Minister Cals bereid overleg met leraren te heropenenr '"v Leraren in Little Rock staan voor lege banken Regering is niet bereid salarissen te verhogen KLANKBORD DR. SfOKMAN WIL ONPARTIJDIG COLLEGE VOOR GESCHILLEN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEEN SCHELDPARTIJEN MEER IN VAKBLADEN m (Van onze parlementaire redacteur) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen I p mr. Cals, heeft zich in de donderdag gehouden verga- y |l dering van de Tweede Kamer tijdens de verdediging v H van zijn begroting voor 1959 bereid verklaard onder 'ft j §l bepaalde voorwaarden het overleg met de leraren over rL^. 1| hun salarissen te heropenen.- Er zal zeer nadrukkelijk v"^S=5S el aan enkele voorwaarden moeten zijn voldaan. In de eer- j ste plaats zullen de leraren de goede bedoelingen en de yC eerlijkheid van de bewindsman niet meer in twijfel -Mïê f| moeten trekken en dienen op te houden met hun ver- H dachtmakingen en scheldpartijen in hun vakbladen en jÊMJgB in de tweede plaats zullen zij niet mogen eisen, dat zij \/^E3m H slechts aan de besprekingen willen deelnemen, als hun WÊmS\\ /B el salarissen worden opgetrokken tot het peil van de in M$S s 1956 verhoogde topsalarissen der ambtenaren. SM Aan de andere kpnt beperkte de minister heel sterk de betekenis van een hernieuwd overleg door uit te spreken, dat de regering het niet verant woord acht de verhoging van de salarissen, die niet rechtens geëist kan worden, toe te staan. Het gaat de bewindsman hierbij niet om de grootte van het met de salarisverhoging gemoeide bedrag van ongeveer Z/i mil joen gulden overeenstemmende met het bedrag, dat een verhoging van de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs zal vergen. De verhoging past nu eenmaal niet, aldus de minister, in het algemene salarisbeleid van de regering. Mr. Cals heeft zijn salarisbeleid nog al emotioneel en soms zelfs duidelijk geprikkeld verdedigd. Hij verlangde, dat de leraren ervan uitgaan, dat hij eerlijke bedoelingen heeft. Hun bla den hebben menigmaal blijk gegeven van het tegendeel. Er is in gespro ken van verdachtmakingen, beledi gingen en vuile taktiek. Onder deze omstandigheden vond de minister, dat hem elk gesprek onmogelijk ge maakt wordt. In een behoorlijk kli maat was hij bereid de onderhande lingen té vervolgen. Als de regering de eisen der lera ren niet kan inwilligen, dan heeft zij. daarvoor eerlijke en doorslag gevende redenen, zo verzekerde de bewindsman. Zij liggen buiten het onderwijs en buiten de waar dering voor de arbeid van de le- Zeer kwalijk nam de minister het de leraren, dat zij na het afbreken van de onderhandelingen in het georgani seerd overleg hun actie in het publiek voortzetten en dat zij zich niet ont- Prïnses IAliane van België viert vandaag haar Jflste ver jaardag. WAT ZE ZEGGEN. De Britse politi cus Lord Salisbury: „Velen, die zich in de politiek handarbeiders noemen, zijn in werkelijkheid alleen maar werktuigen". Jules Romains: „Voor veel Fransen is de politieke overtui ging alleen maar een kwestie van gewoonte". FAMILIAAR. Het Britse Lagerhuis was woensdag verdiept in 'n waardig debat over de buitenlandse politiek toen van de publieke tribune een schrille kinderstem riep „Dag Opa!" De vier jaar oude kleinzoon van de afgevaardigde Philip Noel-Balier had zijn grootvader opgemerkt toen deze voor het stellen van een vraag was opgestaan van zijn zetel. zien ten aanzien van de regering de kwalificatie boerenbedrog te gebrui ken. Nogmaals: de lucht moet eerst geklaard zijn voordat weer van eni ge toenadering sprake kan zijn. De kwestie van de salarissen van de leraren bij het lager nijverheidson derwijs zal de bewindsman in het ge organiseerd overleg bréngen, zo zegde hij toe. Dat zal geschieden zo dra het koninklijk besluit verschenen is, dat één algemene commissie voor georganiseerd overleg voor alle on derwijszaken instelt. Dit K.B. is nog voor het einde van het jaar te ver wachten. MINISTER CALS ....eerlijke redenen.,... Wat de propagandacampagne „kies een loopbaan bij het onderwijs" be treft. zei de minister dat hij in voor komende gevallen voor radiopraatjes graag gebruik zal maken van door de omroepverenigingen beschikbaar te stellen zendtijd. De minister gaf te kennen, dat in de leeftijdsgroep van 25 tot 65 jaar nog nooit zoveel mensen het leraarsbe roep gekozen hebben als in de laat ste tijd. Het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs hoopte de bewindsman nog deze parlementaire periode in het staatsblad te krijgen. Volgende week dinsdag zet de be windsman zijn rede, die donderdag al bijna 3',i> uur heeft geduurd, voort. Geen strafvervolging in Utrechtse studentenrel. De officier van justitie bij de recht bank te Utrecht, mr. W. H. Overbeek heeft medegedeeld'dat hij geen aanlei ding heeft gevonden om een straf vervolging in te stellen in verband met de strubbelingen die op 25 sep tember hebben plaats gehad tussen politie en studenten op het Lucas bol werk te Utrecht. Moestopo: volgend jaar bevrijding West-Irian Het Indonesische „Nationale Front voor de bevrijding van West.Irian'' staat klaar om volgend jaar tot actie over te gaan. Dit heeft de plaatsver vangende voorzitter van dit front, brigade-generaal Moestopo, die tevens plaatsvervangende stafchef is, giste ren verklaard te Medan op Sumatra, waar hij op liet ogenblik rondreist om nieuwe afdelingen van het natio nale front op te richten. Op een vraag, of dit betekent, dat er volgend jaar een gewapende aanval op Nederlands Nieuw Guinea gedaan zal worden, antwoordde de generaal: „Dat is een kwestie waarover staf chef Nasoetion te beslissen heeft. Wij zijn slechts de uitvoerders van zijn bevelen". Verder merkte hij nog op, dat bezien uit militair oogpunt, West- Irian gemakkelijker te veroveren is dan de oude rebellen-hoofdstad op Ce lebes, Menad KWESTIE-LERARENSALARISSEN (Van onze parlementaire redacteur). Dr. Stokman van de K.V.P. heeft donderdag in de Tweede Kamer tijdens de beraadslagingen over de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen voor 1959 het denkbeeld geopperd om het georganiseerd overleg met een onpartijdig college voor geschillen uit te bouwen. Hij deed dat om voortaan een onverkwikkelijke gang van zaken als met de salarissen der leraren te voorkomen. Het college zou samengesteld moe ten worden uit vertegenwoordigers van de overheid, ambtenaren en des kundigen op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de laatstgenoemden te benoemen door de regeringsvertegenwoordigers en de Tweede Kamer op voordracht van de ambtenaren. Op dit college moet beroep gedaan kunnen worden als geen overeen stemming in het georganiseerd over leg wordt bereikt. Het geeft een bindende uitspraak, waarvan de regering alleen kan af wijken op grond van duidelijk gemo tiveerde overwegingen, ontleend aan het algemeen belang. De motieven deelt het college aan de Staten-Ge- neraal mee. Afwijking op grond van liet algemeen belang achtte dr. Stok man mogelijk bijvoorbeeld als de be slissing van het college zeer grote uitgaven zou vergen. De heer Stokman dacht dat de sfeer in het georganiseerd over leg zou worden verbeterd. Hij was zich ervan bewust, dat zo'n regeling niet alleen het onder wijs raakt, maar ook de ambtena ren. De heer Toxopeus van de .V.V.D. zet ten al dadelijk een domper op het door de r.-k. afgevaardigde verde digde denkbeeld. De heer Toxopeus achtte het onjuist, dat het college de salarissen vaststelt, want daarop konvt het neer. De regering behoort de "salarissen te bepalen. Bovendien vreesde mr. Toxopeus dat herhaal delijk salariskwesties in de Tweede Kamer gebracht zullen worden, waar zij juist niet thuis behoren. Voor het overige is door een aantal afgevaardigden met vuur gepleit voor de verbetering ook van de sala rissen van de leraren bij het lager technisch onderwijs en van de kleu terleidsters. Men drong aan op ver snelde scholenbouw, eventueel doot* toepassing van de systeembouw. Prinses Irene brengt bezoek aan „Prinses Irene". Prinses Irene zal op donderdag 4 de cember een bezoek brengen aan het 13de bataljon garde fuseliers „Prinses Irene", dat gelegerd is in de Westen berg kazerne te Schalkhaar. De in Hamburg genotnen beslissing van de Internationale Organisatie' van Verladers en Transportarbeiders om met ingang van 1 december a-s. de schepen, die onder goedkope vlag varen, te boycottey heeft in Griekse scheepvaartkringen grote opschud ding veroorzaakt. De eigenaren van 1000 schepen, voor het merendeel Grieken, zijn hierdoor voor een moei lijke beslissing geplaatst. De bovenste foto toont enkele van de tientallen schepen, die zijn opgelegd in de Griekse haven Piraeus, in af wachting van een ontwarring van het probleem. Op de onderste foto ziet men hoe de heer Manthos Pe- tfoulis, secretaris-generaal van de Panhelleense Maritieme Federatie fmidden), tijdens een vergadering in Piraeus, de toestand uiteen zette. Mendès-France is als burgemeester afgetreden Pierre Mendès-France, één der voor naamste niet-commnnistisehe tegen standers van premier De Gaulle, die in de eerste ronde van de parle mentsverkiezingen werd verslagen, heeft donderdag ontslag genomen als burgemeester van Louviers, een stad van ruim tienduizend inwoners in het departement Eure. In een vraaggesprek met het linkse blad '1 „Express" heeft Mendès- France verklaard, dat hij „vier jaar lang het voorwerp van aanhoudende aanvallen en laster" is geweest, die op de duur hun uitwerking op de kie zers van zijn district niet konden missen. Voorts weet hij zijn neder laag aan de algemene neiging van de huidige Franse politiek. Zij houden vergadering, lezen, schrijven en gaan weer weg 's Morgens op iedere werkdag parkeren de leraren van Central High School hun auto's voor liet gebouw en gaan naar binnen. Zij houden eerst een leraarsvergadering en begeven zich dan elk naar zijn lokaal. De banken zijn keurig gewreven, de lokalen gestoft, de natuur- en scliei- kundclaboratoria zijn gereed voor het houden van proeven. Kortom alles staat klaar voor het onderwijsmaar er zijn geen leerlingen. Sinds in Little Rock de openba. re middelbare scholen, die op bevel voor blanken en negers toegankelijk moeten zijn, wer- de ngesloten, is het er wonder lijk met het onderwijs gesteld. Jack Fox, verslaggever van United Press International heeft de stad in Arkansas, die al zovele malen in het middel punt der belangstelling heeft gestaan door de rassenkwestie, dezer dagen bezocht. De leraren zitten achter hun ta fels in lege leslokalen. Zij werken wat in hun vak, lezen een boek, schrijven een brief of kijken uit het raam. Tot de schooltijd voor bij is en zij huiswaarts kunnen keien. Zo is het er iedere dag in Central High School en in de drie andere openbare middelbare scholen van Little Rock, sinds men besloten heeft die scholen voor de leerlin gen te sluiten liever dan blank en zwart tegelijk toe te laten. De 3700 leerlingen zijn uiteen gesto ven. Sommigen vindt men terug in een oud weeshuis, niet ver van Central High School, waar de Particuliere Middelbare School, niet onderhevig aan de intergra- tiewet, thans gevestigd is. Onge veer 500 leerlingen ontvangen hier onderwijs van 34 leerkrachten, ten dele gepensioneerde leraren1, ten dele beginnelingen, want de 175 leraren van de openbare middelba re scholen mogen krachtens rech telijk besluit daar geen les geven. Driehonderd andere jongens en meisjes krijgen particulier onder wijs in een zondagsschoolgebouw van de Methodistenkerk. "Verder zijn er nog enkele honderden leer lingen naar een particuliere school van de Baptisten getrokken en enige tientallen naar een episco pale school. Weer anderen gaan nu naar klei ne scholen in naburige plaatsen, of zijn naar ooms en tantes in an dere delen van Amerika gestuurd om daar hun opleiding te vol tooien. Er zijn er ook die thuis blijven en schriftelijke cursussen volgen, of de studie voorlopig maar helemaal hebben gestaakt. Van de ongeveer 700 negers, die voor middelbaar onderwijs in aan merking komen, gaan er een 250 op negerscholen elders. De rest ontvangt geen onderwijs. De gemeente Little Rock betaalt trouw de salarissen uit van de zonder werk geraakte leraren, die slechts nu en dan eens invallen op scholen lager dan middelbaar on derwijs. Dat kost de stad een 20.000 dollar per week. De man die de particuliere mid delbare scholen heeft opgericht, W. C. Breshears, is voormalig hoofd van een lagere school en in specteur van het onderwijs in de staat Texas. „Het was alsof er een ramp had plaatsgevonden in Little Rock, waardoor alle schoolgebouwen wa ren vernield en waarbij alle leer krachten waren gesneuveld", zegt hij. Hij is er trots op dat hij, on der die omstandigheden, tenminste nog een deel van de jeugd onder wijs heeft kunnen verschaffen. De voetbalploeg van Central High School heeft het competitie pro gramma verder gespeeld. De spe lers konden niet naar een particu liere school gaan, wilden zij „Cen- tral High" blijven vertegenwoor digen. Zij hebben het voetballen toen maar voor de studie laten gaan. Het Wereldgebeuren „Vrije stad" I' n de tijd dat hij zijn Russische vaderland bij de Verenigde Naties I vertegenwoordigde, heeft Andrei 1 Andreyewitsj Gromyko de bijnaam „Njet-man" gekregen. Strikt in over eenstemming met de orders die hij kreeg van Molotow, de toenmalige Sow jet-minister van buitenlandse za- I ken, liet hij bij allerlei gelegenheden I het beruchte Russische veto horen. Inmiddels is Molotow vorig jaar uit 1 de gratie geraakt en het is nu prak- tiscn alleen premier en partïjsecre- talis Nikita S. Kroesjtsjew die de dienst uitmaakt. Gromyko, die zijn snelle opklautering in de Sowjet-re- gering aan zijn nauwgezette plichts- betrachting te danken heeft, werd j vorig jaar minister van buitenlandse zaken als opvolger van Sjepilow, de man die in 1955 in de plaats van Mo lotow was gekomen maar in 1957 ook I een politieke buiteling maakte en uit zijn partij- en regeringsfuncties werd i gezet. Gisteren heeft Gromyko, terug gekeerd van een reis naar Oost- Duitsiand, een nota over de toe komst van Wesl-Berlijn overhandigd aan de Amerikaanse, de Britse en de Franse ambassadeur in Moskou en aan een vertegenwoordiger van West- Duitsland. Zij bevatte voorstellen om van West-Berlijn een vrije stad onder toezicht van de Verenigde Naties te maken, met een eigen bestuur, maar zonder de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingstroepen die er nu zijn. Deze voorstellen had men niet ver wacht. Wel was bekend dat de Russen aan stalten wilden maken om het gezag over hun Berlijnse zone geheel in handen te stellen van de Oostduit sers. Kroesjtsjew had onlangs de nieuwe spanning om Berlijn doen onstaan door bekend te maken dat de Russen van plan waren hun troepen uit de Oostzone van Berlijn terug te trekken. Men kreeg toen de indruk dat het de bedoeling van de Russen was. de wes telijke mogendheden inclusief West- Duitsland te dwingen tot officiële er kenning van het Oostduitse mario nettenregime. Zo'n erkenning heeft het westen altijd geweigerd ömdat het maar één Duitsland erkennen wil en dan kiest voor het deel dat inder tijd door de westelijke geallieerden werd bezet, waar nog geallieerde troepen worden gelegerd en waar een parlement langs de weg van demo cratische verkiezingen wordt be noemd. Voor hereniging van Duits land stelt het westen de eis die in het westelijke deel van het land al auto matisch werd ingewilligd: vrije alge mene, verkiezingen waarvoor niet, zo als bij de onvrije verkiezingen in Oost-Duitsland, maar één kandida tenlijst kan worden ingediend. Maar de nota die Gromyko gisteren aan de westelijke ambassadeurs over handigde, gaat verder. Niet alleen is het de bedoeling van de Russen, d» Oostduitse communisten te rugge- steunen in hun streven naar erken ning voor hun regime, maar zij „kun nen de toestand in West-Berlijn, die haar rechtmatige belangen, haar vei ligheid en de veiligheid van andere socialistische landen schaadt, niet la ten vooztbestaan". Weinig elegant is Kroesjtsjews eis, dat er binnen een half jaar overeenstemming over deze kwestie moet zijn. In dat halve jaar kunnen de westelijke geallieerden naar Kroesjtsjews opvatting blijk baar weinig anders doen dan zich ge leidelijk aan bij de Russische beslis singen neerleggen. Die beslissingen zijn immers in principe al genomen, waarbij de garantiebepaling „onder toezicht van de Verenigde Naties" de gemoederen moet sussen. Maar de geallieerden zullen bij hun beraad over deze voorstellen onge twijfeld in aanmerking nemen, wat Ruslands houding ten opzichte van het optreden der Verenigde Naties in veel gevallen is geweest. Niet alleen heeft Gromyko persoonlijk vaak „njet" gezegd in gevallen dat een op rechte wens tot het treffen van op bouwende regelingen alleen uit een positieve houding had kunnen blijken, maar nog onlangs kantten de Russen zich tegen de voorstellen om aan die Vei'enigde Naties een permanente po litiemacht te verschaffen. De aanwe zigheid van zo'n politiemacht in een dooi Amerikaanse. Britse en Franse troepen verlaten Berlijn zou de bur gers van die stad misschien nog enig gevoel van veiligheid verschaffen. Maar in de toestand die in de plan nen van Kroesjtsjew wordt voorzien, is er alleen maar een theoretische garantie en bestaat groot gevaar dat de rollen worden omgekeerd: het westen en de inwoners van Berlijn zouden beducht worden „voor hun rechtmatige belangen en voor hun veiligheid". Men herinnert zich, hoe de Russen de Verenigde Naties eigenmachtig el ke bevoegdheid ontzegden in het Hon gaarse drama. Ook die Hongaarse kwestie zal ongetwijfeld in de over wegingen worden betrokken als er een half jaar aanbreekt van denken en praten over de Russische visie op Berlijn. ANDREI GROMYKO niet meer njet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3