„Schelde"-bedrijfsgeneeskundige dienst bestaat vijftig jaar Zeeuwse Almanak TWEE AANVARINGEN IN DE HAVEN VAN WEMELDINGE SUBSIDIEVOORSTELLEN VOOR MONUMENTEN IN ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 PIONIERSWERK IN VLISSINGEN Op 19 december herdenking van dit bijzondere jubileum Toen mr. Jan Smit, destijds directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, een halve eeuw geleden voor zijn bedrijf een eigen genees kundige dienst stichtte in de volksmond eenvoudig weg: de verbandka- iner genoemd was hij op dat gebied nog een eenling in de Nederlandse industriële wereld. Nu, vijftig jaar later, voor de grotere industrieën het bezit van een dergelijke dienst een vanzelfsprekendheid is geworden, treedt duidelijker nog dan voordien naar voren, dat in Vlissingen belang rijk pionierswerk werd verricht. Daarom is er zeker alle reden om op 19 december a.s. met een receptie in Jiet Scheldekwartier dit bijzon dere jubileum van Nederlands eerste bedrijfsgeneeskundige dienst te her denken. ving aan de arbeiders uit, waarin het dragen van veiligheidsbrillen werd aanbevolen. In 1911 werd het dragen van gewone brillen op straffe van boete verplicht ge steld voor hen die slechte ogen had den en reeds vele Jaren tot op heden toe, kunnen alle Schelde-employees gratis een bril voorgeschreven krij gen door de aan het bedrijf verbon den oogarts. Geleidelijk zijn de werkzaamheden van de dienst uitgebreid. Met de komst van dokter Staverman is men bijvoorbeeld ook begonnen met het medisch keuren van het personeel trouwens vóór 1908 werden de jon gens van de leerschool reeds door dr. Duyvis gekeurd na de Tweede Wereldoorlog is men overgegaan om het gehele personeel éénmaal per jaar door te lichten, voor alle moge lijke fondsen worden adviezen gege ven, tal van onderzoekingen worden gedaan, terwijl ook aan de revalida tie van hen die bijvoorbeeld een on geluk overkwamen, alle aandacht wordt geschonken. Groei Met de uitbreiding van het werk mede als gevolg van do toeneming Niet alleen de collega-industriëlen van mr. Smit met uitzondering dan van enkelen als bijv. de heren Stork uit Hengelo en Van Marken van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft maar ook de Scheldearbei- ders zelf waren in het begin nog niet zo van het nut van deze dienst overtuigd. Zeker, voor het laten ver zorgen van verwondingen was de verbandkamer gemakkelijk. Voor dien gebeurde het maar al te dik wijls dat op wonden een laagje spin rag werd gelegd en dat de werkers zelf bij elkaar „ingrepen" met een met speeksel bevochtigde lucifer als er een metaaldeeltje in hun oog was gesprongen. De mannen moesten er echt even aan wennen, dat een bedrijfsdokter het was de jonge chirurg A. Staver man, die als eerste met de leiding van deze dienst werd belast zich met hen ging bemoeien. De praktijk leerde echter spoedig, dat het niet een „rechercheur" was, maar een dokter, die slechts zijn plicht deed. Op 1 december 1908 startte de dienst in een eenvoudig lokaaltje. Dokter Staverman trok een oud-hospitaal man van de marine, de heer H. J. W. van Bemmel aan, die veertig jaar lang als verbandmeester het bedrijf zou dienen. Preventief werk Het curatieve genezende deel van het werk nam vanzelfsprekend een belangrijke plaats in, doch het is de grote verdienste van dokter Staverman geweest, dat hij hier bij geruggesteund door directeur mr. Jan Smit van het begin af aan ook sterk geijverd heeft om door het nemen van allerlei maatregelen, on gevallen te voorkomen. Nog geen drie maanden na de oprichting van de dienst ging er al een kennlsge- f Advertentie) Gevaarlijk weer voor keel en lucht wegen In een ver standig gezin staat hu een fles ABDIISlHOOP/rooOT VAN Ifvin TOT ^Zijye MOOI SUCGES. Onder degenen, die dit jaar in Ter- neuzen hun middenstandsexamen af legden, bevond zich ook de beer P. de Broek uit Sluis. Thans is gebleken, dat de heer De Brock in het rayon T'erneuzen het hoogste aantal punten had behaald. Dit mooie resultaat vond weerklank tot in Den Haag, want het ministerie van economische zaken beloonde de veelbelovende mid denstander met een fraai boekwerk. K.N.A.C.-HULDE. „K.N.A.C.-huMe" was er dezer dagen voor de heer G. H. de Vos uit Sas van Gent, een chauffeur in dienst van een K.N.A.C.-lid. Op het secre tariaat in Den Haag mocht hij te zamen met nog andere collega's uit handen van jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen het diploma met in signe voor tien jaar trouwe dienst in ontvangst nemen. Het was een feestelijke plechtigheid, met een offi ciële huldiging en met tot besluit een lunch voor de jubilarissen. KAT.... De kat van de redacteur-buitenland van dit, uw en ons dagblad, had, de vrijheid verkozen en dat was wel even een -schok voor onze collega en diens huisgenoten, want zij hadden het dier zeer lief. Maar omdat onze man „buitenland" beroepshalve aan groter rampen gewend is, kwam hij ■weer Vrij snel over de slag heen en toen zelfs een advertentie in dit veel gelezen dagblad geen resultaten had opgeleverd, berustte hij in de ver dwijning. Nasporingen in de omge ving van zijn woning, in de buiten wijken van Vlissingen, hadden even min succes en zo was poes weg en bleef poes weg. J)ag poes", zag men hem als het ware op de redactie van tijd tot tijd nog wel eens denken, maar daar bleef het bij. Totdat hij die collega gister morgen plotseling metterdgad en luidkeels Dag poes" riep! En te recht, heel terecht, zo kwam al spoe dig vast te staan, want daar liep poes plotseling onwennig in de stadsdrukte van de Kleine Marlet, onder de rook van ons redactiekan toor. Onze collega liet het buitenland het buitenland, snelde de trappen af, de straat op en keerde even later te rug met poes teder in zijn armen ge kneld. Een verloren schaap was weer terecht een hongerig schaap, dat met graagte drie kommen (gesa neerde) melk naar binnen werkte en dat dan nu weer in de schoot van het gezin is teruggekeerd. Een beetje 'verfomfaaid en met alle sporen van een week zwervens, maar vele erva ringen rijker en met de wetenschap, dat de 'mensheid makkelijk heen nleegt te kijken over een koud en hongerig katje.,.,. van het aantal arbeiders tot riu on geveer 4000, groeide ook de dienst steeds verder uit. Sinds 1955 is thans de heer J. Stumphius als bedrijfs arts in dienst. Daarnaast is de chi rurg, dr. P. C. Kraan reeds sedert medio 1949 als opvolger van dr. Sta verman, belast met het oppertoezicht over de ongevallenbehandeling, ter wijl dr. M. Schreuder sedert 1940 als oogarts bij de dienst werkzaam is. De omvang en de inrichting van de verbandkamer, zowel als de perso neelsbezetting, hebben met de groei gelijke tred gehouden, al is dan de ruimte van de hoofdverbandkamer thans wel wat te klein geworden. Naast de medici, werken er onder de hoofdverbandmeester, de heer Lie- bers, die ook al van 1917 in het be drijf is, thans een zevental verband- meesters, analistes enz. Er is ook een dépendance op de Sehelde-afde- ling aan het Eiland, waardoor daar eveneens snel hulp kan worden ver leend en uit bedrijfseconomisch oogpunt evenzeer van belang ook minder tijd verloren gaat. Want in de loop der jaren hebben de werkers de weg naar de verbandka mer leren vinden. Jaarlijks moeten er ongeveer 10 12.000 ongevallen behandeld worden, doch gelukkig mede een gevolg vap liet vele preven- tleke werk zeer weinig gevallen van' ernstige aard. Eigenlijk overbo dig om nog op te merken, dat deze bedrijfsgeneeskundige dienst, welke nu 'reeds een halve eenw in de voor ste gelederen staat, ook over een uitgebreide moderne röntgeninstalla- tlo en andere kostbare apnaratuur beschikt. Reejs sedert 1923 bezit men lange tijd de enigste in Zee land een elektrische oogmagneet voor het verwijderen van metaal splinters, waardoor velen reeds kon den worden geholpen. De zekere achterdocht welke in het begin wel eens bij de arbeiders be staan heeft, is reeds lang verdwenen. De dienst geniet thanseen grote goodwill, zowel bij de huidige direc tie, als de werknemers, zodat liet. de jubilaris straks bij de viering zeker niet aan belangstelling zal ontbre ken. In luxe etui Ml f59,75 Zeer modem, zeer chic, zeer sterk doublé dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen! lopoilcurs Spijker to Heibel, Moreeliepark 9, Utredd De discussie rond de verenkwestie Kamers van Koophandel zonden ir. Dikötter voorlopig antwoord Naar aanleiding van de uiteenzetting van de heer Dikötter, lid van Ged. Staten van Zeeland, over de veerta- rieven in de Zeeuwse dagbladen van 17 november j.l., en een terzake van de heer Dikötter ontvangen schrij ven, hebben de voorzitters van de beide Zeeuwse Kamers van Koop handel de heer Dikötter een voorlo pig antwoord gezonden. Hierin wordt gezegd dat zij, waar deze kwestie thans een onderwerp van gesprek uitmaakt in het College van Gedeputeerde Staten door de vra gen van de heer L. van Oorschot, lid van de Provinciale Staten, het ant woord van Ged. Staten willen af wachten. Daarna zullen zij nagaan of een verklaring van' hun zijde dan eventueel nog nodig zal zijn. „COULOU" NAAR ROTTERDAM VERSLEEPT JEUUDKAMFEN. In Brugge resideert de „Werkgroep Nederland", die het leugdcontact in de Nederlandse taalgebieden wil bevor deren en die reeds verscheidene jeugdkampen in Hulst tot stand bracht, waarbij in totaal meer dan duizend jongeren betrokken waren. Teneinde nu de contacten tussen Bel gië en Zeeuwsch-Vlaanderen plus overig Zeeland nog te intensiveren, zoekt de werkgroep eiders in Zee land ftieuwe objecten voor zowel „heemkampen, groepskampen of trek tochthemen". Op het secretariaat (St. Eewoudstraa-t 18, Brugge 3) ont vangt men gaarne inlichtingen van gemeenten, die beschikken over kam peergelegenheid voor groepskampen (al dan niet uitgerust met tenten materiaal) of over „jeugdhemen", die met het nodiige materiaal zijn uitge rust. Anderzijds kan de „Werkgroep Nederland" voor Zeeuwse jeugd groepen bemiddelen voor het verkrij gen van kampeerterreinen „en aan verwante zaken ALS MEESTER TROUWT... Als de nu nog ongehuwde boven meester in Oosterland trouwplan nen gaat koesteren, wordt het moeilijk voor de Dienst der Delta werken, zo leerden wij van onze correspondent in die gemeente. De hoofdonderwijzerswoning staat na melijk leeg en nu wil die Dienst daar gebruik van maken voor het onderbrengen van een van zijn functionarissen. Dat kan, want de vrijgezel-bovenmeester is ergens in pension en de woning staat leeg. Maar indien de transactie door gaat, zal dat slechts kunnen onder de voorwaarde, dat Deltawerken de woning ontruimen, zodra mees ter trouwplannen krijgt... Driemaal bruiloft in één familie te Kwadendamme Het is woensdag groot feest geweest in Kwadendamme, p waar de zusjes De Pundert p Corri (28), Riet (26) en Leny p (27) in het huwelijk zijn p p getreden met twee broers en een neef; Corri met Jan Koens p (30) uit Ovezande, Riet met f§ Adri Simonsc (27) uit Hein- p kenszand en Leny met Kees Koens (27) uit Ovezande. Adri Simonse is niet alleen de neef van de beide gebroeders Koens, maar tevens is hij reeds aan- p getrouwde familie van de „De Pundertjes". Zijn broer Mar- p tien is namelijk in het huwelijk getreden met de 32-jarige..Nel- lie de Pundert, hetgeen nu al- s weer ruim zes jaar is geleden, Drie bruidjes dus op één dag en uit één gezin in Kwaden- p damme. De belangstelling van de bevolking van Kwadendam- M me bij het gisterochtend inge- zegende kerkelijk huwelijk p de burgerlijke echtverbintenis- sen waren reeds eerder vol- trokken was buitengewoon groot. Ook gedurende het ver- dere gedeelte van de dag on- dervonden de drie echtparen vele blijken van belangstelling. „YE10" op Oosterschelde bij het laden gezonken Woensdag zijn in do havenmonding en in de nabijheid van de sluis van Wemeldïnge tweeman! twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen, 's Morgens omstreeks tien uur werd de circa 1000 b.r.t. metende „Cou- lou" aangevaren door de met steen kolen geladen en door de „Jannigje" gesleepte „Limia". De „Luma" voer met de voorsteven op 't achterschip van de „Coulou", 'n tankschip van de „Lloyd" uit Bazel. Het roer van de „Coulou" werd dus danig beschadigd, dat het schip zijn. reis van Bazel naar Antwerpen niet kon vervolgen. Het werd voor repa ratie naar Rotterdam versleept. Deze aanvaring gebeurde, toen de „Coulou" in dë nabijheid van de sluis het schip moest worden ge schut bij de middensteiger voor anker lag. De „Jannigje" sleepte de „Luma" naar de Westsluis. Waar schijnlijk is de „Luma" uit haar roer gelopen. In de havenmond van Wemeldin- ge kwamen woensdagmiddag om streeks twaalf uur liet Zwitserse motorschip „Primula" en het Franse schip „Lloyd 21" met elk aar in aanvaring. De „Primula" liep gelijktijdig met de „Moana", die de 1492 b.r.t. me tende en met kali geladen „Lloyd 21" sleepte, vanaf de Oosterschelde de haven van Wemeldinge binnen. Toen de „Primula" de „Lloyd 21" in de havenmond voorbijvoer, moest het laatste schip voor enige in de haven manouvrerende schepen achteruit slaan. Er volgde een aanvaring tus sen beide schepen, waarbij het ach terschip van de „Primula" de voor steven van de „Lloyd 21" raakte. Het Franse schip kreeg hierbij scha de boven de waterlijn. Ook de 1200 b.r.t. metende „Primula", die tot de vloot van de „Cisalpina" uit Bazel behoort, werd beschadigd. Woensdagmorgen is in de „Schaar" van Yerseke het ^ongeveer 30 b.r.t. metende vissersvaartuig YE 10 ge zonken. De YE 10 eigenaar is de heer De Munck uit Yerseke lag langszij van de Deense coaster „Skanten" en werd vanuit dit scliip met mosselen geladen. Tijdens dit la den is de YE 10 gekapseisd en ge zonken. Aan het bergingsbedrijf van Van der Tak uit Rotterdam is op dracht gegeven om de YE 10 te lich ten. De sleepboot „En Avant X" bracht een bok naar de plaats, waar het visserscheepje is gezonken. KUNST. Expositie Bram Pihl Vlissingen. kunstzaal boekhandel Bikker. DE VLISSINGSE kunstschilder Bram Pihl heeft, na zijn. debuut van enkele jaren geleden, volkomen zijn eigen, zo oorspronkelijke stijl behouden. Tot deze conclusie komt men onmiddellijk na het aanschouwen van de drie eerste doeken, die de in de kunst zaal van boekhandel Bikker inge richte tentoonstelling „openen", te weten: „Bloemstuk" (no. 1), een in blijmoedig blauw en warm-rood ge houden stilleven; „Oude Boerderij" (2) een zeer stemmig, in kleur en compositie rijk geschakeerde en toch uiterste evenwichtig werk en (3), een „Stilleven Compositie", fors en gedurfd van aanpak en ook zeer con sequent in die gedurfde stijl uitge werkt. Deze drie werken vormen een als het ware overrompelende ouver ture tot de symfonie in kleur en vorm, die dan volgt en waarin men soms een „behoudende" Pihl onder kent wanneer hij terugvalt in vroegere onderwerpen en vormge ving (no. 22, „Vissershaven" en de grotere dito, no. 11), zowel als in de meer traditionele doeken als „Boerderij (25) en ook wel „Dam me" (no. 10). Maar het doek „Damme" heeft al iets in zich van de Pihl, die zich los heeft weten te maken van zijn beginperiode en die ontegen zeggelijk voortgang heeft gemaakt; veelzijdiger is geworden en due zo mag men aannemen zich nog verder zal ontwikkelen tot een schil der die meer nog dan nu reeds het geval is „iets te zeggen" zal hebben. De tendens, die nu merkbaar is het zorgvuldig kiezen en meer over wogen uitwerken van zijn onderwer pen zal zich ongetwijfeld voort zetten. Vooral ook dank zij deze ontwikke ling is er op deze expositie naast de reeds genoemde drie eerste doeken veel schoons te zien, zoals om een keuze te maken het beheerste stilleven „Gladiolen" (no. 9); het oorspronkelijke „Dorpsgezicht" (27); het kleurrijke stilleven (16) en om met een magistraal slotakkoord te besluiten, de in zachtgloeiende violet- ten geschilderde „Vissersschepen" (19). Samenvattend kan geconcludeerd worden, dat hier wederom een verras sende expositie js ingericht, temeer omdat men zou verwachten Pihl na zijn zo verrassend debuut van enkele jaren geleden, nu wel te kennen". Dat is een misvatting. Zijn werk is boeiend en verrassend gebleven. Pa let, stijl en teehniek herkent men; het gebruik daarvan, de aanwending is echter in vrijwel elk werkstuk weer anders, al blijft de ondertoon, die dit werk een zo geheel eigen ka rakter geeft, uiteraard gelijk. Nog tot 6 december bestaat de gele genheid om deze tentoonstelling te gaan zien.v. B. Minister Struijcken op 8 december naar St. Jansteen In de woensdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Sint-Jansteen deelde de voorzitter, burgemeester mr. J. I. M. Reuser mee, dat de minister van binnenland se zaken, mr. Struycken, .vergezeld van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot op 8 december a.s. naar Sint-Jansteen zal komen voor een bespreking over de grenswijzigingen tussen de ge meenten Hulst en Sint-Jansteen. Het Vlissingse havenbedrijf heeft er weer een aanwinst bij gekregen! Dankzij dit hoogoprijzende bouic- werk is het namelijk mogelijk bij het lossen van graanschepen het graan tijdens het lossen te wegen. In deze stellages zijn twee enorme trechters boven elkaar geplaatst, Tijdens het lossen laat men het graan uit de bovenste trechter in de onderste trech ter lopen en in die onderste trechter wordt het graan automatisch gewo gen. Uiteraard geeft deze methode een flinke tijdsbesparing bij het los sen. (Foto P.Z.C.). Junqhatw KLEINE WEKKERS van voorname vorm, met enkel of dubbeltonige wekker. In vele prijsklassen, reads v.a. 14*75 Bij Uw horloger-Juwelier VAN GEDEPUTEERDE STATEN Bijdrage restauratie „Houttuin" in Veere Ged. Staten van Zeeland stellen do Prov. Staten voor om een verhoging voor reeds eerder toegekende sub sidies voor de restauratie van be langrijke monumenten en kunstwer ken te overwegen. In „dit verband adviseren Ged. Staten om voor de restauratie van het pand „De Hout tuin", aan de Kade A 62 te Veere op verzoek van dr. F. H. Glastra van Loon te 's-Gravenhage ten hoogste f 8.125 bij te dragen. De totale re stauratiekosten bedragen f 82.508. waarvan liet rijk 40 voor zijn re kening neemt. Het pand, dat in toe nemende mate bouwvallig is gewor den en dat dringend gerestaureerd moet worden, werd vroeger bewoond door de bekende Hollands-Ameri kaanse schrijver Hendrik Willem van Loon. Het is de bedoeling in dit pand het „Hendrik Willem van Loon- Museum" te vestigen, tot welk doel een stichting van deze naam is opge richt. De begroting van de restauratiekos ten voor de toren te Biggekerke is met een bedrag van f 19.435,88 over schreden, doordat de werkzaamhe den bleken tegen te vallen. Ged. Staten stellen nu voor om in de meerderè restauratiekosten voor een ■bedrag van f 972.bij te dragen. Zoals bekend werd voor de restaura tie van de Oostkerk te Middelburg door de provincie reeds een subsidie van 10 van de op f 122.100 geraam de kosten verleend. De toestand van de houten koepel van de kerk bleek echter in een dermate slechte toe stand te verkeren, dat de begroting met f 95.000 overschreden moet wor den. Ged. Staten stellen voor om ln deze extra kosten voor ten hoogste f 9500.bij te dragen. Verder willen Ged. Staten in de verdere restaura tiekosten van de Ned. herv. kerk te Sint Maartensdijk, een uit architec tonisch oogpunt bezien zeer belang rijk monument, op een totaalbedrag vfin f 277.800 voor ten hoogste f 13.890 bijdragen. Ook wordt voorgesteld aan mevrouw L. A. C. van Roijen-van der Lek de Clercq Ic Bloemendaal een subsidie van f 95.toe te kennen in de meerdere kosten voor de restauratie van tien rouwborden in het slot te Haamstede. Ged. Staten adviseren aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te St. Anna ter Muiden iri de meerdere restauratiekosten van de kerk, ten bedrage van f 16T87.53, voor f 810.bij te dragen, en op verzoek van de gemeente Sluis in de meerdere restauratiekosten ad f 52.031 van dc toren te Sint Anna ter Muiden f 2600. Aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke willen Gedeputeerden een bedrag van f 1.640 toekennen voor de meerde re restauratiekosten van de kerk, die f 16.389,26 belopen. Voorts ad viseren Ged. Staten voor ten hoogste f 4.977 in de.reslauratie- van de Ned. herv. kerk te Oosl- kapelle bij te dragen. De kosten hiervan belopen een bedrag van f 69.527,39. Voorgesteld wordt aan de gemeente Veere voor ten hoogste f 2.450 bij te dragen in de op f 24.500 geraam de restauratiekosten van het pand Kapellestraat A 39 te Veere. Tenslotte adviseren Ged. Staten van Zeeland een subsidie van ten hoogste f 391.— toe te kennen aan de heer A. M. Th. van Jole te Hontenlsse in de restauratiekosten van zijn wind- korenmolen, die geraamd worden op f 2.605.—. (Advertentie) tqoiv COGNAC V00« B[ HANDEt: H.VAN IOORII. VLAARDINGEN VANDAAG Middelburg Electro: „Spionnen", 19 en 21.15 uur, 18 jaar; Concert- en Ge hoorzaal: lezing Z.V.U., 20 uur; C.J. M.V.-gebouw: vergadering C.BB, 20 uur; gereformeerd jeugdgebouw: filmavond „Zonnehuis", 20 uur; Gou den Foorte: gewestelijke vergadering Coöp. Vrouwenbond. 10.30 uur. Vlissingen Alhambra: „De vrouw, die liefde hegeerde", 19 en 21 uur, 18 j.; Luxor: „Giant", 19 uur, 14 jaar; Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Bram Pihl en houtplastieken van Bakker, 9—12.30 en 14—18 uur; Schel dekwartier: Instructie- en filmavond „De Schelde" en Ned. Vereniging voor Lastechniek, 20 uur; Britannia: Filmavond N.V.S.H., 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: „Meisjes zonder moraal", 20 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Vergadering afdeling Zuid-Beveland West van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2