3987, Minister Struijcken in Zeeuwsch - Vlaanderen LIGA kflfiuffiB Zeeuwse Almanak FAD IO NIEUW CLUBLOKAAL VAN „DE WERF" TE GOES GEREED nu w tnJUm Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 DibGHivlBEK. 1958 IN VERBAND MET GRENSWIJZIGINGEN Wetsontwerpen in voorjaar en zomer in de Kamer De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrech telijke zaken, rnr. A. A. M. Struij cken, heeft maandag, vergezeld van de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en enkele leden van G.S. eén be zoek gebracht aan verschillende ge meenten in Zeeuvrsch-Vlaanderen, teneinde zich te oriënteren over de bezwaren, die er bestaan tegèn de voorgestelde grenswijzigingen. Zo «prak de bewindsman achtereen volgens met de gemeentebesturen van Hulst, Sint Jansteen, Oostburg, Schoondijke, Groede en Ereskens. Maandag heeft de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, mr. Struijcken, een bezoek gebracht aan verschillende gemeenten in Zeetiwsck-Vlaanderen in verband met voorgenomen grenswijzigingen. De bewindsman bracht bij zijn tocht ook een bezoek aan Schoondijke. Op de foto rechts de minister, links de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in het- mid den burgemeester F. A. van Rosévelt van Schoondijke en daarachter mr. J. M. Pilaar, de griffier der Staten. Foto P.Z.C. Van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd door de Braakman naar het westelijk deel gereden. In de Braak man stelde de bewindsman zich op de hoogte van de stand van zaken in het recreatiegebied. Na afloop van dit bezoek deelde mr. Strnijcken mee, dat naar VAN TOT VERGIF. De rijkspolitie te Haamstede ontdek te op een perceel tarwe aan de Arni- hoekseweg bij Haamstede de treurige gevolgen van een afkeurenswaardige dauri. Tussen de jonge tarweplantjes ingen talrijke dode vogels. Vijftien wilde eenden, acht patrijzen, een aan tal bonte kraaien, kapmeemven en spreeuwen. Het resultaat van onbe zonnen vergif strooien, waarop stren ge straffen staan. Hen dergelijke manier van optreden tegen vogels, die het op de tarwe korrels voorzien hebben, is bovendien onnodig, daar de zaaigranen door de zaadhandel reeds behandeld zijn met een vogel-afwerend middel, hetgeen iets anders is als dit vogel-dodende middel. De rijkspolitie, die tegen dit soort overtredingen zeer streng op treedt, heeft de zaak in behandeling. Na onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag kón de politie mededelen, dat liét gebruikte vergif langzaam wérkend is en daar door des te erger in zijn uitwerking. HANEN TEKORT. Grote belangstelling was er voor de prijskaarting in zaal Hullaert te Overslag. Deze belangstelling gold vooral de prachtige hanen, die op de winnaars wachtten. Ruim vierhonderd EIEREN..... Dat is bepaald een drastische maat regel geweestdie de gesaneerde melkbezorgers hi Vlissingeh tegen hun vrijgevochten collega hebben ge nomen, zo lazen wij in de krant.van giteren. Naar de man zelve bij de po litie heeft verklaard, zon hij met-rau we eieren zijn bekogeld en dat gaat naar onze smaak te ver. Goed, wij kunnen ons voorstellen, dut er op het ogenblik te Vlissingen in de melksec- tór sprake is van concurrentie van schérpe concurrentie zelfs en het. kan toegegeven verleidelijk zijn om dan met toch in voorraad zijnde pro jectielen te werpen. Bovendien kijkt men nu eenmaal niet op een turfje wanneer men in het veen.zit. Die ge saneerde melkboeren hadden de gesa neerde eieren zo maar voor hel grij pen en toen zijn zij losgebrand. Wij weten niet Of de vrije bezorger ge antwoord heeft met een salvo- vrije eieren, maar het zou wel begrijpelijk zijn geweest. Niettemin het gaat te v&'. Rauwe eieren zijn hard. Men had ze naar onze smaak tenminste kunnen ko ken.... gegadigden bleken er voor dit pluim vee te bestaan. Een record-aantal en het is niet te verwonderen, dat het organiserende comité hanen tekort kwam om iedereen van gebraad te voorzien. PRODITKTIE-KIP. Het is wel even het vermelden waard, dat een kip in Sirjansland een bijzonder ei legde. Een ei, zo meldt meu ons, van acht gram. DE MOOISTE. De postduivenhoudersverenigüig ,,De Vliegsport" in Steenbergen hield een tentoonstelling van duiven uit de gan se omgeving en zelfs uit België. De mooiste duif op die expositie was van de heer A. van den Berg uit Vlissin gen. Ook al heeft men de „mooiste duif" van de heer Van den Berg niet gezien, dan kan men toch wel aan nemen, dat deze vogel inderdaad de beste was. Het was namelijk de heer Delbar, een bekend kweker en kenner van duiven, die deze vogel als „de mooiste" aanwees. De heer Van den Berg werd hiermee winnaar van de afdelingsprijs, een bokaal. OBSTAKEL VERDWIJNT. Het zal voor vele automobilisten een opluchting zijn, dat het ob stakel in de beruchte bocht van de weg Axel—Ternenzen, een wo ning, gaat verdwijnen. De woning wordt afgebrokenhet uitzicht zal daardoor aanmerkelijk verbeteren. Advertentie) Gelukkig dat ze hebbent schatting reeds tegen de aan staande zomer het wetsontwerp voor de grenswijzigingen voor de gemeenten Breskens en Groede In de Kamer zullen worden be handeld. De wijzigingen van de grenzen van Hulst en Sint Jan steen hoopt de bewindsman reeds eerder in de Kamer te brengen: zo mogelijk eind voorjaar 1959. In Sint Jansteen en Groede had de minister vele bezwaren tegen de voorgenomen grenswijzigingen be luisterd. In Sint Jansteen, omdat deze gemeente indien de plan nen doorgang vinden een gebied, waarin juist de industrieën zijn ge vestigd, aan Hulst zal moeten af staan. In dit gebied \yonen .460 mensen. De bezwaren van Groede waren ge richt op het gevoelige -verlies van 115 inwoners. Men had zich in deze gemeente tevens afgevraagd, welke bestemming de gemeente Bres kens aan dit gebied wenst te geven. Mr. Struijcken zeide nog, dat hij zich over deze zaken nader moet beraden. Hij verklaarde, dat door dit bezoek de situatie voor hem veel duidelijker was geworden. Tevens stipte hij nog aan, dat het draagvlak van verschil lende gemeenten in Zeeland dikwijls te klein is. Evenwicht in begroting 1958 van Middelburg B. en W. van Middelburg hebbeh de gemeenteraad meegedeeld, dat het hen gelukt is evenwicht te brengen in de begroting voor 1958. De maat regelen, die het college de raad voor stelt, zijn vervat in de 25ste begro tingswijziging. B. en W. brengen in hun brief dank aan Ged. Staten voor de medewer king, die dit college verleent voor dé verkrijging van een hogere algeméne uitkering van ƒ3.50 per inwoner uit het gemeentefonds. Hoewel Ged. Sta ten nog geen enkele zekerheid hebben in hoeverre de minister van binnen landse zaken zal voldoen aan het verzoek om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds over 1958, zijn zij be reid goedkeuring te hechten aan de begroting, indien deze sluitend wordt geraamd met inachtneming van de verhoging van 3,50. B. en W. berichtten de raad voldaan- te hebben aan de daarbij door Ged. Staten gestelde voorwaarde, dat van de meerdere inkomsten als gevolg van deze verhoging een bedrag van 48.000 zal moeten worden bestemd voor de dekking van de uit de stich ting der bijzondere scholen aan de Olmenlaan en Zuidsingel ontstane kapitaalslasten. Auto reed in riool- afvoerkanaal te Middelburg In de nacht van zondag op maandag jl. meldde zich de 54-jarige Vlissin- ger N. K. op het politiebureau tè Middelburg, waar hij meedeelde met zijn auto in een sloot langs de Nieuw- landseweg gereden te zijn. De politie kon aan de Nieuwlandseweg echter geen auto ontdekken, hoewel de kle ren en schoenen van K. met kwalijk riekend slijk bedekt waren. De politie toog onmiddellijk op nader onderzoek uit en na enig speuren ont dekte men de auto van K. in het riool-afvoerkanaal naar de zuive ringsinstallatie te Arnemuiden aan het Oud Arnemuidsvoetpad. Het bleek, dat de Vlissinger, voordat hij dit kanaal inreed, de nauwe Punt- poortstraat ingereden was, waar een paaltje hem de weg versperde. Tij dens het achteruitrijden ramde K. met zijn auto verschillende huizen, een bakfiets en tot slot een regen pijp van een huis in de Havenstraat. Hierna is hij weggereden en in het afvoerkanaal terechtgekomen. Tij dens het verhoor op het politiebureau wist K. zich van zijn tocht niets meer te herinneren. De politie stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 9 VWVVWVWVWWiWWV^^V DOOR EIGEN LEDEN GEBOUWD Fraai geschenk voor tien jarige watersportvereniging De Goese watersportvereniging „De Werf" heeft een prachtig geschenk gekregen bij haar tienjarig bestaan, namelijk een fraai nieuw clubge bouw, door de leden In hun vrije tijd Jebouwd. Tijdens een op zaterdag 20 ecember a.s. te houden bijeenkomst voor de insiders bekend ais de traditionele „snertavond" zal het jubileum worden gevierd in het thans vrijwel geheel gereedgekomen club gebouw. Tijdens één van de vorige „snert- a vonden", die in het winterseizoen voor de Goese watersportliefhebbers een hoogtepunt vormen, is het idee geboren om aan het bestaande club huis een nieuwe vleugel te bouwen, waardoor het gebouw tweemaal zo veel leden kan herbergen. Medio maart is met de bouw van het nieu we clubhuis van 8.50 bij 5 meter be gonnen: op vrije zaterdagmiddagen en avonden hebben de leden er hun beste krachten aan gegeven. Doordat een architect lid is van „De Werf" en de vereniging verder onder haar leden een waterbouwkundige. (Advertentie) CITROËN 2 cv Jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-ln systeem) Gerestaureerde kerk van Noord gouwe weer in gebruik Zondagmorgen werd de eerste dienst in de gerestaureerde hervormde dorpskerk van Noordgouwe gehou den. De plaatselijke predikant, ds. W. H. Buinink, ging in deze dienst voor. Na het votum zong een koor, onder leiding van mevrouw Buinink, het „Dankt, dankt nu allen God". Ds. Buinink hield een predikatie over het onderwerp „Als je nu zou willen ge loven en je kunt het niet", naar aan leiding van het tekstwoord uit Lu cas 1 18, 63 en 64. Het koor werd op het orgel begeleid door burgemeester N. A. van Wijk. De kerk was tot in de uiterste hoe ken bezet. Aan het slot van de dienst memoreerde ds. Buinink nog, dat de gemeente tot tweemaal toe haar dien sten in een noodkerk heeft moeten houden. De officiële ingebruikneming' van het kerkgebouw zul eerst ge schieden als de restauratie geheel haar beslag zal hebben gekregen. Belgische douane „ving" bij Moerbeke boterauto De Belgische douane heeft in de Belgische grensgemeente Moerbe ke een goede slag geslagen: een per sonenauto, waarvan de bestuurder juist na het passeren van de grens het stopteken van de douane negeer de. kon door middel van een spijker bed tot stoppen worden gedwongen. De smokkelauto bleek achthonderd kilogram boter te bevatten. De be stuurder wist te ontkomen. timmerlieden en andere vaklieden telt, stond reeds bij voorbaat vast, dat het nieuwe clublokaal een „ju weeltje" zou worden. Slechts de ma terialen, zoals steen, hout en glas, moesten worden aangeschaft. Het bijzonder fraaie gebouwtje is opgetrokken uit steen, terwijl men voorts beslist niet zuinig is geweest mét. glas. Het resultaat is, dat het geheel een gezellige en frisse Indruk maakt. Het oude clubhuis heeft tege lijkertijd een „opknappertje" gekre gen: De ruim honderd leden van de vereniging kunnen zich thans geen beter geschenk indenken bij het tien jarig bestaan. Overigens moet wor den vermeld, dat het clubhuis niet speciaal is gebouwd om het tien jarig bestaan juister bij zetten. Uit breiding van het ledental deed na melijk de laatste jaren sterk de be hoefte voelen aan een groter club lokaal. Inmiddels is „De Werf" begonnen met een actie onder haar leden om haar stoelenbezit uit te breiden. Ook hierbij tonen de Goese water sportliefhebbers zich goede leden, want reeds werden stoelen of gif ten toegezegd. Eveneens dient de in het gebouw geplaatste boeken kast „bezet" te worden. Ongetwij feld zullen de leden zich ook hier voor niet onbetuigd laten! (Advertentie) JAC. DE BRUYN Teèrpakhuizenstraat, 24 MIDDELBURG Telefoon K 1180-2714 FIRMA C. M. DOMMISSE ZN. Palingstraat 31 VLISSINGEN Telefoon K 1184-2102 P. J. NOELS Kanaalweg 39 HANS WEERT Telefoon 312 J. W. DE JONGE Tholenstraat 139 TERNEUZEN Telefoon K 1150-2224 Gemeente-ontvanger van Zaamslag onderscheiden Na afloop van de maandagmiddag gehoudèn vergadering van de raad Van Zaamslag Is de heer J. C. Eijke, de gemeente-ontvanger, die de gé- meente Zaamslag veertig jaar heeft gediend, gehuldigd. De huldiging be reikte een hoogtepunt, toen burge meester H. D. Trimpe bekendmaakte dat de jubilaris voor zijn vele ver diensten is onderscheiden met de zil veren medaille verbonden aan de Or de van Öranje-Nassau, en hem ver volgens de versierselen van deze on derscheiding opspeldde. De jubilaris wera namens verschillen de verenigingen, waarin hij een func tie bekleedt, toegesproken. Zo waren deputaties aanwezig van de Kleine Huisjespolder waarvan de heer Eijke ontvanger-griffier is het burgerlijk armbestuur, de plaatselij ke afdeling van het Rode Kruis, het Groene Kruis en de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente. De heer Eijke mocht verschillende geschen ken in ontvangst nemen. Beroepsvoorlichting Zeeuwse middelbare scholieren In openbaar lyceum te Goes In het Goese Lyceum zal op woens dag 17 december a.s. wederom de Jaarlijkse beroepenvoorlichtlngsmid- dag worden gehouden voor leerlingen der hoogste klassen van scholen voor V.H.M.O. ih Zeeland. Enkele tiental len informateurs zullen deze middag voorlichting geven over de meest uit eenlopende hernepen en de mogelijk heden van een verdere schooloplei ding. De beroepenvoorlichtingsmid- dag, die óm 14.15 uur aanvangt, wordt voor zover het de meisjes be treft, georganiseerd door mej. J. Jan sen, namens de commissie inzake be roepsvoorlichting van de V.V.A.O. en van de jongens, door de waarnemend- rector van het Goese Lyceum, de heer J. v. d. Woude. Kringvergadering Jehova's Getuigen in Vlissingèn Van 5 tot 7 december hielden Jèho- vah's getuigen in het Concertgebouw te Vlissingen hun halfjaarlijkse kringvergadering. Behalve de Zeeuw se getuigen kwamen er deze keer ook uit Dordrecht en Breda, in het geheel meer dan 450; waarvan 100 uit Walcheren. Het thema van de vergadering was „Onze bediening uitbreiden", hetgeen inhield dat Jehovah's getuigen; on derwijs ontvingen in het doèltreffen der afleggen van evangelisatiebezoe- ken bij mensen, die daar belangstel ling voor hebben. KUNST „Ballet der Lage Landen" Goes, „De Prins van Oranje" Z.V.U.-voorstelling. EÉN VERRASSING en dari een van prettige aard in het repertoire, van het „Ballet der Lage Landen", dat gisteravond onder auspiciën van de Z.V.U. optrad in „De Prins van Oranje" te Goes, was de „Variazone con Maschere"; een ballet dat tege lijkertijd in klassieke en moderne stijl wordt gedanst, in een choreogra fie van Denis Carey, op muziek van Giovanni Reali en in kostuums van Roberto Gonzalez Goyri. „Tegelijker tijd" is misschien al te generalise rend, want in feite vormen de vier danseressen en de danser in klassieke kostuums de even stijlvolle als kleur rijke achtergrond voor de danseres en de twee dansers, die slechts ge huld in simpele tricots de hedendaag se opvatting strak en ingetogen dan send demonstreren. Choreograaf Ca rey schiep met deze „Variazone" een uiterst harmonieuze en zeer dansante compositie, die in de gisteravond ge geven voorstelling volledig tot haar recht kwam. Tot de opvallendste prestatie in dit ballet kwam Mieke van de Water, met een uitstekend, technisch bijzonder gaaf afgewerkte en daarnaast ook gloedvol geïnspi reerde versie van de moderne stijl. Philip Kacsen danste een prettig zorgvhildige „classicus", terwijl de overige uitvoerenden zich hier goed bij aansloten. Een soepel samenspel, dat vooral ook te bewonderen was in een tweede nieuw nummer en wel „De Gouden Appel", waarin welis waar prima ballerina Angela Bay ley excelleerde, maar waarin toch oók Milly Emmer, Lieke de Leeuw en Ben de Rochemont de hen geboden kansen dankbaar benutten. Deze her ziene versie van Keith Lesters „Le Pas des Déesses", in kostuums van Kenneth Rowand en op muziek van Césare Pugni, is een in gracieuze lij nen vervloeiend, lichtverhalend bal let, dat een ingetogen interpretatie vraagt en het gelukkig ook ten volle kreeg. Hans Kroonder zorgde voor een passend onopvalende Mercu- rius. Dat waren dus de twee verrassingen uit het voor Zeeland nieuwe gedeelte van het repertoire; eveneens nieuw, maar minder verrassend was de sterk verhalende en qua inhoud nogal thea trale „Pavane voor een dode gelief de", waarin artistiek leidster Mascha ter Weeme, Johan Mittertreiner, Ro bert Kaessen en Job Leerink met een bijpassende mimiek voor de spaar zame (dans) bewegingen zorgden. Waarbij zij gehuld waren in bijzon der fraaie kostuums van Kenneth Rowell. Walter Gore schreef voor de „Pavane" de choreografie; Albert Bocaï de muziek. Bekend, maar dank zij het bezielde dansen van Angela Bayley en Ben de Rochemont toch weer verfrissend nieuw was de „Grand Pas de Deux" uit „De Notenkraker" (choreografie Lev Ivonov en Walter Gore) op da muziek van Tsjaikowski. Na een enigszins aarzelend begin van De Rochemont hervond ook deze spoedig zijn vorm en kwam hij met de dan seres tot een knappe en boeiende ver tolking van dit even klassieke als fraaie fragment. De voorstelling begon met het bij „De Lage Landen" zo langzamerhand tra ditioneel geworden „Le Foyer de la Danse", waarin dan ditmaal Clazlna Nepvéu voor de opkomende en Milly Emmer voor de dalende ster zorgden, terwijl Johan Mittertreiner en Hans Kroonder respectievelijk de ballet- meester en de „habitué" voor hun rekening namen. Dit verhalende bal let bleef nu een weinig mat en met name in de rivaliteit tussen de beide danseressen ontbrak het aan de no dige gespannenheid. We hebben dit brokje plezierig divertissement wel eens én beter geacteerd én beter ge danst gezien. Het in zijn geheel ove rigens .onderhoudende programma werd besloten met nog een oude be kende, de tweede acte uit „Coppelia" van IVanov op muziek van Delibes. Vanavond is er een voorstelling in de Schouwburg te Middelburg. V. B. Het fraaie nieuwe clubgebouw van de Goese watersportvereniging ,De Werf". (Foto P.Z.C.J SIEMENS Eerste steen voor openbare school Arnemuiden Vrijdagmiddag a.s. om half 3 wordt de eerste steen gelegd voor de nieu we openbare lagere school te Arne muiden. Zoals bekend zal dit geschie den door het bestuurslid van de oudervereniging, de heer J. Siereveld. VANDAAG. Middelburg Electro: „Moordcentrale X", 20 uur, 14 j. Schuttershof: bijeen komst P.I.T., 20 uur. Schouwburg: Z.V.U. Ballet der Lage Landen", .20 uur. Bogardzaal: Filmavond Chr- Be drijfsgroep, 10.45 uur. Voor de jeugd om lö uur. Nederlands Koffiehuis: Najaarsvergadering V.V.V., 20.15 uur. Gereformeerd Jeugdgebouw: Jaar lijkse avond Diaconie, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Stella's Sleu tel", 13 en 21.15 uur, 18 J. Luxor: „Overrompeling der vuurduivels", 20 uur, 14 J. Ritthem Dorpshuls: Vergadering ouden van dagen, 13 uur. Goes Grand: „Kaiserball", 20 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2