PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT m wt - GENERAAL SER0W VAN FUNCTIE ONTHEVEN „Held van Sowjet-Unie" krijgt „ander werk" Tweede Kamer tegen verlenging belastingverhoging met twee jaar Nieuw gebouwencomplex voor „Kinderzorg" te Middelburg BIL? WEST-DUITSLAND WIL PRATEN OVER SCHADEVERGOEDING U/%: IIIL IK Vand aag. 201e jaargang - no. 290 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg! Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Hoofd van de Russische veiligheidspolitie Maandagavond is te Moskou bekend geworden dat generaal Iwan Se- rovv, het hoofd van de N.K.V.D. (Russische veiligheidspolitie), door het presidium van de Opperste Sowjet is afgezet. In de korte officiële bekendmaking, die zoals gebruikelijk op de achterpagina van de Rus sische kranten werd weggestopt, wordt niet gezegd welke functie de opvolger van Lavrenti Beria aangewezen heeft gekregen. Ivan Serow volgde eind 195S Lavrenti Beria, die in december werd ge- executeerd, als hoofd van de geheime politie op. Hij droeg, gelijk zijn illustre voorganger, de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de Russische leiders. In 1955 ging hij met Kroesjtsjew en Boelganin mee naar India, Pakistan, Burma en Afghanistan. In 1956 bereidde hij het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjew aan Londen voor. Komplot ontdekt in Irak Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt dat er In de Iraakse hoofdstad een nieuw komplot tot omverwerping van de regering is ontdekt. De pre mier, generaal Kassem, heeft meege deeld dat verscheidene mensen zijn aangehouden. De staatsgreep had dinsdag moeten worden gepleegd. De leden van het komplot. werden geholpen door „cor rupte Iraakse elementen en buiten landse agenten". De nationaliteit van deze laatsten noemde dev premier niet. Er is een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Volgens het Egyptische persbureau, dat. ook melding van het komplot maakte, zou Amerika bij de samen zwering betrokken zijn. Gedetineerde uit Haarlemse gevangenis ontsnapt Maandagmiddag om twee uur is tij dens het luchten uit de gevangenis te, Haarlem een gedetineerde ont snapt. Er was een groep gedetineer den op de luchtplaats en een van hen stelde zich bij de muur van de Pa- pentorenvest op. De 23-jarige J. M. van R. uit Haarlem is via deze mede gedetineerde op de muur geklommen en op de Papentorenvest gesprongen. De ontsnapping werd opgemerkt door een automobilist, die de man achter volgde op zijn vlucht in de richting van de Amsterdamse Vaart. Daar is hij het spoor bijster geraakt. Aange zien de politie vermoedde dat de man zich in de richting van Amsterdam begaf, controleerde zij de voertui gen, die deze kant opgingen. De ont snapte onderging een gevangenis straf, wegens diefstal, die zaterdag 13 december zou eindigen. Daarna zou hij ter beschikking van de rege ring worden geëteld. Ambtenaren ontvangen buurcompensatie bij salaris In 1958 dis de compensatie voor de jongste huurverhoging aan het over heidspersoneel per half jaar uitbe taald. Aangezien deze regeling niet geheel voldieed, heeft de regering be sloten deze uitbetaling iin 1959 per maand en per week te doen, dus te- gèlijik met het salaris. Aan de inhoud van de regeling verandert verder niets. Al gaat liet met de raketten rond de maan nog niet zo liardeen Duitse technicus heeft in ieder geval zijn apparatuur gereed staan, om, als er inderdaad een raket rond de maan cirkelt met een t.v.-camera aan boord, als een van de eersten foto's van de achterzijde van onze satelliet op te vangen. Hij is in zijn streven gehol pen door de Amerikanen die hem apparatuur en antennes in bruikleen gaven. Wie zal nu de primeur heb ben: Cape Canaveral of Peter Leng- russer uit Bonn De naam van Ivan Serow wordt ver bonden aan talrijke zuiveringen, aan massa-executies, en aan de deporte ring van meer dan een miljoen Rus sen uit de westelijke Eankasus en de Krim naar Centraal-Azië. De eerste aanduiding van Serow's aftreden was afkomstig van radio- Moskou. In een uitzending van nieuws voor communistische bladen in het buitenland las de omroeper een korte aankondiging over Serow's aftreden voor, waarin gezegd werd dat het presidium van de Opperste Sowjet Serow van zijn plichten ontheven heeft en hem op een andere post zal benoemen. De Russische kranten, die bijna op hetzelfde ogenblik uitkwa men, brachten het nieuws op de ach terpagina. Wat er met Serow gaat gebeuren weet niemand in Moskou, al neemt men aan dat hij op dezelfde wij ze zal worden uitgerangeerd als Malenkow en de leden van zijn „anti-partij groep". De aandui ding „een andere functie" werd ook in dat geval gebruikt en heeft daarom een omineuze klank. Serow heeft, toen hij het bezoek van de toenmalige „B. en K." aan Londen voorbereidde, zich het ongenoegen van de Engelsen op de hals gehaald, door zijn arrogante en brute wijze van optreden. Er stak zulk een storm van protest op, dat Serow terugkeer de naar Moskou en de Russische lei ders tijdens hun eigenlijke bezoek aan Londen niet begeleidde. Generaal Serow is 54 jaar. Hij is held van de Sowjet-Unie en viermaal onderscheiden met de ordë van Lenin. Half december indiening weduwen- en wezenwet Naar wij vernemen is de indie ning van het wetsontwerp alge mene weduwen- en wezenverze kering in het midden van deze maand te verwachten. De heer Weiter dringt aan op bezuiniging (Van onze parlementaire redacteur) De niet-socialistische fracties in de Tweede Kamer hebben zich maan dagavond verzet tegen de door minister Hofstra ingediende wetsont werpen tot verlenging van tijdelijke belastingverhogingen met twee jaar. Ook keerde men zich in het algemeen tegen de delegatiebevoegd heid, die de minister ten aanzien van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek blyvend wil invoeren. Het betreft hier belastingmaatregelen, die in 1957 en in begin 1958 zijn getroffen in het belang van het herstel van het financieel-economisch even wicht. Wat de directe belastingen betreft gaat het om verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting van 4043 pet tot 4447 pet en om verhoging van de vermogensbelasting van 5 tot 6 pro mille. De indi recte belastingen hebben betrekking op verhoging bijzonder invoerrecht op benzine, verhoging tussentarief omzetbelasting, verhoging omzetbelas ting op sigaretten, televisietoestellen, personenauto's, motorrijwielen en banden. In het algemeen was men voorstan der van een verlenging tot 31 de cember 1959, maar ten opzichte van de delegatiebevoegdheid was er meer verzet. Het felst op dit punt was wel de C.H.-afgevaardigde de heer Van de Wetering. „Wij wijken niet voor dreigementen met of zonder fakkels", zo riep hij uit. De heer Lucas (k.v.p.) vreesde, dat als gevolg van deze delegatiebevoegd heid de regering meer invloed op het bedrijfsleven zou kunnen uitoefenen dan gewenst is. De heer Lucas vroeg de minister de delegatiebepalingen uit het wetsontwerp te verwijderen. Ook de heer Van Leeuwen (v.v.d.) had bezwaren, maar dan vooral te gen het invoeren van deze delegatie bevoegdheid bij een incidentele wij ziging, zoals nu het geval is. De r.k.-afgevaardigde pleitte voor handhaving van de investeringsaf trek van 5 maal 4 pet in plaats van de voorgestelde 2 maal 8 procent voor scheepvaart en luchtvaart. De heer Weiter (k.v.p.) zei onmo gelijk zijn stem te kunnen geven aan het voorstel tot verlenging. De mi nister denkt naar zijn mening te ge makkelijk over bel; De heer Weiter droni belastingheffingen, drong aan op belas- i op bezuiniging. Eysden had bezwaar tegen verlenging met twee jaar. Alleen de heer Peschar (p.v.d.a.) kon zich zowel met de verlenging tot 31 december 1960 als met de delegatie bevoegdheid verenigen. Mocht er ruimte zijn voor belastingverlaging, waarop de heer Welter had aange drongen, dan zouden, naar de me ning van de heer Peschar, daarvoor allereerst de ongehuwden in aanmer king moeten komen en niet de ver- mogensbezitters. De heer Van Dis (s.g.p.) betoogde, dat de bedragen, die de regering door de ontwerpen wenst te ontvangen, door bezuiniging hadden moeten wor den verkregen. Ook was hij het eens met de geopperde bezwaren tegen de delegatiebevoegdheid. Nachtelijke rust in een der hoofd straten van Oslo, dat reeds in kerst sfeer is gebracht. Logeert Zind in Cairo? De Westduitse oud-leraar Zind, die werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens anti-semitische uitlatingen, verblijft in het Nasser- hotel te Cairo, aldus maandag te Bonn ontvangen persberichten. Hij zou in het hotel wonen onder de naam Helmut Vollmer. Bejaarde vrouw lag dood in de hal Het afgelopen weekeinde werd de 74- jarige mevrouw A. A. M. uit Ede dood In de hal van haar woning aan* getroffen. De bejaarde dame, die alleen in huis was, omdat haar man in het zieken huis wordt verpleegd, is vermoedelijk op de trap uitgegleden, waarna zij een dodelijke val heeft gemaakt. NOTA'S AAN ACHT LANDEN Aan ex-dwangarbeiders en gevangenen uit concentratiekampen De regering van de Duitse Bondsrepubliek heeft zich maandag in nota's aan Neder- TOTALE KOSTEN RUIM ÉÉN MILJOEN „Inrichtings-idee" wordt geheel verlaten HET BESTUUR van de vereni ging „Kinderzorg" heeft in principe besloten tot de bouw F"7~~ ~r t, jg w lill,. 6 van een geheel nieuw complex te Middelburg, namelijk op het bestaande terrein van de ver eniging aan de Veerse Singel. Daartoe zullen de hier gevestig de oude gebouwen, waarvan sommige stukken nog uit 1913 dateren, vrijwel geheel worden afgebroken. In de plaats daar van zullen vijf losstaande hui zen worden gebouwd, terwijl voorts een soortgelijk pand komt in de Stromenwijk van Middelburg. Verder zullen nog twee van deze panden verrij zen bij „Welgelegen", het kin dertehuis van de vereniging te Serooskerke en tenslotte zullen directie en administratie der vereniging van de Veerse Singel naar de binnenstad verhuizen, waartoe een pand zal worden aangekocht. Dit grootse project acht hui zen plus een kantoor zal om en nabij 1.1 miljoen- galden ver gen. Er zijn reeds oriënterende be sprekingen gevoerd met het mi nisterie van justitie het de partement waaronder „Kinder zorg" als kinderbeschermings- vereniging ressorteert en daarbij is gebleken dat van die zijde op de grootst mogelijke welwillendheid mag worden ge rekend. Het bestuur wil, behou dens departementale toestem ming, de plannen in etappen doen uitvoeren, waarvan dan de eerste reeds volgend jaar moet worden begonnen en de laatste in 1961. Binnenkort zal het ge hele project aan de algemene vergadering der vereniging wor den voorgelegd. Dit grote plan is een gevolg van twee omstandigheden: in de eerste plaats de slechte situatie, waarin zich het huidige gebouwencomplex aan de Veerse Singel bevindt, in de tweede plaats de totaal veranderde inzichten op het gebied van de kinderbescher ming. Ten aanzien van het eerste punt bleek aan het bestuur, dat de dagverpleegprijs bij nieuwbouw niet hoger zou zijn dan bij uitvoering van het vele onderhouds- en vernieu- wingswerk aan het oude gebouw. Administrateur Schimmel van de ver eniging becijferde, dat in beide ge vallen de dagprijs tussen de acht en de acht-en-halve gulden zal komen te liggen, welk bedrag landelijk ge zien aan de lage kant is. Deze over weging nu gevoegd bij de moderne in zichten inzake de opvoeding in In stellingen als „Kinderzorg", leidde er toe overleg met het departement té beginnen over nieuwbouw. Nieuwe inzichten Wat die nieuwe inzichten zijn? Daarover heeft de directeur van de vereniging, de heer T. J. Kolk, ons een en ander verteld. In het kort komt het hier op neer, dat het systeem van de „inrich- tings-opvoeding", waarbij jongens en meisjes van elkaar werden ge scheiden, vrijwel geheel is verla ten. Men wenst tegenwoordig de kinderen zoveel mogelijk als een gezin te laten opgroeien, dus klei nere groepen jongens en meisjes, waarin maximaal gemiddeld 12 kinderen worden opgenomen. Dit (z.g. „verticale") stelsel, dat ln „Kinderzorg" reeds zoveel als maar mogelijk is, wordt toegepast, zal in het nieuwe gebouwencomplex eerst recht in praktijk gebracht kunnen worden. Elk afzonderlijk huis zal na melijk ene dergelijk „gezin" kunnen bevatten, d.w.z. een groep van om en bij 12 kinderen met aan het hoofd een leidster. De aldus verkregen ge zinsopvoeding gaat zover, dat er geen sprake meer zal zijn van een (Zie slot pag. 9 kol. 3) ...viert de bekende Amerikaan- se filmspeler Douglas Fair- m banks jr., die In 1948 als voor- zitter van de Amerikaanse 11 hulporganisatie CARE een be- zoek aan ons land bracht, zijn 50e verjaardag; ij §1 ...is het 350 jaar geleden, dat f§ de beroemde Engelse dichter John Milton te Londen werd geboren. IiiiinHiiiiiiiiiiiHiniiiiuniiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiI land en nog zeven landen bereid verklaard tot besprekingen over schadevergoeding voor burgers van deze landen die tijdens de oorlog gedwongen in Duitsland hebben gewerkt of die in con centratiekampen gevangen zijn geweest. Het ministerie van buitenlandse za ken maakte maandag in Bonn be kend, dat de bondsregering, zich be wust van het menselijke belang van deze kwestie nieuwe voorstellen heeft gedaan, doch dat bij besprekin gen ten gunste van de slachtoffers van het nazidom rekening moet wor den gehouden met de „beperkte mo gelijkheden en in het bijzonder met de uitgebreide compensatie- en res titutieplichten" die West-Duitsland reeds op zich heeft genomen. De acht landen zijn Nederland, Engeland, Denemarken, België, Griekenland, Luxemburg, Frank rijk en Noorwegen. Zij hebben in dertijd schadevergoeding voor de slachtoffers van de nazi's in hun landen geëist en begin vorig jaar een Westduits aanbod voor scha devergoeding en bloe verworpen. Zij wensten vergoeding naar recht. In oktober van dit jaar hebben zeven van deze acht landen de bondsrege ring aan de kwestie herinnerd. Ne derland deed dit toen niet, omdat het bij de onderhandelingen met Duits land over bilaterale kwesties reeds met nadruk op dit punt had kunnen wijzen. VERWACHT*. ENKLLE OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk enkele bmen en matige tot krachtige, aan de kust tijdelijke harde westelijke wind. Over het al gemeen iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 10 december op 8.36 onder 16.29 Zon Maan op 7.51 onder 16.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1