Volgende week ontwerp nieuwe inkomstenbelasting naar Kamer Gemeenteclassificatie nadelig voor arbeiders in lagere klassen KLANKBORD OUDE SCHOUWBURG WORDT PLAATS VAN GEDACHTENIS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T acticus Bezwaar tegen overdracht van beheer domeinen naar landbouw (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra hoopt, dat liet ontwerp voor een nieuwe wet op de inkomstenbelasting de volgende week bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Dit deelde de bewindsman woensdag mee bij de behandeling van de begroting van het departement van fi nanciën. Dit ontwerp zal ook voorzieningen inhouden ten aanzien van fiscale belemmeringen bij de fusie van familievennootschap pen, waarover de heer W. Peters (k.v.p.) had geklaagd. De minister wilde niet voldoen aan 't verzoek van de heer van de Wetering (c.h.u.) die de muntbiljetten van een gulden in eens uit de circulatie wilde nemen omdat vele van deze biljetten zo vies uit zien. Met de liberale heer van Leeuwen was de bewindsman van oordeel, dat het bedrijfsleven een bepaalde hoeveelheid papiergeld wel weet te waarderen. Toch zullen de muntbiljetten geleidelijk verdwijnen om plaats te maken voor de zilveren guldens en rijksdaalders. Dankbaar toonde de minister zich voor de waardering, die verschillende afgevaardigden hadden getoond voor het werk ter bevordering van de doel matigheid en efficiency in de over heidsdienst. De heer Smallenbroek (a.r.)-drong er op aan bij het streven naar doelma tigheid en efficiency de menselijke factor niet te verwaarlozen. Ook een gezonde verhouding tussen ambtena ren en burgers moet bevorderd wor den, vooral bij financiën. Minder bevredigd zal de heer W. Pe ters zich gevoeld hebben. Deze had gepleit voor meer overleg vooraf tus sen regering en Kamer over zaken, waarbij hoge staatsuitgaven zijn ge moeid. De minister oordeelde, dat staatsrechtelijk gezien, de Algemene Rekenkamer in de eerste plaats de in_ stantie is, die de Kamer over "de be steding van de rijksuitgaven moet in lichten. Men kreeg de indruk, dat mi nister en afgevaardigde hier langs de zaak heen gingen. Minister Hofstra meende, dat men beter kon wachten op het rapport van de commissie, die een onderzoek instelt naar een wijzi ging van de comptabiliteitswet, een rapport, dat aan het eind van het vol gend jaar kan worden tegemoet ge zien. De positie van het lagere personeel bij de belastingdienst had vooral de aandacht van de heer Smallenbroek (a.r.). Deze afgevaardigde wees op de ontevredenheid onder de schrijvers en adjunct-commiezen over de geringe promotie-kansen. Hij pleitte in dit verband voor het geven van meer ge zag aan de hoofden van dienst. Meer malen komt het voor; zo betoogde de heer Smallenbroek, dat promoties van lagere ambtenaren, die uitste kend staan aangeschreven bij hun chefs, stranden op beoordelingen van dienstcommissies. Kritiek op de vrijdom van belas ting voor personeel van de Euro pese organisaties werd geleverd door de heren W. Peters en A. R. Vermeer. De eei'ste meende, dat deze faciliteit moet verdwijnen wil Deiftse kruideniers tegen verkoop pocketbooks De coöperatieve kruidoniersiiikoop- vereniging „Samenwerking", afdeling Delft, Heeft besloten geen pocket books iu haar winkels te gaan ver kopen. Zij heeft dit besluit genomen op gronden van collegialiteit en daar bij de hoop uitgesproken, dat ande re groepen in het kruideniersbedrijf haar voorbeeld zullen volgen. De afdeling meent, dat de midden stand het meest en het best is ge diend door een goede onderlinge ver standhouding. FOOITJE. Mogelijk een wereldre cord, maar in elk geval een Noors record is de fooi die de 46-jarige Noorse taxichauffeur Eilert Rogne- rud ontvangen heeft namelijk een huis ter waarde van 30.000 Noorse kronen. Toen Rognerud voor de tweede maal een dame van 70 jaar naar Oslo bracht, liet zij hem onderweg stop pen. Dat was bij een woning. Ze vroeg of hij het een aardig huis vond. j „Bijzonder aardig. Gaat U het ko-1 pen?" antwoordde Rognerud, die ver volgens te horen kreeg dat zijn „vrachtje" niet om geld gaf en hem het huis cadeau deed als blijk van dankbaarheid. Dc raad van Rognerud aan alle collega's: „Wees voorkomend tegen je klanten. Je kunt nooit we ten". die dinsdag zijn maidenspeech hield in het Britse Hogerhuis, vertelde dat hij zojuist de eerste toespraak had nagelezen, die hij 35 jaar geleden in het Lagerhuis gehouden had. Hij was tot de ontdekking gekomen, dat hij van die speech niet veel meer be- greep. KATTIGE WOLDIEF. De katachtige I dief die de wollen voorwerpen bezit tende ingezetenen van het kleine Engelse plaatsje Broadstone heeft geterroriseerd, is gisteren ontmas kerd. Het is een kat. Mevrouw Kathe- rine Carter ontdekte dat haar poes Marco Polo zijn naam eer aandeed en verre tochten maakte waarvan hij beladen met wollen voorwerpen als handschoenen, truitjes en poppen, 1 terugkeerde. Mevrouw Carter heeft nu in de vensterbank een bord ge plaatst waarop dorpelingen die iets van wol missen worden uitgenodigd eens te komen kijken. men voorkomen, dat de goodwill van de Europese instituten wordt aangetast. Het voornemen van de regering het beheer van de domeinen te doen over- gaan Van het departement van finan ciën naar dat van landbouw, visserij en1 voedselvoorziening ontmoette al gemeen bezwaar bij de Kamer. Slechts de heer Egas (pvda) kon met deze overdracht akkoord gaan, om dat deze gronden van groot belang zijn bij het voeren van een structuur beleid. De heer Smallenbroek vroeg hoe de Kamer in de toekomst het beheer van dit staatsvermogen zou kunnèn be oordelen. Van het antwoord van de minister zou hij het laten afhangen of hij bij de replieken in een of ande re vorm op deze zaak zou terugko men. Er hangt dus èen motie in de lucht. De heer Engelbertink (p.v.d.a:) meen de, dat uit oogpunt van structuurbe- leid een snelle ovei'dracht naar land bouw niet noodzakelijk is. De gron den in de Wieringermeer en de Noord-Oost Polder zijn grotendeels al verpacht en dus komt structuurbe leid hier niet meer aan de orde. De heer Egas (p.v.d.a.) vroeg de aandacht van de minister voor de situatie in het gebied rond Giet hoorn, waar de domeingronden last hebben van teveel water als gevolg van een onvoldoende ver zanding. Ook wees deze afgevaar digde erop, dat in Wieringérmeer en in N.O.-PoIder geklaagd wordt over minder gunstige opbrengsten terwijl de pachtprijzen in deze ge bieden zijn verhoogd. Ook wat de visgronden voor de oes ter. en mosselteelt betreft achtte de heer Egas een gecoördineerd beheer wenselijk. Minister Hofstra zal dins dag op deze laatste punten ingaan, omdat hij zijn rede te zes uur woens dagavond moest beëindigen. Het terrein aan de Plantage Midden- laan te Amsterdam, waar thans de bouwvallige Hollandse schouwburg staat, zal binnenkort een plaats van gedachtenis worden. Dit vroegere centrum van vermaak in de periferie van de voormalige jodenbuurt, is tijdens de bezettings jaren voor vele Amsterdammers een oord van verschrikking geworden het diende toen als verzamelplaats van de joodse Amsterdammers, die vandaar uit naar de vernietigings- overgebracht. De omgekomenruim Eerst paleis, dan trouwen De Japanse keizerlijke raad heeft vandaag de verloving van «Ie 25-,ja rige kroonprins Akiliito met een niet adellijk meisje, de 24-jarige Mitsjiko Sjoda, officieel goedgekeurd. Keizer Hirohito had reeds zijn goedkeuring aan de verloving gehecht. Mitsjiko is de dochter van een direc teur van een meelconcem. Het huwe lijk zal volgend jaar voltrokken wor den. Eerst moet' nog een paleis voor het jonge paar worden gebouwd. De kroonprins heeft zijn veiioofde enige tijd geleden voor het eerst ontmoet op een tennisbaan in een luxe vakantie plaats in de bergen. Men verwacht dat het besluit van de prins om met de eeuwenoude traditie te breken en een niet adellijk meisje te trouwen, door de Japanse bevolking met in stemming zal worden begroet. Mitsjiko Sjoda staat bij haar vrien den en kennissen bekend als een har telijk, eenvoudig en opgewekt meisje. Zij is vorig jaar afgestudeerd aan de universiteit van het heilig hart in Tokio. In augustus en september van dit jaar heeft zij een reis naar Europa en Amerika gemaakt. Loonsverhoging voor Belgisch trampersoneel Werkgevers en werknemers van de Belgische bus- en trammaatschap pijen zijn woensdagavond tot over eenstemming gekomen over een eis tot loonsverhoging. De voorgaande twee dagen hadden alle plaatselijke openbare vervoersdiensten stilgele gen. Een algemene loonsverhoging van twee tot vier procent is toege- 100.000 joodse Nederlanders hebben hier het laatste stukje van hun ge boorteplaats aanschouwd. Na de oorlog is het zwaar geruïneer de gebouw aangekocht door particu lieren met het doel te voorkomen dat het ooit weer een vermaakcentrum zou worden.'Men schonk het gebouw aan de gemeente om het een pas sende bestemming te geven. Naar dit laatste tal van jaren te hebben gezocht en vele mogelijkhe den te hebben geopperd de raad besloot al eerder het gebouw te ver huren aan de staat Israël stelden B. en W. thans voor het achterste deel van het gebouw af te breken en het voorste deel te herstellen. De Voorbouw zal worden voorzien van een nieuwe afsluitende gevel. Op de plaats van het voormalige to neel komt een plateau met een een voudige obelisk, afgesloten door een muur, waarin een tekst wordt aan gebracht. Hierachter komt een hof met een grasveld. Ook zal een eeuwig brandende vlam op deze plaats van gedachtenis worden aangebracht. Dr Hanns Seidel behoort tot de triomfators van de verkiezingen die dezer dagen in de Westduit- se deelstaten Hessen en Beieren ziin gehouden. Het waren de grote partij en die in deze verkiezingen de over winning in de wacht sleepten. Ten koste van de kleintjes kwam de Christelijk Sociale Unie in Beieren van 83 op 101 zetels in de Landdag, de socialistische partij van 61 op 64. In Hessen was dezelfde ontwikkeling te constateren: de socialisten bezet ten er 48 zetels, vier meer dan tot dusver, en de christendemocraten 32, een winst van 8. Door deze gang van zaken zal er in de landsregeringen niet veel veranderen. Hessen gaat zijn twaalfde jaar van sociaal-demo cratisch bewind in. En in Beieren blijven de chi-istendemocraten de la kens uitdelen, waarschijnlijk terzijde gestaan door een of meer kleinere partijen die tezamen met haar een coalitiepiogram willen ondersteunen, j Van die Beiers Christelijk Sociale Unie, een zusterpartij van bondskan selier Adenauers Christen Democra tische Unie, is Hanns Seidel als Bei ers premier één der meest vooraan- J staande leden. Tegen boycot-actie Chr. Bedrijfsgroepen zetten standpunt nader uiteen In de gisteren gehouden bestuurs raadsvergadering der Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft de voorzitter, de liéer C. van Baren jr. het door de centrale ingenomen standpunt over de boycot tegen de Panhonlibco schepen besproken. Zo als bekend heeft de centrale zich uit gesproken tegen de boycot-actie. De heer Van Baren ging nader in op de besprekingen, die zijn gevoerd met de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, de r.-katholieke bond St.-Bonifacius en de scheepvaart verenigingen Noord en Zuid. Hij gaf daarbij een chronologisch overzicht. Het hoofdbestuur is ervan overtuigd, dat het besluit van de centrale ge dragen wordt door alle leden. De heer Van Baren is van mening dat het beslist onjuist zou zijn te trach ten de moeilijkheden met de Panhon- libcoreders op te lossen door een boy cot toe te passen, die rechtstreeks schade toebrengt aan cargadoors en stuwadoors, die buiten het conflict als zodanig staan, evenals de arbei ders, die tot deze boycot worden op geroepen. De „Bibliothècjue Nationale" te Parijs heeft voor haar prentenkabinet een drie tal droge naaldgravures aangekocht van de Nederlandse kunstenaar A. van Leg- gelo uit diens onlangs gehouden tentoon stelling in de Galerie Saint Placide te Parijs. Woensdagmiddag werd in Vlissingen onder grote belangstellihg de finale gehouden van de hoela-hoepel kam pioenswedstrijd op een deel van de parkeerruimte aan de Niehwendijk. Het bestuur van de -buurtvereniging „Nieuwendijk-Zeilmarkt"; de organi satoren van deze wedstrijd, konden spreken van een groot succes. Bijna vierhonderd kindereu tussen de vijf en dertien jaar namen aan deze wed strijd deel. Gistermiddag dongen een-en-dertig kinderen om het kampioenschap van Vlissingen. De 12-jarige Addie Leyn- se uit de groep van 11 tot en met 13 jaar, mocht uit de handen van de heer G. Spuy de fraaie camera in ontvangst nemen, die voor tie hoofd prijs beschikbaar was gesteld. Hier mee kwam een eind aan een middag vol van heupgewieg. Waarschijnlijk, aldus sommigen, ook een einde van de hoela-rage in Vlissingen. Bij mo gelijke doorgang van de nationale kampioenswedstrijden in Amsterdam zal Addie Zeeland vertegenwoordi gen. De uitslag luidt als volgt: groep van 5 tot en met 7 jaar: Anja Keiler, Maatje Menlmeester, Joke Knuit. Groep 8 tot en met 10 jaar: Astrid Verhage, Henny van Hoorn en Jan Kamermans. Groep 11 tot en met 13 jaar: Addie Leynse, Corrie de Ja ger en Loes van Eekelen. Op de fo to de kampioene Addie Leynse in actie. (Foto P.Z.C.) ACHTERSTELLING VAN PLATTELAND Ongeschoolde in grote stad verdient evenveel als geschoolde in dorp (Van een onzer redacteuren). Een geschoolde arbeider in een stad, die volgens de gemeente- classificatie in groep I is inge deeld, verdient in werkelijkheid 30 cent per uur meer dan een arbeider in de vijfde gemeente klasse. Op papier bedraagt dit verschil slechts 10 cent per uur. Het verschil iu beloning naar gemeenteclassificatie werkt dus bi de praktijk voor de arbeiders in de lagere gemeenteklassen aanzienlijk nadeliger dan bij de vaststelling van C.A.O.'s en an dere loonregelingen werd voor zien. Het C.N.V. is tot (leze conclusie ge komen na bestudering van een on langs door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerd overzicht van de werkelijk verdiende weeklo nen van mannelijke nijverheidsarbei ders van 25 jaar en onder. Deze sta tistiek geeft voor geschoolde arbei ders een gemiddeld verdiend week loon in oktober 1957 aan van f 103.60 fn klasse I, 97.02 in klasse II, 93.59 in klasse IH, 91.07 in klasse IV en 88.65 in klasse V. Omrekening van deze bedragen tot uurlonen leidt tot een verschil van 30 cent per uur tussen de eerste en vijfde gemeenteklasse. Voor geoefen de arbeiders bedraagt het werkelijke verschil in deze beide klassen 18 cent, voor ongeschoolden 14 cent per uur. Voor een deel zijn deze verschillen verklaarbaar. In de eerste gemeen teklasse bijv. spelen vergoedingen voor overwerk en ploegenarbeid een veel grotere rol dan in de vijfde ge meenteklasse. Hetzelfde geldt voor de winstdeling. In sommige gevallen, voornamelijk in het westen van het land, zijn winstuitkeringen van 5 of 6 procent geen zeldzaamheid. Het grote verschil in uurloon is daarmee echter lang niet geheel verklaard. Ook uit andere vergelijkingen blijkt hoe weinig de gemeenteclassificatie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ De ambassadeur van Zuid- ff Afrika, in ons land, dr. F. E. réldenliuys met zijn echtgeno- 'e en hun gastheer, de commis- M arts der koningin in Zeeland, M hr. mr. A. F. C. de Casem- j§j >root, bij de historische vuur- wapenen aan het havenhoofd n.Veere, Zoals gemeld brengt le ambassadeur een tweedaags Tezoek aan Zeeland, dat giste- en begon en dat vandaag ein- M ligt met het bezichtigen van industrieën in de Kanaalzone in Oost Zeeuwsch-VIaanderen. Foto P.Z.C.) IliiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllE V' ■orig jaar is Seidel premier gt worden. Een coalitie van C.S.l" en „Beierse Partij" kwam in de plaats van een kabinet-Hoegner dat uit socialisten, vrije democraten," le den van de Beierse partij en van de vluchtelingenpartïj bestond. Bonds kanselier Adenauer had ongetwijfeld de verandering mede geïnspireerd. Het was immers te venvachten dat Hamburg in de vei'kiezingen van no vember vorig jaar een socialistisch bastion zou worden. Daardoor zou de verhouding in de Bondsraad (de fe derale senaat) zich ten nadele van Adenauers coalitie wijzigen. Vandaar dat Adenauer het raadzaam vond dat de C.S.U., bogend op haar succes bij de bondsdagverkiezingen van 16 sep tember 1957, de Beierse coalitierege ring ten val zou brengen. Dat was niet bijzonder moeilijk, want de Beier se partij had bij diezelfde bonds dagverkiezingen zware veiiiezen ge leden, Die verliezen schreef zij toe aan ontevredenheid onder de kiezers over haar samengaan met de socia listen. Toen de Beierse partij de rege rende coalitie verliet, was verder re geren onmogelijk geworden. Seidel leidde de nieuwe coalitie, die zo als gezegd uit christendemocraten en leden der Beierse partij bestond. Seidel is niet hard van stapel gelo pen. Hij heeft zich sinds okto ber van het vorige jaar voor namelijk ertoe beperkt, om, zoals hij het zelf uitdrukte, „soliede voorwaar den te scheppen voor het werk, dat na de, landdagverkiezingen van vol gend jaar moet worden verricht". De bijzonder energieke en tegelijk tacti sche en -beheerste Seidel, wiens stel regel is dat „programma's slechts zin hebben als ze verwezenlijkt kunnen worden", kan nu dus beginnen met de verwezenlijking van wat in de af gelopen maanden „bekokstoofd" is. Uit het verkiezingsresultaat valt op te maken, dat men in ruime mate vertrouwen stelt in deze oud-advo caat, die niet alleen rechtsweten schappen maar ook cultuurgeschiede nis en economie heeft gestudeerd. rrder valt eruit te leren, dat de Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Schroder, on gelijk had toen hij onlangs een plei dooi hield voor het combineren van federale en landsverkiezingen. Uit kleine maar belangrijke verschillen tussen de bondsdagsverkiezingen van vorig jaar en de landdagverkiezingen in Hessen en Beieren van deze week maken politieke waarnemers op. dat politieke problemen binnen een deel staat de kiezer tot een andere keuze brachten dan bij een federale stem ming het geval zou zijn. Met name heeft men opgemerkt, dat in Hessen velen klaarblijkelijk de mening zijn toegedaan dat het geen kwaad kan om een door christendemocraten aan gevoerde federale regering en een socialistische landsregering te bezit ten. Seidel, die in Beieren als chris tendemocraat werd gekozen, zal er ongetwijfeld niet zo over denken als die inwoners van Hessen, maar het is wel zijn vaste overtuiging dat de deelstaat zijn eigen politieke en cul turele beleid moet uitstippelen. Hij is een voorstander van „trouw aan de bond, samengaande met handharing van zelfstandigheid der daartoe be horende staten". aansluit aan de praktijk. Voor onge schoolde arbeiders geeft het Centraal Bureau voor Statistiek een gemiddeld verdiend weekloon aan van f 80.63 in klasse III, f 79.87 in klasse IV en f 81.61 in klasse V. De ongeschoolde arbeider in klasse V verdient 3 cent per uur meer dan zijn collega in klas se IV. Tenslotte blijkt, dat een onge schoolde arbeider in klasse I 25 cent per uur minder verdient dan de geschoolde arbeider in diezelf de gemeenteklasse. En zo verdient een geschoolde arbeider in de vijf de gemeenteklasse in de ptaktijk dus ongeveer hetzelfde als een on geschoolde arbeider in de grote stad. Er is dus ook in de sociale sector kennelijk een ontwikkeling aan de gang, die het verschil tussen stad en platteland steeds groter maakt. Deze cijfers geven de vakbeweging nieuwe argumenten in handen om op nieuw de afschaffing of althans een beperking van de gemeenteklasse-in deling te bepleiten. Wellicht vindt de Sociaal Economi sche Raad gelegenheid om in het door de regering gevraagde advies ter verdeling van de „ruimte" die er op het gebied van de lonen is ont staan men gaat uit van ongeveer 3 procent een oplossing voor te stellen, die deze grote verschillen tot redelijker proporties terugbrengt. Men zou reeds een stap in die rich ting kunnen zetten door opheffing van liet onderscheid per gemeente klasse, dat bij de huurverhoging van augustus 1957 in de huurcompensatie werd gemaakt en waardoor de toen reeds bestaande verschillen nog wer den vergroot. MINISTER HOFSTRA DEELDE MEE .- Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17