Staking in België is geëindigd; vandaag wordt het werk hervat Aankomst in Merauke RAAD VAN LERAREN OEFENT KRITIEK UIT OP SALARISPOSITIE KLANKBORD BOYCOT „GOEDKOPE VLAGGEN VALSE AANGIFTE DOOR TWEE HELDERZIENDEN INGEGEVEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VERKLARING VAN GASTON EYSKENS Het Wereldgebeuren Hoofdrol Arbeiders krijgen loonsverhoging en produktiviteitspremie De staking van vijf dagen in het gas- en elektriciteits-bedrijf, die grote schade heeft toegebracht aan het Belgische economische leven, is geëindigd. Vandaag wordt het werk hervat. In een ver klaring, te middernacht door de Belgische premier aan de radio voorgelezen, deelde Gaston Eyskens, die bemiddelde bij de on derhandelingen tussen de vakbonden en de vertegenwoordigers van de werkgevers, dat er gisteren-avond een overeenkomst tot stand was gekomen. Eyskens zei, dat het conflict, dat grote eco nomische en sociale gevolgen voor het land had, na moeizame on derhandelingen tot een einde was gekomen. Hij zei te hopen, dat beide partijen [De overeenkomst sluit in: loonsver- door middel van verdere besprekin- I hoging voor verscheidene categorieën -* - -'-••• arbeiders. De categorieën, die geen loonsverhoging krijgen, zullen een overeenkomstige compensatie-pre mie krijgen. De arbeiders zullen ook een produktiviteits-premie van 2000 frcs. ontvangen zoals aan het einde van 1957. Door bijzondere bepalingen zullen de salarissen van het kantoor personeel aangepast worden aan de voordelen, die de arbeiders worden toegestaan. De overeenkomst heeft terugwerkende kracht, vanaf 1 okto ber 1958. staat zouden zijn een systeem uit te werken, dat op een behoorlijke wijze de lonen aan zou passen aan de algemeen gunstige toestand in de gas- en elektriciteits-industrie. De 12.000 arbeiders uit de gas- en elektriciteits-industrie, die donder dagmorgen het werk neerlegden vroegen om loonsverhoging en pro- duktiviteits-premies. De staking had tot gevolg, dat de bi oscopen moesten sluiten en dat een half miljoen arbeiders niet aan het werk kon blijven. Dat kostte de re gering ongeveer 50 miljoen francs per dag aan werkloosheids-uitkerin gen. De neon-verlichting verdween overal uit het stadsbeeld, de televisie-pro- gramma's moesten gehalveerd wor den en winkels, café's en restau rants mochten of konden geen elek triciteit gebruiken. Er werden dran ken en maaltijden bij kaarslicht ge serveerd. De minister van arbeid, Oscar Be- hogne, die ook aan de besprekingen deelnam, heeft de voornaamste pun ten van de bereikte overeenkomst bekendgemaakt Minister Staf Atoomonderzee boot in studie Bouwkosten 100.000.000 Op vragen van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting 1959 van marine heeft de minister van marine meege deeld, dat voorzover bekend, inder daad een marine-officier in een open bare lezing op eigen gezag heeft verteld, dat overwogen wordt om een door kernenergie voortgestuwde on derzeeboot te bouwen. De feiten zijn, dat de ontwikkelingen van het gebruik van atomische ener gie op het terrein van de voortstu wing nauwlettend worden gevolgd. In dat kader wordt ook de mogelijk heid van het ontwerpen van een on derzeeboot met kernvoortstuwing bestudeerd. De bouwkosten op basis van Nederlandse omstandigheden, i voor een eerste onderzeeboot van dit type zijn nog niet bekend, doch wor- I den voorshands geschat in een orde I van grootte van f 100.000.0000 te liggen. In het algemeen kan worden gezegd, aldus de minister, dat voor alle schepen, waarvan het onbeperkt zee- houden, zonder de noodzaak tot brandstoflading, van belang is, de j voortstuwing door kernenergie een aanzienlijke verbetering van het mi- litair rendement zal betekenen. De minister zal, wat de uitvoering betreft, zijn aandacht voorshands tot de onderzeeboten moeten beper ken, zulks in verband met de stand der nationale wetenschap op dit punt en de beschikbare geldmiddelen, en gelet op de momenteel nog zeer hoge kosten, verbonden aan de uitvoering van atomische voortstuwings-projec- ten. De mogelijkheden van samen werking met de Amerikaanse in stanties, die hier voor Nederland lig gen sedert op 2 juli j.l. de amende ring van de „atomic energy act" van 1954 tot stand is gekomen, worden thans nagegaan. Telegram aan minister Friese Mij. van landbouw vreest marktrisico In Leeuwarden heeft de Friese maat schappij van landbouw gisteren haar algemene najaarsvergadering gehou den, die voor een niet onbelangrijk deel gewijd was aan het vraagstuk van de melkprijsgarantie. Het feit, dat minister Vondeling in zijn melkprijsbeleid het zogenaamde gedeelde marktrisico voor de veehou derij heeft ingevoerd, ontlokte zo wel voorzitter N. Nammensma in zijn openingswoord, als verscheidene af delingsafgevaardigden woorden van kritiek. Met algemene stemmen werd beslo ten een telegram te zenden naar de minister-president, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen te rug te Komen op haar beslissing in zake het gedeelde marktrisico, aan gezien bij de huidige prijzenmarkt Ghana en Guinea zullen Afrikaanse Unie vormen Ghana en Guinea hebben zich zoudag bereid verklaard samen de kern van een Unie van YVestafrikaanse Staten te vormen. De regering van Ghana is, behoudens goedkeuring van het par lement, bereid aan het pas onafhan kelijk geworden Guinea een lening van honderd miljoen gulden te ver strekken. De beide landen zullen hun defensie en de buitenlandse en economische politiek" in harmonie brengen. Als volgende stap beoogtmen het op stellen van een gemeenschappelijke grondwet. Ghana is in 1957 onafhankelijk ge worden. Premier Nkroemah van Ghana streeft naar een federatie met Nigeria, Sierra Leone en Gambia, en mogelijk ook met de Ivoorkust, To- goland, Frans West-Afrika, Frans Equatoriaal Afrika, Spaans West- Afrika en het Spaanse eiland Fer- nado Po. „Heeft de regering terecht de lera ren uitgezonderd toen zij in 1956 de eindsalarïssen van de hogere ambte naren verhoogde of niet?" dit is een van de vragen, die leeft in de raad van leraren en die gisteren op een persconferentie te Amsterdam ter sprake is gekomen. Dr. A. C. de Jong, de waarnemend voorzitter van de raad van leraren, oefende kritiek uit op het rapport van de werkcommissie over het on derzoek naar de salarispositie en het carrièreverloop van de leraren bij 't middelbaar onderwijs in vergelijking met de academisch gevormde ambte naren in diverse overheidsdiensten. In een memorie, die de raad van le raren aan alle Kamerleden ter hand heeft gesteld zegt hij dat de top- verhoging der salarissen niet afhan kelijk gesteld mag worden van een verlaging van het basissalaris, dat hiervan sociale misstanden in de hoger ligt dan dat van de ambtena- landbouw het gevolg kunnen zijn. ren. Ook op een verhoging van het vet-./Over het indiensttreden van jonge le gehalte van de consumptiemelk werdf/rarën werd opgemerkt dat het on- in deze vergadering opnieuw aange- juist en voor het onderwijs nadelig drongen. is dat deze mensen terstond met een volledige taak worden belast, de jonge leraar moet toch al zelf standiger optreden dan de beginnend ambtenaar, zo meent de raad. Voorts werd nog gewezen op het verschijnsel dat eer. groot aantal jonge leraren met slechts een akte m.o.-a of het kandidaatsexamen af gelegd hebbende, doceert. Van deze feitelijk onbevoegde krachten heeft een derde deel zelfs nog niet eens deze akte behaald of het kandidaats gedaan. In de Duitse stad Cuxhaven aan de Noordzee wonen nog drie oude vis sers, die in hun onderhoud voorzien op de wijze, waarop hun voorvade ren dat gedaan moeten hebben. Tweemaal per dag, als het eb is, trekken zij met een hondenslede het wad op om de vis te gaan halen vit de grote gevlochten vangkorven, die zij ver uit de kust hebben opgesteld. De foto's tonen een van deze vissers aan het werk. Betaalzegelkasbedrijf tegen regeling afbetaling De Nederlandse Vereniging van Be taal- en Spaarzegelkassen heeft een adres gericht aan de Tweede Ka merleden, waarin de mening wordt uitgesproken dat het wetsontwerp inzake regeling afbetalingsstelsel voor het betaalzegelkasbedrijf aanvaardbaar is en dat dit alsnog uit het ontwerp dient te worden gelicht op overeenkomstige wijze waarop de regering dit op voorhand reeds deed ten aanzien van het spaarzegelkasbedrijf. De vereniging wijst erop. dat het wetsontwerp primair is bedoeld voor het afbetalingsbedrijf in de engere zin. Door de introductie van het zeer ruim omschreven begrip afbetalings transactie. brengt de regering ech ter niet alleen het afbetalingsbedrijf in de thans geldende wettelijke zin welke volledig met het algemene spraakgebruik in overeenstemming is onder het ontwerp, maar ook al lerlei andere bedrijfsvormen, welke zijdelings wel iets met het afbeta lingsbedrijf gemeen hebben, maar er overigens wezenlijk van verschillen. Dit geldt onder' andere voor het be- taalzegelbedrijf. Gestolen schilderijen van Van Dijck teruggevonden De twee kleine schilderijen van Van Dijck, die zaterdag uit een museum te ALx-en-Provence waren gestolen zijn maandagochtend teruggebracht. De werkjes, waarvan de waarde op 60.000 gulden wordt geschat, werden netjes verpakt teruggevonden op een buitenvensterbank van een van de ramen van het museum. Er was een brief bij gesloten, waarin de dief zegt, dat hij de schilderijtjes heeft weggenomen in verband met een weddenschap. Hij hoopt, dat de teruggave ertoe leidt, dat hij niet meer wordt vervolgd. Garage te Beetgumermolen door brand verwoest Tengevolge van een explosie in de benzinetank van een daar in repara tie zijnde auto is maandagmorgen brand uitgebroken in de garage en reparatieinrichting van de heer Spanjer te Beetgumermolen (Fr.). Het vuur greep snel om zich heen en zette de garage in een minimum van tijd in lichter laaie. Drie brand weren bestreden het vuur en wisten te voorkomen dat vier belendende percelen vlam vatten. De garage brandde tot de grond toe af. De gehele inventaris waaronder een auto, zes nieuwe fietsen, een aantal radiotoestellen en een grote hoeveelheid materiaal, zoals onder delen en een partij, banden, gingen verloren. De schade is aanzienlijk- De eigenaar was tegen brand verze kerd. r de algemene verkiezingen, aarvan de eerste ronde zich _ondag heeft afgespeeld, liet premier Charles de Gaulle de Fran sen weten, dat men zijn naam niet mocht annexeren. Ook het bijvoeg lijk naamwoord gaullistisch mocht niet op aanplakbiljetten wor den gedrukt. De generaal wilde ge acht worden, boven de partijen te staan. Bovendien ging hij er kenne lijk van uit, dat alle Fransen „eigen lijk gaullisten zijn te noemen". Met deze waarschuwingen bevestigde De Gaulle dat hij niets voelt voor de maatregelen die de Franse rebellen van de dertiende mei in Algerije zo vurig wensten: opheffing van alle politieke pai-tijen. Integendeel: hij wenst een zo duidelijk mogelijke ka- leidoscoop van het Franse politieke leven voor zich te hebben in het (overigens vrij vleugellamme) parle ment volgens de grondwet der Vijf de Republiek. Aanstaande zondag zal overigens pas het werkelijke beeld zichtbaar worden van Frankrijks nieuwe Na tionale Vergadering, waarvoor bij de eerste "ronde van eergisteren hoofdzakelijk „inleidende schermut selingen" werden geleverd. ij die inleidende krachtmetin gen van eergisteren werd het wel duidelijk, dat De Gaulle on danks al zijn terughoudendheid, op de achtergrond de voornaamste en in veel gevallen de doorslaggevende factor was. Hoewel De Gaulles naam niet in het devies van een groepe ring mocht voorkomen, is die bij al lerlei gelegenheden wel naar voren gekomen. En in hun redevoeringen hebben de kandidaten vooral duide lijk gemaakt, hoe zij over de zo po pulaire De Gaulle dachten. De radi cale oud-premier Pierre Mendès- France betoogde van het begin der campagne af dat er in feite een „marionettenparlement" zou worden gekozen. Bepaald „gaullistisch" wa ren deze klanken niet en het gevolg was dan ook dat Mendès-France het onderspit dolf tegen een onbekende advocaat, wiens parool was: „Als U ja zegt tegen De Gaulle, zeg dan ja tegen mij". De communisten leden als even vurige tegenstanders van De Gaulle zware verliezen. Christian Pineau, die zich in de campagne een beetje op de vlakte had gehouden, werd in zijn district verslagen door een onbekende onderwijzer, die kan didaat was voor de Unie voor de Nieuwe Republiek, een partij die is opgericht door De Gaulles minister van voorlichting, Jacques Soustelle. RECORD I. De Nijmeegse politie heeft de auto in beslag genomen van een Nijmegenaar die 15 jaar lang stad en land heeft doorgetoerd zonder rijbewijs en zonder andere autopapie ren en daarmee, voor zover bekend, een recordprestatio heeft geleverd. De man heeft totdusver zo veilig ge reden. dat hij nog nooit een verkeers ongeluk heeft veroorzaakt. Wel is hij meermalen voor overtredingen be keurd en dit heeft hem enkele hon derden guldens in totaal aan boete gekost. Hij heeft na zijn aanhouding ver klaard geen geld te hebben om de kosten van een rijbewijs te voldoen. Bovendien had hij „geen tijd om of ficiële rijlessen te nemen". RECORD II. Seppo Airaksinen. een Finse leerling-muzikant van vijftien jaar. heeft - - als men hem geloven mag, en tot nu toe heeft niemand hem tegengesproken een nieuw wereldrecord hoela-hoep gevestigd, door alle adviezen uit de medische wereld ten spijt in negen uur en twaalf minuten zijn hoepel liefst 60.500 keren om zich heen te laten draaien. Enkele onpartijdige getui gen hebben de recordaanspraak he- vestigd. Aan boord van Hr. Ms. Luymeszijn de 3T~verstekelingen, die het grootste gedeelte van de reis naar Indonesië hebben gemaakt met de tfJohan van Oldenbarnevelt", aangekomen in Merauke op Nederlands Nieuw Guinea. De bovenste foto laat zien hoe de 37 bij het verlaten van de .Luymes" werden be groet. door Ambonesé leiders in Merauke. De onderste foto toont de registratie door de heer Van der Meuten, ambtenaar van de dienst voor sociale zaken in Hötlandia, die met zijn assistent een week in Merauke verbleef, ter verzorging van de 37.' Regering vreest oustelle, die door de Franse re bellen in Algiers deze zomer werd beschouwd als „hun" man, is niet alleen zelf gekozen maar zag verscheidene gelijkgezinden al direct bij deze eerste stemming een zetel in de wacht slepen. Zijn partij mocht dan officieel niet „gaullistisch" he ten, de lijstaanvoerder liet er geen twijfel aan bestaan dat hij van me ning is, het ware gaullisme te verte genwoordigen. Het is nog maar de vraag, of De Gaulle er ook zo over denkt. Tegenover Soustelles stelling nemen ter rechterzijde van het cen trum, betogen anderen, zoals de (ook „gaullistisch" geworden) socialisten, dat De Gaulle „natuurlijk tot het centrum" of „eigenlijk tot de linker zijde" behoort. Wat er van dit alles waar is, zal pas merkbaar worden op het ogenblik, dat De Gaulle, straks tot president gekozen een eerste minister aanwijst. Velen me nen, dat Soustelle dan premier zal worden^ maar ook andere namen worden genoemd, waaronder die van de gisteren nog niet definitief geko zen socialistische leider Guy Mollet. Het schijnt dat De Gaulles voorkeur naar „een man van het centrum" uitgaat. Als dat waar is zijn de kan sen van zijn vereerde Soustelle wat dit betreft niet groot. Maar het staat wel vast dat Soustelles partij in het parlement van de Vijfde Republiek een hoofdrol zal spelen. verwikkelingen OJi vragen van het Tweede Kamer lid de heer Roolvink in verband met de afgekondigde boycot tegen de re ders van schepen, varende onder een zogenaamde goedkope vlag, heeft de heer Van Aartsen, minister van ver keer en waterstaat, geantwoord dat het waarschijnlijk te achten Is, dat, indien de met ingang van 1 december a.s. aangekondigde boycot tegen de reders van schepen, varende onder 'n zogenaamde goedkope vlag, doorgang vindt, Nederlandse havens daarbij worden betrokken. De regering deelt de bezorgdheid, welke door het verschijnsel van de zogenaamde goedkope vlaggen wordt gewekt, en heeft 'in zoverre begrip voor de beweegredenen, welke tot Ir. Van Lakerveld adviseur voor industriële projecten De minister van economische zaken heeft benoemd tot algemeen advi seur voor industriële projecten ir. \V. L. van Lakerveld, directeur voor industriële investeringen bij het. di rectoraat-generaal voor de industria lisatie en energievoorziening. Ir. Van Lakerveld zal zich naast de algemene technisch-economische pro blemen, waarmede hij zich als chef van de hoofd-afdeling industriële in vesteringen reeds bezig houdt, mede in verband met het Westeuropese integratiestreven, in het bijzonder ook op de hoogte stellen van de maatregelen, die in de Westeuro pese landen worden getroffen ter be vordering van het industriële kli maat. het voornemen van een boycot heb ben geleid, dat ook naar haar oor deel voor de in het verschijnsel gele gen bedreiging van een gezonde ont wikkeling der wereldscheepvaart een oplossing moet worden gevonden. Niettemin is de regering van oordeel, dat de voorgenomen boycot tot zeer ongewenste verwikkelingen zal lei den op andere terreinen dan die, wel ke men met de actie beoogt te be strijken. Het vraagstuk der zogenaamde goed kope vlaggen vormt nog steeds een punt van overleg tussen zeevarende landen, zonder dat dit tot dusver tot een oplossing heeft geleid. De brede schakering van inzichten en belan gen. welke bestaan in de bij dit vraagstuk betrokken landen, verhin derde tot dusver, dat zich een groep van voldoende omvang aftekende om te waarborgen, dat te nemen maatre gelen effect sorteren. De legering wil nogmaals nagaan op welke wijze in Internationaal overleg uitzicht op een oplossing kan worden geopend. JACQUES SOUSTELLE .rechtse" gaullist.... De politie te 's Gravenhage heeft gis teren een vrijsprekend vonnis gewe zen in de zaak tegen de 51-jarige ambtenaar van het Centraal Bureau voor Statistiek, J. P. van O., die te recht stond wegens het doen van een valse aangifte. In een brief aan de hoofdcommissaris van politie had hij geschreven, dat zijn onderhunrder smokkelhandel dreef in opium en ma rihuana sigaretten. Ter zitting zeide ambtenaar maan dag, zijn beschuldiging te hebben gegrond op de mededelingen van twee helderzienden, Hij achtte het zijn plicht aangifte te doen, zo zei hij, nadat hij ontkennend had geant woord op de vraag van de politie rechter, of hij op deze wijze had ge tracht zijn onderhuurder met wie hij sinds jaren ruzie heeft, een hak te zetten. De verdediger mr. J. A. Schuering. wees erop, dat de verdachte volgens hem niet schuldig is aan het opzet telijk valse aangifte doen. Hij wist ook niet, dat de beschuldiging on gegrond was. De politierechter sprak de ambtenaar vrij, doch gaf hem de waarschuwing mee, voortaan niet meer zo licht vaardig en op losse gronden te han delen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5