Plannen voor nieuw politiebureau, brandweergarage en gymnasium rn waard Zeeuwse Almanak Kruiningen begroette 5000ste inwoner ZUINIG MET CULTUURGROND BIJ AANLEG NIEUWE WEGEN DELTAMUSEUM IN MIDDELBURG ECHTPAAR IN VHEERENH0EK VIERDE DIAMANTEN BRUILOFT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG S DECEMBER-1958 NOTA BEN W. MIDDELBURG AAN RAAD Nieuw gymnasium op plaats van vroegere St.-Joris aan Balans B. en YV. van Middelburg hebben de gemeenteraadsleden een nota Inzake ile plannen voor een aantal belangrijke gebouwen doen toekomen. De voorstellen in deze nota behelzen de bouw van een nieuw gymnasium tus sen de Balans en de Haringplaats, de bouw van een nieuw politiebureau met als achterbouw brandweer- en reinigingsgarages op het terrein aan Achter de Houttuinen, dat is overgenomen van de N.V. Alberts, de bouw van een pand, omvattende een gemeentelijke gymnastiekzaal en een verenigingsgebouw voor de vereniging van Vrijzinnig-Hervormden aan de Bachtenstene en tenslotte de bestemming van de Kloveniersdoelen tot Delta-museum. Het gemeentebestuur vraagt de raad een principiële uit spraak te doen over deze voorstellen. 13. en W. gaan in deze nota uitvoerig na wat in de afgelopen jaren werd verricht om de uitvoering van een zestal belangrijke projecten waar voor thans de nieuwe voorstellen zijn ingediend te bevorderen en welke bezwaren er thans voor deze plan- nen bestaan. Zoals bekend waren voor deze belangrijke gebouwen reeds geruime tijd plannen gereed of waren in voorbereiding, maar door verschillende oorzaken, in hoofdzaak van financiële aard, bleef de uitvoe ring achterwege. Het aanvankelijk opgestelde plan óm de Kloveniersdoelen te restau reren en om te bouwen tot ste delijk gymnasium en daarbij een of meer nieuwe vleugels aan te bouwen, zou een bedrag vergen van rond 1.210.000. Hiervan zou door subsidies van rijk en pro vincie een bedrag van 883.500 gedekt worden, zodat een extra uitgave gedaan zou moeten wor den van 335.500. Zelfs indien rekening gehouden wordt met de mogelijkheid, dat de rijksnorm van 50.000 voor een nieuw lo kaal niet geheel toereikend zaj blijken te zijn, blijft er globaal gerekend toch nog een verschil van 300.000, aldus merken B. en YV. op. Onoverkomelijk B. en YY'. achten deze extra-uitgave voor de gemeente een onoverkomelijk bezwaar. Zij komen tot de conclusie, dat nieuwbouw van een gymnasium de voorkeur moet hebben en boven dien spoediger te verwezenlijken zal zijn. Het gemeentebestuur is van oor deel, dat het nieuwe gymnasium zo mogelijk in de binnenstad moet blij ven, .,poi$ met het oog op de vele van elders komende lrerlingen. Het aan tal leerlingen bedraagt thans onge veer 80. De keus van B. en YY'. is gevallen op het perceel aan de Ba lans, waar voor de oorlog de Sint Jorisdoclcn stond, dat aanpast bij de Abdij en een juiste afsluiting van het plein zal geven. Het huidige politiebureau in de Zeeuwse hoofdstad is volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken één der slechtste in Nederland. In 1956 werd een voorlopig plan opgesteld voor een nieuw politiebureau op de plaats" van het tegenwoordige gym nasium. Dit terrein lag buitengewoon ongunstig, terwijl er bovendien ge wacht zou moeten worden op de ver plaatsing van het gymnasium. Wat betreft de bouw van garages voor brandweer- en reinigingsauto's ver leende de raad in 1948 en 1953 reeds kredieten tot een totaal van 320.300 voor de bouw van deze garages op het binnenterrein tussen Rotterdam- sekaai en Breestraat. Door gebrek aan middelen is het tot op heden niet mogelijk gebleken deze plannen te realiseren. Combinatie De nieuwe combinatie van politiebu reau met deze garages biedt volgens B. en YY'. grote voordelen uit het oog punt van bewaking, van reparatie der auto's, van alarmering van politie en brandweer, tussen welke beide korp sen ook een nauwe samenwerking gewenst en mogelijk is. Ook zal, men gezamenlijk gebruik kunnen maken van theorieloKalen en een benzine pomp. De nieuwe plaats is qua lig ging zowel voor politie als brandweer zeer goed, menen B. en YY'. Voor oorlog was in de Abdij oen gymnastiekzaal ingericht, die werd gebruikt door verschillende verenigin gen. Na de oorlog is van het begin van de wederopbouw af het thans nog braak liggende terrein aan de Bachtensteene bestemd voor de bouw van een nieuwe zaal, maar reeds ont worpen plannen werden op estheti sche gronden niet aanvaardbaar ge acht. Ook de vereniging van Vrijzin nig-Hervormden moest voor haar vernielde gebouw naar een ander perceel uitzien. Ter voorziening in de beide behoef ten heeft de dienst van gemeente werken volgens B. en YV. een zeer geslaagd plan gemaakt door het stichten van een gebouw aan de Bachtensteene. Dit gebouw bevat een gemeentelijk gymnastieklokaal, dat gebruikt kan worden door het gym nasium (nu en in de toekomst in de nabijheid), door de er naast gelegen r.-k. school en door diverse vereni gingen. Met een gezamenlijke hoofd ingang zijn voorts de door de vereni ging van Vrijzinnig-Hervormden be nodigde lokalen geprojecteerd en te vens een conciërgewoning. B. en YY\ achten het belangrijk, dat dit thans nog braakliggende perceel in 't cen trum op bijzonder goede wijze zal worden benuttigd. GEW. RAAD VAN HET LANDBOUV/SCHAP Bezwaren tegen tracé weg Goes-Hoedekenskerke In de laatst gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap is uit voerig gesproken over de gevolgen voor de landbouw van de aanleg van nieuwe provinciale- en rijkswegen. De Raad sprak daarbij als zijn me ning uit, dat de landbouw begrip dient te hebben voor de, uit verkeers technisch oogpunt gezien, noodzake lijke verbeteringen. Van de overheid mag evenwel worden verwacht, dat zo zuinig mogelijk met de goede cul tuurgrond wordt omgegaan. In dit verband werden de reeds bij het college van Gedeputeerde Staten ingediende bezwaren tegen de aanleg van een nieuwe provinciale weg GoesHoedekenskerke, ten oosten van 's-Gra venpol der; nogmaals on derstreept, aangezien het westelijke tracé voldoende mogelijkheden biedt en voor de landbouw acceptabel is. De wijze waarop de georganiseerde landbouw in het vooroverleg wordt gekend, werd, speciaal wat de pro vinciale wegen betreft, zeer bevredi gend geacht. Het feit dat thans ook van de zijde van rijkswaterstaat in bepaalde gevallen om advies is ver zocht, geeft reden tot voldoening. Een goede samenwerking op dit ter rein is van groot belang, zo is de Raad van oordeel. VAN TOT FELST TEN EINDE. De festiviteiten, die in Uostburg zijn gehouden ter gelegenheid van de of- riciële ingebruikneming der nieuwe gehouwen voor de r.-k. H.B.S. en M.M.S. voor YVest Zeewsch-Vlaande- ren „St. Eloy" «n die een volle week hebben geduurd, zijn zaterdag be ëindigd. Nadat vrijdagmiddag nog een voor stelling was gegeven van ..Esmoreit" voor genodigden, ouders en leerlingen, DIERENVRIEND... Enkele weken geleden schreven wij in dit kolommetje over de kat van onze collega-buitenland, die plotse ling spoorloos was verdwenen, maar die een week naderhand „onder de rook" van ons redactiekantoor te Vlissingen werd terug gevonden. Kat blij, collega-buitenland blij, heel diens gezin blij. Thans is gebleken, dat om het nog eenmaal over deze goede man te hebben thans is dus ge bleken, dat St.-Nicolaas niet slechts een groot kindervriend is, maar even eens een groot dierenvriend. Zaterdagmiddag bracht de bisschop namelijk een bezoek aan het gezin van onze collega en daar kreeg de roetzwarte Piet waarachtig opdracht tot het verstrekken van een pak kat- lebrood voor de zwerf lustige poes! Sint had, de almanak klaarblijkelijk gelezen en dat alleen al was voor ons 'nijvere dagblad een grote eer, maar dat hij bovendien de buitenland- poes" nog met een geschenk zou be denken, 'vormde wel de grootste ver rassing. Het tweejarig dochtertje des huizes was er ook diep van onder de indruk, maar ze had toen sint zich bukte om poes te aaien toch wel gelegenheid om op te merken: „Hé, 'sinterklaas heeft bruin haar!" Gélukkig is onze man-buitenland een expert in het verklaren van zonder linge zaken in het wereldgebeuren, zodat hij ook voor dit kleine Spaans- Nederlandse incident een oplossing wist te vinden... was er zaterdag een reünie voor oud- leerlingen. De reünisten waren in groten getale opgekomen. In het nieu we schoolgebouw werden zij namens het bestuur verwelkomd, waarna de heer F. A. O. de Paauw een der leraren zijn „Schoolverslag" in klank en kleur ten tonele zag voeren en mét de auteur zagen uiteraard ook de talrijke bezoekers dit levendige „verslag"Na afloop bezichtigde men het schoolgebouw en tenslotte werd Ln de avonduren van zaterdag nog de „Schoolrevue" van de heer J. de Paauw uit Breskens opgevoerd. Met een „gezellig samenzijn" kwam tenslotte het definitieve einde van de „St. Eloy-festivrteïten VREEMDE VOGEL. Het was een althans voor deze stre ken vreemde vogel, die de heer YV. verschelling onlangs ln Breskens vond. Een (gewonde) pestvogel na melijk, die in het hoge noorden voor komt en in ons land een vrij weinig geziene gast is. De Y'ogelwacht YVest Zccuwsch-Vlaanderen" wist ons nog te melden, dat de pestvogel een groot liefhebber is van bessen. Bij het secretariaat van de Vogelwacht in Oostburg worden overigens gaar- ne waarnemingen genoteerd, die vo gelliefhebbers doen. HUWELIJKSFEEST. In Retranchement is het vandaag feest voor het echtpaar P. Goossen— Van der Linde. Op 8 december 1898 traden de heer en mevrouw Goossen in het huwelijk en dat is vandaag dus op de kop af zestig jaar geleden. Een diamanten bruiloft derhalve! Jan Hendrik Adriaan Jille, de vijf duizendste inwoner van de gemeente Kruiningen, tussen zijn gelukkige ouders. (Foto P.Z.C.) De Raad nam met belangstelling kennis van de mede naar aanlei ding van de door de georganiseerde landbouw gedane voorstellen door het ministerie van financiën geno- men beslissingen inzake de sanering van de in enstige mate door ver droging getroffen bedrijven rond de Braakmanpolder, met gronden uit de Braakmanpolder en beschikbaar gekomen percelen in de omgeving van Biervliet. Aan 12 bedrijven werd in totaal ruim 75 ha grond toegewe zen, zodat voor de zwaarst getroffen bedrijven een gunstige oplossing kon worden bereikt. De Raad sprak zijn waardering uit over de wijze waarop de rentmeester der Domeinen te Breda zich in dgze heeft beijverd om tot een bevredigen de oplossing te kunnen komen. Na terzake geadviseerd te zijn door de rijkstuinbouwconsulent, werd be sloten nadere stappen te onderne men, die kunnen leiden tot de oprich ting van een Waarborginstituut voor de Tuinbouw. In principe werd besloten tot toe kenning van een subsidie, groot 10.000,voor de door het On derzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland te verrichten werk- zaamheden in 1959 op het terrein van de waterbeheersing en de ont- zilting, de mechanisatie en ratio nalisatie en het onderzoek bodem- plant-dier. Met betrekking tot het door het L.E.I. te verrichten streekonderzoek werden een aantal punten opgesteld, welke voor bestudering ln aanmer king komen. De wensen van de georganiseerde landbouw zullen aan de betreffende coördinatiecommissie worden voor gelegd. De werkgelegenheid voor de winter maanden zal, wat Zeeuwsch-Vlaan deren betreft, onvoldoende blijken te zijn, indien niet meer aanvullende werken worden opengesteld dan thans het geval is. De Raad was van mening, dat de landbouwers die door uitvoering van cultuurtechnisch werk een subsidietoezegging hebben ontvangen, een belangrijke bijdrage kunnen leveren ter bestrijding van Soldaat ontvreemdde een bankbiljet in Vlissingen De politie te Vlissingen heeft zater dagavond in een café aangehouden de dienstplichtig soldaat Van H. uit Roo sendaal, vroeger te YHissingen. Tij dens een vriendschappelijk bezoek aan zijn vroegere werkgeefster, het faragebedrijf C.. had Van H. een ankbiljet van 25 uit de kassa-lade ontvreemd. Hij is overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. de werkloosheid in de wintermaan den, door op korte termijn met de betreffende werkzaamheden aan te vangen. Voor overig Zeeland worden geen moeilijkheden verwacht, mede in ver band met het feit dat de herverkave ling een groot aantal arbeiders kan opnemen. jniiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Rauwe eieren voor de Vlissingse „vrije bezorger" j H De zogenaamde „vrije melk- i§ H bezorger" in Vlissingen, de heer P., heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, ee M dat „gesaneerde bezorgers" H hem bekogeld zouden hebben met rauwe eieren. Bovendien 7: zouden zij getracht hebben s zijn voertuig in te sluiten, ten- H einde te bewerkstelligen dat P. niet op tijd bij zijn klanten zou kunnen komen. De politie M stelt naar het gebeurde een ee onderzoek in. llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TEVENS 100ste FAMILIELID Spaarbankboekje voor Jan Hendrik Adriaan Jille Kruiningen heeft zaterdag zijn 5000ste inwoner begroet, een wolk van een baby, die werd ingeschre ven als Jan Hendrik Adriaan Jille. De heer A. J. Jille donderdag vierentwintig geworden kwam Jantje, die vrydag in zijn woning aan de Langeviele werd geboren, zaterdagmorgen op het Kruiningse gemeentehuis „aangeven". Daar wachtte hem een uitgebreid ge zelschap, dat bestond uit burge meester A. Schipper, de wethou ders en het secretariepersoneel. De geboorteregisters gingen open cn óók de spaarpot van de gemeente, want burgemeester Schipper bood (Slot van pag. 1) deltaproject in beeld kan worden ge bracht. Voorts zal aandacht worden geschonken aan de natuurlijke histo rie en de visserij, terwijl nagegaan zal worden welke andere gebieden tot het werkgebied van het museum moeten worden gerekend. Vermoede lijk zal dit Deltamuseum een instel ling worden, die zich niet uitsluitend met Zeeuwse zaken zal bezig houden maar met alles voor zover het in verband te brengen is met; het Delta plan dat zich afspeelt in het Del tagebied, dus ook in YVest-Brabant en Zuid-Holland. Een nationale instelling dus. De commissie heeft zich ook bezig gehouden met de vraag waar dit mu seum gevestigd moest worden. Men was van mening, dat Middelburg hiervoor het meest in aanmerking kwam, waarbij men aanvankelijk had gedacht aan een gedeelte in de Abdij, namelijk dat stuk waarin zich thans het rijksarchief bevindt. Dit archief moet namelijk een nieuw ge bouw betrekken, doch de bouwplan nen hiervoor bleken voorlopig niet te zullen doorgaan. Inmiddels was bekend geworden, dat het gemeentebestuur van Mid delburg waarschijnlijk zou afzien van de plannen om het gymna sium te vestigen in het gebouw van het Militair Hospitaal. Van- „ST.^AECILIA" BRACHT SERENADE De heer en mevrouw Goedegebuure Het echtpaar H. Goedegebuure (85) en A. S. Goedegebuurev. d. Meulen (88) aan de Goesestraatweg te 's-Hee- renhoek heeft zaterdag zijn diaman ten bruiloft gevierd. Het hoogtepunt Ontdek HUDSON - het is de moeite van deze zestigjarige bruiloftviering was de serenade van de plaatselijke fanfare „Sint Caecilia". Hel bejaarde echtpaar, dat nog twee kunderen in leven heeft, zeven klein kinderen en zeven achterkleinkinde ren, mocht in de middaguren vele fe licitaties in ontvangst nemen. Nadat „Sint Caecilia" een serenade had ge bracht, sprak de voorzitter, de heer J. A. Duijvesteijn, de oudjes toe. „Een fanfare, zoals ons muziekgezelschap, kan soms uitgroeien tot een harmonie, maar bij uw huwelijk is er van het begin af van een „harmonie" sprake geweest, aldus de voorzitter. Namens de buurtvereniging „Goesestraatweg- Nassauweg" sprak de heer J. Hoon- dert zijn felicitaties uit en overhan digde de heer G. G. Tempelaars een stoel. Ook burgemeester R. O. M. Waelput en de beide wethouders van 's-Heerenhoek boden hun gelukwen sen aan. daar dat contact werd opgenomen met het gemeentebestuur. B. en W. van Middelburg bleken bereid daartoe een voorstel aan de raad te doen. Daarbij overwoog het college van B. en W. dat achter het Militair Hospi taal een groot terrein ter beschikking is (het zogenaamde Hof van Tange), dat mogelijkerwijs ln aansluiting op en in combinatie met het nieuwe mu seum is te gebruiken. Het is Immers niet uitgesloten, dat bij dit museum allerlei modellen opgesteld moeten worden van af sluiting, dijksbeuw, enz., waar door dit museum sterk aan attrac tiviteit zou winnen. B. en W. zien hierin zelfs de mogelijkheid van een vervanging voor Miniatuur Walcheren, dat immers te eniger tijd zal moeten verdwijnen.Er zou dus hier alle plaats zijn voor een openlucht-expositie. Van de zijde -- "T. is dr van Middelburgs B. en W. alle medewerking voor de verwe zenlijking van de plannen te ver wachten. Het denkt ook aan de mogelijkheid dit nieuwe museum in cfe toekomst te combineren met andere verzamelingen. Door dit alles heen speelt nog een vroeger initiatief. Men zal zich herin neren, dat zowel gemeente Middel burg, provinciaal bestuur als het rijk ieder f 10.000 uittrokken (totaal dus 30.000) voor verbetering of stich ting van een provinciaal museum. Daarbij werd gedacht oa. aan het verbeteren van het museum in de Wagenaarstraat van het Zeeuws Ge nootschap, waartoe dan een vak-di recteur zou moeten worden aange steld. Door de bestedingsbeperking is van dit plan echter niets gekomen. Het provinciaal bestuur stelt zich voor te onderzoeken in hoeverre het mogelijk Is deze oude plannen te com bineren met die voor 't Deltamuseum, dan wel of het nodig Is de stichting van een algemeen provinciaal mu seum buiten dit Delta-project te hou den. Auto slipte op rijksweg en kwam in sloot terecht Tijdens het passeren is zaterdagmid dag omstreeks vijf uur, op de rijks weg Bergen op Zoom-Goes, onder de gemeente Kloetinge, een personenauto geslipt en in de sloot terecht geko men. H. uit Wissenkerke kwam met de schrijk vrij. Het ongeluk gebeurde, toen H. een vrachtauto wilde passeren op het zelfde ogenblik dat een tegenligger naderde. Hij remde krachtig, waar door de auto slipte en in de langs de i weg gelegen sloot terecht kwam. De auto werd vrij zwaar beschadigd. I de gelukkige vader een op naam van Jantje gesteld spaarbank boekje van f 50,aan. Het was uiteraard een nóg gelukki ger vader Jille, die hiervoor dank zegde. Mevrouw Jacoba H. Jille Harthoorn, die 22 jaar geleden in Oostdijk, in de gemeente Kruiningen werd geboren, was natuurlijk niet minder gelukkig. Jantje is een bijzondere jongen. Niet alleen omdat hij er zo ge zond en blozend uitziet, maar ook - omdat hij het aantal nog in leven zijnde leden van de familie Hart hoorn op de kop af tot honderd ver meerderde. De vijfduizendste èn de honderdste De heer Jille werd in Wissenkerke geboren. Hij vestigde zich reeds in oktober 1951 in Kruiningen, waar hij in een fruitkwekerij werkzaam is. Vorig jaar augustus bij zijn hu welijk vestigde hij zich voorgoed in Kruiningen, de gemeente van zijn echtgenote. Jantje, in de armen van zijn moe der, trok zich van het gewoel rond zijn insehrijving weinig aan. Hij ge droeg zich wel een beetje feestelijk, want hij beperkte het huilen tot en kele, spaarzame en uitzonderlijke momenten. Een voorbeeldig gedrag, de vijfduizendste Kruiningcr waar- dig Cijfers Kruiningen is een „gezond gegroeide" centrum gemeente. Sinds 1830, toen de gemeente 1097 inwoners telde, is het aantal ingezetenen dus nagenoeg vervijfvoudigd. De groei was bijzon der gestaag. Zo bedroeg het aantal in woners in 1840 1228 en steeg verder naar 1233 (1850), 1611 (I860),, 2199 (1870) 2369 (1875) 2563 (1880) en 2999 (1885). Was er tot 1890 van een kleine terug gang sprake (2906) het oude cijfer, 2999 was reeds in 1895 weer bereikt. De stijging zette weer door: 3282 (1900), 3537 (1905). 3805 (1910), 4050 (1915) en 4180 (1920). In de twin tiger jaren bereikte de gemeente Kruiningen een inwonertal van 4000. Nog eenmaal zou men een, zij het be scheiden stapje terug moeten. In 1925 was het inwoneraantal gezakt tot 4064, welke tendens zich voort zette tot 1930 (3876). In 1935 was het al weer gestegen (4025). Toen ging 't weer crescendo (4040 in 1940, 4382 in 1943, 4717 in 1949, 4725 in 1950, 4859 in 1951 en 4848 in 1952) tot het rampjaar 1953. toen het inwonertal terugliep tot 4621. Weer steeg het bevolkingscijfer: 4647 (1954), 4701 (1955), 4837 (1956) en 4900 in 1957. En nu, in 1958, heeft men dus ln Kruiningen de vijfduizendste inwoner ingeschreven. Dat de vlag zaterdag morgen van het Kruiningse gemeen tehuis wapperde was geen teken van materiële, maar van oprechte vreug de: het salaris van de secretarie- ambtenaren was reeds eerder tot het niveau van een vijfduizend zielen tel lende gemeente opgetrokken, omdat men dit cijfer reeds zo dicht was be naderd! VANDAAG. Middelburg Electro: „De familie Trapp", 19 en 21.15 uur, a.l.; Schouw burg: „Gevaarlijk spel", 20 uur, 18 jaar; Gebouw Zeeuwsch Genootschap Wagenaarstraat: Lezing over „A.B. C.-dienst van de B B. ln Zeeland", (Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen), 20 uur. Bogardzaal: vergadering kring Wal cheren der Z.L.M., 14 uur. Vlissingen Alhambra: „Stella's Sleu tel". 19 en 21.30 uur, 18 jaar; Luxor: „De trommen van Fu Manchu", 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: „De liefdesroman van een koningin". 20 uur, a.l.; Prins van Oranje: „Ballet der lage lsnden", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2