierechter de doopceel, afkomst, ras en geloofs overtuiging van de voor deze magis traat verschijnende delinquenten? Vele lezèrs, ook niet-joden spraken zich vol ergernis afkeurend uit over deze methode van het hoogst non chalant accentueren van het zijn van „joodsen bloéde" als ware het. een apart stigma van misdadigheid. Wij vragen ons af wélke associaties mén daarmee gewild of ongewild op wenst té roèpen. Mr. E. Tak, Waarnemend sëCretarls dér Nëd. Isr. Hoofdsynagoge. Middelburg. Noot van de hoofdredactie. De heer Tak zal Wel Willen aanvaarden, dat elke vorm van antisemitisme vreemd is aan dé rèdactië van de P.Z.Ct. De spéciale Verslaggever had er beter aan gedaan de gewraakte uitdrukking niet te gebruiken, vooral oök omdat zé teveel hérinnert aan niet té verge ten leèd. Appelexport W.-Duitsland Met Ingang van maandag 8 decem ber j.l. mogen appèls van het ras „Glorie van Holland" vanaf 75 mm vanuit ons land naar Wèstdiiitsland worden geëxporteerd. Ook is de maat van Jonathan, Lax- ton Superbe en Sterappel voor West- DulIsland mét 5 mm verlaagd. Dit houdt in dat thans de twëe eerstgenoemde rassen vanaf 65 mm mogen Worden uitgevoerd en Sterap pel vanaf 55 mm. Voor alle appelexport naar West- duitsland blijft onvermindèrd van kracht dat de minimum aankoopprijs op de veiling minstëns 24 cent per kg moet zijn. Eerste paal voor Euromast Op het bouwterrein bij de Parkhavén te Rotterdam zal woensdagmiddag dé eerste paal worden geslagen voor de Euromast. AMSTERDAMSE BEURS Stil bij vaste koersen 5 dec. 8 dec. Nedërland 1951 (3%) 941. 9311 Nederland 1948 (3%) 85'/: 85 V. Nëdèrland 1955 (3%) 87 86% Nederland 1947 (3%) 8 89H 8918 Nederland 1937 3 863/4 87b. Dollarlënihg 1947 3 90-y4 71 Investerlngscèrt. 3 95 Va 95%1. Nederland 1962-64 3 94A 94% Nederland NWS 2% 59% 6 pet. woningbouwlening '57 10918 109H Nat. Handelsbank 127 127% Ned. Handèlmij. 180% 179 Alg. Kunstzijde Unie 237% 23734 Berghs' en Jufgens 278 277% Calvé-Delft 362 364% fioogoVèns n.r. 330 333 Néd. Kabelfabriék 279 300 Philips 4173/g 428% Ünilèvër 460'/. 471% Wilton-Felj enoord 207 Kon. Petroleum Mij. 18820 Amsterdam Rubbèr 67% 67% Holland Amerika Lijn 150% 150% Kon. Paketvaart 136% 135% Rotterdamse Lloyd 139 139 Scheepvaart Unie 133 134% Stv. Mij. Nederland 1503,4 151 HVA 127% 127% Bank van Ned. gem. 4% 95 Van Berkels Patent 203 205 Centrale Suiker 248'/: 250 Kon. MIJ- De Schelde N-B. 199 200% Intern. Nickel 87% 85 American Motors 3434 34% Anaconda 57% 563/8 Baltimore en Ohio 41% Bèthlëhem Steel 48% 48% General Motors 47»/. 46% Kennécott 94% 94f, Nèw York Cêntral 26% Pennsylvania 17% 17% Rèpubllc Stëèl 69% 69% Shell Oil Comp. 79%b 78% Tldè Water 22% 22% U.S. Steel 81% 80 (Advertentie) „Half en Half" steelt Uw hart - streelt Uw tong f 8.55 per luxe fles PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 88% Breda 1954 84% 84 Eindhoven 1954 82% ê2% Enschede i954 84% Den Haag 1952 I 95% §5% Rotterdam 1952 I 96% 98% Rotterdam 1952 II 95 Utrecht 1952 98% 99'/. Amsterdam 1956 I 87 86% Amsterdam 1958 II 94% 94% Amsterdam 1956 III 94% Bl'/i Amsterdam '33 (C. en A.) 95 Va Dordrecht 1958 85% Alkmaar 1950 84% 84% ANP—CBS BEURSINDICES 4-12 6-12 Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemèen 8-12 349.31 348-13 352.53 166.35 16756 167.85 143.91 142.82 14152 13055 130.06 130.06 99 04 98.49 98.78 238.93 238.47 24054 De nieuwe beursWèèk zétte gisteren In met zéér veste koersen voor aandelen Philips en Unilever In een markt, dié overigens niet veel leven te zien gaf zo wel voor.de internationalals dé lokalé waarden. Aan de Amerikaanse honger naar de Philipsaandélen komt nog geen einde Uit rendemèntsoverwegingen liggen de Phillpspapieren, vergeleken met de aandelen van de Amerikaanse electronic maatschappijen, gunstiger, terwijl koers van Aandelen Philips nog te laag wordt geacht ten opzichte van de gé- maakte winsten van de maatschappij. Het ls hoofdzakélijk dit laatste waarnaar de Amerikanen kijken téfwijl tevens ge let wordt op de groeimogelijkheden dié het Phillpsconcern heeft. Men vraagt zich ter beurze ln Amsterdam angstig af, of dit populaire aandeel dézèlfdè kant op gaat als de aandelen Koninklijke Ölië, waarvan de hoofdmarkt is verplaatst van Amsterdam naar New York. De omvang van de handel van gistermid dag ln de Phlllpsaandèién was niet ln overeenstemlng met de forse koe-rsnij- glng van circa 18 punten, V.ergélékèh bij vrijdag j.l. Wel werd er in dit fonds re gelmatig zaken gedaan maar druk wéS het zekér niet. De koers bepaalde zich op circa 430, ex. 8 pet. iiiterimdivldend. De slotkoers van vrijdag was 417%. UnlieverS profiteerden lh ruime mité van dè hernieuwde hausse ln de Philips- hoek en er werd tamelijk levendig op 472 verhandeld- Dè koerswinst bëliep voor deze aandelen circa 12 punten. De Unlleverpapieren worden morgén ex. 25 pet. bonus etc. verhandeld. Er wordt dan een levendige handel stocks verwacht, waardoor de koers van de aandelen mogelijk onder druk kan wordèn gezét- In de overige Interna tionale waarden ging bijna niets om. 1042. Shor Nun, Marc en Xitos tuurden nog enige tijd zwijgend naar de kolkende schuimmasSa's waarin het voertuig van de twee verra ders verdwenen was. Het was evenwel duidelijk,, dat feen mens ooit levend uit at geweld te voorschijn Icon komen. Zij keerden dan ook naar de politiewa gen terpg, waar Mare weer contact opnam met de bo ven de waterdal cirkelende Horzel. „Hallo Arend. Jij ziet iëkêr ook niets meer. is 't wel?" En nadat piloot Storm ont kennend geantwoord had, vervolgde hij: „Wel* het is eigenlijk nog een veel te genadige dood voör die verraders. Aan één kant jammer, dat we ze niet meer levend in handen héb- ben gekregen, want zij hadden ons waardevolle gegevens kunnen verschaffen, waardoor we jRliek van Zórih hadden kunnen oprollen. Zég, wij keren terug naar de luchtbasis, dan ontmoeten wé jou daar wel. Over en sluiten". misschien die helë spiónagèRlli oflen. Zég, t Daar hij toch veel eerder dan zijn vrienden in Shaster zou 2ijn, besloot Arend nog wat rond te vliegen. Onwillekeurig volgde hij de kronkelingen van de woeste rivier en opeens ontdëkte hij beneden zich een merkwaardig en somber bouwwerk, dat herinneringen opriep aan de Middeleeuwen van zijn eigen planeet. Nieuwsgierig draaide hij enkele malen om het „kasteel" heen. Hij zag echter niet het zonder linge vuurwapen, dat op de Horzel gericht werd Amsterdamse wisselmarkt CONSTANTE PRIJZEN Londen 10.57—10.57%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.90%— 3.90»4: Parijs 59-75—89.85: Brussel 7 58'/j759; Frankfort 90.44—90.49; ztlrlch 86.47%—86.52%; Zürich (vrljé francs) 87.95'/:—88.00%Mi laan èo.59%—60.64%; Kopenhagen 54.66—54.71; Öslo 52.83—52.88; We nen 14.60%—14.61'A; Ankara 3.80A 3.80H: Praag 52.84—52.94; Lissa bon 13.26%—13.28. MWMVMWWWWAVm AKU's eén punt boven vrijdag én Kon. Olie op f 188,50 weliswaar een paar dub beltjes boven pariteit Névv York doch cir ca 30 cént beneden dè vorige slotprljs. K L M. werd iéts hoger geadviseerd. In dè scheepvaarten was het uiiérst rustig en na zwakke opening noteerden Scheepvaart Uniè's 135 plus 2. terwijl ln de overigè waarden niet veel verande ring kwam tèn opzichte van de laatst© slotkoersen. Ook dè belangstelling voor de hoofdfondsèn op de cultuurmarkt was gisteren verre van aanwezig. Koers afwijkingen van enigè betekenis kwamen niet voor. Staatsfondsen gemakkelijk. De clalmwaarde van Coq's belegging en beheer maatschappij wérd gisteren op 60 tot 85 gulden geadviseerd, tegenover eén thèorétlsche waarde van f 42. Een en an der betekent dat de inschrijving van gis teren op de f 650.000 aandelen van deza maatschappij ais zéér geslaagd kan wor den beschouwd. Prolongatie 3% procent. J—n I 11 I I Horizontaal: 1 van ivoor, 5 roofdier, 9 Ver. Staten, afk., 10 soort groente. 12 opbergruimte, 13 hoofddeksel, 14 daar, 16 -dam: dam i.d. richting v.d. stroom, 18 in, 19 recta: recht streeks; 21 na, 23 bep. orgaan, 24 kleurenfoto, 25 beo. graan, 27 in achtergehouden, tegoed, 29 Ooster lengte, afk., 30 eenjarig dier, 32 de oudere, afk., 33 idioot, 34 dit is, afk., 36 straatje, 38 dyne, afk., 39 vooraan staande klasse, groep, 40 omvangrijk, dik. Verticaal: 1 kwaal, kwaad, 2 den le zer heil, afk., 3 daar, 4 soort aard olie, 5 aanduiden, 6 hogè akker, 7 lengtemaat, 8 wasgèlegènheid, 11 van de, 15 afvoerbuis, 16 soort gekeperde wollen stof, 17 omlijsting, 18 metalen punt, 20 bovendien, tot mi, 22 voor naamwoord, 25 rondgang, partij, 26 nauwe doorgang, 27 zoutoplossing, 28 oetan: grote aap. 31 Trans Európa Express, afk., 35 element, afk. 36 Heilige, afk., 37 pers. Voornaamwoord. 38 dit is, afk. FEUILLETON VAN MARGARET MALCOLN Ver beneden het vierkante venster, in het midden van een met keien be strate „cour" of binnenplaats, ge vormd door hoge en lage huizen, welker gepleisterde gevels alle min óf meer gehavend en vervallen wa ren, bloeide een kerseboom. Ergens aan de muur bij een ander venster hing een kanariekooitje. De vogel had de gehele dag in de lentezonne- scliijn gezongen, maar sprong nu ge luidloos heert en weer op zijn stokjes, wachtend tot men hem naar binnen zou halen omdat de avond viel. Hier en daar klonken geluiden, even zove le tekenen van leven, uit de wonin gen rondom en wat verder het ru moer van zware lorries bij het spoor wegdepot aan het einde van de rue Tino. Een of andere juffrouw oefende zich in het zingen; maar hoge tonen wa ren schel en doordringend en vorm den een cóiltrast met het ruwe kras sen op éen niét al te beste viool, juist een verdieping lager. Al dat lawaai werkté blijkbaar op de zenuwen van een hond, dié met tussenpozen luid blaffend protesteerde. De concierge kwam uit zijn kantoortje rennen en riep het een of ander naar de eige naar van het dier, die het antwoord niet schuldig bleef. Caroline trok zich van het venster terüg, want dè kans bestond, dat ze door een of meer van haar buren, gesignaleerd én aangeroepen wérd. Een prikkelende koffiegeur drong de kamer binnen vermengd met de lucht van tabak, knoflook en ver schillende kruiden voor kéukenge- brulk. Dit alles paste uitstekend in de Wonderlijke, onvergelijkbare Pa- rijse atmosfeer, vol leven en opge wekteheid voor allen die, zoals Ca roline, hun hart aan de Luchtstad hadden verpand. Dc avond tevoren was Caroline tot het besluit gekomen, dat ze Parijs zo gauw mogelijk zou vaarwel zeg gen, maar nu, in het licht van de kans óp een baan, stortd de beslissing niet zo vast meer. Als dè b;.an in derdaad aanvaardbaar Was, zou ze blijven. De volgende mórgen sliepen de meis- jès nor toen even over achten het Schrille geluid van de telefoonbei hen wekte. Fanny stak de hand uit en nam het toestel van de haak; Het was Georges, die, zijn belofte getrouW, opbelde, en Fanny zette zich op haar gemak tot luisteren. Toen zei ze: „Ik zal alles aan Caroline over brengen en eens zien wat zij ervan denkt. Natuurlijk bestaat de kans dat ze „neen" zegt. Voorlopig was Caroline nog niet aan de beurt, want Fanhy, blijkbaar nog al ingenomen met haar eigen presta ties, gichelde en zette het gesprek een heel tijdje voort. Caroline, even eens klaar wakker, luisterde enigs zins gespannen. „Drie uur precies. Prachtig. Ja, van avond blijft natuurlijk afgesproken. Ahaaha! Ze geeuwde behaaglijk én vertelde, dat ze nog half ln slaap was. Eindelijk riep ze: „Daag", plaat Ste de hoorn Weer op de haak en gleed onder dè dekens, terwiji ze met eén oog Caroline aankeek, die het hoofd op de hand gesteünd haar vragend gadesloeg. „Dat was Georges, nietwaar?" in formeerde zij ten slotte. „Ja! Kun je goed rekenen, Caroline? „Niet erg. Waarom vraag je dat?" „Dat is een beetje jammer. Mannen zijn zo gauw op hun teentjes getrapt als hun beurs er bij in het spél komt en als jij er eén gewoonte van maakt, de kas niet te laten kloppen, ben je een nietsnut". Carolina antwoordde niet, maar was teleurgesteld. Och, ze had wel kunnen raden, dat die oude m'sleur Pierre de hele baan onmogelijk zou maken! „Heb je tact en kun je goed met mensen omgaan" ging Fanny voort. „Dat behoorde jij te weten". „O, je zou best tactvol kunnen zijn en goedgehumeurd, maar voor om gaan met mensen komt méér kijken", luidde het oprechte, ofschoon niet be moedigende antwoord. „Och, ik houd wel van mensen", her nam Caroline zachtjes. „Je houdt ook van honden!, klonk het nogal raadselachtig! Caroline nam er geen notitie van. „Wat zei Georges nog meer?" vroeg zc. „Niet veel. Ronduit gezegd, was het allemaal tamelijk ontmoedigend. Al les hangt üog zo in de lucht; dat heb ik je trouwens al gezégd. Raoul biedt twee volledige maaltijden per dag aan en zakgeld, maar de werk tijd is betrekkelijk lang. De beloning zal juist genoeg zijn om je hier te laten blijven, maar je zult er weinig plezier van hebben. Het spijt me, kindlief, dat die baan zo weinig om het lijf heeft. Het spréékt vanzelf, dat je zulke -slechte condities niet kunt aanvaarden. Die man is geen mens, maar alleen een slavendrijver". „Maar wat is het voor een baan?" „Ik durf het je nauwelijks vertéllen. .Te zoudt een soort gastvrouw zijn in Raouls deftige restaurant, waar een heel cosmopolistische cliéntèle komt. Natuurlijk is het internationaal be kend en goed bekend ook. Ook zou je een oog op de kas of misschien op de kassier moeten houden. Maar hoe dan ook, het is geen baan voor jou". Fanny zweeg even en riep toen op dramatische tóón: „O, ik ben diep teleurgesteld!" Caroline zonk weer in de kussens te rug. „Een soort baan" en „een soort gastvrouw", er was weinig houvast aan. Toen herinnerde ze zich dat Fanny zich gewoonlijk nogal vaag uitliet. Misschien was het allemaal beter dan Fanny dacht. In elk geval kon het geen kwaad, zich eeos op de hoogte te stellen. Eensklaps met de rnoed der wanhoop besloten, het baantje te aanvaarden, zei ze kalm: „Hoe dan ook, ik ga die m'sieur Pier re eens opzoeken, en ik zal zijn baan een kans geven". „Maar de baan is je nog niét offi cieel aangeboden", sprak Fanny snel. „Dus maak jezelf niet bij voorbaat tot martelares. Dat zou misschien louter tijdverlies zijn. Caroline fronste het voorhoofd. Ze wist niet hoe ze het die morgen had. Fanny's manier van dóen léék ver dacht. „Waarom belde Georges je dan zo on menselijk vroeg op?" „Dat mag Joost weten, tenzij hij erg zijn best voor je wilde doen en een afspraak maken. Georges is altijd zo goedhartig". „Dus hij wil, dat ik m'sieur Pierre ga opzoeken", vroeg Caroline wat opge wekter. „Dat kan geën kwaad, dunkt me! Misschien valt het mee. Wanneer er iets goeds in die baan steekt, zullen er allicht heel wat meisjes op afko men. Intussen lijkt die man me ver schrikkelijk toe". „Maar je kent hem toch al!" „Jawel", antwoordde Fanny vlug, „maar alleen van mijn kant van de „service". Ik weet niets over zijn doen en laten achter de schermen en daar kom jij terecht", „Waar is dat restaurant?" klonk het nogal grimmig. „Op de linkeroever van dc Seine. Je zult de ondergrondse moeten nemen. Van het station af is het vijf minu ten lopen. Vergeet vooral niet, dat je viermaal per dag op en neer moét gaan en houd bij je salaris daarmee rekening". „Dat spreekt vanzelf", verzekerde Caroline, die intussen dit belangrijke punt totaal zou hebben vergeten als Fanny ér geen melding van had ge maakt. Die avond precies negen uur sprak Caroline, gehuld in éeii eenvoudige zwarte, met wit afgezette japon, een kort bontmanteltje en met een klein hoedje op het góüdbrüine haar al les behalve op haar gemak, de lijvige portier aan. dte buiten de glazen draaideuren van de „Maintenon" op wacht stond. (Wordt vervolgd);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9