SINT-NICOLAAS IN MIDDELBURG ENTHOUSIAST BEGROET WALCHEREN FEESTELIJKE AANKOMST VAN DE SINT IN VLISSINGEN MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PRO V 1 N.VI ALE ZEEUWSE COURANT VOOR HET EERST ZONDER ZONNETJE Stoomboot van de bisschop kreeg voor Vlissingen een aanvaring VOOR DE EERSTE MAAR sinds vele jaren heeft het zonnetje het actieve Middelburgse Sint-Nicolaascomité en daarbij uiteraard ook de goedheilig- man zaterdag bij zijn komst in de Zeeuwse hoofdstad In de steek gelaten. Dat heeft echter de vreugde over het weerzien bij de honderden kinderen, die trappelend van ongeduld bij 't flat gebouw aan de Bouaanse kaai met- hun vaders en moeders stonden te wachten op de aankomst van de grijze bisschop, in het geheel niet mogen temperen. Integendeel. Onder aanvoering van de muziekvereniging ..Excelsior" zongen ze dapper talrij ke Sinterklaasversjes tot het moment, dat de Sint met zijn vijf Zwarte Pieten voet aan wal zette. Overigens scheelde het maar een haar of de Sint had de Zeeuwse stad dit jaar „links" moeten laten liggen. Tij dens de ontvangst in het stadhuis ver telde de bisschop namelijk, dat hij met zijn boot op de Westerschelde een aanvaring gekregen had, waarbij de stoomboot lek geslagen was. Op eigen kracht heeft de stuurman van Sint-Nicolaas' stoomboot gelukkig de w.erf van „De Schelde" kunnen berei ken, waar de sleepboot „Westkapel- le" werd afgestaan om de goedheilig- man verder naar Middelburg te bren gen. Om twee uur kwam deze sleep boot statig met de Sint en de pie ten, plus de herauten en hoornbla zers voorop aan dek, bij de Spij- kerbrug. Namens het Sïnt-Nico- laascomité heette voorzitter L. J. van 't Westende de Sint welkom, waarna deze in een open rijtuig, dat omstuwd werd door een enthousiaste kinderschare, een triomftocht; door de stad begon. Bij het Gasthujs en het oude mannen- en vrouwenhuis aan de Volderij- laagte hield de Sint even halt om aan de zieke kinderen en de be jaarden enige geschenken uit te delen. Hetgeen vanzelfsprekend bijzonder op prijs gesteld werd. Niet met tractor Vóór het stadhuis, waar de Zwarte Pieten onmiddellijk met zakken vol pepernoten in actie kwamen, werd de Sint hartelijk welkom geheten door de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt. De burgemeester vertel de, dat Middelburg heel lang geleden wel 500 jaar een bisschopstad ge weest is. „Nadat de echte bisschop verdwenen is, missen we hem toch wel heel erg", verklaarde mr. De Widt, die dan ook vertelde verheugd te zijn, dat Sinterklaas elk jaar enke le dagen naar de Zeeuwse hoofdstad wil komen. „En ik ben .blij, dat U Kwart eeuw in overheidsdienst. Jubileum bij gemeentebedrijven te Middelburg De heer U. Schuttes te Middelburg, technisch ambtenaar bij gemeentebe drijven in dc Zeeuwse Hoofdstad, is zaterdag tijdens een bijeenkomst In het kantoor, gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar in over heidsdienst was. De heer schutte werd in waarderende bewoordingen toegesproken door de directeur van het bedrijf, ir. U. S. Hoogewerff, die de jubilaris de gebruikelijke enve loppe met inhoud overhandigde. Dit jubileum werd gevierd in tegen woordigheid van de' ambtenaren, die onder leiding van de lieer Schutte werken. Verder was hét de heer J. J. Jansen, technisch ambtenaar bij het gas- en waterleidingbedrijf, die de heer Schutte dankte voor de wijze, waarop hij leiding geeft aan zijn on dergeschikten. De heer Schutte heeft buitengewoon verdienstelijk werk verricht, toen op 1 februari 1953 de stormvloedramp het waterleidingbedrijf trof. In de uit voering van de noodmaatregelen, die toen getroffen moesten worden, had de jubilaris een zeer werkzaam aan deel. De heer Schutte begon zijn loopbaan bij het gemeentelijk gas bedrijf in Arnhem. Na drie jaar kwam hij in dienst bij het gemeen- telijke gas- en waterleidingbedrijf te Zutfen. Bij dit bedrijf klom de Ju bilaris op tot de rang van assistent van de hoofdopzichter Sedert 1 mei 1949 werkte hij bij de afdeling distri butie van gas en water te Middelburg. niet met een tractor komt, maar im mer met de stoomboot", verzekerde de burgemeester. Mr. De Widt vertelde Sint-Nico laas vervolgens, dat de hoofdstede lijke winkeliers zich uitgesloofd hebben om hun étalages zo mooi mogelijk te maken. Over het ge drag van zijn oude en jeugdige in woners was mr. De Widt niet on tevreden, zo verklaarde hij de Sint. Over één ding was de burge meester echter niet te spreken: Namelijk over de wijze, waarop de hoofdstedelingen zich aan de verkeersregels houden. „Dat laat nog veel te wensen over", betoog de hij. „U moet zelf maar eens met de commissaris van politie praten", gaf hij Sinterklaas de Zaterdagmiddag arriveerde Sint-Ni colaas bij het flatgebouw aan de Rouaanse kaai te Middelburg. Hier stonden véle hoofdstedelijke jongens en meisjes de goedheilig man op te wachten. In een open rijtuig maak te de Sint na zijn aankomst een rit door de stad, ivaarbij hij luid werd toegejuicht door de honderden kin deren.- Foto P.Z.Ö.j. raad. „Die heeft er een boek vol van. Hier moet veel verbetering in komen", was het' oordeel van mr. De Widt. Natuurlijk had de burgemeester ook een verlanglijstje. „Als U de raadsle den een plezier wilt doen, moet U ze enkele gymnastieklokalen geven. De commandant van de brandweer wil een paar auto's hebben, en het ge meentebestuur zou graag een nieuw politiebureau, een gymnasium en hui zen krijgen... Dat is natuurlijk veel te veel voor U, maar we hopen, U enkele wensen kunt vervullen", de burgemeester. 5 december-surprise Dat kon de Spaanse kindervriend in derdaad, zoals hij vertelde, nadat hij hartelijk bedankt had voor de pretti ge ontvangst. „Want", zo verklaarde iij, „op 5 december 's morgens om 11 uur verzoek ik U mijn cadeau voor de brandweer te willen aanvaarden". Dat worden namelijk een hogedruk spuit, een lagedrukspuït, waarmee demonstraties op de Markt gegeven worden, en een ambulancewagen. In de hal van het stadhuis overhan digde Sint-Nicolaas vervolgens de burgemeester een fruitmand voor mevrouw De Widt, die niet aanwezig kon zijn.Tot' slot van deze feestelijke intocht maakte Sint-Nicolaas nog een rit door de stad,, waarbij hij ook nu weer luid werd toegejuicht door hon derden kinderen. In de stoet zorgden* „Excelsior" en het tamboers- en pij perskorps „Juliana" voor de „muzi kale" noten. Ir. J. J. van Hennik sprak in Kapelle Onder voorzitterschap van de heer Joh. Oele hield de afdeling Kapelle van de N.F.O. en de vereniging oud leerlingen van tuinbouwwintercursus- sen vrijdagavond haar eerste verga dering van het winterseizoen in het C.J.M.V.-gebouw. Spreker was de rijkstuinbouwconsu- lent ir. J. J. van Hennik te Goes met als onderwerp „De Zeeuwse fruit teelt". In zijn rede behandelde" hij de ont wikkeling van de fruitproduktie in ons land en in het buitenland. Voorts besteedde hij aandacht aan de Euro- markt, die tot gevolg zal hebben dat alleen daar fruit geteelt zal kunnen worden waar de omstandigheden daarvoor het beste zijn. Spreker was er van overtuigd dat Zeeland een van die gebieden kan zijn, maar wees met nadruk op de noodzakelijkheid dat verbetering van de structuur der be drijven een eerste vereiste is. Hier bij dacht hij o.m. aan ruilverkaveling, zeker in een oud gebied als Kapelle. Ook zal het nodig zijn nieuwe beplan- ttngssystemen en boomvormen toe te passen. Ten aanzien van het kleinfruit merk te ir. Van Hennik op, dat men moeten komen tot een grotere opper vlakte per gewas en tot een hogere produktie. Het onderzoek op de proef tuin in Kapelle is voor een groc* deel gericht op produktieverhoging. Ook zal aandacht moeten worden ge schonken aan verbetering van de kwaliteit. Tenslotte voerde spreker een pleidooi voor de teelt van peren en pruimen. Voorts werden verschillende nieuwe appelrassen besproken. Daarbij merk te hij op. dat dit jaar vooral de er varingen met de Stark Earliest bij zonder gunstig zijn. Zeeuwse Fruitfilm 1958 In de zaal „Meulpolder" te Kloetinge werd vorige week de Zeeuwse Fruit film 1958 gedraaid. Deze film is op genomen op verschillende Zeeuwse fruitteeltbedrijven en veilingen. Voorts verschenen opnamen op het witte doek van het Goese fruitcorso, het bloemencorso in Zundert en vele an dere close-ups, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. VLISSINGEN Bijeenkomst aquariumvereniging De Vllssingse aquariumvereniging „De Purperkop" hield vrijdagavond een bijeenkomst In het wijkgebouw in de Noordstraat. Na het openings woord van de voorzitter, de neer Th. P. van Zutphen, werd een bandrecor der met een lezing van de heer Snij ders, bondskeurmeester afgedraaid, ovèr het onderwerp „Zoet en zout, levend goud". De lezing werd ge ïllustreerd met kleurendia's. Na af loop werd de lezing besproken, waar na de voorzitter de bijeenkomst sloot. Vlissingse Schoolvereniging hield ouderavond De Vlissingse Schoolvereniging hield vrijdagavond in het „Strandhotel" een ouderavond, die geopend werd door de voorzitter, de heer M. Braak. Een lid van de vereniging, de heer S. de Haas, hield een causerie over het onderwerp „Als vrije tijdsbeste ding de' natuur in". Hij wekte de ouders op hun kinderen in hun vrije tijd meer de natuur in te sturen. Na de pauze vertoonde de heer De Haas een tweetal filmpjes, namelijk over de nestbouw door een karekiet en de' ontwikkeling van rups tot vlinder. De heer M. Braak dankte de heer De Haas na afloop voor zijn boeiende causerie. ZOUTELANDE Raad Zoufelande bijeen Maandagmiddag om half twee zal de raad van de gemeente Zoutelande in openbare zitting bijeenkomen. Het voornaamste punt van de agenda is het vaststellen van de begroting. Advertentie) VERTROUWELIJK bericht van Z.P. aan S.N. over P.V. Hoe komt het toch dat ik steeds de naam van een zekere P.V. door cadeauzoekers hoor noemen Ant woord S.N. jij loopt nog maar een jaartje mee, daarom weet je dat niet. Maar zelfs mijn paard weet de weg naar die P.V. Dat komt omdat elk cadeau van P.V. praktisch en plezie rig in het dragen is. En dat ?ijn vesten 29.50), pullovers 21.50), sjaals 5.95), overhemden. Wie is die P.V. tóch Dat moet je zelf maar uit zien te vissen, Z.P, (Publikatie zonder medeweten van P. Ventevogel, St. Jacobsstraaf 25, Vlissingen Feestavond „Inter Scaldes" Vrijdag gaf de personeelsvereniging van de Belastingdienst te Vlissingen, „Inter Scaldes", een feestavond in het Concertgebouw. Voorzitter L. Mat- thijsse opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord. In het bijzonder begroette hij het bestuur van de zus tervereniging uit Middelburg, evenals de hoofd-inspecteur, de heer J. L, van Veeren. Hierna gaf hij het woord aan de heer Gé van Kortenhof, die een kleine inleiding hield over het toneel stuk van Noël Coward „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Dit stuk werd op vlotte wijze door het spoofwegtoneel over het voetlicht gebracht. Na afloop overhandigde de heer Matthijsse de speelsters en spe lers een presentje. De avond werd be sloten met een geanimeerd bal met muziek van Jan Wijnen. BIGGEKERKE Levensverzekeringmaatschappij bood filmavond aan In Biggekerke werd donderdag een i filmavond gehouden, die aan geno digden werd aangeboden door een verzekeringsmaatschappij. Na een woord van welkom van een der ver tegenwoordigers van de maatschap pij werd eerst de film „Sterk in de Storm" gedraaid. Hierna werd de film „The 5 Sullivahs", een geschie denis van 5 Amerikaanse broers tij dens de Tweede Wereldoorlog, ver toond. Na afloop van deze film werd als toegift nog gedraaid de kleurenfilm „Holland modern land met oude glo- ric'5. Collecte De in Biggekerke gehouden collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" 1 bracht op 19,55. Officiële publikaties MIDDELBURG. Toepassing art. 72 e.v. L.O.-wet 1920. B. en W. van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat de raad dier ge meente in zijn vergadering van 17 no vember 1958 besloot medewerking te verlenen ex. artikel 72 e.v. van de La ger. Onderwijswet 1920, aan de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs ten be- höéve van haar u.l.o. school aan de Nieu we Haven, tot het aanschaffen van leer boeken en sets, in verband met de stij ging van het aantal leerlingen. Middelburg, 20 november 1958. MIDDELBURG. B- "en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis,- dat, ter voldoening aan het verzoek van het bestuur der vereniging voor Protestants Chr. Onder wijs te Middelburg, de raad dezer ge meente in zijn vergadering van 17 no vember 1958 heeft bestoten medewerking te verlenen ex artikel 50 van de Kleu teronderwijswet tot het aanschaffen van twee kachels ten behoeve van de kleu terschool aan de Bree. Middelburg, 19 november 1958. VLISSINGEN'. RAADSVERGADERING. De burgefneester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 20 november 1958, des namiddags 2.00 uur. een opehbare vergadering van de ge meenteraad zal worden gehouden. VLISSINGEN. HINDERWET. Vergunning verleend. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 no vember 1958 aan de verwarmings Mij. Deerns N.v. te Arnhem, filiaal te Vlis singen op de daarbij gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het lassen van metalen voorwerpen, als mede van een opslagplaats van gas- en zuurstofflessen in en op het perceel plaatselijk gemerkt Kolvenlerstraat no. AAN DE KOOPMANSHAVEN Stenen voor een nieuw stadhuis... DUIZENDEN' BELANGSTEL LENDEN, van groot tot heel klein, hadden zich zaterdagmiddag rond de Koopmanshaven in Vlissingen opgesteld om de intocht gade te Werkverband Hervormde diaconie bijeen. Aclie voor overstroomd gebied in Frankrijk Het Werkverband van de hervormde diaconieën 'n de classis Goes heeft zaterdagmiddag zijn najaarverga dering gehouden in „de Prins van Oranje". In zijn openingswoord in troduceerde de voorzitter, de heer W. G. Scherpenisse, de spreker van de ze middag, dr. Geels uit t'trecht, al gemeen secretaris van de Federatie van Diaconieën. Deze sprak over de voorlichting aan de diakenen. In de na-oorlogse jaren heeft het diaconale werk een enorme vlucht genomen. Er zijn dus mensen nodig, die volledig berekend zijn op hun taak, aldus dr. Geels. Ook de gemeenteleden zullen op de hoogte moeten blijven, want het is juist de gemeenten, die geroepen is tot onder ling dienstbetoon, zei hij. In het werkverband van de classis Goes zul len in de komende maanden onder werpen worden behandeld, die be trekking hebben op deze materie. Er zal worden gestart met een oriënte ringscursus, waarop alle facetten van dit werk tot- in de kleitiste details zullen worden besproken. Hiervoor bestaat reeds nu een goede belang stelling. Vervolgens kondigde ds. H. M. Stra- ting te Goes een actie aan, die ge houden zal worden ten bate van de door een overstroming zo zwaar ge troffen streek van Frankrijk, de Ce- vennes. Onder meer is een kerkge bouw in een van de kleine stadjes in deze streek «jeheel verwoest. Een prachtige kans om onze dankbaar heid te tonen aan mensen van wie wij hulp hebben ontvangen tijdens de fehruariramp in 1953, aldus ds- Strating. Postbrag voor verkeer afgesloten Tn verband met de reparatie aan het rijdek van de Postbrug te Wemel- dinge zal deze voor het landverkeer van 24 november tot 7 december ge sloten zijn. Gedurende deze periode zal het verkeer worden omgelegd via de Bonzijbrug, eveneens te Wemel- dinge. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 21 november: Texel van Hansyeert. Vlissingen vertrokken op 21 november: Prins Bernhard naar Bilbao. Texel naar Gr avesend. Vlissingen gepasseerd haar Antwerpen op 21 riov..* Hunter van Goole-Brussel. Repeto van Londen. Janny van Ply- mouth-Gent. Isis van Londen-Gent. Al- kaid van Rotterdam. Fiducia van Zïerik- zee-Terneuzen. Albert V van Grimsby. Lucas Bols l van Amsterdam. 22 nov.: Nautilus van Swansea. Margaretha van Bones-Brussel. Spica van Rotterdam Tjo- ba van Grangemouth-Brussel. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 21 noy.: Angeja naar Londen. Henja naar Queensborough. Silvaplana naar Rot terdam. Aegir naar Hamburg. Hoogland naar Denemarken. Bevesier naar Kotka. Bloemgracht naar Londen. 22 nov.: Con dor naar zee. Piet Schipper naar Col- ohester-Hansweert. Eila naar Gothen-1 burg. John V naar Cork. Isola naar Lon den. Con Brio naar Aalborg. Dinteldtjk naar Rotterdam. Hoilaan naar Stettin. slaan van de grote kindervriend, Sint-Nicolaas, die daar omstreeks half drie per loodsboot arriveerde, na onzichtbaar voor de massa op de rede de bekende stoomboot te hebben verlaten. Op de kade zorg den de muziekgezelschappen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" voor opgewekte klanken en zo werd het een bijzonder feestelijke aankomst, gevolgd door een niet minder fees telijke intocht door de stad en een plechtige ontvangst ten stadhuize. Aan de kade bij de Koopmanshaven stond Sint's trouwe schimmel al ge reed en ook voor zijn „Opper-Piet" was een edel paard gevonden en na dat beiden hun rossinanten hadden bestegen, werd de stoet geformeerd, waarin „St. Caecilia" voorop ging, gevolgd door Sint en Zwarte Piet, ne gerknechten op scooters en op de duo van gemotoriseerde agenten, de leden van het ontvangstcomité in een fraaie auto en tenslotte door „Ons Genoe gen", dat de stoet besloot. Zo hebben duizendenVlissingers Sint en zijn gevolg voorbij zien trekken en het waren vanzelfspre kend vooral de jeugdige Vlissin gers, die zich soms waarlijk- laai end enthousiast toonden. Zoals bijvoorbeeld op de Nieuwendijk, waar honderden kinderen naar vo ren drongen en de escorterende agenten met hun geestdrift bijna tot wanhoop brachten... Maar de Zwarte Pieten, die trouwe diena ren van de Goedheilig man, vonden het prachtig en zij maakten gretig van de gelegenheid gebruik om ijverig met pepernoten en ander snoepgoed te* strooien. Hetgeen de vreugde niet onaanzienlijk ver hoogde! Passend geschenk Het* was een passend geschenk, dat de Sint uit Spanje had meegebracht voor de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zo bleek tijdens de offi ciële ontvangst ten stadhuize. Mr. Kolff sprak een hartelijk welkomst woord, waarin hij de Sint nog de goedgemeende waarschuwing gaf om zijn tocht over de daken niet van het raadhuis af te beginnen. „Van deze afgelegen plaats af zou de sprong naar een volgend dak voor uw schim mel wel eens te groot kunnen ziin", zo sprak de burgemeester, die tenslot te verklaarde „een gegeven paard be slist niet in de bek te zullen kijken". Mr. Kolff had er dus klaarblijkelijk al een vermoeden van, dat hem iets aangeboden zou worden en dat vermoeden was juist. Want iet wat vermanend sprak de Sint: „Ik had eigenlijk verwacht, dat er in Vlissingen nu een nieuw stadhuis zou staan, maar omdat U daar nog niet.aan toe bent, heb ik iets voor U meegebracht". Waarop de Goede Bisschop de bur gemeester drie stenen aanbood, als begin voor een nieuw raadhuis, pluseen „gouden kogel om door de kerk te jagen"! Mr. Kolff"' aanvaardde deze passende en van een groot inzicht in de Vllssingse moeilijkheden getuigende geschenk in grote dank. Na deze. officiële plechtigheid volgde de tocht door de stad. waar honderden zich langs de wegen hadden opgesteld om de Sint en zijn gevolg tc begroe ten en toe te juichen. Sint groette voortdurend minzaam en naar vele zijden wuivend terug en het zou de goéde Sint niet geweest zijn, wanneer hij de jeugdige patiëntjes van de zie kenhuizen Bethesda en St. Joseph zou hebben vergeten. Een bezoek aan de kinderzalen van beide inrichtingen vormde dan ook een waardig besluit van deze feestelijke middag. Fier te paard gezeten, kwam Sint- Nicolaas, met zijn gevolg, zaterdag middag de Houtkade te~ Vlissingen opgereden, waar ten stadhuize een officiële ontvangst volgde. Op de- achtergrond een stoomboot dé Stoomboot icas het niet Foto P.Z.C.). Twee knaapjes staken onverwacht over Zaterdagmiddag rond twee uur had te Kruiningen een aanrijding plaats op de oversteekplaats voor wielrij ders van de Rijksweg nabij de Veer- v/eg. Zonder voldoende aandacht te besteden aan het verkeer, staken de 10-jarige G. B. en de 10-jarige D; W„ beiden uit Rilland-Bath, de Rijksweg over. Op dit moment kwam uit de richting Goes een personenauto, be stuurd door de 30-jarige J. P. K. te Goes, die krachtig remde. De auto kwam in omgekeerde richting op de rijweg te staan. Desondanks 'had K. niet kunnen verhinderen, dat de beide jongens werden aangereden. Zij wer den slechts licht gewond. Hun fietsen werden beschadigd, terwijl ook de auto liclit beschadigd werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7