BEVELANDSE „FRUITWAGENS" RIJDEN VAAK TE SNEL beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine 4 WIJZIGING VAN STREEKPLAN WALCHEREN VOORGELEGD ZEEUWSE ZWEEFVLIEGERS BOVEN ZEEUWSE BODEM AUTOMOBILISTEN OORZAAK VAN TWEETAL KETTINGBOTSINGEN 10 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 KANTONRECHTER MIDDELBURG Maximumsnelheid zou te laag zijn Al geruime tijd ondervindt men op de Zuldbevelandse fruitteeitbedrijven moeilijkheden door de vastgestelde maximum-snelheid voor tractoren met één-asslge fruitwagentjes, nevelspuiten of sproeiwagens, die onontbeerlijk zijn op deze bedrijven. Wanneer deze wagentjes niet voorzien zijn van een bedrijfsrera hetgeen in de meeste gevallen niet mogelijk Is mag er niet harder dan 6 km. mee gereden worden. Maar om de soms grote af standen tussen de boomgaarden en de sorteerbedrijven of veilingen zo snel mogelijk te overbruggen, wordt er meestal harder dan deze toegesta ne snelheid gereden. De tractorchauffeur M. J. H. uit Krabbendljke werd op 16 september JJ. geverbaliseerd, omdat hij met een tractor met twee aanhangwagentjes over de Oostweg gereden had met een snelheid van 16 km. Daarvoor stond de chauffeur woensdagmiddag terecht voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. H. bekende deze overtreding te heb ben begaan, hoewel hij verklaarde niet op de hoogte te zijn geweest met de vastgestelde maximum-snelheid. De officier van justitie, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop, merkte op, dat in de meeste gevallen geen reminrichting op de wagentjes ge monteerd kan worden. „Daarom moet er maar een beetje kalm aan gereden worden", vond de officier, die een boete van f 12.eiste. De raadsman van H., mr. W. K. H. Dieleman, stipte aan, dat de wagen tjes klein moeten zijn, omdat er an ders niet mee door de boomgaarden gemanoeuvreerd kan worden. Met een rem zou dat niet kunnen gebeu ren, omdat de wagens anders te groot zouden worden. Mr. Dieleman stipte aan, dat reeds van de zijde van het Landbouwschap, de BOVAG en de Nederlandse fruittelersorgani satie op deze geringe maximum snelheid gewezen is. „Overal rijden de wagentjes zonder rem", verklaar de de raadsman, die er voorts op wees, dat de snelheid van 6 km veel gevaarlijker is dan die van bijvoor beeld 16 km. „Deze toestand roept dringend om verandering", oordeelde mr. Diele man. „Het gebeurt soms, dat de boomgaard drie km verwijderd is van het bedrijf. Om een wagentje met fruit van de boomgaard naar het bedrijf te rijden, heeft men dan ruim een uur nodig", gaf mr. Dieleman als voorbeeld. Hij deed tot slot een beroep op de kantonrechter om re kening te houden met deze moeilijk heden. Temeer nu waarschijnlijk in de toekomst een nieuwe regeling van kracht wordt. Mr. Moolenburgh veroordeelde de chauffeur tot een boete van f 12. In twee vrij onbeduidende aanrij dingszaken werd het de kantonrech ter verre van gemakkelijk gemaakt. Op 31 januari j.l. wa sde Oostka- pelse chauffeur C. de V. bij de wacht plaats voor het veer Vlissingen-Bres- kens achteruit gereden tegen de per sonenauto van de Sluise winkelier J. B. B. Op 6 augustus was deze zaak aangehouden, omdat de Walcherse chauffeur ten stelligste ontkende achteruit gereden of de andere auto geraakt te hebben. B., die op 4 me ter afstand de klap van de botsing zelf niet gezien had, bemerkte ech ter in het verchroomd sierstuk van zijn auto twee deuken, die de vorm hadden van twee haken, die op de vrachtauto van De V. bevestigd wa ren. ;,Ik heb er niets mee te maken" verklaarde verdachte, „ik heb geen wagen aangereden"! Omdat hier de meningen tegenover elkaar stonden, besloot mr. Moolenburg op 7 januari van het volgende jaar de twee an dere inzittenden van B.'s wagen te horen. Een bijna even moeilijk punt deed zich voor, bij de behandeling van het ongeluk dat mevrouw L. E. P. K.-de G. uit Souburg op de ventweg te Souburg veroorzaakt zou hebben. Terwijl zij naar de andere zijde van deze weg overstak om bij een groen teman wat te kopen, naderde juist de bankwerker-machinist J. C. B. uit Vlissingen op de bromfiets, waarop zijn vrouw meereed. Een botsing was het gevolg. Volgens mevrouw K. had zij eerst haar hand uitgestoken, vervolgens gekeken of er van achter iets naderde en toen dat niet het ge val was. stak zij naar de groentekar over, stapte af, nam de fiets in haar hand en wilde wat kopen. „En op dat moment botste de bromfiets te gen mij aan en werd ik onder de groentewagen geschoven", ver klaarde de Souburgse mevrouw. singer, die ongeveer met een snel heid van 32 tot 85 km. gereden had. Mevrouw K. hield echter vol reeds afgestapt te zijn en om de waarheid daarvan te onderzoeken besloot mr. Moolenburgh ook de ze zaak aan to houden om een an dere getuige te horen. De los-werkman J. 't W. uit Hoede- kenskerke reed op 12 oktober J.l. op zijn fiets over het Lage-weegje, ter wijl hij een verblindende verlichting voerde. De verbalisant verklaarde, dat verdachte enigszins onder in vloed van sterke drank verkeerde. Hiervoor was hem door de politie rechter reeds een boete opgelegd van f 60.waarna hij gisteren bij ver stek veroordeeld werd tot f 15. conform de eis. De expediteur J. B. uit Baai-land verleende op 10 oktober j.l. op een kruising met dé rijksweg 58 nabij 's-Heer-Arendskerke, terwijl hij die weg opreed met zijn auto, geen voor rang aan een over de rijksweg na derende personenauto. „Waaraan de bestuurder op de remmen moest gaan staan om een botsing te voor komen", vertelde de verbalisant. B. had verklaard geen verkeer te heb ben gezien. Conform werd hij ver oordeeld tot een boete van f 60. Bij pijn, griep oi „landerig" ftvMl lorgt «tn tnktl labiet Ié U «in «tl pletter Uw «rik kunt 4mrI Korte, maar felle brand in smederij te Bruinisse Drie werklieden van de aannemers mij. R. Boltje en Zonen te Bruinisse waren gisteravond aan het lassen 1 aan een bulldozer, waarbij een gas fles en een znurstoffles gebruikt werden, toen op een gegeven ogen blik de vlam terugspoot door de slang- in de flessen, waardoor deze in brand vlogen. In de geïmproviseerde smederij, een voormalig oesterpak huis van de firma Jumelet-Vijver- berg, ontstond in een ogenblik tijds een verstikkende rook. Om de brand te blussen gooiden men de flessen on der 't zand. De brandweer, die bijzon der vlug ter plaatse wns, kon zich beperken tot het rookvrij maken van loods. Explosies deden zich niet voor. Bestuurslid P. Raub van „Wilhelminapolder" overleden Op 69-jarige leeftijd is in Rotterdam overleden de heer P. Rueb, in leven penningmeester van het hoofdbe stuur van de maatschappij „De Wil helminapolder" op zuid-Beveland. De overledene was in zijn woon plaats eigenaar-directeur van de Tromp en Rueb Azijnfabrieken. Het stoffelijk overschot is in alle stilte gecremeerd. RAAD VAN STATE Andere lezing De lezing van getuige B. was heel anders. Hoewel mevrouw K., na eerst goed rechts te hebben gere den daarna een beetje naar links uitweek, meende B. toch te doen te hebben met doorgaand ver keer". Op een meter of zes voor mij ging zij echter naar links ik heb haar niet zien omkijken en aan de zijknnt van de wa gen reed ik haar aan. Terwijl zij nog fietste", verklaarde de Vlis- f Adrertentlfii Twee bezwaarschriften werden ingediend (Van een speciale verslaggever.) Waarschijnlijk in de veronderstelling verkerend, dat er heel wat woorden over het door het provinciaal bestuur van Zeelands gewijzigde streekplan voor Walcheren gesproken zouden worden, had men woensdagmorgen in de zittingszaal van de Raad van State de nodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Voor het grote geschilderde por tret van koningin -Juliana was een twee meter hoge kaart van Walche ren opgesteld. Een ongewone maatre gel in de Raad van State, omdat men altijd met kleinere tekeningen en kaarten werkt, die op de tafel voor de heren Staatsraden uitgelegd kun nen worden. Aan de hand van deze grote kaart zou dan een toelichting gegeven kunnen worden wanneer de Staatsraden zich een oordeel zouden moeten vormen over de aan de Kroon ter goedkeuring aangeboden wijzi ging van het Walcherse streek plan. Het is woensdag in de openbare zit ting van de Raad van State, waarin deze bij uitstek Zeeuwse zaak moest worden behandeld, anders gelopen. De belangstelling van de belangheb bende Zeeuwen was maar gering. Het provinciaal bestuur van Zeeland had twee vertegenwoordigers gezon den. te weten de heren ir. M. de, Viftk, directeur van de provinciale planologische dienst en A. W. Zan- dee, referendaris der provinciale griffie. De anderen hadden verstek laten gaan. De rapporteur, Staatsraad mr. Cort van der Linden, deelde mede, dat ér twee bezwaarschriften bij de Kroon waren binnengekomen, waarvan er één inmiddels was in getrokken. Uit het verslag van de rapporteur bleek voorts, dat Gede puteerde Staten adviseerden dit overgebleven bezwaarschrift onge grond te verklaren, waarbij de vaste commissie voor het Natio nale Plan zich aansloot. Op een vraag van de vice-president, Staatsraad dir. A. A. L. Rutgers, deelde ir. De Vink mede, dat het pro vinciaal bestuur zich geheel aansloot bij het advies en de argumentatie van de vaste commissie voor het Na tionale Plan. Op een vraag van Staats raad mr. Cort van der Linden of de woorden .pianwegen" m de toelich ting op het gewijzigde streekplan geen aanleiding tot misverstand den kunnen geven, erkende ir. - Vink dat hier misschien een betere omschrijving nodig kon zijn. Hij ver klaarde zich bereid alsnog voor een nadere toelichting te zorgen. Vervolgens bracht Staatsraad mr. Cort van der Linden de bij het streekplan behorende voorschriften ter sprake. Hij vroeg zich in ver band met het bepaalde in artikel 12 tweede lid af, of het provinciaal bestuur geen kennis had genomen van de jurisprudentie van de Kroon inzake de bouw van agrari sche bedrijfsgebouwen en waarom het provinciaal bestuur dan hier van was afgeweken. Ir. De Vink antwoordde, dat van een afwijken van de jurisprudentie niet gespro ken kan worden. Het gaat hier om de omvang van de agrarische be drijfsgebouwen, waarbij de grootte geen rol speelt. Het gaat juist om de zogenaamde kleine bedrijfsge bouwen, die men wil laten verrij zen en waarvoor dan vooraf over- leg gepleegd kan worden. Het provinciaal bestuur beert ten aanzien van de grootte in geen geval een limiet willen stellen. De bepaling is opgenomen om te voorkomen, dat men van onder een uitbreidingsplan wil vluchten, waarbij men dan onder het mom van een agrarisch gebouw, iets geheel anders wil laten verrij zen, aldus ir. l»c Vink. Omdat geen der andere staatsraden nog een na-1 dere toelichting nodig had, deelde I de vice-president mede, dat de Kaad j van State zich nog nader zal beraden j en later advies aan de Kroon over deze wijziging van het Walcherse streekplan zal uitbrengen. fAdvertentie J. Slabbekoorn te Kapelle 25 jaar bij het U.C.B. Zilveren hoofdcontroleur gehuldigd in Goes De heer J. Slabbekoorn te Kapelle, hoofdcontroleur in het district Zee land van het Uitvoer Controle Bu reau van Tuinbouwprodukten, heeft woensdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes zijn 25-jarig jubileum bij liet U.C.B. gevierd. De zilveren jubilaris werd allereerst toegesproken door de heer P. H. W. Klamer te Den Haag, directeur van het C.UJ3., die er aan herinnerde, dat de heer Slabbekoorn vooral in de beginperiode vele moeilijke jaren heeft meegemaakt. Overal op zijn weg ontmoette de controleur onbe grip en weerstand, aldus spreker. Hij karakteriseerde de jubilaris als een trouw en ijverig controleur, die met zijn vak is vergroeid. Namens het be stuur van de C.U.B. bood hij hem een geschenk onder couvert aan. De directeur van het C.U.B. betrok ook mevrouw Slabbekoorn in deze hulde. „Talloze telefoontjes van exporteurs hebt U tot ieders bevrediging afge werkt", zo zei hij. Als blijk van waar dering bood hij haar een blijvende herinnering aan. Namens het gehele personeel van het C.U.B. overhandig de de adjunct-directeur, de heer L. Gorzeman te Rotterdam, een cadeau, waarna hij namens de hoofdcontro leurs in Nederland enkele geschenken aanbood. Sprekende namens de* ex porteurs feliciteerde de heer H. Krui denier te Rotterdam, de jubilaris met het bereiken vari deze mijlpaal. De adjunct-hoofdcontroleur in de pro vincie Zeeland, de heer G. J. van de Kuijl te Goes, bood eveneens zijn lukwensen aan. Hij dankte de heer Slabbekoorn voor de prettige samen werking. Namens de Zeeuwse con troleurs overhandigde hij een fraaie ets. Nadat tenslotté nog de directeur van de veilingvereniging „Zuid-Beve land" te Goes, de heer S. G. Noote- boom, het woord had gevoerd, dank te de jubilaris mede namens zijn vrouw en kinderen voor de gesproken woorden en de prachtige geschenken. Soldaat uit Oostburg kon niet wennen m dienst.... De dienstplichtig soldaat H. G. B., die zich woensdagmorgen voor de krijgsraad te velde west in Den Haag te verantwoorden had, verklaarde met nadruk, dat hij in dienst niet kon wennen. B., Oostburger van af komst, was dat ook wel aan te zien. Zijn weelderige haardos en dichtbe groeide baard moesten hem meer een artistiek dan een militair voorkomen verlenen en beide werelden verdragen zich slecht „In ieder geval", zo antwoordde de president, „kan ik mij de slechte ac climatisering van beklaagde wel voorstellen". Op 2 september van dit jaar had B. in de kazerne opdracht gekregen zijn veldtenue aan te trekken. Hij was namelijk met verlof geweest en keerde in burgerkleding in de kazer ne terug. Uiteraard viel deze vondst niet in de smaak en een sergeant be val beklaagde dan ook om „soldaat met de soldaten" te zijn. B.'s kunstzinnig exclusiviteitsgcvocl kwam daartegen in opstand en zelf verzekerd gaf hij de sergeant tot be scheid dat nij het bevel niet gehoor zaamde. Hetgeen hem gistermorgen voor de krijgsraad bracht. Inmiddels was door een psychiater een onderzoek naar beklaagdes geest vermogens ingesteld. Daarin werd hij sterk verminderd toerekeningsvat baar genoemd en werd tot afkeuring voor de militaire dienst geadviseerd. Inmiddels was dat gebeurd. De audi teur-militair vond, dat men van deze realiteit moest uitgaan en dat der halve aan beklaagde geen nieuwe straf meer opgelegd behoefde te wor den. Hij vorderde dan ook acht we ken gevangenisstraf, de tiid die be klaagde in voorarrest heeft doorge bracht. Uiteraard had de raadsman hierop niets anders te zeggen dan dat hij zich bij de eis neerlegde. Waarna de zwaarbebaarde beklaagde triomfan telijk de recreatiezaal van de Haagse kazerne, waarin de krijgsraadzittin gen gehouden worden, uitwandelde... Naar verwachting in 1959 10.000 werklozen Ten aanzien van de arbeidsvoorzie ning merkt minister Suurhoff in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting op, dat de meest re cente prognose van de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve over 1959 is opgesteld door het centraal planbureau en gelijk is aan het voor 1958 verwachte cijfer, n.l. rond 10.000 mannen en vrouwen. Deze prognose houdt in dat de ge hele aanwas van de beroepsbevolking in 1959 in het arbeidsproces zou worden opgenomen. Zulks is slechts mogelijk Dij een vrij belangrijke toe neming van de werkgelegenheid ten opzichte van 1958, deze wordt-door het centraal planbureau voor mannen en vrouwen tezamen dan ook op rond 45.000 geraamd. Met nadruk zij erop gewezen, dat de uitkomsten van. de op basis van bo vengenoemde veronderstellingen uit gevoerde berekeningen moeten wor den gezien als het resultaat van een eerste verkenning. De structuurwerk loosheid van mannen bedroeg 15.000 (in Zeeland 800). Deze cijfers hebben betrekking op 't jaargemiddelde over 1958 en moeten deswege nog als voorlopig worden be schouwd. Bespreking te Zierikzee over vreemdelingenbezoek Nadat Zierikzee het een jaar zonder zomeravondfeesten heeft gedaan, wil men er aanstaande zomer weer at tracties organiseren om het vreemde lingenbezoek te stimuleren. Op initia tief van de burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester, zullen daartoe woens dagavond 3 december besprekingen worden gehouden, waarvoor zijn uit genodigd de heren A. J. Argelo, P. van Beveren, L. Broekema, J. W. van den Doel, M. C. Doeleman, P. Hee- I ring, C. Linders, D. C. A. Lugt, E. P. I J. Saltzherr Krips en J. G. L. Sim mers. De vergadering draagt een be-1 sloten karakter. (Advertentie) Maar nu is de zomer verjaagd. In ons land heersen regen en mist. Geef. Moeder. Uw gezin en Uzelf wat de donkere seizoenen niet geven kiinnen. Geef vitaminen. Vita minen van Philips-Roxane! ACTIFRAL 10 HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel. niet te weinig. Precies wat U nodig hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees t 2.88. Gezins verpakking -150 dragees - de helft méér en toch slechts f 3.75. PHILIPS-ROXANE iÉÉ noem de naam - voor alle zekerheid slot van pag. 1 Haamstede, dat zij in huur hebben. Maar toestellen bezitten zij ook niet... Niettemin hebben de Schouw- se zweefvliegers een geniale moge lijkheid ontdekt om af en toe toch boven het Zeeuwse land op te stij gen. En wel deze: de VeZAC stelt king van andere Nederlandse vereni- haar vliegveld gastvrij ter beschik- gingen, die wèl beschikken over toe stellen em die ook wel eens ergens anders van de termiek willen profi teren. Slechts één voorwaarde stelt de VeZAC bij deze gastvrijheid: „laat onze leden meevliegen". En inmiddels is deze „ruilmetho- de" al in de praktijk toegepast, want in de afgelopen zomer wns er op het vliegveld van Haam stede reeds een kamp van de zweefclub uit Eindhoven en van die uit YVoensdrechtHet resul taat was zelfs, dat vijf van de on geveer veertig leden van de Ve ZAC inmiddels hun B-brevet haal den Nu nog heeft de VeZAC haar leden alleen op Schouwen, maar de moge lijkheid is groot, dat dit ledental met zweefvliegers uit heel de provincie Afstammingscertificaten voor jonge hennen De afdeling Centrale Opfokkers Jon ge Hennen, aangesloten bij de Ver eniging Pluimveehouders Zeeland, hebben dinsdagmiddag een vergade ring gehouden in „De Opril" te Goes, die werd gepresideerd door de heer J. C. J. Boone te Hoedekcnskorke. Met algemene stemmen werd beslo ten bij de keuring van jonge hennen voortaan te letten op afstamming. Tijdens de in de toekomst te houden keuringen zullen A- en B-certifica ten worden uitgereikt, namelijk A voor de hennen met een goede „stam boom" en B voor hennen, welker af stamming „dubieus" is. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat het peil van de Zeeuwse plulmveestöpei wordt opgevoerd. Tweede oplevering gemaal „Prommelslui»" op Schouwen In aanwezigheid van vertegenwoor digers van de uuie van waterschap- bonden, de herverkaveling, het wa terschap Schouwen, de aannemer en uitvoerder van het nieuwe gemaal „Prommelsiuis", werd woensdagmid dag de tweede oplevering van dit ge maal gehouden. Zoals bekend, is „Prommelsiuis" het grootste gemaal van Schouwen-Dui- veland. Het gemaal bestaat uit twee verdie pingen. De machines staan op de tweede verdieping, 3.50 m -j- N.A.P., zodat onder alle omstandigheden de bedrijfsvoering doorgang kan vinden. De technische installatie bestaat uit twee schroefcentrifugaalpompen, die ieder een capaciteit hebnen van 250 m3 per minuut. Belde pompen worden aangedreven door dieselmotoren van 350 pk. Hot vliegwiel aan elk dei- motoren weegt twee ton. De installatie wordt gecompleteerd door een hulpgenerator, waardoor het mogelijk is, om indien de stroom voorziening van de P.Z.E.M. uitvalt, zelf stroom op te wekken. De totaalkoBten van de bouw van het gemaal „Prommelsiuis" waren twee miljoen gulden. Collecte. De oogstcollecte in de Ned. herv. kerk te Oosterland heeft de som van 887,14 opgebracht. De verkoop van kinderkaarten en kinderpostzegels heeft te Oosterland de som van 248 opgebracht. De collecte oorlogsgraven bracht te Borssele 40,65 "op. KANTONRECHTER MIDDELBURG Schipper hield geen stuurboord in Hansweert Tot tweemaal toe kreeg de kanton rechter te Middelburg, mr. J. Moolen burgh, woensdagmiddag een aanrij dingszaak te behandelen, waaruit een kettingbotsing was voortgekomen. De eerste was die tegen de verzeke ringsinspecteur J. R. uit Breda, die op 19 augustus op de Nieuwlandse- weg te Middelburg met zijn auto te gen een stilstaande personenauto ge- reden was. Daar deze laatste wagen achter twee andere auto's stond, reed hij door de hevige klap eerst de voor hem staande wagen aan, die op zijn I beurt weer met een klap tegen de i eerste auto in het rijt je tot stilstand I kwam. I R. verklaarde dat hij te laat gezien had, dat de drie auto's stilstonden. De schade aan de auto's was vrij groot, terwijl er ook enkele persoonlijke on gelukken gebeurden. Conform de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, veroor deelde mr. Moolenburgh deze ver dachte tot een boete van 50. De andere kettingbotsing, waar even eens drie stilstaande auto's bij be trokken werden, speelde zich af bij de Keersluis te Vlissingen en werd verooi zaakt door de chauffeur P. W. j uit Aagtekerke. Hij had in zijn auto zo hard gereden, dat hij niet meer kon stoppen, toen een kleine file stop te om voorrang aan het verkeer uit Middelburg te verlenen. „Ik was ver- blind door de zon", betoogde verdach te, waarop mr. Moolenburgh repli- I eeerde, dat dit geen excuus is. Con form de eis werd hij veroordeeld tot een boete van 40. De Duitse schipper D. R. O. had op 8 september jl. met zijn schip „Expres 58" in de havenmond van Hansweert geen stuurboord gehou den, waardoor hij in aanvaring ge komen was met het motorschip „Anneliese". Tegen de politie had de Duitse schipper verklaard, dat volgens hem de schipper van de „Anneliese" bakboord had moeten varen. Dan zou er niets gebeurd zijn. De verbalisant verklaarde echter, dat deze manoeuvre niet van goed zee manschap zou getuigen, wanneer hij inderdaad uitgevoerd was. Vervol gens stipte de schipper van de rijks politie te water aan, dat deze aanva ring eigenlijk do schuld was van op do „Expres 58" meevarende loods. Deze gaf aanwijzingen, die de jeug dige schipper van de „Expres 58" niet durfde negeren. Roekeloos De officier stipte in dit verband aan, dat deze binnenloodsen feitelijk geen officieel benoemde loodsen zijn. Hoe wel de verbalisant opmerkte, dat de ze loodsen voor het merendeel bijzon der ter zake kundig zijn, verklaarde hij dnt de Belgische loods van de „Expres 58" bijzonder roekeloos ge weest is. De officier betoogde, temeer daar de kapitein van de „Expres 58" nog slechts enkele malen Hansweert had aangedaan mede door toedoen van do- loods de fout gemaakt Is. Dat in aanmerking genomen, eiste de offi cier een boete van 50, waartoe de kantonrechter de schipper bij verstek conform veroordeelde. uitgebreid zal worden. De om en na bil vijftien Walcherse en Bevelandse vliegers (voornamelijk afkomstig uit Middelburg), die nu lid zijn van de zweefclub in Woensdrecht, willen na melijk samen met dc VeZAC de Zeeuwse zweefvliegerij helemaal op peil helpen. Hoe wil men dat bereiken? De heer Fukken zei er dit van: „Eerst moeten we door het vliegen boven Woens drecht een stevige kern vormen van Zeeuwse vliegers, waaruit we later de instructeurs kunnen rekruteren". Met name in Middelburg wonen enkele zweefvliegers, die zoveel routine heb ben in dit „vak", dat zij instructeur kunnen worden. En instructeurs heeft men nodig, want pas dan kan een club zweef vliegtuigen huren van de Konink lijk Nederlandse Vereniging voor - Luchtvaart. Daarom ook beschikt de VEZAC op Schouwen-Duive- land nog niet over toestellen. Ook daar is namelijk nog geen instruc teur en zelf een toestel te kopen is voor oen vereniging meestal een te kostbare geschiedenis Bijzonder jeugdig Vele Zeeuwse zweefvliegers zijn nog bijzonder jeugdig. En dat ligt voor de hand, want ook Zeeuwse scholieren hebben in de afgelopen jaren gebruik gemaakt van de zogenaamde „scho- fierencursus" van de Koninklijk Ne derlandse Vereniging voor de Lucht- vanrt. Negen middelbare scholieren hebben van die cursus op Teriet ge bruik gemaakt en daardoor konden er ook aan Zeeuwen in de afgelopen ja ren het bekende B-brevet uitgereikt worden, een brevet, dat men verkrijgt als nien vijf solo-vluchten gevolgd door een goede landing weet uit te voeren. Daarom zijn er ook in Zeeland steeds meer zweefvliegers, die met hun „kist" boven een Zeeuws veld zouden willen cirkelen. En daarom zal waar schijnlijk reeds in december een ver gadering van deze Zeeuwse zweefvlie gers worden gehouden, waarop de ontwikkelingsmogelijkheden van de ze sport in Zeeland besproken zullen worden. Een terrein voor de Wacher- se en Bevelandse vliegers, instruc teurs en dus toestellen zullen daarbij als belangrijkste wensen naar voren gebracht worden Commodore ir. C. W. A. Ovens, voor zitter ran afdeling zweefvliegen van dc Kon. Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart, die van deze Zeeuwse plannen weet, heeft inmid dels zijn medewerking toegezegd. Het staat dus wel vast, dat in de eerst volgende jaren de zweefvliegerij zich ook in Zeeland weer sterk zal ontwik, kelen t Advertentie/ CHOCOLADE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 20