PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse industrie zal Berlijn economische hulp verlenen Kwijnend bestaan van „Eilandgemeenschap" Schouwen-Duiveland BILT BRANDT: EVENTUEEL EEN BESCHERMENDE CORRIDOR Vandaag... KAMP VOOR VLUCHTELINGEN IN MAROKKO BLOEDIG OVERVALLEN 201e jaargang - no. 288 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. ■den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van J 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Minder orders voor bedrijven in bedreigde stad De Federatie der Westduitse Industrie heeft gisteravond ver klaard, dat zij Berlijn economische hulp zal verlenen. Op 19 de cember zullen toonaangevende industriëlen met burgemeester Willy Brandt van Berlijn te Altena in Westfalen bijeenkomen om na te gaan, hoe de Westduitse industrie Berlijn doelmatig kan helpen. Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur had eerder medege deeld dat burgemeester Brandt gisteren in zijn onderhoud met bondskan selier Adenauer de nadruk er op heeft gelegd, dat de industrie voorzichti ger is geworden met het plaatsen van orders in West-Berlljn, speciaal wanneer het goederen met een langere leveringstermijn betrof. „West-Duitsland moet thans met daden, zowel als met woorden tonen, dat het bereid is de Westberlijnse economie onder de huidige omstandig heden te steunen", aldus Brandt. Bondskanselier Adenauer stemde hier mede in en ook hij liet er geen twijfel over bestaan, dat West-Duitsland bereid is West-Berlijn te helpen. Berlijr Adenauer steekt jners hart onder de riem In een vraaggesprek met de onaf hankelijke, in München verschijnen de „Süd-Deutscke Zeitung" heeft burgemeester Brandt verklaard, dat als Oost-Duitsland Oost-Berlijn in lijft, dit wellicht mogelijk zal maken dat West-Berlijn met West-Duitsland wordt verbonden door een bescher mende corridor. Als dit niet gebeur de zouden de westelijken volgens hem weinig kunnen doen als de Rus sen de controle over Oost-Berlijn aan de Oostduitsers zouden overdragen. Brandt geloofde dat de westelijke geallieerden bereid zijn grote risico's te nemen bij de bescherming van hun rechten en plichten in West- Berlijn. Overigens sloot hij niet de mogelijkheid uit dat de Russen de een of andere speciale regeling voor Berlijn in gedachten hebben. Ook achtte hij 't niet onmogelijk dat een Westduits aanbod om af te zien van kernbewapening mógelijk een punt voor onderhandelingen met de Rus sen zou kunnen uitmaken. Bondskanselier Adenauer heeft vrijdag (de eerste dag van zijn tweedaagse bezoek aan West-Ber lijn) tezamen met zijn minister van buitenlandse zaken, Von Brentano een buitengewone ver gadering van de Westberlijnse senaat bijgewoond. De bondskanselier heeft burge- Belasting De goedwillende burger, die aan zijn verplichtingen jegens de overheid wil voldoen, heeft gis teren tot taak gehad de publikaties over de belastingherzieningen te le zen. Die burger moet weten, waar hij met de minister van financiën en met zijn beurs aan toe is, nochtans zal die burger ook na nauwgezette studie niet het gevoel hebben, dat hij veel wijzer is geworden. Dat gelukkige gevoel is voor de ge wone burger niet meer weggelegd en daarbij kan hem tot troost strekken, dat jongste herzieningen van minis ter Hofstra ook voor belastingdes kundigen een stevig brok studie ver eisen. Geen van deze deskundigen zal bereid zijn op korte termijn een beschouwing over de voorstellen van de minister te geven. Dat -vergt voor hen weken van ernstig nadenken. Onze belastingwetgeving is in de loop der jaren zo ingewikkeld geworden en er zijn zoveel aan vullingen op oude (en verouderde) belastingwettèn plus ganse reeksen yan uitspraken over fiscale menings verschillen, dat zelfs de deskundigen daarover nog regelmatig struikelen. Minister Hofstra is nu begonnen in die ingewikkelde materie, wat meer orde te brengen. Dat is dan niet de orde naar het begrip van de een voudige belastingbetaler, want op 'n zo laag niveau van fiscaal begrip kunnen de minister en zijn ambtena ren zich niet bewegen. Het is de orde, die de deskundigen met hun geschoolde denken als orde aanvaarden. De minister maakt nog pas een begin met zijn herzieningen. Hij zal te zijner tijd nog met nieu we herzieningen komen. Ook moet men verwachten, dat hij de toepas sing van de thans voorgestelde her zieningen onverwachte onbillijkhe den zullen opduiken en dat bij de gestadige wijzigingen in het maat schappelijk leven, ook weer nieuwe wijzigingen nodig zullen blijken, zo dat het einde voorlopig nog niet in zicht is. De lezer verwachte dus, om de ve lerlei hierboven opgesomde redenen, geen gedegen beschouwing over de (Zie slot pag. 3 kol. 1) Willy Brandt bedankt voor de vastbeslotenheid die de senaat en de bevolking hebben getoond na de bekendmaking van Kroesj- tsjews Voorstel om van West- Berlijn „een vrije stad met een neutrale status" te maken. Ade nauer herhaalde het standpunt van zijn regering, dat elke aan slag op de vrijheid van de West- Berlijners zonder meer zal wor den afgewezen, aldus een officieel communiqué. In het communiqué was voorts te lezen dat de volgende week in Bonn besprekingen over financiële en eco nomische steun voor West-Berlijn zullen worden gevoerd. Daaraan zul len o.a. de bondsminister van econo mische zaken, Erhard, en de minister van financiën, Etzel, deelnemen. Later op de dag verklaarde Ade nauer in een toespraak tot duizenden. arbeiders ïri een grote Westberlijnse machinefabriek, dat zij luide hun wil om „niét in de grote communistische gevangenis opgesloten te worden", kenbaar moeten maken. Hij voegde hieraan toe, dat de Westberlijners rustig Kerstmis kunnen vieren. „Er zal niets gebeuren", zei hij. viert Finland zijn onafhan- ff kelijkheidsdag (1917). is het 350 jaar geleden, dat de Engelse veldheer en staafs- man Georgé Monk te Pothe- ridge werd geboren. EN MORGEN is het 2000 jaar geleden, dat de Romeinse redenaar, staats- p man en schrijver Marcus T. Cicero, wiens talrijke geschrif- ten een grote invloed hebben gehad op de wereldbeschaving, op zijn landgoed Formiae, na ff door het driemanschap O.cta- vianus, Antonius en Lepidus vogelvrij te zijn verklaard, werd vermoord. hebben in Venezuela presi- M dentsverkiezingen plaats. 1IIIII1IIIIIIIII1IIIII Toneelschrijver Ferdinand Brückner overleden. Op 67-jarige leeftijd is in een zie kenhuis te West-Berlijn overleden de Duitse toneelschrijver Ferdinand Brückner, auteur o.a. van „Die ver- brecher" en „Elisabeth von England". Brückner was Wener van geboorte en woonde in de nazi-tijd in Amerika VIER VROUWEN EN DRIE KINDEREN GEDOOD In Casablanca werd uit wraak Fransman door Algerijnen gedood. Naar van Marokkaanse zijde te Rabat verluidt hebben woens dagochtend militairen, naar wordt aangenomen Fransen, van Algerije uit een overval ge daan op een vluchtelingenkamp bij Berguent, ongeveer acht km binnen de Marokkaanse grens, en daar vier vrouwen en drie kinderen gedood en vijf vrou wen en een man gewond. Twee mensen zouden worden ver mist. De overvallers hadden ge bruik gemaakt van machinege weren en brandbommen. In Rabat hielden vrijdag verschei dene honderden mensen een protest betoging tegen het incident.1 Een Frans-Marokkaanse commissie stelt een onderzoek in. In Casablanca werd vrijdagavond een Franse officier van 't Vreem delingenlegioen die in Marokko was gelegerd, door een groep van twintig daar gevestigde jonge Al gerijnen aangevallen. Hij werd door de politie ontzet maar over leed later in een ziekenhuis. De Algerijnen bekogelden voorts auto's en winkels met stenen. De po litie zette de straten rondom af. Der tien Algerijnen werden gearresteerd. Intussen hebben Franse legerautori- teiten te Algiers ontkend dat eenhe den van het Franse leger de Marok kaanse grens zouden hebben over schreden. NACHT EN DAG rijden tussen Breskens en Parijs vracht wagens met visprodukten op en neer een continubedrijf met heel eigen aspecten, waar de leek zo geen weet van heeft. Van die visprodukten vormen de onaanzienlijke garnalen een aanzienlijk bestanddeel, want Breskens mag gelden als hét exportcentrum van Nederland naar Frankrijk voor garnalen, die aangevoerd worden in Breskens zelf, maar ook in Vlis singen, Veere, Brouwershaven, Den Oever en Harlingen. In Breskens houden enkele bedrijven zich bezig met koop- en verkoop van die garnalen en met het transport er van naar de Parijse Hallen, waar bij goede aanvoer het gehele jaar door elke .morgen voor dag en dauw de wit-geschilderde auto's van Zeeuwse firma's hun weg zoeken in de onvoorstel bare warwinkel, die het Hallencomplex „de buik van Pa rijs", zoals Zola het noemde nu eenmaal is. Méér over dit alles is te lezen in de reportage, die onze speciale verslaggever deze week over dit onderwerp maakte en die men met foto's vindt op pagina zeven. Dit 18 pagina's tellende zaterdagnummer van de P.Z.C, om vat voorts Barend Zwerf mans (pag. 8); „Tussen dertien en twintig voor en door de Zeeuwse jeugd (pag 9)Kerken en Maatschappij (pag. 10); Letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); Sport (pag. 14); „Uw pagina mevrouw! (15) en de wekelijkse kinderkrant op pagina 17. Op de foto: In dfi prille morgen door liet land van Marianne (Foto P.Z.C.) 1 El Weekend met opklaringen. (Van onze weerkundige f| I medewerker). ff 1 De laatste dagen kwam het ff i zelfs in Noord-Frankrijk al tot I matige vorst. Inmiddels is deze I .koude lucht weer verder naar I het zuiden gedreven door een noordwestelijke luchtstroming. Tussen een depressie, die over I Rusland wegtrekt en een hoge- I drukgebied bij IJsland stroomt ff met een noordelijke wind kou- dere lucht via de Noordzee i naar onze omgeving. Hierin 1 komen plaatselijk nog enkele I buitjes voor, maar ook flinke 1 opklaringen. Het wordt gelei- delijk iets kouder met middag- i temperaturen van omstreeks 5 graden Celsius en 's nachts kan er hier en daar ook in onze pro- I vineie lichte vorst voorkomen, n Bij IJsland is al een nieuwe de- pressie aangekomen, die wel- Icht na zondagavond weer wat ff zachtere lucht gaat aanvoeren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Oostduitsers houden een Amerikaanse piloot vast. Nadat de Amerikanen de Russische autoriteiten in Oost-Duitsland hadden verzocht, mede te werken bij de op sporing van een piloot van een Ame rikaans militair vliegtuig, die sinds woensdag werd vermist, liet het Oostduitse persbureau A.D.N. gister avond weten, dat de betrokkene in handen is van de Ooostduitse politie. Hij is ongedeerd gebleven. De laatste mededeling die de Ame rikanen woensdag van de piloot ont vingen was, dat hij op het punt stond zijn valscherm te gebruiken. De Rus sen antwoordden aanvankelijk op het verzoek met de mededeling dat een Amerikaans militair vliegtuig het Oostduitse luchtruim had geschon den en dat zij niet wisten waar de piloot was maar dat zij naar hem zouden informeren via de Oostduitse autoriteiten. Communistische kandidaat voor Frans presidentschap. De Franse communistische partij heeft Georges Marrane kandidaat ge steld voor de op 21 december te hou den presidentsverkiezing. Maranne is lid van de Nationale Vergadering, den presidentsverkiezing. Marrane is enige tegenkandidaat van De Gaulle zal zijn. Marrane is burgemeester van de Pa ri jses voorstad Ivry. In 1947 is hij in het kabinet van de socialist Ramadier minister van gezondheid geweest. Tot 1952 was hij senator en vïce-voorzit- ter van de Raad van de Republiek. Spaans vliegtuig met 21 mensen vermist. Een Spaans verkeersvliegtuig met zestien passagiers en vijf beman ningsleden, dat donderdag uit Vigo is vertrokken naar Madrid, wordt ver mist, aldus wordt uit Madrid gemeld. Alle pogingen het toestel te vinden zijn tot dusver mislukt. In de nacht van donderdag op vrijdag achtte men de kans, dat het vliegtuig behouden zou worden aangetroffen zeer ger De opsporingsactie wordt ernstig lemmerd door slecht weer. Alle zestien passagiers zijn Spanjaar den. De hertog en de hertogin van Wind sor hebben in het Parijse Place des Vos ges" een gala-avond bijgewoond ten bate van charitatieve instellingen. „The ball of headswas georgani seerd door baron Fred de Cabrol. Iedere gast moest een masker naar eigen idee meebrengen. Denkbeelden om de stichting nieuw leven in te blazen Vele wegen zijn geplaveid met goede voornemens! Ook op Schouwen-DuivelandOm en nabij twee jaar geleden werd daar namelijk de stichting „Ei landgemeenschap opgericht en het doel, dat de initiatiefne mers zich voor ogen stelden mocht er zijn: de behartiging van de maatschappelijke, cultu rele en sociaal-econoniisclie be langen van de bevolking van Schouwen-Duiveland. Zo ge ziet geen gering streven en ook een doel met een bijna onbeperkte mogelijkheid tot activiteiten. Geen wonder dus, dat men aan vankelijk met veel idealisme en veel goede voornemens over al die activiteiten heeft gesproken. Helaas, de realiteit werd anders: de behartiging van al die scho ne belangen gebeurde slechts met mondjesmaat... Er gebeur de zelfs zo weinig en de belang stelling voor de „Eilandgemeen schap" is zo tanende, dat men zonder overdrijving nu mag stellen: de stichting „leeft niet onder de Schouwen en Duive- landse bevolking"..... Die afgelopen twee jaar zijn overi gens niet in een absolute passiviteit voor de stichting „Eïlandgemeen- schap" vergleden. Maar het waren slechts twee hoogtepunten, die op vlamden in het bestaan van de stich ting: een forumbijeenkomst in Brui- nisse over de Zeeuwse visserijpro blemen en een inzameling voor een fesehenk aan het Zweedse Rode 'ruis als dankbetuiging voor het ziekenhuis in Zierikzee. Maar meer dan uitzonderingen kan men dit al-1 les, hoe geslaagd het ook was, niet I noemen. 1 En de tanende belangstelling wordt, dunkt ons, ook voldoende feïllustreerd door de algemene le- envergadering van de stichting, die onlangs in Zierikzee werd ge houden. Daar waren namelijk van de om en nabij dertig leden van het algemeen bestuur zegge en schrilvedrie leden verschenen! Kunstmatig Is er een oorzaak voor dit kwijnend bestaan van de „Eilandgemeenschap" aan te wijzen? Er zijn eilandbewo ners, die menen van wel. Een Instel ling als deze stichting, zo zeggen zij, is gedoemd kunstmatig in het leven te worden gehouden, omdat een con crete aanleiding tot eensgezinde ac tiviteiten ontbrepkt. Zo'n concrete aanleiding, die spontaan tot eensge zinde activiteiten opriep, was bij voorbeeld de ramp. Nu echter, al weer bijna zes jaar later, is er ech ter te weinig, dat aanleiding geeft tot een spontane en eensgezinde ac tie. Daarom ook, zo zeggen die ei landbewoners, „leeft de stichting niet voldoende onder de bevolking". En dus: geen activiteiten. Maar er zijn daarentegen ook eiland bewoners, die weigeren te geloven, dat de stichting „Eilandgemeen schap" een „doodgeboren kindje" is. Zij betogen, dat in een gebied als Schouwen-Duiveland zo'n „gemeen schap" wel degelijk van grote bete kenis kan zijn voor de ontwikkeling van de streek. En zij menen ook, dat (Zie slot pag. 2 kol. S) KORTE PREDIKATIE Heft, poorten, uwe hoofden om hoog en verheft U, gij aloude ingangen, opdat de Koning der Ere inga. Psalm 7 Advent is de tijd van verwachting „Hij komt", en daardoor wordt het christelijk geloof dan ook geken merkt: wij hebben verwachting Hoe vaak wordt niet de vraag ge steld, waarvoor wij eigenlijk leven, wat. de zin van het leven is. Voor veel mensen schijnt het leven zin loos. Maar in het geloof is er wel degelijk zin in het leven te vinden: Christus komt. Wij zingen dan ook met onze psalm: heft poorten uw hoofden omhoog. En dat zingen wij niet zomaar, neen wij hebben er wel degelijk een reden voor: God heeft recht op een volkomen vrije intocht in Zijn gebied; want des Heren is de aarde en haar volheid. Wij mogen God geen strobreed in de weg leggen als Hij wil komen omdat de wereld van Hem is. Hij heeft immers zelf de wereld gemaakt ons inbegrepen. Maar er is nog meer. Hij is niet al leen Schepper, Hij is ook de Redder van de wereld. Daarom is de wereld tweemaal Zijn eigendom: gemaakt en gered. Onze psalmwoorden zijn ons om nog een reden lief: de gelovige, die Chris tus verwacht, verlangt naar Zijn komst, want die komst betekent de heilstijd: zegen en gerechtigheid brengt deze vorst met zich. En ver langen wij niet allen, misschien hei melijk, naar een tijd waarin verdriet en ellende ver weg is. Daarom: verhef U gij aloude ingan gen, opdat de Koning der Ere inga. Wie is toch die Koning. De Bijbel vraagt niet een onbekende te ontvan gen. Neen, wanneer er over de Ko ning der Ere wordt gesproken, is dat een Koning die bekend is. Het is God die zich in de geschiedenis van Zijn volk Israël bekendgemaakt heeft. Lees die geschiedenis maar en over al ziet U, hoe God als een geweldig strijder dit volkje heeft geleid en be- schermd tegen zijn vijanden, tot op vandaag toe. Hoe zou anders dit Joodse volkje nu nog bestaan na zo veel vervolgingen? En nog machtiger toont zich deze God. Deze Koning heeft zelfs de macht over alle machten. Daarom heet Hij Heer der heerscharen: de sterren gewagen zelfs van zijn lei ding. Ja, alle macht is aan hem onderwor pen, tot de. dood toe. Dat heeft Hij ons duidelijk getoond op de Paas- morgen, toen Hij de gestorven Chris tus uit de dood deed opstaan. Deze Koning der Ere verwachten wij: voor hem wordt vrije intocht ge vraagd. Daarom verheft U gij aloude ingangen. Hansweert. J. Bronsgeest. VERWACHT..:. DEZELFDE TEMPERATUREN. Vrij veel bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige aan de kust aanvankelijk af en toe krachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren. ZON EN MAAN 7 december 8.33 onder 16.30 4.02 onder 14.36 Zon op Maan op 8 december Zon op Maan- op 8.34 onder 5.21 onder 16.29 15.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1