PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTSE ZEGE IN FRANSE VERKIEZINGEN Thorez' communisten verliezen vele zetels Kamers van Koophandel handelden niet tegen provinciaal belang V.S. BEPROEFDE MET SUCCES INTERCONTINENTALE RAKET 201e jaargang - no. 283 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508. of 3516); Middelburg, Markt 61, tel; 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Franse minister van binnenlandse zaken, Emile Pelletier, heeft vanochtend vroeg de verkiezingsuitslag voor alle Franse kiesdistricten op één na bekendgemaakt. Alleen het resultaat van een Corsïcaans kiesdistrict, waar zich ongeregeldheden had den voorgedaan, was nog niet bekend. De voorlopige eindstand luidde: Gaullisten 187, conservatieven 133, M.R.P. (r.-k.) 57, radicalen en radicaalgezinden 37, socia listen 40 en communisten 10 zetels. Deze tweede en laatste ronde van de Franse verkiezingen heeft een nog grotere overwinning voor Jacques Soustelles Unie voor de Nieuwe Republiek opgeleverd, dan men had verwacht. Ook de conservatieven hebben grote winst gehaald. Indrukwekkend is voorts het verlies dat de comunisten hebben geleden, die in het verleden beslag wisten te leggen op ongeveer een kwart van het aantal zetels. Minister van voorlichting Soustelle verklaarde zondagavond: „De kiezers van Frankrijk hebben het commu nisme met overweldigende meerderheid verworpen". Kwart der kiezers stemde niet Zonder speciaal zijn partij te noemen, zei Soustelle nog: „De resultaten van deze zondag hebben het vertrouwen der natie ïin een partij van het cen trum aangetoond, diie ertoe kan bij dragen het evenwicht tussen de ver schillende stromingen te bewaren. De nieuwe Nationale Vergadering zal in staat zijn, de nieuwe instellingen in derdaad levend in het Franse staats organisme te maken. Ongeveer een vierde gedeelte der kie zers heeft mi et gestemd, tegen 23 pro cent, dat zondag verstek liet gaan. Elf ministers van de regering-De Gaulle hadden zich ka'iïdidaat gesteld, acht hunner onder wie de soeiaiisti- 6ohe ex-premier Guy Molly, werden gekozen en drie verslagen. Léon Delbecque, een der vooraan staande personen achter de scher men bij de gebeurtenissen van de dertiende mei toe de rebellie on der de Fransen in Algerië uitbrak, die uiiteinidielijk leidde tot het pre mierschap van generaal De Gaulle werd tot afgevaardigde gekozen. Del'beqcque is onder de toenmalige minister van landsverdediging iJ'acques ChabanDeilmas ithans ook een leider van de Gaullistisch gezinde „Unie voor de Nieuwe re publiek" als verbindingsofficier met Algerië opgetreden. Kolonel Jean Robert „leerneus" Thomazo, een der militaire leiders, die na de. dertiende mei het gezag in Corsica overnamen en zich voor ge neraal De Gaulle uitspraken, werd als Gaullistische kandidaat te Bayon- ne, in Zuid-West Frankrijk gekozen. Veertien gewezen Franse eerste mi- nisters stonden in de eerste en tweede ronde der algemene verkiezingen kan- d'itodaat, vijf hunner werden, als afge vaardigde verslagen en zeven herko- De verslagenen zijn de rechtse radi caal Edgar Faure, die de onderbande- „Gaullistisch gezinden" vormen grootste fractie lingen leidde tot het onafhankelijk worden van Marokko leidden, de so cialist Jules Moch, de radicaal Pierre Men des-F ran ce, onder wiens bewind Frankrijk Indo-China prijs gaf en Tu nesië onafhankelijkheid verleende en de conservatief Josheph Laniel. Onder de zeven herkozenen bevindt zich de tachtigjarige veteraan staats man Paul Reymaud (onafhankelijk conservatief).' Jacques Duclos, die nummer twee op de communistische kandidaten lijst stond en. sinds 1926 vrijwel on afgebroken afgevaardigde is geweest werd in een PaTijse voorstad door dr. Jean Pierre Profichet, een Gaul list en een nieuweling in de politiek, verslagen. De communistische lijstaanvoerder MAURICE THOREZ ...verslagen... Maurice Thorez werd in de „rode" Parijse voorstad Ivry herkozen. Hij verwierf echter slechts een kleine 1200'stemmen meer dan zijn Gaul listische tegenkandidaat. Volgens voorlopige schattingen heeft 65 tot zeventig procent der kiezers in Algerië gestemd. In de Algerijnse wij ken van de hoofdstad Algiers kwa men vele mohammedaanse kiezers te gen sluitingstijd stemmen, de stembu reaus bleven daarop een uur langer open. Zaterdagmiddag vierde de arbeiders zangvereniging „De Volksstem" te Middelburg haar 60-jarig bestaan met een feestelijke en druk bezochte receptie. De heer A. Dal, bondsse- cretaris, liet evenals vele andere sprekers, zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert voor de aanschaf van een nieuwe piano. Hier overhandigt de heer Dal (rechts), de voorzitter van de jubile rende vereniging, de heer W. G. L. de Ruijter, de „enveloppe met in- - FOTO P.Z.G.) Met een druk op de knop van een boekhoudmachine heeft zaterd middag de 83-jarige mevrouw C. v BurghtSuurveld het verbouwde en gemoderniseerde kantoor van de Vlissingse Nutsspaarbank officieel geopend. Mevrouw Van der Burght de oudste inleg ster van de bank, ver richtte met de druk-op-de-knop een boeking ten gunste van haar eigen tegoed. (FOTO P.Z.C.) „Sinterklaas" met tien Pieten in' de cel „Hoort wie klopt daar kinderen" kan een Amsterdamse „Sinterklaas" zeggen tegen zijn vier zwarte knechten, als hij in de cel vaa het politiebureau Singel zijn hap je éten krijgt. Deze Sint was eni ge malen in de pauzes tijdens de voorstelling in het Centraal The ater gesignaleerd, waar hij teza men met vier zwarte pieten geld inzamelde voor een bekende Am sterdamse liefdadigheidsinstel ling. Het bestuur dezer instelling wist evenwel van niets en ver zocht de politie de zaak te onder zoeken. Vrijdagavond vroeg een Inspecteur heel beleefd naar de identiteit van de Sint, toen hij opnieuw collec teerde. De goedheiligman bleek aanmerkelijk jonger dan was ge dacht, namelijk 25 jaar en in zijn vrije tijd oefende hij het beroep van dameskapper uit. De Pieten hadden niet minder prozaïsche functies in het gewone leven: win kelbediende (16 jaar), bordenwas ser (25 jaar) en analist (20 jaar). Verdacht van oplichting gingen de Sint en zijn knechten recht streeks vanuit het theater en in vol ornaat de cel in. Een vierde Piet, een 15-jarige jongen die had meegedaan, is eveneens aangehouden. De moeder van de ze knaap had de politie ingelicht over zijn „zwarte" rol en over het feit, dat hij een keer met 27. was thuisgekomen. DE WEDLOOP DER TECHNIEG Zaterdag is op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,fDe Schel de" tè Vlissingen het motortankschip „London Harmony" te vjater gelaten. Het schip, dat een vlotte stapelloop had, glijdt hier zijn élement tege moet. (FOTO P.Z.C.) Russische bommenwerper met kernaandrijving? De Amerikaanse luchtmacht heeft op Cape Canaveral met succes 'n intercontinentaal pro jectiel van het type Atlas (26 meter lang en 100 ton zwaar) gelanceerd. De neuskegel is in een doelgebied ter hoogte van het eiland Ascencion in de zui delijke Atlantische Oceaan neergekomen na een reis van omstreeks een half uur. De af stand die de raket aflegde was niet minder dan 10.000 kilome ter. Dit was de eerste geslaag de lancering over een zo grote afstand. De Russen maakten reeds. ïn augus tus van het vorige jaar bekend dat zij een intercontinentale raket met suc ces over de volledige afstand hadden geschoten. De baan van de „Atlas" die vrijdag werd gelanceerd is door elektronische apparatuur op schepen en eilanden gecontroleerd. Het Amerikaanse tijdschrift „Ma gazine Aviation" heeft inmiddels gisteren meegedeeld dat de Russen op het ogenblik proefvluchten ma ken met een reusachtige bommen werper mdt kernaanarijving en deltavleugels. De afstand, die het toesfèl kan afleggen, zou slechts beperkt worden door de slijtage der motoren en het uithoudings vermogen van de bemanning. De romp van het vliegtuig is onge veer 65 meter lang en de vleugel breedte circa 22 meter: Het blad zegt dat het verschijnen van dit toestel de Amerikaanse technici die met beperkte middelen aan een soortgelijk project werken, ernstig heeft verontrust. Raadpleegde koningin-moeder Elizabeth helderziende? Het Britse blad „Sunday Pictorial' met een oplage van vijf miljoen exemplaren heeft zondag gemeld, dat koningin-moeder Elizabeth on geveer tien maal de 41-jarige helder ziende Tom Corbett uit Tipperary (Ierland) zou hebben geraadpleegd. „De huwelijksproblemen en -vooruit- zichten van prinses Margaret zijn gewone kwesties voor deze helder ziende", aldus het blad. In een verklaring op paleis Bucking ham werd later evenwel gezegd dat het bericht onwaar is. Verklaring van Ged. Staten Ir. Dikötter en de veertarieven GED. STATEN hebben geant- woord op de vragen van het Statenlid L. P. van Oorschot over de mededelingen van ir. G. P. M. Dikötter, lid van Ged. Staten, tijdens een K.V.P.-ver- gadering in Hulst. Zoals men zich zal herinneren gaat het liier om de uitlatingen van de heer Dikötter over de handels wijze van de kamers van koop handel in Zeeland, die aan de minister van Verkeer en Water staat een „fatale brief" zouden hebben geschreven zonder over leg met Ged. Staten. Ged. Staten delen nu mede, dat de door de beide kamers bij de minister ondernomen stappen „niet indruisten te gen hetgeen het College in 't licht der realiteit als het be lang van de provincie zag. Reeds in vroegere stokken heeft het College zijn eigen zienswijze in deze, naar zijn oordeel, op duidelijke wijze weergegeven. Het College mag de brief van de kamers aan de ministers die het niet als een fatale brief kon beschouwen niet kenmer ken als zonder voorafgegaan overleg met het College ge schreven, tenzij daaraan de beperkte betekenis wordt toegekend, die ir. Dikötter persoonlijk daaraan heeft ge hecht". Deze beperkte betekenis, die dus van de zes Gedeputeerden alleen wordt gehuldigd door ir. Dikötter, is door hem op verzoek van het college na der uiteengezet. Deze verklaring is in grote lijnen gelijk aan die welke ook reeds in onze krant (P.Z.C. van 17 november ja.), werd gepubliceerd, Uit deze nieuwe verklaring citeren wij nog bet volgende: Voor ene goed begrip van zaken moet erop worden gewezen, dat de vergadering te Hulst onder meer ten doel had mededeling te doen van het verloop van de onderhan delingen over de tarifiëring van de veren over de Westerschelde, zon der daarbij in een of andere rich ting verwijten te lanceren, doch slechts het gehele verloop nuchter onder het oog te zien. Een feit is het nu eenmaal, dat niemand zich erg gelukkig voelt met de tarieven zoals deze thans moeten worden toegepast, maar men verliest al te snel uit het oog dat tussen het mo ment, waarop de eerste onderhan delingen met de minister aanvin gen en het tijdstip van aanvaar ding van de nieuwe tarieven, meer dere jaren zijn verlopen, waarin vanzelfsprekend wijziging van in zicht is gegroeid. In bedoelde vergadering werd door de voorzitter van de K.V.P.-Sta tenfractie medegedeeld welk stand gunt deze fractie in meerderheid eeft ingenomen bij de behande ling door de Provinciale Staten van de zogenaamde „vrije veren kwestie". Aansluitend op de uiteenzetting van de fractievoorzitter deelde ik mede: „De Kamers van Koophandel „en Fabrieken in Zeeland heb- „ben een brief geschreven aan „de minister van Verkeer en (Zie slot pag. 2 kol. 3) Fraude sportwagenontwerper beloopt wellicht half miljoen De 31-jarige ontwerper van een sportauto L. J. van B., een autohan delaar uit Den Haag is, zoals ge meld, gearresteerd omdat hij er van verdacht wordt op grote schaal op lichting te hebben gepleegd met val se wissels. Het staat nog niet vast hoe groot de fraude is omdat uit het onderzoek dat nu gaande is, onder meer is gebleken dat er soms wis sels waren die wel gedekt en andere keren wissels die niet gedekt waren. De gearresteerde handelaar had een bedrijf in tweedehands auto's. Het was. zijn ideaal een wagen te ont werpen. Bij een bank in Den Haag nam hij een krediet op van enige tonnen om aan zijn ontwerp te wer ken. Deze bank achtte Van B. aan vankelijk kredietwaardig. Ongeveer veertien dagen geleden de monstreerde de autohandelaar zijn sportwagen, die hij „Citeria" noem de, op het circuit van Zandvoort, waarmee hij veel publiciteit verwierf. Enige dagen geleden bleek echter bij de bank dat ae wisselbrieven die de bank kreeg door de autohandelaar van een valse handtekening waren voorzien. Het bleek dat de personen, wier namen op de wissels stonden, hier niets van wisten. Van B. werd ter verantwoording geroepen. Toen duidelijk de fraude bleek is hij ge arresteerd. Uit het onderzoek, dat onder leiding staat van de officier van justitie in Den Haag, dr. J. C. Maris, is wel ko men vast te staan dat de fraude in de tonnen loopt, ïn totaal mogelijk wel voor meer dan 500.000. Valse gouden tientjes in omloop gebracht Bij twee Rotterdamse banken is ont dekt, dat valse gouden tientjes in omloop zijn gebracht. Waarschijnlijk zijn de falsificaties in Italië ge pleegd. Men komt tot deze veronder stelling, omdat ook in andere Euro pese landen valse gonden munten circuleren, die afkomstig zijn uit Italië. De valse gonden tientjes zijn bijna niet te onderscheiden van de echte. Merkwaardig is, dat het goudgehalte van de falsificaties hoger is dan dat van de Nederlandse tienguldenstuk ken. In Italië is het verschil tussen de officiële goudkoers en de vrije groter dan elders in Europa. Dit per- centageverschil maakt de winst voor de valse munters. Het aantal valse gouden tientjes dat ons land is bin nengesmokkeld is waarschijnlijk zeer klein. Opklaringen en voornamelijk In de kustprovincies enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 2 december Zon op 8.26 onder 16.32 Maan op 22.57, onder 12.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1