ZELANDICA ONDER DE LANDARBEIDERS WAS HET VROEGER ARMOE TROEF r v 3 ZUIP-BEVELAND MRUS! DIERENBESCHERMING ZEELAND NOORD BESTAAT 60 JAAR MOTORRIJDER REED TIJDENS DICHTE MIST ZONDER LICHT 1 heel goed horloge J S8 PROVINCIALE ZEE UW 8E O OURAN 1 VRIJDAG 28 NO'vxJ. ^_.R 1958 ARMENZORG OP WALCHEREN I Aan kleding en schoeisel was altijd gébrek. In elk dorp was er vroeger maar één timmerman, één smid, één wagenmaker, één kleerma ker, één bakker, één schoenma ker en één loonslager, tevens rietdekker. Zij behoorden des tijds tot de middenstand, waar toe in die tijd ook gerekend konden worden de predikant, de schoolmeester en de heel meester. Verder bestond de be volking uit boeren en landarbei ders. De laatsten vormden de meerderheid. Onder hen werd de meeste armoede geleden, vooral des winters als er weinig of geen werk was. Alleen zoge naamde vaste arbeiders kon den, al was het met moeite, een weinig rondkomen. door B. DE MEU Maar dan moesten zij geen verlet hebben door ziekte of regen, want dan werd het loon niet uitbetaald. De lonen waren laag, n.l. 5 of 6 gul den in de week. Daar de arbeiders gezinnen over het algemeen groot waren, was schraalhans vaak keu kenmeester. Aan het slachten van een varken in november kon niet ge dacht worden daar er geen geld was voor varkensvoer. Amerikaans spek, dito vet en tonnetjesboter, een soort margarine, moesten de aardappels en het brood meer voedzaam maken. Had de boer geslacht, dan kreeg de arbeider de darmen, die gebraden werden. Vele arbeiders hadden een geit, toen- WEMELDINGE Lezing voor N.C.V.B.-afdeling In het bijna geheel gevulde lokaal achter de gereformeerde kerk te We- meldinge heeft dinsdagavond de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Christelijke Kweekschool te Mid delburg voor de afdeling Wemeldin- ge van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond een causerie gehou den, getiteld: „Gezin en Opvoeding". Aan het begin van deze avond-heette de presidente mevrouw Stomp-Beef- tink alle aanwezigen van harte wel kom. De causerie van de heer Van Bennekom werd met bijzonder veel aandacht beluisterd. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd dan ook veelvuldig gebruik gemaakt. De presidente was aan het eind van de avond de tolk van alle aanwezi gen, toen zij de heer Van Bennekom op hartelijke wijze dank bracht. Op deze vergadering lieten zich twee nieuwe leden inschrijven. Besloten werd om op 18 december een kerst avond te beleggen. (Af>' maals terecht de koe van de arme genoemd. De werktijden waren lang en als de arbeider 's avonds moe tnuis kwam, moest hij aan een slootkant nog gras snijden voor de geit, als hij geen zoon had, die hem dat werk uit han den nam. Wel kreeg de vaste arbeider van zijn boer enige roeden aardappel land in huur, zodat bij een goede oogst er enige wintervoorraad was. De aardappelen werden, om vorstvrij te blijven, onder de bed stede bewaard. Om het dure brood wat uit te spa ren werden 's avonds behalve pap, weer aardappels van kleiner formaat gegeten. Het was ten minste buikvulling. Van de Walcherse plaatsen heerste vroeger, vooral in Arnemuiden, veel armoede. De visvangst was wissel vallig en landwerk was er weinig Veel armen kregen ondersteuning van gegoede Middelburgers. Ook in Westkapelle was er nog al eens armoede. De dijk gaf niet aan alle gezinnen voldoende brood, vooral als er geen of weinig schade aan de dijk was. In China waar thans veel armoede wordt geleden is de dagelijkse groet: „Hebt gij al gegeten?" De Westkap- pelaar trachtte in de omgeving van net dorp een maal eten te krijgen. Eenmaal verzadigd ging hij dadelijk weg. Nog zegt men op Walcheren van iemand: „Hij is een Westkappe- laar", als hij na een maaltijd geno ten te hebben dadelijk heengaat. Onnodig te zeggen, dat het arbeiders- Woensdagmiddag is in Ommen een groot machinepark geo pend. Bij deze opening werd een demonstratie met verschil lende machines gegeven, waar onder deze „duoivals"die zijn sporen reeds verdiend heeft bij de wegenbouw. Ook opa Boertjes met zijn kleinkinderen was vol belang stelling voor het wegmonster. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gezin bij ziekte geen voldoende weerstand had. Het was een zeld zaamheid wanneer alle kinderen van het grote gezin volwassen werden. Als de vader bij het opstaan zich niet wel gevoelde, ging hij meestal toch naar zijn zware arbeid, daar verlet niet werd uitbetaald. Werd hij een paar weken bedlegerig en was er geen hoop op een spoedig herstel, dan was nij genoodzaakt bij de dia conie aan te kloppen teneinde met zijn gezin niet geheel te verkomme ren. Dat er niet altijd geld was om de nodige kleding voor het talrijke gezin aan te schaffen, is te begrij pen. Na eerst gelapt te zijn. werd de kleding gedragen tot zij geheel versleten was. Vooral de kinderen zagen er armoe dig uit. Schoenen b.v waren voor hen een weeldeartikel. Als twee kinderen niet te veel in leeftijd verschilden, moesten zij het samen met één paar schoenen doen, die des zondags om beurt werden gedragen. Zo zouden wij voort kunnen gaan met het beschrijven van de armoede, die er vroeger onder de arbeidersbe volking heerste. Bejaarde lezers zul len, als zij het zelf niet hebben mee gemaakt, er wellicht wel van hun ouders over gehoord hebben. (Wordt vervolgd.) (Advertent te Scheepvaartberichten Vllsslngen aangekomen op 28 nov.: Ollve van Londen; Globe van Londen; Zeehond van Kansweert. Vllsslngen vertrokken op SS nov.: John M naar Antwerpen; Start naar Breskens; Texel naar Gravesend; 17 nov.: Zeehond naar zee; Olive naar Hansweert. Vllsslngen gepasseerd naar Antwerpen op 26 nov.: Dolfijn van Londen; Geest- stroom van Boston-Hansweert; Isl S van Fuerto-Ordaz; Mutua Fides van North- fleet-Breskens; Ruby van Londen-Gent; Birmingham van Swansea; Pax van Lon den; Maaskerk van Bremen; Dacapo van Leixoes; Frida Blokzijl van Londen; Noordkaap van Cagliara; Columbus van Londen: Betty van Poole; Ysel van Le Havre; Fokke de Jong sr. van Amster dam; 27 nov.: Borneo van Swansea; Hy dra van Hamburg; Eagle van Londen; Minorca van Boston-Hansweert; Rand- fonteln van Rotterdam-Vlisslngen rede Vlissingen gepasseerd van-Antwerpen op 26 nov.: Lelystad naar Zeebrugge; Slo- terdljk naar Rotterdam; Denzo naar chester-Terneuzen; Laarderkerk naar Hamburg; Muiderkerk naar Amsterdam; Helvetia naar Telgnemouth-Gent; Gles- senkerk naar Hamburg; Bennekom naar Amsterdam; Albert V naar Londen; John M naar Le Havre: Morag naar Dublin; Ootmarsum naar Houston; Helloo naar Norwich: 27 nov.: Helen naar Huil; Mu- do naar Oxelosund; Janny naar New- Castle. Aanrijding op rijksweg Woensdagmiddag botsten op de rijks weg ter hoogte van de „Tweede Weg" te Rilland-Bath twee personenauto's op elkaar, beide komende uit de rich ting Bergen op Zoom. De bestuurder van de eerste wagen, de heer J. Z. uit Yerseke, moest snelheid minderen voor een voor hem rijdende tractor, waarop de heer M. J. M. uit Goes met zijn wagen tegen de eerste auto bot ste. Beide wagens werden licht be schadigd. Nadat de politie een onder zoek had ingesteld konden beide he ren hun reis weer vervolgen. Collecte. De Klaprooscollecte bracht te Waarde FEESTAVOND IN MIDDELBURG Woensdagavond vierde de afdeling Zeeland-Noord van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren tijdens een bijeenkomst in het „Schuttershof" te Middelburg haar zestigjarig bestaan. Op deze bijeen komst werd onder meer het woord gevoerd door de directeur van de lan delijke vereniging, de heer G. Nieu- wenhuijsen, en de voorzitter, dr. rnr. W. Hugenholtz, die in zijn rede aan haalde er vast van overtuigd te zijn, dat bij de nieuwe dierenwet, die op stapel staat, ook het houden van kist kalveren verboden zal worden. Mr. Hugenholtz zei in dit verband onder meer, dat door de vereniging een rapport wordt opgemaakt om ook deze verordening er bij de wet door te krijgen. De voorzitter sprak voorts zijn voldoening uit over de firovinciale verordening die er in Zee and bestaat op het houden van waakhonden. „Hiermee", aldus spre ker, „is Zeeland de rest van Neder land ver vooruit". De directeur van de vereniging, de heer Nieuwenhuijsen, getuigde in zijn rede zijn grote bewondering voor de afdeling Zeeland, die het in haar 60-jarig bestaan buitengewoon moei lijk heeft gehad. Spreker wenste het bestuur van harte geluk met dit ju bileum en hoopte 'dat de afdeling voorspoedig voort kan gaan met haar zegenrijk werk. (Advertentie) KANTONRECHTER MIDDELBURG: Boetes voor talrijke verkeersovertreders KAPELLE Bromfietser tegen auto De heer Joh. K. uit.Wemeldinge had het ongeluk op de Vroonlandseweg te Kapelle tegen een stilstaande auto te rijden. K. reed in de richting WemeW dinge met een bromfiets, waarop hij een kist appels vervoerde. Bij het passeven van een geparkeerd staande auto, raakte hij aan het slin geren en botste tegen de vrachtauto. K-. bekwam een blauw oog en enige ontvellingen, terwijl de bromfiets ern stig werd beschadigd. Zieken kregen fruit bezorgd De diaconie der Nederlands Hervorm de Kerk te Kapelle heeft op dankdag de zieken in de gemeente een atten tie thuisbezorgd in de vorm van een schaaltje met fruit. Gedurende de kerkdiensten op deze dag, waren de früitschaaltjes op tafels voor de preekstoel uitgestald. Voor de kantonrechter te Middel burg, rar. J. Moolenburgh, stond woensdagmorgen de assistent van de landbouw voorlichtingsdienst M. G. te Krabbendijke terecht, omdat hij tij dens mist op een motorfiets gereden had, waarvan noch het voor- noch het achterlicht brandde. Verdachte verklaarde,' dat hij hiervan door do dichte mist niets bemerkt had. Mr. Moolenburgh meende dat G. van ge luk kon spreken dat er geen ongeluk gebeurd was. De officier van Justitie, mr, Ph. M. Schenkenberg v. Mierop, eiste 25 subs. 5 dagen voor het rijden zonder koplicht en 10 subs. 2 dagen voor het rijden zonder achterlicht. De kantonrechter vonniste met 20 subs. 5 en 10 subs. 2 dagen. De monteur J. G. uit Koudekerke moest zich verantwoorden voor het rijden met groot licht in de bebouw de kom te Vlissingen. Mr. Moolen burgh merkte op. dat de motorrijders op dit punt vaak onattent zijn en vonniste conform de eis met 12.50 subs. 3 dagen. De journalist H. H. uit Sint-Laurens stond voor een zelf de feit terecht. De officier eiste hier voor 20 subs. 4 dagen, waarvan de kantonrechter 12.50 subs. 2 dagen maakte. D. T., scholier aan de Zeevaartschool te Vlissingen, was aangehouden, om dat hij 's ochtends vroeg zonder voor- en achterverlichting en zonder bel op een fiets reed. T. verklaarde, dat hij (Advertentie die dag gekeurd moest worden voor de militaire dienst, maar te laat ge wekt was. In zijn haast om de bus te halen greep hij thuis de eerste de beste fiets, waar toevalligerwijze geen verlichting op zat. Een schik king van 15 vond verdachte wel wat veel daar hij slechts 10 zak geld per maand ontving. Dit laatste vond mr. Schenkenberg van Mierop echter geen excuus. De officier vroeg voor deze drie overtredingen twee boetes van 4 en één boete van 5 subs. 1 dag. Mr. Moolenburgh von niste met drie geldboetes van 3 subs. 1 dag. De landbouwersknocht G. M. D. uit Kats was als bestuurder van een tractor met daarachter een land- bouwwagen volgeladen met vlas op 25 augustus bij het passeren van een geparkeerde auto te Colijnsplaat te veel haar links uitgeweken. Hierdoor was de lading vlas tegen de dakgoot van een schuur geko men, die er afgetrokken werd. Een arbeider die Juist met een wagentje met kisten de zijgang naast de schuur uitkwam werd hierdoor nogal ernstig verwond. De landbouwer A. C. D. uit Colijnsplaat, die als getuige gehoord werd. verklnarde dat ver dachte, hoewel de weg smal was, meer naar links was uitgeweken dan nodig was. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste hiervoor ƒ15 subs. 3 da gen. De kantonrechter vond dit ech ter te weinig, omdat dit ongeluk toch voorkomen had kunnen worden en veroordeelde D. bij verstek tot 25 subs. 5 dagen. De monteur J. P. R. uit Koudekerke was op 29 augustus als bestuurder van een bromfiets plotseling links af geslagen zonder ztjn hand uit te ste ken. waardoor de metaaldraaier J. H. M. B. uit Vlissingen met zijn scooter tegen hem aanreed. De officier van justitie vond deze zaak zo klaar als een klontje en eiste een boete van 35. De kantonrechter vonniste con form. De chauffeur J. W. uit Dom burg had op 10 september te Middel burg met zijn vrachtauto bij het ach- teruitrijden een andere auto, die niet goed geparkeerd was, even geraakt. De officier eiste hiervoor 15 subs. 3 dagen waarvan mr. Moolenburgh 10 subs. 2 dagen maakte. VOOR IETS ANDERS.... J. R. uit Vlissingen was op 20 sep tember tegen het middernachtelijk uur in zijn woonplaats in kennelijke staat van dronkenschap aangehou den. Dit gaf de verdachte grif toe, maar hij begreep niet waarom hij voor 20 had kunnen schikken ter wijl een collega „tenminste als ik hem zo noemen mag" indertijd voor 15 had kunnen schikken Hieraan voegde R, nog toe, dat hij wat geld van een broer uit Amerika, die voor vakantie was overgekomen, had gekregen waarvoor hij drank had gekocht. „De een is hiervoor te vinden en de ander voor iets anders", zei hij, „en de sterkste "broeder kan wel eens vallen". De kantonrechter vonniste conform de eis met 15 subs. 3 dagen. M. A. K. uit Souburg werd bij ver stek conform de eis met 40 subs. 8 dagen heboet. Verdachte had met zijn brommer op het kruispunt Nieu we Vlissingsewcg te Souburg geen voorrang verleend, waardoor een on geluk ontstond met een personen auto. De chauffeur W. J. Z. uit Goes was met zijn grote oplegger bij het ach teruitrijden tegon een bakkerwa gen gereden, die licht beschadigd werd. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot een boete van 10 subs. 2 dagen. Mevr. P. R. uit Vlis singen had op 15 oktober, toen zij met 'n brommer in do Paul Kruger- straat reed en links af wilde slaan niet goed uitgekeken, waardoor zij door de bromfietser C. N„ landbou wersknecht te Middelburg, werd aan gereden. Voor deze overtreding, die de officier een vrij ernstige fout noemde, werd 30 geëist. Mr. Moo lenburgh vond een straf van 20 subs. 4 dagen al genoeg, daar me vrouw bij het ongeluk vrij ernstig verwond was. De koelteehnfous A. R. uit Vlisaingeu had op 30 oktober op de Koudekerk- seweg met een bestelwagen gereden waarvan het rechter voorlicht niet. brandde. De koeltechnicus, die zijn overtreding erkende, voerde ter ver dediging aan, dat bij dit niet had kunnen merken door de straatver lichting. De officier eiste f 7 subs. 2 dagen waarvan de kantonrechter 6 subs. 2 dagen maakte. Hiervóór had de voorzitter van de af deling, de heer E. J. Glerum, in zijn openingswoord de afgevaardigden van zusterorganisaties welkom ge heten. Van de beschermheer van de afdeling, de commissaris der konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ie wegens drukke werkzaamheden niet aanwezig kon zijn was een tele gram ontvangen, waarin deze het be stuur van harte gelukwenste met dit jubileum. De heer Glerum memoreerde hierna de geschiedenis van de oprichting af. „Wij kunnen tevreden zijn over de bereikte resultaten", aldus spre ker. Het was hard nodig dat een vereniging tot bescherming van di^en werd opgericht in 1898. Iedereen, die een dier bezat, kon ermee doen wat hij wilde en hier van werd door vele mensen mis bruik gemaakt. In Z.-Vlaanderen heersten wel de ergste toestanden. Ds. Hugenholtz, de vader van de tegenwoordige voorzitter van de vereniging, heeft hier waar pio nierswerk verricht. Een schaduwzijde noemde de heer Glerum de splitsing in de afdeling in 1949, Het twistpunt was de bouw van een dierenasiel in Middelburg, waar men het niet over eens kon worden. Door deze splitsing was er een verlies van ongeveer 450 leden. Het nieuwe bestuur, dat na deze af scheiding tussen de bestaande afde ling en de nieuw opgerichte vereni ging „Dieren in nood" gekozen werd, heeft hard aangepakt, zodat de af deling nu weer over de 900 leden telt. Voorts werd het afdelingsbestuur nog toegesproken door de heer J. de Mun ter, die namens de politiedierenbe- schcrming, afdeling Walcheren, nog enkele hartelijke woorden sprak. Na de pauze werden de kleurenfilms „Va kantie" en „Gouden Handen" ver toond. Eerder op de avond werd de trek king gehouden van de dit jaar ge organiseerde loterij, ten overstaan van notaris mr. P. W. Meijlink. We kunnen er ons geen voorstelling meer van vormen hoe fel de gemoederen in 1919 bewo gen werden door de Belgische eisen, Zeeuwsch- Vlaanderen en Limburg te annexeren. Eén van de voornaamste punten ivas wel de soevereini teit over de West er schelde. Allerwegen werden in Nederland anti-annexatie comités opge richt. Protestvergaderingen werden gehouden, brochures uitgegeven, liederen gecomponeerd, alles met het doel zijn stem te verheffen te gen de Belgische eisen. De pers roerde zich geducht in deze tijd. Wanneer men zich met deze materie bezighoudt, komt men merk waardige dingen tegen. Van Belgische zijde, met name van „Het comitelt van nationale politiek" te Brussel, werden kleine en grote kaarten verspreid, waarop o.a. de grenslijnen aangegeven werden ten noorden van de Westerschelde. Onder deze kaarten stond de oproep: „Belgen! Beziet deze kaart en denkt na". Verder werd vermeld, dat België alleen kon bloeien, tenzij het o.a. meester was van de Scheldemond zowel in vredes- als in oorlogstijd en tenzij Antwerpen met de Rijn verbonden werd, In Zceuwsch-Vlaanderen ontstond tegen deze Belgische eisen felle oppositie, die geleid werd door het anti-annexatie comité onder leiding van ds. J. N. Pattist, één der auteurs van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. In Zeeuwsch- Vlaanderen werden zelfs fotobriefkaarten gedrukt met afbeeldingen van vrouwen in Cadzandse dracht (kleurendruk) en van de markt le Oostburg naar aanleiding van het bezoek vun de landingsdivisie van Hr. Ms. Heemskerk. Achterop deze kaarten stonden slagzinnen gedrukt als: 1LWillen niet door vreemden geannexeerd worden" en „Rekenen op Janmaat en zijn makkers", In het pas verschenen werk van dr. A. W. Willemsen, het Vlaams- nationalisme 1914-1940, worden enige achtergronden beschreven van het Belgische annexionisme. Volgens de schrijver waren het dezelfde anti-Vlaamse elementen, georganiseerd in het al eerder genoemde „Comité de Politique Nationale", die én voorstanders waren van de strenge vervolging der activisten én de campagne tot annexatio van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen op touw hebben gezet. Scherp omschrijft hij het als de franskiljonse overwinnings roes. Het annexionisme wordt door de auteur gezien als een ver schijnsel dat ook in dé 19e eeuw min of meer ondergronds had geleefd. Men kent de geschiedenis. Op 11 februari 1919 worden te Parijs de Belgische eisen aan de Grote Vier (U.S.A., Engeland, Frankrijk en Italië) voorgelegd: absolute soevereiniteit over de Westerschelde tot aan de zee en servituten op Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg. De Nederlandse regering weigerde echter de overdracht zelfs maar discutabel te stellen. In maart 1920 kwam men tot een overeenkomst over het Moordijkkanaal en het beheer van de Schelde. Niet opgelost was de kwestie over de doorvaart van de oorlogs schepen naar Antwerpen en de Nederlandse soevereiniteit over de Wielingen. Dat België een nederlaag lood was gedeeltelijk oen gevolg van het behendige beleid van minister Van Karnebeek, die de ter. ritoriale wateren en soevereiniteitselsen zonder meer afwees, maar zich op andere punten toegeeflijk betoonde. Volgens schrijver ont ving de Nederlandse regering in niet onbelangrijke mate steun van de uitgeweken activisten. In april 1925 werd het Nederlands-Bel gische verdrag ondertekend, terwijl een jaar later de opheffing van de verdragen van 1839 werd vastgesteld. In Nederland verzette men zich fel, voornamelijk om economische redenen de Rotterdamse havenbelangen - maar dools ook om nationale motieven. In 1927 werd het verdrag door de Eerste Kamer met grote meerderheid verworpen. De openbare mening was ervan overtuigd, dat Brussel geen open kaart speelde en zich in geval van oorlog wel degelijk het recht op doorvaart van de Belgische oorlogsschepen voorbehield. Ongetwijfeld wogen volgens de auteur de economische bezwaren het zwaarst, maar de politieke factoren, vooral naar voren ge bracht door de Groot-Nederlanders en dankbaar overgenomen door de bestrijders van het Moerdijkkanaal, hebben tenslotte de schaal ten ongunste van het verdrag doen overslaan. Belangrijk zijn de opmerkingen over de historische uitwerking door prof. Gcyl van de Groot-Nederlandse gedachte. Het bleek overigens aldus de schrijver maar al te waar, dat dc Groot-Nederlandse geschied opvatting het Groot-Nederlandse extremisme op politiek gebied in de tand .zou werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 16