PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tegenstelling tussen minister Witte en P.v.d.A. over tweede huurverhoging Zeeland vormt een knooppunt van belangrijke vaarwegen BILT BOMER: WIJ DOEN VOORLOPIG NIET MEE mensen m Dure goedkope huizen 1 TIJGERS DOODDEN TEMMER NAVOPARLEMENT VEROORDEELT S0WJETPLAN VOOR BERLIJN Er liggen hier kansen, die echter benut moeten worden 201e jaargang - no. 275 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Gostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Begroting volkshuisvesting en bouwnijverheid (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid verzekerde de heer Bommer van de P.v.d.A. donderdag in de Tweede Kamer, dat zijn fractie in de huidige kabinetsperiode niet zal meewerken aan een tweede huurverhoging. Minister Witte ant woordde hierop zeer duidelijk, dat het dan wel eens zou kunnen blijken, dat zijn verantwoorde lijkheid en die van de socialistische fractie niet met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. Met andere woorden: de bewindsman ging niet voor het dreigement op zij. Als hij het nood zakelijk oordeelt om met voorstellen tot een nieuwe huurverhoging te komen, dan zal hij zich daarvan niet door de P.v.d.A.-fractïe laten weerhouden. „Die zaak komt nog wel eens ter sprake", zei hij er veelbetekenend achter. Minister Witte is er evenals vele Kamerleden van over tuigd, dat we in ons land, wat de huurverhoging betreft, nog niet aan het eind van ons latijn zijn. Hij meende zelfs, dat het binnen afzienbare tijd weer tot een ver hoging zou komen... Het schijnt, dat er voor de P.v.d.A. nieuwe moeilijk heden rijzen. Deze partij is in de laatste tijd in een ver anderende verhouding tot het kabinet komen te staan. Men denke aan de verklaring van de heer Burger vóór de stemming over het wetsontwerp, dat een tijdelijk karakter verleent aan de prijsbeheersing voor land bouwgronden, hoewel het regeringprogram spreekt van een blijvende prijsbeheersing en men denke aan de van het kabinet afwijkende opvatting, die in de P.v.d.A. klinkt ten aanzien van Nieuw-Guinea. Het was de Kamerleden opgevallen, dat enerzijds goedkope huizen be woond worden door mensen met zeer behoorlijke inkomens en dat ander zijds dure huizen zijn betrokken door gezinnen, die de huur eigenlijk niet kunnen betalen. Minister Witte deel de mee, dat volgens de gegevens van de laatste woningtelling ongeveer 15 procent van de woningwetwoningen, dat zijn de woningen in de lagere huurklassen bewoond worden door mensen met inkomens boven 6000. Hij wilde op verzoek van enkele af gevaardigden wel nagaan, hoeveel woningen er leeg staan, doordat de huur ervan voor de mensen voor wie zij bestemd zijn, niet op te brengen is. Hij hechtte echter niet zoveel waarde aan de gegevens, omdat het leegstaan uitsluitend voorkomt in de particuliere bouw. Dat is voor de overheid oninteressant. Leegstaande particuliere huizen zijn voor de bou wers een waarschuwing, zo zei de minister, dat men niet moet door gaan met het bouwen van zulke hui zen. De fouten corrigeren zich hier dus vanzelf. Onmogelijk noemde de bewindsman de uitvoering van een door de heer Van Vliet van de K.V.P. gevraagde wijziging van het huurbeschermings- besluit, waardoor het mogelijk zou worden personen met een hoog inko men, die in woningwetwoningen wo nen, eruit te zetten, indien een an dere passende woning voor hen be schikbaar is. In de strijdvraag: particuliere bouw of overheids- en verenigings- Verzen Op een redactietafel plegen aller lei papieren tèrecht te komen, die door welwillende mensen naar de krant worden gezonden. Zo kon het dezer dagen gebeuren, dat twee drukwerkjes uit het begin van de vorige eeuw op de redactietafel neervielen. Dat waren papieren waar op verzen afgedrukt stonden, die meer dan 100 jaar geleden op straat werden gezongen om er geld mee te verdienen. Beide verzen handelden over afgrijselijke moordeneen op Walcheren en een op Zuid-Beve land en in beide gevallen betrof het vrouwen, die een mei3je hadden ge dood. In de goede oude tijd placht men zulke liederen op straat te zingen en daarna de tekst te verkopen voor een cent. Dat was het straatlied van die tijd. De dichters en zangers waren „straatarme" lieden. Ook nu hebben wij nog zulke slechte liederen, die uitsluitend met commerciële oogmerken worden gemaakt en die geen enkel cultureel nut hebben. Zij handelen niet meer over moorden, maar meest al over liefde. Dat zijn dan de „hits" en de liedjes, die met behulp van de radio en duizenden grammofoonpla ten korte tijd populair worden ge maakt. De tekst is meestal slecht en vaak zelfs onzinnig, maar deson danks zingen en neuriën duizenden zo'n „versje met een wijsje" tot het na enkele, maanden wegzakt in de vuilnisbak van de cultuurloosheid. Kort geleden heeft een Neder landse dichter van deze „goed kope" liedjes openlijk verklaart, dat hij rommel maakte. „Maar", zo zei hij, „wat wilt U? Als ik ze niet maak, dan maakt een an der ze en dan rijdt die ander in mijn autootje". Hij verzekerde, dat hij ook wel eens foede versjes maakte. Daarmee ver- iende hij geen geld en die weelde kon hij zich dus slechts spaarzaam veroorloven. Uit zulke woorden spreekt onge twijfeld een brok tragische le venservaring. Men kan nu een maal in Nederland niet leven van „literaire verzen" en ook niet van eenvoudige versjes, die een beperkt (Zie slot pas. 3 kol. 1) bouw, koos de minister positief stelling door zijn uitspraak, dat de woningbouw primair een taak van de particulieren is. Waar zij tekort schieten, is de overheid geroepen in te grijpen en te subsidiëren. Het is niet zijn bedoeling, zo zei hij, om remmend in de vrije sector op te treden, als er grote animo in deze sector blijkt te bestaan. Het totaal der faciliteiten voor de particuliere bouw ligt in ons land aan de top, vooral wat de verlening van pre mies betreft. De belangstelling voor de particulie re bouw is stijgende. Alleen de laat ste maand zijn voor 4000 woningen bouwvergunningen aangevraagd. Verrast was de bewindsman ook door de vele aanvragen voor premïewo- ningen. Niet meer luxe De illusie van sommige afgevaardig den, dat de woningwetwoningen wat comfortabeler en met meer voorzie ningen, wat luxer zou men kunnen zeggen, gebouwd kunnen worden sloeg de minister de bodem in. Hij is van mening, dat de gun stige financieringsregeling uit sluitend gebruikt moet worden voor woningen, waaraan de groot ste behoefte bestaat: dat zijn goedkope woningen. Zodra men deze huizen wat luxer gaat maken een streven, dat in verschillende plaatsen duidelijk merkbaar is dan moet daardoor de huurprijs stijgen met het gevolg, dat zij niet meer door de bevolkingsgroep, waarvoor zij be stemd zijn, betaald kunnen worden. De klacht over een te straffe contin- gentering van de woningwetwonin gen wees hij van de hand. Sommige gemeenten geven de voorkeur aan verenigings- en gemeentebouw -en werken daarom de particuliere bouw tegen. De minister vond het niet juist, om dat dan ook nog eens te be lonen door het contingent woning wetwoningen te verhogen, omdat... de particuliere bouw is achtergeble ven. Geen heil zag ir. Witte in een markt van woningen voor alleen staanden. Zo'n markt zou gauw ver zadigd zijn, dacht hij, en dan zouden zij misschien ook weer gauw leeg lopen. Tenslotte deelde hij mee, dat de sta tistiek niet de enige maatstaf is voor de toewijzing van woningen. Zou dat wel het geval ^ijn, dan zouden de noordelijke provincies, die statistisch geen tekorten meer hebben, geen wo ningen toegewezen krijgen. De prak tijk is anders. Boelganin ernstig ziek Naar in Moskou vernomen wordt, is Nikolai Boelganin, de voormalige mi nisterpresident der Sowjet-Unie, ern stig ziek. Hij wordt in Moskou ver pleegd. De Duitse arts dr. Siegmund heeft het internationaal gerechtshof verzocht van de atoomlanden te eisen, dat zij de atoomproeven staken. Hij is van mening, dat deze een groot gevaar voor de mens heid inhouden. !llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll]|||||||||||||||||||Dlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll!il De 25-jarige roofdierentemmer Horst Freyer, werkend voor het circus van Frans Althoff in Ulm, heeft donderdag door een nalatig heid zijn leven verloren. Hoewel hij tweemaal door de „grote kat ten" gewond was en dus ervaring had, ging hij met een vijftal tij gers werken zonder het cireusper- soneel te waarschuwen dat hij hun kooi binnenging. Er waren geen veiligheidsmaatregelen ge troffen. Pas op de ene kreet die Feryer nog kon uiten kwam het personeel aanrennen. Maar toen was het te laat. Freyer wilde vijf tijgers een pi ramide laten vormen. Hij had, hoewel elke temmer dit circus- voorschrift kent, vergeten het personeel te waarschuwen dat de kooi bewaakt moest worden. Toen hij met zijn rug naar de tijgers stond sprong de anderhalf jaar oude ^tijgerin „Brahma" hem op de rug, en sloeg een klauw in Freyers hals. De temmer viel, ter wijl de vier andere tijgerinnen ook op hem sprongen, en gaf een Toen het circuspersoneel toesnel de en door schieten (in de lucht) en met vorken de tijgers terug- fedreven had, was de temmer ood. Zijn lichaam was onherken baar verminkt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze telejoto toont de ravage welke werd aangericht, toen bi) El Toto in de Verenigde Staten een straaljager een passa- gierstrein ramde. Wonder boven wonder werd geen van de 150 passagier gewond; zelfs de piloot van de straaljager werd slechts licht gewond uit de flarden van zijn machine gehaald. Soebandrio: geregeld overleg met Engeland De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebrandio heeft in Londen medegedeeld, dat hij met de Britse minister van buitenlandse za ken, Selvvyn Lloyd, is overeengeko men in de toekomst bij tussenpozen over vraagstukken en gemeenschap pelijke belangen te spreken en we derzijdse standpunten kenbaar te malum. Op een persconferentie zei hij: „Over het algemeen hebben wij openlijk ge sproken en kwamen wij min of meer tot het bepalen waar ons gemeen schappelijk belang begint en zelfs waar het eindigt". Verder namen buide staatslieden, de economische betrekkingen van Indo nesië met Engeland en een deel van de westerse wereld in beschouwing. Deel van België in het duister Staking bij gas- en elektriciteitsbedrijven Tengevolge van de staking van onge veer 12.000 arbeiders bij de gas. en elektriciteitsbedrijven was een deel van België donderdagavond in het duister gehuld. De neonreclames in Brussel zijn op last van de autoritei ten gedoofd en de bioscopen en thea ters lasten hun voorstelling af. Re den van de staking is een eis tot loonsverhoging met een gegarandeerd minimum-uurloon van 27.50 francs, gekoppeld aan prestatietoeslagen. In Antwerpen zijn reeds 10.000 scheepswerf- en andere arbeiders werkloos en men verwacht, dat het werk op de scheepswerven vandaag geheel stil komt te liggen. In Brussel ging een filmpremière die door koning Boudewijn zou worden bijgewoond niet door. De 26-jarige Th. R. uit Helden is toen hi] van een kermis te Beegden op zijn rijwiel naar huis terugkeerde, op de Hor- nerweg door een passerende autó ge grepen en op slag gedood. SMIRNOW NAAR ADENAUER Drukke diplomatieke activiteit in Bonn De conferentie der NAVO-par- lementsleden heeft donderdag middag een resolutie betreffen de Berlijn goedgekeurd, waarin wordt verklaard dat het voor nemen der Sowjet-Unie afstand te doen van haar internationale verantwoordelijkheden met be trekking tot deze stad, een fla grante eenzijdige opzegging zou betekenen van een internatio nale overeenkomst, die door de NAVO niet geaccepteerd zou worden. Een dergelijk eenzijdi ge opzegging van de vier-lan- denovereenkomst betreffende Berlijn, aldus de resolutie, zou een doorzichtige poging van de Sowjet-Unie zijn een dictator aan Berlijn op te dringen, waar aan miljoenen mensen juist wensen te ontsnappen. In de resolutie wordt verder opge merkt, dat de veiligheid en het wel zijn van Berlijn, alsmede de handha ving van de Franse, Engelse en Ame rikaanse positie in die stad, bij de huidige internationale toestand essen tiële elementen vormen voor de vrede en de veiligheid van de vrije wereld. Tevens wordt eraan herinnerd, dat de Fransen, Engelsen en Amerikanen hebben verklaard hun strijdkrachten in het gebied van Berlijn te zullen handhaven, zolang dit noodzakelijk ANALYSE VAN SCHEEPVAARTVERKEER IN DELTAGEBIED (slot) In de senaatshal van de technische school te München staat deze merk waardige lessenaar: het bovenstuk is gemonteerd op een geweldige iso lator voor zeer hoge spanningen. Op de foto wordt er juist een lezing over hoog-voltage-techniek en elektrische installatie gehouden door prof. dr. Hans Prinz een onderwerp vol spanning (Van een medewerker) Het verkeer over de Westerschelde vindt zijn weg voornamelijk via het Kanaal door Zuid-Beveland, Hierover zijn vele nadere gegevens bekend die ongetwijfeld ook voor liet andere verkeer gelden. De belangrijkste tel- punten van het binnenscheepvaartverkeer in ons land liggen te Hansweert, Lobith (de grote rivieren), Maasbracht (kolenvaart via Limburg) en de ZeebrTgersluizen (Amsterdam-Rijnkanaal). Een analyse van de ontwikke ling tussen 1953 en 1957 leert het volgende. Lobith steekt de andere de loef af met een groei van 60 naar ruim 100 miljoen ton laadvermogen. Daarop volgen Hansweert en de Zeeburgersluizen met een groei van on geveer 30 naar 40 miljoen ton. Tenslotte volgt Maasbracht (15-20 miljoen ton). De vaarweg door het Deltagebied is dus een van de belangrijkste scheepvaartwegen van ons land. De aantallen schepen geven een an der, voor het Deltagebied iets minder gunstig beeld. De volgende groei deed zich in de genoemde jaren voor. Lo bith 80.000-140.000 schepen; Amster dam 80.000-125.000 schepen; Hans weert 60.000-70.000 schepen; Maas bracht 40.000-50.000 schepen, Het ver schil is gelegen in de bij Hansweert relatief grote tonnenmaat. Men zie: Lobith 770 ton; Hansweert 520 ton; Maasbracht 360 ton; Amsterdam 330 ton. Het totale laadvermogen is sedert '52 festegen, bij Lobith met 75%; bij de eeburgersluizen met 51%; bij Hans weert met 27% en bij Maasbracht met 8%. Het verkeer te Hansweert ontwikkelt zich in een vrij gelijkma tig tempo. SCHEEPSTYPE Het type schip dat Hansweert pas seert is beschouwd naar grootte, be weegkracht (eigen kracht of sleep) en naar internationale en binnenland se vaart. Het internationale verkeer met sleep- schepen vertoont een drietal duidelij ke toppen, te weten in de tonnage klassen 400-600 ton (de Kempenaars), rond de 1000 ton (DortmundEems- kanaalschepen) en 1300-1500 ton (RijnHerneschepen). De grotere typen worden meer gebruikt dan de kleinere in deze categorie. Ook in de ontwikkeling sedert 1952 is dit ver schijnsel van kracht. Bij de interna tionaal varende motorschepen over weegt de spits (300-400 ton) veruit. Ook hier is en streven naar grotere schepen merkbaar. Bij de binnenlandse vaart voor sleep- schepen hebben geen uitgesproken typen de overhand. Bij de ïotorsche- pen overweegt hier de klasse van rond de 200 ton zeer sterk, met een tendens naar verschuiving naar de hogere tonnages (300-700 ton). GOEDERENSTROOM De goederenstroom bij Hansweert is ook geteld. In noordelijke richting (Zie slot pa%. 10 kol. 1) De Russische ambassadeur in Bonn heeft bondskanselier Adenauer giste ren een uiteenzetting gegeven van de maatregelen welke de Sowjet-Unie overweegt te nemen met betrekking tot de status van Berlijn. Na afloop van de bespreking riep de Westduit- se minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, de Engelse, Ameri kaanse en Franse ambassadeurs bij zich. De woordvoerder van de West- duitse regering, Felix van Eckhardt, verklaarde dat het diplomatiek offen sief dat de Sowjet-Unie tegen Berlijn begonnen is, zeer ernstig wordt ge acht, „maar ik geloof niet dat er acuut gevaar bestaat voor de stad", aldus de regeringswoordvoerder. De bespreking die de minister van buitenlandse zaken met de westelijke ambassadeurs voerde, diende om deze in te lichten over hetgeen ambassa deur Smirnow met de bondskanselier besproken had. Details zijn tot dus ver niet bekend geworden. Wel ver wacht men in Eonn een nota of of ficiële verklaring van de Russische regering, in aansluiting op de rede die de Russische premier Nikita Kroesjtsjew dezer dagen hield. In Bonn was men van oordeel dat de Sowjet-Unie haar deel van de con trolebevoegdheden in Berlijn geleide lijk aan de Oostduitse regering zal overdragen. De bedoeling hiervan zou zijn het westen, dat de Oostduitse re gering niet erkent, te dwingen toch met de Oostduitsers te handelen op het gebied van de verbindingen tus sen West-Berlijn en de bondsrepu bliek. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, beschuldigde donder dag in het stedelijke parlement, de Oostdüitse communistische leider Walter Ulbricht ervan, dat die de toestand om Berlijn had verscherpt om de aandacht van de binnenlandse moeilijkheden in zijn land af te lei den. Huzaar om het leven gekomen Donderdag is te Leusden een ongeluk gebeurd,.dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige dpi. huzaar eerste klas H. M. A. Schlimbach uit Eind hoven. Op het kruispunt van de Ko lonel van Roogenweg en de Doornse- weg te Leusden slipte huzaar Schlim bach met een jeep. De wagen sloeg over de kop en de bestuurder werd ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het gewestelijk militair hospi taal in Amersfoort is. hij overleden. Huzaar Schlimbach behoorde tot het 41ste bataljon zware tanks te Amersfoort. Hij was ongehuwd. VERWACHT. RUSTIG WEER Overwegend droog weer met slechts enkele verspreid voorkomende opkla ringen en hier of daar mist. Zwakke wind uit oostelijke richtingen. De zelfde middagtemperaturen als gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 22 november Zon op 8.10 onder 16.41 Maan op 15.04 onder 3.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1