'sHeerenhoek is ontstemd over nieuw postkantoor DRIE MARJO TAL-AVONDEN IN ZEELAND DEZE WEEK NIEUW GEBOUWENCOMPLEX TE MIDDELBURG VOOR KINDERZORG „MELKPRODUKT NIET MEER DAN NOODZAKELIJK VERVALSEN" DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BUITEN DE DORPSKOM... Burgemeester weigerde officiële opening „Tante Pos" heeft het verbruid bij het gemeentebestuur van 's-Heerenhoek I De burgemees ter is teleurgesteld, det wethou ders zijn ontstemd en de raads leden zijn hun humeur, omdat in 's-Heerenhoek eennieuw P.T.T.-kantoor is verrezen I Het is namelijk gebouwd op een voor het gemeentebestuur on aanvaardbare plaats, enkele honderden meters vau de dorpskern verwijderd en schuil gaand achter een transforma torhuisje. Een en ander heeft er zelfs toegeleid, dat burge meester R. O.M. Waelput de uit nodiging om morgen woens dag om kwart voor elf het nieuwe postkantoor officieel te openen, niet heeft willen aan vaarden. Het gemeentebestuur voélt zich niet gelukkig met het nieuwe P.T.T.-kantoor, dat ove rigens als gebouw een waardi ge vervanging vormt van het oude kantoor. Tot nu toe heeft 's-Heerenhoek het möete ndoen met een oud en onge riefelijk P.T.T.-kantoor. dat was in gericht in een woning aan de Molen dijk in het centrum van het dorp. Toen de huidige kantoorhoudster, mevrouw M. Engelbert, in het begin van dit jaar de wens te kennen gaf, haar werkzaamheden bij „Tante Pos" te beëindigen, slaakten de in woners van 's-Heerenhoek een zucht van verlJchtin.g Niet omdat men mevrouw Engelbert zo graag zag vertrekken, maar omdat men daar door mogelijkheden zag voor de bouw van een nieuw kantoor. Beslist geen overbodige luxe voor 's-Heeren hoek. Daarover was de bevolking het wel eens. Al spoedig kwamen toen de nieuw- van de kantoorhoudster, dte heer J. bouwplannen ter sprake. Een neef Engelbert, verklaarde zich bereid de belangen van de P.T.T. in 's-Heeren hoek te behartigen en daarmede schenen de moeilijkheden aanvanke lijk opgelost. Het oude postkantoor werd niet meer door de bewoonster als zodanig beschikbaargesteld. zo dat men naar een vervanging moest zoeken. Deze vervanging is er nu in de vorm van een nieuw kantoor, dat de toekomstige kantoorhouder naast zijn woning, aan het begin van de Molendijk, enkele honderden meters uit het centrum gelegen, heeft laten bouwen. UIT DU ROUTE „Niet alleen is het nieuwe kantoor tje uit de route gelegen, maar het gaat tevens nog schuil achter een transformatorhuisje van de-P.Z.E. M.", zo verklaarde ons burgemees ter R. O. M. Waelput van 's-Hee- renhoek. „Toen het gemeentebe stuur van de nienwbouwplannen hoorde, hebben B. en W. de P.T.T. de suggestie gedaan het postkan toor in het nieuwe uitbreidings plan te bouwen, maar daarop werd niet ingegaan", vervolgde hij. „De gemeente was zelfs bereid een wo ning met kantoor te bouwen en die aan de P.T.T. te verhuren. We kon den de heren van P.T.T. echter niet tot andere gedachten bren gen". De oorzaak hiervan moet volgens de burgemeester worden gezocht in een oude regeling, die voorschrijft, dat de kantoorhouders zo enigszins mogelijk zelf voor kantoorruim te moeten zorgen. Voor het gebruik van het kantoor geeft de P.T.T. een vergoeding. „Nu is het gebouw op een onmogelijke plaats gekomen. Het ligt een meter of twintig uit de voet van de Molendijk, aan een smalle, onverharde weg. buiten het centrum van het dorp. Het nieuwe uitbreidingsplan, dat berekend is op de bouw van een gemeentehuis, lage re scholen en circa driehonderd wo ningen, is hiervoor de juiste plaats", zo betoogde de burgemeester. Toen enkele maanden geleden de heer J. Engelbert, toestemming vroeg voor de .bouw van het nieuwe kantoor kon de gemeente niet weige ren op grond van de bouwverorde ning. Daarmede was voor het ge meentebestuur en ook voor de inwoners de laatste hoop de bo dem ingeslagen, dat het nieuwe P.T. T.-kantoor in het centrum van het dorp zou verrijzen. „Het komt de gemeente thans zeker op minstens tienduizend gulden te staan, want we zullen uiteindelijk moeten overgaan tot verbreding van de weg, die naar het nieuwe kantoor voert. In dit bedrag is niet begrepen het geld, nodig voor het aanbrengen van een slijtlaag op deze weg, want OPTREDEN VOOR DE Z.V.U. Pianiste, componiste en chansonnière De pianiste Marjo Tal zal woensdag In Zierikzee, donderdag in Terneu- zen en vrijdag in „Britannia" te Vlis singen voor de Z.V.U. een opvallend recital geven. Voor de pauze speelt zij namelijk werken van Mozart, Beethoven en Brahms en na de pau ze treedt zij op als chansonnière-pia- niste niet eigen chansons op Franse teksten. Enige tijd geleden is zij met deze programma's begonnen en zij heeft daarmee groot succes geoogst. Marjo Tal kreeg haar opleiding aan het Amsterdamse conservatórium, waarzij onder meer piano studeerde bij mevrouw Nelly Wagenaar. Dank zij een beurs kon zij daarna drie jaar in Londen studeren, waarna zij vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog haar debuut maakte als concertpianiste. Na de oorlog wist zij opnieuw een plaats te ver werven' op het internationale podium. Bij wijze van liefhebberij compo neerde 'zij muziek op Franse teksten, waarna zij door een van haar vrien den werd geïntroduceerd bij het en semble Frère Jacques, dat toen juist in Nederland optrad. Men adviseerde haar toen vooral met het compone ren van chansons door te gaan. Zij is toen begonnen ook als chan- sonnière op te treden. Overal waar ze zich liet horen, werd haar op treden een groot succes, odder meer in het Institut Francais in Parijs, waar een volle zaal haar ovaties bracht. Verschillende Fran se artiesten hebben haar werk thans in hun repertoire opgeno men, terwijl bij Ray Ventura in Parijs een album werd uitgegelren met tien van haar chansons op teksten wan Jacques Prévert. Het is de bedoeling, dat Marjo Tal, tijdens haar drie Zeeuwse avonden niet in de „grote" zalen zal optreden, maar in de kleine, zodat hier niet zo zeer sprake is van een „concert" dan wel van een intieme muziekavond. Marjo Tal zal haar programma in het Nederlands toelichten. Gewestelijke vergadering P.v.d.A. te Middelburg Maandagavond belegde de Partij van de Arbeid in de grote zaal van de „Gouden Poorte" te Middelburg een gewestelijke vergadering, waar ds. L. II. Ruitenberg een inleiding hield over het nieuwe beginselprogramma van de partij. Naar aanleiding van zijn rede hield men na de pauze een discussie, waarbij verschillende fa cetten door spreker nog eens wer den toegelicht. De bijeenkomst werd met een wel komstwoord geopend door de heer A. J. Berenpas, die voorts de spre ker met een kort woord inleidde. De heer Ruitenberg begon zijn rede met het maken van enkele opmerkingen over het concept beginselprogram ma. Spreker meende, dat de opstel ling van een nieuw programma nood zakelijk geworden was. Naar aan leiding hiervan maakte ds. Ruiten berg nog een vergelijking met het beginselprogramma van de anti-re volutionaire partij, dat in de loop der jaren slechts enkele kleine wijzi gingen ondergaan heeft. Spreker meende, dat men zich daar teveel aan de formuleringen vasthoudt, in dat was het gemeentebestuur toch van plan", aldus burgemeester Wael put. Morgen is het dan zover, dat het nieuwe kantoor wordt geopend en te vens afscheid genomen wordt van de kantoorhoudster, mevrouw M. Engel bert. De weigering van burgemees ter Waelput om de officiële opening te verrichten heeft de volle instem ming van de raad. Morgen, woensdag, wordt in 's-Hee renhoek het nieuwe P.T.T.-kantoor, dat aan de Molendijk, aan het begin van het dorp, is verrezen, officieel geopend. Het nieuive kantoor, dat tussen twee huizen is gebouwd, gaat schuil achter een transformatorhuisje van de P.ZJE.M. Desondanks zullen de inwoners van 's-Heerenhoek de weg naar het nieuwe postkantoor, dat overigens aan alle eisen voldoet, wel toeten te vinden Foto P£.C.) tegenstelling tot de socialisten waar voor de tekst van het programma niet heilig is. In de P.v.d.A. be schouwt men het programma meer als een wegwijzer en niet als een dogma in kerkelijke zin. Voorts maakte ds. Ruitenberg nog enkele opmerkingen over het verschil tus sen het concept van het nieuwe en het oude beginselprogramma van 1947. Spreker bestreed, dat het so cialisme een nieuw soort liberalisme zou zijn. Het huidige streven van de partij is om een goede verhouding tussen de vrijheid en de ordening te krijgen en-voorts bestrijding van de staatsmonopolie. Na de pauze was er een geanimeer de discussie, waarbij de verschillen de punten van het nieuwe beginsel programma nog eens werden toege. Slot van pag. 1 „centrale keuken", maar dat elk ge zin een eigen gezinsbudget krijgt voor voeding enz. De kinderen wor den daardoor verplicht „mee-te-zor- gen" en krijgen bovendien inzicht in wat er in een gezin nodig is. Dit laat ste ontbreekt vanzelfsprekend, wan neer zij in een centraal geleide in richting zijn opgenomen. Geen verboden toegang De heer Kolk wees ons er op. dat dit nieuwe bouwplan met zich mee brengt, dat het idee van „afgesloten inrichting" ook wordt losgelaten. De vijf huizen op het Veerse Singel-ter rein worden namelijk zodanig ge plaatst, dat het terrein er rond niet langer meer een „verboden toegang" heeft, maar beschouwd zal kunnen worden als een soort openbare weg. Met de gemeente Middelburg wordt hierover zelfs onderhandeld, omdat waarschijnlijk over het terrein een straat zal worden aangelegd van de Singel naar de daarachter gelegen Prins Bernhardstraat. Overigens ko men vier van de vijf huizen met het front naar deze straat, zodat de voor kant van „Kinderzorg" in de toe komst aan die zijde zal zijn gelegen. Samengevat komt het project Veerse Singel er dus op neer, dat op het huidige terrein van „Kin derzorg" een foeilelijk gebouw zal worden afgebroken om plaats ie maken voor b.v. een plantsoen met vijf moderne huizen. Slechts één stuk van het oude gebouw blijft staan: de gymnastiekzaal. Maar ook met die zaal wordt ge demonstreerd, dat „Kinderzorg" niet meer achter een hek staat. „Het is de bedoeling, dat deze zaal een centrum voor de gehele wijk zal worden", aldus de heer Kolk. „Reeds nu maken allerlei verenigingen er gebruik van". In het complex Veerse Singel komen de kinderen met leermoeilijkheden, in het huis, dat in de Stromenwijk zal worden gebouwd de normaal-begaaf de studerende grotere jongens, ter wijl de kleinere normaal-begaafde kinderen naar de nieuw te bouwen huizen bij „Welgelegen" in Seroos- kerke gaan. Sociaal project Bestuur en leiding van „Kinder zorg" zijn dus energiek bezig om de inrichtingen zo goed mogelijk te maken. De voorzitter van de vereniging, ds. H. M. Strating uit Goes, ziet hierin zelfs nog een ver- verwijderd verband met het Delta- Dlan. Op allerlei terrein wordt van Zeeland aanpassing gevraagd. Welnu, „met een dergelijk sociaal project moge ook weer worden aangetoond, dat men hier niet bang is van een Deltaplan, maar dat hier uit de prvincie zelf al lerlei initiatieven komen die er op wijzen dat Zeeland heus wel wat kan en durft!", aldus ds. Stratine. Overigens is sinds enige tijd „Kin derzorg" met nog een ander project bezig. Het personeel van de vereni ging heeft tegenwoordig contact avonden, alsmede bijeenkomsten in een vormingscentrum, waardoor het contact tussen bestuur, leiding en personeel is geïntensiveerd, zodat ook op andere wijze wordt gewerkt aan de vorming van de personeelsleden dan alleen maar door de gewone op leiding voor de diverse examens. Voor de nieuwe bouwplannen hééft het bestuur zich wel bouwtechnisch laten adviseren, doch een architect is nog niet aangewezen. Het voorlopig schema, zoals dat thans gereed is en als onderhandelingsbasis met het rijk dient, werd opgesteld door directeur Kolk, de psycholoog drs. H. Verdam en administrateur T. A. Schimmel, uiteraard in nauw overleg met het bestuur. Deze plannen betekenen evenwel niet, dat de verpleging van kinderen in pleeggezinnen onder toezicht van „Kinderzorg" niet zal worden voort gezet. Dit blijft een belangrijk deel van het werk der vereniging, evenals het beheer van het Tehuis van Wer kende Meisjes aan de Middelburgse Loskade. „Kinderzorg" pakt aan! Een vereni ging, dié meer dan vijftig jaar gele den werd opgericht en zich van het begin at heeft mogen verheugen in de belangstelling met name van Her vormd Zeeland past zich voortdurend aan de wisseling van de tijd aan. Dat blijkt ook nu weer! Maar tevens toont de activiteit van het huidige bestuur, dat de vereniging nog altijd leeft bij de hervormde gemeenten van Zeeland, die „Kinderzorg" met terdaad steunen en dit werk zien als een voorbeeld van noodzakelijk dia conaal werk. IR. GEUZE VOOR Z.L.M. WALCHEREN Z.L.M. voorzitter huiverigtegenover ombuiging garantie- tot inkomstenbeleid Tijdens de algemene najaarsvergadering van de kring Walcheren der Z.L.M., die maandagmiddag in de Bogard/aal te Middelburg gehouden is, heeft de algemeen voorzitter der maatschappij, ir. M. A. Geuze, m zijn lezing over „Aanvallend of verdedigend landbouwbeleid? onder meer be toogd, dat men ten aanzien van de melkproduktie het produkt met méér dient te vervalsen dan absoluut noodzakelijk is. Ir. Geuze doelde hierbij op de melkstandaardisatie, waarbij een vetgehalte van 2;.z% is ingevoerd en waarmee Nederland wel een grote uitzonderingspositie inneemt. Te meer omdat men. zo betoogde de algemeen voorzitter, niet meer zo pessi mistisch gestemd is aangaande de wereldmarkt. De heer Geuze verklaarde, dat het gedurende de jaren na de oorlog, toen Nederland weer enigszins zijn positie veroverd had, nodig was ge weest om de melk op een redelijk vet percentage te brengen. Thans is het na de liestedingsbeperking weer zeer moeilijk om dit uit te voeren. In dit verband merkte ir. Geuze op, dat de kritiek op de kostprijsstijging van de melk, die de drie grote vak bonden tijdens voorlichtingsbijeen komsten hebben geuit, onredelijk is geweest. De vakbonden wensten de lonen in de landbouw op gelijke hoogte te brengen met de lonen in de branches der bonden. De algemeen voorzitter betoogde, dat juist de vak bonden de prijsstijging in de hand hebben, gewerkt, getuige de stijging der lonen met 70 c/c sinds 1951. Vervolgens wees de heer Geuze er op, dat het met de enorme tekor ten aan melk, waarvoor aanvanke lijk gevreesd wérd, wellicht zal meevallen. De regering heeft ge meend het mes erin te moeten zet ten door 90 van de melk in de prijsregeling te betrekken en 10 vrij op de wereldmarkt te bren gen. Ook de botermarkt is weer wat opgeklommen, daar men reeds van een tekort aan boter spreekt, stipte ir. Geuze aan. Huiverig Tegenover de uitspraak van minister Vondeling, dat het garantïebeleid zal moeten worden omgebogen tot een inkomensbeleid, stond ir. Geuze hui verig. De boer moet genoegen nemen met een bepaald inkomen: alle ini tiatieven, alle verbeteringen enz. wor den dan weggewerkt. De heer Geuze was van mening, dat hier voor de boeren gevaren aanwezig zijn. „De enige sector in Nederand, waar geen sprake is van financiële be moeiingen van buitenaf, is de tuin bouw", vervolgde ir. Geuze. „Die knoopt zelf de eindjes aan elkaar". De algemeen voorzitter verklaarde, dat de export van de tuinbouw be langrijker is dan die van de akker bouw en dat aan de tuinbouw zeker een compliment gegeven mag wor den. Sprekend over de akkerbouw be gon jr. Geuze met minister Vonde ling een compliment te maken, om dat deze bewindsman het prijzen schema tijdiger dan zijn voorgan ger vroeger bekendgemaakt heeft. „Het leek er voorheen op of dit niet J. P. van Krieken overleden Oud-chef Viissings badbedrijf In het rusthuis St. Willibrord te Mid delburg is maandag in de ouderdom van 90 jaar overleden de heer J. P. van Krieken, destijds een bekend fi guur in Vlissingen. De heer Van Krie ken was namelijk van 19201934 chef van het gemeentelijk badbedrijf aldaar. Ook nam hij actief deel aan het verenigingsleven in de Schelde- stad; hij was o.a. bestuurslid van de toenmalige Vlissingse Oranjebond. Diamanten bruiloft te Retranchement meer mogelijk was", zei ir. Geuze. „Maar dit jaar is het vóór 15 no vember gebeurd, zodat de boer bij de opstelling van zijn bouwplan er op redelijke wijze rekening mee kan houden". Ir. Geuze noemde de tarweprijs niet onredelijk, hoewel het een tegenval ler was, dat de voedergraanprijzen niet zijn opgetrokken. Daar staat te genover, dat ƒ25 miljoen is uitge trokken voor de voedergraansector. Echter, zo zei de heer Geuze, er is altijd gepleit voor akkerbouw in mo nopoliestelsel, terwijl het nu een toe slag per ha zal worden. „Het lijkt meer op een aanvullende bijdrage, die ons doet denken aan de jaren '30- '40." In de suikerbietensector verwachtte de algeriieen voorzitter talrijke pro blemen, daar de industrie dit jaar een oogst te verwerken krijgt, die 30 hoger is dan enig ander jaar. In de vlasindustrie ziet het er somber uit. Ir. Geuze verklaarde op deze punten tijdens de algemene vergadering van volgende week maandag uitvoerig te zullen terugkomen. Vervolgens ging ir. Geuze nog ln het kort in op het structuurprobleem, en de onderhandelingen over de Euro- markt, de E.E.G. en de vrijhandels zone. Misverstand Tijdens de rondvraag haalde een dei- aanwezigen de grondverkoop van landbouwer F. Dekker uit Oostkapel- le naar voren. Naar aanleiding hier van verklaarde ir. Geuze, dat het bepaald een misverstand is te den ken, dat men lid is van het Land bouwschap. Uit het feit, dat men land of een bedrijf beeft, krijgt men via de wet met het Landbouwschap te maken, verklaarde hij, zoals een ingeland met een waterschap. Mr. J. F. G. Schlingemann, de al gemeen secretaris, merkte nog op verbaasd te zijn geweest, dat niet één van de 6000 standsorganisaties- leden ooit een brief geschreven heeft, dat hij het Landbouwschap niet wenste, terwijl er toch vóór de totstandkoming uitgebreide voorlichtingsbijeenkomsten gehou den zijn. Tot slot deed ir. Schlingemann en kele mededelingen over de P.Z.E.M.- hoogspanningskabel van Vlissingen naar Goes, die de boeren liever niet over hun land maar er onder willen hebben. De algemeen secretaris be toogde. dat het leggen van een on dergrondse kabel te duur is. Bij de tracébepaling is de gunstigste baan uitgekozen, terwijl eventueel via het Landbouwschap de vergoedingen uit gekeerd zullen worden. Tussen Sou burg en Nieuwland zal de kabel ge deeltelijk onder de grond gelegd moe ten worden, daar men hier rekening moet houden met eventuele plannen tot aanleg van een vliegveld. Wat het huishoudelijke gedeelte van de vergadering betreft: deze werd ge opend door de voorzitter, de heer A. W. Cevaal, die periodiek aftrad als hoofdbestuurslid, maar bij accla matie herkozen werd. Rest nog te vermelden, dat een groot aantal le den de vergadering bijwoonde. De 83-jarige echtelieden P. Goossen- van der Linde uit Retranchement vierden maandag hun zestigjarige bruiloft in een restaurant te Cad- zand. De beide oudjes, die zich in de genegenheid van vijf kinderen 11 kleinkinderen en 6 achterkleinkinde ren mogen verheugen, hebben hun héle leven in Retranchement ge woond, waar de ma'> landarbeider was. Nog iedere dag gaat de heer Goossen op zijn fiet naar het dorp om boodschappen te doen. Natuur lijk werd het diamanten echtpaar op deze feestdag flink in de bloemetjes gezet. Foto P.Z.C.) De A.B.C.-dienst van de Bescherming Bevolking Lezing voor het Zeeuws Genootschap te Middelburg Voor het Zeeuws Genootschap dei- Wetenschappen sprak maandag avond de heer L. van den Boogert over de A.B.C.-dienst van de B.B. Spreker gaf daarbij tevens een uit voerige uiteenzetting van de prin cipes van atoom- en waterstofbom, waarna hij naging waarmee de Nederlandse BB. thans rekening houdt. Er wordt gerekend met de mogelijk heid van atoombommen op Neder lands gebied, alsmede met radio-ac tieve besmetting tengevolge van de z.g. ..fall-out", die ontstaat door het gebruiken van super-waterstofbom men op doelen buiten Nederlands gebied. Als voorbeeld daarvan noem de de heer Van den Boogert een ex plosie op Londen, die bij een westen wind in bepaalde delen van Neder land gevaarlijke „fall-out" kan ver oorzaken. Spreker behandelde ver volgens enkele stralingseffecten bij de mens en zette uiteen hoe de orga nisatie van de AB.C.-dienst van de B.B. nationaal, regionaal en lokaal eventueel moet fungeren. Het gaat echter niet alleen om de A. van deze dienst, d.w.z. de atomaire kant, maar ook om de B. en C., de bacteriologi sche en chemische oorlogvoering. Ook ten aanzien van deze punten ging de heer Van den Boogert na welke gevaren er voor de burgerbe volking bestaan en welke taak de A.B.C.-dienst in dit opzicht heeft. Deze uitvoerige causerie, waarin met grote nadruk werd gewezen op de dwingende noodzakelijkheid van het B.B.-werk, werd gevolgd door een discussie, waarbij de heer Van den Boogert gelegenheid had bepaalde facetten van zijn lezing nog nader toe te lichten. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter van het Ge nootschap, mr. J. J. Moolenburgh, die in aansluiting op de woorden van de spreker, er op wees, dat het on juist ls om ten aanzien van de ont zaglijke gevaren van de atoomoor log een struisvogelpolitiek te voereu,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11