PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT willen boven Zeeuwse over kwesties rond Berlijn Zeeuwse zweefvliegers bodem vliegen.... Wellicht onderhandelingen met Oostduitsers OVEREENSTEMMING TUSSEN DE GAULLE EN ADENAUER Dulles op persconferentie te Washington OM VRIJHANDELSZONE Conflict met Engeland moet worden vermeden Generaal de Gaulle en bondskanselier Adenauer, die woensdag: te Bad Kreuznach een bespreking hebben gehad, hebben een plan bekendge maakt om de impasse over de Euro pese vrijhandelszone te verbreken. Zij zeggen in een communiqué, dat zij een multilaterale associatie aanbeve len tussen de zes van de gemeen schappelijke markt en de elf van de O.E.E.S. De Gaulle en Adenauer zijn het eens f eworden over concrete maatregelen er voorkoming van discriminatie je gens landen buiten de gemeenschap pelijke markt, wanneer het verdrag betreffende- die markt op 1 januari van kracht wordt. Bijzonderheden zijn niet bekendge maakt, maar naar verluidt willen zij aan alle 17 landen van de O.E.E.S. de tien procent tariefverlaging en de contingentenverruiming van 20 pro cent verleend zien. In diplomatieke kringen wordt dit gezien als een po ging om een „handelsoorlog" te voor komen. Het onmiddellijke gevaar van een economische splitsing zou op die wijze worden afgewend en er zou tijd worden gewonnen voor een verdere gedachtenwisseling over een vrijhan- delsgebied en over de voorgestelde „multilaterale associatie". Naar verluidt, zal de reikwijdte van zulk een associatie door de organisa tie van de gemeenschappelijke markt moeten worden vastgesteld. Zowel Franse als Duitse functio narissen hebben na de conferentie verklaard, dat men zelfs de schijn van een conflict met Engeland wil vermijden. De beoogde maatrege len, zo ze^t men, hebben ten doel de besprekingen, die voor Enge land van vitaal belang zijn, weer op gang te krijgen. Mr. Kranenburg weer lid van Tweede Kamer In de vacature van mej. J. Zeelen- berg (p.v.d.a.) heeft de voorzitter van het centraal stembureau be noemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer F. J. Kranenburg (oud-staatssecretaris van oorlog) in Den Haag. tiger jaren de zweefvliegtuigjes regelmatig zien cirkelen, maar na de oorlog dreigde deze uit zonderlijke vrije-tijdsbesteding totaal vergeten te geraken. En nu bijna veertien jaar na de bevrijding is het in deze pro vincie nog altijd „mondjes maat" met de zweefvliegerij. Alleen boven het vliegveld van Haam stede nog altijd intakt glijden deze geruisloze toestelltjes in de zo mermaanden bij wijze van uitzonde ring af en toe door de lucht. Maar nu wil men dan toch spijkers met koppen slaan, want met name de Walcherse en Bevelandse zweefvlie gers hunkeren naar een eigen terrein. En men heeft al een veld op het oog: dicht bij de Noord- bevelandse kust, naast de dam van Vrouwepolder naar Kamperland. Met het gereed komen van deze dam, zal ook dit terrein beschikbaar ko men. En nogmaals: de Zeeuw se zweefvliegers willen hemel en aarde bewegen om dit ter rein te krijgen. Toch niemand Toen op Woensdrecht waar een toestellen te krijgen, zei men nog laconiek: „Er vlietg in die provincie toch niemand Nu, nauwelijks drie jaar later, zegt men dat niet meer, want inmiddels heeft Zeeland bijna twintig gebrevetteerde zweef vliegers. Trouwens: ook drie jaar geleden was het een misverstand te zeggen, dat in die provincie toch niemand vliegtOok toen al waren er Zeeuwen, die deze „kunst" al (of nog) machtig waren. De heer John Fukken, een uit Noordwijkerhout af komstige Middelburger bijvoorbeeld, ging in Woensdrecht en soms ook op andere vliegvelden nog regelma tig met een zweeftoestel de lucht in. Voor de oorlog al had hij honderden uren doorgebracht in de cockpit van een zweeftoestel en ook van een mo torvliegtuig en het is daarom geen wonder, dat hij deze sport ook in Zee land wil stimuleren. En hij is dan ook één van de Zeeuwse zweefvliegers, die veel wil doen om deze hobby ook „boven Zeeuwse bodem" weer mogelijk te maken actieve zweefvliegclub is enkele jaren geleden eens terloops de moge lijkheid geopperd werd om ook in Zeeland weer een' vliegveld en wat Oplossing Helemaal onmogelijk is dit overigens al niet meer. Want nu al weer drie jaar geleden werd in Schouwen-Dul- veland de VeZAC opgericht: de Ver eniging Zeeuwse Aeroclub! En de Schouwse zweefvliegers hadden één onmiskenbaar voordeel: terwijl de Walcherse en Bevelandse vlie gers aangewezen waren op de gast vrijheid van de club in Woensdrecht, hadden zij tenminste de beschikking over een terrein, het vliegveld van (Zie slot pag. 10 kolS) Churchill onderscheiden met Admiraal Byrd-prijs Sir Winston Churchill is onderschei den met de „Admiraal-Byrd-prijs". De prijs werd dinsdagavond te New York uitgereikt aan de Britse minis ter van staat voor buitenlandse zaken Allan Noble, daar Churchill zelf niet aanwezig kon zijn. De prijs wordt elk jaar verleend ter nagedachtenis van de Amerikaanse Sooivorser admiraal Richard Byrd. hurchill kreeg de onderscheiding, die Tfferleend wordt door het interna tionale comité voor hulpverlening, -voor zijn leiding ter verdediging van de vrije wereld. Miliar Emigranten in huwelijkstoilet Even voor gezagvoerder Braaksma de eerste motor p van de Lockheed Constellation „Maastricht" liet draaien m kreeg een fotograaf gelegen- beid een plaatje te maken van H Julia Groenendijk (23 jaar) en Johannes Jacobus van der Ak- H ker (26), die gisteren in Noord- m H wijk, de woonplaats van de bruid, in het huwelijk waren n s getreden en onmiddellijk na jj§ het uitgebreide feest in het vliegtuig zijn gestapt met be- stemming Sydney. Grondste- wardess Milou de Bie bood in rj de machine namens de K.L.M. M s nog een prachtig boeket an- n jers aan. De heer en mevrouw van der Akker reizen als emigranten zz j= naar Australië en maakten ge- bruik van de gelegenheid om met de tiende emigranten- M vlucht van de K.L.M. naar ff H Sydney te gaan. Johannes van der Akker, uit Katwijk af- komstig carrosseriebouwer van beroep, wil zich in Australië vestigen. Hij heeft enkele re- M laties in het vijfde werelddeel en onmiddellijk na. aankomst M zal hij trachten naar Adelaide te reizen, waar een mogelijk- heid bestaat, dat hij in zijn vak werk kan vinden. H Geen van de vijftig familiele- den en vrienden uit Noord- en uit Katwijk waren naar Schip- H hol gekomen om afscheid te ëe nemen. En in de wachtkamer van de intercontinentale hal had het jeugdige echtpaar in H alle rust, na al die feestdrukte, H het door de restaurateur spe- Ep ciaal „versierde" bruiloftsmaal ee gebruikt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH VERWACHT... WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat motregen of mist. Later in het noorden van het land mogelijk enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 28 november Zon op 8.20 onder 16.35 Maan op 18.40 onder 9.45 201e jaargang - no. 280 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred,G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 nov. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm- Mlnlm. p. advertentie 4 - Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De spoorwegarbeiders hebben woens dag in Italië de gehele dag gestaakt. Ook postambtenaren en chauffeurs hebben aan de staking deelgenomen. De stakers eisen verbetering van de arbeidsvoorwaarden. In Genua, waar de bemanning van drie schepen in staking is, hebben 4000 havenarbeiders uit sympathie woensdag het werk gedurende zes uur neergelegd. Ook in andere takken van bedrijf zijn sympathiestakingen gehouden. De journalisten hebben 'n staking van 24 uur aangekondigd, maar geen datum bekendgemaakt. In het "beroemde Kurhaus in de Duit se stad Bad Kreuznach zijn onder handelingen begonnen tussen de Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer en de Franse premier generaal Charles de Gaulle. Boven de beide staatslieden bij aankomst aan het station te Bad-Kreuznach. De westelijke mogendheden en West-Duitsland zijn over eengekomen om in gevallen waar dat door overdracht der Russische bevoegdheden noodzakelijk is, wellicht met Oost-Duitsland zal worden onderhandeld. De Oost duitsers zullen dan worden beschouwd als „agenten" van de Russen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles gisteren tijdens een persconferentie in Washington meegedeeld. Het zal echter nooit betekenen dat het Westen aanvaardt, dat het Oostduitse regime de Russische verantwoordelijk heden en verplichtingen van het verdrag van Potsdam heeft overgenomen, zo voegde de Amerikaanse minister aan zijn verklaring toe en ook niet dat de regering van Oost-Dnitsland wordt erkend. In Bonn is echter niets bekend over een bereikt akkoord De kwestie waar het omgaat is, volgens Dulles, of de Sowjet-Unie eigen machtig haar verantwoordelijkheden aan Oost-Duitsland kan overdragen. Amerika is niet van plan zijn rechten op toegang door de lucht, over de weg, per spoor en via de kanalen tot Berlijn op te geven. Dulles vermeed evenwel een direct antwoord te geven op de vraag of het Westen geweld zal gebruiken om zijn recht door te drijven als Oost-Duitsland de toegangen tot West-Berlijn zou af sluiten. Het Westen heeft geen enkele van zijn rechten afge schreven, aldus Dulles. tekst van Dulles' verklaring had be studeerd. Sommige hooggeplaatste functio narissen van de geallieerde bezet tingsautoriteiten in West-Berlijn wilden eenvoudig niet geloven, dat Dulles' uitlating juist was weerge geven. Het nieuws vormde de cli max van een dag vol geruchten. Met name waren de gemoederen Gromyko vertoefde in Oost-Berlijn Maar de kwestie van het gebruik van geweld is een academische, want noch Kroesjtsjew noch iemand an ders heeft gesuggereerd dat de toe gang tot Berlijn voor het Westen zal worden afgesloten. De Amerikaanse minister geloofde dat Kroesjtsjew met zijn aanvanke lijke verklaring over Berlijn, waarbij hij zich baseerde op vermeende schen. dingen van de overeenkomst van Potsdam vermoedelijk wat ver was gegaan en dat de Russen thans na gaan of zij geen betere argumenten hebben zo er al argumenten zijn. Mo gelijk beseft men in Moskou ook dat Poolse territoriale afspraken op Duitsland die gebaseerd zijn op de overeenkomst van Potsdam in het ge drang kunnen komen als die overeen komst wordt opgezegd. Reactie Een Westduitse regeringswoordvoer der verklaarde woensdagavond naar aanleiding van Dulles' verklaringen, dat in Bonn „niets bekend is over een overeenkomst" dat de westelijke mo gendheden wellicht met Oostduitse functionarissen contact zullen hebben, tloch alleen als „agenten" »an de Rus sen op de controleposten bij Berlijn. Op de vraag of de Westduitse rege ring op dit punt met Dulles' verkla ring instemt antwoordde de woord voerder, dat in zo'n belangrijke kwes tie als deze geen commentaar kan worden gegeven voor men de officiële Sluier van bruid geraakte in brand (Van onze correspondent) De 24-jarige bruid, mej. Riet Ver- koyen, zal haar huwelijksdag haar gehele leven lang niet vergeten. Toen zij woensdagmorgen met de heer Jan sen in een kerk te Venlo in het kerke lijk huwelijksbootje stapte, is haar uit tule vervaardigde sluier in brand geraakt. Dank zij het doortastend optreden van de koster, die onmiddellijk toe schoot en haar de sluier met het kroontje afrukte, kon de brand spoe dig worden geblust. Niettemin liep zij lichte brandwonden op. In de sa cristie waarin do hevig geschrokken bruid werd geleid, werd haar bruids toilet weer wat opgeknapt en werden de verschroeide haren weggeknipt, Het ongeluk gebeurde toen de bruid na afloop van de mis met een bran dende kaars naar het Maria-altaar ging om daar bloemen te leggen. In een garage in de Franse stad Lyon heeft zich een enorme ontplof fing voorgedaan, welke ee» schade van ZO miljoen frank heeft aange richt. Men neemt aan dat de exploi- sie is veroorzaakt door benzinedam pen, welke zich in de kelders van de garage hadden opgehoopt toen kort voor de ramp de ondergrondse tanks van de garage werden bijgevuld. De foto toont een vernielde vracht wagen temidden van een grote chaos i» de kelder van het gebouw. De wa gen is door de druk van de ontplof fing door de betonnen gezakt. in beweging sinds bekend was, dat de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko in Oost- Berlijn geweest was. Er was wei nig twijfel over, dat Gromyko in Berlijn de bijzonderheden van de overdracht der bevoegdheden had besproken. De Oostduitse radio heeft bekendge maakt dat de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken bespre kingen heeft gevoerd met Otto Gro- tewohl, de premier van Oost-Duits land. Gromyko zou gezegd hebben dat de Russische troepen de stad zou den verlaten. De Gaulle Omtrent Berlijn wordt in het com muniqué, dat te Bad Kreuznach na de besprekingen tussen de Franse eerste minister, generaal Charles de Gaulle, en de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, werd uitgegeven, „De heide regeringsleiders leggen opnieuw de nadruk op het gewicht dat zij aan dit vraagstuk hechten, dat wil zeggen aan het handhaven van de status van Berlijn, zoals die in bestaande internationale over eenkomsten is neergelegd. Deze status is gewaarborgd door de re geringen van Frankrijk, de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië, die in bontgenoodschappelijke bin ding staan tot de regeringen der andere staten, N.A.V.O.-leden". Premier Macmillan heeft een brief aan Kroesjtsjew over de kwestie Ber lijn gezonden, waarin duidelijk het Britse standpunt uiteen is gezet. Thuveny vermoord door Franse geheime dienst? De Franse advocaat Auguste Thu veny is gedood door een boni van het tjTie dat door de Franse deuxiè- me bureau, de spionagedienst, wordt gebruikt, aldus is van officiële Ma rokkaanse zijde bekendgemaakt. Thuveny kwam zondag in Rabat om het leven door een bom die in zijn auto was gemonteerd. Toen hij het contactsleuteltje omdraaide ontplofte het projectiel. Thuveny trad o.m. op als raadsman van de Algerijnse na tionalist Ben Bella en stond bekend om zijn sympathieën voor de Alge rijnse onaïhankelijkheidsstrijd. De Franse ambassadeur in Marokko, 1 Alexandre Parodi, is dinsdag op het Marokkaanse ministerie van buiten landse zaken ontboden. Officieel Is medegedeeld dat Marokko Frankrijk verantwoordelijk stelt voor de moord op Thuveny en dat de strengste maatregelen zullen worden genomen om herhaling van dergelijke inciden ten te voorkomen. Ook het opblazen van een radiozend mast bij Oudja, in de nabijheid van de grens met Algerije, wordt aan agenten van de Franse geheime dienst geweten. Momenteel wordt de ziveefvliegsport op Zeeuwse bodem slechts bij uitzon dering beoefend. Want zelfs op liet vliegveld van Haamstede', dat thans intact is, zijn geen zweeftoestellen permanent gestationneerd. In de af gelopen zomer loerden er echter dank zij de medewerking van clubs uit Woensdrecht en Eindhoven twee vliegkampen gehouden, waarbij on der meer deze toestellen naar Haam stede kwamen. (Foto P.Z.C.). Eigen veld bij Noord-Beveland ENKELE ZEEUWEN, die ter ontspanning zo nu en dan in „hoger sferen" willen vertoe ven, bewegen momenteel hemel en aarde om ook in Zeeland mettertijd tussenhemel en aarde te zweven! Die Zeeuwen namelijk hebben een hobby, een hartstocht bijna, die vooral in deze provincie altijd nog enigs zins uitzonderlijk is: zweefvlie gen Ge weet het: boven de vliegvelden bij Vlissingen en Haamstede kon men in de der- Spoorwegarbeiders in Italië staakten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1