mmow Eerste Kamer voelt niets voor een kabinetscrisis Meer dan duizend kruideniers zullen toch pocketboeken verkopen .LEDEN VETERANENLEGIOEN RICHTEN NIEUWE BOND OP WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DISCUSSIES OVER HUIDIGE POLITIEKE SITUATIE Het Wereldgebeuren Mr. Van Riet voorzitter V.V.D.-fractie Eerste Kamer. De fractie der V.V.D. in de Eerste Kamer heeft gistermiddag tot haar voorzitter benoemd mr. H. van Riel. Tot voor kort trad als voorzitter op prof. Molenaar, die is overleden. Soort Mau-Mau GEEN VERTROUWEN. Een moeder van zeven kinderen te East Dereham in Engeland met geen vertrouwen in scholen kreeg voor het groene hek je de waarschuwing dat ais zij niet van mening verandert, de kinderen misschien aan haar hoede zullen wor den onttrokken. Mevrouw Joy Baker is tegen het von nis van de rechter in beroep gegaan. Zij zegt dat zij haar kinderen zelf vormt. De rechtbank legde haar een boete van vier pond op omdat zij de school plicht voor haar vier oudste kinderen niet was nagekomen. De 35-jarige moeder repliceerde: „Mijn kinderen gedragen zich be hoorlijk en handelen verstandig kwaliteiten die men in het gemiddel de kind zelden aantreft". „Mijn kinderen zullen nimmer met de kinderrechter in aanraking ko men", zei zij. „Zo nodig verhuis ik naar Ierland*'. Italië is in deze dagen vervuld van berichten over de „Mau-Mau". Niet dat de Afrikaanse inheemse j strijders uit Kenya zouden zijn over gekomen om de Italianen kippevel te bezorgen. Maar wel doet een groep je mannen op het ministerie van buitenlandse zaken van zich spre ken. Zij gaan, hoewel niet met mes sen doch met ambtelijke mutaties enzovoort, even verrassend en mee dogenloos te werk als de ware Mau- Mau die indertijd Kenya onveilig maakte. Merkwaardigerwijs begin nen hun namen allemaal met een M. Vandaar dat men hun deze bijnaam gaf. Zó belangrijk zijn de gevolgen van het optreden dezer „Mau- Mau", dat ze ook ver over de frenzen de aandacht trekken. En an wordt ook druk het beleid be sproken van Amintore Fanfani. de Italiaanse premier die „buitenlandse zaken" erbij doet. Fanfani is lange tijd het enfant terrible geweest van de Italiaanse christendemocratische partij. Hij ijverde voor een samen gaan van de christendemocraten met de socialisten. Vooral de rechtervleu- fel van de christendemocraten heeft em dat telkens kwalijk genomen. Maar Fanfani heeft zich nooit uit het veld laten slaan. Hij was en bleef een linksgeoriënteerde, die het voor al voor de rust in het binnenland bijzonder gelukkig zou vinden, als men het op een akkoordje kon gooi en. bijvoorbeeld met de Nenni-so- cialisten, die nu tegen de zin van Nenni in een bondgenootschap met de communisten erop na hou den. Wanneer men de activiteiten van de Italiaanse „Mau-Mau" onder de loep neemt, worden die pogingen van Fanfani om binnenlands sociale vre de te vestigen, ook in de beschou wingen betrokken, De feiten zijn, dat verscheidene hooggeplaatste oude getrou wen in de diplomatieke dienst de laatste weken op minder belang rijke posten zijn geplaatst. Alessan- drini, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, werd vervangen door baron De Fer raris die naar men zegt twintig uur per dag achter zijn bureau zit); er werd een nieuwe ambassadeur te Parijs benoemd in de plaats van Rossi-Longhi, en ook de ambassa deur te Moskou, Di Stefano, moest voor een vriend van de „Mau-Mau" wijken. Aanvoerder van deze „Mau- Mau" is Girolamo Messeri, een Sici- Iiaanse senator, die vroeger consul- generaal in Algiers is geweest, en ook de vroegere kabinetschef Man- zini behoort ertoe. Sommige grap penmakers noemen Messeri's villa in Rome „ons tweede ministerie van buitenlandse zaken". En veronder steld wordt, dat de „Mau-Mau"-ers in de buitenlandse politiek even en fant terrible-achtig willen optreden als Fanfani zich indertijd in de chris tendemocratische partij weerde. En dit alles vanzelfsprekend met goed vinden van Fanfani die nu de grote baas is. Over dc strekking van al deze ge beurtenissen zijn de geleerden het niet eens. Velen veronder stellen, dat Italië door toedoen van deze „Mau-Mau" druk doende is zich in zekere zin los te maken van de Noordatlantische Verdrags Orga nisatie. Zou Italië niet helemaal be danken als lid, dan zou het toch een even waardeloze bondgenoot worden als Irak op het ogenblik voor de landen van het Bagdadpact is. Een zekere neutraliteit van Italië zouden Fanfani en de „Mau-Mau" wel over hebben voor het nagestreefde bin nenlandse bondgenootschap met de Nenni-socialisten. aldus deze politie ke waarnemers. Zij vragen zich daar bij af, of Fanfani niet te optimistisch is wat de mogelijkheden van Nenni betreft om zijn partij het regerings pad te doen inslaan en de brede weg van de oppositie, die zij samen met de communisten bewandelt, te doen verlaten. Anderen echter, zoals de Amerikaan se ambassadeur in Rome, Zellerbach, zijn van mening dat de veranderin gen in Italië geen schade zullen be rokkenen aan de Navo; dat daarente gen de dynamische aanpak die Fan fani aan de buitenlandse politiek wil geven, waarbij vooral vriend schap met de (neutralistische en aan olie zo rijke) Arabische landen wordt nagestreefd, het westelijk bondge nootschap juist van pas zal komen. Wie van de twee partijen gelijk krijgt, is niet te voorzien. Misschien zal de slotsom straks ergens tussen beide opvattingen in liggen. AMINTORE FANFANI .waarheen met Mau-Mau?. Kropman wil van V.V.D. wel eens daden zien (Van onze parlementaire redacteur) „De P.v.d.A. is bereid regeringsverantwoordelijkheid te dragen als liet haar mogelijk wordt gemaakt deze te aanvaarden. De K.V.P. en de A.R. zullen moeten kiezen tussen een kabinet met of zonder de P.v.d.A. Maar is het met de P.v.d.A., dan zal men zich moeten hóuden aan het regerings programma", Dat was het slot van dat deel van de rede van de socialisti sche fractie-voorzitter in de Eerste Kamer, mr. dr. J. in 't. Veld, dat gewijd was aan de huidige politieke situatie in het land, mede naar aanleiding van de bekende zeven eisen van zijn collega Burger in de Tweede Kamer, ge steld op het Fakkeldragerscongres. Ook ging de heer In 't Veld nog uitvoe rig in op de kwestie Nieuw-Guinea en vertolkte weer eens het standpunt van zijn fractie, dat er geen enkel Nederlands belang wordt gediend door het star vasthouden aan de soevereiniteit over dat gebied. De heer Anema (a.r.) zag de positie van het kabinet als „onverkwikke lijk". Hij kwalificeerde het beleid van de heer Burger als „zodanig eigen aardig, dat het aanbevelenswaardig was zijn woorden niet op een goud schaaltje maar op een weegbrug te wegen". In geval van'een kabinets crisis zag de anti-revolutionair weinig betere kansen dan in 1956. Afwachten De heer Van Riel (v.v.d.) zag weinig heil in kritiek op het zittende kabinet, noch zag hij mogelijkheden om nu al een antwoord te geven op de vraag of zijn partij in 1960 na de verkiezingen bereid zou zijn aan de regering deel te nemen: „Wij wachten af en zullen oordelen aan de hand van de omstan digheden en de uitslag van de verkie zingen". De heer Van Riel had weinig waarde ring voor de wijze, waarop het kabi net poogt do verantwoording voor de uitzending van militairen naar Nieuw-Guinea in „technisch-juridi- sche sluiers te verhullen". Hij vatte de doelstellingen van de V.V.D. sa men als het streven naar „een niet- socialistische omwenteling, met res- Ëect voor het bezit". 'e heer Kropman (k.v.p.) ironiseer de het standpunt van de heer Burger door op te merken, dat hij de mede delingen op het Fakkeldragerscon gres te Utrecht „electoraal-technisch te vroeg geventileerd achtte", waar mee hij wilde zeggen, dat hij de zeven eisen als verkiezingsstunt weinig ge slaagd achtte. Voor de zeven punten had hij tot op zekere hoogte waardering, dat „er- eisen bij zijn, die de K.V.P. al tijden geleden aan de orde had gesteld Ten aanzien van Nieuw-Guinea be klemtoonde hij nogmaals, dat de K.V.P. het regeringsbeleid dekt, „al moeten wij Nieuw-Guinea blijven zien als een probleem. De status-quo CONTROVERSE LEIDT TOT BREUK Vijf jaar geëist voor moord op eigen kind. Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en envoonvaardelijke ter beschik kingstelling van de regering, heeft de officier van justitie, mr. J. Ivol- kert, gistermiddag geëist tegen de 39-jarige gehuwde vrouw Minke R. te Culemborg die beschuldigd van moord op haar 20 maanden oude zoontje voor de rechtbank moest te rechtstaan. Tijdens het vooronderzoek had de vrouw bekend dat zij in de middag van 16 april j.l. het kind opzettelijk in een badje met kokend water had geduwd met de bedoeling het daar door van het leven te beroven. Ze verklaarde nu overspannen te zijn geweest door de slechte verhouding met haar man, die haar voortdurend mishandelde. Om van hem te kunnen weglopen had zij gemeend zich van het oudste kind te moeten ontdoen. Schoon! (Slot van pag. 1) achttienhonderd gulden met kinderen toe te kennen. Zou men nu in Den Haag niet uit het langbestu deerde materiaal op heel korte termijn een spoedontwerp kunnen destilleren om met ingang van 1 januai'i a.s. de weduwen- en wezenvoorziening te koppelen aan het ouderdomsfonds, waarin de nodi- lopende premie-periode van de A.O. W„ die nog drie jaar geldt. Daarna kan dan de gezamenlijke premie voor de beide voorzieningen opnieuw worden vastgesteld, en intussen is er ruimschoots tijd om de weduwen- en wezenpensioenregcling te perfec tioneren. Veel risico zit er niet in, nu in 1957 het schommelfonds voor het ouderdomspensioen al bijeen kwam en het overschot van 1958 een zelfde rol zal kunnen spelen voor de weduwenvoorziening. Mocht zulk een kerstcadeau voor de weduwen en wezen te veel gevergd zijn van het ambtelijk, ministerieel en parlementair improvisatievermo gen, dan menen wij niettemin, dat de ruimte, die het ouderdomsfonds biedt, de invoering van de algemene weduwen- en wezenvoorziening moet kunnen vergemakkelijken en in de premiebepaling verwerkt dient te worden. Kort geding over drumband In liet veteranenlegioen Nederland bestaat, sedert enige tijd een contro verse tussen het hoofdbestuur en enige leden die zich niet op alle pun ten niet het beleid van dit bestuur kunnen verenigen. Deze laatste groep heeft onlangs aan alle leden een circulaire gezonden waarin zij me dedeelde te zijn overgegaan tot de oprichting van een „Oud-strijdcrslc- gioen". De aanleiding tot deze op richting zou naar een zegsman van het „Veteranenlegioen Neder land" meedeelt zijn gelegen in een reeds enige tijd bestaand menings verschil, dat op de laatste algemene vergadering te Utrecht in septem ber j.l. in discussie is gekomen. Een drietal hoofdbestuursleden sprak zich toen uit tegen een begrotings- punt: de bezoldiging van een admini stratieve functie. Hoewel het er toen niet naar uitzag dat de kwestie zich tot de huidige situatie zou ontwikkelen, zijn die drie hoofdbestuursleden erin ge slaagd enige functionarissen van het Veteranenlegioen uit Zuid-Holland en Zeeland voor hun ideeën te win nen, waarna zij vorige maand be sloten tot oprichting van het genoem de „Oud-strijderslegioen". Dit telt thans in het. legioen ongeveer 150 aanhangers. Andere leden hebben het hoofdhestuur laten weten zich van de recente ontwikkeling te distanciëren en zich afzijdig te houden totdat dc situatie duidelijker is geworden. Naai- de zegsman van het Veteranen legioen meedeelt zouden de leden, die zich in de afgescheiden groep hebben De partij van Soustelle, de U.N.R., heeft in de tweede ronde van de Franse Kamerverkiezingen de ande re partijen ver achter zich gelaten. De U.N.R. komt nu voor plm. JUS zetels in aanmerking, als is het bij zondere kiesstelsel daar niet vreemd aan. Na het bekend worden van de grote overwinning van de U.N.R. 'hield Jacques Soustelle een perscon ferentie. Foto: Jacques Soustelle flinks) en de minister van binnenladse zaken, Emile Pelletier, tijdens de perscon ferentie. dient gehandhaafd te worden. Wij hebben daar een maatschappelijke taak". Concluderend zei hij, dat het kabi net de steun van do K.V.P. ver dient, en dat hij hoopte dat de moeilijkheden in de Partij van de Arbeid tot een oplossing zouden komen, omdat „gebleken is, dat met de socialisten samen valt te werken". De V.V.D. achtte hij op weg het „vrijheidsprincipe te over trekken". Hij zou van de V.V.D. wel eens 1 daden willen zien, in plaats van onvruchtbare discus sies. In de ontstuimige stroom van het wereldgebeuren moeten wij niet van paarden verwisselen, al- i dus de heer Kropman. Tegert zakenkabinet In de avondvergadering bestreed de heer In 't Veld degenen, die een op lossing zoeken in de vorming van een zakenkabinet. De P.v.d.A. zou aan een dergelijk kabinet waarschijnlijk niet deelnemen. Dc zeven eisen van Burger werden stuk voor stuk onder de loep geno men door de heer Ruppert (a.r.), die concludeerde dat deze het gevolg zijn van een onbehagen in eigen kring over de kwestie Nieuw-Guinea en de atoombewapening. Aandacht voor Zeeland De eisen van Burger en de kwestie Nieuw-Guinea vormden de hoofdscho tel van het debat. Meer „klein goed" werd vooral ter sprake gebracht dooi de heer In 't Veld. Zo vroeg hij o.m. speciale aandacht van de regering voor het ruimtepro bleem, dat het meest benauwende vraagstuk moet worden genoemd. De socialistische fractievoorzitter meen de, dat er in het noorden van het land nog niet voldoende was bereikt ten aanzien van de industrialisatie en hij vroeg ook aandacht voor Zeeland in verband met de Deltawerken. Vandaag zal dr. Drees antwoorden. verenigd een meer radicale vereni- gings-politiek voorstaan: huns in ziens is de houding van het hoofdbe stuur te zwak. Inmiddels heeft het Veteranenlegioen Nederland geheel apart van deze affaire een kort geding aanhangig gemaakt tegen een van zijn leden, die „op onrechtmatige wijze de uni formen van de drumband zou gebrui ken." Dit lid, dat. zijn vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd en later is geroyeerd, heeft een deel van de drumband weten over te halen zich met hem te distanciëren. Deze groep is reeds tweemaal in bet openbaar opgetreden in de uniformen, die het Veteranenlegioen toebehoren: zwarte baret, kaki overhemd, en kaki broek, witte koppel en enkelstnkken. Het Veteranenlegioen zal nu in een kort geding de president van de rechtbank verzoeken genoemde groep te verbieden in het openbaar in deze uniformen op te treden. Ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de verdeling van Berlijn hebben Oo$tberlijnse communisten een demonstratie gehouden. Foto boven: gekleed al-s revolutio naire soldaten anno 1918 trok deze stoet door de straten onder het mot to: ,fLeve,de revolutie". Foto onder: een demonstratie op een ander punt in Oost-Berlijn met als voornaamste doel onder de aandacht te brengen, dat Berlijn de hoofdstad is van de arbeiders- en boerenklasse. Prinses Sjahnaz hééft een dochter Prinses Sjahnaz, dochter van de sjali van Perzië, heeft dinsdagochtend het leven aan een dochter geschonken. Moeder en dochter maken het goed. De achttienjarige prinses Sjahnaz is een kind uit het eerste huwelijk van de Sjah. Haar echtgenoot is Aradsjir Zahedi, een zoon van een vroegere minister-president. Volgens berichten van enige tijd ge leden zou de sjah kunnen hertrou wen met prinses Soraja, indien zijn dochter een zoon zou krijgen. Vol gens de Perzische grondwet kan ech ter alleen een zoon van de sjah kroonprins worden. Oebangui-Tsjari wordt midden-Afrikaanse republiek De territoriale vergadering van het midden-Afrikaanse gebied van Oeban gui-Tsjari heeft maandag met alge mene stemmen besloten als republiek toe te treden tot de Franse gemeen schap. De naam van de nieuwe staat, die met zijn oppervlakte van 617.000 vierkante kilometer iets groter is dan Frankrijk is „Middennfrikaanse Republiek". Er wonen in Oebangui- Tsjari 1.100.000 personen. Negendui zend inwoners zijn Fransen, de ove rige behoren tot acht verschillende rassen. De ondergrond van de Middenafri- kaansé republiek is arm en de land bouwbedrijven moeten gesubsidieerd worden. Er wordt in hoofdzaak katoen en koffie verbouwd. De aan de zuidgrens tegenover de Belgische Congo gelegen hoofdstad Bangui, heeft via de rivieren de Oebangui en de Congo een verbinding met de duizend kilometer verder gele gen hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika, Brazzaville. Van Brazzaville loopt, over een afstand van vijfhon derd kilometer, een spoorweg naar de haven Pointe Noire, zodat Banqui op deze wijze ook toegang tot de zee heeft. PERSCONFERENTIE MET BOEKEN EXPOSITIE Kruideniers, die al eerder boe ken hebben verkocht, kunnen er rustig mee doorgaan, meent de heer Renkema. „En ik kan mij geen kruidenier voorstellen, die nog nooit een boek heeft ver kocht. Wie dus nu pockets wil gaan verkopen, kan dat vrij doen, want op grond van onze histori sche rechten is dat niet in strijd met de vestigingsbeschikking". Een boek is een boek Ten bewijze van deze historische rechten was in de zaal, waar de persconferentie gehouden werd, een stand met boekwerken inge richt. Boekwerken dus, die reeds lang door kruideniers worden verkocht. Dat dit in overgrote meerderheid boeken zijn, die niet door uitgevers maar door fabri kanten van diverse soorten le vensmiddelen enz. op de markt worden gebracht, achten de krui deniers geen verzwakking van hun standpunt. Dat slechts recla me voor een artikel bij aan koop van koffie, vermicelli of wat dan ook krijgt men plaatjes om in het boek te plakken - - het doel van deze fabrikanten is, doet daar volgens de kruideniers geen afbreuk aan. „Een bock is een boek", zeggen zij. Wij hebben altijd al boeken verkocht en dus mogen wij dat blijven doen. Wie voorlichting over boeken wil heb ben. moet net als nu naar de boekhandel gaan. Onrechtmatige daad? Inmiddels blijven er bij de kruide niers ernstige bezwaren bestaan tegen de vestigingsbeschikking. Een jonge kruidenier immers, die een nieuwe zaak begint, mag geen boeken verkopen, ook de boeken van de fabrikanten niet. De organisaties beraden zich nu over de mogelijkheid om een rech terlijke uitspraak te verkrijgen over de vraag, of deze vestigings beschikking in feite niet een on rechtmatige overheidsdaad is. Wij hebben historische rechten het verbod raakt ons niet" van die boeken en hebben verze kerd er nauwlettend op te zullen toezien, dat geen klant er aan stoot aan zal kunnen nemen. De consument zal nu moeten uit maken of „de pocket van de krui denier" al dan niet een blijvertje zal zijn. Als het publiek vindt, dat 't pookptbook er niet thuis hoort zo zeggen het de kruide niers verdwijnt het vanzelf. In september zijn de kruideniersor ganisaties benaderd door meer clan één uitgever van pocketboe ken, zo bleek tijdens een dinsdag in Utrecht gehouden persconfe rentie van de kruideniers-vakcen trale, waarin de drie nationale kruidenierpbonden samenwerken. Het staat vast, zo vernamen wij van andere zijde, dat één van diè uitgevers „De Bron" in Zalt- bommel zijn plannen doorzet. Dit is, zo werd betoogd, een vol strekt legale zaak, aangezien bij de bekendmaking van de verleden week afgekondigde vestigingsbe schikking voor de boekhandel werd bepaald, dat bestaande con tracten mogen worden nageko men. „De Bron" zal dit doen en zo zullen bij „vele honderden, in elk geval bij meer dan duizend" kruideniers in Nederland op 1 ja nuari pockets van deze uitgeverij te koop zijn. Dit zal vooral het géval zijn in de kleinere plaatsen op het platteland, waar geen er kende boekhandel gevestigd is. Wat andere uitgevers zullen doen is voorshands niet bekend. De voor zitter van de Kruideniers Vakcen trale, de heer P. Renkema, wilde daarover gisteren in elk geval geen enkele positieve mededeling doen. Wel echter stelt het bestuur van de centrale zich op het stand- £unt, dat de vestigingsbeschik- ing de kruideniers niet raakt. (Van een speciale verslaggever) De verkoop Aan pocketboeken door kruideniers gaat door. In elk ge- Aal zullen door meer dan duizend Aan de 20.000 a 25.000 kruide niers na 1 januari boeken in zak formaat in etalage of winkel ten A-erkoop worden 'aangeboden. De kruideniers beseffen heel goed, dat zij tegenover hun klanten Aer- antAvoordelijk zijn \oor de inhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3