Uit Zweden trekken tienduizenden buitenlandse arbeiders weg KAMERVOORZITTER STELDE STEMMING VAN MOTIE UIT ook met Sint Nicoiaas op ieders Bip! GOOISCHE BOER" NIET MEER IN OUDHOLLANDSE STIJL WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOENEMENDE WERKLOOSHEID „Iedere tiende inwoner een auto" wordt verleden tijd (Van onze Zweedse correspondent) Opvallend is de laatste tijd het grote aantal advertenties in de dagbladen, waarin tweedehands auto's worden aangeboden. Niet bij tientallen maar bij honderden tegelijk. En dat in een land als Zweden, dat door de meeste andere Europeanen werd be schouwd als een beloofd land, als een soort Amerika in Europa. Tienduizenden buitenlanders, vooral Italianen en Finnen, trok ken er heen om er te gaan werken en om er een hoger welvaarts peil te bereiken dan ze ooit in hun eigen land hadden gekend. Werkloosheid was er bijna onbekend, er bestond zelfs jarenlang groot gebrek aan arbeidskrachten, en de Zweden deden dan ook hun uiterste best om zoveel mogelijk buitenlanders naar zich toe te lokken. Dit ondanks het feit dat men op de arbeidsmarkt al zo'n grote steun had aan de duizenden politieke vluchtelingen uit de Baltische landen en Polen. De Zweedse industrie werkte op volle toeren en kon de bestel lingen nauwelijks aan, want niet alleen de buitenlandse, maar ook de binnenlandse markt was koopkrachtig. En iedere derde familie, oftewel iedere tiende Zweed, kocht een auto. Maar er zijn het laatste jaar vele te kenen waar te nemen die er op wij zen dat de gouden periode voor Zwe den raakt afgelopen. Zo is er momen teel zelfs sprake van een crisis voor de textielindustrie. Tengevolge van de zware concurrentie van Italiaanse, Duitse en ook Nederlandse expor teurs en de ieder jaar stijgende lonen en sociale uitgaven zijn de Zweedse textiel- en confectiefabrieken niet meer in staat zich te bandhaven, niet eens meer in hun eigen land. Reeds verscheidene bedrijven hebben de produktie moeten stopzetten of be perken en minstens evenveel zijn er failliet gegaan. Soortgelijke ten- denzen zijn ook merkbaar in de me taal- en in de houtwarenindustrie. Uiteraard is met deze crisis in de in- dustrie ook de werkloosheid het land binnengekomen. Tijdens de eerste negen maanden van dit jaar kwamen ongeveer 20.000 mensen zonder werk, terwijl bijna 11.000 mensen gedwon gen werden halve dagen of halve we ken te werken. Het ergste is nog dat het einde van deze crisis niet in zicht schijnt té zijn. Tal van fabrieken en bedrijven hebben aangekondigd, dat zij binnenkort de produktie moeten stopzetten of beperken als er niet spoedig nieuwe orders binnenkomen, en nog Iedere week gaan er verschil lende, grote en kleine bedrijven fail liet met alle gevolgen van dien voor het personeel. Enkele grote metaalbedrijven hebben laten weten dat zij tijdens de twee weken omstreeks de jaarwisseling hun poorten gesloten zullen houden en het personeel op wachtgeld naar huis zullen sturen, omdat het te kost baar zou worden het bedrijf tijdens deze periode van feestdagen aan de gang te houden. Loonstop De regering heeft in allerijl maatre gelen genomen om de werkloosheid te bestrijden, o.a. door financiële steun aan bepaalde grote bedrijven, door het plaatsen van bestellingen voor het leger en overheidsinstellin gen, en door een begin te maken aan de uitvoering van bepaalde grote pro jecten, zoals de uitbreiding van het wegennet, de bouw van een nieuwe hoogoveninstallatie in Noord-Zweden, de bouw van scholen enz. Ook ge meentebesturen doen zoveel mogelijk tussen geneversis. Vraag Uw slijter, ober of barman ZEEROUSE C53 OENEVER Dan proeft U het. WF is -extra" gebeid, dus extra zacht, maar toch robuust van karakter. Doe als de Ware Fijnproever. Spreek „klare" taal en bestel ZEER OUDE 6ENEVER in de nieuwe kneepfles f 8.25 per hele liter Wynand Fockink Anno 1679 hun best om de in-leven te houden en loosheid tegen te gaan. Een andere maatregel die in overwe ging is genomen om de crisis in de industrie tegen te gaan is een loon- herziening, of in ieder geval een loonstop. Bij de komende onderhan delingen over de collectieve arbeids overeenkomsten voor het jaar 1959 willen zowel de werknemers- als de werkgeversorganisaties er van uit gaan dat de produktiekosten niet meer kunnen worden verhoogd door loonsverhogingen en nieuwe sociale voorzieningen. In sommige gevallen zullen de lonen waarschijnlijk zelfs verlaagd worden doordat arbeiders die op uurloon werken minder uren zullen maken, b.v. in een vijfdaagse werkweek. En de buitenlanders? Vorig jaar be droeg hun aantal npg ruim 135.000, maar op het ogenblik zijn het er niet meer dan nauwelijks 100.000. Alleen het aantal Finnen is al verminderd met ruim 8000 tijdens de eerste ne gen maanden van dit jaar, maar ook Italianen en Duitsers trekken weer weg, naar huis of meteen door naar landen als Australië en Nieuw-Zee- land. En ze blijven wegtrekken, niet omdat ze ontslagen zijn op grond van hun vreemde nationaliteit want de Zweden behandelen buitenlandse ar beiders op dezelfde wijze als Zweedse arbeiders maar omdat ze zich toch niet zeker meer voelen. En daarom komen dan o.a. al die auto-acAvertenties in de kranten. Russen verschuiven één zondag naar zaterdag. De Russische regering heeft besloten tijdens het aanstaande weekeinde de officiële rustdag van zondag naar zaterdag te verschuiven. Het Russi sche persbureau Tass zeïde, dat deze maatregel genomen is om „aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen". Naar van officiële Russische zijde wordt verklaard geldt deze maatre gel slechts voor deze week. Hij is ge nomen omdat vrijdag 5 december in Rusland een nationale feestdag is ter herdenking van de aanvaarding der Sowjetgrondwet en omdat men de twee rustdagen van deze week wilde laten aaneensluiten. SOCIALISTISCHE FRACTIE VERONTWAARDIGD Oester- en mosselgronden niet onder departement van landbouw (Van orize parlementaire redacteur) Diepe verontwaardiging maakte zich dinsdag in de Tweede Kamer mees ter van de fractie van de P.v.d.A., toen de voorzitter, dr. Kortenhorst, de begroting van financiën zonder hoofdelijke stemming liet goedkeuren doch de stemming over een door de heer Engelbertink van de K.V.P. ingediende motie uitstelde tot hedenmiddag. Die motie, mede-ondertekend namens de C.H.U., de A.R. en de V.V.D., verzocht de regering nog geen beslissing te nemen over de overdracht van de tot de domeinen behorende agrarische gronden van het departement van financiën naar dat van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, doch de Kamer in de gelegenheid te stellen zich vooraf over de motieven tot deze overdracht en de concretisering nader te oriënteren door kennisneming van een in te dienen nota en overlegging van het rapport van de commissie Hofstee over de structuurpolitiek in de landbouw. Er bestond reden om aan te nemen, dat de motie de instemming zou ver werven van de meerderheid der Ka mer. Immers, alleen de P.v.d.A. en waarschijnlijk de Communisten wa ren er tegen. De voorzitter liet de bel voor de stemming luiden. Uit al le hoeken van het Kamergebouw stroomden de leden naar de .verga derzaal. „Ik stel voor om bij zitten en opstaan over de motie te beslis sen", zei hij. De socialisten wensten echter hoofdelijke stemming. De voorzitter keek om zich heen, be merkte dat van de fractie der K.V. P. slechts heel weinig leden aanwe zig waren en besliste toen, dat van daag over de motie gestemd zou worden. Onmiddellijk daarna schorste hij de vergadering voor :te pauze. w w de gebruikelijke korte pauze. Toen pas drong tot de verblufte socialistische fractie door, wat gebeurd was. Als inderdaad was gestemd dan zou de motie misschien verworpen zijn... Luid protesterend liepen de heren Vermeer en Burger van de P.v.d.A. naar de voorzitterstafel. Men vond dat de president het odium van par tijdigheid op zich laadde. Er was evenwel niets aan te doen. De stem ming geschiedt vandaag. Minister Hofstra wees de suggestie van de heer Egas (p.v.d.a.) om ook de oester, en mosselgronden onder het departement van landbouw te brengen af, omdat het hier om ty pisch vermogensbeheer gaat. f Advertentie) Chief Whip Alleenwonends vrouw tijdens brand omgekomen Dinsdagnacht is te Heemstede de 53-jarige alleenwonende mejuffrouw Th. Loots door brand om het leven gekomen. De politie acht het niet uit gesloten dat de dame op bed heeft gerookt. Twee politiemannen hebben nog ge poogd het huis binnen te komen; de hevige rook maakte dat onmogelijk. Na de blussing vond men het stoffe lijk overschot naast het bed. Kindje door gas om het leven gebracht De 35-jarige vrouw F. M. G. te Am sterdam, heeft gisteren vermoedelijk in een bui van zwaarmoedigheid, ge poogd zichzelf en haar drie kinderen door middel van gas van het leven te beroven. Een van de kinderen, een meisje van zés maanden, is aan de gevolgen van de gasvergiftiging overleden. Omstreeks kwart voor zes nam een bewoner op de derde etage van het pand een sterke gaslucht waar. Hij verschafte zich toegang tot de bene denwoning, waar hij de vrouw en haar drie kinderen bewusteloos in de voorkamer aantrof. De gaskraan stond open. Onmiddellijk draaide de buurman de kraan dicht, opende de ramen en liet de politie waarschuwen. De vrouw moest in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. Haar twee an dere kinderen, jongens van zes en drie jaar, kwamen er beter af dan hun zusje en konden bij buren wor den ondergebracht. Uit het feit dat de vrouw een afscheidsbrief in de woning had achtergelaten neemt de politie aan dit hier van opzet sprake is. Wegens moord of doodslag zal tegen de vrouw proces-verbaal wor den opgemaakt. Blinden vielen in de Seine: één dode Ten gevolge van een tragisch onge val is in Parijs een blinde student, de negentienjarige Michel Fourret, 0111 het leven gekomen. Met twee vrienden, eveneens blind, liep Four ret over de Pont du Carousscl over de Seine. In verband met werkzaam heden was zand op de brug gestort. Dc jongens voelden het zand onder hun voeten, besloten om de hoop heen te lopen, maar raakten de rich ting kwijt en stortten over de leu ning in het Seinewater. Fourret was op slag dood. Zijn vrienden werden gewond. Burg. H. A. M. F. Kolfschoten heeft namens de Jan Campert- stichting in Den Haag de Huy- gens- en de Vijverbergprijs uit gereikt, resp. aan dr. Victor van Vriesland en Marga Nimco. Foto: v.l.n.r.: dr. Victor van Vriesland, Marga Nimco, mr. H. A. M F. Kolfschoten en mr. A. Mout, voorzitter van de Jan Campertstichting. De wederopbouw van 't in april 1958 afgebran de hotelrestaurant „De Gooische Boer" aan Rijksweg 1 te Bussum zal niet mee geschieden in Oudhollandse stijl, wegens de verbeterin gen die Rijkswater staat met Rijksweg 1 voor heeft (omlegging om de noord). Het oude gebouw past dan niet meer in de mo derne omgeving, meent de directie. Naast het café dat ïvenals de restaurant- zaal behouden blijft, zal een nieuw paviljoen worden gebouwd; de hotelaccommodatie zal worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling achter het nieuwe pa viljoen een dakterras aan te leggen. Het ont werp is van de hand van de Naardense ar chitect de heer J. E. C. Majoor. Men hoopt in mei van het volgend jaar het nieuwe ge bouw in gebruik, te kunnen nemen. „De Gooische Boer" da teert reeds van enige honderden jaren terug en was in vroeger ja ren een geliefde pleis terplaats voor hoofdste- dclingen die er per rij tuig en veelal met de Jan Plezier heen! Ai ken. Later werd het 'n bekende halte van de Gooische tram die de verbinding onderhield tussen Amsterdam en 't Gooi. Een aantal jaren geleden brachten Chur chill en Eden een be zoek aan ons land en toen zij op zondagmor gen de Gooische boer passeerden lieten zij de hen begeleidende Rijkspolitie in de steek en dronken een glas bier op het terras. Zilveren nlaatjes op de stoelen, die de Engelse staatslieden toen ge bruikten, herinneren nu nog aan dit bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5