Gezond volkshuisvestingsbeleid onmogelijk door huurvraagstuk Incidenten rond „Groot Batelaar" verontrusten Lunterenaren TIEN JAAR GEËIST TEGEN POSTBODE UIT MONSTER 26 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Geen geld beschikbaar voor noodzakelijke verbeteringen (Van ecu speciale verslaggever) „Die incidenten zijn ten dele een gevolg van tekorten In onze outillage", verteldt mr. G. W. Arendsen Hein, eerste geneesheer van de reclasserings- gemeensehap „Groot Batelaar" in Lunteren, die de laatste maanden her haaldelijk door berichten over „strooptochten" van verpleegden in opspraak is gebracht. „We hebben voor onze staf meer en beter personeel nodig. Ook aan de technische outillage, de gebouwen bijvoorbeeld, moet nog veel verbeterd worden. Het ministerie van Justitie heeft er wel begrip voor, maar de regering stelt er de gelden niet voor beschikbaar". Zo doet. het financiële element zijn intrede in een kwestie, die op de zuide lijke 'Veluwe de gemoederen reeds enkele maanden in beroering brengt. Een deel der. bevolking van Lunteren en omgeving is bepaald ongerust over de tientallen gevallen van diefstal, oplichting, aanranding en inbraak, die in 1957 en 1958 door verpleegden van „Groot Batelaar" werden ge pleegd. Boeren in de naaste omgeving durven hun dochters 's avonds niet meer alleen over de straat te laten gaan en doen elke avond deuren en ramen van schuur en huls extra stevig op slot. Ouders uit het dorp zelf waarschuwen hun kinderen met klem om vooral alle pogingen tot toenade ring van „die jongens van Groot Batelaar" af te slaan. Een verontrust raadslid heeft B. en W. van Ede om maatregelen ge vraagd. B. en W. verklaarden even min gerust te zijn, maar er niets aan te kunnen doen en deelden mede, dat de minister van justitie van de klach ten op de hoogte was' gebracht. „Maar in Den Haag vinden die klachten geen gehoor", fluistert men in Lun teren. - ..Die ongerustheid is eerder ontstaan door alarmerend geschrijf dan door de feiten zelf", meent mr. Arendsen Hein. „Er is geen spi-ake van een; stroom van misdaden, die een ern- stlg gevaar voor de bevolking vormt. Op een totaal van 590 delicten in de gemeento Ede in 1957 kwamen er 19 voor relieving van mensen van Groot Batelaar. Dat is 3,2 procent. En daar waren, slechts enkele agressieve de licten en zedendelicten Bij". Jav 1 maar ook bulten Ede maken ze s vehtoffers, voert de heef W. Wel- gravén. het verontruste gemeente raadslid uit Lunteren, daartegen aan. Bovendien wordt van sommige geval len geen aangifte gedaan. Die komen dus niet in de cijfers voor. Er moet op korte termijn iets tegen gebeu ren, is zijn mening. De politie is het volkomen met hem eens. „Deze he ren genieten blijkbaar een vrijheid, die geenszins in overeensteming is met een verantwoorde zorg voor de veiligheid van de bevolking en haar bezittingen", schrééf hij aan B. en W. En dan komen de verhalen los. Het relaas bijvoorbeeld van de twee verpleegden, die op klaarlich te dag inbraken in een villa in Amersfoort. De bewoonster hoor de gerucht, ging op onderzoek uit en schrok even nard als de inslui pers zelf. „Belt U de politie maar op", moeten ze hebben gezegd. „We zijn erbij". Toen de politie even later voorreed, deden ze heel gedwee: „blijft U maar hoven, mevrouw, we gaan wel". Aan de voordeur ontvingen ze de politie gastvrij: „Oh, jullie komen voor die inbrekers. Ga maar naar bo ven." Terwijl de politie de trap beklom joegen ze er met de po litieauto vandoor. Zulke door de wol geverfde misdadi gers kun je toch maar niet vrij rond laten lopen, vindt do heer Weigraven. De mensen hier, die gewend zijn in goed vertrouwen zaken te doen, vra gen zich nu bij ieder vreemd gezicht angstig af of het niet iemand van „Groot Batelaav" zou zijn. Dat is do les', die Lunteren trekt uit de ervaring van dorpsgenoten, die voor enkele tientjes werden opge licht; van winkeliers, hij wie voor honderden guldens horloges of foto toestellen werden gestolen. Tja, je moét de kat natuurlijk niet op het spek binden, zegt mr. Arendsen Hein zelf. Een paar weken geleden werd een garagehouder uit Renswou- de slachtoffer van twoe jongens, die met een gehuurde auto Brabant en Limburg introkken en de auto zonder betalen terugbrachten. De garagehou der schoot ër oen paar honderd gul den bij in. Maar hij had dan ook geen enkele borgstelling en zelfs geen papieren gevraagd. Zo wordt de ver leiding wel erg groot. Er wordt ook veel ophef gemaakt van het geval van een weduwe, die door een patiënt van Groot Batelaar voor 27.000 gulden Is opgelicht. „Maar men vertelt er niet bij", aldus de heer Arendsen Hein, „dat wij die dame al drie jaar gele den herhaaldelijk hebben gewaar schuwd om de man geen geld of zo maar een auto te geven, omdat hij dat niet verdragen kon..." Strenge selectie Zijn dc patiënten nu inderdaad een gevaar voor openbare orde en vei ligheid? „Geen enkele patiënt wordt |llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll<lllll!lllllllllll| „Gewoon spijbelen" H „Groot Batelaar" reclas.se- ringsgemeenschap voor mensen, die meermalen met de straf- 1 rechter in aanraking zijn ge il A-eest, chronische recidivisten dus maar ook: psychisch ge- 1 stoorde delinquenten, door de j§ rechter ter beschikking gesteld p van de regering. Nochtans ziet men op „Groot Batelaar" geen prikkeldraad, geen hekken, geen wachttorens, geen uitkijkposten, geen tralies. De boerderij, de bungalows, het hoofdgebouw zijn van de weg af vrij bereikbaar. Ontvluchten is hier niet mogelijk, want alles staat open. Een patiënt kan hoogstens weglopen, hetgeen dan ook van tijd tot tijd gebeurt maar komt dan meestal weer terug. „Dat is geen ontvluch- ten", meent mr Arendsen Hein. „dat is gewoon spijbelen". iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiini opgenomen zonder toestemming van de minister van justitie", zo begint mr. Arendsen Hein zijn toelichting. „We zoeken mensen uit, die in prin cipe geen ernstig gevaar opleveren. In twijfelgevallen wordt tijdelijk de bewegingsvrijheid beperkt. We moe ten echter proberen hen aan de vrij heid te wennen. Ik kan deze mensen toch niet binnen een gesloten politie- cordon voorbereiden op de vrije maat schappij. Natuurlijk komen we wei eens bedrogen uit, maar dat is het ri sico van elke vorm van reclassering". Die vrijheid is een essentieel onder deel van de moderne psychiatrische behandeling, die de patiënten van Groot Batelaar ondergaan. Het ls de eerste instelling in Europa wel licht 70^° tot- irorolH tuaar Havo Het therapeutisch proces woelt aller lei dingen In deze mensen los", aldus mr. Arendsen Hein. „Dan moet het mogelijk zijn hen tegen zichzelf te beschermen bijvoorbeeld door de deur naar buiten tijdelijk voor hen te slui ten. Maar die mogelijkheid bezitten we niet." Zo zijn er meer wensen, waarvan de verwezenlijking eigenlijk noodzakelijk is, maar waarvoor geen gelden beschikbaar zijn. Toch druft de leiding van „Groot Ba telaar" do verantwoordelijkheid nog steeds aanvaarden. „Het is niet zo, dat wijzelf of justitie verontrust zijn over de incidenten, waardoor al dat rumoer is ontstaan. Gezien tegen de achtergrond van de totale crimi naliteit is het niet onrustbarend. Het is dan ook bepaald niet onverantwoord om het werk op deze wijze voort te zetten". Zo wordt het rumoer om „Groot Ba telaar" dus een kwestie van het af wegen van moeilijk vergelijkbare be langen. Enerzijds concludeert de lei ding van het instituut, dat de maat schappij de risico's moet aanvaarden en dat de bevolking van de Veluwe de gevolgen dient te acceptéren. An derzijds is er de mening van bijvoor beeld het gemeenteraadslid Weigra ven, die de openbare orde en veilig heid In ziin gemeente belangrijker acht dan de tnerapie van- „Groot Ba telaar". Maar ook hier ligt de oplossing waarschijnlijk in het midden. Uit ons onderhoud met mr. Arendsen Hein ls althans duidelijk geworden, dat de regering het aantal incidenten zou kunnen verminderen door het be schikbaar stellen van geld vöor ver betering van de outillage van „Groot Batelaar". Wellicht kan daarmee de bestaande onrust fn Lunteren en om geving althans voor een deel worden „afgekocht". Tlnit>lntt r Ie T.tmferpM Tijdens een sobere plechtigheid in de beroemde St. Paul's ka thedraal in Londen is de Ame rikaanse herdenkingskapel in gewijd.. We zien hier een beeld tijdens de plechtigheid, tijdens de_ toespraak van kanunnik Marcus Knight. Op de eerste rij van rechts naar links zien tve de heer en mevrouw Nixon, H.M. Konin gin Elisabeth II, prins Philip, de koningin-moeder, prinses Margaret, de „princess royal", de hertogin van Kent en prin ses Alexandra van Kent. Om alle aanwezigen de plech tigheid goed te kunnen laten volgen had men tien groot beeld televisietoestellen opge steld; een ervan ziet men linies. VROUW NA HAMERSLAGEN Geen verzachte Geen verzachtende De officier van Justitie bij de recht bank te 's Gravenhage, mr. G. J- de Lint, heeft gistermiddag een gevange nisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest gerequireerd tegen de 46- jarlge postbode Gerrit V. uit Monster (Z.-H.), die op 2 april zijn echtgenote om het leven had gebracht door haar eerst met een hamer enige raaien hard op het hoofd te slaan en daarna te wurgen. Mr. De Lint zeide in zijn requisi toir dat vele feitelijke gebeurte nissen voorbedachte rade impli ceerden, maar dat er toch niet vol doende bewijs is voor moord. Hij achtte wel bewezen dat de post bode de opzet had zijn vrouw moeder van twee kinderen te doden. Er waren zijns inziens §een verzachtende omstandighe- en en volgens de psychiater, die de verdachte had onderzocht was deze geheel toerekeningsvat baar. De officier van justitie acht te de doodslag wel bewezen. De postbode had een slecht huwelijk met zijn echtgenote. Zij leefden zoals de verdediger, mr. P. H. Piket het in zijn pleidooi zeide als twee kille men sen zonder gevoel naast elkaar. Op de ochtend van 2 april j.l., postbode liep toen wegens een gebro ken pink „in de ziektewet", was me- vrouw'V. bezig met de grote schoon-? maak. De postbode zou, zo verklaarde hij, een kinderledikantje van de zolder halen voor de lorreboer en het luik naar de zolder, dat al Jaren stuk was vastspijkeren. Zijn vrouw was bezig in de gang waar de ladder naar het luik stond. Met een hamer en twee spijkers ging de postbode de lad op. Zijn vrouw stond er reeds op. Hij passeerde haai-, hetgeen volgens de reconstructie zeer moeilijk ging en therapie wordt toegepast. Zoals met elke nieuwe therapie moeten ook hier ervaringen mee worden opgedaan. Het zijn soms bittere ervaringen, maar er zijn toch ook reed» bemoedi gende resultaten geboekt. „We krijgen hier herhaaldelijk hope loze gevallen", vervolgt de heer Arendsen Hein. „Uit die grote groep selecteren we een kleinere van men sen. die we in staat achten hier in de vrije gemeenschap te leven. Wie zich misdraagt of onhandelbaar blijkt of wiens herstel na bijvoorbeeld een jaar niet voldoende voortgang toont, gaat terug naar het selectie-instituut in Utrecht. En nu leert de praktijk, dat bijna 40 procent van de mensen, die de hele therapie volgen, als genezen in de maatschappij terugkeren. Slechts 'n zeer gering percentage van deze groep struikelt naderhand opnieuw. Maar bij andere vormen van roclas- sering is de kans op recidive vrijwel 100 Toch verantwoord Als psychiater acht mr. Arendsen Hein zich verplicht bepaalde risico's te aanvaarden. Als jurist heeft hij 'n open oog voor het publieke belang van openbare orde en veiligheid. Als leider van „Groot Batelaar" zegt hij: „We laten niet met ons sollen; we handhaven ordo en regel". Maar ook is hij gebonden aan de praktische mo gelijkheden, die heni worden gege ven om zijn therapie in toepassing te brengen. En dat is een zwak punt, CONGRES NEDERLANDSE BOND VAN BOUWONDERNEMERS Particuliere bouw bemoeilijkt door premieregeling en subsidiepolitiek daarop zou de vrouw hem hebben toegevoegd: „Aan venters heb je niets. Ze doen niets voor je". In Ger rit V. was de woede toen losgebarsten en hij had zijn vrouw met de hamer op het achterhoofd geslagen. Na eni ge klappen gleed zij felbloedend de trap af op de grond. De vrouw gilde hard. „Ik schrok daar verschrikke lijk van en hield daarom de hand op haar mond", zei de postbode, die zich niet zou herinneren, dat hij haar ook de keel had dichtgeknepen. De patholoog-anatoom, dr. J; Zelden- rust zei als deskundige, dat hij blau we plekken op de hals van de vrouw had aangetroffen en dat een onder zoek van de longen had uitgewezen dat zij aan verstikking was overleden. De slagen op het hoofd zouden naar zijn mening de dood van de vrouw niet hebben veroorzaakt. De postbode zou hierop een ongeluk hebben geënsceneerd, namelijk dat zijn vrouw van de ladder zou zijn ge- vallen. De officier" van justitie zei -in zijn requisitoir o.m. nog dat een fataal aspect van deze zaak is dat de ver dachte geen berouw toont over de gruwelijke daad, maar slechts be rouw heeft over de gevolgen, Het mo tief van dc doodslag zag hij., in het feit dat de postbode éen verhouding had met éeii weduwe uit hot dorp. De verdediger, mr.' Piket zeide o.m. dat de postbode geenszins de bedoeling had zijn .vrouw te doden. Pleiter achtte de opzet tot doden niet bewezen, maar wel zware mishandeling do dood tongevolge hebbende. Advert untie) Op het congres van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, dat gisteren te Utrecht Is gehouden, heel't de voorzitter van deze bond, de lieer D. J. Beukor, opnieuw de aandacht van de overheid gevraagd voor de be tekenis van de particuliere woningbouw'in het kader van een gezonde volkshuisvesting. Spreker herinnerde eraan, dat kortelings bij de begro ting van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor de eerste maal na de oorlog door de minister van volkshuisvesting duidelijk is gesteld, dat de particuliere woningbouw voorrang dient te hebben boven de overheidswo- ningbouw en dat daarbij aan het particulier initiatief geen belemmeringen in de weg moeten worden gelegd. I)e heer Beuker acht voor een gezond volshuisvestingsbeleid allereerst liet oplossen van liet liiiurvraagstuk noodzakelijk. De regering zal op dit punt eindelijk eens een vaste koers moeten gaan volgen, een koers, die erop is gericht, dat een economische op do kostprijs gebaseerde huur moet wordon betaald, welke kan variëren met de bouwkosten en de rentevoet en een juiste waurdering aangeeft van do woning. Dodelijk ongeluk met olietrein te Rotterdam Omstreeks kwart over zeven gister morgen is een bromfietser te Rotter dam aangereden door een olietrein en om het leven gekomen. Het was de 38-jarige schilder H. de R. te Rot terdam- Hij reed evenals de trein in de richting Pernis. De bromfietser is te kort voor de lo comotief overgestoken. Hij word on geveer twintig meter meegesleurd en viel tussen de rails. Alle wagons van de trein reden over hem heen. Ver moedelijk heeft hij een klap gekre- Sen van een loshangende koppeling, ie machinist van de trein heeft niets van de aanrijding gemerkt en is door gereden. Uitvoerig behandelde de heer Beuker vervolgens de subsidiepolitiek. De subsidiëring van de woningwetbouw vindt momenteel op tweeërlei wijze plaats, namelijk door het vigerende bijdragenstelsol, maar evenzagr door het verstrekken van kapitalen van overheidswege tegen een kunstmatige laag vastgestelde rente, welke ander half procent lager ligt dan de gel dende marktrente, waarmede de par ticuliere bouw te maken heeft. Deze subsidiepolitiek .heeft evenwel, volgens de hoer Beuker, niet kunnen verhinderen dat ondanks dc zware subsidios en ondanks de kunstmatig laag gohouden kapitaalrente de hu ren van de woningwetwoningen op een niveau zijn komen te liggen dat voor de grote massa van de arbei ders blijkbaar niet meer is op te brengen. De mogelijkheden om zowel arbei ders- ais middeustandswoningen t« bouwen zijn de particuliere bouwon dernemer, volgens de heer Beuker, steeds onthouden. De achterstelling van de particuliere woningbouw ten opzichte van de woningwetbouw is tot op de dHg van vandaag evld terwijl dit op grond van de wet in principe een voorrang heeft moeten hebben, aldus de voorzitter van de bond van bouwondernemers. Ook de huidige premieregelingen leg gen de patieulïere houw nog steeds een aantal belemmeringen in de weg. In dit verband wees de heer Beuker op de'uitbetaling van de premie die eerst, plaats kan hebben nadat de wo ning is bewoond. Dc financiering van de bouwondernemer wordt hierdoor in belangrijke mate belemmerd. Ook het verstrekken van eon voorschot op deze premie biedt geen soulaas om dat men daarvoor een bankgarantie vraagt, zo zei spreker. Belemmering en tegenwerking on dervindt de paticuliere bouw, volgens de heer Beuker ook van gemeente besturen die tegen lage prijzen bouw grond ter beschikking stellen aan de bedrijven, die onder het mom van be middelende organen in feite optreden als bevoordeelde concurrenten van de Ëarticuliere bouwondernemers. »e heer Beuer toonde zich weinig op timistisch ten aanzien van de voort gang van de particuliere woning bouw. Weliswaar is de rentevoet iets gezakt, doch van een woningproduk- tie, die is afgestemd op de reële be hoeften kan, volgens hem, nog steeds niet worden gesproken. Naast een op de economische waar de van een woning gebaseerde huur- politiek, waartoe de overheid, volgens do hoer Beuker op korto termijn zal moeten komen, (pent, volgens hem, evenzeer een ombuiging van het sub sidiebeleid le geschieden en daarme de tevens een antwoord dienen te worden gegeven op de vraag op wel ke wijze een economische huur door liet Nederlandse volk kan worden be taald, derhalve op welke wijze een eventuele huurverhoging zonder loonsverhoging kan worden opge bracht. Volgens de heer Beuker zou een. op lossing In principe mogelijk zijn door het invoeren van een subsidieregeling waarbij de particuliere bouw in geen enkel opzicht ten aebter wordt ge steld bij de woningwetbouw. De praktijk zal dan, volgens de heer Beuker, aantonen, dat de woning bouw op de meest economische wijze door tie particuliere bouwondernemer, voor eigen rekening en risico bou wend, tot stand zal worden gebracht. Wanneer na doorvoering van een huurverhoging een categorie gezin nen die verhoogde huur niet kan op brengen, dienen, volgens de heer Beu ker de gemeenten een huurtoeslag te verlenen aan die gezinnen op basis van het totale gezinsinkomen. Wijziging pensioenwetten De ministers Suurhoff en Struyckcii achten de wijziging ran de verschil- Ioiule pensioenwetten niet nodig. Zij antwoorden dit op vragen van de Tweede Kamer-leden de heren Blom en Van Lier, met betrekking tot de aftrek van ouderdomspensioen inge volge de algemene ouderdomswet. De ministers zijn van* oordeel, drtt een oplossing van de moeilijkheden piet gBvonden modt worden in een wijziging van i de algemene ouder domswet Evénwel is do ministér van binnenlandse zaken bereid bij al gehele herziening van de overheids pensioenwetgeving tevens een wijzi ging van de aanpassingsregelingen aan de algemene ouderdomswet te overwegen, waardoor aan de gesig naleerde moeilijkheden zoveel als bil- lijk is wordt tegemoet gekomen. „KLACHTEN VINDEN GEEN GEHOOR"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 14