PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suikerfabrieken verwerken record oogst Hallstein: regeling alle met Euromarktlanden wensen O.E.E.S.-partners AMERIKANEN ZULLEN WEST- BERLIJN BLIJVEN BEZETTEN NEDERLANDSE TANKER MET GEWONE" EN KERNENERGIE Vandaag... Crisis per 1 januari te vermijden Geen streven van E.E.G.-landen voor vorming isolationistisch blok Prof. W. Hallstein en de heer J. Eey, voorzitter en lid van de commissie der Europese Economische Gemeenschap hebben besprekingen gevoerd te Brussel, Bonn, Rome, Parijs, Luxemburg en gisteren in Den Haag. Aan genomen wordt, dat deze besprekingen constructief zijn geweest. In de zes landen bleek een gemeenschappelijke wil te bestaan om tot een voorlopige oplossing voor de problemen te komen, die verband houden met de maat regelen die in januari 1959 in het kader van zes Euromarktlanden van kracht worden. De commissie zal deze week het vraagstuk nader bespre ken en op drie december met de raad van ministers der gemeenschap te Brussel verder overleg plegen. „Het is nog niet te laat iets te vinden waardoor een kritieke situatie op 1 januari kan worden vermeden", zo deelde prof. Hallstein gisteren tij dens een persconferentie in Den Haag mee. De heer Hallstein en de heer Rey hadden besprekingen gevoerd met de ministers Luns, Zijlstra, Hof- stra en Vondeling. Ook hebben zij een onderhoud gehad met minister-pre sident Drees. De voorzitter van de Europese corit- mlssie zeide voorts bij geen der re geringen een streven te hebben aan getroffen om de E.E.G. te maken tot een isolationistisch blok. Wel had hij kunnen vaststellen, dat er een behoefte bestaat de eenheid van de zes E.E.G.-landen nog ster ker.te maken dan zij thans reeds is. Wat betreft de houding van de Eu ropese commissie» wezen prof. Hall stein en de heer Rey er op, dat de commissie als zodanig geen stand punt heeft kunnen bepalen, doch dat reeds kan worden gezegd, dat de Be- nelux-voorstellen in het algemeen gaan in de richting, die de commis sie als de juiste ziet. De heer Luns deelde tijdens de pers conferentie mee: „Er bestaat voorts algehele overeenstemming tussen prof. Hallstein en de heer Rey en de Nederlandse regering over de nood zaak van het bereiken van een inte rim-regeling. Men wil met kracht werken aan de realisering van de vrijhandelszone en deze realisatie zal zich moeten bewegen op basis van de eenheid der zes". „Tenslotte kan nog worden gezegd, dat prof. Hallstein en Europese commissie voelt veel voor Benelux-voorstel Met de zes regeringen van de E.E. G.-landen is niet op concrete wijze gesproken over een definitieve oplos sing van de moeilijkheden, die zijn gerezen in overleg tussen de Euro marktlanden en de elf overige part ners in de organisatie voor Europese economische samenwerking over de vrijhandelszone. Daarvoor is het nog te vroeg, zei hij. De Europese com missie werkt thans aan deze oplos sing en daarom is contact opgeno men met elk der zes landen. Prof. Hallstein zeide bevredigend te zijn over de resultaten van zijn be sprekingen in de zes hoofdsteden. „Overal heb ik kunnen vaststellen, dat het streven van de regeringen is een oplossing te zoeken voor de toe stand per één januari a.s. en om een kritische politieke toestand te ver mijden. „Dit geldt ook voor de Franse rege ring", zeide hij in antwoord op een vraag over zijn onderhoud met pre mier De Gaulle. Aan de suikerfabrieken is het deze campagne drukker dan ooit. Toren hoog stapelen de bieten zich aan de loswallen op, terwijl vele schepen dagenlang op lossing moeten wach ten omdat de zelfs uitgebreide fa brieksterreinen de enorme stroom bieten niet altijd meer kunnen ber gen. de heer De Rey voor wat het geheel der problematiek betreft, eerder op timistische indrukken gekregen heb ben in alle bezochte hoofdsteden", aldus minister Luns. Onmiddellijk na deze bespreking met prof. Hallstein had minister Luns een onderhoud met de Brit se, Franse en Griekse ambassa deurs in ons land. Voor de bespre kingen op buitenlandse zaken hadden prof. Hallstein en heer Rey op het ministerie van alge mene zaken een onderhoud met minister-president dr. W. Drees. NOTA AAN RUSSEN IN BERLIJN Ook gewezen op recht van bewegingsvrijheid In een scherpgestelde nota, die de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn aan het Russische legerhoofdkwartier hebben gezonden, wordt erop gewe zen, dat de Amerikanen West-Berlijn zullen blijven bezetten. Tevens wijzen de Amerikanen op het recht dat de westelijke geallieerden hebben op be wegingsvrijheid binnen en naar Ber lijn. De Engelse, Franse en Ameri kaanse ambassadeurs in Moskou heb ben nog steeds niet de aangekondig de Russische nota over Berlijn ont vangen. Vandaag zullen de Westduitse ambas sadeurs in Londen, Moskou, Washing ton en Rome in Bonn met minister REACTOR ALLEEN WAS TE DUUR Plan wordt voorgelegd aan Euratom De stichting, waarin Nederlandse reders, werven, de Technische Hoge school te Delft, de organisatie T.N.O. en het Reactorcentrum Nederland sa menwerken, heeft oorspronkelijke Slannen overwogen om te komen tot e bouw van een nieuwe tanker, uit sluitend voortgestuwd met een reac tor. Men is tot de conclusie geko men, dat de kosten veel te hoog zou den worden. De stichting is daarom tot een ander idee gekomen. Men wil thans een tankschip van het type een en twee (a en b) ter grootte van ongeveer 16.000 ton met een normale voort stuwing van turbo-generatoren bou wen, waarin een kernreactor wordt geplaatst, die eveneens elektrische stroom kan leveren, nodig voor de voortstuwing van het schip. De bedoeling is een bestaande tan ker in te richten als research- of la boratoriumschip, door daarop, in een der oorspronkelijke ladingtanks, een reactor van beperkt vermogen in te bouwen, met behoud dus van de be staande voortstuwingsinstallatie. De kosten hiervan zullen ongeveer vijftien miljoen bedragen, (waarvan 7.5 miljoen voor de reactor) waarbij het voordeel tevens is, dat er per jaar slechts zeven ton tot een mil joen nodig is voor het uitvoeren der proefnemingen. Men heeft de ervaringen met de „Nautilus" tot grondslag gekozen om de plannen nader uit te werken, ervan uitgaande, dat dit schip onder water vaart en dus niet onderhevig is aan slingeringen enz. Voor een koopvaardijschip zal men dus andere maatregelen moeten nemen dan bij de „Nautilus". Het plan, dat in een rapport is sa mengevat, zal onder andere worden Von Brentano overleggen hoe een Navo-conferentie over West-Berlijn, indien dat nodig mocht zijn, kan worden georganiseerd. In Washington heeft minister Dulles maandag verklaard, dat er geen ver schil van mening bestaat tussen de Westerse grote vier over Berlijn. Bonn heeft enkele dagen geleden een soortgelijke verklaring afgegeven. Ook deelde Dulles mee, zij het in be dekte termen, dat hij een spoedcon- ferentie over Berlijn thans niet op- pertuun acht. „Het zou kunnen, dat de Russen zulk een conferentie noodzakelijk maken. We weten nog niet wat hun plannen zijn", zei hij. De Verenigde Staten, aldus Dulles, zullen zich vastbesloten verzetten tegen gedwongen veranderingen in de toestand rond en in Berlijn. De maatregelen, die in dat verband mogelijk genomen moeten worden, zijn reeds geruime tijd terug be sproken en vastgesteld, aldus Dul les. De Russische ambassade' in Oost- Berlijn heeft maandag, middels een officiële woordvoerder, verklaard dat de Sowjet-Unie niet overweegt om met geweld op te treden wanneer de soevereiniteitsoverdracht tot conse quenties leidt. „De Russische tanks zullen niet naar Berlijn rijden om de Amerikanen met geweld te verwijde ren", aldus deze woordvoerder. Wel zei hij, dat zijn regering niet van de voorgenomen wijzigingen af ziet. voorgelegd aan Euratom. Indien dit zich echter op het standpunt stelt, dat het hier niet gaat om een prin cipieel onderzoek, maar om een praktische proefneming, en dus geen subsidie zal willen verlenen, is men voornemens zich tot andere landen te wenden, met name Noorwegen, waarmede reeds inzake de kernener gie op nauwe wijze wordt samenge werkt. ZEEUWS PRODUKT NAAR DE SAHARA Vijftigjarige „Dinteloord" brengt nieuw klontje HOOG BOVEN het Westbra- bantse land braken de schoor stenen van de V.C.S.-fabrïek „Dinteloord" nu al wekenlang dag en nacht, dichte, witte stoomwolken uit. Driftig zwen ken de kranen met hun lange grijparmen over de loswallen en vierentwintig uur in een etmaal storten de waterkanonnen zich met hun krachtige stralen op de enorme bietenhopen om de machtige veelvraat, die fabriek heet, aan zijn „voedsel" te hel pen. Ruim negen miljoen kilo bieten worden er alleen al op de „Dinteloord" per etmaal ver werkt en nog dreigen de fabrie ken in de bieten te „verdrinken". Want in het vijftigste jaar van de „Dinteloord" staat deze fa briek, met haar tien andere sui kerfabrieken in ons land, voor een ongekende krachtproef. D^ Nederlandse bietenoogst is gro ter dan ooit tevoren! Niet alleen doordat de bietenuitzaai een re cord-oppervlakte van 82.000 ha. bereikte, maar bovendien is de natuur met regen en zon op tijd de landbouw zo gunstig gezind geweest, dat een gemid delde opbrengst van ongeveer 45 ton per ha in andere jaren 40 a 42 ton ook al aan de ho ge kant is. Bovendien is het sui kergehalte van ca. 15^4% al evenmin althans voor de hui dige begrippen slecht. Daarom is in de „Dinteloord" Eu ropa's grootste suikerfabriek en de andere fabrièken de suiker- „koorts" buitengewoon hoog geste gen. Vijfenveertig miljoen kg. bie ten draaien ze er bij elkaar per et maal door, een enorme prestatie, maar nog ontoereikend om de cam pagne op tijd te doen aflopen. Iedere dag dat de campagne langer duurt, nemen de risico's toe. Risico's van schade door vorst, die bijvoorbeeld een paar jaar terug de Nederlandse suikerindustrie maar even een strop van vijf miljoen bezorgde. Voor dit jaar verwacht men, dat de campagne rond Kerstmis beëin digd zal kunnen worden, tegen an dere jaren omstreeks Sint-Nico- laas. Hoewel intussen de V.C.S. de drie coöperatieve suikerfabrie ken te Stampersgat, Zevenbergen en Roosendaal weer reeds aan verdere uitbreidingen denken, zo als de directie gisteren in een personderhoud verklaarde, kan men voor een zo grote oogst als dit jaar praktisch geen verwer kingsapparaat bouwen. Want, zo vertelde men ons. het verschil aan suikeropbrengst tussen een grote en een kleine campagne kan soms wel vijftig procent bedragen! Intussen wordt verwacht, dat de drie V.C.S.-fabrieken in deze campagne ongeveer 1150 miljoen kilo bieten, waarvan een zeer groot deel uit Zee land, te verwerken krijgen. Overschot De suikeropbrengst zal dit jaar in ons land ook een record bereiken, name lijk een half miljoen ton of wel min stens 50.000 ton meer dan vorig jaar. Daar de binnenlandse consumptie on geveer 430.000 ton vraagt, zal er dus (Zie slot pag. 8 kol. 2) 1 ...viert Parijs het feest de Mi- j§ dinettes. ..viert Paraguay zijn grond- H ...hebben in Alaska, dat bin- nenkort als 49e staat in de Verenigde Staten zal worden opgenomen, verkiezingen plaats ter goedkeuring van de staats- grondwet en ter verkiezing van twee Amerikaanse senatoren en een lid voor het Huis van Afgevaardigden. ...heeft te Berlijn de opening plaats van een door de archi tecten Pereira en Luckmann ontworpen Hilton-hotel. ...viert paus Johannes XXEQ zijn 77e verjaardag. ...is het 100 jaar geleden, dat de Franse toneel- en roman schrijver Alfred Capus te Aix- en-Provence werd geboren. In de Koninklijke Belgische Lucht machtclub te Brussel heeft de hoofd- geneeskundige Sillevüerts van de Sabena (links) een herdenkingspla quette aangeboden aan gezagvoer der Gerard Tremerrie, chef-helikop terpiloot van de Sabena, en aan de heren Adam en Gillet, (v.l.n.r.) resp. ingenieurs voor de technische con trole van helikopters en technicus van dezelfde dienst. De uitreiking was georganiseerd om eer te bewij zen aan deze drie moedige mannen, die betrokken waren bij de redding per helikopter van twee leden van het Sabena-personeel tijdens de gro te brand op Meisbroek. Negen mensen door brand dakloos Door onbekende oorzaak ontstond maandagmorgen brand in een blok van 3 onbewoonbaarverklaarde, doch bewoonde, woningen, toebehorende aan de gemeente aan het Raaksje te Alkmaar. Nadat de fabrieksbrandweer van de machinefabriek Alkmaar een begin had gemaakt met het blussingswerk, nam de Alkmaarse brandweer de taak over. De drie woningen gingen verloren. Enig huisraad van de be woners "kon gered worden. Drie ge zinnen, samen 9 personen,, werden dakloos. Vrouw door gasverstikking om het leven gekomen De 65-jarige mevrouw J. Bothof- Degens die woonde aan het Bercke- pad te Dordrecht, is zondag door gasverstikking om het leven geko men. Het gas was haar woning binnenge stroomd, doordat door een grondver zakking een ijzeren toevoerbuis was gebroken. Dat zich in het huis geen explosie heeft voorgedaan wekt ver bazing daar er een haard en een gas- comfoor brandden. Het slachtoffer werd in de gang van haar woning gevonden. Overledene stapte zijn huis binnen Vierentwintig uur nadat hij te Cairo was overleden, is sjeik Joes- sef Naboelsi, prediker van de Omajjaden-Moskee te Damascus, zijn woning binnengelopen, waar zijn vrouw en kinderen rouwbe tuigingen in ontvangst namen. Dit werd maandagochtend in bladen in de Verenigde Arabische Repu bliek gemeld. De sjeik was naar Cairo gegaan om zich daar voor een hartkwaal te laten behandelen. Hij ontmoet te op straat een vriend, sprak met hem en zakte in elkaar. De vriend liet de man naar een zie kenhuis overbrengen, waar men zijn dood constateerde. Daarop stelde de vriend de familie tele grafisch in kennis van het overlij den. De prediker bleek echter niet dood te zijn. Hij reisde dadelijk naar Damascus zonder van tevo ren de tijd gevonden te hebben zijn familie ervan in kennis te stellen, dat het overlijdensbericht op een vergissing berustte. Derde huwelijk van Ingrid Bergman vóór Kerstmis Nog voor Kerstmis zal Ingrid Berg man dit jaar in het huwelijk (haar derde) treden met de Zweed Lars Sclimidt. Het staat nog niet vast waar die plechtigheid voltrokken zal worden. Londen, Parijs of Stockholm hebben de voorkeur. VERWACHT. WEINIG WIND Overwegend droog en nevelig weer met slechts enkele verspreide op klaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 26 november Zon op 8.17 onder 16.37 Maan op 17.05 onder 7.58 201e jaargang - no. 278 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adrn tel Deel parate troepen naar Duitsland? Met de Duitse autoriteiten wordt thans overleg gepleegd inzake de mogelijkheid ijen deel der parate troepen in Duitsland te legeren. Hierbij wordt gedacht aan de sterkte van een gevechtsgroep, zo deelt mi nister Staf mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting. De hier voor vereiste verkenningen zullen spoedig aanvangen. Omtrent het re sultaat zijn geen voorspellingen te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1