Investeringen voor scholenbouw zullen miljard overtreffen William Murray werpt cynisch op uitgeverswereld licht TEKORT AAN LERAREN BIJ V.H.M.O. BLIJFT STIJGEN NOORSE STUDENT KOPIEERDE BELANGRIJKE NAV0-GEHEIMEN JAAR GEVANG WEGENS MEINEED GEËIST TEGEN KAAKCHIRURG MAANDAG' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 MINISTER CALS IN NOTA AAN TWEEDE KAMER t Systeembouw noodzakelijk voor versneld inhalen van achterstand In de derde nota over het bouwvolume voor het onderwijs in het bouw programma 1959, die minister Cals gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, komen drie punten duidelijk naar voren het peil voor Jiet v.h.m.o. voor 1959 ligt 4 miljoen gulden hoger dan dat van 1958. Volgens de nota is het namelijk voor vaststaand aan te nemen, dat in de komende jaren veel voor dit onderwijs zal moeten worden ge bouwd. het staat vast; dat het totaal van de investeringen^ die bouwvolume vragen, het miljard zal overtreffen. In de toekomst zal men dus met hoge jaarlijkse bedragen rekening moeten houden. de systeembouw zou een waardevolle bijdrage kunnen leveren tot een versneld inhalen van de achterstand in de scholenbouw. Hij overweegt of hij thans niet een stap verder moet gaan en onder bepaalde omstandig heden volumen beschikbaar moet stellen, indien de bereidheid aanwezig is volgens een bepaald systeem te bouwen. De cijfers van de bedragen die voor de respectievelijke onderwijsvormen uitgetrokken zijn, luiden 8 miljoen voor het kleuteronderwijs, 24 mil joen voor het gewoon lager en het voortgezet lager onderwijs, 6 miljoen voor het buitengewoon lager onder wijs, 21 .miljoen voor het uitgebreid lager onderwijs, 6 miljoen voor kweekscholen en opleidingsscholen voor kleuterleidsters, 32 miljoen voor het voorbereidend middelbaar en la ger onderwijs, 35 miljoen voor het lager nijverheidsonderwijs voor jon gens, 17 miljoen voor het nijver heidsonderwijs voor meisjes, 11 mil joen voor het uitgebreid lager nij verheidsonderwijs en middelbaar nij verheidsonderwijs voor jongens en 37 miljoen voor het hoger onderwijs. Het bedrag dat is uitgetrokken voor het kleuteronderwijs, is in hoofdzaak nodig om kleuterscho len te bouwen in nieuwe wijken, die te ver van reeds bestaande scholen liggen. Het is ook niet uit gesloten, dat in 1959 in de sec tor van het g.l.o. en het v.g.l.o. Malraux, gedelegeerd minister bij het bureau van minister-president De Gaulle, is uit Parijs vertrokken voor een reis door Azië, die bijna een maand zal du ren. De Franse minister zal, naar ver wacht wordt, een onderhoud hebben met de sjah van Perzië, de minister-president van India, Nehroe, en de minister-presi dent van Japan, Klsjl. meer zal kunnen worden gepro duceerd dan thans in het bouw programma is voorgenomen. Dit onderwijs profiteert namelijk nog steeds van de ruimte in de bouwcapaciteit door het achterblij ven van de bouw bij andere takken van onderwijs, waardoor voor zover de situatie op de arbeidsmarkt dat toelaat, aangenomen mag worden, dat ten deze een ruim goedkeurings- beleid gevoerd zal kunnen worden. Bij het v.h.m.o. moet verder op gemerkt worden, dat op grond van voorlopige berekeningen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het aantal v.h. m.o-leerlingen in 1965 niet onbe langrijk hoger zal liggen dan de raming van de commissie-v.h.m.o. Het opvoeren van de bouwcapaciteit in het lager nijverheidsonderwijs werkt in de hand dat in de volgende jaren steeds meer bouwvolume voor de lopende werken nodig zal zijn, omdat het hier merendeels werken betreft die gemiddeld twee jaar bouwtijd vorderen. De overloop van het bouwvolume naar een volgend jaar beïnvloedt op zijn beurt de bouwcapaciteit van dat jaar, zodat er weinig ruimte overblijft voor nieuwe werken. Ook met het bouwvolume dat voor dit onderwijs is uitgetrokken zal moeten worden geïmproviseerd. Het bedrag voor de meisjesscholen is aanmerkelijk hoger dan voorheen, omdat het mogelijk is gebleken dit jaar op wat ruimere schaal goedkeu ring tot bouw van meisjesscholen te verstrekken dan aanvankelijk kon worden voorzien. De stijging van het aantal studen ten bij het hoger onderwijs (in 1970 rond 56.000 aldus het C.B.S.) maakt het noodzakelijk dat er belangrijke investeringen zullen moeten geschie den. Minister Cals meent, dat het tekort aan bevoegde leraren bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs de komende jaren nog aanmer kelijk zal stijgen. On het ogenblik is dat tekort 2200. Naar de minister meent zal het volgend jaar 3200 be dragen, in 1960 3500 en in 1961 3600. De minister komt voor de jaren 1959, 1960 en 1961 tot een geraamd aantal bij het V.H.M.O. aanwezige leerlingen van resp. 161.000, 173.000 en 182.000. Voor wat betreft de berekening van de hiermede corresponderende ver eiste aantallen leraren, moet nog worden opgemerkt dat de zg. klasse deler minder snel is gestegen dan in Verleden week werd een politieman in Oslo, dodelijk gewond door een schot, afgevuurd door de 21-jarige student in de natuurkunde Harsten Magnus Gunnestad, toen een politie auto Gunncstad en zijn kameraad, Erik Ivaas, bij een autodiefstal be trapte. Gunnestad en Ivaas werden gearresteerd en inmiddels is de ver rassende ontdekking gedaan dat zij zich met spionage bezig hielden, zo meldt Arbeidersbladet. Volgens dit blad is het niet duidelijk of 't tweetal er in geslaagd is gegevens te verkopen aan buitenlandse ambassades in Oslo, met welke contact was opgenomen. Men heeft echter de indruk dat de pogingen tot verkoop nog niet ge slaagd waren. Tegenover de rechter van instructie had Gunnestad volgehouden dat hij en zijn vriend van plan waren ge weest in te breken in het kantoor van een busmaatschappij. Zijn zenu wen waren gespannen en daardoor had hij op de politieman geschoten. De verklaringen leken geloofwaardig De posterijen van de Nederlandse Antillen sullen binnenkort een se rie bijzondere frankeerzegels uit geven met een bijslag ten bate van het Rode Kruis daar te lande. De serie bestaat uit vier zegels, waarvan het beeld gelijk is. Het vertoont een witte vlag met een rood kruis tegen een achtergrond, waarop zich de boven- en beneden windse eilanden aftekenen. Het ontwerp is van de heer P. Wetse- laar uit Haarlem. De zegels zullen van 1 december 1958 t/m 31 maart 1959 aan de filatelistenlo ketten worden verkocht. en pas bij het routine-onderzoek van de kamers van het tweetal kwam de spionage aan het licht. In de kamer van Ivaas werden kopieën van mili taire plannen en tekeningen gevon den. Het blijkt dat Gunnestad werk te als code-expert op het hoofdkwar tier van het Noorse leger. Hij werkte meestal 's avonds en dit gaf hem de kans de geheime documenten te ko piëren. Ivaas had de taak de papie ren aan de man te brengen. De spio nage is waarschijnlijk in de afgelopen zomer begonnen. De politie gelooft dat het Ivaas is die op het idee ge komen is. Hij en Gunnestad waren in het leger geweest, maar terwijl Gun nestad goed aangeschreven stond bij zijn meerderen, maakte Ivaas zich onmogelijk en werd hij uit de dienst gegooid. De vriendschap tussen Gun nestad en Ivaas werd echter niet ver broken. De politie heeft de indruk dat Ivaas Gunnestad de baas was, dat laatstgenoemde bang was gewor den en met de spionage wilde op houden, maar dat Ivaas hem dwong door te gaan. Vermoedelijk zijn de moeilijkheden bij de „afzet" het tweetal fataal ge worden. De vrienden hadden voortdu rend geldgebrek en besloten werd in te breken bij de busmaatschappij. De affaire is stellig een schok voor de militaire autoriteiten. Ge tracht zal worden maatregelen te nemen die herhalingen in de toe komst zullen beletten. Het is een feit dat Gunnestad de kans heeft gehad belangrijke Nato-geheimen te kopiëren en dat hij die kans benut heeft. Hij kon dat doen zon der dat verdenking op hem viel. het interimrapport werd verwacht, hetgeen betekent dat er op basis hiervan meer leraren nodig zijn dan was berekend, aldus dc minister. In zijn slotbeschouwing komt de mi nister tot de conclusie, dat er in de eerstkomende jaren met een stijgend tekort aan bevoegde leraren rekening moet worden gehouden, waarbij hij tevens opmerkt dat de onbevoegd heidssituatie bij het openbaar en bij het bijzonder onderwijs nogai uiteen loopt (percentage onbevoegd gegeven lessen in 195Si openbaar 19 prot. christelijk 30 rooms-katholiek 27 overig bijzonder 17 De minister merkt tenslotte op, dat de maatregelen, die reeds zijn getrof fen om de bestaande en nog te ver wachten tekorten aan docenten bij het V.H.M.O. zo spoedig mogelijk te verminderen moeten worden voortge zet. Hij heeft de indruk dat de voor lichtingsactie goede vruchten af werpt en grondt deze indruk op de stijging van de cijfers der toe lating tot de universiteiten en ho gescholen. Eveneens zijn er aan wijzingen dat de middelbare akte opleidingen een steeds grotere be langstelling genieten. RECORDZITTING AMSTERDAMSE RECHTBANK Tegenstrijdige verklaringen na echtscheidingsgeding In een recordzitting van 's ochtends half tien tot 1 uur na middernacht heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank,, mr. R. L. Heukels, een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 48-jarige Amsterdamse kaakchirurg A. J. H. E. en 6 maanden met aftrek tegen de 38-jarige accoun tant L. K. uit Maassluis. Hij achtte wettig en overtuigend bewezen, dat deze beide verdachten zich schuldig hebben gemaakt aan meineed in een echtscheidingsprocedure. De twee raadsleden, resp. mr. K. M. Mathuisen en mr. A. P. A. van Velzen, hielden de rechtbank voor dat in deze zaak onmogelijk met zekerheid recht gesproken kon worden omdat slechts de direct bij het gebeuren betrokkenen de wer kelijke waarheid kennen en vroe gen vrij'spraak met onmiddellijke in vrijheidsstelling. Dit laatste wees de door mr. Knottenbelt gepresideerde recht bank echter van de hand, aanvoe rende dat de gronden voor de voor lopige hechtenis nog aanwezig wa ren. Om 10 uur gisteravond stond een groep journalisten zich te verdringen om het huis van bewaring aan net Kleine Gartmanplantsoen binnen te komen. Deze strafzaak was namelijk in vele opzichten een unicum. Niet al leen had het proces al de gehele och tend, middag en avond geduurd, maar bovendien werd het gehouden in een klein vergaderzaaltje in het huis van bewaring, aangezien een der verdach ten, de accountant uit Maassluis, aan een ernstige ruggemergkwaal lijdt en de zitting liggend in een voor de groe ne tafel geplaatst bed bijwoonde. Men had 't ongewenst beschouwd hem in deze toestand over te brengen naar het paleis van justitie. De zitting was tijdens het verhoor van de 21 getuigen en dat der ver dachten, die beiden ontkennen een meineed te hebben afgelegd, niet openbaar, doch de rechtbank achtte het juist, dat vertegenwoordigers van de pers het requisitoir en de twee pleidooien zouden bijwonen. Daarme de werd vrijdagavond omstreeks 11 uur begonnen. Hieruit bleek, dat de kaakchirurg een vriend en de accountant een broer is van de orthopedisch chirurg N. K. uit Amsterdam, die zich reeds in 1954 van zijn echtgenote wilde laten schei den. Hij wendde zich toen tot mr. E. L. Bakhuijs, doch die zei al spoedig weinig te kunnen doen, omdat K. hem vertelde geen bewijzen van overspel van zijn vrouw te hebben. Het kwam dan ook niet tot een echtscheidings procedure. „Dit jaar echter", aldus de officier van justitie, „is het wel zover ge komen en werden tegen de vrouw deze twee verdachten als getuigen fehoord. Zij hebben toen gepro- eerd haar overspel met hen in de schoenen te schuiven, dat ze niet f heeft verricht. Zij zeggen nu dat dat overspel al dateert van voor 1954. Als er geen onderzoek naar hun verklaringen was ingesteld, dan zou de scheiding zonder meer zijn uitgesproken, dan zou de vrouw als ontrouwe echtgenote op straat hebben gestaan en dan zou ze geen enkele alimentatie hebben gekregen". Hij meende, dat de als getuige ge- Deze ruïne is alles wat nog rest van het Nederlandse pavil joen op de ,J2xpo". Alleen de grote koepel staat nog over eind. voor de rest is de fraaie Nederlandse inzending veran derd in een troosteloze berg sloop hoorde vrouw, die ieder overspel ont kent, de waarheid spreekt en geloofde dat de echtgenoot met zijn broer en zijn vriend een conspiratie in elkaar hadden gezet. In zijn repliek op de pleidooien merk te de officier op, dat de verdachten dankzij de onverwachte arrestatie geen kans hadden gehad tot intensief overleg met elkaar en dat zij daarom elkaar tegenspraken. De rechtbank zal op 4 december a.s. in de gewone openbare zitting uitspraak doen. De Amerikaanse pocketbook-ïndustrie is langzamerhand een zaakje ge worden, waarmee honderden miljoenen dollars gemoeid zijn. Tot welke praktijken een dergelijke inzet verleidt, onthult Best Seller van William Murray (Popular Giant), een door en door cynisch boek over een honds brutale schrijver, die er komen wil, met welke middelen dan ook. De ach tergrond Is een uitgeverswereld, waarin schrijvers gekocht, verkocht, „ge maakt" of, als het zo uitkomt, vernietigd worden en „literatuur", althans wat daarvoor doorgaat, vervaardigd wordt aan de lopende band. Een boek met vaart voor schokvrije lezers. Als Pan Giant verscheen van profes sor J. L. B. Smith, Old Fourlegs. The Story of the Coelecanth. De coele- canth is de vis met de holle rugge- graat, die een drie honderd miljoen jaren geleden leefde en waarvan men meende, dat hij vijftig miljoen jaren geleden al uitgestorven was. Veertien jaar zocht professor Smith de ocea nen af tot nem een berichtbereikte van een vangst ter hoogte van de Co- mores eilanden, tussen Madagascar en Afrika. Hoe lang de vis in de tro pische hitte in redelijke staat zou blijven was de bangen vraag. Hoe Smith er in slaagde op zondag door te dringen tot de minister-pre sident van Zuid-Afrika en deze 'n mi litair vliegtuig af te persen, dat hem op tijd naar de plaats van de vangst bracht, is uiteraard een der hoogte punten van zijn boek, dat verder al- erlei merkwaardigs bevat uit de lan ge historie van moeder aarde. Geens zins alleen voor de hengelaar! „Heeft U bok een damesroman?", is een veel voorkomende vraag in een boekwinkel. Het genre precies te om schrijven is moeilijk, maar het zijn doorgaans romans door dames, voor dames over dames. Dit geldt in ieder geval voor Sara Dane (Fontana Books) van de Australische schrijf ster Catherine Gaskin, hoewel in het laatst van de 18e eeuw, waarin dit boek speelt, niet iedereen ervan over tuigd was, dat Sara een dame was. Ze kwam tenminste aan boord van een schip met veroordeelden naar de Australische strafkolonie het boek is dan verder gewijd aan haar op komst en liefdesavonturen. Een familieroman geeft Suzan Ertz in Charmed Circle de tragedie van wat toch met enig recht een „happy family" genoemd kon worden. Tegen de exotische achtergrond van het modern India beschrijft Kamala Markandaya in Some Inner Fury (Signet Books) het liefdesverhaal van een Hindoe meisje en haar Europese minnaar. Door Jacques den Haan „Mid-Winter", is natuurlijk bij uit stele de tijd voor het spook- of grie zelverhaal, hoewel elektrisch licht en centrale verwarming het genre geen goed gedaan hebben. Kaars en haard vuur schiepen een geschikter sfeer: de kaars behoort dan vanzelf uit te gaan, waarop de deur opengaat en Sir Osbert binnenschrijdt met het bloedige hoofd onder de knokkige arm. The Graveyard Reader edited by Groff Conklin (Ballantine Books) bevat twaalf staaltjes van enkele meesters op dit gebied als Ray Brad bury, Ambrose Bierce, John Collier en H. P. Lovecraft. Haast U! Want hoe wel men het deze bundel niet aanziet lijdt het genre als geheel ernstig aan bloedarmoede. Haast U voorts met de aanschaf van Tharber's Dogs in de Penguin Books. Het bevat alle honden uit het leven van James Thurber en dat zijn er heel wat! Het is opgeluisterd met een keurcollectie tekeningen van deze man, die de meester is van de Ame rikaanse humor. Het kost een daalder en maar heel. zelden kunt U zoveel genoegen voor een daalder kopen. Eric Ambler is de man, die in de „Dertiger" jaren verraste met en kele voortreffelijk en met duidelij ke kennis van zaken geschreven boeken over de internationale spionage. Zijn na-oorlogse avontu renromans bekoorden mij wat minder, maar Dell Books brengt nu een herdruk van een van ae heel goede: Back-ground to Dan ger (Engelse titel Uncommon Danger)het avontuur van de En gelse journalist Kenton, die na een ontmoeting in de treim naar We nen in een vreemd wereldje ver zeilt. Forever Ambler! over Nederlandse film. Minister Cals acht de vooruitzichten voor de Nederlandse speelfilm be moedigend. In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van O., K. en W. noemt de minister de redenen voor zijn me ning op. In de eerste plaats is er door de stichting van het produktie- fonds voor Nederlandse films, zoals verwacht werd, een zekere conti nuïteit in de Nederlandse filmpro- duktie tot stand gekomen. In de tweede plaats is bij de ver vaardiging van Nederlandse speel films de medewerking ingeroepen van een aantal Nederlandse kunste naars, wier capaciteiten de beste be loften inhielden voor een produktie op behoorlijk niveau. Zo werden bij de laatste films op het gebied van regie, camera, scenario, draaiboek en muziek bekende Neder landse kunstenaars aangetrokken, terwijl ook de produktieleiding in zeer ervaren handen werd gelegd. De recente vertoningen van films als „Dorp aan de rivier" en „Fanfare" hebben naar het oordeel van de mi nister bewezen, dat zijn gematigd op timisme gerechtvaardigd is. Nederlands studiecentrum voor zeevarenden. Aan boord van de „Blitar" van Se Koninklijke Rotterdamse Lloyd is de onlongs opgerichte stichting „Neder lands studiecentrum voor zeevaren den", iets dergelijks als het Britse „College of the sea", voor het eerst in de openbaarheid getreden. Het gaat bij deze stichting om de zinvolle vrijetijdsbesteding van hen, die op schepen van Nederlandse re derijen varen. Het studiecentrum is voortgekomen uit het initiatief van een aantal particulieren uit verschil lende plaatsen van ons land. Zij zijn vroeger zelf met het zeemansleven in danraking geweest en weten wat het zeggen wil op de soms maanden lange reizen de dag alleen te moeten doorbrengen met werken, eten en sla pen. Een aantrekkelijk hobby of stu die kan de ledige tijd opvullen. Het studiecentrum is niet bedoeld om te helpen bij de ontwikkeling in het eigen beroep. Voor het financieren rekent men op steun uit de particu liere sector, steun ook uit de z.g. „zeemanspot''. Maar reeds werd op deze bijeenkomst voor een financiële verrassing gezorgd uit naam van de International Transport Federation I.TF. zeide de heer De Vries te kun nen mededelen, dat deze aan de stich ting een bedrag van f 10.000 ter be schikking stelt. Concentratie in het verzekeringsbedrijf. De Amsterdamse zee- en brand as surantie maatschappij van 1820 N.V., en de Brandmaatschapplj te Amster dam van 1790 N.V., hebben op 17 no vember opgericht de Amsterdamse Assurantie Associatie de Koepel N.V. met een maatschappelijk kapitaal van f 5.000.000, waarvan f 1.000.000 is geplaatst en volgestort. Een Inspecteur varf politie te Vauban In het Franse departement Saone et Loire heelt meegedeeld, dat hij een viool heelt gevonden met de Inscriptie .Antonlua Stradivarius cremonensls facebat annno 1740", het handelsmerk van de beroem de vioolbouwer Stradivarius uit Cremo na. De vlooi, die door deskundigen ral worden onderzocht, werd gevonden op da solder van een oud huls.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3