L- SPORT- 'S-GRAVENPOLDER WON MET 12-8 VAN SOUBURG NOG EEN REMISE-PARTIJ UIT SIMULTAAN VAN FL0HR S december '18 Tekko Taks op de vliegende Hollander PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1058 AAAiAVSAI*A/WVAAVV\\AAAAAAA/V>AVV>/\AAI\*A'V^*N^A/WiVVVAAAA<VVVVWVVVW\AAAAAAAA Overbodige noodwoningen te Tot mijn grote verwonderiftg las ik in uw blad van zaterdag, dat B. en W. van Vlissingen de raad zullen voorstellen om op het adres van een aantal bewoners van de Singel te be richten, dat het vanwege de grote woningnood ruim 1600 woning zoekenden niet mogelijk is op kor te termijn tot slopen van de daar staande noodwoningen over te gaan. Enige weken geleden deelde een be. woner van een mij toebehorende wo ning mede, dat hij Vlissingen ging verlaten. Hij vroeg mij of ik toestemming wilde verlenen de woning door een familielid te doen betrekken, wel ke te Hulst woondé, maar een werk kring in Middelburg had gekregen. Ik heb hem meegedeeld persoonlijk hiertegen geen bezwaren te hebben, maar gezien de woningnood, zoals die periodiek door de gemeente wordt vermeld, lk niet kon geloven, dat door de Woningdienst toestemming zou worden verleend aan iemand uit een andere gemeente, welke nog bulten Wissingen zijn werk ging verrichten. Na een bezoek aan de woningdienst deelde de gegadigde mij mede, dat men daar niet het minste bezwaar had en maar een vergunning van de eigenaar moest overleggen. De ge meentelijke vergunning is inmiddels verleend en ik kon niet anders den ken, dan dat de woningnood voorbij was. Wanneer er evenwel nog een woning tekort is, dan wordt dit (wellicht om als instantie niet overbodig te wor den) door de Woningdienst in de hand gewerkt. Persoonlijk hebben wij niet de min ste hinder van de bewoners van de noodwoningen, maar toch meen ik. dat het uit een esthetisch oogpunt meer dan tijd is, dat deze noodwonin gen zo spoedig mogelijk uit het stads, beeld verdwijnen. C. VAN DER KLIPPE, Paul Krugerstraat 104, Vlissingen. Noot van de redactie. De Inzender legt de mededeling van B. en W. al te een voudig uit. Het college is wel tot een berekening van 1600 woningzoeken den gekomen, maar dat houdt hele maal niet de behoefte in aan 1600 nieuwe woningen. Vermoedelijk zou het college geen raad weten met die woningovervloed. De kern van de vraag waarom het gaat, wordt door B. en W. niet beant woord. Volgens het departement van volkshuisvesting is er in Vlissingen geen statistisch woningtekort meer. Vlissingen is echter een groeiende stad en er is dus een jaarlijkse behoef, te aap een aantal nieuwe woningen. Hoeveel is uiteraard een moeilijke vraag, maar wij hebben al de mening horen uiten, dat men op dit ogenblik grote moeite zou hebben om 300 nieu we woningen uitsluitend met Vlis- singse gezinnen te bevolken indien die woningen plotseling uit .de lucht zouden komen vallen. Er is in Vlissingen heel weinig nieuwe vraag naar vrijkomende noodwonin gen. Men deelde ons mede, dat er en kele v/eken geleden ongeveer 30 leeg stonden. Regelmatig worden er men sen uit andere geementen toegelaten om de noodwoningen maar bezet te krijgen. Wellicht is dat sociaal ge zien verantwoord, maar voor Vlis singen zelf zijn deze woningen ten de le overbodig en altijd ongewenst. Intocht St.-Nicolaas November 1958. Was je handen. Poets je tanden. Leuzen van onze moderne tijd. Zeer behartigenswaardige leuzen zelfs, welke, hopenlijk, veel navolging vinden. In sommige openbare gebouwen ziet men nog steeds de affiche, waarop een verpleegster staat afgebeeld, die met een bezwerend gebaar zegt: „Niet spuwen". Ook akkoord, en alles ter navolging ten zeerste aanbevolen. November 1958. De „blijde incomste" van de goedheiligman. Een heerlijke tijd voor de kleintjes. Drommen kinde ren vóór, achter en langs de stoet Pe- gerbollen vliegen door de lucht leven ze daar maar. Ze komen echter ook op de grond, rollen over de straat door plassen, vies en vuil. Want nog steeds lopen er paarden, honden en mensen rond, die zo van tijd tot tijd het hunne op 's heren we gen deponeren. Ach, de kleintjes denken daarbij, ge lukkig maar, nog niet na. Maar men mag toch verwachten dat de „volwas senen" dat wel doen. In 1958. Middelburg. H. W. Lenselink. Ploegwedstrij den met rechte voren Bij het lezen van het verslag in" de P.Z.C. van donderdag j.l. dacht ik: „een leuke journalist, die in de trant van Godfried Bomans schrijft". Was het echter serieus bedoeld, dan alle lof voor diegenen, die hem „ge voerd" hebben, en die zo, op een ori ginele manier, zijn ondeskundigheid aan de kaak gesteld hebben. Het Amerikaanse van de rondgaande ploegen „die geen rechte maar ron de voren trekken" deed het dan natuurlijk direct? De derde mogelijkheid is, dat het hem wel goed verteld is, maar dat het té ver buiten zijn terrein lag. P.S. Overigens is het gedicht „De Ballade van den Boer" van J. W. F. Werumeus Buning en niet van H. C. Poot. J. van Gorsel Rilland-Bath, Derde weg 25 Noot van de redactie. Het hoofdbe stuur van de C.J.B.T.B. schrijft ons: Wij willen U, mede namens het be stuur van onze organisatie, hartelijk danken voor het uitvoerige en goed verzorgde verslag over de door ons in Dubbeldam* gehouden ploegwedstrij- den. Het was ons een behoefte U dit te laten weten en wij vragen U dan ook vriendelijk deze dank te willen overbrengen aan de samensteller van het verslag. De 29-jarige Oostenrijker Walter Weiss is in zijn vaderland teruggekeerd, nadat hij dertien jaar geleden naar de Sow- jet-Unie was gebracht omdat de Russen in zijn bezit een verroest pistool hadden gevonden. ZEEUWSE DAMCOMPETITIE Van de Mark leidt in persoonlijke strijd In de zevende voorronden om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland le klas werden dé volgende partijen gespeeld: K. J. FranckeR. Dusebout 02; E. L. VerschoorPh. Haverhoek 0—2; H. MesA. van Gemerden 02 en J. A. VeenstraJ. van Iwaarden 20. De partijen van GrevingaBoogert 'en v. d. MarkLomverse werden niet gespeeld, wegens opname in het zie kenhuis van Grevinga en een brom fietsongeval van de heer v. d. Mark. In dit toernooi 'worden 13 ronden ge speeld. Hieronder volgt de stand na de 7e ronde: I. A. A. v. d. Mark 8 punten uit 5 partijen; 2. J. Louwerse 7 punten uit 5 partijen; 3. A7 van Gemerden 9 Sunten uit 7 partijen; 4. L. Boogert punten uit 5 partijen; 5. R. Duse bout 6 punten uit 5 partijen; 6. J. van Iwaarden 7 punten uit 7 partij en; 7. H. Mes 7 punten uit 7 partijen; 7. H. Mes 7 punten uit 7 partijen; S. van Grevinga 5 punten uit 6 paf- jen; 9. J. A. Feenstra 5 punten uit 6 partijen; 10. K. J. Francke 5 pun ten uit 7 partijen; 11. E. L. Ver schoor 5 punten uit 7 partijen; 12. Ph. Haverhoek 4 punten uit 7 par tijen. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden onderstaande wed strijden gespeeld: HOOFDKLASSE Gespeeld te Souburg tussen Souburg I en 's-Gravenpolder I: J. van Eenen- naamJ. Blom 02; J. C. Schouten G. Blom 20; F. van DixhoornF. Harthoorn 11; C. van AsL. Boo gert 02; J. DijkstraA. Krijger 1 1; L. van SoelenH. Nieuwdorp 2 0; A. de PagterA. van Overbee- ke 02; A. Zoethout—J. Schijf 20; M. LouwsW. Krijger 02; P. van SorgeA. Dubbelman 02. Deze wedstrijd is met 128 door 's-Gra- venpolder gewonnen. le KLAS. Gespeeld te Middelburg tussen Mid delburg n en Vlissingen II: J. v. d. BergeR. Dusebout 20; M. Reijn- hout—J. C. Nijssen 02; G. M. v. d. VoordeH. de Vlieger 11; A. Cor- ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Gladde eindspelen (Van onze schaakredacteur drs. M..C, Verburg) De partij die uw redacteur tegen Flohr (wit) speelde bracht reeds vroeg een gevaarlijk pionoffer van de Rus. Door omzichtig spel slaagde zwart erin zich vrij te spelen, het lo perpaar te verkrijgen en tenslotte het initiatief te nemen. Zijn materiële voorsprong van één geisoleerde dub- bel-pion betekende bij aanwezigheid van de dames evenwel niet veel. Bo vendien was de faam van de groot meester, juist in zulke gladde eind- spplen te groot om in deze stelling remise aan te bieden. Nadere analyse bevestigde de juistheid hiervan. I. d4, Pf6; 2. c4, g6; 3. Pc3, Lg7; 4. e4, d6; 5. Pf3, 0-0; 6. Le2, Pbd7 (heel goed is ook e5, omdat 7. de5:, de5: 8. Pe5: Pe4:! gunstig voor zwart is) 7. e5!? (niet geheel correct al moet zwart op zijn tellen passen en bereikt hij nauwelijks voordeel); 7.de5: 8. de5:, Pg4; 9. e6, fe6: 10. 0-0 (di rect Pg5 gaat niet vanwege Pf2: Nu dreigt Pg5 wel. Intussen heeft zwart een waardeloze pion meer en een pas veel later te activeren loperpaar. Voorlopig is hij druk met allerlei tak tische dreigingen). 10.Ph6 (f5 wordt voor dit paard een sterk veld). II. Pg5, Pc5; 12. Le3, Pa6 (op b6 volgt Lc5: en Pb5 met aanval op c7 en e6 na ruil der dames). 13. Pb5, Pf5; 14. Dc2, Pe3: 15. fe3: (zwart heeft nu 't loperpaar en de pion op e3 is zwak. Langs de f-lijn dreigt echter gevaar). 15c6; 16. PC3 (op Tdl volgt Db6, 17. Pd4, e5!). 16.— Db8; 17. Tf8:t, Lf8: 18. Dd2, e5 (nu ko men de zwarte stukken los en wordt e3 onder druk gezet). 19. Tfl, Lh6; 20. h4 (verplicht, want op Pce4 volgt Lf5; 21. Tf3, Tf8; 22. Khl, Le4: zwart wint pion e3). 20Lf5; 21. Kh2 (om e3 vrij te spelen). 21. Td8; 22. Del, hg5: 23. hg5:, Pc5; 24. b3, Pd3. Hlerstelde ik remise voor, enigszins beangst voor de' knappe techniek van Flohr. De volgende voortzetting lijkt 't meest dwingend 25. Ld3:, Td3: 26. e4! Lg4; 27. Pdl, Ldl: 28. Tdl:, Tdl: 29. Ddl, Dd4! 30. De2. Ondanks de minus-pion en de ook van wit slechte plonnenstelling zie ik in deze opstelling geen perspec tieven. Zwart heeft voorlopig vrij spel en kan b.v. zijn koning naar b4 brengen. Hierop volgt dan Del van wit en op Db2 van zwart Da5|. nelisse—A. C. Snel 17; N. van Eenennaam—P. van Oorschot 20; J. ParinussaK. J. Francke 11; J. Bliek—M. Maas 11; K. de Koeij- erE. L. Verschoor 2-0; F. W. AdriaanseJ. Kóppejan 02; C. van Rijswijk sr.J. Koole 20. In deze wedstrijd wist Middelburg n met 128 te winnen. In verband met Dankdag voor het gewas in Zeeland werden ae wedstrij den Kapelle IGoes I en Lammeren- burgSt. Laurens uitgesteld. Afgebroken partijen: A. de BuckJ. v. d. Berge 11; P. van Vlijmen—J. Parinussa 20, zodat de einduitslag Lammerenburg I—Middelburg II 10 —10 gelijk wordt. Om Nederlandse titel Zoals eerder vermeld heeft de Zeeuw se kampioen Jan Blom in de voorron den van' Gewest 5 zijn eerste partij tegen J. van Kollenburg, kampioen van Noord-Brabant remise gespeeld hetgeen een eervol resultaat genoemd mag worden. De 2e partij wordt vandaag tegen Okrogelnik, kampioen van Limburg, gespeeld en de 3e en 4e partij tegen Van Kollenburg en Okro gelnik op 29 en 30 november ge speeld. Alle partijen worden gespeeld in Tilburg. - -v (Advertentie) dè dag om met een nieuwe hobby te beginnen K(jk maar eens goed tussen de pakjes straks als er een stevig, blaokhouten kistje tussen schuil gaat, dan is dat uw grootste surprise een nieuwe AG FA camera! AGFA helpt de Sint dit jaar door al z'n camera's te verpakken in een kloek kistje, dat ook uitermate geschikt is voor het opbergen van foto's en negatieven. Begin op vijf december met de boeiende hobby van foto graferen. Zet een AGFA camera op uw „verlanglijstje" Koets: geen strak-kijkende Sowjet-atleet, die denkt, dat sport oorlog is Toen Wladimïr Koets, bijgenaamd „de zeeman", deze maand bekendmaakte, dat hij de wedstrijdsport opgaf, verloor Rusland niet alleen zijn grootste atleet, maar ook een goede sportman één die duidelijk anders was dan de strak-kijkende Sowjetatleet van het type dat schijnt te denken dat sport een soort oorlog is. Maagzweren hebben de dubbele olympische kampioen voor goed aan de kant gezet. Het eind van zijn sportcarrière kwam toen hij 31 was op een leeftijd dus toen Emil Zatopek, die zijn idool was, nog vele goede jaren voor de boeg had. Met zijn gemakkelijke, elasti sche tred en zijn. springende, blonde haardos, heeft „zeeman" Koets de internationale midden- afstand drie volle jaren beheerst. Zijn wereldrecords op de 5.000 en 10.000 meter bestaan nog. Liever danover sport, praatte hij over zijn hobby's boeken en muzi^Jc. Koets sal het meest in de her innering blijven wegens zijn du el met de Engelsman Gorden schaduw van Alexander Anoef- riew, die in de Olympische Spe len te Helsinki derde werd. In 1953 dat jaar icon Koets de Rus sische titels op de 5000 en 10.000 meter. In 195Jf vestigde Koets zijn eer ste xoereldrecord, door de 5000 meter in de Europese kaïnpioen- schappen te winnen in 13.56.6. Dit was het begin van het eind van Zatopeks regime en nie mand betreurde dit meer dan Koets zelf. „Ik vind het naar dit Emil aan te doen. Hij is al deze jaren mijn idool en leermeester geweest", zeide hij. Evenals Zatopek, geloofde Koets aan een training voor welke maar weinig westerse atleten de tijd hebben of de energie kunnen opbrengen. Hoewel hij openhar tig toegaf dat hij het niet leuk vond, liep Koets dagelijks ge middeld 30 kilometer als trai ning en steeds sedert de eer ste tekenen van zijn ziekte in 1955 kwamen, heeft hij gedacht dat dit het resultaat was van zijn taak, de training nóóit, maar dan ook nóóit, te onderbreken. Snelle promotie in de marine, en een verhuizing met zijn vrouw, een sportverslnggeefster, van Leningrad naar Moskou, waar hij toetrad tot de marine-acade mie, gingen samen met zijn suc cessen in de sport. In 1955, het eerste jaar van ern stige maagklachten, verbeterde Koets ziin 5.000-meter-record tot 13.46.8 en verbeterde hij ook zijn Russische-record op de 10.000 meter. Toen kwam het olympisch jaar. Zijn successen van Melbourne leidde hij in met verbetering van Zatopeks 10.000 meter-record tot 28.30.4, een record dat nog steeds bestaat. Vorig jaar hield zijn ziekte hem van de sintelbaan tot augustus. Maar in zijn laatste grote pres tatie, op 13 oktober in Rdme, heroverde Koets het 5>000-meter- record op Pirie, met een tijd van 13.35.0. Toen kwam een serie nederlagen, de eerste in de wedstrijd op oudejaarsavond te Sao Paulo, in Brazilië. Er volgden tegenstrij dige berichten over zijn conditie en toekomstplannen. Zijn ver trek uit de wedstrijdsport be kendmakend, zeide Koets die in 1956 en 1957 in de sport-poll van United Press international als winnaar werd aangewezen dat hij zijn carrière bij de mari ne zal voortzetten en zo nu en Spaanse verslaggevers boos op Di Stefano Spanje is liet toneel van een niet- alledaagse voetbalrel, waarin de Spaanse sportverslaggevers zich de partij voelen die beledigd is door twee van do bekendste Spaanse voetballers: de in Argentinië geboren Alfredo di Stefano van ..Real Madrid" en van Gento van dezelf de club. Do sportschrijvers ver langen zelfs dat Di Stefano voor het leven gediskwalificeerd wordt en dat aan Gento eventueel het zelfde lot wordt toebedeeld. De affaire heeft zich als volgt ontwikkeld: volgens de verhalen in de kranten van maandag had een journalist aan Di Stefano. na de wedstrijd tussen Real Madrid en Real Sociedad uit San Sebas tian, die geen enkel doelpunt had opgeleverd, gevraagd of hij kwaad was. „U bent belachelijk en dat zijn alle journalisten", antwoord de Di Stefano. Toen kreeg de journalist een natte handdoek te gen het hoofd gesmeten.'Gento zou de dader geweest zijn. De kranten hebben fel op dit in cident gereageerd en één der bla-- den stelde voor de naam Di Ste fano te boycotten in de Spaanse pers. Een vergadering van de federatie van Spaanse persverenigingen heeft een boodschap aan de Spaanse voetbalbond opgeleverd. Hierin werd de houding van Di Stefano scherp gelaakt en werd gezegd dat de enige maatregel die aan de Spaanse journalisten genoegdoening kan schenken, le-, venslange diskwalificatie voor Di Stefano is. Voorts werd een on derzoek verlangd om vast te stel len of Gento al dan niet de man was die met de handdoek ge gooid heeft. Blijkt hij inderdaad de schuldige te zijn, dan moet ook hij gediskwalificeerd worden. kaieirinscnnp dan jonge Russische lopers zal adviseren. De vaak overtrainde en soms zichtbaar lijdende Koets van de laatste twee jaar, heeft het feit onder streept dat Rusland thans de prijs betaalt voor een crash-program in de sport, dat tegen elke prijs doorge zet moest worden. Koets, de 05 nederlaag van de voet ballers in Londen en het verlies van ijshockey- en skititels zijn daar de reactie op. KOETS. Pirie in de 10.000 meter van de Olympische Spélen te Melbour ne. Het was een gevecht dat Koets won. Pirie, mager als een lat, niet te peilen, maar in elk geva,l iemand met een verschrik kelijke eindspurt, was toen op het hoogtepunt van zijn car rière. Hij had Koets verslagen in een sensationele wedstrijd enke le maanden vroeger in Oslo, waarbij records sneuvelden als kegels. Hij was oole in Melbour ne de favoriet. Vijf dagen later won Koets zijn tweede olympische titel, door Pirie op dé 5.000 nieter te klop pen. Ditmaal probeerde Pirie niet eens van licm te winnen. De Engelsman vergenoegde zich bij voorbaat met een tweede plaats. Koets, een Oekraïner, kwam bij dc rode vloot, omdat, zoals hij vertelde, „landrotten als ik al tijd verlangen naar de zee en landen achter de horizon". Hij kwam betrekkelijk laat in de in ternationale sport, toen hij 25 was. I» de marine was hij een iets betere dan gemiddelde bok ser en hij was een roeier voor coaches zijn atletiektalent ont dekten. In 1952 merkten Westerse ken ners zijn naam voor het eerst op, toen hij een tijd van 1^.32.2 op de 5000 meter maakte. Dat was bijna een minuut boven het wereldrecord dat hij vijf jaar later vestigde, maar toch een goede prestatie volgens interna tionale normen. Hij bleef in de WORDT GEESINK FINALIST (Door Leslie Nakasjima, U.P.I.-correspondent) De Nederlander Anton Geesink, de 24-jarlge Europese kampioen, en Koji Sone, de 29-jarige Japanse titelhouder, zijn favorieten voor de tweede wereldkampioenschappen judo, die op 30 novem ber in Tokio beginnen. 39 judoka's uit 18 landen zullen deelne men aan deze kampioenschappen, die zondagmiddag in de stede lijke gymnastiekzaal van Tokio beginnen. Er zal gespeeld worden in twee groepen. De winnaars van de groepen zijn de finalisten. Daar Geesink en Sone als de twee sterksten worden beschouwd, is de indeling zo gemaakt dat zij niet in dezelfde groep zijn. Geesink .bereikte twee jaar gele den ln de eerste wereldkampi oenschappen do halve finales en verloor daarin van de Japanner Josjihlko Josjimatsoe. De Frans man Henri Courtine, die in 1956 in de andere halve finale verloor van de Japanner Sjokltsji Nat- soei, is in do zelfdo groep als Geesink. Maar de Japanners ge ven hem geen kans tegen Gee sink. Natsoei, die zijn landgenoot Jos jimatsoe in de finale versloeg in 1956, is er niet in geslaagd een plaats te bemachtigen in de Ja panse ploeg, in dè kwalificatie wedstrijden die op 5 oktober tc Foelcoeoka gehouden zijn. Josji matsoe heeft zich uit de wed strijdsport teruggetrokken. Japanse judo-experts zeggen dat Geesink sterk vooruit is gegaan sedert de vorige wereldkampi oenschappen en dat hij de man is van wie Sone moet winnen, wil do wereldtitel iii Japan blij- 50. In deze wanhoopstoe stand dreven Tekko en zijn mannen nog een paar da gen op het water. Geen schip liet zich meer zien. Zij werden moe van het uitkijken en bovendien liet de honger zich ook voelen, terwijl het drankrantsoen heel erg nijpend begon te worden. Hun toneelkleren waren verfomfaaid en ge scheurd, kortom hun toe stand was verre van be nijdenswaardig. „Wat moe ten we doen!" jammerde Terry. „We kunnen niet van de wind leven!'' „Ga maar eens een rode. vlag zoeken of iets anders dat op alarm duldt!" ver zocht Tekko zijn vriend. „We hebben nu eenmaal geen radio aan boord!" Even later hield Terry met een vra- gend gezicht een grote zwarte vlag met een doodskop op. „Hijsen maar!" schreeuwde Tek ko. „Zeerovers zijn toch de mode uit!" Eh zo kwam het, dat oven later de Vliegende Hollan der met de zeoroversvlag ln top zijn eindeloze tocht over het water vervolgde. ven. Sone, dïo een employé is van de Foeji-staalfabriek en die dc universiteit, van Meiji met goed gevolg doorlopen heeft, zei de dat hij vastbesloten is de eer van het Japanse judo hoog tc houden. Sone is een vijfde dan en Geesink Is een vierde dan. De twee andere Japanse deelnemers zijn politic-officier KlmljoMjl Ja- masjiki, 34 jaar, zesde dan, en student Aklo Marilnaga, 21 jaar, vierde dan. De experts hier vcr- wuchten dat*ook deze twee Ja panners ver zullen komen in dit toernooi. Aan de kampioenschappen zal worden deelgenomen door: Oostenrijk (1), Argentinië (1), België (1), Brazilië (3), Cam bodja (2), Canada (1), Engeland (3), Frankrijk (3). Indonesië (3), Japan (3), Nationalistisch China (3), Nederland (2), Niouw-Zecland (1), Philippijnen (3), Republiek Korea (3), Zwit serland (1), Verenigde Staten (3) en Wcst-Dultsland (2). In de eerste rondo komt Geesink uit tegen de Philippijn R. A. Boncan. De Nederlander Essink hooft in deze ronde de Ameri kaan Harris als tegenstander. VVVVWWAVWiAVVWVVVVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6