PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA VERWERPT SOWJET-PLAN Antwoord op Russische nota in voorbereiding Auto rijdt water in te Den Helder: vier doden Voor „vlasserscrisis" slechts één oplossing: samenwerking „Geen vijandige overheersing over West-Berlijn" BIJNA VIER TON VOOR ANTIEKE SCHRIJFTAFEL GEBODEN 201e jaargang - no. 282 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw,; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers Ï5 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cen^ p. regel met een minimum van 1.-- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de. Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Het ministerie van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten heeft meegedeeld, dat Amerika nooit zal toestemmen in enig Russisch voorstel, waardoor de bevolking van West-Berlijn overgelaten zou worden aan „vijandige overheersing" van de communisten. Deze verklaring wijst ongetwijfeld op een verwer ping door de geallieerden van het Russische voorstel tot demili tarisering van West-Berlijn. De Verenigde Staten zeggen, dat zij niet zullen toestemmen in een unilaterale opzegging door de Sow- jet-Unie van haar verplichtingen en verantwoordelijkheid vast gelegd in de vier-mogendheden overeenkomst. Samen met Engeland en Frankrijk zullen de Verenigde Staten zich aan de verplichtingen ten opzichte van de West-Berlijners houden. „De Sowjets schijnen voor te stellen dat terwijl zij hun greep op Oost-Berlijn handha ven, de drie westelijke geallieerden hun rechten in West-Berlijn zouden prijsgeven en zich terug zouden trekken ten gunste van wat een vrije stad wordt genoemd'', aldus het ministerie. John Foster-Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, reist zondag naar Augusta, waar pre sident Eisenhower met vakantie is, om de kwestie-Berlijn en andere vraagstukken te bespreken. Met Dul les zullen de generaal Nathan Twining, voorzitter van de commis sie van stafchefs, en Livingston Mer chant, onderminister van buitenland se zaken voor Europese kwesties, naar Augusta gaan. De Engelse regering heeft ver klaard dat de Russische voorstel len over de status van West-Ber lijn niet kunnen worden aanvaard. Maar wel is de Engelse regering bereid te onderhandelen over de toekomst van Duitsland, die van Berlijn daarbij inbegrepen, aldus de officiële woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenland se zaken. Een woordvoerder "van de Franse re gering heef t meegedeeld .dat het Rus sische voorstel onaanvaardbaar is. Westelijke mogendheden plegen ree'ds overleg voor een snel antwoord, dat, naar de woordvoerder verwacht, in ontwerp gereed zal zijn voor de N.A. V.O.-mmisterconferentie van 15 de cember in Parijs om dan na goed keuring naar Moskou te worden ver zonden. Initiatief Vermoed wordt dat het westen zal trachten het initiatief inzake Duits land van do Kussen over te nemen door een conferentie over de Duitse kwestie als geheel voor te stellen. Bondskanselier Adenauer en generaal De Gaulle hebben in hun onderhoud Nadat de langvenoachte Russische nota betreffende de status van Ber lijn aan het westen was overhandigd, heeft de Russiche premier en partij secretaris Nikita Kroesjtsjew in Moskou een persconferentie gegeven om zijn plannen mondeling nader toe te lichten. De foto toont Kroesjtsjew aan het looord. te Bad Kreuznach reeds een ge meenschappelijke houding ten aan- zien van de kwestie Berlijn over eengekomen. Inmiddels heeft bondskanselier Ade nauer verklaard dat hij het Russi sche plan voor een vrije stad Berlijn van de hand heeft gewezen. Geestkracht Burgemeester Willy Brandt ver klaarde vrijdag op een persconferen tie, dat het westen met tegenvoorstel len op het Sowjet-plan moet komen. Het is duidelijk zei hij, dat de Rus sen het voorstel om van Berlijn een vrije stad te maken slechts als een overgangsoplossing zien, cn dat zij eigenlijk West-Berlijn als 'een deel van Oost-Duitsland beschouwen. Volgens Brandt laten slechts wei nig Berlijners de moed zakken. Over het algemeen is de geest kracht van de bevolking even groot als tijdens de blokkade van 1949, zei hij. Burgemeester Bi'andt zal hoogstwaarschijnlijk in Wash ington overleg voeren jongste Sow jet nota. Brandt zal zijn reis vandaag met de Ameri kaanse ambassadeur inWest» Duitsland, David Bruce, bespre- ken. Opgelucht In politieke kringen te Bonn is men zeer opgelucht door het communiqué van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken waarin de Russi sche voorstellen aangaande Berlijn van de hand worden gewezen. De verklaring, dat de V.S. geen eenzijdi ge opzegging door de Sowjet-Unie Van haar verplichtingen in Berlijn kunnen aanvaarden, neemt alle onze kerheid weg welke werd veroorzaakt door uitlatingen van minister Dulles op zijn jongste persconferentie, zo werd gezegd. Een woordvoerder van de Sowjèt- Russische ambassade in Oost-Berlijn verklaarde vrijdag dat de toestand „zeer ernstig en ingewikkeld" zou worden als de westelijke mogendhe den de Sowjet-voorstellen ten aan zien van Berlijn zouden verwerpen. Hij zei aan Duitse journalisten in antwoord op gestelde vragen* dat het westen, na het verstrijken van de ge stelde termijn van zes maanden voor het liquideren van'het bezettingsre gime in Berlijn, vergeefs bij de Sow jets zou aankloppen. Het werd niet verwacht dat het hoofdkwartier van de Sowjetrussische commandant in Oost-Berlijn voor hét verstrijken van de zes maanden geheel opgeheven zou zijn. Baby te vondeling gelegd. Politie heeft drie arrestaties verricht Op zaterdag 22 maart werd in een portiek te Amsterdam een pasgebo ren jongetje gevonden, dat te vonde ling was gelegd. In verband hier mede heeft de politie te Leeuwarden drie arrestaties verricht. De arrestanten die vrijdagmorgen voor de officier van justitie zijn ge leid zijn de 25-jarige M. S. J. T. v. D., de moeder vanhet kindje, haar vader de 48-jarige J. v. D en h'aar moeder, de 48-jarige T. v. D. VDe V, allen uit Leeuwarden. Voorts is bij deze zaak 'betrokken de 45-jarigé J. P.. t)ë Leeuwarden, dié,'reeds uit-an deren hoofdeis gêdettneeM. Het fce vondeling leggen is gebeurd door de grootvader van het jongetje. Twee slachtoffers afkomstig uit Koewacht (Van een correspondent). In de nacht van donderdag op vrijdag heeft een tragisch onge val in de Nieuwe Marinehaven te pen Helder het leven geëist van vier menden, die een bingo- avcfod hadden bijgewoond aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De bestuurder van een kleine auto, de 39-jarige uit Koewacht afkomstige sergeant konstabel J. M. C. Steenaert, moet zich (waarschijnlijk door de dichte mist misleid) bij het wegrijden vergist hebben. Om kwart over een zag de wacht aan boord van de kruiser tot zijn ontsteltenis de auto in de verkeerde richting optrekken. Enkele secorideiï later dook het wagentje van de vier meter hoge krilisersteiger het inktzwarte havenwater in. Uit een remspoor, dat de auto achterliet, kan worden afgeleid dat de bestuurder zijn vergis sing te laat heeft ontdekt. Onmiddelijk werd alarm geslagen aan boord van de kruisers „Dé Ruyter" en „de Zeven Provinciën". Marine mannen sprongen de auto na. De kwartiermeester H. D. van Zanden wist een diepte van zeven meter te be reiken. Maar hij kon de auto niet vin den. De haven is ter paatse 12 meter diep. Intussen was een duikploeg van de Koninklijke Marine ter plaatse aan gekomen. Een half uur nadat het on geluk was gebeurd, had men het wa gentje reeds boven water gehesen. Het bleek dat de voorruit verbrij- De Italiaanse humorist en tekst-dich ter Renato Rascel wordt hier om ringd dóór een internationaal gesel schap van charmante dames uit 12 landen, die voor de Italiaanse Radio in Rome, allemaal in haar eigen taal het liedje „Arri Vederci Roma" sin- gen. Vierde van links is de Neder landse Jopie Onstee. Bankinstelling voor paar ton benadeeld. De politie van 's-Gravenhage heeft aangehouden de 81-jarige L. J. van B., die wordt verdacht van benade ling van een middelgrote bankinstel ling tot een bedrag van een paar ton, door middel van valse wissel brieven. Van B. wordt door de politie in bewaring gehouden. Mysterie omhult de identiteit van de dame-in-het-zwart, die dezer dagen te Londen op een veiling van antiek kwam, 35.700 pond voor een schrijfta fel betaalde cn binnen anderhalve mi nuut na haar komst weer verdween. De Louis Quinze-bafel met inlegwerk was het pronkstuk van de veiling van 26 stuks meubilair uit de nalatenschap van baron Llangattock. De opbrengst van de tafel was een wereldrecord. De kavel werd ingezet op 8000 guineas en een 9nel duel ontwikkelde zich tussen antiquair Frank Partridge en een employé van het veilinglokaal Christies, die namens de geheimzinni ge dame bood. Bij 31.000 guineas viel de hamer. Maar toen beweerde Par tridge dat de veilingmeester zijn bod van 32.000 guineas niet had opge merkt. Het bieden werd toen voort gezet. Toen de tafel tenslotte voor 85.700 pand was toegewezen aan. de employé van Christies, knikte de da me-in-het-zwart namens wie hij gebo den liad hem toe en verdween zij snel. De ironie wil dat de tafel al dertig jaar in een stal had gestaan en dat de man die hem gemaakt heeft fail liet was toen hij stiei-f. De tafel is ge maakt door Jean Frangois Oeben, ka- binetmaker van Lodewijk XV. In zijn soort zijn er slechts zes op de wereld. Een er van bevindt zich in het Lou vre, nog een is eigendom van de Ame rikaanse oliemagnaat Paul Getty, en nog een werd twee jaar geleden in Parijs, door de Amerikaanse oliemag naat Wrightsman gekocht voor 183.000 gulden. De schrijftafel en het andere meubi lair werden in een stal opgeslagen, nadat baron Llangattock in 1916 ge sneuveld was. Twee jaar geleden werd alles uit de stal gehaald en tenslotte gaven de executeurs testamentair op dracht tot veilen. GROTE BELANGSTELLING VOOR VLASSERSDAG Meningsverschillen traden in forum aan het licht HET IS de Zeeuvvs-Vlaamse vissers gisteren wel grondig op het hart ge drukt: willen zij de crisis, waarin hun bedrijven zich thans bevinden, te boven komen, dan zullen zij moeten samenwerken. Samenwerking en nog eens: samenwerking! Ziedaar het thema dat op deze in hotel Rotterdam te Temeuzen gehouden vlassersdag de deelne mers bij voortduring wérd voorgehouden. En daarbij werden soms woor den gebruikt, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Met name drs. J. G. Neeteson, vroeger verbonden aan het Produktiviteitscentrum voor de vlasindustrie, nam géén blad voor de mond: hij verklaarde door zijn contacten met de vlassers er nu wel achter gekomen te zijn, dat de vlasser „een primitief wezen is, die op gevoel werkt, individualist is en in paniek raakt als er ergens op de markt bepaalde geruchten de ronde, doen....." Deze nogal duidelijke opmerking die drs. Neeteson overigens in alle vriendelijkheid debiteerde en boven dien van enkele theoretische beschou wingen voorzag werd gemaakt tijdens het forum van deze dag, dat vele wagen moest beantwoorden. Des heren Neetesons woorden lokten vanzelfsprekend reactie uit, maar merkwaardig genoeg niet in de goed- bezette zaal, doch op het podium. Een lid van het forum, de heer R. van Acker lid van de kamer van koophandel en voorzitter vaxi een eigen vlassersbond hield namelijk een uitvoerig betoog, waarin hij de Neeteson-theoriën volstrekt van de hand wees en daarbij verzekerde, dat de huidige crisis in de vlasserswereld helemaal niet is te wijten aan de vlassers zeif, maar aan het ontbre ken van allerlei protectionistische re geringsmaatregelen, zoals b.v. exT port-contigentering, die Frankrijk wel heeft. Voorts speelde naar zijn mening het betere vakmanschap van de Belgen een rol. Maar de woorden van de beer Van Acker bleven evenmin kri tiekloos. Het was Aardenburgs burgemeester en Kamerlid Sjef van Dongen secretaris van de R.-K. Zeeuws-Vlaamse vlassers- bond, een andere organisatie dan die van de heer Van Acker die de aanval inzette. Hij hield een vlammend betoog: „Ilt ben stom verbaasd, meneer de voorzitter, over de woorden van de heer Van Acker. En ik protesteer ten stel ligste tegen de voorstelling, als zouden de Belgen vakbekwamer zijn dan de Nederlandse vlassers. En voorts zouden we toch wel op een hellend vlak komen als we in Nederland inderdaad tot protecti onistische maatregelen zouden overgaan!" De heer Van Dongen was overi gens niet zo geschrokken van de ongezouten woorden, die drs. Nee teson had gebruikt: „Ik ben het er voor de volle honderd procent mée eens!" verzekerde de burge meester. Maar hij voegde er aan toe, zich blijkbaar het toch inder daad wel onvriendelijke „primi tieve wezen" herinnerend: „al kan men over de woordkeus natuur lijk van mening verschillen!" Twee forumleden waren het dus op deze vlassersdag niet met elkaar eens, hetgeen wellicht er een symp toom van was, dat de Zeeuwse vlas serswereld niet bepaald uitmunt door eenheid. Er viel nog een dergelijk symptoompje vast te stellen, name lijk toen een der forumleden wees op de noodzakelijkheid van goed vakonderwijs. De heer Van Acker greep bij dit punt de gelegenheid, met beide handen aan om uitvoerig uiteen te zetten, waarom hij destijds als raadslid van Sint Jansteen tégen subsidieverlening aan de vlassers- school van Koewacht had gestemd.... De voorzitter van het forum, mr. dr. A. J. J. M. Mes, liet dit gedul- (Zie slot pag. 2 kol. 2) De kleine auto, waarmede vier per sonen het water inreden en verdron ken, wordt geborgen zeld was. In de auto vond men drie inzittenden. Aan boord van de sleep boot Berkel heeft men nog gepro beerd, met behulp van een zuurstof koffer en kunstmatige ademhaling de bestuurder, sergeant Steenaert, tot bewustzijn te brengen, maar tever geefs. Ook de beide alidere inzitten den, twee vrouwen, bleken niet meer te redden te zijn. Daar de wacht op de „De Ruyter" vier personen had zien instappen, daalde opnieuw een duiker af naar de havenbodem. Om kwart over drie bracht hij het vierde slachtoffer bo ven. In het gemeenteziekenhuis identifi ceerde de Koninklijke Marechaussee de vier personen. Het bleken te zijn de sergeant Steenaert en zijn even eens in Koewacht geboren 33-jarige echtgenote mevrouw C. J. Steenaert- van de Bilt die drie jonge kinderen nalaten de 36-jarige echtgenote van de sergeanfc-torpedomaker K. Vis en de 20-jarige mei. Pia Coster. Zij waren alle woonachtig in Den Helder. KORTE PREDIKATIE ADVENT. Troost, troost mijn volk zegt uw God. Jesaja 40 1. Hebben wij troost nodig? Ja, som migen onder ons, die verdriet hebben of moeilijkheden, natuurlijk wel, maar de anderen? De meesten van ons wonen in een huis, dat wij naar onze smaak zo gezellig mogelijk ma ken, wij zijn goed gekleed, onze kin deren lopen er netjes bij, wij eten er goed van, wij hebben op zijn tijd on ze pleziertjes. Als het zo uitkwam, zouden wij natuurlijk best de geluk kige willen zijn, die een of andere grote prijs in de wacht sleept, want dan kon er ineens nog heel wat meer! Maar wat moeten wij met troost van God beginnen? En met wat daar ver der volgt: dat de lijdenstijd van hetr volk volbracht is en zijn ongerechtig heid geboet. Dat slaat toch niet op ons? Het is de vraag, of het oorspronke lijk zoveel aannemelijker was voor de mensen, tot wie deze woorden het eerst gesproken zijn. Jaren geleden was Jeruzalem verwoest en het grootste deel van de bewoners in ballingschap gevoerd. Dat was eerst heel erg geweest, maar je kan niet blijven treuren! Je moet. verderer moet eten zijn en kleren en na een paar jaar zijn ze er weer aardig bo venop. Als iedereen zowat gewend is, komt de profeet met zijn woord van troost, dat inhoudt de belofte van Gpd om een nieuw begin met Zijn volk te maken. Hij komt om Koning over hen te zijn. Alsof ze daar op zaten te wachten! Alsof wij daarop zitten te wachten! Je kan toch zien, dat zo'n profeet het leven en de mensen niet ziet zoals ze zijn! Maar is die profeet niet de man, die Gods Woord tot de mensen brengt? Zou God ons dan niet kennen? Of kent Hij ons beter dan wij onszelf? Zou Hij weten, dat ondanks alles ons hart hunkert naar Hem, die ons leven wel moet oordelen als een leven in ongerechtigheid, omdat er voor Hem praktisch geen plaats is? Weet Hij, dat wij toch Zijn troost wdig heb ben, dat Hij onze ongerechtigheid verzoent, als Hij komt in Christus om onze Koning en Herder te zijn? A. H. A. BAKKER. VERWACHT... IETS LAGERS TEMPERATUREN. Overwegend droog, zwaarbewolkt en nevelig weer, met slechts enkel ver spreide opklaringen. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Iets lagere tem peraturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1