5 NIEUW ORGEL VOOR HERV. KERK TE KRUININGEN GEVEDERDE WINTERGASTEN NEMEN WEER HUN „INTREK OP SCHOUWEN-DUIVELAND LOOPT NIEUWE SPITMACHINE JONGEMAN UIT APPINGEDAM LICHTTE „VERLOOFDEN" OP P.Z.C. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Volgende week woensdag des avonds om reven nnr wordt in de Nederlands hervormde kerk van Kruïningen een bijzondere dienst gehonden, waarin het nieuwe orgel officieel zal worden overgedragen. Na de februariramp van 1953, boen de gehavende hervormde kerk van Krui- ningen werd gerestaureerd, heeft Mo numentenzorg als haar oordeel uitge sproken, dat het oude uit 1899 date rende orgel aan de zijkant van de kérk, boven de consistorie moest wor den geplaatst. Tot die tijd was het orgel namelijk boven de hoofdingang geplaatst. Het oude instrument bleek evenwel te klein om de ruimte boven de consistorie te vullen, zodat het Rampenfonds een nieuw orgel toe zegde. Het oude werd ovèrgedaan aan de Nederlands hervormde kerk te Wemeldinge, waar het ongeveer een jaar geleden in gebruik is geno men. Het nieuwe orgel in de Krul- ningse kerk is gebouwd door de ge broeders Vulpen te Utrecht. Het is èen tweeklavïers mechanisch pijpor gel. Het orgel, dat een uitgaaf verg de van rond 70.000, heeft ongeveer 1700 pijpen. FÓto P.Z.C. NOG GEEN OVERLEG MET G.S. primair Belgische zaak. Het overleg met Ged. Staten van Zee land over de bestudering van de mo gelijkheden tot regulering van de Westèrsclielde heeft nog niet plaats gehad, zo heeft minister Van Aartsen in het eindverslag van de vaste com missie voor vetkeer én waterstaat uit dè Tweede Kamer over de begro ting 1959 medegedeeld. Toèzeggingen daartoe zijn ook niet gedaan. Bij de mondelinge behande ling in de Tweede Kamer heeft mi nister Algera vrij uitvoerige beschou wingen gewijd aan het vraagstuk van de bestudering van de mogelijk heden tot regulering van de Wester- schelde en daarbij vooral de aandacht gevestigd op het feit, dat het hier een aangelegenheid betreft, welke primair de naven van Antwerpen aangaat, zodat initiatieven tot een bestudering van dit ingewikkelde hydraulische vraagstuk van België, als vrijwel enige belanghebbende daarbij, zullen dienen uit te gaan. Uiteraard zal ook oris land voor wat het Nederlandse gedeelte van de vaarweg betreft hierbij zijn be trokken en zal bedoelde studie der halve in gezamenlijk overleg tussen beide landen nioeten worden verricht, waartoe de huidige minister van Ver keer en Waterstaat gaarne volle me dewerking zal verlenen. Het spreekt overigens vanzelf, (zo wordt verder opgemerkt), dat indien uit een zoda nige, studie mocht blijven, dat daar bij Zeeuwse belangen in het geding zouden komen, overleg met Gedepu teerde Staten van deze provincie zal worden gepleegd. De Franse communistische vakpond heeft zijn jaren-oude meerderheid In de centrale a rbeidèrscommissle bij de Re- nault-autofabrleken te Parijs verloren. De C-G.T. kreeg hu 10 zetels en de vier hlèt-commünistische bonden samen 13. Er moeten nog twee zetels worden bezet, maar eèn meerderheid van dë nl'stèn kan dit niet meer opleveren. Brug over Haringvliet zal 40 miljoen gulden kosten Het is mogelijk met de bouw van de brug over het Haringvliet ongeveer 1 jaar, nadat tot de bouw zal zijn be sloten, te beginnen. Deze termijn hangt samen met de voor de voorbe reiding van het werk nodige tijd. Er is nog geen beslissing over het tijdstip van aanvang van het werk genomen. De zeer globaal geraamde Kosten van de brug bedragen ƒ40.000.000. Van een gunstiger ren tabiliteit zal eerst kunnen worden ge sproken na openstelling van de ver binding Rotterdam-Haringvlietbrug- Bergen Op Zoom-Antwerpen. De Drug kan met zijn aansluitingen ten tijde van de voltooiing van de Volkerakdam (niet vóór 1967gereed zijn. De bestaande wegverbindingen zullen aanvankelijk gedeeltelijk toe reikend zijii voor het te verwachten verkeer. Een deel van de route zal evenwel in ieder geval geheel nieuw moeten worden aangelegd. Situatie op arbeidsmarkt verbeterde zich Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft uit de cijfers over november de conclusie getrok ken, dat in die maand de situatie op de arbeidsmarkt verder is verbeterd. Weliswaar, aldus het ministerie, steeg het aantal werkloze mannen van 59.270 tot 68.430, terwijl de ge registreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze mannen ook de op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, toenam van 68.789 tot 81.103, maar deze stijging is gezien de normaal in deze tijd van het jaar optredende seizoenstijging van de werkloosheid, slechts gering. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 7.152 tot 6.898. Varl de 75.328 als werkloos geregis- teerde mannen en vrouwen waren er 33.427 op sociale werkvoorztenings- objeetèn geplaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die In het ge heel geen werk hadden, per eind no vember respectievelijk 55.616 en 6.285 bedroeg. Regionaal gezien valt het op, dat de geregistreerde arbeidsreserve het dui delijkst toenam in de drie noordelij ke provincies en Zeeland. In deze sterk agrarisch georiënteerde gebie den doen de seizoeninvloeden relatief Bterk van zich spreken, aldus hét mi nisterie.- Het afnemen van seizoenwerkzaam heden had behalve een stijging van de selzoènwerkloosheld ook een toe neming van de tijdelijk versluierde structuurwerkloosheid tot gevolg. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Nataur ook ft nu interessant Een paar nachtjes vorst, een enkele demonstratie van harde wind en het grootste deel van de fiére wachters van ons land schap, de bomen, laten zich hul peloos de klederen van het lijf blazen. Men heeft uitgemaakt, dat het verminderen van de lichtsterkte er toe meewerkt, dat de bladeren zich voor 't val len gereed maken vlak bij lang brandende lantaarns blijven ze langer aan de takken. door BAREND ZWERFMANS Een en ander schijnt toch niet zo eenvoudig te zijn. We merkten al thans deze herfst enkele bomen op, die juist aan die takken, die het meeste licht vangën, vroeger kaal zijn, dan donkerder geplaatste delen. Maar de één wat vroeger, de ander wat later, laat blaadje na blaadje los, zodat de bomen juist !n het barrè jaargetijde het naakte lijf aan de (weinige) zonnestralen blootstellen, wanneer de mens juist andersom telkens een wat groter stukje van zijn huid onder extra bescherming stelt, en de dieren nogal gebruik ma ken van de zo achteloos door de bomen afgeworpen lovermassa. Daar staan ze dan weer kaal en ze maken het ons gemakkelijk tussen hun vertakkingen de roodborstjes, de mezen eh ae winterkoninkjes té Ontdekken, waarvan we de bekende kreten, sinds half oktober, weer om ons heen horen. Gelukkig zijn er dit jaar toch weer w&t mezen bijgekomen, zegt dan wel eens een eigenaar van een boomgaard, die ongerust ls over de uitwerking van de vele bespuitingen, die hij per jaar moet uitvoeren. Maar dan moeten we hem teleurstellen. Zolang we de bewijskracht van een museum ringetje niet naast onze woorden kunnen plaatsen, mogen we hét eigenlijk niet zeggen, maar... de mezen, die wij met het vallen van het lover tevoorschijn zien ko men, zijn feitelijk slechts onze gasten. Zij behoren niet tot de intieme kring van de huisgenoten. Ze zijn elders geboren en zoeken hier slechts een wat zachter om geving, wat voedsel, wat meer licht misschien in de eerste plaats en ze trekken in het voorjaar weèr haar noordelijke of ooste lijke geboorteplaatsen terug. Dè tijd, dat onze mezenkastjes 's zo mers opgepropt vol zatyi met kleine kool- of pimpelmeesjes is hier wel voorbij en het is de vraag of die tijd ooit terugkeert. Wanneer de vogels zo trouw naar hun zomerkwartieren terugtrekken, als ze nu tegen dè winter hief verschijnen, is niet te verwachten, dat een éénmaal dood- gesproelde vogelbevolking binnen af zienbare tijd zou kunnen worden vërvangen door een nieuwe. Wat 0 Een werktuigkundige van de Austra lische luchtmacht ls om het lévèn geko men doordat een Dakota, die hl) „leen de" neerstortte en in brand vloog. Hi) was de wacht op de luchtmachtbasis East Sale in de staat Victoria te slim af. maar ln duister en stromënde regen storte het toestel een kilometer van het eind* van da startbaan nsar, hier stèreotlèp 's winters komt loge ren, krijgt even stereotiep in net voorjaar helmwee en kan niet anders dan dë drang tot terugtrekken op- vólgeh. Steeds meer dringt het tot de merts door, dat hij slechts schijnbaar de natuur kan overmeesteren en dat het ongedaan maken van funeste maatregelen, zelfs via met enthou siasme ondernomen pogingen, heel moeilijk Is. Ja, dat men meest maar heel weinig succes kan verwachten op de poging eèn kleine aanvulling tot stand te brengen wat dan nog tientallen Jaren zai vergen! Gasten Maar, zo dringen nu de noordelijke en oostelijke gasten binnen. We kunnen berekend zijn op het binnen vallen van vele vogels, ook van zul ke, die hier in de zomer weinig worden gezien. Vooral de meest wes telijke delen van onze provincie pro fiteren daar elk jaar van. We den ken dan vooral aan de binnenzwer- vende gorzen- en vlnkènsoorten, de kruisbekken, de Vlaamse gaaien, de pestvogels, de spechten, de ganzen en eenden en aan de beroemde no tenkrakers. Voor vele van deze bie den dë struiken en bomen langs en in de duinen belangrijke rustpunten. Wij kunnen de vogelschaar rondom onze woningen misschien ook be langrijk uitbreiden door het aanplan ten van struiken, die ons niet alleen zomerbloei, maar ook de parelende kleurenpracht van winterbessen schenken. Talloze vogelsoorten vin den daarop hun tafeltje .gedekt en het voedsel ls zelfs, als er sneeuw is gevallen, nooit géheel buiten hun bereik. De echte natuurliefhebber weet wanneer hij de wintergasten kan verwachten, hun verschijning in de struiken ls voor hem zoiets als het ontluiken van de bladeren in het voorjaar. Hij ziet er naar uit, hij verwelkomt ze en... dat brengt hem bijna ongemerkt en snel door het zó gevreesde, saaie wintertijdperk heen. Het is niet waar, dat ef 's win ters niets is te beleven. Zelfs zijn onze kansen om het leven van onze wintergasten te bestu deren feitelijk veel te klein. Men zou dit willen zien en daar eens willen kijken, en dan is de gelegenheid soms toch nog veel Opbrengst motorrijtuigen belasting 135 miljoen De opbrengsten van de motorrijtui genbelasting en van het bijzonder in voerrecht op benzine worden voor 1959 geraamd op respectievelijk 135 miljoen en 300 miljoen. Het bijzonder invoerrecht op benzine heeft niet het karakter van een bestemmingshef fing en heeft dit ook nooit gehad, Zo dat van besteding van enig deel van de opbrengst daarvan voor werken ten behoeve van het wegverkeer niet kan worden gesproken. De uitgaven van. het rijk voor de aan leg van wegen, bruggen, tunnels e.d. worden begroot op rond 92 miljoén. De overige rijksuitgaven (waaronder onderhoud) voor de wegen bedragen ruim 45 miljoen, terwijl ingevolge de wet op het verkeersfonds rond 60 miljoen aan de provincies wordt uit gekeerd ten behoeve van de wegen, voorkomende op de provinciale we- genlijsten en de tertiaire wegenplah- nen. In totaal wordt derhalve door rijk en provincies aan de openbare wegen rond 200 miljoen besteed. INTERESSANTE PROEFNEMING Veel belangstelling van Zeeuwse landbouw In Zeeland, met name op Schouwen- Duiveland, is dit winterseizoen voor het eerst de spitmachine van de Ne derlandse Heide Maatschappij in be drijf. Het ziet er naar uit, dat deze machine, waarvan momenteel de duurzaamheidsproeven aan de gang zijn, een radicale omwenteling In de bewerking van de grond te weeg zal brengen. Ondanks het feit, dat de machine wordt onderworpen aan een zware technische beproeving is een aantal prominente figuren in de Zeeuwse landbouwwereld nu reeds enthousiast over de werkwijze van de machine. Het grote voordeel van dit door de Poolse professor Horowicz ontwik kelde systeem is, dat in vergelijking met de traditionele ploeg, aanzien lijk minder trekkracht nodig is. De spitmachine behoeft namelijk niet, zoals de ploeg, door de grond ge trokken te worden. De spade-as, waarop zes kransen van drie schop te vlug voorbij om de gewenste gegevens te verzamelen. In de winter zijn de dagen kort en na de werktijd blijven ten hoogste enkele uren. Maar ook nog tegen de schemer zelfs kan men plezier beleven aan het kijken naar de spreeuwen en kraaien, die huiswaarts keren en hun altijd weer fascinerend gedrag, waar men nooit helemaal uit wijs wordt. Men ziet ze hun aanvoerder(s?) vol gen en plotseling zwaait er één af, ja om wat? Ze strijken nog éven op liet land heer om daar te gaan schar relen en voedsel te pikken. Maar zag die éne nu iels, wat de andere ont ging? Of had de ene honger en was de andere verzadigd? Maar hoe krijgen ze hun deel van de troep mee, en waarom keert de rest niet terug. Het gaat 's morgens bij 't opstijgen van de rustplaats vaak precies zo. En zo blijven er om één vogelsoort in de winter vra gen genoeg hangen, om nóóit te kunnen beweren, dat er ln de winter niets te zien zal zijn of niets valt te beleven. Geruime tijd had de 28-jarige kok R. B. kans gezien om vrouwen liét hoofd op hol te brengen, hen huwelijksbeloften te doen en zich met. hen te verloven. Dikwijls wist hij met lange droevige ver halen over zijn huwelijksleven en zijn eigen vrouw, die hem ln de steek nad gelaten, zozeer op het sentiment van rijn nieuwe vriendinnen te werken, dat deze hem uit medelijden uit zijn fi nanciële noodtoestand wilden verlossen. Dat laatste werd hem tenslotte noodlottig. Het al te veelvuldig lenen van geld wekte argwaan én hij werd gearres teerd. Deze praktijken van de uit Applnge- dam afkomstige kok, kwamen gisteren ter sprake voor de recht bank te Amsterdam. „De meisjes wilden zich zo graag met mij ver loven, maar daar had ik géén geld voor", zo voerde de harten- veroveraar als zijn verdediging aan. De rechtbank en de officier van justitie, mr. G. A. Nubé, hechtten geen waarde aan deze verklaring. De officier eiste één jaar gevangenisstraf met aftrek wegens oplichting van twee meisjes, die hem ln totaal enkele honderden guldens haddèn ge leend. Verdachte, die reeds vijf veroorde lingen achter de rug heeft, gaf zien tegenover zijn nieuwe vrien dinnen beurtelings uit als kapi tein eri stuurman van de grote vaart. Soms verscheen hij in uni form om indruk te maken. In werkelijkheid had de man slechts eenmaal als kok bp een kust vaarder gemonsterd. De ontmoe tingen verliepen altijd zeer vlot. Uit de rapporten bleek, dat verdach te altijd conflicten had gehad, zo wel met zijn familie als met zijn werkgevers. „Hij is evg onzeker van zich zelf en ontplooit graag veel mannelijk macht sv«rtoon"a pen bevestigd zijn, maakt namelijk een vooruitdraaiende bëweging, waar door de weerstand die in de rijrich ting wordt ondërvohden bij het trek ken van een gèwone ploeg, vrijwel geheel wordt opgeheven. De motor van de trekker die de 550 kg wegende machine vooruittrekt, wordt zodoende zeer weinig belast. De aandrijving van het geheel geschiedt door een aftak-as. Het ls dus vanzelfsprekend, dat de belangstelling voor de spitmachine, die zoals het zich thans laat aanzien, de mogelijkheid biedt om na verloop van tijd een aanzienlijke pk-bezuini- ging op het boerenbedrijf te bewerk stelligen, vooral ln de agrarische sector zeer groot is. Naaat een veel snellere wijze van werken, twëe tot drie ha per dag, is een van de grote voordelen van de spitmachine, dat een einde wordt ge maakt aan het zich veelvuldig voor dbende probleem van de ploegzool. Deze „drempel" die ontstaat door het gewicht van de normale ploeg en de doortrekkende beweging, is in de agrarische sector reeds lange tijd een probleem. Deze in elkaar gedrukte grond kan Immers tot gevolg' hebben dat de waterhuishouding van de grond, zowel in opgaande als neer gaande richting danig in gèvaar wordt gebracht, terwijl bovendien schade kan worden aangericht aan Üf .spitmofcmm; •'an de A'ki. Heide Maatschappij die momenteel op 8chottwen-Dnii>eland werkt, breekt met de traditionele vormen van de normale ploeg. (Foto P.Z.C de wortelvorming van de gewassèn. Reeds thans is gebleken, dat met de Spitmachine deze ploegzool doorbro ken kan worden. Proefnemingen el ders in ons land hebben reeds aange toond, dat hierdoor een stijging van de opbrengst kan ontstaan. De nadelen van de spitmachine rijn onder meer, dat de grond niet, zoals bij het ploegen, gekeerd wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat de machine gebruikt wordt op schoon land. PRAKTIJKEXAMEN Op Schouwen-Duiveland heeft de spitmachine tot nu toe èen „prak tijkexamen" afgelegd op ongeveer dertig ha grond. Over het algemeen heeft zij hierbij aan de verwachtin gen voldaan. Hoewel de exploitatie kosten van deze grotendeels nog handgemaakte machine nog niet te beoordelen zijn, staat men toch op het standpunt, dat het gebruik van een spitmachine goedkoper zal zijn dan wanneer gebruik wordt gemaakt van een zware trekker en een twee- schaars ploeg. De spitmachine, die de komende wé ken op Schouwen-Duiveland nog in bedrijf te zien zal rijn, is twee meter breed. Het geheel is opgehangen aan de hefinstallatie van de trekker. Hoewel de prestaties van de machine van landbouwzijde gunstig worden beoordeeld, staat het wel vast, dat wanneer eventueel in serie geprodu ceerd zal worden, toch nog een aan tal technische verbeteringen bracht moet worden. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Heden overleed tot on ze grote droefheid onze innig geliefde en zorg zame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der, mevrouw JAKOMINA JOZINA BECU geb. RISSEEUW ln de ouderdom van ruim 68 jaar. I. P. Becu J. S. v. d. Slikke- Becu C. J. v. d. Slikke S. J. Risseeuw-Becu J. Risseeuw en kleinkinderen. Breskens, 5 deófeihber 1958. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 9 december 1958 te Breskens om drie uur n.m. Heden overleed nog zeer onverwacht tot on- zè diepe droefheid na een geduldig dragen onze onvergetelijke en zorgzame vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder, PIETERNELLA TOLHOEK-KRIBBE op de leeftijd van ruim 75 jaar. 's-Gravenpolder: H. Tolhoek C. Korstanje-Tolhoek A. Korstanje Utrecht: P. J. Tolhoek O. Tolhoek- van IJsseldijk Pretoria (Afrika): J. Tolhoek L. Tolhoek-Meijers Hamilton (Canada): M. Tolhoek S. Tolhoek-Sonke en kleinkinderen. 's-Gravenpolder, 5 december 1958. Dorpsstraat 71. Dè begrafenis zai Slaatsvinden op dins- ag 9 december a.s. des middags om 12 uur. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze in nig geliefde moeder en grootmoeder ln de ouderdom vai ruim 75 jaar. Pretoria: J. Tolhoek L. Tolhoek-Meijers Bert Johny Heden is na een kort stondige ziekte zacht en kalm van ons heen gegaan, onze lieve zorg zame vader, behuwd- en grootvader LEVINUS BRASSER weduwnaar van Adriana Sanderse, in de ouderdom van bij na 83 jaar. Hoenderloo: P. Swint-Brasser C. Swint Rotterdam: A. van Herwerden- Brasser S. van Herwerden Vlissingen: M. de Leeuw-Brasser C. de Leeuw J. Brasser P. A. Brasser- Kokelaar A. Monté-Brasser B. Monté en kleinkinderen. Vlissingen, 5 december 1958. Anjelierenlaan 65. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 8 december a.s., vertrek Anjelieren laan 63 des n.m. 12.30 Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde zuster, behuwdzuster en tantè MARIE HENDR1KA GRAVESTEIN weduwe van Hendrik Johan de. Lange in de ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam, J. Gravestein. Middelburg, 5 december 1958. Singelstraat 31. Condoleantie-adres: Korendijk 32. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 9 december a.s. des namiddags 1.30 uur van Korendijk 32. De overledene ligt op gebaard ln het Gast huis te Middelburg. Deze 3 letters vermen een bekende klank ln Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4