PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Drie moties ingediend in Tweede Kamer over salarissen bij onderwijs In Amerika worden nu 83 schepen geboycot Waarom nog niets werd gedaan aan kwestie vaste verbinding w vraag wordt tegenwoordig in Nederland gesteld door dui zenden sollicitanten, wanneer ze een gooi doen naar een baantje. Ze vin den het officiële bedrag van het bru toloon machtig interessant, maar ze hebben er te weinig houvast aan en ze weten toch liever wat ze netto in handen krijgen. Voor iemand, die bruto 75 gulden per week verdient en die uiteindelijk met 59 gulden thuiskomt, wegen hoofdzakelijk die 59 gulden, want daarover heeft hij de vrije beschikking. LESVIIEGTUIG VERONGELUKT IN NOORDZEE BIJ TEXEL Vandaag... 201e jaargang - no. 285 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Minister Cals roerde zijn mond Gerepatrieerden als leraar bij het nijverheidsonderwijs (Van onze parlementaire redacteur) De beraadslagingen over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1959 leverden dinsdagavond in de Twee de Kamer drie moties op, die minister Cals niet al te zeer ver ontrust zullen hebben. De lieer Kleywegt van de P.v.d.A. depo neerde een mede namens de K.V.JP., de A.R. en de V.V.D. onder tekende motie op de tafel van de voorzitter, die constateerde, dat verbetering van de salarissen der kleuterleidsters dringend gewenst is en die de regering uitnodigt deze salarissen in de bijzondere commissie van georganiseerd overleg op korte ter mijn aan de orde te stellen. Wel heeft hij zijn verleden week donderdag afgebroken rede beëin digd, waarin hij op de in eerste ter mijn door de Kamerleden gemaakte opmerkingen antwoordde. De be windsman meende, dat er reden is voor de hoop, dat er omstreeks 1960 geen tekort meer zal zijn aan lera ren bij het lager technisch onder wijs. In dat jaar zal het nijverheids onderwijs vermoedelijk aan de eisen van de industrialisatie kunnen vol doen. Gerepatrieerden. Voorts maakte hij bekend, dat 160 gerepatrieerden voor een functie bij het nijverheidsonderwijs in aanmer king wensen te komen. Van hen kun nen ér twintig dank zij hun voorop leiding, onmiddellijk geplaatst wor den. Tachtig anderen komen na een aanvullende opleiding waarschijn lijk eveneens voor plaatsing in aan merking. Liberale motie De heer Toxopeus van de V.V.D. kwam met een liberale motie, die uitspreekt dat het gewenst is de be spreking betreffende de salarissen van de leraren bij het voorbereidend hoger, het middelbaar, het kweek school- en liet middelbaar nijver heidsonderwijs in het georganiseerd overleg te hervatten zonder dat de regering zich bij voorbaat aan een bepaalde gedragslijn heeft gehou den en die aanbeveelt, dat de minis ter van o. k. en w. aan deze bespre kingen deelneemt. Mevrouw Heroma-Meilink van de P. v.d.A. diende een motie in, mede on dertekend namens de V.V.D., de K. V.P. en de A.R. Deze motie over weegt dat in het georganiseerd over leg in 1955 overeenstemming is be reikt over een gelijkstelling van de salarissen bij het lager nijverheids onderwijs met die van het voortgezet gewoon lager onderwijs. Zij consta teert, dat sindsdien de salarissen bij het v.g.b.o. verbeterd zijn zonder dat deze verbetering voor het l.n.o. is doorgevoerd. Zij spreekt de mening uit, dat de duidelijke en niet te moti veren achterstand in de salariëring bij het l.n.o., die daardoor, is ont staan, ten spoedigste moet worden weggenomen en zij nodigt de rege ring uit eeu herziening van het sa- larisbesluit lager nijverheidsonder wijs met spoed tot stand te brengen. Deze moties geven aan welke punten uit het debat de meeste aandacht van de Kamer genoten. Zij demonstreren alle drie een ze kere ontevredenheid over de lage salariëring van grote groepen leerkrachten. De minister heeft dinsdag niet meer zijn oordeel over de motie gegeven. Hij zal dat vandaag doen. Schoon! eze houding leidt er toe, dat men D bedragen, die in de vorm van sociale lasten enz. op het loon drukken, teveel als „onbeweeg bare" grootheden beschouwt en die lasten met een grote gelatenheid aanvaardt. Er is volstrekt geen landelijk pro test opgegaan toen enkele dagen ge leden gegevens bekend werden over de te hoge heffing van de premie Al gemene Ouderdomsverzekering. Toch heef die heffing over 1957 190 mil joen gulden meer opgebracht dan nodig was en met enige goede wil zou men dus de premie, die thans 6% beloopt, kunnen verlagen tot 6 Nu er echter vrijwel niet gepleit wordt voor verlaging van die premie en men dus blijkbaar bereid is met de te hoge betaling voort te gaan. verdient wellicht een denkbeeld aanbeveling, dat in het Utrechts Nieuwsblad werd gepropa geerd en dat ongetwijfeld veler in stemming zal hebben. Het blad meent, dat er thans gele genheid is ontstaan om een alge meen weduwen- en wezenpensioen in te voeren zonder dat daaraan veel extra kosten verbonden zouden zijn. Theoretisch is het wel mogelijk de premie voor dc A.O.W. te verlagen, maar men loopt dan kans een strijd te ontketenen tussen werkgevers en werknemers over de vraag aan wie de verlaging ten goede moet ko men. Honderd tot honderdvijfentwïntig miljoen gulden houdt bij de huidige premie het ouderdomsfonds jaarlijks over, en zo schrijft het Utrechts Nieuwsblad honderd tot honderd- vijfentwintig miljoen gulden is juist het bedrag, dat volgens het S.E.R.- advies van februari 1957 nodig is om de weduwen een bodempensïoen van twaalfhonderd gulden zonder en (Zie slot pag. 3 kol. 1) De hinderen van de lohale kleuter school in Giessen (West-Duitsland) hebben een prachtig stuk speelgoed gekregen, dat ontworpen is door Gottfried. Lenz (achtergrond foto), een vluchteling uit Oost-Duitsland Het speelgoed kan gebruikt worden als wagen, kindenoagen, slede, hob belpaard, speeltafelwip en schom mel Wat de detailvakscholen aangaat zei de minister van oordeel te zijn, dat er in Zeeland ook één moet komen. Minister Cals heeft voor de beant woording van de over zijn begroting voor 1959 gestelde vragen en ge maakte opmerkingen in de Tweede Kamer vijf-en-een-half uur nodig ge had. Verleden week donderdagavond sprak hij van half negen tot twaalf uur, dus drie-en-een-half uur. Dins dagmiddag voerde hij, toen de be handeling van zijn begroting werd voortgezet, van kwart over vijf tot zeven, dus anderhalf uur het woord en dinsdagavond bij de tweede voort zetting roerde hij zijn mond nog eens van half negen tot negen uur, een half uur dus. Na die vijf-en-een-half uur klaagde de heer Kleywegt van de P.v.d.A. er bij de replieken over, dat tal van punten door de minister onbesproken waren gelaten... jjljlllllllllllil llllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH. Hoogste toto-prijs ooit ter wereld uitgereikt! Twee. Britten wonnen samen ruim drie miljoen gulden. De toto biedt ongekende moge lijkheden. Daar is op het ogenblik niemand meer van overtuigd dan de 51-jarige handelaar in ijzerwaren Henry Richard uit Exeter in Enge land. Hij won namelijk samen met een tot dusver onbekend gebleven inwoner van Man- Chester een formidable hoofd- prijs in de Littlewoods-pool: If 3.176.814 gulden. Beiden had- den acht gelijke spelen voor- speld. Henry Richard ontving niet alleen zijn aandeel van 1.588.407 gulden, maar boven- j§ dien nog een bedrag van 12.214 gulden aan kleinere m prijzen. De prijs van ruim 3 miljoen gulden is de hoogste, ff ff die ooit ter wereld werd uit- gekeerd. Richards reactie „Misschien jf geef ik m'n zaak weg. Met het geld dat ik nu heb kan ik een Heleboel goede dingen doen voor andere mensen. Maar H voor ik daar over denk ga ik eerst met vakantie naar Zwit- M M seriand". m flllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllll llllllllllllll Minder algemene actie in Europa De boycot van schepen onder goed kope vlag door de havenarbeiders heeft naar het schijnt het meeste succes in de Verenigde Staten, waar de actie langs de gehele kust van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico wordt gevoerd. Door de aan komst van acht goedkope vlag-sche- pen steeg het aantal vaartuigen in Amerikaanse havens, waarop niet wordt gewerkt, gisteren tot 83. Drie onder goedkope vlag varende tank schepen, welke maandag in Ameri kaanse havens werden gelost door arbeiders van de olie-industrie, die niet aan de boycot-actie deelnemen, zouden gisteren na weer te zijn gela den uitvaren, maar volgens een woordvoerder van de Internationale Zeeliedenbond zullen zij de haven waarschijnlijk niet kunnen verlaten. Minder succes dan in de Verenigde Staten heeft de actie naar het schijnt in Europa. Zoals bekend wordt door de havenarbeiders van West-Duits land, Italië en sedert maandagavond ook van Nederland het boycotparool niet opgevolgd. De overgrote meer derheid der Franse havenarbeiders is aangesloten bij een communistisch vakverbond, dé C.G.T., die buiten het internationale verbond van transport- arbèiders staat. In Engeland werden gisteren vijf goedkope vlag-schepen geboycot, in België twee en in Canada vijf. In Japan wordt de boycotactie ge deeltelijk en in Zuid-Afrika vrijwel niet gevoerd. In Griekenland hebben naar het schijnt de havenarbeiders van Piraeus besloten goedkope vlag- schepen te boycotten. In Nieuw-Zee- land is het boycotparool aanvaard. In alle havens van Hongkong en Sin gapore gaat het werk gewoon door. In totaal vielen er gisteren 95 sche pen onder de boycotactie. Van de zij de van het Internationale Verbond van Transportarbeiders is verklaard, dat in de vier dagen van de actie slechts ongeveer 150 schepen in de havens zijn of verwacht worden. In totaal varen er 1800 schepen onder goedkope vlag, een vloot van teza men circa 16 miljoen ton scheeps- ruimte. Volgens zegslieden van de Internatio nale Transportarbeiders Federatie, te weten de lieren L. White en K. Gol ding, is de Amerikaanse reder Erling Naes, die 90 schepen onder goedkope- vlag heeft varen van New York naar Londen gereisd om voor de opvaren den van zijn schepen een contract met de I.T.F. af te sluiten. Bij de brand in een r.-k. lagere school te Chicago zijn 87 kinderen en drie nonnen om het leven gekomen. Véle doden moeten nog worden geïdenti ficeerd. Voorts zijn nog tientallen ge wonden naar ziekenhuizen gébracht. Vogej}s een hooggeplaatste brand 's waarschijnlijk verantwoordelijk weer functionaris een brandstichter voor de ramp. Foto boven: een overzicht van het to taal verwoeste interieur Foto onder: een overzicht tijdens de brand. Aspirant-vlieger gered door garnalenvisser. De 18-jarige aspirant-vlieger W. H. G. uit Heelsum, die bij de Rijks luchtvaartschool in opleiding is, moest gistermiddag tijdens een solo vlucht boven de Noprdzee ter hoogte van de z.g. „Slufter" bij Texel een noodlanding maken. Het vliegtuig is daarbij verongelukt, doch de jonge piloot is gered door een in de nabij heid varende garnalenvïssersboot, die hem bij Den Oever aan land heeft gezet. Het toestel waarmee de jongeman vloog, een Harvard lestoestel, was gistermorgen van Eelde opgestegen en op Texel geland. Daarna stapte de instructeur, de heer G. D., die de vlucht van Eelde naar Texel had meegemaakt, uit, en moest de aspi rant-vlieger een solovlucht maken. Hij keerde daarvan niet op het ver- G. S. schrijven duidelijke brief aan Kamer van Koophandel GED. STATEN hebben vorige week aan de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel een brief gezonden met betrekking tot de vaste oeververbin ding over de Westerschelde. Men zal zich herinneren, dat de voorzitter van deze Kamer van Koophandel, ir. C. A. L. Horstmann, begin november in het openbaar duchtig kritiek heeft uitgeoefend op Ged. Staten, omdat dit college naar zijn mening niet voortmaakte met de onderhandelingen over deze kwestie. Minister Algera had immers bij de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer (olttober-november van het vorig jaar) schoorvoetend toegezegd de mogelijkheid van een onderzoek inzake deze vaste verbinding te doen nagaan en had in verband daarmee in januari van dit jaar een brief aan Ged. Staten van Zeeland gericht met het ver zoek over dit punt met hem te willen overleggen. De kritiek van de voor zitter der Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel richtte zich nu voor namelijk op het feit, dat Gedeputeerden sindsdien te weinig ondernomen zouden hebben. In deze geest zond de Kamer bovendien vorige maand een kritische brief aan het college, dat thans zijn vorige week verzonden antwoord publiek heeft gemaakt. Dit laatsto op verzoek van het K.V.P.- Statenlid Vercauteren. Sinds minister Algera op 29 jan. 1958 zijn brief aan Gedepu teerde Staten schreef over de „mogelijkheid van een onderzoek inzake de vaste oeververbinding over de Westerschelde" heeft het college een tweetal besprekingen gehouden met de besturen van de Middelburgse en Zeeuwsvlaamse Kamer3 van Koophandel. Over de wijze, waarop de conclusies van deze besprekingen dienden te worden uitgevoerd, zo schrijven Gedeputeerden thans aan de Ka mer, „was het spreekt vanzelf enige nadere overweging ver eist. Immers, op deze kwestie is mede van .invloed het overleg met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant over de gemeen schappelijke ontwikkeling van het Westerschelde-bekken". „Van nog meer betekenis was ech ter, dat de afdoening van deze zaak werd doorkruist door de kwestie van de invoering van tarieven op de Wes- terscheldeveren", zeggen Gedeputeer den verder. Het college heeft doelbe wust nagelaten in aansluiting op urenlange, zeer moeizame onderhan delingen met de minister van ver keer en waterstaat over het tarie- venvraagstuk ook de vaste oeverver binding ter sprake te brengen. Dit temeer, omdat de bewuste brief van de minister niet van bijster veel en thousiasme voor dit probleem blijk geeft. Ged. Staten verklaren voorts, dat het duidelijk is. dat de ziekte en de daar op volgende vakantie van minister Algera, spoedig gevolgd door diens aftreden en het optreden van een mi nister ad interim, op de behandeling van deze zaak zeer vertragend heb ben gewerkt. Zodra de benoeming van de nieuwe minister van verkeer en waterstaat werd aangekondigd, is per brief van 21 oktober j.l. om een! onderhoud verzocht, aldus Ged. Sta ten. Uit het vervolg van hun brief blijkt,1 dat Gedeputeerden indien nodig, evenmin als de voorzitter van de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koop handel, niet schromen de dingen bij hun naam te noemen. Zoals men weet betoogde de Kamervoorzitter in de hierboven reeds genoemde, kriti sche brief, dat de Kamer steeds had gestreefd naar samenwerking met Ged. Staten, maar - zo had het be stuur verder geschreven „blijkbaar wordt door U aan het begrip samen werken, hetgeen inhoudt gemeen schappelijk werken aan dezelfde taak, een andere betekenis toegekend dan wij ons hiervan hadden voorge steld. „Welnu, dat laat het college niet zo-maar zitten. Het schrijft nu (Zie slot pag. 2 kol. S) is het 10 jaar geleden, dat het Chinese schip met vluchtelingen „Kiangya" ex- plodeerde, bij welke ramp om- H streeks duizend personen om het leven kwamen; komt de raad van minis- I ters van de landen der Euro- 1 pese Economische Gemeen- I schap te Brussel bijeen ter be- ff spreking van de vrijhandelszo- I ne! i is het 40 jaar geleden, E dat de beroemde Franse dich- ee ter en toneelschrijver Edmond ee Rostand, wiens „Cyrano de H Bergerac" een wereldfaam ee verwierf, te Parijs overleed. ee i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiH miHnii wachte tijdstip terug, en men begon zich ongerust te maken, tot de gar- nalenboot in Den Oever aankwam. Omtrent de oorzaak die tot het ma ken van de noodlanding heeft geleid, is nog niets bekend. Jager tijdens jachtpartij door schot hagel gedood. Bij een jachtpartij op hazen in de omgeving van Buren is gistermiddag de 72-jarige kolonel b.a. der rijks politie H. G. van Everdingen uit Den Haag door een schot hagel in de hartstreek getroffen. Hij was on middellijk dood. Het ongeluk gebeur de toen zeven jagers, onder wie de kolonel, over een damliek klommen. Bij het afspringen van het hek kwam een van hen enigszins onge lukkig terecht, waardoor zijn ge weer afging. Het scliot hagel trof de op één meter afstand staande lieer Van E. in de borst. Het schot zou afkomstig zijn ge weest van het geweer van de onge veer 60-jarige heer R. uit Tiel. De officier van justitie te Arnhem heeft 'zich op de plaats van het on geluk op de hoogte gesteld van de toedracht. Voor 10.000 gestolen bij inbraak in warenhuis. In een warenhuis te Dordrecht heb ben inbrekers voor een waarde van 10.000.aan goederen gestolen. Zij maakten onder meer elf bontmantels en een grote hoeveelheid sieraden buit. De daders hebben kans gezien het ge bouw binnen te komen door op het dak te klimmen en een ruit stuk te slaan. De inbraak was kennelijk goed voorbereid. VERWACHT. WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking met plaat selijk mist en slechts hier en daar enige regen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 4 december Zon op 8.29 onder 16.31 Maan op 00.10 onder 13.10,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1