ais liflTlMCT Gaullistisch gezinde partij van Soustelle staat er goed voor Plannen voor oprichting van een Zeeuws Kamer muziekgezelschap 9&n ondergoed muo V*»9* ak NEDERLANDSE REGERING TEGEN BELASTINGVRIJE SALARISSEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) cazaa' Mr. Van Reenen volgt mr. Van Aartsen als wethouder op Tijdens de gisteren gehouden verga dering van de raad der gemeente 's Gravenhage is mr. R. M. van Ree nen, kandidaat van de A.R. en de C.H.U. gezamenlijk, met 37 stemmen voor en twee blanco gekozen tot wethouder van econoische zaken. Mr. Van Reenen volgt mr. Van Aartsen op, die tot minister van verkeer en waterstaat werd benoemd. Muziekdocent J. Bijster te Haarlem overleden Te Haarlem is zondag, in de ouder dom van 56 jaar, plotseling overleden de heer J. Bijster, een bekende fi guur uit de Nederlandse organisten wereld. De heer Bijster, die ook ver scheidene composities1 op zijn naam heeft staan, was sedert jaren als hoofdleraar voor orgel aan het Am sterdamse conservatorium verbon den. Accountant toch in vrijheid gesteld De 38-jarige accountant L. K. uit Maassluis, tegen wie de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam tijdens de in het huis ran be waring gevoerde zitting van vrijdag avond 6 maanden gevangenisstraf wegens meineed eiste, is zondag avond toch in vrijheid gesteld. Het verzoek van zijn raadsman hem on middellijk in vrijheid te stellen, dat aan het slot van de zitting was ge daan, wees de rechtbank vrijdag nacht van de hand. De accountant die aan' een ernstige ruggemerg- kwaal lijdt en de zitting op een bed liggende bijwoonde, is zondag naar zijn eigen woning in Maassluis ver voerd. De uitspraak in het proces wordt op 4 december verwacht. Fles wijn ontplofte bij Amsterdamse kachel Een 44-jarige Amsterdammer uit de Frans van Mierisstraat heeft zater dagavond een gevaarlijk wijntje ge dronken. Hij zat rustig bij de ka chel en had de fles wijn vlak bij zich staan. Door nog onbekende oor zaak sprong de fles plotseling uit elkaar. De man werd door een glas scherf in de pols getroffen en liep zo n ernstige bloeding op, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men andere achterstanden 't eerst worden ingehaald. Tot slot van het advies wordt nog opgemerkt, dat de Z.C.A.R m vergelijking met zijn advies van Y°,r'? 3aar slechts een verhoging van 1000 (van 46.000 tot 47.00&) be pleit, zodat de weg naar een aange- .past cultureel verzorgingspeil met veelv oorzichtigheid begaan wordt. De afzonderlijke begrotingsposten zien er als volgt uit: Wat de muziek 5e£reft is voor amateurmuziek weer 5000 uitgetrokken. Voor volkszang ®n harmonie plus fanfare is elk 1000 geraamd. Over een nieuwe be stemming van deze posten is overleg gaande met vertegenwoordigers van de korpsen en koren. Er wordt name lijk naar gestreefd om deze bedragen voor meer algemene doeleinden aan te wenden. Voor beroepsmuziek is 9.000, uitgetrokken. De ZCAR had 10.000 voorgesteld 1000 hoger dan vo rig jaar, de enige verhoging dus ten opzichte van 1958 voornamelijk het gevolg van de hogere uitkoop sommen en de programma-uitbrei ding. Voor de afdeling toneel en letteren stellen Ged. Staten voor om voor amateurtoneel, lekespel en derge lijke 6000 te voteren inplaats van de door de stichting Zeeland voorge stelde 5500. Onder deze post is 5000 begrepen wegens subsidie in het salaris van de toneeladviseur, 500 voor een lekespelcursus en 500 voor uitwisseling van amateur- toneelevenementen. Voor het beroepstoneel hebben Ged. Staten 8300 uitgetrokken (de ZCAR vroeg 10.000) en voor het jeugdtoneel 1000. Verder >wordt voorgesteld om de pro-memoriepos- ten voor openluchttoneel, letteren en de Zeeuwse prijs te handhaven. Ter stimulering van de werkzaamheid der Zeeuwse beeldende kunstenaars is weer voor beeldende kunsten een bedrag van 2500 uitgetrokken. Ook de overige posten blijven gelijk aan die voor 1958: Zeeuwse Culturele Dag 2000, spreidingskost;en 1000 en bijzondere culturele manifestaties 4200. genomen. Voorlopig is de salarisre geling van de E.G.K.S. toegepast. De regering is van mening, dat deze salarissen in het algemeen aan de ruime kant kunnen worden geacht en dat de emolumenten en bijkomen de voorzieningen, welke door deze functionarissen worden genoten, wel zeer hoog zijn opgetrokken. Een oor deel over de hoogte der salarissen kan overigens naar de mening der Nederlandse regering niet worden ebaseerd op een vergelijking met e bezoldiging van Nederlandse amb tenaren. best kan groeien. Immers het gaat er niet alleen om of men in Zeeland wil gaan werken, maar ook en nog meer of men er wal gaan wonen of blijven, indien men hier bijvoorbeeld ten aan zien van de mogelijkheden op cultu reel terrein niet hetzelfde geboden kan krijgen, als men elders reeds ge wend is. Er wordt wel eens beweerd, aldus wordt in het advies opgemerkt, dat het cultureel verzorgingspeil voor het kader niet zo belangrijk zou zijn, omdat het wel elders aan zijn behoeften op cultureel gebied weet te voldoen. Maar vermoedelijk kan een onvoldoend cultureel verzor gingspeil voor velen een reden zijn om zich in Zeeland niet te vesti gen. Het gaat er dus om een gun stig klimaat te scheppen voor het welslagen van een beleid, dat op welvaartsbevordering gericht is. De grondslagen van dit beleid zul len nu reeds gelegd moeten wor den. Dit werd ook in de memorie van toelichting voor de begroting 1959 van het ministerie van maat schappelijk werk duidelijk gesteld. Urgente zaken De stichting stelt zich dan ook voor in de zeer nabije toekomst de aan dacht van het provinciaal bestuur te vragen voor enige zaken die nu reeds een urgent karakter vertonen, name lijk het vraagstuk der zaalruimten en het museumwezen, alsmede het wei nig ontwikkelde concertwezen. In verband met dit laatste wordt opgemerkt, dat spoedig voorzie ningen moeten worden getroffen. Iedere provincie met uitzondering van Drente en Zeeland heeft een eigen orkest. Drente heeft enkele beroepsorkesten in de nabijheid, zo wordt opgemerkt, maar voor Zeeland ligt de situatie veel on gunstiger. De dichtstbijzijnde beroepsorkesten zijn gevestigd in Rotterdam, Den Haag en Den Bosch. Daar er slechts tweemaal per seizoen een concert wordt gegeven, moeten juist .deze en NA EERSTE RONDE Voorwaarden van P.v.d.A. als regeringspartner De Partij van de Arbeid heeft bij monde van mr. Burger te Utrecht bekendgemaakt op welke zeven voorwaarden zij bereid is te blijven deelnemen aan het regeringsbeleid. Deze zeven punten zijn: 1. Een weduwen- en wezenvoorzie ning zoals deze een en andermaal door minister Suurhoff is aange kondigd; 2. Een belastingheffing op directe vermogensvermeerdering, waar over minister Hofstra heeft ver klaard een wetsontwerp in voor bereiding te hebben; 3. Een belastingverlaging voor on- gehuwden, zoals door de Kamer in de motie-Peschar is gevraagd; 4. Het alsnog veilig stellen van her- verkavelde en nieuw gewonnen landbouwgronden tegen versnip pering, zowel tengevolge van ei gendomsoverdracht als tengevolge van vererving, zoals door minister Vondeling is aangekondigd; 5. Het voorkomen van maatregelen, die een verhoging van het levens peil van de minder draagkrachti- gen in de weg zouden staan, zoals bij de jongste algemene beschou wingen door de fractie met name inzake het huur- en melkprijsbe- leid, is voorgestaan; 6. Het verwerkelijken van een con junctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe nood zakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp betreffende de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, de vervroegde afschrijving en tie in vesteringsaftrek 7. Een defensiebeleid, dat althans na de volgende verkiezingen de mo gelijkheid biedt van diensttijdver korting en uitgaven vermindering. Het Russische persbureau Tass heeft kortgeleden bekend gemaakt, dat de Russische geleerde prof. A. Kozyrev uit Leningrad een vulkanische uit barsting op de maan heeft waarge nomen. De foto toont de prof. met de apparatuur waarmee hij de waar neming deed. VOOR CULTUREEL WERK IN 1959 f 41.000 Aanstaande seizoen wordt geen Zeeuws Landjuweel gehouden Zoals reeds in het kort gemeld is blijkt uit het advies van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, dat Ged. Staten van Zee land hebben gevoegd bij hun voorstel aan de Provinciale Staten inzake de subsidiering van het cultureel werk voor 1959, dat er plannen bestaan om te komen tot de oprichting van een Zeeuws Kamermuziekgezelschap. Deze plannen zijn ontworpen om enigszins te kunnen voorzien in de hier bestaande achterstand met betrekking tot de orkestrale muziek. In dit advies wordt voorts opgemerkt, dat het, nu de plannen voor de totstandko ming van een nationaal landjuweel vastere vormen aannemen, nuttig is om het aanstaande seizoen geen Zeeuws Landjuweel te houden. Bovendien is er vrij algemeen behoefte aan een adempauze. Daar het nationaal landjuweel vermoedelijk eerst in het seizoen 1960-1961 gehouden zal worden, zou dus het Zeeuws Landjuweel 1959-1960 als voorronde daartoe kunnen dienen. Mede om met. het nationaal landjuweel „in de pas te kunnen blijven" is het volgens de stichting Zeeland nuttig om nu een jaar over te slaan. Wat de subsidiëring van het cultu reel werk in 1959 betreft, stelt het provinciaal bestuur voor om even als vorig jaar een bedrag van f 41.000 uit te trekken. De Stich ting Zeeland, die in overeenstem ming met de Zeeuwse Culturele Adviesraad het advies over de op de begroting uit te trekken bedra gen heeft uitgebracht, had voorge steld om in totaal 47.000 te voteren. Hoewel Ged. Staten de adviezen en voorstellen van de stichting Zeeland niet onredelijk achten, menen zij de Staten gezien de financiële positie der provincie en rekening houdend met vele andere belangen, die om voorziening vragen te moeten voor stellen hetzelfde bedrag aan te hou den, dat in 1958 is uitgetrokken, dus 41.000. In het advies van de stichting Zee land aan Ged. Staten wordt voorts opgemerkt, dat de Z.CA..R. voorzich tigheidshalve een deel van zijn wen sen in petto gehouden heeft, omdat de raad van mening is, dat een geleide lijke opbouw van het culturele werk aanbeveling verdient en dat de staat der provinciale middelen op het ogen blik een versnelling van de aan de gang zijnde ontwikkeling wellicht niet zou toelaten. Verder wordt in het advies dieper ingegaan op de achter gronden, waartegen het culturele werk zich in Zeeland ontwikkelt. Vooraf wordt duidelijk gesteld, dat de jaarlijkse concept-begrotingen van de Z.C.A.R. slechts beschouwd kunnen worden als even zovele fasen in een ontwikkelingsplan. Een plan, dat weer een onderdeel uitmaakt van de thans overal in de provincie aan de gang zijnde verbetering en verrui ming van het voorzieningenpeil. Op gemerkt wordt, dat een doelmatige sociaal-culturele accommodatie mede het klimaat kan scheppen, waarin een gerichte welvaartspolitiek het M.R.P. (de r.-k. volksbewegingpartij) negen, radicalen en radicaal-gezinden drie, socialisten twee, communisten een en onafhankelijken een zetels. Het betrof hier de stemming in 39 kiesdistricten in Frankrijk zelf en drie in overzeese gebiedsdelen. Het aantal op communistische kandi daten uitgebrachte stemmen is sterk verminderd, doch hun per centage van het totaal, namelijk 18.9 is nog het grootste. Daarna volgen de gaullistisch gezinden met 17.6, de socialisten met 15.5, de officiële conservatieven met 13.7 en de r.-k. M.R.P.-kandidaten met 9,1. percent. Franse kiezers wensen dat Algerije met moederland verbonden blijft De krachtige stroming voor ge neraal De Gaulle die bij de zon dag gehouden eerste ronde der Franse verkiezingen aan de dag is getreden, zal zich, volgens po litieke waarnemers, bij de twee de ronde, op zondag a.s., nog sterker doen gevoelen. Bij deze eerste stemming verkeerden ve le kiezers nog in het onzekere over de wijze, waarop zij het best uiting konden geven aan hun wens, om de Franse pre mier zoveel mogelijk te steunen. Doch nu hebben zij gezien, dat de kandidaten van de „Unie voor de nieuwe republiek", een Gaullistisch gezinde partij, onderleiding van de minister van voorlichting, Jacques Soustelle, er goed voor staan. In het gehele land verenigden zij vrijwel evenveel stemmen op zich als de com munisten. Men verwacht nu, dat de unie voor de nieuwe republiek zondag a.s. nog meer stemmen zal krijgen. Er wor den intensieve onderhandelingen tus sen de partijen gevoerd, met het doel kandidaten, die op de derde of vierde plaats staan, te bewegen zich terug te trekken ten gunste van mannen, die er zeker van Kunnen zijn de com munistische kandidaten te kunnen verslaan. De volgende feiten zijn tekenend voor de politieke gevoelens der Franse kie zers, zoals die zondag tot uiting zijn P komen: Een duidelijke overwinning voor minister van voorlichting Jacques Soustelle, leider der Gaullistisch ge zinde „Unie voor de nieuwe repu bliek". 2 De verpletterende nederlaag van oud-premier Mendès-France, de lei der der tegenstanders van generaal De Gaulle. 3 De reusachtige verliezen der com munisten. Uit de resultaten is ook op ondubbel zinnige wijze gebleken, dat de Fran se kiezers wensen, dat Algerije krach tig met Frankrijk verbonden blijft. De officiële verdeling van de 42 ze tels, is als volgt: officiële en niet-offi- ciële conservatieven tezamen zeven tien, de gaullistisch gezinde unie voor de nieuwe republiek negen, Bij Westfield in Schotland op de grens van de districten Kinross en Fyfe, is begonnen met het ontginnen van een kolenmijn, waarvan de ko- lenlagen bijna aan de oppervlakte liggen, alleen bedekt door een laag veen en zand. Om het blootleggen van de steenkool te bespoedigen heeft men het betreffende gebied on der water gezet, zodat een uit Ne derland geïmporteerde drijvende z.g. „Cuy ter-zuig er" de bovenlaag kan weggraven. De bovenste foto toont de zuiger, welke in gedeelten werd aangevoerd en ter plaatse geassem bleerd, aan het werk. De onderste fo to toont de snijkop, welke een door snee heeft van ongeveer 2.50 meter. Prix femina voor Francaise Mallet-Joris De 28-jarige Franqoise Mallet-Joris heeft voor haar roman „l'empire ce leste" de prix femina gekregen. De winnares, moeder van drie kinde ren, is van Belgische afkomst. Zij studeerde in Antwerpen, Brussel, Philadelphia en Parijs. Nadat zij in België haar eerste bundel gedichten had uitgegeven, publiceerde zij in Parijs haar eerste roman: „Le rem part des beguines", waarmee zij veel succes oogstte. Later schreef zij „La chambre rouge", „Cordelia" en „Les mensonges". Vooral dit laatste boek kreeg zeer goede kritieken. Amsterdamse heiers woensdag aan het werk De Amsterdamse heiers, die in sta king waren, zullen woensdagmorgen het werk weer hervatten. De lieiwer- kersvereniging „Broederschap" heeft voor woensdagavond een onderhoud met de patroons aangevraagd. Aan de patroons zal worden ver zocht een schriftelijke verklaring' aan de heiers te geven, dat geen gebruik zal worden gemaakt van het bij de uitspraken in de twee kor te gedingen verleende recht tot in ning van de dwangsommen van 25 gulden per man en per dag, dat ge staakt of niet normaal gewerkt werd. Dit is zo deelde de heiersorgani- satie mede een van de belang rijkste voorwaarden waarop de hei ers het werk willen hervatten. „Van Nederlandse zijde wordt steeds het standpunt ingenomen dat ook in internationale organisaties belasting dient te worden geheven over de sa larissen der bij deze lichamen wer kende functionarissen", dit deelt mi nister Luns mede in zijn memorie van antwoord op de begroting van buitenlandse zaken in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Minister Luns herinnert er aan, dat mede dank zij Nëderlands initiatief in de West-Europese Unie belasting heffing is ingevoerd, terwijl ook in het E.E.G.- enEuratom verdrag de mogelijkheid van, een dergelijke hef fing is voorzien. Ook in de N.A.V.O. is ait onderwerp van Nederlandse zij de aan de orde gesteld. Ook verder zal de Nederlandse regering haar standpunt in internationaal verband blijven verdedigen. In antwoord op vragen over de hoog te der bezoldigingder ambtenaren van de drie Europese gemeenschap pen (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese Econo mische Gemeenschap en Euratom) zegt minister Luns, dat een defini tieve beslissing daarover nog niet is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7