xi\ u „Eervol ontslag" adj.-directeur Zeeuwse „Gezondheidsdienst" TIP van BOOTZ VLASSERSDAG IN TERNEÜZEN Zeeuwse Almanak ST.-NICOLAAS FOTO-CADEAUS GESCHENKENSTROOM VOOR DE „DROOMHUIS"-WINNAAR IN TERNEUZEN Pracht handen flmER Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 NA 15 MAANDEN EEN AKKOORD Dr. G. Grootenhuis aanvaardde functie in Zuid-Holland De moeilijkheden die in oktober van vorig jaar zijn gerezen tus sen liet bestuur van de Stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" en de adjunct-directeur, dr. G. Grooten huis uit 's Heer Arendskerke, zijn thans opgelost. Aldus blijkt uit een gezamenlijk door beide partijen opgestelde verklaring. Op zijn verzoek is thans per 1 januari 1959 eervol ontslag ver leend aan dr. Grootènliuis. Inmiddels heeft de adjunct-directeur van de Gezondheidsdienst reeds een nieuwe werkkring gevonden. Per 1 januari neemt hij de praktijk over van een dierenarts in een veefokstreek in Zuid-Holland. Met name in kringen van Zeeuwse paardenfokkers wordt het betreurd, dat dokter Groo tènliuis na 10Yz jaar de provincie Zeeland gaat verlaten. Zoals bekend zijn er in de loop van junct-directeur, die ertoe leidden, dat deze functionaris werd aangezegd per 1 januari 1958 ontslag te nemen. De heer Grootenhuis weigerde hier op in te gaan, waarop de kwestie aanhangig werd gemaakt bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Goes. In het begin van dit jaar heeft dit bu reau afwijzend beschikt op het ver zoek van de Provinciale Gezondheids dienst voor dieren om de arbeidsver houding met de adjunct-directeur te mogen beëindigen. Voor de kanton rechter te Middelburg is de zaak en kele maanden later opgeschort, ten einde beide partijen gelegenheid te geven alsnog tot een compromis te komen. Nadat wij enkele weken gele den konden melden, dat een voorlopig akkoord was bereikt, is men thans de finitief tot overeenstemming geko men. 11e gezamenlijk door beide par tijen opgestelde verklaring luidt: „De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland" heeft aan haar adjunct-directeur, dr. G. Grootenhuis, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend tegen 1 januari 1959. Aldus zijn de moei lijkheden opgelost, die tussen het bestuur van de stichting en dr. Grootenhuïs waren gerezen". Ge durende de maand december van dit jaar heeft dr. Grootenhuis bui tengewoon verlof gekregen, zodat 2fa/7zes.T*rLe,huid? Babyderm-zeep hij met ingang van vandaag zaterdag de Gezondheidsdienst verlaat. De thans 44-jarige dierenarts uit 's Heer Arendskerke, werd per 1 ju ni 1948 benoemd tot adjunct-direc teur van de Provinciale Gezondheids dienst voor dieren, nadat hij eerst acht jaar in de praktijk werkzaam was geweest te Steenbergen. In zijn 10% jarige Zeeuwse periode heeft dr. Grootenhuis belangrijk werk verricht op het gebied van de'paardenfokkerij Tal van publikaties zijn in deze perio de van zijn hand verschenen, o.a. over „Wormziekten-bestrijding bij het paard" (1953) de eerste georgani seerde wormziekten-bestrijding in ons land op het gebied van de paar denfokkerij. In 1956 promoveerde hij op het proefschrift: „Een statistisch onderzoek betreffende de voortplan- tingsstoornissen bij het paard". Ook op het gebied van de veefokkerij trokken de publikaties van dr. Groo tenhuis aandacht in wijde kring. Zelfs in het buitenland viel het", .werk van deze Zeeuwse dierenarts öp. Zo sprak hij o.m. op belangrijke inter nationale congressen té Brussel, Cambridge, Stockholm en Kopenha gen. Het vertrek van dr. Grootenhuis naar Zuid-Holland, waar hij een prak tijk heeft overgenomen, wordt met name in de kringen van Zeeuwse paardenfokkers betreurd. het vanouds bekende aperitief (Slot van pag. 1) dig begaan, maar toen het betoog ten einde was, hief hij bezwerend de handen omhoog: „Laten we ons asjeblieft niet gaan verdie pen in de controversen van. de raad van Sint Jansteen" riep hij uit. En stelde een nieuwe vraag aan de orde De vlasserswereld"moet dus tot sa menwerking komen! De eerste spre ker, die hier met grote nadruk op wees, was de bedrijfseconoom van het E.T.I. voor Zeeland, drs. G. J. Baarspul. Deze wees op een aantal hiaten in de vlassersorganisatie: bij de verkoop van het produkt, het vlas lint, zijn de vlassers bijvoorbeeld ver re de mindere van de inkopers, die precies op de hoogte zijn vaii de marktsituatie en dit uitspelen. Als VAN m TOT KONING CORTVRIENDT Jn het hart van de kanaalzone, in Sluiskil, viert het echtpaar P. Cort- vriendt-Buyse zijn gouden bruiloft. De heer en mevrouw Cortvriendt werden geboren in Sluiskil en zijn hun hele leven lang deze plaats trouw gebleven. De heer Cortvriendt is bij zonder bekend als boogschutter. Reeds tweemaal droeg hij de konings kroon als lid van drie sociëteiten, na melijk die van Sluiskil, Zandstraat en Terneuzen. Nog ieder weekeinde trekt hij er met pijl en boog gewa pend op uit, want koning Cortvriendt is vastbesloten om de keizerstitel te behalen. Van beroep is de gouden bruidegom aardappelhandelaar en landbouwer, maar reeds lange tijd heeft hij de landbouwwerktuigen aan de wilgen om zich geheel te wijden OP DE HURKEN Naarmate men verder verwijderd raakt van de kleuterleeftijdwordt het ook moeilijker om zich te ver plaatsen in de gedachtenwereld van het kleuterdom en men moet. soms om met de cursiefschrnjver Car- migyelt te spreken geestelijk wel heel diep op de hurken om nog mee tè kunnen doenAlthans om ge loofwaardig mee te kunnen doen Dat komt vooral in deze dagen, kort voor Sinterklaas, wel heel erg naar voren, nu overal de schoentjes weer braaf gezet worden, gegarneerd met voedsel voor het legendarische paard, dat, geacht wordt er een uiterst ex clusieve smaak op na te houden. Wat die schimmel niet allemaal aan voe dingsmiddelen krijgt aangeboden! Er 'zijn kleuters, die met roerende over tuiging een heel menu samenstellen om- het paard en daarmee de Sint gunstig te stemmen. Zo sprak dat knaapje uit een gezin in Zierikzee op een avond plotseling tot zijn papa: „Ilc wil het paard van die balletjes- gróente geven". Kinderen hebben soms zo hun heel eigen manier om bepaalde begrippen die ze niet direct thuis kunnen bren gen, te omschrijven. In dit geval be greep papa na enig nadenken, dat er spruitjes bedoeld werden. Het werden spruitjes. Twee stuks. Twee spruitjes werden teder klaargelegd bij de schoorsteen en nu moeten we dan geestelijk even heel diep op de hurken om met dat knaapje te kunnen geloven in ex paard, dat vergenoegd en dankbaar smikkelend twee spruitjes tot zich neemt. Lukt hel? Dan kunt ge s«5 een kinderboek schrij- aan de handel en zijn sport. Het gou den echtpaar heeft drie dochters en twee zonen, die allemaal goed terecht zijn gekomen en van wie er nog vier in Sluiskil wonen. VIJFTIG JAAR MUZIEK Op vrijdag 19 december aanstaande zal de harmonie „Witte van Haam stede" terugdenken aan de dag, waar op dan vijftig jaar geleden enkele ondernemende liefhebbers van mu ziek besloten tot oprichting van het nu zo bekende muziekgezelschap. Teneinde bij het jubileum de harmo nie een geschenk te kunnen aanbie den zijn een werkcomité en een co mité van aanbeveling gevormd, die de inzameling van gelden op zich zullen nemen. Het comité van aanbe veling bestaat uit de burgemeesters jhr. R. J. H. Q. Röeil en jhr. A. van Citters en de heren P. L. Vis, ere voorzitter van de harmonie en A. van Zuijen. Een deel van dit bedrag zal bestemd zijn voor dekking van de kosten die aan deze jubileumviering verbonden zullen zijn, terwijl van het hoofdbedrag instrumenten zullen worden gekocht. VOGELS VAN DIVERSE PLUIMAGE. Oj> 10 en 11 januari van liet ko mende jaar zal in IJzendijke het getwinkeleer klinken van vele vo gels. Dan houden de „Vogelvrien den" namelijk hun derde interna tionale vogeltentoonstelling, waar op zij hun gevleugelde vrienden trots zullen tonen aan de vele be langstellenden, die dan IJzendijke een bezoek brengen. Een grote boom- en bloemkwekerij lieeft zijn medewerking toegezegd om de entourage zo te verzorgen, dat het geheel bijzonder aantrekkelijk zal zijn voor de liefhebbers en kwekers van kanaries en andere vogels. ArtiHtrtennej AARDIGE vindt U in 'n groot aantal bij: FOTOHANDEL Gauzepoortstraat 3 - Goes, ook de vlassers hier voldoende geïn formeerd zouden zijn, zouden reeds vele spanningen verdwenen zijn. Maar om tot stichting van een sper ciaal orgaan hiertoe te komen, is sa menwerking nodig. Die is voorts even dringend noodzakelijk bij de inkoop van het vlas bij de boeren, want ook op dit terrein dient men volledig op de hoogte te zijn. Vervolgens dient in dc bedrijven gerationaliseerd te worden en ook hier is samenwerking een vereiste. Immers, velen kunnen meer dan enkelen, velen weten ook meer dan enkelen! zo besloot drs. Baar spul. De vroegere directeur van het Ne derlands Vlasinstituut, thans inspec teur van de landbouw, Ir. J..I. C. Bu- ter, bracht al evenzeer het „samen- werkings-chapiter" ter sprake. Als de regering de vlassers steun gaat verlenen, dan dienen er bepaalde waarborgen te komen. Overigens stak deze spreker de ruim tweehonderd aanwezige vlas sers een hart onder de riem: „Er is nog geen reden om de moed te laten zakken. We hebben met eep tijdelijke crisis te maken, de par tiënt is weliswaar ernstig ziek, maar er zijn medicijnen". In dit verband wees de heer Buter er nog op, dat de achteruitgang in het gebruik van vlas en linnen tot stand is gekomen, ja dat zelfs is „omgebogen". Daarna werd het forum gehouden, waarbij diverse problemen aan de or de kwamen: Euromarkt (ir. Buter: „een lichtpunt op lange termijn, maar geen oplossing ln de acute nood"), verschillen tussen België en Nederland, onderwijs enz. Tenslotte werd deze dag besloten met een kernachtig toespraakje van ir. C. A. L. Horstmaan, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel, die eveneens op samen werking aandrong en op het belang wees van discussiegroepen. Deze dag was geopend door lr. J. P. Berdenis van Berlekóm, voorzitter van de Zeeuwse contactcommissiè produktiviteit, welke met de afdeling Zeeland van het Nederlands insti tuut voor Efficiency, de Kamer van Koophandel en het E.T.I. deze .ag had georganiseerd, 's Morgens was een excursie gehouden. Vermelding verdient nog, dat deze bijeenkomst werd bijgewoond door drs. A. W. H. J. Quaedvlieg, hoofd van de afdeling Middenstandspolltiek van Economi sche zaken (namens minister Zijl stra), alsmede door het Kamerlid drs. Th, C. Westerhout. (Advertentie) Plannen voor permanente h.t.s. in Vlissingen. „De Ruyterschool" wil bouwen bij Edison- en Prins Hendrikweg. Het bestuur van de vereniging „De Ruyterschool" wil op de hoek van de Edisonweg en de Prins Hendrikweg een definitieve hogere technische school bouwen. Dat bleek uit vragen, die het raadslid ir. J. H. Krietemeijer (a.r.) vrijdagmiddag in de raad van Vlissingen stelde. Inmiddels heeft het bestuur van „De Ruyterschool" bij het gemeentebestuur een aanvraag ingediend om daar de grond te ko- S:n. oever staat het met de onderhande lingen zo vroeg de heer Kriete meijer nog. Burgemeester mr. B. Kolff antwoordde, dat de gemeente tot onderhandeling- bereid is en dat inmiddels ook instanties als de rijks gebouwendienst en de onderwijsin spectie ingeschakeld zijn. Wethouder W. Poppe deelde nog mee, dat men er niet op moet rekenen, dat dit project op korte termijn zal wor den gerealiseerd. Waarschijnlijk zal men moeten rekenen op een periode van vijf jaar. Tonny van Verre treedt op in „De Speeldoos" In het VARA-programma „De Speel doos" zal morgen optreden Tonny van Verre, vroeger te Middelburg. Zoals bekend, trad deze thans in Am sterdam verblijvende jonge Middel burger reeds verschillende malen op in Minjon-programma's, doch thans heeft hij een uitnodiging ontvangen om in amusementsprogramma's op te treden. De uitzending van morgen is in dit opzicht een debuut. Na een inleidend gesprekje met omroepster Netty Rosenfeld, zingt Tonny van Verre twee eigen liedjes, namelijk „Meer vraag ik niet" en „Als kleine wolkjes". Dit Speeldoos-programma' staat onder regie van (de eveneens uit Zeeland afkomstige) Adri Kaan, terwijl verder medewerken Peronne Hosang, Henk Janmaat, Moestafa Jacques Schutte en het kwartet Jan Corduwener. Deze uitzending is van 10.45 tot 11.15 uur. Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaag de voor het doctoraal examen sociologie de heer A. M. van den Broecke uit Aar denburg. Illlllllllllllllllllllüllllllllllll llillllllllll, Donderdagavond al kon burge meester A. de Kam van Vrou wenpolder zoals we gisteren reeds meldden tijdens de of ficiële viering van het 50-jarig jubileum van de christelijk na tionale school in Gapinge be kend maken, dat de lieer M. Arendse de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau verleend was. De heer Arendse is voorzitter van de schoolvereniging reeds vanaf 1921 zit hij in het bestuur maar donderdag- avond was hij wegens ziekte niet aanwezig. Vrijdagochtend M echter kon de heer De Kam de onderscheiding toch op de borst n van de heer Arendse spélden. H De burgemeester was namelijk s samen met de heer G. de Vos M secretaris en waarnemend §f voorzitter van de vereniging, H naar de woning van de heer Arendse gegaan. En terwijl mevrouw Arendse en de heer §i De Vos toekijken speldt de burgemeester hier de onder- scheiding op. (Foto P.Z.C.). Bij de „droomprijs"- winnaar van de jongste „Bijstand-loterij", de lieer J. W. Dusebout, Leliestraat 4 te Terneu zen, stromen nog dage lijks de vele prijzen binnen, die 76 leveran ciers bij het woonhuis van 25.000 ter be schikking hadden ge steld. Geen wonder dat het de prijswinnaar, die ui teraard zeer gelukkig is met z'n droomhuis met toebehoren, af en toe wel eens een beetje duizelt. „Vroeger hoef de ik me over m'n ei gendommen niet veel kopzorgen te maken, maar tegenwoordig ge beurt het wel eens aat ik een paar uurtjes wakker lig", zo vertel de hij ons. En begrijpe lijk, want als je een góed ingerichte woning hebt, dan gaat het na tuurlijk niet op om die maar vol te stouwen met een ijskast, televi sie, wasmachine, kin derwagen en vele an dere gebruiksvoorwer pen, afgezien nog van de Austin-personenau- to, die er gelukkig volgens de heer Duse bout nog niet is. Dat zou wél gaan als het woonhuis maai' vast klaar was, maar zo ver is het nog niet. Er moet eerst een ge schikte plaats gevon den worden, grond moet worden aange kocht, er moeten toe stemmingen worden aangevraagd en dat al les is maar niet in één handomdraai gebeurd. Zo kan ook een plotse ling bezit van vele ei gendommen veel hoofd brekens veroorzaken. Aan de andere kant is het natuurlijk prettig als er bijna dagelijks een regen van prijzen je woning komt binnen rollen. Donderdag nog ontving de familie een zeer fraaie zilveren cassette, terwijl in de namiddag door de Am- stelbrouwerij 'n prach tige koelkast werd bin nengedragen. En vrij dagmiddag kwam de enige Zeeuws-Vlaamse leverancier, die aan de prijzenstroom had bij gedragen, de heer A. Wilking uit Hulst, de heer Dusebout verras sen met een kinderwa gen. Zo vloeit de stroom van goederen maar voort en iedere prijzengever wil alleen maar het beste van het beste af leveren Voor de gelukkige fa milie Dusebout lijkt de ze „droomprijs", ge wonnen met een lotie van één gulden, inder daad nog steeds een droom die ln dit geval eens geen bedrog is ge weest Personeel „Zeehondenwerf" Vlissingen met ontslag. Aan het ongeveer 25 man tellende personeel van de „Zeehondenwerf" in Vlissingen is ontslag aangezegd, in verband niet een dreigend tekort aan werkzaamheden. Er zijn onderhande lingen gevoerd over de verkoop van de werf, maar deze hadden tot nu toe geen resultaat. Indien de situatie zich onverhoopt zou verbeteren wil men nog trachten het werk met een kleinere groep arbei ders voort te zetten. Vlissingse werkster stal uit winkellade. In twee jaar ruim 3000 ontvreemd. De Vlissingse politie heeft donderdag avond de 34-jarige werkster, mevr. H. uit Vlissingen, aangehouden, die ten nadele van mevr. G., bij wie zij huishoudelijk werk deed, ruim 3000 heeft ontvreemd. De laatste twee jaar na.ni zij namelijk bijna elke week een paar bankbiljetten tilt do winkellade weg. De werkster zal aan de Officier van Justitie'worden voorgeleid. De accoutant van de heer G. had vo rig jaar reeds gewaarschuwd, dat er geld uit de winkellade werd genomen, daar het saldo in de kas niet klopte met de boeken. Dit jaar bleek bij net opmaken van de boeken opnieuw, dat er geld uit de kas verdwenen was. Toen men daarop maatregelen nam, werd er enkele weken niets vermist. Later kwam echter vast te staan, dat er juist kastekorten optraden op de dagen, dat de werkster aanwezig was. De politie werd daarop in de arm ge nomen en bracht de zaak tot klaar heid. Het gestolene was door de werkster in haar huishouding be steed. Onderhoudswerken aan zeewering aanbesteed. Vrijdagmorgen, ls aanbesteed het. her stel, de vernieuwing en hét onder houd van aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingen en andere werken aan de waterkering van de Vlietepol- der op Noord-Beveland. Ingeschreven werd als volgt: fa. P. A. Remeeus en zn., Kats, 17.218: firma A. de Boprgraaf, Wilhelminadorp, 17.400; P. de Regt, Terneuzen, 19.900; J. F. Warrens, Ossenisse, 20.890; A. C. van Hee, Kamperland, 21.189; G. en A. Spon- selee, Kloosterzande, 21.571; K. Lucasse, Walsoorden, 22.200. De raming bedroeg 20.489. Bejaarden in Zierikzee mogen vissen in gracht ff De hengelclub „Oosterschelde" g H te Zierikzee heeft van de ge- meente Zierikzee één van de H grachten, die de stad omgeven s H gepacht. In deze gracht, tie verse Gracht, zal thans bra- sem, karper eri zeelt uitgezet H worden. Het is de bedoeling de M H bejaarde visliefhebbers van H Zierikzee op deze manier in de s gelegenheid te stellen dicht bij j§ huis een visje te verschalken. Het gemeentebestuur van Schouwens hoofdstad heeft voor wat betreft het uitzetten van vis zijn volle medewer- king toegezegd. iiïïllllllltlllllillllllllll llllllllllltllllllllllllllll lllllltlltllllllltl! IIIIIHIllllllI Vragen van Statenlid Vercauteren Over de vaste oeververbinding Het lid van de Provinciale Staten, de heer P. V. M. Vercauteren (k.v.p.), heeft aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld 1. Hebben Ged. Staten er kennis van genomen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen de brief over de vaste oeververbinding over de Westerschelde in de dag bladen heeft gepubliceerd 2. Hebben Ged. Staten reeds op deze brjef geantwoord 3. Zo ia, is het college bereid zijn antwoord eveneens te publiceren door dit aan Provinciale Staten bekend te maken (Advertentie) Tube 95 ei. Het is de Hamamelis die het 'm doet VANDAAG. Middelburg Electro: „Jerry, de schrik van het bataljon", 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Schouwburg: „Michael Stro- golf", 20 uur, 14 Jaar; 't Trefpunt: Le- zing voor Middelburgse Jazz-society met Society-combo, 20 uur; Concert en Gehoorzaal: Uitvoering De volks stem, 20 uur; Nederlands Koffiehuis: Alg. verg. Prov. Ver. tot Bestrijding der Tuberculose, 14.30 Vl.; Grote Markt; Hoela-hoepelwedstrijden, 14 uur; Gou- de Poorte: Receptie Volksstem, 15,30— 17.30 uur; Gereformeerd Jeugdge- bouw: Poppenkast N.C.O.B., 15 uur; Gouden Poorte: Feestavond perso- neelsver. Stoomtram Walcheren, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Place Plgalle, plein der zonde", 19 en 20 uur, 18 jaar; Luxor: „Meisjes en mannen", 19 en 21 uur, 18 jaar; Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Bram Plhl en houtplastieken van Bakker, 9—12.30 en 14—18 uur; Concertgebouw: Uit voering Vlissingse Turnvereniging, 20 uur; Scheldekwartier: Toneel voor personeels ver. Schelde, 20 uur; A.N. M.B.-gebouw: Sint-Nicolaasfeest P.T. T., 14.45 uur. Gors Grand: „De slavin van Pointe du Loupe", 19 en 21 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Jaarvergadering Gewest Zeeland P.v.d.A., 10 uur; Schutters hof: Willem Goossens Volkstoneel: „De zonde in de vrouw", 20 uur. MORGEN'. Middelburg Electro: als vandaag, 19.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 19 en 21 uur; „Zijn laatste kraak", 15 uur, 14 Jaar. Goes Grand: als vandaag, io en 21 uur. „De gemaskerde ruiter", 15 uur, 14 I ja»r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2