PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Sowjet-Unie wenst van WEST-BERLIJN onafhankelijke vrije stad te maken Burgemeester Brandt: .onaanvaardbaar" Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie zit inde knel Russische nota aan westelijke grote drie ZES ZEESLEPERS TRACHTEN ZWITSERSE „NY0N" TE BERGEN Vand aag... 201e jaargang - no. 281 Dagblad, uitgave van de üirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rleven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Sowjet-Unie heeft donderdag het bezettingsstatuut van Berlijn en alle overeenkomsten betreffende de be zettingszone in Duitsland opgezegd. Dit is meegedeeld in een nota, die de Russische minister van buitenlandse za ken te Moskou aan de ambassadeurs van de westelijke grote drie heeft overhandigd. In deze nota wordt voor gesteld van West-Berlijn 'n vrije stad onder toezicht van de Verenigde Naties te maken met een eigen bestuur. De vrije stad" zou geheel onafhankelijk moetenzijn. Als Aan Oost-Duitsland soevereiniteit over verbindingswegen toegezegd In dit verband wordt aangenomen, dat Oost-Duitsland volkomen han delingsbevoegd is in kwesties, die haar gebied betreffen, dat wil zeggen haar soevereiniteit uit te oefenen te land, ter zee en in de lucht, aldus de nota. Premier Kroesjtsjew heeft donderdagmiddag op een persconferentie met nadruk bevestigd, dat de Sowjet-Unie zes maanden lang niets zal on dernemen om- aan de huidige status van Berlijn Iets te veranderen, als zij daartoe niet wordt genoodzaakt door „ongewenste stappen" van de andere mogendheden. Hij verklaarde dat de Sowjet-Unie zich door niets van de uitvoering van haar plan met Berlijn zal laten afbrengen. In de nota aan de Verenigde Sta ten vraagt de Sowjet-Unie verder om terugtrekking van alle N.A.V. Monumenten De Nederlandse minister van on derwijs heeft vorige week een opsomming laten verschijnen van de monumenten, die in Neder land gerestaureerd worden of die in aanmerking dienen te komen voor restauratie. Dat is een reusachtige lijst van oude gebouwen, kastelen, kerken, patri ciërshuizen, stadswallen enz. enz. Ook voor Zeeland staat er zo een en ander op de lijst. Bij het bekijken van die opsomming schrikt men wel even. Wanneer men in Nederland al het oude dat nu het oog nog boeit, maar dat meestal toch verwaarloosd is in stand zou willen houden dan zijn bedragen van honderden miljoe nen guldens nodig. Bedragen, die Nederland onmogelijk kan opbrengen, wanneer het tenmins te ook aandacht wil schenken aan de bouw van nieuwe woningen, fabrie ken enz. En wanneer het bovendien nog aan de minister van onderwijs in de komende jaren een miljard gulden beschikbaar wil stellen voor de bouw van scholen en het uitbreiden van de universiteiten. Het is volkomen begrijpelijk, dat vele mensen een warm plekje in hun hart hebben voor een oude binnenstad, waar ze als kind hebben rondgelopen. Ze zien met droefheid hoe historische gebouwen en huizen achteruitgaan. De eigenaars kunnen vaak niet de enorme onderhoudslas- ten opbrengen. Met de kastelen is het precies zo, kas teeleigenaren van vandaag zijn niet in staat deze kastelen voor verval te behoeden. Hetzelfde geldt voor een aantal ker ken, die in het verleden als machtige middelpunten van een welvarende streek of van een stad zijn gebouwd en die bij het achteruitgaan van zo'n stad of streek nog slechts de func tie van dorpskerk toebedeeld kregen. Eigenlijk betekent zo'n oude kerk een enorme last voor de hedendaagse kerkbezoekers. Moet men nu de liefde voor de oude cultuuruitingen, voor de historie van ons volk en voor de schoonheid zover laten gaan, dat men al die oude gebouwen probeert te conserveren Dat is een pijnlijke vraag, maar zij moet gesteld worden want via de be lastingbiljetten wordt het gehele ife- derlandse volk daarmee geconfron teerd. Herstel van oude gebouwen vergt niet alleen veel meer geld dan nieuw bouw, maar men komt ook voor het onaangename gevolg te staan, dat zo'n hersteld gebouw of zo'n opge knapte oude stadswijk nog maar een gebrekkige functie heeft in het jach tige leven van de 20ste eeuw. Het ergst demonstreert zich dat wel in Amsterdam, waar men de oude en bijzonder mooie binnenstad met grachten en fraaie huizen graag wil behouden, maar zichzelf in een ware noodtoestand heeft gebracht wat be treft het verkeer. Wanneer de Amsterdammers zich al dat ongerief willen getroosten en wanneer ze bovendien de grote som men willen opbrengen, die in de vorm van subsidies nodig zullen zijn om oude panden op te knappen, dan moet men daar in Amsterdam de eigen boontjes maar doppen. Elders echter zal de nuchterheid toch gebieden, dat men de kosten van de restauraties afweegt tegen het nüt en dat men zich op dit terrein een meer begrensde taak stelt. Dat be hoeft niet te leiden tot de vrijmoe digheid van de vorige eeuw toen men met verbijsterende vlotheid allerlei oude monumenten en gebouwen sloopte. Men heeft het toen wel wat te bont gemaakt en men zal het nu dus behoedzamer moeten aanvatten. Toch zal het onvermijdelijk zijn, dat de geweldige lijst van minister Cals aan een kritische schifting wordt on derworpen. Eenvoudig omdat het res taureren onbetaalbaar wordt I termijn voor het komen tot deze „oplossing" wordt een half Jaar voorgesteld. Wordt binnen die tijd geen over eenstemming bereikt, dan zal de Sowjet-Unie., die thans al nitgaat van de stelling dat vereniging van Oost- en West-Berlijn tot een hoofdstad van Oost-Duitsland juist en natuurlijk Is, met de Oostduitse regering In onder handeling treden over de van Russische zijde reeds voor. bereide oplossing. Is dit voorstel aanvaardbaar, dan zal de Sowjet-Unie op zich nemen bij de regering van de Duitse democrati sche republiek zijn goede diensten aan te wenden, en officieel contact op te nemen over Oost-Duitslands losla ten van het Warschau-pact. Daarover, zo werd opgemerkt, zijn reeds inleidende besprekingen ge voerd, voorafgaande aan de verzen ding van de nota aan de westelijke g-ote drie. e regering van de Sowjet-Unie is bereid om, tezamen met de andere landen, garanties te verlenen voor de onafhankelijkheid van de vrije stad West-Berlijn. De Sowjet-Unie heeft ook een nota overhandigd aan de Oostduitse rege ring. Daarin wordt gezegd, dat de huidige toestand in Berlijn niet lan ger kan worden geduld. 1. De Oostduitse regering zal volle dige soevereiniteit te land, ter zee en in de lucht krijgen; 2. Het Russische militaire hoofd- O.-eenheden uit West-Duitsland en gelijktijdige uittreding van dit land uit de N.A.V.O., gepaard gaande met terugtrekking van OostrDuitsIand uit het pact van Warschau. REACTIES OP RUSSISCH VOORSTEL 9r West-Berlijn afhankelijk van oostblok Volgens Westberlijnse kringen is het Sowjet-voorstel om West-Berlijn tot een „vrije stad" te verklaren, die niet aan West-Duitsland of aan an dere staten gebonden zou mogen zijn, „volstrekt onaanvaardbaar". Men acht het in deze kringen waar schijnlijk, dat de Westerse mogend heden en West-Duitsland dit voorstel zullen verwerpen. Men meent in Westberlijnse politieke kringen voorts, dat het Sowjetrussi- sclie voorstel ten doel heeft niet slechts het vraagstuk-Berlijn, docii ook het gehele Duitse probleem en eventueel internationale vraagstuk ken van nog wijdere strekking ter sprake te brengen, dit om het ge sprek over een eventuele topconferen tie weer op gang te brengen. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft gisteren terwijl hij voor de televisie sprak, het plan voor een „vrije stad" verworpen. Hij betoogde, dat op die wijze de Russi sche troepen om Berlijn zullen blij ven terwijl de westelijke troepen Berlijn zouden verlaten. Voorts zul len de verbindingen met het westen juridische, financiële en economi sche banden worden afgesneden. In de plaats daarvan zal West-Ber lijn afhankelijk worden van het oost- blok. Brandt herinnerde er aan, dat de drie Westelijken „herhaaldelijk hun plech tige uitdrukkelijke belofte hebben ge geven zich te zullen houden aan hun rechten en verplichtingen in Berlijn tot Duitsland herenigd Is en Berlijn weer de hoofdstad is. Brandt's welhaast berispende rede werd uitgesproken met volledige instemming van de Westberlijnse senaat, die vlak voor het uitspre- (Zie slot pag. 5 kol. 1) kwartier in Oost-Berlijn zal worden worden opgeheven en de Russische troepen zullen worden teruggetrok ken, aldus een bericht van de Oost duitse radio over de nota; De Russen stellen bespr< voor tussen Russische en regeringsvertegenwoordigers over kwesties die in verband staan met beëindiging van de bezettingsomstan digheden in Berlijn; 4. Oost-Duitsland zal een actieve rol móeten spelen bii het waarborgen van verbindingslijnen tussen West- Berlijn en West-Duitsland; 5. De Sowjet-regering is zich ervan bewust, dat de vestiging van de vrije stad West-Berlijn een grote concessie van Oost-Duitsland vraagt, omdat de stad geheel op zijn grondgebied zou liggen; 6. Een aanval van „Duitsers die uit zijn op revanche en Duitse militaris ten" op Oost-Duitsland of op met Oost-Duitsland verbonden landen zul len worden beschouwd als een aanval op de Sowjet-Unie en alle leden van het pact van Warschau. „Indien heethoofden aanvallen zouden ondernemen op Oost-Duitsland of met dit land verbonden staten, zal hen een „vernietigende tegenstoot" wor den toegebracht, aldus de Russische nota. Koningin ontving tablet chocolade Gemaakt van cacao uit N.-Guinea. Dezer dagen is het eerste tablet cho cola, dat in Nederland is gemaakt van uit Nederlands Nieuw-Guinea afkomstige cacao, aan de konin gin aangeboden. De cacao komt van het eiland Japen, waar in het ontwikkelingsplan de nadruk ligt op de aanplant daar van. De ontginning en aanplanting wordt gemeenschappelijk verricht door een groep Papoea's In een daarvoor uitgekozen gebied. Daar na wordt het bewerkte areaal in gedeeld in individuele percelen ter grootte van ongeveer twee ha, In het begin van dit jaar besloeg het cacao-areaal een oppervlakte van 175 ha. Gebleken is. dat de cacao ln deze streken sneller dan normaal vrucht draagt. De eerste oogsten van een nog onvolgroeide aanplant waren gunstiger dan die van volwassen planten in andere streken van de wereld. Monsters van de aanplant zijn in Nederland onderzocht op kwaliteit en gunstig beoordeeld. Van deze cacao zijn enkele tablet ten gemaakt, waarvan het eerste aan de koningin is aangeboden. In Brussel hebben studenten van de Vrije Universiteit een demonstratie gehouden tegen het bewind van Franco in Spanje. De manifestatie had zich zullen afspelen voor de Spaanse ambassade, maar de politie hield de studenten op een afstand, slechts één delegatie kon zich naar de ambassade begeven. De bovenste foto laat zien hoe een al te luidruch tig student werd ingerekend. De on derste foto toont een grote groep de monstranten met spandoeken in de buurt van de ambassade. NADAT EXPLOSIEVEN WAREN GEBRUIKT Schip wordt naar New-Castle gebracht Nog meer sterke zeesleepboten heb ben Nederlandse bergers uitgestuurd ter berging van 't Zwitserse motor schip „Nyon" (5058 t.) dat op 15 no vember op de rotsen bij St-Abb's aan de Schotse oostkust is gestrand. Ook springstoffen zullen er aan te pas ko men om het achterschip van de „Nyon" van de rotsen vlot te trekken. Nadat eerst was getracht het gehele schip met behulp van sleepboten en zware bergingspompen vlot te krij gen, is het schip in het weekeinde van 22 en 23 november met behulp van snijbranders achter de brug in tweeën gesneden. Het was niet moge lijk het gehele schip vlot te brengen Bij de tiende Sint-Nicolaasveiling te Krabbendijke werd niet alleen de gouden medaille door de heer W. G. van Nieuwenhuijze uit Waarde ge wonnen, maar ook de eerste wissel beker van de gemeente Krabbendij ke, die hier aan een van de leden van het winnende .bedrijf wordt overhan digd door burgemeester L. Cnossen van Krabbendijke (geheel rechts). Tweede van links is de heer S. G. Nooteboom, directeur van de veiling krabbendijke en Omstreken". (Foto P.Z.C.). Vandaag een studiedag in Terneuzen Vele malen reeds hebben wij aandacht gevraagd voor de Zeeuwse, dat is praktisch ge sproken de Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie. Men mag haar wel een van de boeiendste be drijfstakken van onze provin cie noemen, eeuwenoud in tradi tie, één van de weinige land bouwindustrieën in dit agra risch gewest en werk biedend aan vele honderden arbeids krachten. Bron ook van een ge zonde zelfstandigheidskracht en van zeden en gewoonten, die nog niet of weinig zijn aange tast door zo veel dat in onze tijd naar gelijkschakeling dringt. Vandaag wordt in Terneuzen een studiedag gehouden, waar de Zeeuwse vlassers met elkaar hun problemen zullen bespre- ken.En die zijn vele en zij zijn bovendien urgent! Er moet snel iets gebéuren! De belangstelling voor de vlasserij van het laatste jaar is niet zo bij zonder plezierig. Wanneer zelfs een modern geleid bedrijf als de coöpe ratieve vlasfabriek Dinteloord te kennen geeft, dat de toestand zeer précair is en vele personeelsleden ontslaat, bewijst dat toch wel iets. Aanleiding tot deze crisissituatie is de Russische dumping met vlas, waardoor met overheidssteun de Westeuropese markt beneden de kostprijs wordt overvoerd en ont wricht. In zo'n geval ziet men al tijd dat nog meer kwaaltjes naar buiten treden. Het Kabinet bemoeit zich, daartoe aangezet door enige Tweede Kamer leden met name de heer J. van Dongen, secretaris tevens van de R.-K. Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond persoonlijk met deze zaak. Het heeft aan de Economisch Technolo gische Instituten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland opgedra gen over de situatie te rapporteren en aanbevelingen tot verbeteringen voor te stellen. Op grond van dit rapport, dat op de departementen zeer gunstig is ontvangen, is men thans doende inderdaad tot die ver beteringen te komen. De belangrijkste maatregel is het verlenen van een tijdelijke over heidssubsidie van f 160 per ha, welke aan de vlasnijverheid ten goede komt en als vlasbewer kingspremie bekend staat. De tij delijkheid van de subsidie is van zelfsprekend een bedrijfstak moet zich op de duur zelf bedrui pen en wijst er tevens op dat de vlassers zelf ook iets moeten doen. Vandaar dat de regering voorwaarden heeft gesteld. Er is iets mis! Deze voorwaarden betreffen de be drijfsvoering zelf en de organisatie der vlassers. Bij produktiviteits- metingen bleek het opbrengstvermo gen per bedrijf enorm uiteen te lo pen. Zo liggen de totale bewerkings- kosten repelen, roten en zwinge len in het slechtste bedrijf 85 boven die van het beste bedrijf. Bij het repelen apart scheelt dit zelfs 145 en bij het roten 136 In alle bedrijfstakken doet dit ver schijnsel zich natuurlijk voor, maar dan in zeer geringe mate. Hier is dus iets mis. Ook de financiering van de vlasse- rijen is een probleem geworden, nu de mechanisatie zo hoge kosten met zich meebrengt en de voorraad-fi- nanciering veel meer geld vraagt. Door dit alles zit men op veel ho gere vaste lasten die ook betaald moeten worden als de zaak stil (Zie slot pag. 2 kol. 5) houdt het koninklijk ge- aootschap voor landbouwweten- schap in de aula van de land- s Douwhogeschool te Wageningen onder leiding van dr. S. L. Mansholt een studieconferentie over de landbouw in de E.E.G. viert prinses Liliane van M België haar 41e verjaardag. ff liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii met de 2400 p.k. van de Nederlandse sleepboten „Simson" en „Hector" en de 2000 p.k. van de Engelse sleepbo ten „George V" en „Beamish" daar het voorschip van de „Nyon" op de rotsen rust en ernstige lekkage heeft opgelopen. De gaten in de romp waren niet te dichten, hiervoor was 9 ton cement aan boord gebracht. De machine het roer en de schroef van de Nyon wa ren echter nog intact. Daarom werd besloten uitsluitend het achterschip te bergen. De stalen platen in de bodem van het schip konden niet met snij branders worden bewerkt, zodat maandag explosieven moesten wor den gebruikt om de twee delen geheel van elkaar te scheiden. Bij laag water ontstond maandag avond reeds een ruimte van ongeveer een meter tussen de twee delen, ter wijl het dek van het achterschip bij hoog water meer dan een halve me ter hoger lag dan 't dek van het voor schip. Als men er vannacht in zou slagen de laatste bodemplaten te ver nietigen, zal het achterschip door de vier sleepboten vlot gebracht kunnen worden. Aan dit viertal worden heden ochtend nog toegevoegd de zee»- sleepboten „Noord-Holland", met 2500 p.k. en de „Stentor" 1200 pk. De „Noord-Holland" die gisteren om zeven uur van een anderhalf- jarige reis om de wereld in IJmui- den terugkeerde heeft ook op dracht koers te zetten naar de „N-on" aan 't achterschip van de Nyon zullen dan in totaal zes zeesleepboten met een totaal aan tal van 8100 p.k. trekken. Een maal vlot wordt het achterschip naar New Castle gesleept om in het dok te worden opgenomen. Regering-Eyskens krijgt vertrouwen van senaat De Belgische senaat heeft donderdag met 97 tegen 56 stemmen, bij één onthouding zijn vertrouwen in het kabinet-Eyskens, bestaande uit leden der C.V.P. en liberalen, uitgespro ken. VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar motregen of mist, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere temperaturen. ZON EN MAAN 29 november Zon op 8.22 onder 16.34 Maan op 19.37 onder 10.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1