Subsidievoorstel Wit-Gele-Kruis komt een vierde maal ter tafel Korte verklaringen over „Hulster rede" Zeeuwse Almanak itvin CONSTRUCTOR- BÖUWDOZEN Jungham IN MIDDELBURG VLIEGEN KLINKERS DOOR DE RUITEN Moeder-Geschenk liiiiiia GED. STATEN SCHRIJVEN OVER VASTE VERBINDING Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 CIJFERSCIJFERS EN NOG EENS CIJFERS Kritiek van Statenleden op het college van Ged. Staten VOOR DE DERDE MAAL hebben gistermorgen do Staten van Zeeland gesproken over de verhoging van de provinciale subsidie aan „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" ten behoeve van de Dienst Geestelijke Volksgezondheid en wéér is het voorstel aangehouden tot 'de volgende vergadering. In de zomerzttting kwam het, zoals men zich zal herinneren, voor het eerst aan de orde, doch toen bleek dat de Statenleden over meer cijfermateriaal wensten te beschikken om de juistheid van het gevraagde bedrag te kun nen beoordelen. In de dit najaar gehouden buitengewone zitting werd nieuw materiaal verstrekt, doch in onvoldoende mate, zo meenden althans enkele leden der Staten. Gisteren kwam derhalve het voorstel opnieuw ter tafel, nadat Gedeputeerden nóg meer cijfers hadden aangevoerd, doch weer schudden de Staten het hoofd, ditmaal zelfs min of meer geprikkeld omdat Gedeputeerden niet voor een juiste voorbereiding zouden hebben gezorgd. De heer L. P. van Oorschot (p.v.d.a.)1 vatte aan het einde van het twee uur durende debat over dit punt de mening van het merendeel der spre kers samen: „Het college heeft bij de voorbereiding van dit voorstel niet de juiste weg bewandeld. Noch de eerste afdeling van de griffie die de financiële zaken behandelt noch het verificatiebureau is hier tot dusver ingeschakeld. Gedeputeer den hebben nagelaten het advies van hun eigen financiële deskundigen te vragen-. De woordvoerder van de C.H.-fractle, de heer A. H. S. Stemerding, had zich tevoren in gelijke zin uitgespro ken, daarbij het college waarschu wend, het ditmaal niet op een be slissing te laten aankomen. „Want dan wordt het een onzuivere beslis sing. Vele Statenleden, die wél voor subsidieverlening aan deze dienst Geestelijke Volksgezondheid zijn, zouden zich verplicht voelen tégen het voorstel te stemmen omdat het onvoldoende is voorbereid". De heer Stemerding vond dat de ze hele kwestie zo langzamerhand oen „warboel" was geworden. In plaats van het raadplegen van eigen financiële deskundigen leg gen Gedeputeerden nu een brief over van het accountantsbureau, waarbij het Wit-Gele Kruis is aangesloten. „En dit bureau gaat zelfs het college advies geven 1 Dat Is geheel onjuist", aldus do heer Stemerding. Ook andere Sta tenleden spraken hun verwonde ring er over uit, dat dit bureau zo ver was gegaan. De heren Van Oorschot en Stemer ding voerden het woord nadat de deskundigen van hun fracties, de he ren A. J. Berenpas en A. J. Kaland, nogmaals uitvoerige detailkritiek hadden laten horen, waarbij de heer Kaland tenslotte zes financieel-tech- nische vragen stelde. Namens het college ging Gedeputeerde Schout uitvoerig op deze zaak in, doch zijn uiteenzetting vermocht de heren Ka land en Berenpas niet te bevredigen. Nadat de zitting enige tijd was ge schorst en het college van Gedepu teerden in beraad was geweest, deel de de heer Schout mede,dat Ge deputeerden hun subsidievoorstel van 16.000 weliswaar onverminderd handhaafden, maar dat alle cijfers nog eens door de financiële deskun digen van de griffie zouden worden bekeken. In de volgende Statenver gadering zou dan een definitieve be slissing kunnen vallen. Na nog enkele vragen stelde Gede puteerde rnr, A. J. van der Weel het héél duidelijk, hoe het college dit nieuwe uitstel zag. De subsidie wordt gegeven, zo- luidt althans het voor stel, over het tekort van de Dienst Geestelijke Volksgezondheid tot een maximum van 16.000. Zodra deze subsidie moet worden uitgekeerd, worden alle gegevens, nodig om het tekort vast te stellen, uitvoerig ge controleerd en geverifieerd door de eerste afdeling van de provinciale griffie. Dat gebeurt dus onder de verantwoording van Gedeputeerde Staten. Nu echter bij diverse Staten leden twijfel Is gerezen over de juist heid vau enkele cijfers, zal ten gë- riefve van die Statenleden het college er toe overgaan deze controle en ve rificatie normaliter dus toege past, nadat de Staten tot subsidie hebben besloten vooraf te laten geschieden. Deze handeling evenwel verandert niets aan het voorstel van Gedeputeerden. Tot zover de verkla ring van mr. Van der Weel. Begin januari zullen nu Provinciale Staten ten vierde male in het open baar dit punt bespreken... De vergadering werd omstreeks het middaguur gesloten, waarna de sta ten in de afdelingen gingen. Vermeld dient nog te worden, dat bij de aan vang van de openbare vergadering de heer C. Hoek werd toegelaten als lid van de Staten. Hij legde, de ver eiste beloften af. Zoals bekend is de heer Hoek de opvolger van het on langs overleden Statenlid L. F. Du bois. Ir. Horstmann: „Antwoord van Ged. Staten heeft mij bevredigd" Politieke kant in januari aan de orde. IN DE STATENZITTENG van gistermorgen hebben de heren L. P. van Oorschot (p.v.d.a.) en ir. C. A. L. Horstmann (v.v.d.) de rede van Gedeputeerde ir. Dikötter, die deze in oktpb.er te Hulst over de veertarieven heeft gehouden, ter sprake ge bracht. De heer Van Oorschot las deze verklaring voor, welke eind vorige week Gedeputeerde Staten in antwoord op door VAN TOT ZIE HET BLINKEN In Oudelande weet men weer uit wel ke hoek de wind waait, want liet baantje van de toren is weer In vol ornaat op zijn hoge post terugge keerd na een korte afwezigheid, iu verband met een noodzakelijke ver nieuwing van zijn gulden jas. De windwijzer schittert als nooit tevoren, vooral tijdens de schaarse ogenblik ken, waarop thans de zon schijnt. Zo f;aan deze dagen de blikken in Oude- ande van tijd tot tijd naar de toren spits. Hopelijk zullen spoedig ook de qren in het Bevelandse dorp kunnen worden gespitst, wanneer de klokken weer op hun plaats hangen. LUCHTV AARTLEZING In januari aanstaande zal in het ver enigingsgebouw te Westdorpe de heer U. Dellaert, directeur van Sohip. hol, spreken over de burgerlucht vaart. Vanzelfsprekend 2al men de heer Dellaert, die in Westdorpe werd geboren, vragen kunnen stellen over FEEST Op die 1 eestavond van de hogere technische' school in Vlissingen ver scheen vanzelfsprekend ook St.-Ni- colaas, want die goede man ont breekt ih deze dagen, zo kort voor zijn geboortedag, op vrijwel geen enkele feestelijke bijeenkomst. En ook bij deze gelegenheid werd de bra ve bisschop hartelijk ontvangen. De scholieren stuken hun vreugde niet onder stoelen of banken en die vreugde nam nog aanzienlijk toe, na dat zich na verloop van enige tijd zelfs een broer van de goedheilig man meldde. Eveneens een man, genaamd St.-Nic. Kapoen, die hetzelfde ge waad droeg als zijn grote en zo be minde broeder. Maar nauwelijks laat zich echter de vreugde beschrijven, die er ontstond toen bleek, dat de Sint ook nog een neef bezat en nóg een neef en weer een broer en nog weer een neef, zodat er tenslotte zeven levensgrote Sinterklazen in de zaal rondwaar- den; stuk voor stuk gestaajd en ge mijterd en allemaal voorzien van prachtig witte baarden en allemaal even gevoelig voor de aloude Sinter klaasliederen. Het is een mooi feest geworden een Sinterklaasfeest in zevenvoud dit interessante onderwerp. Een prachtige gelegenheid dus om iets meer te weten te komen van de jong ste ontwikkelingen in de luchtvaart. De juiste datum, waarop de heer Dellaert zal spreken is nog niet be kend. ZE ZIJN ER NOG We misten ze de laatste tijd een beetjej de bieten van abnormale afmetingen. Maar ze zijn er toch nog, zoals blijkt uit een berichtje uit Vrouwenpolder, waar de heer C. Langebeeke (Gapinge) een exem plaar rooide van 71/2 kilo. KERST-KANARIE-EXPOSITIE In Zeeuwsch-Vlaanderen wonen vele vogelvrienden. Onder meer in Axel, waar op de beide kerstdagen een ten toonstelling van diverse gevederde huisdiertjes zal worden gehouden. Het organisatiecomité is reeds dag en nacht in de weer om het geheel zeer aantrekkelijk te maken. „KLAAR-OVERS" IN AXEL Zonder een zichtbaar spoortje van plankenkoorts traden de klaar-overs te Axel dezer dagen voor het eerst In het openbaar op. Weliswaar nog onder het toeziend oog van de rijks politie, maar toch reeds zelfstandig handelend. De belangstelling van Axels inwoners voor de debutantjes in het verkeer was groot, hetgeen de taak van de verkeersbrigadiertjes piet vergemakkelijkte. Zij kweten zich echter uitstekend van die moei lijke taak. liem gestelde vragen over deze aangelegenheid hebben afge legd en constateerde, dat het college zich in deze kwestie van de lieer Dikötter heeft gedis- tancieerd. „Ik wil op deze zaak thans nigt nader ingaan, maar er wiel op wijzen, dat wij ons er bewust van- moeten zijn de verantwoording te dragen van hetgeen rond de veer tarieven is geschied. Dat geldt voor Gedeputeerde Staten, dat geldt ook voor Provinciale Sta ten", zo zei de heer Van Oor schot. „Aan deze zaak zit boven-, dien een politieke kant. Ik wil daarop terugkomen bij de algeme ne beschouwingen over de provin ciale begroting". Dc heer Van Oorschot besloot zijn korte ver klaring met de conclusie: „De brief van de Kamers van Koop handel was niet tegen het belang van de provincie, met. fataal en is niet te beschoüwen als geschreven zonder voorafgegaan overleg met het provinciaal bestuur". De heer Horstmann, die in andere kwaliteit namelijk als voorzitter 'van de Zeeuws-VlaamSe Kamer van Koophandel al eerder op deze kwestie had gereageerd, deelde mede door het antwoord van Gedeputeer den volkomen bevredigd te zijn. „Ik zal mij dan ook niet meer over deze zaak uitlaten. Slechts één punt wil ik aanroeren: de heer Dikötter heeft in zijn brief, welke in diverse dag bladen is gepubliceerd, een brief van Ged. Staten aan de Kamerp van Koophandel aangehaald. Deze brièf van Gedeputeerden is echter niet aan de Kamer te Terneuzen gezon den en was bovendien kabinet. Ik betreur het, dat een kabinet-brief aldus in de openbaarheid is gekomen. Daarom zou ik Ged. Staten willen verzoeken er op toe te zien, dat ka- bi netbrifl ven inderdaad vertrouwe lijk blijven!" Tot zover de heer Horstmann. HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf 36.SO (heren) en 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier Bewoners worden des nachts opgeschrikt Gedurende de laatste tijd loopt er in Middelburg een mans- of vrouws persoon rond, die er kennelijk beha gen in schept om ruiten iu wonin gen in de Zeeuwse hoofdstad stuk te gooien. In de nacht van maandag op dinsdag was het een vrij grote ruit van een woning aan de Penning- hoeksingel, die het moest ontgelden. De gemeentepolitie staat voor een raadsel wie deze ruitenmaniak (of wellicht maniakken) is en wat de bedoelingen van deze stukgooierii zijn. De man of vrouw oefent liefst deze praktijken uit in de nach telijke uren en gebr.uikt als werktuig een flinke straatkei, die dan par does door do ruiten gesméten wordt. (Advertentie) Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 „Beatrix" weer in de vaart De veerboot „Prinses Beatrix", die de verbinding VlissingenBreskens onderhoudt, is sinds dinsdagmorgen vijf uur weer normaal in de vaart. Zoals bekend ramde het schip maan dagmiddag de afrem-installatie van de aanlegsteiger te Vlissingen, toen door onverklaarbare oorzaak de schroeven weigerden. De schade aan de aanieginrichting zal worden hersteld, wanneer de „Prinses Beatrix" binnenkort in dok gaat. Wanneer dit zal zijn is nog niet bekend, daar eerst de oude aan ieginrichting in Breskens hersteld moet worden. Amfibievoertuigen: voer- of vaartuig? Uitspraak van de Hoge Raad gevraagd In Zeeland worden bil het uitvoeren van werken in zee vaalt amfibio-voer- tuigen gebruikt. De rijksadvocaat te Rotterdam meent, dat deze voertui gen moeten vallen onder de motorrij tuigenbelastingwet. Een vervolging tegen de ondernemers G. van O. leid de echter tot een vrijspraak door de rechtbank te Middelburg. De rijksadvocaat kwam in cassatie, welk beroep dinsdag is tegengespro ken door mr. D. J. Hamoen uit Utrecht, die vroeg het cassatieberoep te verwerpen, aangezien deze voortui gen eigenlijk meer vaartuigen zijn omdat zo bestemd zijn voor werken op zee. Ten einde landen mogelijk te maken, zijn ze van wielen voorzien. Op 16 december zal de procureur-ge neraal concluderen. De in 1957 geboren hengst Roland van de Polder van de heren A. J. Termote, Eug. van Damme en Iz. de Buck is op de dinsdag in Oostburg gehouden najaarskeuringen van an derhalf jarige hengsten en merries tot kampioen van de hengsten geprocla meerd. Een der trotse eigenaren laat Roland hier doorgiet publiek beioon- deren. De keuringen, die vroeger op het Ledelplein werden gehouden, ge schiedden dinsdag voor het eerst weer op de Oostburgse Markt. De organi satie was in handen van de Vereni ging van Paardenfokkers in West Zeeuwsch-Vlaanderen „Rust Roest.". (Foto P.Z.C.). Reeds eerder werd in een woning aan de Penninghoeksingel een ruit stukgegooid. Verder werden ruiten van woningen in de Noordstraat, in de Zusterstraat en aan de Zuidsingel met straatkeien aan gruzelementen geworpen. Enkele bewoners van de ze huizen, die door het nachtelijke lawaai gewekt snel naar beneden liepen, konden echter de dader(s) niet ontdekken. Mosselauto uit Kapelle in Frankrijk verongelukt. Chauffeur uit Yerseke in ziekenhuis opgenomen. Maandagavond omstreeks half negen is in Frankrijk op ongeveer dertig kilometer afstand van de Belgisch- Franse grens een ongeval gebeurd, waarbij een vrachtwagen en aan hangwagen geladen met mosselen uit Yerseke was betrokken. De chauffeur van de vrachtwagen M. M. uit Yer seke werd gewond in een Frans zie kenhuis opgenomen, zijn toestand werd niet levensgevaarlijk geacht. De echtgenote en dochter van de ge wonde chauffeur zijn nog dezelfde avond naar Frankrijk vertrokken, zij werden echter pas dinsdagochtend bij M. toegelaten. Ook de heer M. Gijzel uit Kapelle, eigenaar van de vrachtauto, waarmee het ongeluk ge beurde is maandagavond naar de plaats van het ongeval gereden om de onbeschadigd gebleven aanhang wagen met mosselen naar Parijs te brengen. Een takelwagen van de Auto Maatschappij Zeeland uit Goes zal de verongelukte vrachtauto naar Zeeland slepen. Brits schip te Vlissingen met sleepboothulp vlot. Het Engelse Llberty-schip „Indore", dat maandagavond omstreeks half tien in de Vlissingse buitenhaven aan de grond liep, Is in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half twee met hulp van de sleepboten „Rammekens" en „Van Woelderen" weer vlot gekomen. Het schip heeft afgemeerd nij het bunkerstation van de Steenkolen Handels Vereniging, waar het brandstof zal innemen. (Advertentie) ...'n bijzonder feest?. FL. 6.45 PER FLES VOOft DE HANDEL r H. VAN T00R IZ. VIAARDINGEN KUNST. „Die zomer aan zee". Arbeiderskunstkring „Britannia", Vlissingen. H.Z.T. „Ensemble". Het gegeven van de moeder, die in een overdreven zorg voor haar fa milie, onbewust tot een tiran dreigt te worden, is bepaald niet nieuw te noemen. Wanneer het echter wordt uitgewerkt, zoals de Engelse toneel schrijfster Felicity Douglas dit deed in haar blijspel „The Patchwork Quilt" Nederlandse titel: „Die zo mer aan zee" zo geestig en vol verrassende wendingen, dan wordt hot een onverdeeld genoegen hier naar te kijken. Temeer, wanneer dit dan op de plan ken wordt gebracht op een wijze, zoals de Stichting H.Z.T. „Ensem ble" dit maandag- en dinsdagavond in „Britannia" te Vlissingen deed voor de Arbeiderskunstkring. \His- singen kreeg hiermee vóór Am sterdam de première in Neder land van dit stuk. dnt ook zo fijn- geestig de spot drijft met het leven in de oude Engelse adellijke families. De schrijfster heeft haar stuk opge bouwd rond de bemoeizieke Lady Ma deline Hilliard, die het leven van haar gehele familie getrouwde kinderen inbegrepen wil blijven beheersen en regelen. Zelfs iedere uurtje van hun gezamenlijke vakan ties wil zij in beslag nemen. Tot „die zomer aan zee", in een villa aan de kust van Wales, toen aan de hege monie van Lady Hilliart een einde kwam en zij alleen dreigde achter te blijven met haar „lappendeken" van schone herinneringen. „Ensemble" had voor de vertolking van de hoofdrol de modewerking van mevr. Loudi Nijhoff verkregen. Deze gastspeelster heeft zich op onnavolg bare wijze van haar taak gokweten. Door haar uitmuntende sr>H maakte zij de hysterische Lady Hilliart ook metterdaad de grote centrale figuur in dit stuk. Ferd Sterneberg was als haar rustige ochtgonoot een waardige tegenspeler. Marcus, de oudste zoon, die zonder veel zorgen zijn eigen le ventje leidt, kreeg een aardige ver tolking door Ton Kuyl, terwijl de wat slappe tweede zoon Giles góed werd uitgebeeld door Albert Abspqel. Liana Saalborn gaf zeer aantrekkelijk spel te zien als de vrouw van Giles, die zich als een der eersten van on der de druk van haar schoonmoedor ontworstelde. Kostelijk was de creatie van Johan Elsensohn als de gemoedelijke dorpspostbode. Verder blonk ook Sonja Brill uit als de zelf verzekerde jonge villabezitster, 01- wen. Lies de Wind (moedor van Olwen), Marijke Bakker (een aanstellerige bakvis), Louis Bongers (jongste zoon Simon), Chris Baay (butler) en Har ry Bronk (de commodore, die ook een werkzaam aandeel had in de „reor ganisatie" van de familie), hielpen mede deze opvoering van dit gezel lige blijspel tot een succes maken. Decors en kostumering waren bijzon der geslaagd: de regie was In goede handen bij Jan Rctèl. Aan het slot viel de uitvoerenden dinsdag een staande ovatie van het 'dankbare publiek ten deel. Vanavond, (woensdag) wordt jiog een derde, opvoering gegeven. d. V. Burgemeester Van Dongen spontaan gehuldigd. Dinsdagavond werd op het gemeente huis te Aardenburg een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de pau selijke onderscheiding ln de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, die de dag tevoren in Oostburg aan burge meester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg werd uitgereikt. Wethou der A. I. Casman feliciteerde de heer Van Dongen met de onderscheiding en betrok in zijn felicitatie ook me vrouw Van Dongen. In de bijeen komst waren onder meer alle raads leden, het gemeentepersoneel, predi kanten uit diverse kerkgenootschap pen, de beide pastoors en de kape laan, hoofden van scholen en politie alsmede het kringhoofd der B.B. aan wezig. Na een dankwoord van do heer Van Dongen werd de bijéénkomst even onderbroken voor twee serena des, die achtereenvolgens gebracht werden door muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" uit Sint-Kruis en de Koninklijke Aardenburgso fanfare. De voorzitters van de beide vereni gingen respectievelijk de heren A. Paridaen en I. van Daalon spraken op het bordes van hot stadhuis de burge meester toe. Na afloop trokken de muziekgezelschappen door de straten van Aardenburg. Het gezelschap op het stadhuis bleef nog enige tijd bij een. (slot van pag. 1) „Dat de onderhavige kwestie zon der voorafgaand overleg met ons college aan de orde is gestold, en de wijze waarop dit is geschied, stroken geenszins met de beteke nis, welke ons college aan het be grip samenwerking hecht. Boven dien is deze handelwijze weinig bevorderlijk voor het gemeen schappelijk doel"! Teijslotte gaat de brief in op oen op merking van de voorzitter der Ka mer, die in het openbaar er op had gewezen, dat de Kamer reeds in april 1957 naar aanleiding van het bekende rapport-Haccou en dus nog vóór de minister zijn moeizaam ver kregen toezegging aan de Tweede Kamer had gedaan aan Geil. Sta ten een lijst van namen had overhan digd van personen, die in een even tueel te vormen commissie zitting I zouden kunnen nemen, i Ook deze opmerking slikt liet collego i niet. Het zegt thans: „Bepaald wei- j nig elegant achten wij het, dat de (Voorzitter uwer Kamer de lijst met i namen voor een in te stellen Zeeuw se commissie opnieuw publiekelijk In het geding heeft gebracht, ,Iipmer* deze kwestie mocht; onze bespre* king (d.w.z. van Ged. Staten met de Kamer) op 2 december 1957 als af gedaan worden beschouwd". VANDAAG. Middelburg Electro: „Het licht aan de overkant", 20 uur, 1B ,1. Schouwburg: middag voor ouden van dagen, 14,30 uur. Bogardzaal: Buurtvereniging Noordweg, 19.30 uur. Wöhler: Dealer avond Caltex, 20 uur. Gouden Poorte: Slnt-Nicolaasfeest voor de jeugd, buurtver. Bagljnhot, 10 uur. Vlissingen: Alhambra: „Ontsnapping uit Corregidor", 19 en 21 uur, 14 j. Luxor: „Zijn laatste kraak", 20 uur, 14 J. Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Bram Pihl en houtplastieken van Bakker, 9—12 30 en 14—18 uur. Her vormd Verenigingsgebouw Noord straat: Sint-Nlcolaasfeest Zeeland Sport, 19.30 uur. Scheldekwartier: Sint-Nicolaasfeest ambtenaren Schel de, 14.30 uur. Britannia: Stichting H.T.Z. „Ensemble" met „Die x>pier aan zee", 20 uur. Goes Grand: „De gemaskerde ruiter". 20 uur, 1* i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2