Mr. Vrolijk dient motie in: voor september '59 Sportnota gewenst mmorn Inkomstenbelasting bevat nieuwe regeling „buitengewone lasten" TELEFONISCH GEESTELIJKE EERSTE HULP" TE R'DAM VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TWEEDE KAMER NIET TEVREDEN Werk volgens mr. Höppener niet binnen de termijn te voltooien (Van onze parlementaire redacteur) Uit de wanhopige pogingen van de staatssecretaris nir. Höppe ner, om het uitblijven van de Sportnota te verklaren, hebben we de indruk gekregen, dat we er verstandig aan doen dit Kamer overzicht zuinig te bewaren, omdat het het volgend jaar weer uitstekende diensten kan bewijzen. Het valt niet te verwachten, dat de Sportnota vóór het zomerreces van 1959 verschijnen zal, zo deelde de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen donderdag in de Tweede Kamer mee. Hij kon geen toezeggingen doen. Wel verzekerde liij met veel vriendelijkheid, dat hij en minister Cals veel begrip hebben voor de belangen van de lichamelijke oefening. „En" zo zei liij „men kan er verzekerd van zijn, dat de zo sterk mogelijke bespoediging van de nota mijn voortdurende aandacht heeft". De Kamer voelde zich door dit antwoord niet gerustgesteld. Mr. Vrolijk van de P.v.d.A. zei zelfs onomwonden, dat hij ontstemd was. Hij diende mede namens de V.V.D. een motie in, waarin de re gering wordt uitgenodigd nog tijdens het lopende zittingsjaar de Sportnota bij de Kamer in te dienen. Mr. Höppener verzekerde, dat hij zijn toezegging om aan de nota, met in begrip van een inventarisatie van wat er op sportgebied in Nederland aanwezig is, te werken, is nageko men. Vooral die inventarisatie bleek hem veel hoofdbrekens te kosten. De formulieren zijn nu echter verzonden en de antwoorden worden afgewacht. In de nota zal ook de verhouding overheidparticulier overleg aan de oi'de worden gesteld. De overheid is bereid het particuliere initiatief zo veel mogelijk te steunen, zo vernam de Kamer. De staatssecretaris hoop te, dat de omstandigheden als de Sportnota komt, zozeer zullen zijn veranderd, dat het mogelijk is om meer geld voor de sport beschikbaar te stellen. Over de subsidiëring wacht hij adviezen af. De financiële druk op de sportorganisaties is op het ogenblik in studie bij het departe ment van financiën. De nota, die het Nederlands Olym pisch Comité heeft uitgegeven over de sport in ons land, be schouwde de bewindsman niet als een aanklacht tegen de overheid, omdat er op sportgebied een ja renlange achterstand bestaat, die niet alleen aan de overheid te wij ten is. Het was na deze verdedigingsrede van de staatssecretaris dat mr. Vro lijk de; boven aangeduide, van ont stemming getuigende, motie indiende. Maandag wordt gestemd. Met verheffing van stem en veront waardigd riep de staatssecretaris uit, •lat als men hem aan een termijn bindt, het gevaar bestaat dat een stuk wordt aangeboden, dat niet af gerond is. De Kamer zou zich daar over terecht kunnen beklagen. De bewindsman verzocht do motie in te trekken. Zij stelt hem namelijk voor de keus: of een onvolledige nota of de noodzaak «Ie motie naast zich neer te leggen. De heer Vrolijk trok de motie niet in. De Kamer keurde de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen, waarbij dit debat gekoerd werd, zonder hoofdelijke stemming goed. Over de motie zal zij maandag a.s. stemmen. Van alle kanten was in het debat op het doen verschijnen van de Sport nota aangedrongen. Volgens mr. Höp pener is de vertraging niet alleen het gevolg van. de moeilijkheden van de materie, maar ook van het ont breken van geld om de sport te steu nen. Als de nota zou zijn uitgebracht, dan zou dat bij de sportorganisa ties verwachtingen hebben ge wekt, die de regering toch niet kan vervullen. Ook tlians is het nog onmogelijk meer geld voor de sport uit te trekken, zo voegde hij eraan toe. Voor gymnastiek zalen is veel gfeld en veel bouw volume beschikbaar gesteld. Het is niet mogelijk bovendien voor de sport een extra bedrag te vin den. MACHTIGER. Llewellyn Williams heeft in aanwezigheid van tien per sonen een spook, dat reeds drie eeuwen lang elke nacht de deur van een herbergkamer in Wales op ge heimzinnige wijze open deed gaan, plechtig bezworen te verdwijnen. Een nacht is de deur gesloten gebleven, maar de volgende nacht merkte een hotelgast, dat de deur van kamer drie opnieuw openstond. De deur werd gesloten, maar ging even later op geheimzinnige wijze opnieuw open. Deze angstwekkende dingen gebeuren in de herberg van Roland Hoffman in Usk. De legende wil, dat het spook de geest is van een meisje, dat in de zeventiende eeuw in de kamer werd opgesloten, omdat de vader haar niet wilde toestaan te trouwen met haar geliefde, en dat toen vergif innam. Herbcrghouder Hoffman riep de hulp in van doctor Williams. Deze beval het spook terug te keren in zijn eigen wereld en de mensen hier met rust te laten, en zei toen zijn trance over was, dat „doctor Williams" het spook in zijn macht had en dat men er nu niets meer van zou merken. Het spook is echter machtiger ge bleken dan de doctor. Gouverneur Platteel zond directeur De Wit met verlof De directeur van de dienst culturele zaken op Nieuw-Guinea, de heer L. J. M. de Wit is met het K.L.M.-toestel „Middellandse Zee" uit Biak via de Noordpoolroute op Schiphol aangeko men. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea heeft de heer De Wit voor ontslag voorgedragen aan de regering en in afwachting van de beslissing op dit verzoek met verlof gezonden. De reden hiervan zou moeten wor den gezocht ih een beleidskwestie met het oog op het verlenen van een subsidie voor de stichting- van een primaire middelbare katholieke school voor Papoea's in Hollandia. De heer De Wit, die in het bezit bleek te zijn van een retourbiljet, wenste op Schiphol geen enkele verklaring over het gebeurde af te leggen. „Laat mij voorlopig zwijgen", aldus de heer De Wit. die op de luchthaven begroet werd door de leden van zijn gezin. „Ik hoop binnenkort naar het depar tement te Den Haag te gaan." IN NAVOLGING VAN BERLIJN 19 Mensen in nood kunnen 121414 bellen. Er is met ingang van 10 december a.s. in Rotterdam een telefoon nummer, 12 1114, dag en nacht te bereiken voor mensen in nood. Hulpcentrale Interkerkelijke Stichting Geestelijke Volksge zondheid, zo vermeldt de telefoon gids. lliremee vervalt de Welkom Tele fooncentrale van ds. J. Heule in Rotterdam-Zuid, die men geduren de enkele avonden per week kon opbellen. Deze predikant is nu lid van een speciale commissie van do Interkerkelijke Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, voor deze telefoonactïe. Voorzitter daarvan is ds. H. J. Teutscher, di recteur van de Hervormde Stich ting voor Kerkelijk, Sociale Ar beid. ■Ds. Teutscher heeft enige tijd in Berlijn doorgebracht oni te kijken hoe de telefonische hulpdienst van ds. Klaus Thomas daar werkt. Men wil voornamelijk een „eer ste hulpverlening" bieden. Achter het werk staan tal van instanties op het gebied van maatschappe lijk werk, naar wie men kan ver wijzen voor gespecialiseerde hulp. De algemene leiding van de Stich ting voor Geestelijke Volksgezond heid heeft dr. W. Wisman, psy chiater. Voor het telefoonwerlc heeft men op het ogenblik ongeveer 25 me dewerkers, allen vrijwilligers. Zij hebben een voorbereidingcursus van drie maanden gehad, en wer ken onder leiding van de maat schappelijk werkster mej. F. Ve- nema. Het Wereldgebeuren I P Verkoop van vakantiebungalows Minister Witte beantwoordt vragen van Westerhout De verkoop van bungalows uit een vakantiebedrijf aan particulieren heeft zich zowel voorgedaan in een gemeente met een goedgekeurd uit breidingsplan als in een gemeente waar de bestemming van de grond niet bij uitbreidingsplan was gere geld, aldus deelde minister Witte mee op vragen gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Wes terhout. Handhaving van bij uitbreidingsplan gelegde bestemmingen acht de mi nister uiteraard gewenst. De huidige wetgeving bevat te dien aanzien ech ter geen sluitende regeling. De aanhangige wet op de ruimtelijké ordening zal in dit opzicht de nodi ge mogelijkheden bieden door middel van bestemmingsplannen en de daar bij behorende gebruiksvoorschriften. De minister zegt in dit antwoord voorts, dat er enkele gevallen be kend zijn, waarbij gronden, die in een uitbreidingsplan een zodanige be stemming hebben, dat daarop gener lei bebouwing mag worden opge richt, in zeer kleine percelen worden verhuurd of verkocht als „ltampeer- grond". Het is gebleken, dat het mogelijk is om zulks door aanvulling van provinciale en/of gemeentelijke verordeningen op het kamperen te voorkomen. Vertrouwd wordt, clat de betrokken provinciale en gemeentebesturen, waar zulks no dig is, tot een dergelijke aanvul ling zullen besluiten. Twee scholen in Amerika na onderzoek gesloten Na een onderzoek op brandgevaar zijn in Brooklyn een Joodse parochie school met 280 leerlingen en in de Bronx een school met 800 leerlingen gesloten. Het onderzoek werd ingesteld na de schoolbrand in Chicago die negentig mensenlevens eiste. Donderdag zijn op de Grote Markt te Goes de premiekeuringen gehouden voor anderhalf jarige hengsten en merries. De foto geeft een beeld van de drukte op de markt. (Foto P.Z.C.). Kabinet handhaaft verbod pocket-verkoop bij kruidenier De staatssecretaris van economische zaken en die van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn van oordeel, dat het verbod van de verkoop van pocketbooks in kruidenierswinkels niet in strijd is met artikel 7 van de grondwet, luidende: „Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet", noch met artikel 10 van de Europese conventie betreffende de rechten var de mens. Laatstgenoemde, mr. Hop- noemde, heeft dit donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld. Als de regering de verkoop van pocketbooks bij kruideniers had la ten doorgaan, dan zouden dezen zich op verkregen rechten kunnen beroe pen, als men later de zaak zou wil len terugdraaien. Dat zou dan wel uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk worden. De regering heeft niet an ders geprobeerd dan het voorkomen van de uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen, met de bedoeling de gelegenheid te hebben rustig te overwegen, wat haar eventueel ver der te doen staat. Buiten kijf is het volgens mr. Höppe ner, dat enige beperking van de ver spreiding van gednikte stukken mo gelijk is. Ook volgens de jurispru dentie van de Hoge Raad. Mr. Vrolijk van de P.v.d.A. vond het betoog van de staatssecretaris niet overtuigend en hij adviseer de daarom tot intrekking van de vestigingsbeschikking, die de ver koop van pocketbooks bij de krui deniers verbiedt. Mr. Höppener geloofde echter niet, dat de be schikking onverbindend is. Hij was niet tot intrekking bereid. Naar Londen rofessor Ludwlg Erhard is een econoom met een grote faam. Geen wonderin de tijd dat West-Duitsland zijn opvallende eco nomische opbloei beleefde na de Tweede Wereldoorlog is hij minister van economische zaken geweest en Inog steeds vervult hij die taak op een manier die vriend en vijand re- speet inboezemt. En in deze dagen j hebben de zes landen van de Euro- i pese Economische Gemeenschap een I belangrijke taak op de schouders ge- i legd van deze geleerde staatsman. Erhard, die veertien jaar verbonden is geweest aan het Instituut voor economisch onderzoek aan de han delshogeschool van Neurenberg, zal een nieuw internationaal onderzoek moeten combineren met een belang rijke uitleg. Hij is gisteren namelijk op verzoek van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap j oftewel Euromarkt (Frankrijk, Italië 1 West-Duitsland en de Benelux) naar Londen gevlogen om aan de Britse regering een toelichting te geven bij de beslissingen, die de raad van. mi nisters dezer organisatie woensdag heeft genomen wat betreft de toe komstige verhouding tot de andere elf landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.). die onlangs betrok ken waren bij de pogingen om aan de Europese gemeenschappelijke markt der „Zes" een Vrijhandelsge- bied te koppelen, waarvan alle zeven tien O.E.E.S.-staten deel zouden uit maken. en kent het principe van de gemeenschappelijke markt: de landen die daartoe willen be horen verbinden zich, geleidelijk de onderlinge tariefmuren en invoer- contingenteringen op te heffen en tegenover de „buitenwereld" geza menlijke invoertarieven te heffen. Een „vrijhandelsgebied" is minder nauw aaneengesmeed. Weliswaar slechten ook hier de leden geleidelijk de belemmeringen die een vrij ver keer van goederen en diensten in de weg staan, maar zij laten elkaar vrij in het bepalen van de nationale tarie ven ten opzichte van de landen die niet tot de „vrijhandelszone" behoren. Bij de vooral door Engeland gewenste toestand zou de Euromarkt in het O.E.E.S.-vrijhandelsgebied komen te liggen. Maar zoals bekend, hebben de langdurige besprekingen over deze kwestie in de door de O.E.E.S. ge vormde commissie, die werd voorge zeten door de Engelsman Maudling, geen succes opgeleverd. En in de im passe van enkele weken geleden heb ben de Fransen, wier protectionis tische en autarkische opvattingen de voornaamste oorzaak waren van het mislukken der besprekingen, laten weten dat „het niet mogelijk is om een vrijhandelszone te stichten zoals de Engelsen die wensen". Dit was een knuppel in het politieke en economi sche hoenderhok. Dé niet bij de Euro markt aangesloten landen van de O.E.E.S. beschouwden namelijk 1 ja nuari aanstaande als een soort fatale datum. Voordien moest een oplossing zijn gevonden, want dan zullen de Euromarktlanden de eerste onder linge verlaging van invoerrechten doen ingaan. Donderdag 1 december vierde het echtpaar J. Weijermans-Corthals aan de Schuitvaartgracht te Vlissin- gen zijn vijftigjarig huwélïjkfeest. De heer en mevrouw Weijermans, die respectievelijk 73 en 74 jaar oud zijn, verheugen zich beiden nog in een goe de gezondheid. Voor hun gouden bruiloft bestond van de zijde van familie en kennissen grote belang stelling. De oudjes, die beiden in Vissingen geboren en getogen zijn, ontvingen vele geschenken. De heer Weijermans, die aanvankelijk in Vlis- singen het beroep van caféhouder uit oefende, is later gedurende 12^4 jaar bezorger van de Provinciale Zeeuwse Courant geweest. Hij geniet nu se dert 1956 van een rustige oude dag. (Foto P.Z.C.) Herrekening sterk wisselende ondernemingswinsten (Van onze parlementaire redacteur) In de nieuwe wet op de Inkomstenbelasting wordt een bijzondere regeling voorgesteld met betrekking tot de in de buitengewone lasten begrepen kosten van ziekte, bevalling en invaliditeit. Men is er van uitgegaan, dat de kosten van ziekte men denke aan de ziekenfondspremie niet als abnormaal kunnen worden beschouwd wanneer zij niet meer dan 2 pro cent van het inkomen bedragen. Daarom is in het wetsontwerp een bepa ling opgenomen, dat zij slechts in aftrek kunnen worden gebracht voor het gedeelte, waarmee zij het percentage van 2 te boven gaan. De kosten van bevalling zijn thans uitdrukkelijk als buitengewone last genoemd, maar de minister ziet geen aanleiding de kosten van een echt-, scheidingsprocedure, van verdediging in een strafzaak of de schadevergoe ding tot vrijwaring van vervolging, aftrekbaar te stellen. In de bestaande regeling worden de buitengewone lasten slechts in aan merking genomen, indien zij een be drag van 6 procent van het ónzui vere inkomen, verminderd met de persoonlijke verplichtingen, te boven gaan. Het thans ingediende wetsontwerp stelt dit percentage op 4. De ver mindering daarvan op grond van het kindertal heeft eveneens wijziging ondergaan. Het wetsontwerp stelt voor deze vermindering slechts toe te laten van het derde kind af en het totaal van de vermindering uit deze hoofde te limiteren tot 3 procent. Daarenboven zal hier geen dubbel of driedub beltelling van kinderen meer kunnen worden toegepast. Er ontstaat aldus een algemene minimumgrens van 1 procent. Voor sterk wisselende onderne merswinsten, die als inkomen worden gezien, heeft de minister een speciale regeling voor herre kening voorgesteld. Deze regeling gaat uit van een herrekening van de belasting naar een gemiddeld inkomen over een periode van drie jaar, doch alleen indien gedurende drie aan eengesloten kalenderjaren winst uit eenzelfde onderneming is ge noten en de belasting, die over deze periode is geheven, meer dan 10 procent en tevens meer dan 300,— de belasting te boven fa at, die verschuldigd zou zijn in- ien de winst gelijkmatig aan elk der drie jaar wordt toegere kend- Is aan deze beide voorwaarden vol daan, dan zal .het gedeelte van de meer verschuldigde belasting, dat het grensbedrag van 10 procent met een minimum van 300,te boven gaat, worden teruggegeven. Rente in uitkeringen uit niet-koop- som-levensverzekeringen zijn voor taan vrij van inkomstenbelasting. Het nieuwe ontwerp stelt de eis, dat de zogenaamde aftrekbare giften Slaatsvinden in geld. Het bedrag dat e aftrekbare giften moet overschrij den om - tot dat meerdere voor aftrek in aanmerking te komen, is verhoogd tot 120, M Benelux heeft in deze doolhof een uitweg aangewezen. Onlangs werd van deze zijde voorgesteld, om verlaging van de invoerrechten die in de landen van de Euromarkt met ingang van 1 januari aanstaan de van kracht zal worden, ook toe te passen op het handelsverkeer met de andere landen van de organisatie voor Europese Economische Samen werking en de landen van de Alge mene Overeenkomst van Tarieven eh Handel (G.A.T.T.) Op die manier zou een toestand van „schele ogen" al thans tijdelijk worden voorkomen. De voorzitter van de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de Euromarkt) professor Hallstein. heeft vervolgens een reis langs de Europe se hoofdsteden gemaakt waarbij hij tot de slotsoms kwam dat de Bene- luxvoorstellen een goede kans maak ten om te worden aangenomen. In grote lijnen is die aanneming een feit geworden tijdens de zitting die de raad van ministers woensdag in Brussel hield. Voorlopig is er dus een regeling gevonden. Maar waar het op aan komt, is een definitieve regeling, een „Vrijhandelszone" of hoe men de „multilaterale associatie" die tussen Euromarkt en O.E.E.S. wordt nagestreefd ook zal noemen. De commissie die voor 1 maart 1959 rapport moet uitbrengen met be trekking tot de door de Euromarkt landen gezamenlijk aan te nemen houding, zal de handen vol werk heb ben en ongetwijfeld belangrijke te genstellingen in eigen boezem vooral tussen de protectionistische en autarkische Fransen en de meer voor een „open markt" geporteerde Duitsers en Nederlanders, moeten ovérbruggen. Ter inleiding van al de ze bezigheden is de economische spe cialist professor Erhard gisteren naar Londen gereisd om daar pools hoogte te nemen. Het is te hopen dal Loonbelasting Het voorgestelde wetsontwerp c de loonbelasting voorziet ook ï0t herreke"in? -5- uC1„Ca, nci IO lc uupeu uav Juf-n i °?fr *1 ziJn tocht tot positieve resultaten wisselend zuiver loon. De thans ieid bij administratief voorschrift ge troffen regeling voor een kwar- taals- of halfjaarsberekening zal kunnen worden uitgebreid tot een jaarherrekening. Deze zal niet alleen gelden indien het bruto-loon sterk wisselt, maar ook in gevallen waarin verminderin gen ter zake van aftrekbare kosten e.d. slechts over een gedeelte van het jaar kunnen worden toegepast. V ermogensbelasting In tegenstelling tot de geldende re geling bepaalt het ontwerp, dat de inkomstenbelasting, welke in de toe komst verschuldigd zal worden over stille reserves en fiscale reserves, die aanwezig zijn in een tot een vermo- fen behorende onderneming, tot een epaald bedrag als schuld in aan merking kan worden genomen. Dit geldt eveneens voor de inkomsten belasting over nog niet verschenen termijnen van tot net privévermogen behorende stamrechten. De voorgestelde maatregel stelt de contante waarde van de inkomsten belasting welke nit- deze hoofde ver schuldigd kan zijn op 20 procent van de som van de bedoelde reserves en van de waarde van de stamrechten. 30NISTER ERHARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5