SLIJTAGE aan uw wasgoed? Geen vrije tijd, géén loon...." ,,G' "Z)an ozótifv RIVIER A ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nertz, breitscliwanz en persianer zijn de. bontsoortenwaaruit deze drie hoedjes respectievelijk gemaakt zijn. Het zijn Franse modellen en ze vor men een warm, maar uiteraard ook tamelijk kostbaar bezit! Warm is ook het „après-slci complet" van de tweede tekening. Het kos tuum bestaat uit een witte pantalon en een ijsblauwe mantel die met wit- rode mousseline is gevoerd. De blouse is van hetzelfde materiaal als deze voering. T.N:O.-instituut spoort oorzaak op Er zijn nog lieel wat huisvrou wen, die niet durven beginnen aan het „doe de was de deur uit", omdat ze denken dat slij tage van het wasgoed veel ge ringer is, als zij zelf wassen. Altijd gaan er wel verhalen over lakens, die gescheurd wer den afgeleverd. Maar is het wel altijd de schuld van de wasse rij? Gelukkig is er een was serij-instituut T.N.O., dat het antivoord op die vraag in vele gevallen precies voor ons kan bepalen. De fikse scheur in uw laken, waarover U boos bent, interesseert dit instituut. Uw tafellakens met een gat erin kan de onderzoekers tot grote activiteit brengen. En dit is ze ker: lang niet altijd is de was serij de schuldige. Als wij een lelijke vlek in een tafel kleed met chemische middelen heb ben verwijderd, lijkt dat kleed mis- Eet lekker - maar niet te vet! „Lekker vet" was jarenlang een edel Nederlands streven, maar langzamer hand zijn we aan de weet gekomen dat lekker-vet niet altijd lekker-ge- zond betekent, en dat we trots mo gen zijn op een smakelijk, maar ma ger sausje over het eten. Dank zij allerlei voorlichtende insti tuten en geschriften kunnen we te genwoordig onze maaltijden precies die samenstelling geven, die ons lichaam nodig heeft. Zo heeft het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad voor ons uitgerekend, welke hoeveelheden we per dag nodig heb ben van de beschikbare levensmidde len (en dat zijn er heel wat in Ne derland bij een heel groot deel van de wereld vergeleken). Hier is de lijst. Aardappels (die onder meer eiwit, kalk, wat ijzer en een aantal vitaminen bevatten) mogen we eten naar behoefte, maar weer niet te veel: ze geven stevigheid aan onze maaltijden, maar maken ons bij overmatig gebruik bepaald te dik. Per dag hebben we twee tot drie ons verse groenten nodig, vers vooral, omdat opgewarmde groente een groot deel van haar vitaminenschat verlo ren heeft. Melk, U weet het, drinken we ook el ke dag: een halve tot driekwart liter. Als het enigszins kan, moeten we honderd gram fruit per dag eten. El ke dag kaas, liefst een flinke plak, hebben we ook wel nodig, en als we dan nog zorgen voor vijftig gram vlees, vis of peulvruchten, of een ei, is ons lichaam wel bestand tegen de vele (opzichtbare) aanvallen, die erop worden gedaan. schien als nieuw zolang we er maar niet met water en zeep aankomen. Maar na een tijdje gaat het naar de wasserij, en dan is er grote kans, dat daar hetzelfde gebeurt wat ons thuis ook zou zijn overkomen: de alkalische werking van het sop tast het weefsel aan, dat van het chemische middel ook al een knauw gehad heeft, en nu ligt het kapotgaan op die plaats wel voor de hand. Men zegt dat niet zomaar bij T.N. O.: door bestraling mét ultraviolet licht kan worden vastgesteld, of et' inderdaad plaatselijk een chemische invloed is geweest. Bij onderzoekingen kwam ook vast tè staan, dat bleekwater en water- stofperóxyde grote boosdoeners zijn. Een druppel ziet men nauwe lijks op een stof. maar toch wordt het weefsel door die ene druppel al aangetast en het duurt niet lang vaak maar een of twee wasbeur ten of het weefsel gaat kapot. Ook sommige anti-transpiratiemidde- len zijn schadelijk voor de stoffen. Als er dan in de wasserij ernstige slijtage of zelfs gaten in het weefsel ontstaan, kan men dat bepaald de wasserij niet verwijten Voor het scheuren van wasgoed in de wasserij zijn twee oorzaken bekend. In beide gevallen zijn de beschadigin gen zo typisch, dat het niet moeilijk valt, de oorzaken meteen te onderken nen. Wanneer b.v. een laken gewoon scheurt, omdat het linnen op die plaats is versleten, ontstaat er een rafelrandje, waarbij de vezels als het ware tot kleine kwastjes in elkaar worden gedraaid. Zoiets kan ook de zelf wassende huis vrouw met haar (ouder word&nde) lakens overkomen. Maar is er nu in de wasserij een ongelukje gebeurd, waarbij het goed niet op de juiste manier in de centrifuge kwam, dan vertoont de scheur een ander beeld. Ook een nog niet versleten weef sel kan in zo'n geval kapot gaan, maar dan blijven de uiteinden van de gebroken draden precies evenwijdig aan elkaar liggen. Dan is dus zeker, dat het goed niet met de nodige zorg vuldigheid is behandeld. Zo is ook aan de scheur te zien, of het stuk beklemd is geweest in de binnnentrommel van het droogappa- raat: dan ontstaan er bij de scheur rechthoekige lipjes, die alleen nog aan de basis vastzitten. Zo is langzamerhand precies bekend, op welke manieren wasgoed kan gaan scheuren, slijten, rafelen. In gevallen waarin klant en wasserij het niet eens kunnen worden, ligt er bij wijze van spreken al een wetenschappe lijk verantwoorde beslissing klaar, j En zoals weet is er dan de onlangs opgerichte Vertrouwenscommissie, j die de zaak deskundig behartigt. Kent. U de foldertjes van de commissiep voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting f „Een huisvrouwzeggen die fol ders, „moet wel tien ambachten tegelijk beheersen, al heeft ze er misschien nooit voor geleerd. Ze moet een prima kok zijn, ze moet vakkundig kunnen wassen en strijken en versteilen, se moet stoker zijn, bloemenschikster en glazen wasser, en nog heel wat. meer''. Maar déze kunst staat, er niet bij: flat de vrouw bovendien in staat moet zijn, die ambachten in alle bescheidenheid uit te oefenen en geen misbruik te ma ken van haar onmisbaarheid in linie Daaraan dachten we, toen we lazen over die Zweedse me vrouw, die waarschijnlijk een soortgelijk (maar dan Zweeds) foldertje had gelezen, en er de moed uit putte, haar man eens „lekker met de gebakken peren te laten zitten Na een echtelijke tioist over'te weinig zakgeld en te weinig ontspanning verliet ze om haar man te straffen het huis voor een paar dagen, met- achterlating van de tekst voor een ad vertentie, die hij desgewenst in de krant zou kunnen plaatsen. Die tekst luidde als volgt.: evraagd een vrouw als hulp in de huishouding. Werk- tijd vijftien uur per dag, met inbegrip voor de zondag. Moet kunnen koken en verstellen en uitstekend op de hoogte zijn met alle andere huishoudelijke werkzaamheden. Kennis van voedingsleer en kinderverzorging vereist. Begrip voor de man en bekwaamheid in tuinieren noodzakelijk. Alleen zij. die een goede gezondheid genieten en over ijver en energie beschikken, wordt verzocht te reflecteren. Gegadigden malcen geen aanspraak op loon of vakantie en kunnen geen ontslag nemen." De dame icist haar kwaliteiten dus striemend:nauwkeurig op te sommen. Maar haar advertentie wekt toch voor namelijk medelijden op met haar man en vermoedelijk zouden vele vrouwen graag helpen met het opstellen van een tegen-advertentie C tot OZCUfO De brief kwam juist nadat ik dó kolom over de Amsterdamse U.V.V. netjes in de vorm had ge goten, en sloot zo aardig bij de strek king daarvan aan, dat ik U beslist over mijn schouder moet laten meele- zen. U houdt mij ten goede dat ik in één anonieme afdeling alle plattelands vrouwen huldig met het verhaal van een wel ongewone vorm van buren hulp. Het is al een aardige tijd gele den, dat de actie begon waarvan bo vengenoemde brief het sluitstuk vormt, U zult de betrokkenen dus stellig niet herkennen. xXx Het overkwam mij dan toevallig dat ik bij deze matig grote afde ling van een goede honderd leden achter de bestuurstafel terecht kwam, met de bedoeling daar na het officiële gedeelte mijn zegje te zeggen. En het eerste wat mijn verbaasd oog trof tussen de koffiekopjes en de ingeko men stukken was de aanwezigheid van twee aanvallige poppen in na tuurstaat. Nee, het ging niet om de kas te stij ven of een aankleedwedstrijd te win nen. Deze twee poppen waren een schuchter begin van een duizend-gul den-actie. Voor minder deed deze af deling het niet. Maar dat die duizend De Parijse mode-ontwerper Pierre Billet heeft voor liet voor- jaar- en zomerseizoen 1959 een collectie ontworpen die geken merkt wordt door vrolijke kleuren, een hoge taillelijn en een tulpvormige rok. Op deze foto tonen drie mannequins de mogelijkheden van het model „Oursin" dat zowel als strand- en uitgaansjapon- netje kan worden gedragen. Het materiaal is heel fijne katoen, kleuren: blauw en mauve. .VWVWvVWVW*\\*V**WWVWWWVWWvWWWWWV Waarschijnlijk gebruikt U spons en zeem voor uw ramen, en warm water, al dan niet met een scheut ^piritus of azijn. Maar wist U, dat een natgemaakte prop krantepapier ook uitstekende resultaten oplevert? Vooral aanbevolen voor kleine, snelle karweitjes, zoals het verwijderen van de afdrukken van kinderhandjes op ruiten en glazen deuren. GBl-huishoudkasboek: strenge maar handige kuip Onder het hoofdje „Uitgaven voor di versen" in uw kasboek kunt U een postje van 2.25 noteren in de over tuiging, dat geld nuttig te hebben be steed. Het is namelijk de prijs van het boek zelf: het nieuwe, herziene, huishoudkasboek van het Gezinsbe- grötingsinstituut. Misschien gebruikt X* dat, nuttige werkje al, dat, als het goed wordt gehanteerd, ons profijt kan afwerpen van de eerste tot de laatste bladzij. Dan moet XT weten, dat er een aantal nieuwe artikelen aan werd toegevoegd, over verbruik van ver warmingsapparaten, over de vaak moeilijk uit elkaar te houden maten van kleding (Nederlands en Ameri kaans), schoeisel en kousen, over in houdsmaten en (keuken-) gewichten, over de voeding, het jeugdsparen, de belasting en de kosten van huishou delijke hulp. Natuurlijk staat het boek verder vol kolommen: kolommen voor vaste'la ten, huishoudgeld, reserves, kolom men voor wat U per week en voor wat U per dag uitgeeft. Moet dat nu echt zo perfect en kantoorachtig? denk je bij de eerste aanblik. Maar die perfectie biedt, bij nadere be schouwing toch wel een be gerenswaardige overzichtelijkheid. Slordigheid en nonchalance zijn bij het gebruik van het G.B.I.-boek een voudig niet denkbaar. En de bedra gen tussen de ordelijke lijntjes zul len de gebruikster in financiële nood situaties onverbloemd tonen waar de fout, of de neiging tot geldsmijterij, heeft gezeten. Wie deze gestrengheid tegenover zichzelf aankan, zal met het G.B.I.-Huishoudkasboek leren kas-houden als een volleerd boekhou der. U hebt, bij wijn of borrel, een hartig hapje nodig en U wilt weer eens iets anders. Hebt U de volgende combinaties al eens geprobeerd? Ze strelen de tong. Het zijn: kaas met een stukje gember (het hoeft maar kléin te zijn), kaas met een schijfje an^pas en kaas met een plakje banaan. Omdat het niet allëïnaal kaas moet zijn wat de klok slaat, doet U er natuurlijk deg ebruibelljke kleine toastjes bij.. Ook ham en augurk laten zich i met succes aan hetzelfde stokje prikken. Hutspot op z'n Spaans. De Spanjaarden hebben een éénpots- gerecht, waarvoor de Hollandse huis vrouw een klein beetje avontuurlijk aangelegd moet zijn en dat toch weer niet zoveel bijzondere ingrediënten vraagt, dat het haar meteen af schrikt. Het heet puchero en het lijkt ons lekker, maar niet aan te bevelen voor zwakke magen. Hier komt het. U moet 1& ons grau we erwten of capucïjners weken en ze de volgende dag met het weekwa- ter én twee ons soepvlees te vuur zet ten. Na een uurtje koken gaat er 1 ons mager spek,, wat tijm (tegenwoor dig in leuke busjes te krijgen) en een laurierblaadje bij. Terwijl net vuur zijn werk doet, snijdt U in kleine stukjes: 1 pond aardappels, 1 ons wortelen, 1 ons uien, 1 ons prei, 1 ons knolselderic en 1 ons groene kool. Het lijkt een heel gedoe met afwegen, maar misschien durft de weegschaal te vervangen door uw, op ervaring steunende, in tuïtie. De fijn gesneden spullen gaan ook in de pan. Is alles gaar, dan snijdt U zo nodig vlees en spek in plakjes. Die komen midden op een schotel te liggen, U groepeert er de rest schilderachtig cf alleen maar lek ker omheen en U dient uw puchero zo heet mogelijk op; met een lekker tomatensausje, als 't kan. IN AFGELOPEN KWARTEEUW: wouwen snel (Van een medewerkster) Dat Spanje over het geheel genomen nog een achterlijk land is, kan men zo maar niet beweren, want steden als Madrid, Barcelona, Valencia be wijzen wel het tegendeel. Maar als men de kleine dorpen langs de grote wegen en de brokkelige gehuchten gehuchten in de eeuwig groenende bergen en valleien onder de loep gaat nemen, dan ontdekt men dat de tijd hier een hele poos heeft stilgestaan. En dat de Spaanse vrouw over het al gemeen nog in een sfeer van minstens 100 jaar terug leeft, gaat al evenmin in zijn totaliteit op. In sommige streken staat de vrouwen emancipatie, welke pas sinds de laat ste 25 jaar Spanje is binnengedrongen nog op de drempel van haar streven. Maar in grote lijnen is de Spaanse vrouw de afgelopen kwart eeuw een zelfstandig handelend en denkend wezen geworden, alhoewel we dat denken vooral niet te ernstig moeten nemen. Met uitzondering van de stu derende en de gestudeerde vrouw kan men zelfs de Spaanse uit „gecivilli- seerde kringen" niet al te veel intelli gentie toeschrijven. Zij interesseert zich bijna uitsluitend voor haar kin deren, leest weinig goede lectuur, winkelt graag, koopt nog liever, is dol op visites maken en bezoek ontvan gen, zit uren bij de kapper (het is op vallend hoe goed de Spaanse vrouw gekapt is en hoe weinig hoeden men ziet dragenheeft meestal geen idee hoeveel geld ze uitgeeft en nog min der idee of haar echtgenoot dat wel kan opbrengen. In huis zwaait zij de scepter, en hoe! Wanneer bepaalde beslissin gen genomen moeten worden is het de man die onderhandelt, maar dan op een gegeven moment zegt: „Tja, nu moet ik het aan mijn vrouw gaan vragen!" Mevrouw re geert in huis met gestrenge hand, meneer heeft niets in të brengen. Doch buitenshuis doet Padre toch immers wat hij wil, dus wat kan het hem schelen! Het ideaal van ieder Spaans jong meisje en jonge vrouw is zo snel mogelijk trouwen om kinderen te krijgen. Nee, niet én, maar óm! Om de een of andere onnaspeurlijke reden denken wij noordelingen nog steeds, dat de Spaanse vrouw min of meer in het verborgene leeft en geti ranniseerd wordt door haar echtge noot. Het tegendeel is waar. Zij ver toont zich de laatste jaren overdag alleen op straat, 's avonds echter in gezelschap van Iiaar man of cliaprone en ook overdag gaat zij volkomen ze ker van zichzelf een café of restau rant binnen. Dit geldt hoofdzakelijk In de grote steden. Indien niet getrouwd, werkt zij op kantoor, in winkel, fabriek en hotel maar zolang ze zichzelf respecteert zal ze nimmer een baantje accepte ren in een bar, bioscoop of soortge lijk bedrijf. Het jonge meisje, dat of ficieel verloofd is mag tegenwoordig zelfs zonder chaperone enkele uurtjes met haar Kloris uit. Maar streng zijn in het algemeen de ethische en morele normen waaraan zij zich te houden heeft, alhoewel in bepaalde streken op het platteland de normen anders liggen. In de werkelijk gefortuneerde milieus (en dat zijn er vele hier in Spanje!) leidt de vrouw een prinsessenleven, 's winters met ongeëvenaarde gran dezza in de stad, 's zomers in het buitenverblijf aan zee. Vanaf de Costa Brava bijvoorbeeld tot aan Gi braltar wemelt het van de kostelijke villa's, die 's winters met gesloten ogen te dromen staan aan de blauwe Middellandse Zee. In middenstandskringen heeft Ma- dre de handen vol aan haar huis houden en daarbij veelal ook aan de zaak van haar man waar ze achter de toonbank staat, tot ach ter het hakblok van hun slagerij! De arbeidersvrouwen en boerin nen werken mee om in het zweet van haar zuidelijk aanschijn het dagelijks brood plus de goedkope landwijn te verdienen. Groot is de trek van het jonge meisje, jonge vrouw of weduwe uit de provincie naar de badplaatsen om daar in de hotels te gaan werken. Door het grote vrouwenoverschot in Spanje is de ongetrouwde vrouw ge noopt in eigen onderhoud te voorzien. De kring van zelfstandige zaken vrouwen wordt groter en groter. De vrouwenemancipatie heeft, zo mogen wij wel zeggen, de maatschappelijke positie van de Spaanse vrouw de laat ste 25 jaar een ingrijpende verande ring doen ondergaan. er komen moest en zou, daarvan wa ren de vijf achter de tafel heilig overtuigd. Het ging immers om niet meer of minder dan het geluk en de levens moed van een der leden, een vrouw die nog nooit ook maar één keer de vergadering had bezocht. Om de dwin_ gende reden dat zij dag in dag uit të bed lag, en dat al veertig lange jaren van haar leven. xXx Ach ja, behoorlijk verzorgd natuur lijk, dat wel maar plat op bed, eebzaam, doelloos, een uit geschakeld, afgeschreven, nutteloos mens. Bij wie af en toe plichtsgetrouw een afdelingslid een uurtje komt pra ten maar die verder ligt te staren tot zij uitgeput is van moedeloosheid. Want lezen en handwerken vermoeit haar zo gauw Langs het raam aan de dorpsweg gaan er zo weinig voorbij, en vooral de grauwe winterdagen slepen zich zo stil voort. Er schijnt voor haar geen buitenwei'eld meer te bestaan. Een stuk nutteloos menselijk wrak hout, aangespoeld op een verlaten ei land zo kon zij zichzelf alleen maar zien. En de dokter, die haar nauwlettender gadesloeg dan voor een routine-onder zoek noodzakelijk was, zag haai weerstand slopen door een gevaarlij ker kwaal: de moedeloosheid. Zij wil de eigenlijk niet langer voortleven, het had immers toch geen zin of doel. Het liefst had zij het hoofd maar van het lege raam afgekeerd en de ogen nooit weer opengedaan. Dat gaat verkeerd met haar, zei de dokter zo eens hier en daar waar het in goede aarde viel. Zij moet uit de put getrokken worden; als zij maar iets had dat haar bezighield, afleidde dat haar het gevoel gaf nog mid den tussen de mensen te leven. Voor iemand als zij is de televisie een ge not. Maar ja xXx De stippeltjes wist ieder feilloos in te vul'"". Duizend gulden. Maar al hoofdschuddend en pra tend over die drie nullen werd dat te levisietoestel zoetjesaan een soort ere zaak voor het vrouwenvolk. Er moest toch op de een of andere manier geld bij elkaar te krabben zijn, al was het maar op lange termijn. En een vindingrijke geest kwam met die poppen aandragen. Met een mand poppen daarna gevolgd door een mand vol ideeën die tot leven kwam in een daverende fancy fair (min stens zoveel fancy als fair) waartoe Saskia, aangestoken door zoveel me deleven. ook een bescheiden pakketje verzocht te mogen bijdragen. De uitslag van de opbrengst was 900, met nog- een goede gift van 225, dus 1125. Hiervoor is een toestel van 1000 gekocht, en de pa tiënte geniet nu dagelijks van het te levisie-programma." xXx Nu zoudt U, en heel terzake, op deze kleine historie de bittere commentaar kunnen leveren, dat voor een bedlegerige invalide één on nozele duizend gulden met man en macht bijeengekrahd moet worden, terwijl er voor volstrekt nutteloze en zelfs gevaarlijke zaken grif miljoenen over de balk worden gegooid Het is immers altijd zo geweest in onze wereld, is het niet wijzer dat iro nisch te aanvaarden? Want er is ook nog ergens een ande re wereld met heel andere maatstaven dan die welke wij dagelijks om ons heen zien. En in die wereld zal één met geduld en liefde aangeklede pop een menigte zonden van haat en ver nieling bedekken. SASKIA Advertentie de befaamde 3 in 1 make-up. Alleen verkrijgbaar bij CAPRI MIDDELBURG LIBERTY GOES -©«et»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17