Hobby-isten zijn te verrassen met poetsmiddelen (voor voertuigen) Traditie doorbroken in een der weinige dynastieën van Azië FRANKRIJKS ONSTERFELIJKEN VERLATEN PALAIS MAZARIN UITBREIDING NEDERLANDSE SLACHTVEESTAPEL MOGELIJK WERELDKOOPVAARDIJVLOOT TOT RECORDOMVANG GEGROEID VRIJDAG 28 NOVEMEER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 25 CADEAUTJES VOOR DE DAMES Een „dankbare" categorie mannen (Van een speciale verslaggever) Met niets kunt U, mevrouw, zoveel brokken maken als met het geven van cadeautjes aan hobby-isten en dat zijn toch eigenlijk de meeste bromfietsers, motor- en scooterrijders en autobezitters wel een beetje. Er zijn toch maar heel weinig mannen, zelfs al hebben ze het nog zo druk en zijn ze nog zo gewichtig in uw ogen en in die van anderen, die niet een heel klein beetje plezier hebben in hun vervoermiddel. Het lijkt zo gemakkelijk, om voor die hobby-isten iets te vinden. Ze horen immers niet tot de categorie mannen, van wie U zegt: ,,'t Is zo moeilijk, hij heeft alles alMaar o wee, als U iets voor hun hob by gaat kopen. Dan is het er net altijd naast. En daarom zullen we het hier nu niet hebben over windschermen voor de scooter van uw zoon of een mooie mist- of bermlamp voor de wagen van uw man. Dat zijn dingen, die U echt niet zelf moet gaan kopen tenminste niet zonder overleg met de ontvanger. Zo iets is goed voor een verjaardag, niet voor Sinterklaas of Kerstmis. We zullen proberen een paar dingen uit de voorraad van de accessoires-winkels naar voren te halen, waar U beslist geen brokken mee kunt maken wat natuur lijk niet betekent, dat zich vóór het kopen niet even ervan moet overtuigen of uw man of zoon of neefje dat wat U in uw hoofd hebt, niet al bezitten. En ook is het wel goed, het merk van bromfiets, scoo ter of auto te weten te komen, als U dat nog niet wist. En verder zou op dat lijstje zo'n mo derne nylon sleepkabel staan van 14.40 'of 17.50, afhankelijk van de sterkte. Maar omdat we ook be scheiden moeten zijn, zou direct daar onder een bandenspanningsmeter prijken, die we voor ruim vijf gulden kunnen krijgen in etui. En onder die bescheiden geschenken zouden we ook zo'n handige ruitenschoonmaker willen rangschikken, die al vanaf een rijksdaalder te krijgen is (en met een plastic waterfles er aan vast voor vijf gulden). Dit waren zo een paar dingen, die eigenlijk noodzakelijk zijn voor iede re auto. En daarnaast zijn er nog U moet van wanten weten Aan een bromfïes of een scooter kan nu eenmaal niet zo veel gehangen worden ais aan een auto, maar des te meer aan de berijder zelf, want die heeft het al gauw koud op zijn voer tuig. Wanten en motorhandschoenen zijn er te kust en te keur in prijzen van tien tot dertig gulden. Uw uit verkorene had natuurlijk allang een goede valhelm moeten hebben, maar heeft hij die niet, denkt U daar dan eens over als U de maat van zijn hoed weet en ruilen mag. Dankbaar is eigenlijk iedere berijder van een tweewieler voor een werkelijk goede warme sjaal. Liefst een flinke grote. En wilt U eens iets heel aparts, maakt U dan van dikke ruige bad stof in een van die moderne dessins twee flinke sjaals. En vertelt U er bij, dat dit cadeautje werd gekocht en gemaakt op' advies van een oude motorrijder, die nooit een betere af sluiting heeft kunnen vinden tegen langs ae kraag naar binnen sijpelend regenwater. Een hulpmiddel, dat iedere op twee wielen gemotoriseerde man zal waar deren, vooral in de winter, is een goede zaklantaarn, liefst een water dichte. Een bandenspanningsmeter in een etuitje (circa 5 gulden) zal ook iedere motor- en scooterrijder waar deren, maar geeft U dit nu weer niet aan een bromfietser, want die heeft in vele gevallen fietsventielen op zijn banden. Ongetwijfeld zullen goede tassen voor alle categorieën tweewie- Iers dankbaar in ontvangst genomen worden, maar zorgt U wel, dat die geruild kunnen worden, want soms geeft de bevestiging moeilijkheden. Tassen zijn er van canvas, met of zonder leder en helemaal van leer. De prijzen lopen nogal uiteen de goed koopste zijn alleen goed voor de fiets zo van 8.tot 40.—. En tenslotte doet II dat is altijd raak iedere bezitter van een scoo ter, bromfiets of motor plezier met een set goede poets- en schoonmaak middelen. Die zijn er in kleine en grote verpakkingen en ze lenen zich ovendien prachtig voor een gedicht over de huishoudelijke ijver van de gelukkige ontvanger. Noodzakelijkheden en leuke presentjes Als we zelf voor een auto een ver langlijstje zouden opstellen, dan zou bovenaan staan een goede noodlamp, bijvoorbeeld de Philips Troublelite van 12.50 of een soortgelijke lamp met een magneet, die overal aan vast „plakt" en die we eigenlijk voor iede re auto als een verplicht uitrustings stuk zouden willen voorschrijven. een heleboel aardige accessoires, die we best zouden kunnen missen, maar waar we zeker dankbaar voor zijn, als we ze krijgen. Bijvoorbeeld een sleutelhangertje voor het autosleu teltje met het embleem van de auto in email. Of voor twee en een hal ve tot vier gulden een aardig ther- mometertje. Misschien doet U ,,hem" als U tenminste niets anders kunt verzinnen ook wel plezier met zo'n magnetisch sigarettenetui, dat ook niet duur is. Reist hij veel, dan is maar dat is wel wat duurder een goed autokompas een welkom schenk. Voor veertien en 21 gulden zijn er tegenwoordig aardige kleine ventilatortjes in de handel, die het beslaan van de achterruit tegengaan. Maar zorg dan wel het merk van de auto te weten, dan kan de verkoper U vertellen of U de uitvoering voor 6 of voor 12 volt moet hebben. Tenslotte kunt U misschien de jonge autorijdende ouders van een kleuter een plezier doen met zo'n veilig kin derzitje, dat aan de rugleuning van de zitting wordt opgehangen. Dat waren zo een paar suggesties voor de auto zelf. Voor mannen, die zelf hun wagen onderhouden zijn poetsmiddelen in keurige verpakkin gen en in alle prijzen altijd welkom. En als hij een tuin heeft en een 'tuin slang, kunt U hem misschien geluk kig maken met zo'n spuitende borstel, waarmee de wagen in een wip schoon is. Moet hij met een emmer werken, dan is een goede grote autospons he lemaal geen raar geschenk, vooral niet als U er ook nog een zeem bij doet. Waar U dit allemaal koopt? Er zijn vele zaken, die accessoires verkopen. En waar die er niet zijn, is meestal wel een garagehouder of dealer goed gesorteerd in accessoires. Als hij de wagen va nde uitverkorene boven dien kent, zal hij U zeker goed ad vies geven, zodat er niet geruild hoeft te worden. Maar vraagt U voor de zekerheid toch wél of dat eventueel mag Woensdagmiddag is Jos Cïe- her, dirigent van „De Zaaiers" H p en het Cosmopolitain Orkest", M die met zijn vrouw een reis §f naar Tokio heeft gemaakt, te- H ruggelceerd in Nederland. Bij het verlaten van het vliegtuig s op Schiphol werd hij instru- bë mentaal" venvellcomd door enige radio-musici. Illlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerstzegels voor de t.b.c.-bestrijding De Kon. Ned. Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose, het overkoepe lend lichaam van alle op dit terrein werkzame verenigingen, geeft ook dit jaar een Kerstzegel uit. De ver koop van de zegels is opgedragen aan de vereniging tot Behartiging van de Belangen van de Tuberculose patiënten. Dó prijs van de zegels is 5 cent per stuk en ze zijn verkrijg baar in boekjes van 100 stuks. ONBEWOONBAAR VERKLAARD Beroemd als centrum van Frankrijks culturele rol (Van een speciale correspondent) De Academie Frangaise, Frank rijks gulden Olympus der natio nale helden van de geest, ver keert in een toestand van grote opwinding. Zij wordt bedreigd met het verlies van haar drie- PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES In Euromarktgebied nog tekort aan rundvlees Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft zich gisteren tijdens zijn te Utrecht gehouden ver gadering beziggehouden met de be spreking van het rapport over de wereldmarktsituatie voor vee en vlees. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, merkte hierbij op, dat de voor uitzichten voor de vleesproduktie zich gunstiger laten aanzien, dan die voor de produktïe van melk. Daar het aantal geslachte koeien dit jaar 7 hoger lag dan in 1957 is het verschil tussen vraag en aanbod op de binnenlandse markt verkleind. Internationaal gezien bestaan er, vol gens de heer De Veer echter nog af zetmogelijkheden, die uitbreiding van de slachtveestapel mogelijk maken Ir. J. Vredebregt, die de gegevens voor het rapport heeft verzameld zei in zijn toelichting, dat het Euro- markt-gebied globaal gezien een te kort aan rundvlees heeft en dat dit voorlopig nog wel zo zal blijven on danks het feit dat Frankrijk bezig is zijn produktie uit te breiden. Hij verklaarde, dat er in Nederland naast de melkveehouderij een zelfstandige slachtveehouderij aan het opkomen is. De heer Vredebregt stemde overi gens in met de bestuursleden, die er op wezen, dat de praktijk nog niet rijp is voor een aangrijpende over schakeling van melk op vleesproduk tie en dat er, alvorens men de boeren in deze richting adviezen geeft, diep gaande onderzoeken en besprekingen nodig zijn. (Advertentie) Stram es Bbsamatlseh? Dee dux toch eens een bloedzuiverende knor. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en ver drijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende or ganen. Juist die komen door Kru- schen's zes minerale zouten weer op gang. AMERIKA HEEFT GROOTSTE VLOOT Liberia verdrong Noren van de derde plaats De wereldkoopvaardijvloot was einde juni j.l. gegroeid tot de recordomvang van 118.0S4.000 ton, zo blijkt uit de statistieken van Lloyd's Register of Shipping. Dewereldvloot nam in de pe riode van 1 juli 1957 tot 30 juli 1958 mei 7.778.000 ton toe. Nederland had eind juni j.l. de op zes na grootste koopvaardijvloot. De Ne derlandse vloot nam in het op 30 jtini geëindigde jaar met 264.000 ton toe tot 4,6 miljoen. De Ver. Staten hadden de grootste vloot, die echter in de onderhavige jaarperiode niet meer groeide, maar 321.000 ton kleiner werd. De Ameri kaanse vloot mat eind juni jongst leden 25.590.000 ton scheepsruimte. De vloot van het Gemenebest, die op de tweede plaats kwam, groeide met 623.000 ton tot 24.655.000 ton. De vloot van Engeland alleen nam met 428.000 ton toe tot 20.286.000 ton. Onder de goedkope vlag van Liberia voer einde juni een vloot van 10.079.000 ton. Deze vloot vertoonde de grootste stijging, namelijk met 2.612.000 ton. Liberia verdrong hiermede Noorwegen van de derde plaats, niettegenstaande de Noorse vloot met bijna 900.000 ton toenam. De Noorse vloot was einde juni 9,385.000 ton groot. Vijfde was de Japanse vloot die met 1.050.000 ton tot 5.465.000 ton groeide en hiermede bijna weer haar vooroorlogse omvang bereikte. Op de zesde plaats kwam Italië met een vloot van 4.9 miljoen ton, die in het afgelpen jaar 348.000 ton groeide. Na Nederland kwamen de volgende landen: Panama met 4.358.000 ton (toeneming van 229.000 ton), Frankrijk met 4.338.000 ton (toeneming 328.000 ton), Duitsland met 4.077.000 ton (toeneming 472.000 ton), Zweden met 3.303.000 ton (toe neming 256.000 ton), Rusland met 2.966.000 ton (toeneming 257.000 ton) en Denemarken met 2.035.000 ton (toeneming 177.000 ton). Sedert 1989 is de wereldvloot 49 mil joen ton groter geworden. De Ameri kaanse vloot nam van deze groei 14 miljoen ton voor haar rekening, Li beria 10 miljoen ton, Noorwegen 4,5 miljoen ton, Panama 3,5 miljoen ton en Engeland 2,5 miljoen ton. Verreweg de meeste, der na de oorlog gebouwde schepen hadden een grootte van tussen 10.000 en 15.000 ton. Hier van was 74 procent olietankschepen, pen. Met de gisteren aangekondigde verloving van Japans kroonprins Eki- hito met Michiko Shoda, de dochter van een meelfabrikant, is een traditie doorbroken, die 2618 jaar geleden begon. Michiko Shoda komt weliswaar uit een familie van „Samoerai", de trotse krijgslieden van het feodale Japan, maar zij is toch niet van adel. Tot nu toe hebben alle keizers van Japan een adellijke echtgenote gehad. Akihito's moe der, de vrouw van de regerende keizer Hiroliito, is een prinses Koeni. Japans keizerschap eeuwen lang slechts een symbolische instelling De verloving van de kroonprins met een burgermeisje is misschien de meest opzienbarende conse quentie van de modernisering die het Japanse keizerschap sinds het einde van de Tweede Wereldoor log ondergaan heeft. Sinds 660 voor Christus zijn de Japanse kei zers beschouwd als „levende go den", rechtstreekse afstammelin gen van de zonnegodin Amatera- soe. De keizerlijke paleizen als door een „gordijn van chrysanten" afgescheiden van het. volk. Keizer Hirohito heeft daaraan in 1946 een einde gemaakt, toen hij proclameerde dat hij een mens, geen god, was. Sindsdien is de keizerlijke familie het volk wat nader gekomen, al blijft zij nog vaak en voor velen een enigszins mysterieus begrip. Het keizerschap in Japan, eeuwen lang niet veel meer dan een sym bolische instelling onder de mi litaire dictators, de Shogoens, werd met de troonbestijging van keizer Meijo in 1867 een factor van betekenis in het land. De grotere macht der keizers hield evenwel niet lang stand en toen Hirohito het bewind aanvaardde. was het reeds opnieuw de militai re kliek die de lakens uitdeelde. De nederlaag in de Tweede We reldoorlog heeft aan die nieuwe militaire dictatuur een einde ge maakt. De keizer bleef, maar on der een sterk gedemocratiseerd bestel. De verloving van de jeug dige kroonprins lijkt deze demo cratische lijn verder door te trek ken. De Japanse dynastie is nog een van de weinige regerende huizen in Azië. Er zijn weliswaar nog talloze prinsen, sultans, maha- radjahs en anderen met vorstelij ke titels, maar de meesten hebben alle praktische macht verloren. Er zijn op het ogenblik nog vijf regerende koningen in Azië (in Laos, Cambodja, Thailand, Nepal en Afghanistan) plus enkele ma- haradjahs en wat sultans. Ten slotte nog de Dalai en Pantsjen Lama's in Tibet. Verdwenen zijn o.a. de oude dy nastie in Korea, de Yi-dynastie, die in 1392 een aanvang en die ten val kwam toen koning Kojong abdiceerde onder druk van dë Ja panse bezetters en de Chinese Mantsjoe-dynastie, die na een re geringsperiode van 117 jaar ver dween toen Soen Yat Sen in 1912 de republiek vormde. De laatste Mantsjoe-afstammeling Henri Pu- Yi heeft nog een korte glorietijd gekend, toen hij in 1934 optrad als de door de Japanners geïnstal leerde keizer van Mandsjoekwo. Hij leeft nu in Peking vrijwel als gevangene van het communisti sche regime. Een andere ex-keizer, Bao-Dai van Vietnam, drie jaar geleden afgezet, heeft een beter verblijfsoord gevonden, aan de Franse Rivïèra. De 94-jaar oude dynastie in Af ghanistan, de Barakzai-dynastie, is in 1929 na een burgeroorlog weggevaagd. De revolutionaire leider, generaal Mohammed Nadir Khan heeft toen zichzelf tot ko ning uitgeroepen. Hij werd na vier jaar vermoord, maar zijn zoon Mohammed Zahir Sjah is nog altijd regerend vorst. Tot de gevallen koningshuizen be horen verder die van Burma, In- do-China en Mongolië. Tal van vorsten in India verloren hun machtposities bij de oprich ting van de nieuwe staat in 1947. Niettemin zijn er nog verschillen de in functie, zij het dan onder supervisie van de Indische rege ring. Tot hen behoort de fabelach tig rijke Nizam van Hyderabad. Sultanaten zijn er nog op ver scheidene plaatsen, b.v. in Broe- nei op Brits-Borneo en op de Ma- ladiven-eilanden. Een van de meest- stabiele en ge respecteerde vorstenhuizen in Azië, buiten de Japanse dynastie, is het koningshuis van Thailand, in Bangkok Phoemiphon Adoel- det, afstammeling van Rama I, die in 1782 de Tsjakri-dynastie grondvestte. honderd jaar oude zetel, een der bezienswaardigheden van Pa rijs, het Instituut in het Palais Mazarïn aan de Quai Malaquais op de linker Seineoever. Beroemd als zichtbaar centrum van Frankrijks culturele rol in deze we reld heeft de koepelzaal generaties van geleerden en schrijvers tot ver- aderzaal gediend, zozeer dat „onder e koepel ontvangen worden" in de Franse taal synoniem werd met op genomen worden onder de geestelij ke helden van de natie. En juist deze koepel dreigt nu redde loos ten offer te vallen aan de tand des tijds. De hooggewelfde dom in 't centrum van de barokke rotonde met zijn doorsnee van twintig meter, is geheel gemaakt van hout en stucwerk Driehonderd jaren en veelvuldig ach terwege gebleven restauratiewerk zaamheden hebben het bouwwerk in een toestand doen geraken, die archi tecten aanleiding gaf tot de waar schuwing, dat de eerstvolgende zwa re storm het einde kan betekenen. De regering heeft derhalve de Academie voorgesteld, het Palais Mazarin te ontruimen en te verhuizen naar een nieuw, nog te bouwen, tehuis op de Square Honoré Champion, in de on middellijke nabijheid van de bedreig de koepel. Maar de Aeademiens protesteer den hiertegen: in de eerste plaats weten zij, dat de „genus loei", de geest die uitstraalt van hun plaats van bijeenkomst, niet mee ver huisd kan worden en in de tweede plaats is het nieuwe gebouw er nog niet en evenmin het geld, dat er voor nodig is. Voor Parijs zou het verval van het instituut een onvervangbaar verlies betekenen, want weinig gebouwen in de Franse hoofdstad hebben architec tonisch en historisch een zo grote be tekenis. Het voormalige Palais Ma zarin werd gebouwd op de plaats, waar eens de middeleeuwse Nesle- toren stond, waarin in de dertiende eeuw Frankrijks koningin, Isabella van Beieren, haar dozijnen heimelij ke minnaars om het leven liet bren gen en daarna in de Seine werpen. Mazarin, die enkele tientallen jaren eerste minister van Frankrijk was en bovendien de minnaar van de konin gin-weduwe Anna, was berucht om zijn gierigheid. Maar toen hij stierf, bleek dat hij het voor die tijd enor me vermogen van ruim veertig mil joen gulden bestemd had voor de bouw en inrichting van een biblio theek en een opleidingsinstituut voor jonge edelen uit de Elzas, Artois en Rousillon, in de zeventiende eeuw Frankrijks omstreden grensgebieden. Het bouwwerk aan de Seine-oever werd tijdens de Franse revolutie ge bruikt als gevangenis voor aristocra ten, die van hieruit naar de guillotine werden gevoerd. Napoleon bestemde het in 1805 voor de Académie, wier veertig „onsterfelijken" er wekelijks onder de koepel hun vergaderingen honden. Overigens klaagden reeds In 1945 enkele beroemde grijsaards óver ouderdomskwalen van het gebouw: verschillende malen had een Acadé miën reeds een stuk kalk op het ge leerde hoofd gekregen. I Advert entte t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13