PROVIMCIALE ZEEUWSE COURANT Berlijnse verkiezingen brachten winst voor socialisten en chr. democraten Waarschijnlijk twee- partijenparlement Maanraket had niet voldoende snelheid Nederlands Deltamuseum komt vermoedelijk in Zeeland Weer minder stemmen voor communisten VANAF 20 DEC. GEEN MILITAIR BESTUUR MEER OVER ALGERIJE ARTS MOEST HULPVERLENING MET DOOD BEKOPEN Pil T DE DILI VERWACHT. 201e jaargang - no. 289 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L, Vorststr. S3, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. 11 i Stand verkiezingen. De bevolking van West-Berlijn 1.757.144 stemgerechtigden heeft zondag haar stem uitgebracht voor het Huis van Afge vaardigden en de gemeenteraden der verschillende districten waaruit de stad bestaat. De verkiezingen eindigden in een aanmerkelijke winst voor de socialisten (S.P.D.) en de christen-democraten (C.D.U.) en een vernietigende nederlaag voor de communisten. In de laatste ver kiezingen, in 1954, behaalden zij nog slechts 4,3 pet, te weinig om een afgevaardigde naar het Huis te zenden. Zelfs het „Rode Wedding", een van Berlijns districten met de reputatie, een communistisch bolwerk te zijn, liet de communistische lijst in de steek. Op grond van de verkiezingen van zondag worden 133 zetels in het huis van afgevaardigden en 540 zetels in de gemeenteraden in de twaalf districten toegewezen. Stemgerechtigden waren 1.050.734 vrouwen en 706.410 mannen. Aan de verkiezingen werd deelgeno men door de twee grote tegenstan ders S.P.D. en C.D.U., alsmede de twee „takken" van de vrije democra ten: F.D.P. en F.D.V. (Freie Demo cratische Volkspartei), de ietwat rechts staande middenstandspartij „Deutsche Partei" (D.P.) en de „So- zialistische Einheitspartei S.E.D., die communistisch is. In het laatste huis vah afgevaardig den hadden de socialisten 64 zetels Auto te water: zes inzittenden gered Drie bewoners van Emmer Compas- cuum, de heren Knoop, Koops en Ka- tuin hebben zaterdagavond zes men senlevens gered. Vermoedelijk door dat hij de verlichte afsluitbomen bij een openstaande draaibrug te laat opmerkte, reed de bestuurder van een personenauto een kanaal in. Twee van de heren doken het water in en wisten de vier kinderen van de bestuurder 4 en 10 jaar oud, door een gebroken ruit uit de nog drij vende auto te trekken. Met grote in spanning slaagden zij er daarna in de bestuurder, de heer R. Hartmann uit Bargher Compascuum en zijn echtge note te redden door de auto naar de wal te ti-ekken, voordat hij geheel on der water verdween. De derde redder verleende hulp op de wal Alle gered den zijn er met de schrik afgekomen. Het echtpaar Goedegebuure te 's Hee- renhoelc heeft zaterdag zijn zestig jarige bruiloft gevierd. Velen kwa men de beide hoogbejaarde echtelie den feliciteren, terwijl de plaatselij ke muziekvereniging een serenade bracht. Op de foto: de heer G. G. Tempelaars bood de heer Goedege buure namens de buurtverenigina een stoel aan. Mevrouw Goedegebuure, die bedlegerig is, nam binnen de fe licitaties in ontvangst. (Foto P.Z.C.) en de C.D.U. 44 zetels, terwijl de F.D.P. nog 19 zetels had. De uitbreiding van het aantal afge vaardigden houdt, verband met de toename van het aantal inwoners. Voor West-Berlijn geldt de regel, dat men 5 pet der stemmen moet hebben om in het parlement vertegenwoor digd te zijn. Dat percentage haalde de D.P. in 1954 niet, evenmin als enkele andere deels onpolitieke groe peringen. De stadsregering (senaat) van West- Berlijn werd tot nu toe in coalitie ge vormd door S.P.D. en C.D.U. met de F.D.P. en haar „afvalligen" in de op positie. Op grond van de uitslagen van deze verkiezingen is een twee-partijenpar- lement waarschijnlijk in welk geval de S.P.D. de absolute meerderheid zal hebben. In deze verkiezingen heeft de S.P.D. een record-percentage stemmen be haald na de spectaculaire overwin ning, die zij juist tien jaar geleden, op het hoogtepunt van de Russische blokkade en de populariteit van bur gemeester Ernst Reuter (S.P.D.) be haalde. Toen namelijk verwierf de S.P.D. 64,5 pet van de stemmen. Ge leidelijk brokkelde dit af tot in 1954 circa 44 pet. Bisschop Otto Dibelius, voorzitter van de raad van Evangelische kerken in geheel Duitsland, heeft zondag in de Oost-Berlijnse „Ma- rienkirche" verklaard, dat het Russische plan voor Berlijn „nieu we omstandigheden" met zich mee zal brengen voor de 2 miljoen West-Berlijners en later ook voor de 50 miljoen West-Duitsers „of men dit nu wil of niet". De Bijbel zegt dat God vrije mensen wil en geen" slaven, aldus bisschop Dibelius, en alleen vrijheid voor allen zal de vrede helpen vestigen. De woorden van bisschop Dibelius zijn het eerste gezaghebbende commen taar van de Duitse Evangelische kerk op de Russische voorstellen in zake Berlijn. BESLUIT VAN DE GAULLE Nieuw beroep op rebellen werd niet beantwoord. Generaal Charles de Gaulle heeft zon dag, zwijgend, een gewond strijder van do rebellen de hand gedrukt tij dens een bezoek aan een hospitaal te Algiers. Zijn nieuw beroep op de re bellen-leiders heeft totnutoe nog geen antwoord gekregen. De Gaulle drong er in Touggourt „bij de mannen op aan, die nog hun tijd tenachter zijn en aan de burgeroorlog vasthouden, te begrijpen, dat de oorlogs-bladzijde eindelijk en definitief omgeslagen is en dat er een nieuwe bladzijde van vooruitgang en broederschap open ligt". Zóndagavond vloog de premier naar Parijs terug. Te Algiers wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de generaal heeft bepaald, dat het militaire bestuur over Algerije twintig december zal eindigen, om dan door burgers te wor den overgenomen. Verwacht wordt, dat de economische en financiële deskundige Paul Delou- vrier, die De Gaulle op zijn jongste bezoek aan Algerije heeft vergezeld, met de hoogste bestuursmacht over Algerije zal worden bekleed, waarbij hij echter meer als technisch, dan als politiek bestuurder zou optreden. Het zou de voornaamste taak van Delou- vrier worden, toezicht te houden op de uitvoering van het voor Algerije opgestelde vijfjarenplan, dat beoogt voor dit Franse overzeese gebieds deel vooruitgang op economisch en maatschappelijk gebied te brengen. Delouvriers titel zou worden „rege ringsgemachtigde voor burgerlijke zaken". Voorts wordt verwacht dat gene raal Ramoul Salan, tot nu toe mili tair opperbevelhebber en hoogste burgerlijke gezagsdrager in Al- gerië, ook op militair gebied een andere functie, namelijk die van inspecteur generaal der Franse strijdkrachten, met Parijs als standplaats, zal krijgen. Hij zou, als reeds eerder gemeld, als opper bevelhebber der Franse strijd krachten in Algerië worden opge volgd door zijn huidige plaatsver vanger, de luchtmacht-generaal Maurice Challe. Na het bekend worden van de resultaten voor 1472 der 1862 Westberlijnse kiesdistricten was de stand als volgt: sociaal democraten 663.063, christen democraten 472.057, vrije de mocraten 48.035, vrije Duitse volkspartij 8618, Duite partij 42.134 en communisten 24.572 stemmen. Op deze partijen werd respec tievelijk 52,7 (44,6), 37,5 (30,4),. 3,8 (12,8), 0,7 (nihil), 3,3 (4,9) en 2,0 (2,7) procent der stem men uitgebracht, waarbij de cijfers tussen haakjes de per- centages weergeven, die bij de verkiezingen in 1954 werden, behaald. Op het tijdstip, dat deze resul- taten bekend waren, waren m 1.271.363 stemmen geteld. Er waren toen 12.894 ongeldige ij stemmen uitgebracht. lllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllll!llllllllllllllllllllllllll Raket van Spoetnik 3 in dampkring verbrand De raket, waarin zich spoetnik num- •ner drie bevond, is woensdag in de dampkring van de aarde terechtgeko men en heeft daardoor „opgehouden te bestaan", zo heeft Tass zondag mee gedeeld. De raket heeft 2907 maal rond de aarde gedraaid en een afstand van circa 130 miljoen km afgelegd. Men verwacht dat spoetnik nummer drie nog minstens zes maanden haar baan zal blijven. De verbrande raket was zo groot als een spoorwagon, aldus Tass. Grootste na-oorlogsschip van Italië te water De 32.000 ton metende „Leonardo da Vinei" het grootste transatlantische passagiersschip dat na de laatste we reldoorlog in Italië is gebouwd is zondag te Genua te water gelaten. Het schip, dat 20 miljard lire gekost zou hebben, werd gedoopt door mevr. Carla Gronohi, de echtgenote van de president van Italië. De kiel van het schip werd in Genua ffe'egd kort nadat de 29.000 ton me- jerrde „Andrea Doria" na een aanva ring voor de Amerikaanse kust was gezonken. De „Leonardo da Vinei" heeft plaats voor 1300 passagiers. De snelheid van het schip bedraagt onge veer 23 knopen. De Engelse Pooionderzoeker sir Vi vian Fuchs (links) heeft uit handen van prof. dr. Joachim Schultze de gouden Ferdinand von Richthofen medaille ontvangen. De professor, die president is van het aardrijkskundig genootschap in Berlijn, heeft de me daille uitgereikt voor de grote ver diensten van sir Vivian Fuchs tij dens het geofysische jaar. POGING AMERIKAANS LEGER MISLUKT Belangrijke gegevens over dodelijke stralingsgordel De poging1 van het Amerikaanse le ger om een raket naar de maan of in een baan rondom de zon te zenden, is niet gelukt. De 60-tons raket, ge naamd Juno n, die zaterdagochtend werd gelanceerd, heeft niet genoeg snelheid gekregen. De raket en de kegel, die zondagavond weer in de dampkring terugkeerden, zijn boven de Sahara, ten zuiden van Lyblë in Frans Equatoriaal Afrika omstreeks tien uur verbrand. De neuskegel, genaamd Pionier UI, was gemaakt van kunstglas met een bekleding van goud. Zij woog onge- De bejaarde medicus W. R. van Haga uit Amsterdam heeft zaterdag zijn hulpverlening aan een licht gewond slachtoffer van een geslipte perso nenauto nabij de Schellïngwouder- brug in Amsterdam-Noord met de dood moeten bekopen. Hij was met zijn zoon uit zijn auto gestapt om hulp te bieden aan de 36-jarige ir. W. Baer, die met zijn personenauto over de kop was geslagen en in de berm van de weg terechtgekomen. De man liep slechts enkele vervellingen aan het gezicht op. Juist op het moment dat de drie he ren op het middentalud van de weg nog even stonden te praten over het wegslepen van de auto, slipte op het gladde weggedeelte een van de brug komende zware betonmengwagen en reed recht op het groepje waarbij zich ook een motorrijder had ge voegd in en kwam met een zware klap op zijn zijkant terecht op het linker weggedeelte. De gevolgen wa ren ontstellend. De arts Van Haga moet op slag dood zijn geweest, zijn 37-jarige zoon liep een schedelbasis- fractuur op, de chauffeur van de be- tonwagen, de 50-jarige B. Ladenius, die uit de cabine werd geslingerd, werd ernstig gewond. Ir. Baer en de motorrijder ontkwamen aan de cata strofe. IN VOORMALIG MILITAIR HOSPITAAL IN MIDDELBURG B. en W. van Middelburg heb ben de raad voorgesteld over te gaan tot restauratie van de Kloveniersdoelen (het voorma lig Militair Hospitaal), teneinde hierin een Delta-museum te kunnen vestigen. De plannen om het gebouw geschikt te ma ken als gymnasium zijn dus van de baan. Met de restauratie is een bedrag van 500.000,ge moeid, waarvan het hoogste 326.000,aan subsidies mag worden verwacht. Enige tijd geleden heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland een com missie ingesteld, die zich diende be zig te houden met het verzamelen van documentatie over Zeeland-thans, omdat het Deltaplan in de toekomst uiteraard vele veranderingen met zich mee zal brengen. Ged. Staten achten het van belang, dat de huidige situatie zo goed mogelijk wordt vast gelegd. De afgelopen maanden heeft deze commissie reeds uitstekend werk verricht door een uitvoerige verza meling foto's, diapositieven, films, kranten- en tijdschriftknipsels aan te leggen, welke thans is ondergebracht in de provinciale bibliotheek. Bij de instelling van deze commissie stond vast, dat op de duur moest worden getracht te komen tot stichting van een Deltamuseum. Inmiddels was ook van andere zij de een initiatief ondernomen. Het hoofdbestuur van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemu seum" had zich namelijk tot de Staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen gewend met het verzoek tot oprichting over te gaan van een Deltamu seum. De Voorlopige Monumente- raad, die in deze zaak werd ge hoord, meende dat er afdelingen dienden te komen voor natuurlijke historie en de visserij. Deze raad vroeg zich evenwel af of er wel voldoende grond was voor andere culturele afdelingen. De staatssecretaris heeft thans over deze zaak het college van Ged. Sta ten geraadpleegd, welk college op zijn beurt weer is voorgelicht door de documentatie-commissie. Deze be sprekingen hebben er toe geleid, dat enkele voorlopige plannen zijn opge steld, die men in de toekomst zal po gen te verwezenlijken. De plannen voorzien dus in de stichting van een Deltamuseum in Middelburg. Er zal naar worden gestreefd dit mu seum zo breed mogelijk op te zetten. Derhalve zal contact worden opgeno men met rijkswaterstaatsinstanties, zodat ook de technische zijde van het (Zie slot pag. 2 kol4) veer zes kilo. De kegel volgde niet de voorgeschreven koers. De eerste trap van de raket heeft drie secon den korter gewerkt dan men had be rekend. Het was de eerste ruimte- proef van het leger. De vorige drie zijn door de luchtmacht genomen. Bij een van de proeven is een projec tiel 126.590 km ver gekomen. De Pio nier III heeft een hoogte van 104.000 km bereikt, zodat het record van de luchtmacht niet werd gebroken. De pionier III kreeg een snelheid van 24.037 mijl per uur. De snelheid had 24.897 mijl (ongeveer 40.000 kilo meter) moeten zijn. Hoewel de poging niet is gelukt, is de poging van wetenschappelijk standpunt uit beschouwd, zeker geen mislukking te noemen, zo is door functionarissen van de NASA. (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) zondag meegedeeld. Men heeft belangrijke gegevens over de dodelijke stralingsgordel om de aarde ontvangen, die zoals bekend een van de moeilijkste te nemen hin dernissen is voordat men een beman de satelliet de ruimte in kan schie ten. Dr. Von Braun, onder wiens leiding de raket is gebouwd, zei over de proef: „Het is een teleurstelling, maar ik zou willen zeggen, dat de proef voor 90 proeent geslaagd is. De maanraket zal nu enige wijzi gingen moeten ondergaan. Het mis lukken van de poging is een gevolg van een verkeerd geplaatst ventiel, dat de vermenging van brandstof en zuurstof in de eerste trap van de raket moest regelen", aldus dr. Von Braun. Sint-Nicolaas bevindt zich weer in Spanje Enthousiast begroet door ongeveer 500 mensen.onder wie ruim 200 kinderen van de Nederlandse ko lonie, is Sint-Nicolaas zaterdag avond op het vliegveld Prat te Barcelona uit Nederland gearri veerd. Geassisteerd door vijf kin deren, heette de Nederlandse con sul Rademaker, de bijzondere pas sagier welkom. Russisch schrijverscongres had kritiek op Pasternak Het (eerste) congres van de organisa tie van schrijvers in de Russische Sow- jetrepubliek heeft de auteur Boris Pasternak ernstig gegispt als een „koude cynicus" en een „verrader van de Sowjet-intellectuelen". Deze kritiek werd geuit door Leonid Sololew, secretaris. 397 deelnemers juichten luide. 5 VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking, maar op de mees- te plaatsen droog weer en slechts enkele verspreid voorkomende opkla ringen. In het zuidoosten aanvanke lijk nog plaatselijk mist. Iets lagere middagtemperaturen dan zondag. ZON EN MAAN 9 december Zon op 8.35 onder 16.29 Maan op 6.39 onder 15.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1