Edelhert in opspraak gekomen door plannen voor de Veluwe 0^ Nieuwe vorm van sociaal toerisme ontwikkelt zich in West-Europa als IhIIMWU ROOSEVELT WIST TEVOREN VAN JAPANS AGRESSIEPLAN" DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERHEID HANDHAAFT MAXIMALE WILDSTAND Afgerasterde reservaten worden noodzakelijk geacht (Van een speciale verslaggever) Twee berichten hebben het Nederlandse edelhert de laatste weken in opspraak gebracht. Het eerste maakte melding van plannen voor een groot natuurreservaat op de Noord-Veluwe. Het tweede betrof een fel protest van de Apeldoornse ge meenteraad tegen het afrasteren van 600 ha staatsbos in de omgeving van Hoenderloo. „Ze willen de herten in stand hou den ter wille van het publiek, maar als ze nog lang doorgaan met al die afrasteringen, zijn hier straks overal herten, maar mag niemand ze meer zien", was reeds de sombere voorspel ling van een natuurminnend man. In beide gevallen gaat het inderdaad om handhaving van de hertenstand. Beide plannen passen in de opzet van het ministerie van Landbouw om op de Veluwe uiteindelijk circa 50.000 ha terrein over te houden met natuurlijk levend wild. Dat kan een beslissende fase zijn in de geschiedenis van het Nederlandse edelhert. Het is een boeiende geschiedenis. Van oudsher was de hele Veluwse vrij voor allerlei wild, dat zelfs over de IJsel van en naar Duits land trok. De eerste grote ver andering kwam toen bij paleis Het Loo ongeveer 9800 ha Kroon domein werd ingerasterd met een grote wildbaan, waarop ook bui tenlands wild werd uitgezet. In 1914 volgde de afrastering van de Hoge Veluwe (5600 ha). Ook twee particuliere landgoederen in het Deelerwoud, waar eveneens in gevoerd wild werd uitgezet, wer den van de buitenwereld afgeslo ten. Daarbuiten werd het groot wild door de mens (bebouwing, militair terrein, vliegvelden) steeds meer terugdrongen, met name op de Z.O.-Veluwe, naar de omgeving van het Planken Wam buis en naar de Noord-Veluwe. Onderlinge trek tussen deze ge bieden is niet mogelijk. Nu is het heel jammer, dat we gedwongen zijn om economische redenen het wild te bestrijden, zo verzekerde ons de heèr W. J. Schuitemaker, hoofd van de direc tie Wild-, Vogelschade en Jacht van het ministerie van landbouw. Maar we moeten nu eenmaal met de belangen van bosbouw en landbouw rekening houden. Aan de peripherie van de bossen tus sen Velp en Loenen werd enkele jaren geleden de landbouwschade op f 50.000 a f 60.000 per jaar geraamd. We zijn daar toen be gonnen de landbouwgronden „uit te rasteren". In de bossen werden voerakkers aangelegd. Zo proberen we om op de plaat sen waar dat nog kan, een ma ximale wildstand te handhaven. Op de Z.O.-Veluwe zal dat één hert op ongeveer 100 ha zijn. Bij het Planken Wambuis, waar nu veel te veel herten lopen 200 op 3000 ha zullen ook maat regelen nodig zijn. Daar wordt nu over onderhandeld. „Het zal al mooi zijn", aldus de heer Schuitemaker, „als we daar 50 herten overhouden". Het edelhert heeft rustgebieden nodig. In enkele gevallen zal daarvoor afrastering nodig zijn. |HilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllHI f§ Achter de wolken.... ligt het dal: een opname van de Chiem- gauvallei in Beieren, gemaakt vanaf een hoogte van ongeveer H 1500 meter. Vijfhonderd meter M lager hangt een dik wolkendek, §f dat het dal in een mistroostige duisternis dompelt, maar daar- H boven schijnt 'n heerlijk herfst zonnetje, dat de temperatuur tot 18 graden doet oplopen. Wanneer bijvoorbeeld na de bronst de bokken bij de hinden vandaan trekken en in streken met vee! bouwland terechtkomen, moet het ministerie van landbouw volgens de thans geldende rege lingen ter voorkoming wildschade afschotvergunningen geven. En dan schieten de hoerenjagers alles wat er op de akker komt: jong of oud, sterk of zwak, bok of hinde. Dat schaadt de kwaliteit van de hertenstand. Ook het publiek levert proble men op. De mensen verjagen de dieren uit hun vertrouwde omge ving. Dikwijls schrikken de her ten zo, dat ze blindelings een ver keersweg oversteken. Het komt voor, dat er 200 mensen bij een voederplaats voor wilde varkens zitten te wachten. Daar kopit na tuurlijk geen zwijn meer. En er wordt nog steeds gestroopt. De oudere bokken trekken het verst weg en lopen dus de grootste kans om in strikken te raken. Het gevolg is, dat er maar wei nig herten van ongeveer 10 jaar zijn. De meeste bokken in vrij terrein zijn niet ouder dan een jaar of vier. Om al deze redenen heeft het ministerie van landbouw besloten de 600 ha staatsbos bij Hoender loo af te sluiten. De wegen blij ven wel toegankelijk; de bospa den en het bos zelf echter niet. Kléin reservaat Op de Noord-Veluwe i3 de situa tie nog moeilijker. Tegen het einde van de oorlog zijn er uit Het Loo herten ontsnapt. Zo kan men daar nu in de vrije bossen behalve edelherten ook damherten vinden. In deze streek is er veev meer landbouw dan in het zuiden, dus „uitrasteren" van landbouw grond is hier beslist niet moge lijk. „Dan word ik aan prikkel draad opgehangen", vreest de heer Schuitemaker. Ook de omgeving van Elspeet telt te veel herten. Die kunnen we niet allemaal vrij laten rond lopen, meent hetministerie. We kunnen nu wel dé schadevergoe ding regelen, maar dat is een lapmiddel; het mag geen principe worden. Daar neemt trouwens niemand genoegen mee. Zo rees bij hét ministerie het plan om de Elspeter Struiken (400 ha) en het Elspeter Bos (600 ha) samen te voegen tot een klein natuurreservaat, dat aansluit aan het Kroondomein en daardoor eigenlijk al voor driekwart ingerasterd is. Aan de eigenaars, resp. de gemeen te Ermelo en de familie Van Beuningen, is voorgesteld hier toe een stichting te vormen. De besprekingen zijn nog gaande. 't Blijft toegankelijk Afrastering is hier ook het enige middel om een verantwoorde wild stand te houden, is de overtuiging van de heer Schuitemaker, an ders liquideert het wild zichzelf en dan kan ik niet garanderen dat er over 50 jaar op de Noord- Veluwe nog een hert te vinden zal zijn. En wanneer dit gebied af gerasterd wordt, kan men er ook wilde zwijnen houden. Dat is nu niet mogelijk. Het plan schijnt door de gemeen teraad van Ermelo, die een ex cursie naar dit gebied heeft ge maakt, na de eerste schrik nogal gunstig ontvangen te zijn. Maar één ding stelt men als eis: Er melo is er altijd prat op gegaan om geen bordjes met „verboden toegang" in de bossen te planten en daar wil men niet van afwij ken. Dat is ook beslist de bedoe ling niet, heeft de heer Schuite maker volmondig verzekerd; de bossen blijven vrij. Wat tenslotte het afschieten van de herten buiten het (eventuele) reservaat betreft: van een slacht partij op grote schaal zal beslist geen sprake zijn. Wel zal het hert hier eerlang echter geheel uit de vrije bossen verdwijnen. Er wordt trouwens nu reeds vrij veel af geschoten. ,,'t Kan 25 of 30 jaar duren", voorspelt de heer Schui temaker, „maar dan sterft 't toch uit". Wij hebben zoveel wildschade, omdat de jagers te weinig wild wegschieten, klagen de boeren op de Veluwe. Een boer met veel schade? Nee, die weet ik in de hele om trek niet, luidt echter de ver klaring van een boswachter in de omgeving van Elspeet. In Staverden hebben een paar herten verleden jaar binnen een week bij één boer voor f 1200 schade aangericht, con stateert daarentegen de heer Schuitemaker van het ministe rie. Geef mij het jachtrecht maar, dan betaal ik de schade wel, verzekert een „kleine sportja- ger", die zelf ook boer Is en de zaak dus van twee kanten bekijkt. De ratten doen veel meer schade. Met een andere jager heb ik eens vijf fretten in een boerenschuur losgelaten. Legioenen ratten vluchtten gillend van angst het dak op. We schoten er 148 naar bene den (Advertentie) 9éé/t ontfen Qoetf eninlnm pyama's slaapje |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!I!!IIP H Hebben de Amerikanen nu ook g al een „waterski-afdeling" f misschien zou er iets voor te zeggen zijn bij landingsma- M H noeuvres, maar in werkelijk- heid demonstreren ze hier een waterski-uitrusting die zij als recreatie-materiaal ten ge- schenke kregen. Als goede ma- eee riniers hebben zij zich niet in zwembroek doch in compleet uniform gestoken. heerlijk] SCHOUT-BIJ-NACHT H. E. KIMMEL Om politieke redenen geen alarm gemaakt In een radiocauserie heeft de Amerikaanse schout-bij-nacht H. E. Kimmel b.d. zondag ver klaard dat de voormalige presi dent Franklin D. Roosevelt kennelijk gegevens betreffende de op handen zijnde Japanse aanval op Pearl Harbour, nu 17 jaar geleden, heeft achterge houden, omdat hij wilde dat die aanval ondernomen zou wor den. Kimmel, die bevelhebber was DUITSLAND NAM HET INITIATIEF Velen reisden per vliegtuig naar hun vakantiebestemming (Van een speciale verslaggever) Sinds een jaar of vijf is zich in Euro pa 'n nieuwe vorm van sociaal toeris me aan het ontwikkelenvolledig vor- zorgde vakantievlïegreizen tegen prij zen die voor de gemiddelde beurs te betalen zijn. Deze aan Duits initiatief te danken vorm van vakantiebeste ding, waarvan tot heden al meer 4nn 85.000 Europeanen, onder wie 1500 Nederlanders, profiteerden, leidde er juist dezer dagen toe, dat in I.A.T.A.- verband werd toegestaan, dat ook de grote Europese luchtvaartmaatschap pijen, zoals K.L.M. en Sabena, er op enkele routes met charter-toestellen aan zullen deelnemen tegen prij zen die nauwelijks hoger liggen dan die van de buiten het LA.T.A.-ver- band werkende luchtvaartonderne mers, die tot dit ogenblik de vliegerij van deze toeristenreizen verzorgden. Verwacht kan worden dat na 1 januari de voorwaarden waaronder van K.L.M. chartertoestellen gebruik kan worden gemaakt gunstiger zullen worden. Tot nu toe zijn de reizen naar 44 va kantiebestemmingen uitgevoerd met DC 4 Skymaster en met 2-motórige Viking machines, tachtig maal startte een toestel van deze „Aeropa" organi satie op Schiphol en 14 maal vertrok ken deze chartertoestellen van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. Daarnaast deed echter ook het vlieg veld Eelde 10 maal dienst als start en landingsplaats, speciaal voor de toeristen uit de noord-oostelijke pro vincies van ons land. Merkwaardig feit bij dit alles is, dat 80 procent van wie op deze wijze met vakantie gingen nog nooit eerder gevlogen hadden met andere woorden: er is een to taal nieuwe categorie luclitreizi- §ers door te voorschijn gekomen. :ij alle vluchten gaat het precies als bij de privé- en groepsreizen per trein en autobus, om reizen die geheel verzorgd zijn. Alleen maar vliegen is met deze organisatie niet mogelijk, krachtens de inter nationale luchtvaartbepalingen, want dan zou men alleen maar vervoer-maatschappij zijn. Reeds 1500 Nederlanders gingen sinds begin van dit jaar op deze wijze met vakantie. In het reisseizoen 1959 ver wacht men zo'n grote belangstelling, dat waarschijnlijk iedere dag één va kantietoestel Schiphol zal aandoen. Dit zal zeker het geval zijn, wanneer gevolg zal worden gegeven aan de wens tot bemiddeling van deze vorm van toerisme door alle reisbureaus. Er worden boekingen voor deze reizen verricht in niet minder dan acht lan den, namelijk Nederland, Duitsland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland, België en Engeland, en dank zij wat men noemt een draai- j riiijfsysteem behoeft nooit een reis te worden afgelast. De voornaamste doelen waren tot dusver: Mallorca, Ibiza, Andalusië, Rivièra, Corsica, Marokko, Canari- sche eilanden en Griekenland. In de toekomst zullen plaatsen langs de Adriatische kust en de Costa Brava alsmede Portugal, Tangvr, Tunis en Egypte in het reisschema worden op genomen. Op Mallorca beschikt men over niet minder dan 50 hotels in verschillende prijsklassen. Dat wij hier te doen heb ben met een vorm van sociaal toeris me moge tenslotte blijken uit de prijs van een veertiendaagse reis naar Mal lorca met hotelreservering in de d- klasse voor een som van 435. van de Amerikaanse vloot te Pearl Harbour, toen de aanval gedaan werd, zeide dat onder schepte en gedecodeerde Japan se boodschappen in handen van functionarissen in Washington waren op de dag voor en op de dag zelf van de aanval. Kimmel noemde tien personen die de boodschappen gelezen hebben, onder wie president Roosevelt, minister van buitenlandse zaken Cordell Huil, minister van oorlog Henry Stimson, minister van marine Frank Know en stafchef gen. George C. Marshall. Hij zeide dat aan Marshall niet al het materiaal getoond is. De bood schappen, zeide Rammel, had Wash ington kennelijk verkregen van een agent van de Britse regering in Chi na, nadat ze op 30 november 1941 in een gecodeerde boodschap naar Londen waren gestuurd. „Deze bood schappen vertelden duidelijk dat de Japanse vloot toen reeds bezig was zien voor te bereiden op de aanval op Pearl Harbour", aldus Kimmel. Kimmel zeide te geloven dat gen. Maxwell Short (wijlen de bevel hebber van het Amerikaanse le ger te Pearl Harbour) en hij niet over dé op handen zijnde slinkse aanval waren ingelicht, omdat gevreesd werd dat activiteit op Hawaii de Japanners er van weerhouden zou de aanval te on dernemen. „Onze president had het Ameri kaanse volk bij herhaling verze kerd dat de Verenigde Staten niet in de. oorlog zouden gaan, tenzij wij werden aangevallen. Een Ja panse aanval op de vloot zou de Verenigde Staten in de oorlog brengen met de volle steun van het volk", aldus Kimmel. Kimmel zei dat president Roosevelt na het lezen van de boodschappen zei: „Dit betekent oorlog". Kimmel verklaarde dat hij pas vorig jaar over deze gang van zaken is inge licht. Streng gestraft voor doping van windhonden Drie mannen en zeven meisjes zijn voor de Londense Old Bailey tot strenge straffen veroordeeld wegens „doping" van windhonden. De meisjes, die allen op een kennel werkten, gaven de honden phenobar- bitone, met als gevolg dat de dieren langzamer liepen. Zij lieten dit de mannen weten door een bepaalde kleur hoofddoek te dragen. De we tenschap dat de dieren niet met hun gebruikelijke snelheid zouden lopen stelde de mannen in staat voordelige weddenschappen te sluiten. De mannen kregen resp. drie, twee en anderhalf jaar gevangenisstraf, de meisjes een half jaar. Het uitspreken der vonnissen veroorzaakte een op winding en geschreeuw zoals nog nooit, zelfs niet bij het uitspreken van doodvonnissen, in de Old Bailey is voorgekomen. Behalve uit het ver dachtenbankje steeg van de publieke tribune een waar gejammer op toen de rechter de straffen uitsprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7