Bruinisse nam hartelijk afscheid emeester H. K. Michaëlis van burg< fif ZE nth A Zeeuwse Almanak imn GEDEPUTEERDE DIKOTTER EN DE VEERTARIEVEN Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1958 VELE DANKWOORDEN Grote waardering voor na de ramp verrichte werk Tijdens een bijzondere raadsvergadering heeft burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse zaterdagmiddag in de Christelijke Landbomvhuishoudschool afscheid genomen van zijn gemeente in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Goes. Ve len hebben daarbij van de gelegenheid gebrnik gemaakt de scheidende eerste burger in hartelijke bewoordingen toe te spre ken, waarbij met name de verdiensten van de heer Michaëlis tijdens en na de februarï-ramp van 1953 werden geschetst. In die periode toonde hij zich een waar „eerste burger" en ook in de daarop volgende jaren bevorderde burgemeester Michaëlis de opbouw van zijn getroffen gemeente in grote mate. Nadat enkele agendapunten waren afgewerkt en de heer Michaëlis ont slag was verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, richtte de schei dende burgemeester zich tot de raadsleden en de talrijke genodig den. Hij herinnerde er aan, dat hij zeven jaar geleden naar Bruinisse was gekomen. „Gedurende deze pe riode heb ik een ontwikkeling in drie fasen meegemaakt", aldus spreker. Hij noemde als eerste de afwikkeling van de oorlogsvernielingen, daarna Een hertog* voor Uw loven wil de Sinf U geern* g*. ven. Verheug U du* om zijn b». «luif. Hij zoekl na. luurlijk ZENTRA uiil he! meesterwerk van Z tot Alleenvertegenwoordiger voor Middfelburg en omstreken W. J. CAMPER, Lange Delft 51 Middelburg. HORLOGERIE - JUWELIER DE VOOGD Scheldestraat 15 - Vlissingen het herstel van de watersnoodschade en vervolgens de omschakeling op het thans reeds gedeeltelijk in uit voering zijnde Deltaplan. Vervolgens gaf de heer Michaëlis een indruk wekkende opsomming van wat de laatste jaren In „Bru" tot stand is gekomen. Bijzondere dank zelde spreker ver schuldigd te zijn aan de wethou ders. Ook de gemeentesecretaris betrok lüj in zijn dankwoord, als mede tal van plaatselijke instan ties en verenigingen. Hoogtepun ten van zijn ambtelijke periode in Bruinisse noemde burgemeester Michaëlis bezoeken van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en minister-president dr. W. Drees. Aan liet slot van zijn afscheids rede droeg de burgemeester het ambtsketen over aan loco-burge meester D. v. d. Berg. T oespraken Als eerste in de lange rij sprekers voerde loco-burgemeester v. d. Berg het woord. Deze bracht de rampda gen van 1953 in herinnering. „U hebt toen vele moeilijkheden op uw weg ontmoet en in vriendschappelij ke samenwerking met de raad zijn die, zoveel als mogelijk was, opge lost", aldus spreker. Hij zeide de bur gemeester dankbaar te zijn voor de vruchtbare en prettige samenwer king. Wethouder W. van Gilst (s.g.p.) dankte de raadsvoorzitter in het bij zonder voor hetgeen hij voor de so ciale dienst ter plaatse heeft gedaan. Ook het raadslid L. Hoogerheide (a.r.) verklaarde de scheldende ma gistraat dankbaar te» zijn voor de prettige wijze van samenwerken. Hij dankte de burgemeester tevens voor hetgeen deze voor de visserij heeft gedaan. Het V.V.D.-raadslid, D. de Koning, richtte zich eveneens in waarderende bewoordingen tot bur gemeester Michaëlis. Gemeentesecre taris C. H. v. d. Linde bood de schel dende burgemeester namens het ge- meentepersoneel van Bruinisse een VAN TOT GEBOUW Het verenigingsgebouw van Stoppel dijk in de gemeente Vogelwaarde, dat fj-eruime lijd dienst heeft gedaan als ndustriehal, Is gerestaureerd. Het ge bouw is weer geheel „in ere hersteld" en zal thans nog beter dan voor heen weer aan zijn oorspronkelijk doel. kunnen beantwoorden. Binnen kort zal het gebouw, van oudsher de toneel- en vergaderzaal van Stoppel dijk, in gebruik worden genomen. GEBOUWEN Nu Sint-Annaland een fraaie nieu we velling rijker is geworden, zul len de oude gebouwen van de „Land- en tuinbouwvereniglng Sint-Annaland en omstreken" wor den verkocht. De verkoop ge schiedt, bij inschrijving. BEVEILIGING De onbewaakte spoorwegovergang op de Zeeuwse Rijksweg 53 in de gemeente 's-Heer-Arèndskerke wordt met ingang van 11 december a.s. een beetje minder onbewaakt. Technici van de Nederlandse Spoor wegen hebben er een knipperlichtin- stallatio geplaatst, die op genoemde dag des morgens om 11 uur in dienst ZONNESTRAAL Plotseling lag daar op een van die zonloze, donkere dagen als een soort synthetische zonnestraal het blad „Zeelad Vacantiéland" in onze brie venbus. Het was gehuld in een vro lijk, oranje, zwart en wit gekleurd jasje en het. bevatte de beeltenis van twee aantrekkelijke jongedames, die elkaar rond een paalhoofd onderzoe kend aankeken. Daar was alle reden toe, want de een droeg de fraaie, al oude Walcherse dracht en de ander een hyper hedendaags „t.v.-bloesje" zodat er voor beide partijen heel wat te zien was. Maar goed, dat blad lag daar dan als een papieren zonnestraal en het bracht met zijn in deze winterse da gen een weinig uitdagende titel een vleugje zomer en een snufje vakan tievreugd. Een welkome herinnering aan het feit, dat na „Zeeland Win terland" ook het „Zeeland Vacantié land" weer zal volgen en dat er men sen zijn, die daar nu al aan denken en die daar nu al voor werken. En die wat ons betreft al bèreikt hebben, dat zij alleen met het doen uitkomen van dat vakantieblad enige opklaring brachten in een al te beioolkte lucht zal worden gesteld. Bij de Nederland se Spoorwegen staat de aangebrachte beveiliging geregistreerd als „een half automatische knipperlichtinstallatie. TWEEMAAL GOUD Twee gouden bruiloften werden er in Zeeuwsch-Vlaanderen gevierd. In Aardenburg werden de heer Ph. Galle en mejuffrouw L. Braet vijftig jaar geleden het echtpaar Galle Braet. Feest dus in Aardenburg, waar de vriendelijke buurtbewoners de wo ning hadden versierd en voor een stel fraaie overgordijnen voor de bruid en een paar pantoffels voor de bruide- fom hadden gezorgd, 's Middags wam het gemeentebestuur, vertegen woordigd door de beide wethouders, de heren C. Sturtewaegen en A. I. Catsman en de gemeente-secretaris, de heer J. Paridaen, een gelukwens aanbieden, 's Avonds bracht de Ko ninklijke Aardenburgse fanfare het gouden paar nog een serenade. Onder dezelfde grote belangstel ling vierde het echtpaar P. Cort- vriendtBuyze te Sluiskil eenzelf de feest. Familie, vrienden en bu ren kwamen het krasse echtpaar feliciteren. GOUD EN VI JF De beide Zeeuws-Vlaamse feesten mo gen hun luister hebben gehad, woens dag 3 december a.s. is er in Sint-An naland een nog opmerkelijker echt- vereniglngsfeest. Op die dag vieren daar de neer Johs. Scherpenisse en mevrouw Joh. C. ScherpenisseMoer land de 55-jarige bruiloft! De echtlieden genieten nog een goede gezondheid. De heer Scher penisse maakt nog grote wandelin gen. Dikwijls kan men hem langs de Zeedijk zien lopen, Het traject rond de zogenaamd'e „Grote Nol" ls voor hem maar een peuleschille tje! Mijn klnd'ren, Sophie en Jeroen t je, Die zingen van Sinter Kapoentje. Ook lk zing heel zacht, Tot diep ln de nacht: „Geef mij maar een „TIP" in m'n schoentje" oude kaart van Schouwcn-Duiveland aan. In een na de officiële raadsvergade ring gehouden bijeenkomst heeft bnrgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter van Zierikzée, sprekende namens verschillende collega's op het eiland, herinnerd aan de prettige samen werking met collega Michaëlis in tal van gemeenschappelijke regelingen. „Hierin hebt U een grote plaats in genomen", aldus spreker. In het bij zonder dankte deze spreker hem voor hetgeen hij voor de waterleiding op Schouwen-Duiveland en het nieuwe Zweedse Rode Kruisziekenhüis te Zierlkzee heeft gedaan. Voorts voerden het woord oud-burge meester W. v. d. Berg van Bruinisse, ds. H. W. v. d. Brink, Ned. Herv. predikant te Bruinisse, de gemeente arts P. Quaak, de voorzitter van de visserijvereniging „Algemeen Vis- sersbelang", de heer D. de Koning, namens de waterkeringen van Brui nisse en de landbouwvereniging, de heer P. L. Krepel, de voorzitter van het bestuur der christelijke school* de heer M. Krijger, het hoofd van de openbare lagere school, de heer M. C. van Weele, de voorzitter van de muziekvereniging „Nu Met Hope", de heer H. Hage, namens de Christelijke Besturenbond Bruinisse, de heer A. Kik, namens de Tafelronde de heer L. de Jonge te Zierikzee en namens de middenstandsvereniging, de heer A. de Koning. Aan het slot van deze bijeenkomst, die o.a. ook werd bijgewoond door wethouder J. H. Roose en de gemeen te-secretaris, M. J. Taillie, van Goes, sprak burgemeester Michaëlis een dankwoord tot alle sprekers. Hij ging vervolgens nader in op enkele be langrijke onderdelen van zijn werk bulten Bruinisse. Een fleurig inter mezzo- was de komst van Sint-Nico- laas die van burgemeester Michaëlis afscheid kwam nemen. Hoogstrate 2a Advertentie "Vi uch ten timo nadc VERRASSINGEN tegen inlevering van „VERPAKTE" JEL-GULDENS (dus in omhulsel) r 100.- voor elke vèrpakte JEL-gulden, genummerd: 025662 - 026150 - 027266 - 028421 - 032831 033644 - 54688 - 54989 63495 - 73393 voor elke verpakte JEL-gulden genummerd 027859 - 029783 - 030902 030989 - 034724 36965 - 38072 - 42266 45405 - 45559 47498 - 49088 - 525Ö1 53480 - 55002 55042 - 59302 - 62559 64501 - 64956 65890 - 66051 - 68420 68713 - 73712 voor elke verpakte JEL-gulden, waarvan de laatste 3 cijfers eindigen op 218 of 984 voor elke TWEE verpakte JEL-guldens, met onverschillig welke nummers. Hoe u de verrassingen krijgt: geldprijs verrast worden, dienen dit per BRIEFKAART de N.V. JEL-Combinatie Holland, Elandsgracht 18, Amsterdam-C., onder vermelding van de in hun bezit zijnde verpakte - guldon(s) zelf niet JEl-gulden(s) - nummer(s) wel opgeven opzenden; Wij zullen er dan voor zorgen, dat men de geldver- rassing(en), tegen inlevering van de verpakte JEL-gulden(s), zo spoedig mogelijk in bezit krijgt. b. Zij, die voor iedere 2 verpakte JEL-guldens de 6 schitterende JEl* glazeiVin ontvangst willen nemen, kunnen deze naar wens inleveren bij de JEL-bestelwagen, de JEL-fabrieken of een briefje aah boven staand adres schrijven (JEL-gulden» niet bijsluiten). De termijn van melding voor de geldprl|zen alsook de inleveringstermijn voor glazen sluit 15 januari 1959. Vl uchten limonade i 'tVs nuvi dan zó ntom. ecKcOuudt... 't Vs ouidikküu) (slot van pag. 1) „Waterstaat, waarin zij stelden „redelijke tarieven te leunnen „aanvaarden, indien de outilla- „ge wordt verbeterd en de „wachttijden worden verkort. „Deze brief is zonder oWjrleg „met het College van Gedepu- „teerde Staten geschreven en „werd in afschrift aan dit col- „lege toegezonden, zodat van „de inhoud van deze brief eerst „kennis kon worden genomen „toen de brief reeds in handen „van de minister was". Met dit „zonder overleg" werd aangeduid dat over de redactie van de brief niet met Gedeputeer de Staten overleg is gepleegd. Dat dit college bekend was met de bij de Kamers van Koophandel én Fa brieken geboren opvatting als in de brief aan de minister neerge legd, -is vanzelfsprekend, ornaat hiervan blijk is gegeven in verkla ringen van de voorzitters van de beide Kamers in de vergadering van maart 1956 (zie courantenver slagen van 10 maart 1956). Voortgaande werd door mij verder gezegd: „Het provinciaal bestuur heeft „steecis op het standpunt ge- „staan dat verbetering van de „outillage van de veerdienst „primair gesteld diende te „.worden en niet de verhoging „van de tarieven. Zaterdagmiddag is op hartelijke wij ze afscheid genomen van burge meester H. K. Michaëlis van Brui nisse. Zelfs Sint-Nicolaas v;as naar ,J2ru" gekomen om de scheidende magistraat zijn beste wensen mee te geven. (FOTO P.Z.C.j „De brief van de Kamers van „Koophandel en Fabrieken „bleek een sterke troef in de „handen van de minister,, die „weigerde te praten over een „tweede boot zolang er geen „bereidheid werd getoond voor „tariefvorhoging en in dit ver- „band kan van een fatale brief „worden gesproken." Met „fatale brief" Is niet bedoeld verwijt tot de Kamers van Koop handel en Fabrieken tc richten, doch houdt slechts in een consta teren van-een verzwakking van de onderhandelingspositie van het provinciaal bestuur, want tenslot te werd door mij nog gezegds „Ik wil niet beweren dat, wanneer „de brief niet geschreven, zou zijn, „er geen hogere tarieven zouden „zijn gekomen". Voorts zegt de heer Dikötter: „Ik betreur het ten .zeerste dat courantenverslagen van het door mij gesprokene in de vergadering van de K.V.P. op 18 oktober j.l. in verschillende kringen de indruk hebben gevestigd alsof door mij in die vergadering verwijten zouden zijn gericht tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken, terwijl het in wezen slechts ging om een zakelijke uiteenzetting- van het verloop van de onderhandelingen over cle tarieven. Ik vertrouw dat het bovenstaande ertoe moge bijdragen dat de rust in Zeeland op dit punt wordt her steld". Voorts maakte de heer Dikötter zo wel de voorzitters van de Kamers van Koophandel als de pers het verwijt, dat zij kritiek op hem hebben uitge oefend op grond van krantenversla gen zonder hem te verzoeken om een juiste weergave van het gesprokene. n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. L., Leiden ontv. 1 il- -f 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks Inz. aan H. Boo tv - Amsterdam. Tanker te water bij „Schelde" Kiel gelegd voor schip van 32.000 ton Het bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van de te Londen ge vestigde rederij London Overseas Freighters in aanbouw zijnde motor- tankschip „LONDON HARMONY' is zaterdag niet goed gevolg te water gelaten. De tewaterlating werd verricht door mevrouw E. HupkesDamme, echt genote van de voorzitter van de di rectie van de werf. Het schip heeft een draagvermogen van 19.000 ton en zal worden voortge stuwd door een Scheldo-Sulzer hoofd motor van het type'6 RSAD 76 met een maximum continu vermogen van 7800 a.p.k. bij 119 omwentelingen per minuut, die het schip een proeftocht- snelheid van 15 knoop zal geven. Het schip zal onder de Engelse vlag varen en in april 1959 aan de op drachtgevers worden opgeleverd. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor een motor tankschip van .32.000 tan draagver mogen voor rekening van de Rotter damse Rederij I'llK. van Ommeren N.V. Dit schjp zal het grootste mo- tnrtanksrlilp onder Nederlandse vlag worden. Het zal worden voort gestuwd door een Schcldc-Sulzer hoofdmotor van het type 12 RD 76 met een 'maximum continu vermo gen van 15.600 a.p.k. bij 119 om wentelingen per minuut. Dodelijk ongeval te Oostkapelle Vijfjarig knaapje stak plotseling weg over. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur had te Oostkapelle op de Noordwcg bij de Zeeduinsenoort een ernstig on geval plaats, dat aan het 5-jarige knaapje J. S. liet leven kostte. Het jongetje stak een geparkeerde vracl weg over en werd gegrepen door een plotseling van achter ichtauto de rlj- personenauto bestuurd door C. de V. uit Oostkapelle. Het knaapje kwam uit Dordrecht bracht met zijn vader bij familie te Oostkapelle het weekend door. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. P. M. Wolters - hoofd r.-lc. school Middelburg - overleden. Op 61-jarlge leeftijd Is na een lang durige ziekte overleden de heer I'. M. Wolters, hoofd van de rooms- katholieke lagere school te Middel burg. De heer Wolters, die in Rotterdam werd geboren, vestigde zich 26 jaar geleden bij zijn benoeming tot hoofd van de r.-k. lagere school te Middelburg. Hij had het r.-k. onder wijs toen reeds 15 jaar als onder wijzer gediend. De heer Wolters heeft gedurende de: tijd, dat hij te Middelburg werkzaam was, onder meer deel uitgemaakt van de besturen va vereniging var selijke afdeling van „De'Stille' Óm en de plaat- B Om- iond van grote gezin gang' nen. De heer Wolters volgde in 1932 de heer B. Stoopman op, die in het dis trict Nijmegen tot inspecteur was benoemd. KUNST. Jubileumconcert van „De Volksstem". Concert- en uehoorzaal, middelburg. De Middelburgse „Volksstem", die zaterdagavond een jubileumconcert gaf ter gelegenheid van haar zestig jarig bestaan, heeft bewezen niet al leen vooruit te willen op het doorni ge en distelige pad der koormuziek, maar ook inderdaad vooruit te komen. Dat bewijs werd geleverd met twee korte werkjes van Palestrina, „O Crux" en „Gloria Tibi", die wat het koor betreft het hoogtepunt van de avond" vormden. Naar onze overtui ging ligt hier de sleutel tot verdere verbetering van het door „De Volks stem" thans bereikte peil, namelijk het koor losmaken van wat men zou kunnen noemen 't „harmonische den ken", het bij voorduring zingen van homofdne muziek, die de onderschei den koorpartijen va-n deze vereniging blijkbaar niet de gelegenheid heeft tot een geheel verzorgde afwerking te ko men. Wanneer men namelijk polyfoon zingt en ook leert begrijpen voelen de koorleden mogelijk sterker de grotere noodzakelijkheid van een uitgebalanceerde afwerking bij elke - stem. Dat was zaterdagavond al te merken bij deze werkjes van Palestri na, die wij herhalen het nadrukke lijk voor het koor een hoogtepunt waren. Het niveau, dat in deze a capelia- muziek werd bereikt, werd in het verdere deel va-n' de avond niet meer gehaald, zeker niet in Max Bruch's „Gruss an de heilige Nacht", een ver ouderd stuk muziek, waarin weinig boeiends is te vinden. Wij hebben zelfs met meer genoegen zitten luiste ren naar de cantate „Schalt uit Uw lied" van dirigent Lichtendahl dan naar die heilige nacht. De muziek van Lichtendahl heeft namelijk alleen maar de pretentie van melodieus en plezierig te willen klinken en dat doet zij ook. Bij Brueh daarentegen wordt verondersteld, dat het gezicht in de plooi wordt getrokken en dat ieder een aldus demonstreert: kijk-ons-eens- ludsteren-naa r-klassi eke-m u ziekTer wijl het dat laatste bepaald niiet is! Als soliste trad zaterdagavond op de ait Annie Hermes, die behalve de so li bij Bruch ook enkele Schubertliede? ren zong, daarbij door Leen Zietse aan de vleugel begeleid. Deze zange res heeft een prachtige stem en be heerst haar métier uitstekend. Aan de andere kant kreeg men zaterdag wel eens de indruk, dat zij deze Schubert- Iiederen vooral gebruikte om haar stemmiddele zo expresisef mogelijk te laten horen. Hetgeen op zichzelf ook boeiend was, al kwam daardoor wellicht meneer Schubert op de twee- de plaats, behalve dan in „An Silvia", dat Annie Hermes toch wel bijzonder mooi zong. Wat de piariist betreft: Leen Zietse is in deze krant al eerder geprezen om zijn bescheiden, doch muzikale spel. Zaterdagavond bleek, dat die lof onverminderd kan worden gehand haafd. Men begint zich zo langzamer hand af te vragen of deze musicus zijn licht niet te veel onder de korenmaat zet. Hoe dan ook: als begeleider van een zangeres als Annie Hermes was hij een man van bijzonder formaat- Na de pauze werd de cantate „Vrij heid wekt een lied" uitgevoerd, des tijds gecomponeerd voor het jubileum van de Federatie van Arbeiderszang verenigingen door Wolfgang Wijde- veld op tekst, van Jan H. de Groot. De altpartij werd oo'k hier gezongen door Annie Hermes, de declamatie werd verzorgd door Armand Schuitema en de pianobegeleiding was in handen -van Leen Zietse. Het werk gele- genheidsmuziek betekende voor het koor een zware opgave, doch onder leiding van de hard werkende diri gent Ab Lichtendahl wist men zich daarvan op. een redelijke wijze te kwijten. Er was veel applaus en er waren bloemen voor mevrouw Her mes. Eén opmerking nog: ten gerieve van de luisteraars zouden tekstboekjes (met eventueel een toelichting, b.v. over Schubertliederen en het werk van Wij de veld) geen overbodige luxe zijn. Mogelijk, dat daaraan een vol gend jaar aandacht kan worden be steed. Vermeld zij tenslotte, dat bij de aan vang van het concert nog het woord werd gevoerd door de secretaris van het hoofdbestuur, de heer A. Dal, die aan het lid mevrouw Flipse het zilve ren insigne aanbood voor haar 25-ja- rig lidmaatschap. Het openingswoord was gesproken door voorzitter W. C. L. de Ruiter. de K. Ds. Enker aanvaardt beroep naar Middelburg. Ds. M. Enker te Middelburg' heeft het op hem uitgebrachte beroep door de hervormde gemeente (vacature dB. F. Don sr., wijkgemeente IV), aan vaard. Vrijdagavond is in de consistorie van de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt een bijeenkomst belegd, die werd bij gewoond door ds. en mevrouw En ker en de kerkeraad van wijkge meente IV. In deze bijeenkomst, die onder leiding stond van deze consulent van wijk IV, ds. P. F. Th. Aalders, maakten de inrichting en de belan gen van de hei-vormde gemeente en die van wijk IV in het hijzonder, een punt van bespreking uit. •VANDAAG. Middelburg Electro: „.Terry, de schrik van het bataljon", 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Schouwburg: „Michael Stro- goll", 20 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: „Place Plgalle, plein der zonde", 19 en 21 uur, 18 jaar; Luxor: „Meisjes en mannen", 20 uur, 18 Jaar; Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Bram Plhl en hout- plastieken van Bakker, 9—12.30 en 14— 18 uur. Goes Grand: „De slavin van Pointe du Loupe", 20 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Tuinbouwmiddag Z.L.M., 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2