Zierikzeese begroting 1959nadelig slot van ƒ350.000,- LEZERS SCHRIJVEN GEEN BUSSEN NAAR LAATSTE BOOT KATSE VEER-ZIERIKZEE AUTOMATIEK „HET CENTRUM" TE MIDDELBURG IS WINKEL Thijs de Tuinman zegt WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT BOUW VAN TEXTIELFABRIEK VERWACHT Lasten van monumentenrestauratie zijn voor gemeente niet te dragen Tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad der gemeente Zierikzee, heeft het college van burgemeester en wethouders de begroting voor 1959 aangeboden. De gewone dienst geeft -een totaalbedrag van 3.498.602 aan en er is een nadelig slot van 350.00. De kapitaaldienst heeft een batig saldo van 1.825.072,88 en sluit op een bedrag van 13.049.977,80. Dit voordelig slot van de kapitaaldienst is geflatteerd, zo schrijven B. en W. in de toelichting bij de begroting, omdat daarin de opbrengst van een geldlening van 360.000 is begrepen voor de bouw van twee u.l.o.-scholen, waarover nog geen uitgaven in de begroting zijn ge raamd. Bovendien is de administratie nog niet verwerkt over het beschik baar stellen van kapitaal aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" voor de bouw van 221 woningen. Tenslotte is nog geen rekening gehouden met afrekeningen met de Ned. Heide Mij., die kapitaalwerken in uitvoe ring heeft. Als men met deze posten rekening hopdt, verdwijnt het voor delig saldo geheel om plaats te maken (voor een tekort van ongeveer een miljoen gulden. In de toelichting bij de begroting merkt het college van B. en W. op, dat men er evenmin als het vorige jaar in geslaagd is, een sluitende be groting aan te bieden. De algemene financiële positie is zelfs van dien aard, dat eerder van een verzwaring dah van een verlichting van het bud get gesproken kan worden. Het is derhalve gewenst, dat een uiterste doch verantwoorde zuinigheid wordt betracht. Weinig enthousiast schrijft het col lege over de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. De onzeker heid omtrent de uitkeringen uit het gemeentefonds over 1959 is er vol gens hen oorzaak van, dat een finan cieel beleid voor het komende jaar niet bepaald kan worden. Het laat zich aanzien, dat het aanvragen en toekennen van een subjectieve verho ging van de uitkering uit het ge meentefonds noodzakelijk zal zijn. In het hoofdstuk „eigen belastingbe leid" merkt het college op, dat het niet verantwoord is de tarieven van de gemeentelijke belastingen te ver hogen. Verwacht wordt, dat ook in 1959 de opbrengst der havengelden verder zal dalen. Men neemt aan, dat de opbrengst weer gelijk zal ko men met die van voor de februari- ramp van 1953. „Verlichting" Een „verlichting" geeft de ex ploitatie van de elektrische straatverlichting te zien. Hier voor zal 12.000 minder nodig zijn dan in het vorige dienstjaar, hetgeen mede een gevolg is van het feit, dat de lampen in de stad een uur eerder worden gedoofd, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Bij het onderdeel „volkshuisvesting" wordt in de toelichting opgemerkt, dat ondanks het feit dat in 1958 de plannen voor de bouw van tien wo ningwetwoningen bestedingsklaar waren, geen toewijzing voor de bouw aan de gemeente is gedaan. Evenmin bleek het mogelijk in 1958 een aantal middenstandswoningen te bouwen. De woningbouw door par ticulieren bleef in hoofdzaak beperkt tot herbouwgevallen. Niettemin acht het college voor 1959 de mogelijkheid aanwezig, dat door particuliere ondernemers een aantal woningen in het bouwplan „Malta" gebouwd zal worden. Bij „openbare werken" zullen in 1959 geen bezuinigingen toegepast worden op de normale onderhouds werken. Bovendien moet men er re kening mee houden dat door het ge reedkomen van de keersluis in liet Havenkanaal en de overname van de ponton aan het „Luitje" de gemeente voor nieuwe onderhoudswerken ge plaatst zal worden. B. en W. van Zierikzee zijn echter van mening, dat het niet verant woord is de talrijke en urgente op uitvoering wachtende kapitaal- werken op te schorten. Zo is onder meer de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie ter voltooiing van het plaatselijke rioleringsstelsel een eis van de eerste orde. Op de lijst van urgente, kleinere kapitaalwerken staan verder de noodzakelijk te treffen voorzie- Militaire begrafenis te Koewacht Onder zeer grote belangstelling Is dinsdagmorgen te Koewacht ter aar de besteld de 39-jarige sergeant-kon stabel der Koninklijke Marine J. M. C. Steenaert en diens 33-jarige echt genote, mevrouw C. J. Steenaert Van de Bilt, die in de nacht van donderdag op vrijdag zijn verdron ken nadat hun auto in de nieuwe ma rinehaven in Den Helder was gere den. De begrafenis vond plaats met mili taire eer on werd bijgewoond door een 15-tal marine-officieren uit Don Helder. Nadat eerst bewoners uit het buurtschap het Zand, waar wijlen sergeant Steenaert geboren is, do lijkkist de kerk hadden binnengedra gen, werd daar een plechtige uit vaartmis opgedragen. Daarna nam 'n detachement van de marine uit Vlis- singen de taak van de dragers over. Bij het betreden van de begraaf plaats en daarna aan de geopende groeve, werden saluutschoten gelost doör het vuurpeloton, samengesteld uit een afdeling mariniers uit Vlis- singen. Namens de Koninklijke Ma rine werd het woord gevoerd door 'n vlootaalmoezenier uit Den Helder. Burgemeester G. C. E. M. Dierick var. Koewacht sprak enkele woorden van medeleven namens de gemeen te. De heer J. Jansen dankte cle spre kers namens de familie, ningen aan het gemeenteterrein en de dienstgebouwen in de Korte Nobelstraat, het aanbrengen van een slijtlaag op de Touwbaan, het aanschaffen van een lichte motor maaier ten behoave van de plant soenen en van een zwaardere ten behoeve van het sportpark, het uitvoeren van veranderingen in het kantoor van de dienst voor maatschappelijke zorg en de vol tooiing van de weg vanaf de Scheepstimmerdijk naar de Schuurbeque Boeijestraat langs het uitbreidingsplan „Malta". De hiervoor benodigde investeringen bedragen ongeveer 600.000. Monumenten Ten aanzien van de monumentenres- tauratie wordt in de toelichting op gemerkt, dat het behoud daarvan eèn dringende noodzaak is. De hier uit voor de gemeente voortvloeiende lasten zijn echter niet te dragen. De door de commissie van publieke wer ken gemaakte raming voor restaura- tiowerkzaamhèden acht het college echter niet verantwoord, gezien het renteverlies dat wordt verkregen door het feit, dat de rijkssubsidies niet terstond ter beschikking van de gemeente gesteld worden, waar door de gemeente te hoge bedragen moet investeren aan voorfinancierin gen. In 't hoofdstuk „onderwijs" wordt er door het college op gewezen, dat met de bouw van een tweetal u.l.o.-scho len een begin is gemaakt. Helaas is men er tot nu toe niet in geslaagd opk de bouw van een gymnastiek lokaal verwezenlijkt te krijgen. Ten aanzien van de uitbreiding van het sportpark „Bannink" merkt het college op, dat de oplevering daar van reeds heeft plaatsgehad. Ook zijn reeds beplantingsstroken langs de Emil SandstrÖmweg en de Koning Gustav VI Adolfweg aangelegd. De door de sportverenigingen on dernomen pogingen om een tri bune op het nieuwe sportpark te bouwen wordt door het college ten zeerste toegejuicht. Over het onderwerp „industrie" de len B. en W. mee, dat de bomv van een tweede industriehal op het ge meentelijk industrieterrein in -een •vergevorderd stadium verkeert. De verwachting bestaat dat in 1959 een begin gemaakt zal worden met de bouw van een textielfabriek. De maatregelen die tot aanwijzing van een mogelijke ontwikkelingskern in het zogenaamde probleemgebied Noord Zeeland worden genomen, zullen zoveel mogelijk ten guste wor den beïnvloed. Het college betreurt, dat in 1958 geen zomeravondfeesten zijn gehou den in Zierikzee. De belangstelling voor het museum heeft na de her opening de verwachtingen overtrof fen. Uit Kaliningrad is de vierde Russi sche Zuidpoolexpeditie onder leiding van de bekende poolvorser A. Dral- kin aan boord van het dieselelektri- sche schip „Ob" vertrokken. Het aan boord van de „Ob" brengen van het materieel voor de expeditie, waaron der sneeuwtractoren, vliegtuigen en slede-tanksnam verscheidene dagen in beslag. RAAD PROTESTEERDE FEL Verbinding van Val en naar Katse Veer per 1 dec. stopgezet. Tijdens de rondvraag van de raads vergadering van Zierikzee heeft dins dagavond de heer E. W. Cashoek (v.v.d.) geattendeerd op de stopzet ting van de laatste busverbinding van de R.T.M. van de Val naar de stad Zierikzee. Deze busverbinding gaf aansluiting op de laatste boot van de Provinciale Stoomfaootdienst, welke in de Val aankomt. Ook aan de Beveland.se kant bij Katse veer wordt door de firma Krijger uit Goes geen dienst meer onderhouden op deze laatste bootverbindïng naar Zierikzee. Deze maatregel, die op 1 december is ingegaan, schept thans een aanzienlijke leemte in de ver- voersverbinding naar de Schouwse hoofdstad. De raad heeft dinsdagavond in dit verband zijn ongerustheid uit gesproken over het feit, dat door deze maatregel, waarvoor toe stemming is verleend door de in specteur van het vervoerswezen, na verloop van tijd ook de Pro- vinciale Stoombootdienst zou kun- nen besluiten de laatste boot- dienst niet meer te onderhouden, omdat de vervoersfrequentie op deze dienst zeer gering is. Het stopzetten van de busverbinding is vooral voor een aantal cursisten uit Zierikzee en omgeving, die in Goes enkele malen per week naai les gaan zeer hinderlijk. Tijdens de besproking van dit pro bleem werd er op gewezen, dat van de zijde van Gedeputeerde Staten van Zeeland indertijd is gèzegd, dat na de ingebruikneming van ae Val, de nieuwe aanlegplaats van de boot, „waar men in Zierikzee zeker niet om heeft gevraagd", een geregelde busverbinding zou worden onderhou den naar de stad Zierikzee. Men was overigens de mening toege daan, dat G.S. geen enkele pressie op een particuliere busonderneming zouden kunnen uitoefenen. B. en W. van Zierikzee zullen thans op aan dringen van de raad de zaak met G S. gaan bespreken. In de vergadè- ring wei-d nog de suggestie gedaan om de verlichting op de nieuwe aan legplaats niet te laten branden en van de bespaarde gelden de laatste busverbinding eventueel te subsi diëren. Rode Kruis-ziekenhuis. Verder heeft men tijdens de Zierik zeese- raadsvergadering uitgebreid van gedachten gewisseld over de moeilijkheden, die zijn gerezen met VOLGENS ECONOMISCHE POLITIERECHTER Eigenaar tekende hoger beroep aan. De economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft evenals de officier van justitie de hoofdstedelijke automatleklin! „Het Centrum" aan do Pottenmarkt aangeduid als een winkel en niet als een „automatisch restaurant". De po litierechter deed schriftelijk uit spraak en veroordeelde de automa tiekhouder voor het na zes uur open houden van zijn bedrijf tot een voor waardelijke heehtenisstraf van 1 dag met een proeftijd van 1 jaar. Zoals bekend duidde do officier van justitie vorige week dinsdag deze automatiekhal als een winkel aan. Op 28 juli van dit jaar was de eigenaar van het bedrijf, de 26-jarige automa tiekhouder L. J. van 't W, te Middel burg geverbaliseerd, omdat hij om tien over half zeven zijn automatiek hal zoals gewoonlijk reeds vanaf 5 uur geopend had opengesteld voor het publiek. Voorts had Van 't W. enkele verkoopautorr.aten, die bul ten aan de muur bevestigd waren, met frultdrop en dergelijke gevuld. De officier verklaarde vorige week, dat men hier met een win kel te maken heeft, waar enige service echter niet te krijgen was. Dit laatste gold voor de officier als .crlteriun. Da officier achtte daarom bewezen, dat de automa tiekhal een winkel is en dat deze geopend was op een tijdstip waar op dit niet mocht. Voor deze over treding eiste de officier een boete van 25, terwijl hij voor het bij vullen van de verkoopautomaten een boete van 5 vorderde. De verdediger van Van 't W. betoog de, dat de Middelburgse automatiek hal niet onder de bepalingen van de winkelsluitingswet valt, omdat er wel degelijk service gegeven wordt. Evenveel als in do honderden andere Nederlandse automatiekhallen, of zoals de wet zegt „automatische restaurants". Mr. Van Empel stipte in zijn vonnis evenwel aau, dat de service in „Het Centrum" niet van dien aard is als In een gewoon restaurant; gegeven wordt. De voorwaardelijke straf van 1 dag hechtenis gaf de politierechter omdat dit de mogelijkheid opent In cassatie te gaan. Voor economische zaken is dit anders alleen mogelijk bij een geldboete van f 250 of hoger. Voor het bijvullen van de verkoop automaten veroordeelde de politie rechter Van 'fc W. conform tot een boete van 5. Middels zijn advocaat heeft de Mid delburgse automatiekhouder reeds hoger beroep aangetekend. De zaak zal dus nu opnieuw behandeld wor den voor het gerechtshof te Den Haag, wanneer is nog niet bekend. betrekking tot de betaling van cle rente en aflossing van de door de Al gemene Friese Levensverzekerings maatschappij aan het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee verstrekte gelden. Men heeft indertijd voor de bouw van het ziekenhuis nog een bedrag moeten lenen van ruim 350.000. De minister voor volksge zondheid heeft daarbij, zo voerde men aan, ook naar aanleiding van de wens van Zweden toegezegd, dat de lasten van deze geldlening, dus de rente en de aflossing niet ten laste zouden komen van de gemeenten op Schouwen en Duiveland. Thans wordt echter een ander standpunt ingenomen deze rente en aflossing, momenteel een be drag van 65.000, zouden wel be taald moeten worden. Voor de verschillende gemeenten op het eiland zou dit een last betekenen, van 2.80 per inwoner boven de jaarlijkse bijdrage van 8.7,5, die reeds betaald moet worden voor een redelijke exploitatie van het ziekenhuis. Zeer duidelijk is in de vergadering naar voren geko men dat zowel Zierikzee als ook de andere gemeenten op het eiland dit bedfag niet kunnen betalen. Evenmin voelt de raad iets voor ta riefsverhoging in het ziekenhuis, waardoor de prijzen van de derde klas zouden moeten worden opgetrok ken tot 18 per dag. De suggestie, die werd gedaan om deze rente en af lossing te betalen door middel van een subjectieve uitkering uit het ge meentefonds achtte de raad evenmin aanlokkelijk. Aan de gemeentelijk vertegenwoor diger in de raad van advies in het Rode Kruis-ziekenhuis is thans het mandaat gegeven het standpunt van de raad, dat dus afwijzend is wat be treft de betaling van de extra lasten van 2.80 per inwoner, te verdedi gen. Er zal getracht worden met de minister een overeenkomst te berei ken over de betaling van de rente en de aflossing, die volgens een eerder gemaakte afspraak niet behoefde te worden betaald. De overige punten werden snel afge handeld. Met ingang van een door B. en W. te bepalen datum is ontslag verleend aan de heer M. van der Maas, onderwijzer aan de openbare lagere school te Zierikzee. Met alge mene stemmen werd de heer H. Ver donk uit Numansdorp benoemd tot onderwijzer aan de openbare u.l.o. te Zierikzee. Op eensubsidieverzoek van- de r.-k. h.b.s. te Oudenbos werd afwijzend beschikt. Het aantal weke lijkse lesuren vakonderwijs over-1959 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Op het sportpark Ban nink te Zierikzee zal een brancard met een aantal dekens geplaatst wor den in verband met eventuele onge vallen. Hondenslede In uw blad van 25 november plaatste U twee foto's waarop te zien is hoe één van de drie oude vissers, afkom stig uit het Duitse plaatsje Cuxha- ven, gelegen aan de Noordzee, bij eb zijn vanglcorven gaat ledigen. En dat geschiedde nog volgens ouderwetse gewoonte^ wat helemaal niet erg is. Maar dat de hondeslede gebruikt wordt voor het vervoer in deze mo derne tijd dat is wel erg. En nog erger is zo wij op de boven ste zien, dat de visser zich staan de op de voetplank, die op de tweede foto goed te zien is, laat meetrek ken. Aan de dieren is wel te zien dat het zwaar is, noemen ze dat ouderwets? Vroeger zagen ze er toch niet tegen op om een stukje te lopen. De dieren die voor de slede gespan nen zijn hebben het heus zonder die visser zwaar genoeg. Ik vind dat hij het de dieren erg zwaar maakt. Neen dat kan er bij mij niet in. La ten wij het voor de dieren hopen dat hun baas het eerstdaags in zal zien. Met dank voor de plaatsing. Oostkapelle. A. M. Kodde. Bent U niet te warm gekleed? M. de R. Een kort artikeltje in de P.Z.C. van zaterdag j.l., getiteld „Bent U warm genoeg gekleed?" noopt mij tot het zetten van enige vraagtekens. Hoewel ik uit hoofde van mijn dage lijkse bezigheden uiteraard meer ge confronteerd wordt met de vraag naar de voor- en nadelen van één of meer lagen ondergoed, wijs ik er op, dat ik hierover geen zuiver weten schappelijk oordeel kan geven. Ik geef dus slechts een persoonlijke me ning weer. Die mening is, dat er veel te veel on dergoed gedragen wordt en dat het dragen van dikke borsttrokken en lange onderbroeken allerminst be schermt tegen kouvatten, bronchitis e.d. Soms meen ik zelfs, dat het te gendeel waar is. Een eenvoudige re denering moge U overtuigen: De gemiddelde temperatuur in oen goed gestookte kamer ligt als regel bij 19° 20° C, een temperatuur, die overeenkomt met een niet te warme zomortemperatuur. In de zomer lo pen we bij een dergelijke tempera tuur „zomers", d.i. dus luchtig ge kleed. Het ligt dus voor de hand ook 's winters binnenshuis dezelfde kle ding te dragen en de compensatie tegen de koude te zoeken pas op 't moment, dat men daaraan ooi: wer kelijk blootgesteld wordt, en wel in de vorm van een goede winterjas, extra trui o£ iets dergelijks. Met on dergoed laat zich een dergelijke aan passing niet bereiken. De door U aanbevolen twee lagen ondergoed zijn dus onjuist. Ze doen ons transpireren in de warme kamer, maken ons extra vatbaar en voorko men, dat we ons harden tegen de koude. Laten we zorgen, dat we niet „verpieteren." Middelburg. Dr. L. P. Roegholt. Jhr.mr. DeCasembroot sprak over Deltaplan Voor Groningse departement Mij. voor Nijverheid en Handel De commissaris der koningin in Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft voor het departement Gronin gen van de Nederlandse maatschap pij voor nijverheid en handel een cau serie gehouden over het Deltaplan en zijn betekenis voor Zeeland. Voor deze lunchbijeenkomst bestond zeer grote belangstelling. Onder meer waren aanwezig cle tegenwoordige commissaris der koningin, mr. W. A. Offerhaus en de oud-commissaris Ebels. Aan de hand van enkele kaarten liep hij in een snel tempo de onderdelen van het Deltaplan na, om verder op enkele bijzonderheden wat dieper 'in te gaan. Met nadruk wees hij erop, niet al te zeer de zaken van boven af te regelen, maar ook ï-uimte te la ten voor initiatieven van gemeente besturen en particulieren. Te grote overkoepelende organen vond hij fu nest voor een gezonde ontwikkeling. Het nieuwe gebied dat door het Del taplan ontstaat, zal zonder al te gro te bemoeienissen van de overheid tot bloei moeten komen. Wel zullen er bepaalde regelen moeten zijn, maar verder zal eigen initiatief de zaak groot moeten maken, Jhr. do Casembroot sprak daarna nog even over de proeven die geno men worden om de oester- en mos selcultuur voor Zeeland te behouden. Zeeland zal worden ontsloten, waar door het toerisme enorm zal toene men met al zijn voordelen, maar ook met al zijn nadelen. De beslotenheid van 'de Zeeuwse eilanden zal worden doorbroken en de mentali, ":t dreigt daarna wat te veranderen. De heer De Casembroot noemde een goede plattelandsmentaliteit nog altijd de ruggegraat van ons volk. Nadat er nog een aantal vragen was beantwoord, bood dr. ir. Mee3 de spreker het fotoboek van Groningen aan. Mevrouw De Casembroot woon de deze lezing ook bij. St. Eloy te Oostburg hield streekdag voor genodigden. In het kader van de feestelijkheden rondom de officiële ingebruikneming van de r.-k. h.b.s, en middelbare meis jesschool „St. Eloy" te Oostburg werd dinsdag een streekdag gehouden. Ongeveer 200 gasten, vertegenwoor digers van diverse West Zeeuws- Vlaamse organisaties zoals N.C.B.. K.A.B. en R.K.J.B. werden om drie uur namens het bestuur der school begroet. Na het schoolverslag, in klank en kleur, verzorgd door de heer F. A. D. de Paauw uit Oostburg, werd het fraaie en modern ingerichte ge bouw bezichtigd. Hierna werd een apéritief aangeboden, gevolgd door een koud buffet in het overblijflokaal. 's Avonds voerden leerlingen van de school onder regie van de leraar J. I Storm in het gymnastieklokaal het abelespel „Esmoreit" op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13