Zeeuwse filatelisten tonen hun verzamelingen in Middelburg Yoga in voetbalsport SWIFT SLOEG TEGEN VEL0X 00K IN DE 2e HELFT PAS TOE HENGELCLUB „MIDDELBURG" VIERDE 10-JARIG BESTAAN Tekko Taks op de vliegende Hollander s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 VAN 11 TOT 13 DECEMBER Hobby, waarin steeds meer gespecialiseerd wordt Van 11 tot 13 december wordt in het „Schuttershof" te Middelburg een tentoonstelling van postzegels gehouden. Op deze tentoonstelling zal on getwijfeld het beste van wat er in de provincie op filatelistisch gebied is, te zien zijn. Het verzamelen van postzegels heeft de laatste twintig jaar een grote verandering ondergaan, een verandering, die ongetwijfeld zal zijn waar te nemen op de komende expositie in Middelburg. Het aantal uitgaven in de verschillende landen is enorm groot ge worden, waardoor het niet jueer doenlijk is alles te verzamelen wat van de pers komt en er moet dus wel gespecialiseerd worden. Het aantal ver zamelaars neemt met de dag toe, de oude uitgaven zijn voor hen onbetaal baar geworden en vaak zeer moeilijk of niet meer te krijgen. De bekoring om oude stukken te verzamelen is er daarom bij de meeste filatelisten uit. tentoonstelling zijn poorten opende. Toen waren er vier zegels in omloop en op de dag van de opening volgde nog een serie van zes andere. Maar toen begon de centenklopperij. Aan vaardbaar was de uitgave van een speciaal eerste dag-couvert. Met een speciaal stempel. Maareigenlijk werd de exposi tie een dag eerder geopend dan voor het publiek toegankelijk was, dus twee verschillende stempels, één voor de officiële opening en één voor de dag van het grote publiek. Wie dus een Expo-verzameling wenste te be ginnen had dus nodig12 verschil lende enveloppen. Maar daarbij bleef het niet! Enkele landen, die ook een paviljoen Een groot bezwaar is bovendien, dat de handel zich volkomen meester heeft gemaakt van het verzamelen. Véle landen maken ernstig misbruik van hun rechten door "allerlei filatelis tische rommel uit te geven, die voor al onder de opgroeiende jeugd, die pas begint, veel slachtofers maakt en speciaal kleine landen hebben hier slag van. Grote en dure series met enorme toeslagen spekken de staats kas, het uitgeven van postzegels is een winstgevend bedrijf voor deze staatjes geworden. Speciale enveloppen op de eerste dag van uitgifte, speciale stempels .in be paalde plaatsen, het alleen verkrijg- baar stellen van series op bepaalde tentoonstellingen, waardoor dus post zegels in de handel komen, dié voor het gewone postverkeer zelden of niet worden gebruikt. Toeslagen, die soms groter zijn dan de frankeerwaarde van de zegel. Er worden postzegels uitgegeven om kathedralen te restaureren, om de t.b.c. te bestrijden, om kerken te herbouwen, om noodlijdende kun stenaars te helpen enz. In vele op zichten is dit stelsel aanvaardbaar mits een staat bij de uitgifte van zijn zegels een bepaald kwantum in het oog houdt en niet toegeeft aan verleidelijk dure en grote se ries. Afgezien van grote en kostbare verza melingen, jaren oud en keurig ver zorgd, van volledige series in allerlei tandingen en met talrijke watermer ken wettigt zich de vraag of het voor de kleine verzamelaar nog de moeite loont om een collectie op te zetten. De wijze, waarop kinderen verzame len heeft iets bekoorlijks in zich. Zij durven nog een zegel, waarop een margriet staat te ruilen voor een exemplaar met een „echte wolf in het bos" zonder daarbij van een catalo gus gebruik te rtiaken en de over- of minwaarde in een zakboekje te note ren. De Expo-zegels Er is bijna geen terrein meer, waar van de filatelie zich niet meester heeft gemaakt. Een recent voorbeeld hiervan is wel de wereldtentoonstel ling in Brussel. Het is volkomen be grijpelijk dat België deze manesfes- tatie tot uitdrukking wil brengen in Zijn postverkeer en dat België dus overging tot de uitgave van een aan tal zegels. Het begon al voordat de (Advertentie) Toonaangavettd in KWALITEIT SERVICE en....PRIJSI 1 ven, goedkoop, vaak in de drukwerk tarieven en dus niet moeilijk ver krijgbaar. Maar Hongarije, Haïti en Guatemala maakten het al buitenge woon gortig met uitgaven die oplie pen tot 15 en 16 gulden. Een typerend verschil is wel, dat Bel gië de vorige wereldtentoonstelling één serie uitgaf en dat thans vele andere landen dit ook doen. Dit demonstreert de grote stroom, die op de duur nade lig zal worden voor de filatelie. En toch blijft het gelukkig mogelijk met betrekkelijk geringe middelen een aardig geheel te maken, een af gerond iets, waar men met genoegen aan verder bouwt. Planten en dieren, vissen en bloemen verschijnen bij tientallen op zegels. Afbeeldingen van schilderijen van grote kunstenaars, koningen en prin sen uit de tegenwoordige en vroegere tijden, historische gebeurtenissen en reecnte. De grote verzamelaars mo gen dit dan spottend plaatjeskijken noemen, ze brengen een bepaald beeld te voorschijn, van een land of een we relddeel, een bepaalde wetenschap. Spoetnik en geofisiseh jaar, de Euro pa-gedachte, de idee van de U.N.O. Bezien uit het standpunt van kost bare verzamelingen zullen er straks in Middelburg interessante dingen te zien zijn. De nieuwe verzamelaar zal ongetwijfeld andere maatstaven moe ten aanleggen en zich moeten beper ken. Deze idee is reeds gemeengoed geworden in de filatelie en opent voor velen de mogelijkheid met dezelfde energie een verzameling op te zetten. Het is ons bekend, dat de meeste post- hadden op die Expo brachten dit in I zegelclubs in Zeeland In deze geest beeld. Hierbij waren aardige uitga- werken. De onofficiële telling om 02.30 uur in de afgelopen nacht luidt als volgt: communisten 1.578.622; andere link sen 148.192; U.D.SJt. 62.563; Socia listen 1.396.604; Radicalen 284.697; Centrum-links 359.982; U.N.R. 1.431.394; M.R.P. 707.670; Christen democraten 164.406; Onafhankelijken 1.164.567andere conservatieven 307.100; Extreem rechts 159.434. To taal 7.767.231. Het verkiezingsbeeld van zondag nacht was dat de eens zo machtige communistische partij zware verlie zen heeft geleden, terwijl premier De Gaulle opnieuw een vertrouwensvo tum kreeg. Een half uur na middernacht ver klaarde de minister van binnenlandse zaken Emile Pelletier dat deze alge mene verkiezingen geresulteerd heb ben in de „verplettering" van de com munisten en de extreem-rechtsen, die precies acht weken geleden tegen de nieuwe grondwet van De Gaulle heb ben gestemd. „Deze verkiezingen zijn een overwinning voor hen die de po litiek van generaal De Gaulle ge steund hebben", aldus de minister. Met ruime cijfers heeft Zierikzee zondagmiddag op eigen veld. Honte- nisae verslagen. Weliswaar scoorde Hontenisse eerst, maar tenslotte ze gevierden de Schouwenaren toch met7—2. Hier een beeld uit deze wed strijd. Foto P.Z.C.). LAATSTE NIEUWS Franse verkiezingen Zware verliezen voor Draad-televisie technisch mogelijk Proefnemingen hebben aangetoond, dat het technisch mogelijk'is, een of meer televisieprogramma's "door te •even op draadomroepnetten die aan jepaalde eisen voldoen. De voorzie ningen, die bij exploitatie nodig zijn voor centrale ontvang- en verdeel punten en voor de aanpassing van de daartoe geschikte draadomroepnet ten, alsmede het onderhoud, zullen op zichzelf een tarief vergen, dat niet onbelangrijk hoger is "dan het huidige draadomroeptarief. MIDDELBURGERS WONNEN MET 7-4 Eerste half uur na rust met uitstekend korfbal. Het Middelburgse Swift heeft de korfbalontmoeting tegen Velox uit Rotterdam met 74 gewonnen, maar zo gemakkelijk als de eerste zege in de eerste wedstrijd van de Zeeuwen ls het toch niet gegaan. Daarvoor was het spel van de hoofdstedelingen ook te mat. Met uitzondering overi gens van de eerste 20 minuten in de tweede helft, toen de Swiftianen heer en meester van het terrein waren dank zij snel en uitstekend combina tiespel, dat tevens doeltreffend was. Velox begon met een offensief, dat kennelijk de bedoeling had om de ne derlaag van vorige maal te wreken. Dat resulteerde gedurende de eerste 5 min., in een Rotterdams overwicht, Verhoging van A.O.W.- uièkering en premiegrens. De uitkeringen volgens de algemene ouderdomswet zijn met ingang van 1 november verhoogd wegens de ver anderde verhouding tot het indexcij fer lonen gedurende zes achtereen volgende maanden met oktober als zesde maand. De AOW-uïtkering voor gehuwden is verhoogd van 1524,op 1584 per jaar 5,per maand meer) en voor ongehuwden van 936,op 972,3,per maand meer). De staatsbladen van zaterdag waarin mededeling van deze verhogingen werd gedaan, bevatten voorla het Koninklijk Besluit tot verhoging van de grens voor premieplichtigen AOW, welke grens met Ingang van 1 jan. 1959 is verhoogd van 6900,— tot en met 7450,Deze verhoging is ge- het loonindexcijfer per 31 grond op juli 19.' In verband met de terugwerkende kracht tot 1 november van de ver hoging der AOW-uitkering, zal de uitbetaling van deze verhoging over november en december van dit jaar geschieden in januari, tegelijk met de (dan verhoogde) pensioenen krachtens de alg. ou- dersdomswet. RECEPTIE EN FEESTAVOND Binnenkort wordt begonnen met precisiewerpen DE hengelsportverenigïng „Middel- burg" heeft zaterdag haar 10-jarig bestaan gevierd. Gedurende de mid daguren werd in het Nederlands Kof fiehuis een geanimeerde receptie ge houden, gevolgd door een koffie maaltijd. Vervolgens werd deze dag besloten met een feestavond in het Schuttershof, waaraan medewerking werd verleend door het cabaretgezel schap „The Moonliners". Het bestuur was flink in de bloemen „gezet". Als eerste kwam de burge meester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. Joh. de Widt, felicitaties aanbie den. De burgemeester hoopte, dat de Middelburgse hengelaars in de toe komst goede vangsten mogen heb ben. Mr. De Widt was er van over tuigd, dat de vereniging het alge meen belang dient in het kader van de vrijetijdsbesteding. Namens de sport-adviescommissie bood de heer D. A. Huysse geluk wensen aan. De heer Huysse wees er op, dat er immer een prettige sa menwerking heeft bestaan met de hengelaars.. Spreker hoopte, dat dit zo mag blijven. Vervolgens verklaar de de heer Huysse, dat" in het kader van de sportuitwisseling met Folke stone de hengelwedstrijd een van de prettigste van alle sportuitwisselings gebeurtenissen ls. Namens de bij de commissie aangesloten verenigingen overhandigde de heer Huysse het be stuur een voorzittershamer. In zijn speechje wees de heer Huysse er ook op, dat er niet de hengelaars nooit moeilijkheden bestaan met betrekking tot de sportvelden. „Omdat de henge laars die niet nodig hebben", meende heer Huysse. De voorzit ter van de hengelsportvereniging, de heer A. J. W. Mathijssen ver klaarde in dit verband echter, dat de hengelaars zeer spoedig zullen beginnen met precisiewerpen. „Als U dan een veldje over heeft, moet U maar eens aan ons den ken", verzocht de voorzitter de heer Huysse. De gehele middag kwamen talrijke bezoekers getuigen van hun belang stelling. Zo kwamen er onder meer sportvissers uit Vlissingen, Kapelle, Goes en Axel, sportvrienden van de gymnastiekvereniging „Achilles", van de voetbalverenigingen Middel burg en Zeelandia, terwijl er verder felicitaties ingekomen waren van de V.V.V. en de Nederlandse Henge- laarsbond. Na de maaltijd in het Nederlands Koffiehuis toog het gezelschap naar het Schuttershof, waar reeds vele le den verzameld waren om de verrich tingen van „The Moonliners" te zien. zodanig zelfs, dat de Middelburgse defensie geen bal door het midden kreeg. De Velox-aanvallen waren echter te primitief om de Middel burgse korfballers te verontrusten. Toen Swift dan ook na een kwartier vat op het Rotterdamse spel kreeg, was het meteen raak. In de 14e min. maakte Adrie van Moolenbroek uit een prachtige aanval vanuit defensie de openingstreffer. Nog geen minuut later revancheerde Velox zich echter (11) en daaruit putten de Rotter dammers zo veel moed, dat de uitste kend spelende Mackenbach zijn ploeg op 21 voorschoot. En dat was alles zins verdiend. Na een half uur kwam Swift echter terug toen Suus Dhont met een handige doorloopbal de stand weer op gelijke voet bracht (22). Hiermee werd thee gedron ken. Zoals reeds vaker gebeurt, kende men Swift, dat in Addie Jansen een uitstekende vervangster had voor Moppie de Voogd, na de rust niet meer terug. De matheid was over boord gegooid en met uitstekende combinaties werd de Velox-defensie onder zware druk gezet. Reeds in de 3e min. trof Jan Mondeel de roos (32) en 7 min. later rondde Leo Geldof een keurige aanval feilloos af met een doorloopbal (24). Weer terug in de eerste opstelling bleef Swift actief doorgaan, voor al ook omdat de defensie, waarin Bert de Vries een prima partij speelde, weinig kansen weggaf. Adrie van Moolenbroek schoot zijn tweede treffer door de mand (25) en aanvoerder Piet Eiff liet 7 min. later zijn tegenstander met een handige schijnbeweging staan (26). Na de vakwisseling bleef ook de volgende aanval voorlopig actief bezig en toen Gre Lavooij de stand op 72 bracht, was er een half uurtje voorbij, waarin de Middelburgers de touw tjes volledig. In handen hadden genomen. In het resterende kwartier geloofden de Zeeuwen het echter wel. Trou wens ook het daglicht, zodat het en voor de spelers en voor de scheids rechter Endlich üit Rotterdam, moei lijk te zien was of er nog gescoord werd. Dit schijnt evenwel niet ge beurd te zijntenminste niet na dat de Rotterdammers nog met twee treffers de achterstand tot 74 ver kleind hadden. De hengelaars en hun familieleden hebben veel genoegen beleefd aan de opvoering van de cabaretrevue „Para de", die in vlot tempo over het voet licht werd gebracht. Na afloop was er een gezellig bal onder leiding van de heer W. M. J. Meeuse met muzi kale medewerking van de band van „The Moonliners* De Gniyter heeft plan voor herkapitalisatie Commissarissen en directie van P. de Gruyter en Zoon N.V. zullen aan de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders, die te.gen 5 december a.s. bijeengeroepen wordt, voorstellen het gewone aandelenka pitaal te verhogen van 8.000.000 tot 12.000.000, door 'uitgifte van f 4.000.000 bonusaandelen aan de houders van gewone aandelen, voor het eerst delend in de winst over het lioekjaar 1959. In deze buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders zal, be halve het genoemde voorstel tot her- kapitalisatie, ook worden gedaan een voorstel tot wijziging van de statu ten, die onder meer ten doel hëeft te bewerkstelligen, dat de rechten van pi eferente winstdelende aandeel houders bij de winstverdeling onaan getast blijven. 47. Met jassen, touwen en zelfs met de blote handen werden zoveel mogelijk vis sen naar beneden geslagen en gevangen. De buit werd verzameld en naar de ka juit gebracht waar de vis jes één voor één boven een primitief vuurtje geroosterd werden. En zoals te begrij pen was, zat iedereen te smullen. „Het is net gebak ken haring!" zei een dik kerd met volle mond tegen Tekko. „Best eten, kapi tein!" Voordat onze vriend echter had kunnen ant woorden, dat zij ook nog wat voor morgen dienden te bewaren, klonk vlakbij plotseling het schrille ge luid van een stoomfluit. Allen schrokken op, Tekko het meest. Op zijn schouders rustte de verantwoording voor het schip en de bemanning.En omdat zij heel geen zeelieden waren en door de honger, was iedereen tegelijk naar beneden gekomen en was er niemand meer aan dek. Het schip zeil de stuurloos rond. „De lichten!" schreeuwde Tekko. Als de gesmeerde weerlicht snelde on ze vriend Fox 'naar de handles en haalde die over. In Denemarken is de Yoga ook door gedrongen in de voetbaltraining. Een club, Skov8hoved, heeft in het nieu- we trainingsprogramma ver-schillende Yoga-oefeningen opgenomen, die on der leiding van een expert beoefend worden. Op de foto: enkele spelers In een karakteristieke ontspanningshou ding. KAB.: 60 pet. huurverhoging lost woningnood niet op. De Utrechtse Diocesane bond der Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging (K.A.B.) hield zaterdag de 59ste centrale raadsvergadering te Groningen. De verbnndsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, hield een rede over enkele actuele problemen in Ne derland. De sterke bevolkingstoene ming stelt Nederland voor een aantal ingrijpende problemen, o.a. ten aan zien van de werkkgelegenheid. Daar om kon de K.A.B. destijds ook mee gaan met de bestedingsbeperking, omdat een herhaling van de werk loosheid uit de jaren dertig hoe dan ook voorkomen moest worden. Langzamerhand komt de tijd dat be paalde zaken gerealiseerd zullen kunnen worden. Hij wees daarbij op de leniging van de noden van de we duwen en wezen, de verkorting van de arbeidstijd, een zinvolle vrije tijds besteding in ontspanning en vor ming en ontwikkeling. Over het huurvraagstuk zei de heer Middelhuls, dat de huur een essen tieel deel is van het pakket voor le vensonderhoud. De lonen zijn destijds zoveel mpgelijk beperkt, mede op ba sis van de aanvankelijk „bevroren huren". Spreker betwijfelde, of met een 60 pet huurverhoging, zoals be- Jileit wordt, de woningnood opge- ost zal zijn. Het geven van nog eens weer toeslagen op het loon vond de heer Middelhuis geen ge zonde loonpolitiek. Hij is van oor deel, dat men voorzichtig moet zijn met een eventuele huurver hoging. Rel in Amsterdam Politie oefende charge uit op persfotografen. Ook Amsterdam heeft zijn glorieuze feest van de tienduizenden Kinderen beleefd. Tijdens de tocht door de stad deed zich een incident voor„ Het tal rijke publiek kreeg het onverkwik kelijke schouwspel'te zien van een adjudant van politie te paard, die een vrij gevaarlijke charge uitvoerde op een groep persfotografen, die vlak voor de op zijn schimmel rijdende Sint bleef uitlopen om foto's van hem te maken. De fotografen waren niet van zins zich van de weg te laten drijven en zo werd het een soort jacht van een ronddraaiend paard tussen de telkens uiteenspattende groep van fotogra fen Een Duitse televisieoperateur raakte in de verdrukking en werd door het paard omver geduwd. Hij ging ruggelings tegen het asfalt en toonde later een beschadigde camera, tenslotte gaf de adjudant de strijd op. Het bestuur van de Nederlandse vereniging van fotojournalisten zal naar aanleiding van het inci dent een klacht indienen bij de hoofdcommissaris van politie. Bij de brief zullen enkele foto's wor den gevoegd, die van het incident door persfotografen zijn genomen. De hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, heeft reeds zaterdagmiddag tegenover enkele persfotografen toegezegd dat hij vandaag de zaak zal laten onderzoeken. Twee oude meesters uil museum gestolen. Twee portretten ter grootte van een briefkaart van de hand van de Vlaamse schilder Van Dijck zijn za terdag uit het museum van Aix- en- Provence verdwenen. De schilderijen, die een waarde van vijftigduizend Sulden vertegenwoordigen, zouden oor drie jongelui zijn meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4