Leger beter voor taak berekend door gewijzigde divisie-organisatie Scheepvaart Vereeniging Zuid voert kort geding tegen vakbonden DRIE GETUIGEN VERDACHT VAN MEINEED GEARRESTEERD WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER STAF IN MEMORIE VAN ANTWOORD Honest-John-raketten komen volgend jaar ter beschikking Het legerplan 1960, zo deelt minister Staf mee in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting 1959, houdt een compromis in tussen hetgeen door de Navo, in het bijzonder de geallieer de opperbevelhebber in Europa, wordt verlangd en hetgeen Nederland fi nancieel kan realiseren. Tegenover de vorming van een tweede parate divisie zal een der mabiiisabele divisies niet meer voleldig worden uitge bouwd. Een van de overwegingen is daarbij geweest, dat de atoomoorlog- voering onderdeelsvervanging noodzakelijk zal maken, hetgeen slechts uit de reserve-divisies kan geschieden. De hervorming van de divisie-organisatie heeft ertoe geleid, dat de Ne derlandse divisies wat organisatie en gevechtsleiding betreft beter dan tevoren voor hun eventueel toekomstige taken zullen zijn berekend. Met de bestaande voertuigen is reeds^ een gro te beweeglijkheid bereikt. In de thans in gang zijnde eerste* fase van de reorganisatie, is uiteraard nog geen rekening gehouden met aanschaffing van nieuw materieel. Tot dus verre zijn ook in de legers der bondgenoten nog geen moderne terreinvoer tuigen ingevoerd. Het jaarlijkse beschikbare continent dienstplichtigen, gepaard aan de hui dige duur van de eerste oefening, maakt het onmogelijk de beide parate divisies geheel volledig aanwezig te doen zijn. Aangenomen kan worden dat de ontbrekende mobilisabele on derdelen niet een zodanige vermin dering van de gevechtskracht dezer divisies betekenen, dat zij gedurende de eerste oorlogsdagen him taak niet zouden kunnen vervullen. Aangenomen mag wórden, dat de eer ste „Honest John"-raketten in 1959 ter beschikking zullen komen. Geleide projectielen voor legerkorps artillerie met groter bereik zijn voor de toekomst in de Navo-plannen op genomen. Over het tijdstip waarop zij baschikbaar zullen komen zijn nog geen gegevens bekend. Momenteel heeft een intensief over leg tussen de Europese bondgenoten plaats met betrekking tot gezamen lijke produktie van het geleide pro jectiel, genaamd Hawk. Daartoe is door de Benelux aansluiting gezocht aan eerder terzake door Frankrijk, Duitsland en Italië genomen initia tieven. Voor de verkrijging van de „know how" is reeds in belangrijke ma te Amerikaanse steun toegezegd, terwijl tijdens het voorbereidende werk nauw contact is gelegd met enige belanghebbende Nederland se industrieën. Geleid projectiel Het resultaat van het Amerikaans- Nederlands technisch overleg over 't installeren van Amerikaanse geleide wapensystemen aan boor'd van de Ne derlandse kruisers en onderzeeboot jagers, was dat het aanbeveling ver diende te beginnen met de vervan ging van een deel van het geschut der kruisers door Anti-vliegtuig G.P. (geleid projectiel). Het kwam echter rationeel yoor, met het plaatsen van G.P. aan boord van de 2500-tons on derzeebootjagers te wachten totdat een nieuw type G.P. zou zijn ont wikkeld, dat 'aan boord van deze klei nere schepen kan worden opgesteld zonder dat 'de huidige artilleristische kracht daaraan bijna geheel moest worden opgeofferd. Een zodanige G.P. is thans in ontwikkeling. De voorlopige schatting van de tijd, dat de kruisers voor de modernisering met G.P. aan de dienst zullen moeten worden onttrokken, bedraagt 24 tot 30 maanden. De modernisering zal echter niet voor beide schepen tege lijk geschieden. Haven fret op diepte houden van de nieuwe haven te Den Helder, aldus de minis ter, vraagt niet meer moeite en kos ten dan voor Nederlandse havens ge bruikelijk is. Uitgedrukt in geld zou dit mogen blijken uit de volgende cij fers, die de jaarlijkse kosten der bag- gerwerkzaamheden weergeven voor: De Nieuwe Waterweg (van Maas sluis tot zee) 1.000.000; IJmuiden: 3.000.000; Vlissingen 300.000; Den Helder: 450.000. Het beroepspersoneelstekort bij de marine bedroeg op 1 oktober 1958 1741. Benodigd waren 16.900 man en aanwezig waren 15.159. Bij de vloot waren er 33 officieren en 1081 man schappen minder dan benodigd en In Nicosia op het eiland Cyprus zijn Britse militairen handgemeen ge weest met een groep Grieks-Cypri sche meisjes, die in een van de hoofd straten demonstreerden voor de on afhankelijkheid van Cyprus. De foto laat zien hoe een jongedame na haar arrestatie onder hevig pro test in een jeep werd getild, waarin reeds een meisje op overbrenging naar het politiebureau zit te wachten. 134 onderofficieren en korporaals meer dan benodigd. Deze getallen waren voor de marine luchtvaartdienst respectievelijk 3, 210 en 66. De tekorten bedroegen voor de mariniers 8 officieren, 150 onder officieren en korporaals en 456 man schappen. Voor de aanschaffing van 12 Fokker F-27 Friendship transportvliegtuigen zal, naar thans kan worden geraamd, na 1960 een bedrag van rond 30 mil joen gulden beschikbaar moeten zijn. Onderhandelingen over een leverings contract zijn gaande. De N-3 „Kolibrie" helikopter is een goed ontwerp met zeer goede eigen schappen, doch heeft onvoldoende hefvermogen en laadcapaciteit om voor militair gebruik hier te lande in aanmerking te komen. Aanschaf fing voor de Nederlandse strijdkrach ten wordt dan ook niet overwogen. Nike-eenheden zullen in de toekomst tot de koninklijke luchtmacht beho ren. Radarnet Aan het gereedkomen van het in' Europa in opbouw zijnde vroeg tijdige waarschuwingsradarnet wordt met grote voortvarendheid gewerkt. Voor Nederland zullen in de komende jaren enige radars worden geïnstalleerd die volgens de modernste elektronische opvat tingen worden gebouwd. Verwacht mag worden dat met de gezamenlijke vliegeropleidingen in de Belgische Congo eind 1960 kan wor den aangevangen. In het algemeen is het aantal vlieg ongevallen procentsgewijs de laatste jaren steeds verminderd. Alleen de lichte ongevallen zijn dit jaar enigs zins toegenomen, vooral door het in gebruik komen van de Hunter als nieuw type vliegtuig. In het algemeen kan gezegd worden dat zowel hier als in het buitenland het percentage van de ongevallen te wijten aan technische storingen, stijgt ten opzichte van dat te wijten aan mindere geoefendheid. Gezien de steeds toenemende gecompliceerdheid van de moderne gevechtsvliegtuigen is dit verklaarbaar. In liet gehele beeld van de Westeuro- pese landen slaat Nederland op dit gebied nog steeds een goed figuur. Ter zitting van de rechtbank te Arn hem zijn gisterenmiddag drie getui gen wegens meineed gearresteerd. Het ging om een zaak waarin de of ficier van justitie, mr. J. van IJsen- doorn, acht maanden gevangenisstraf zonder aftrek eiste tegen de 27-jarige fabrieksarbeider G. J. K. «te Didam, die ervan wordt verdacht 800 te hebben ontfutseld aan de 41-jarige landbouwer B. op 6 september. Op de avond van deze dag organi seerden verdachte en zijn, vrouw en een zekere W. met diens echtgenote een feestje in een café te Didam. De landbouwer B. werd ook in de kring opgenomen en de stemming was der mate verheven, dat men besloot het feest voort te zetten ten huize van verdachte. Hier is op een moment de landbouwer 800 kwijt geraakt. Als getuige gehoord zei deze, dat hil een of andere kleinigheid wilde betalen en dat toen verdachte hem het geld uit handen griste. Verdachte ontkende dat. Wel zou de landbouwer zijn vrouw en de vrouw van W. geld hebben gegeven voor het verlenen van bepaalde diensten. Onder het matras van verdachte vond de politie later 175. De verkla ring van de landbouwer kreeg steun doordat een vroegere verloofde van een zoon van W. verklaarde, dat ten huize van W. uitvoerig de beroving van de boer was besproken. Het was bovendien bekend, dat verdachte ge bukt ging onder een aanzienlijke schuldenlast. Mr. van IJsendoorn zei in zijn requi sitoir, dat de feiten zijn komen vast te staan op grond van de verklarin gen van B. en van de ex-verloofde. Regeling voor duwvaart en vaart met radar op de Rijn Blijkens een mededeling van de rijks waterstaat wordt met ingang van I januari een wijziging van de tijdelij ke regeling van de duwvaart van kracht, die betrekking heeft op het verplaatsen van losse duwbakken. Voorts gaat met ingang van 1 janua ri een gewijzigde regeling voor de vaart met radar op de Rijn in. Daar bij wordt onder meer bepaald, dat Rijnschqpen, die met slecht zicht op radar varen, rekening moeten houden met het verminderde zicht, dat schip pers van andere vaartuigen hebben, dat in de stuurhut twee personen aanwezig moeten zijn, die vertrouwd zijn met het varen op radar, en dat het radartoestel is goedgekeurd door de bevoegde autoriteiten van een van de oeverstaten van België. B. deed onmiddellijk aangifte, het geen hij niet zou hebben gedaan als hij zich schuldig had gevoeld aan misdragingen tegenover de vrouw van verdachte en W. Wat hij ver klaart klopt voorts nauwkeurig met wat de ex-verloofde heeft vernomen. De uiteenzetting van verdachte moe ten worden uitgelegd als „geklets", en het feit dat de vrouw van verdach te W. en zijn vrouw zijn leugens on dersteunen was volgens cle officier een gerechtvaardigde aanleiding dit drietal te vervolgen wegens meineed. Ter zitting werden zij dan ook gear resteerd. Arbeider, die collega wilde vergiftigen, voor rechter Wegens poging tot moord, meermalen gepleegd, heelt de officier van justi tie bij de Alfcmaarse rechtbank, jhr. mr. A. J. Reigersman, tegen de 42- jarige los arbeider F. A. H. uit War- menhuizen een jaar opname in een krankzinnigengesticht en daarna ter beschikkingstelling van de regering geëist. De officier vroeg vervolgens ontslag van rechtsvervolging omdat verdachte blijkens een psychiatrisch rapport niet toerekeningsvatbaar kon worden ge acht. Verdachte, die werkzaam was als los arbeider in de gemeente Schoorl, had in januari van dit jaar tot twee maal toe vergif gestrooid tussen de boterhammen van zijn col lega W. C. de Klerk, met wie hij moelijkheden had. De eerste keer had hij rodent tus sen de boterhammen van De Klerk gesmeerd, doch deze had het brood na de eerste hap reeds uitgespuwd en er niet meer van gegeten, korte tijd later deed De H. een tweede po ging, ditmaal met mollendood dat hij uit het lijkenhuisje van de be graafplaats had gehaald. De officier van justitie achtte po ging tot moord met voorbedachte rade meermalen gepleegd, bewezen. De uitspraak volgt op 9 december a.s. Vijf jaar voor matroos, die stiefvader doodde De rechtbank in Den Haag heeft gis teren de 23-jarige matroos van de binnenvaart P. G. A. B. uit Rotter dam veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek van voorarrest wegens zware mishande ling de dood ten gevolge hebbende. De matroos had op 8 februari zijn 62-jarige stiefvader D. W., een boek handelaar geslagen en daarna de keel dichtgeknèpen, waardoor de man bé- zweek. Russen beloven beperking van hun tinuitvoer De Sowjet-Unie heeft maandag in een bijeenkomst van de economische com missie der Verenigde Naties toegezegd dat zij haar tinuitvoer zal beperken. Zoals bekend heeft de omvangrijke tinuitvoer van de Sowjet-Unie bijge- Geldigheidsduur toeristen- kaart wordt niet verlengd De regering ziet geen reden om de geldigheidsduur van de toeristen- kaarten, die vier maanden draagt, te verlengen. Minister Luns deelt dit mede in zijn memorie van antwoord op de begroting van buitenlandse zaken aan de Tweede Kamer, die hierom had gevraagd. De minister betoogt, dat de toeris- tenkaart- slechts is bestemd voor hen, die een enkele maal een uitstapje naar het buitenland maken en voor wie de kosten van een paspoort nog te hoog zijn ten opzichte vain de ge ringe reiskosten. De toeristenkaart is niet bestemd voor degenen, die meer malen naar het buitenland reizen, aldus de minister. In de Duitse stad Darmstadt is dezer dagen voor het eerst in het openbaar getoond, het z.g. „Heidelberg er Haus", een klein houten huis met de vorm van een tent, dat is ontworpen en vervaardigd door de Duitse archi tect prof. Otto Bartning en ir. O. Doerzbach. De ontwikkeling van het huisje, dat gereed is voor een serie- produlctie, is door de regering gesub sidieerd. De enige draagconstructie is een stalen zuil in: hetmidden, waaraan het geheel opgehangen wordt op een hoogte, welke varieert naar gelang van de bodemgesteld heid. Vier staven op de hoéken zor gen voor stabiliteit. Het interieur is zeer geriefelijk: VAKBONDEN GEDAGVAARD Zij vraagt ton per dag bij niet- naleving van overeenkomst Vrijdagmorgen zal do president van de Rotterdamse Rechtbank, mr. G. J. L. Reuder, uitspraak doen in het korte geding, dat gisteren voor hem heeft gediend en door de Scheepvaart Vereeniging Zuid, de vereniging van stu wadoors in de Rotterdamse haven, aanhangig was gemaakt tegen de Ne derlandse bond van vervoerspersoneel, aangesloten bij het N.V.V., en de Nederlandse r.-k. bond van transportarbeiders „St.-Bonifacius". Deze bon den hebben zich achter het besluit van de Internationale transportarbei ders Federatie (I.T.F.) gesteld om van 1 tot-en met 4 december a.s. de zg. Panlionlibco-schepen, dus schepen, die onder „goedkope vlag" varen, te boycotten. De Scheepvaart Vereeniging Zuid vroeg de president van de rechtbank de gedaagden te bevelen binnen 24 uur na het vonnis van de president de aan hun leden en andere havenarbeiders gedane aanzegging tot staking in te trekken en hun leden mee te delen, dat het aanbod om de volledige fi nanciële consequenties van deze actie te dragen is ingetrokken en zich te onthouden van elke financiële steun aan hun leden en andere havenarbei ders. Dit alles op straffe van een dwangsom van 100.000, voor iedere dag, dat gedaagden in gebreke blijven. Er bestond veel belangstelling voor dit geding, dat niet in de kamer van de president, zoals gebruikelijk is, werd gehouden, maar in een zittings zaal van de rechtbank aan de Noord singel. Banken en stoelen moesten worden bijgeplaatst. Onder de aan wezigen bevonden zich vakbondslei ders, advocaten, alsmede de secreta ris-generaal van de I.T.F., de Belg Omer Bécu. Voor eiseres trad op mr. W. Schadee uit Rotterdam, voor de gedaagden mr. G. J. Scholten uit Den Haag. In een toelichting op cle dagvaarding zette mr. Schadee uiteen wat volgens hem onder goedkope vlagschepen moet worden verstaan, waarbij hij opmerkte, dat reders, die hun sche pen in Panama, Honduras, Liberia en Costa Rica hebben ingeschreven, door faciliteiten op belasting- en so ciaal gebied in een economisch gun stiger positie verkeren dan reders in wat hij noemde de traditionele scheepvaartlanden. De reders van de goedkope vlagsche pen zijn bevoorbeeld, omdat zij geen C.A.O. met vakbonden hebben afge sloten, hetgeen niet wil zeggen, dat de arbeidsvoorwaru den liggen onder o het peil van die van andere zeevaren- neming voelen. Op 22 november heeft de voormalige chef-psycholoog van het West-Duitse leger, Robert Schneider, die is ge arresteerd wegens oplichtingen en bedriegerijen op grote schaal, plot seling een volledige bekentenis afge legd. De foto toont Schneider tijdens de behandeling van zijn zaak voor het Landsgerecht te Bonn. de landen. Ondanks dat wil de I.T.F. tot actie overgaan. Eiseres, aldus pleiter, wordt het slachtoffer van de macht strijd tussen panhonlibco-reders en de I.T.F. en dat terwijl zij geen en kele invloed op de arbeidesvoorwaar- den op die schepen kan uitoefenen. In de periode van de boycot worden elf vrij grote bulkcarriers te Rotter dam verwacht, in totaal minimaal 150.000 ton. Deze schepen niet lossen betekent een schade van vele tiendui- zenden guldens. De indirecte schade laat zich bij benadering niet becijfe- i ren. Er staan grote belangen op het i spel, niet alleen voor de Nederlandse i havens, maar ook voor de Nederland- 1 se economie, aldus mr. Schadee. j Mr. G. J. Schollen bekend als landsadvocaat betoogde, dat de actie niet tegen de havenbedrijven gericht is. Het belang van deze strijd gaat eqhter uit boven het belang, van wie nu schade dreigen te lijden. Uitvoerig bestreed mr. Scholten, dat de bonden de leden zouden hebben opgewekt tot wan prestaties en dat de boycot een onrechtmatige daad zou zijn. Er zijn grenzen, zo betoogde hij, aan de normale verplichting om opgedra gen werk te verrichten. In dit geval is er geen wettelijke weg. waarlangs de goedkope vlag-kwestie kan wor den geregeld, omdat in de Panhonlib- co-landen de democratie niet werkt. Daarom mag deze actie niet verbo den worden. Voor het overige moet echter terdege worden afgewacht, of de beoogde ac tie wel zoveel succes zal hebben als de organisatoren zich ervan hebben voorgesteld, omdat in Rotterdam bij voorbeeld hooguit de helft van de ar beiders slechts georganiseerd is en het zeer dubieus is of zelfs de geor ganiseerde arbeiders veel voor deel- Fruittelers bespraken afzetsituatie De Nederlandse fruittelersorganisa tie heeft in Utrecht een buitengewo ne algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Boudewijn, herdacht in zijn openingswoord hei overlijden van prof. ir. A. M. Spren- ger, die erelid van de vereniging was. Tijdens de ochtendbijeenkomst hield drs. W. H. Hemmens een inleiding over de afzetsituatie voor de Neder landse appelen. Hij concludeerde, dat de vraag naar goede handappelen geleidelijk toeneemt, in het. binnen land 'zowel als in het buitenland. De oogst is dit jaar in alle landen bui tengewoon groot, zodat, volgens hem, ondanks de stijgende vraag een ster ke prijsdaling niet kon uitblijven. De heer Kemmers verklaarde echter, dat deze daling tot dusver enigszins is afgezwakt doordat het mogelijk is, beperkte hoeveelheden handappelen naar West-Duitsland te exporteren. Het is, zo zei hij, nog de vraag of de ze relatief gunstige toestand in het verdere verloop van het seizoen zal voortduren. Mr. P. D. Sanders sprak over het onderwerp: „Is de huidige inkomsten belasting redelijk voor fruittelers"? Hij ging nader in op de moeilijkhe den die de sterk wisselende bedrijfs winsten in deze sector met zich mee brengen en op de vooi-zieningen voor bijzondei-e bedrijfsrisico's. Volgens hem laat de fiscale wetgeving op dit gebied voor de fruittelers nog wel het een en ander te wensen over. Hond vond gestolen geldkistje De hond van een bewoner van de Claes de Vrieselaan te Rotterdam heeft zich ontpopt als een ama teur-politiehond. Toen zijn baas hem zondagmiddag uitliet begow het dier op de Rombachweg op eens verwoed te snuffelen en te graven tussen de struiken. Er kwam een geldkistje te voorschijn, waarin f 539,50 bleek te zitten en een aantal brieven gericht aan de 19-jarige losse werkman H. B. uit Rotterdam. Via de politie kwam toen uit, dat deze het geld zaterdagnacht in een winkel op de Hoogstraat gestolen had. In een geldkistje van hem zelf, waarin hij ook zijn brieven bewaarde, had hij het voor de vei ligheid maar begraven. Dit is het altaar van de nieuwe Ame rikaanse herdenkingskapel welke H.M. koningin Elizabeth van Enge land vandaag zal inwijden in de St. Pauls-kathedraal te Londen. De hekken om het a' aar zijn door ervaren kunstsmeden geheel met de hand uit smeedijzer vervaardigd, zij dragen jaartallen die van belang'zijn in de geschiedenis van de St. Pauls. De prachtige, rijkbewerkte panelen achter het altaar zijn van Engels ei kenhout en Amerikaans lindehout

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3