Dr. W. Drees officieel „werkloos" werkte in oorlog trouw door In bouwnijverheid worden vrijwel geen zwarte lonen meer betaald Mis die aansluiting niet! Van en voor de boekenplank vJ „AMERIKA ZOALS HET LEEFT, WERKT EN DENKT" NOODKREET VAN DE MANAGER: GEEF ONS MEER TIJD RIVIERA GA FLITSEN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 „VAN MEI TOT MEI Een jaar als gijzelaar in concentratiekamp Buchenwald (lil) HET middenstuk van dr. Dree^' boek „Van mei tot mei" wordt bijna geheel ingenomen door de persoonlijke belevenissen van de schrijver en zijn gezin in de moeilijke oorlogsjaren, en door het verslag van zijn ac tiviteiten in het verzet. Vele schokkende gebeurtenissen worden daarin op sobere toon en in gelijkmatige verhaaltrant weergegeven toch is wel te merken dat zij de schrijver hebben aange grepen. Heel veel Nederlan ders zullen tevergeefs in dit boek zoeken naar de weer slag van het kerkelijk-gees- telijk verzet, dat in de bezet tingstijd zulk een uiterst be langrijke plaats heeft inge nomen. Het lijkt wel alsof dr. Drees hier volkomen buiten heeft gestaan. In het alge meen trouwens heeft zijn boek iets beperkts: Neder land is voor hem in deze tijd klaarblijkelijk binnen de en ge kring van Holland be paald en besloten. Dr. Drees is een jaar lang in Bu chenwald geïnterneerd geweest, van oktober 1940 tot oktober 1941. Hij was daar als gijzelaar en ge noot met vele andere vooraan staande Nederlanders een betrek kelijk bevoorrechte behandeling. Hij heeft uiteraard van nabij ge zien hoe slecht de Joden hier wer den behandeld, hij heeft hier ook vde moedige dr. J. Eykman (de initiatiefnemer van „Kerk en We reld" in Driebergen) leren ken nen, hij heeft er veel waardering gekregen voor de sympathieke r.- k. staatsman mr. Goseling, die als een gevolg van de ontberingen van het kampleven in Buchenwald is omgekomen. Van dit sterfgeval zijn de Duitsers toch wel ge schrokken blijkbaar. Niet lang daarna kon dr. Drees op grond van een maagkwaal naar huis gaan. Een latere gijzeling in St. Mi- chelsgestel duurde om dezelfde reden ook maar kort. EEN en ander is oorzaak ge weest dut dr. Drees zich lan ge tijd geheel aan de illega liteit heeft kunnen geven; zijn gezin stond hem daarbij trouw bij. Het zijn heel gewone dingen vaak die hij daarvan vertelt; ie dere goedgezinde Nederlandse burger zou in dezelfde trant over onderduikers, persoonsbewijzen, razzia's, het „organiseren" van levensmiddelenkaarten, arbeidsin zet en wat dies meer zij, kunnen melden. Met officiële lichamen had dr. Drees in deze tijd weinig meer te maken, zodat hij al zijn .tijd aan de vaderlandse zaak heeft kunnen geven. Rondom hem zijn heel wat vrienden en medewer- Gebruik dia flltsaansluiting op uw fototoestel Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van uw leven! kers weggevallen, als gevolg van Duitse represailles; dr. Drees zelf heeft „geluk gehad". Het is niet te boud te veronderstellen dat de Duitsers, die veel van zijn werk zaamheid moeten hebben geweten, er prijs op stelden dat een rustige en solide figuur als de zijne „ter beschikking bleef". Kwam het gezin van dr. Drees on geschonden uit de oorlog te voor schijn. zonder onderduiken ging het natuurlijk zo nu en dan niet. De Hagenaar ging dan naar Am sterdam, maar ook hield hij in Dten lande de kleine vergaderingen, waar hij tot verzet opwekte. De velerlei verantwoordelijkheid die dr. Drees op zich had genomen, was ook oorzaak van zijn vele illegale namen Pietersen, Derk- sen, Dreyfus, Oom Willem, Dries- sen. Zo nu en dan stoot men in zijn boek op treffende details; zo, waar hij vertelt van een gesprek met Piet Bakker, de journalist schrijver, die hem van de plannen aangaande de oprichting van El- seviers Weekblad op ae hoogte bracht en daarbij naïevelijk me dedeelde, dat dit een progressief blad zou zijn. Of van het ongeluk dat hem overkwam toen hij in Amstex-dam op een donkere avond in het water van de gracht te rechtkwam. „De gedachten die toen door mij heenflitsten waren: Wat stom. Moet ik hier nu ver drinken Dat kan To (zijn vrouw) er niet nog bij hebben Ik zou nog graag wat willen doen!" Aldus dr. Drees op zijn al of niet bewust droog-komieke wij ze. DE gevangenneming van de Joden heeft dr. Drees sterk aangegi'epen. Er is veel voor hen gedaan van de zijde der goede Nederlanders, maar toch... „Toch heb ik achteraf het gevoel behou den, dat wij als volk in zijn ge heel nog tekort zijn geschoten in onze inspanning in dit opzicht", zo constateerde hij. Het boek vertelt veel over de be sprekingen van leidende politici. Veel <laarvan was uit andere bron reeds bekend, maar het is de moei te waard het nog eens uit deze mond en in deze samenhang te horen. Dr. Drees is als vertrou wensman vrijwel overal aanwezig geweest, in het Politiek Convent, in het. Nationaal Comité, in het Vaderlandse Comité, in de Con tactcommissie. Hij ziet nu wel in hoe moeilijk de Londense rege ling het gehad moet hebben met al de uit het bezette land komende en vaak tegenstrijdige inlichtin gen en adviezen. Toch is al dit werk niet onvruchtbaar geweest. Over de onstuimige, dappere Koos Vorrink spreekt hij met grote waardering, over niet-partijgeno- ten trouwens ook; zo typeert hij prof. mr. V. H. Rutgers met en kele woorden niet onjuist. De bundeling van het verzet blijkt hem en anderen grote moeite te hebben bereid. Veel inspanningen zijn vergeefs geweest; toch heeft dit alles voor de na-oorlogse toe komst ook wel betekenis gehad: de oprichting van de P. v. d. A. bijvoorbeeld is er niet buiten te denken. Toen koesterde de goede zon dit kind Nu laat de zon ons waai- en regenland alleen. Geef, Moeder, Uw gezin en Uzelf wat herfst en winter niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vitaminen van Philips-Roxane J ACT1FRAL 10 HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL I De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel,, niet te weinig. Precies wat nodig- hebt Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking - 150 dragees - de helft méér. en toch slechts f 3.75. noem de naam voor alle zekerheid fN WERK VAN PROF. FAGGINGER AVER Gezien door een Nederlandse bril Bladerend in „Amerika zoals het leeft, werkt en denkt" van prof. J. A. C. Fagginger Auer vindt men in het hoofdstuk dat over het ras senvraagstuk handelt de volgende overpeinzing: „Wij hebben dus aan de ene kant te doen met een supe rioriteitsgevoel en aan de andere met een inferioriteitscomplex, die beide voortkwamen uit een toestand die eeuwen geduurd had. Een dergelijke ingewortelde overtuiging verandert men niet opeens door een arrest van de Hoge Raad of zelfs door een wets besluit van het Congres; het duurt vele jaren, vaak de leeftijd van drie generaties, voor de oude begrip voor het nieuwe heeft plaatsgemaakt". „En al moet worden toegegeven., dat men ongewenste omstandigheden niet moet laten bestaan totdat de mensen zich aan betere begrippen gewend hebben, mag men het vast houden aan een verouderd idee nog niet zonder meer aan kwade wil toe schrijven. Wat thans in het zuiden der Verenigde Staten gebeurt, moet op ethische, redelijke en wettelijke gronden woren veroordeeld, maar psychologisch is het begrijpelijk". De schrijver verwacht dat het neger probleem in de Verenigde Staten Hoela-hoepelen in Amerika „dood" De hoela-hoepel rage in Amerika is „dood". Dat is de mening van een vooraanstaande Amerikaanse speelgoedfabi-ikant. Benjamin F. Mitchtom. Ondertussen heeft die rage de verkoop van andere speel goederen dit jaar ongunstig be ïnvloed. Maar nu kunnen de speelgoedzaken weer al hun aan dacht aan andere dingen dan hoe pels wijden, zo meent Michtom. Van die andere speelgoederen zijn de „technische artikelen" het meest gewild. Het wemelt in de Ameri kaanse speelgoedwinkels van maanraketten, kunstmanen, gelei de projectielen, atoomkanonnen en dergelijke moderne zaken. De Amerikaanse meisjes tonen dit jaar veel belangstelling voor „huis houdelijk" speelgoed. Hun interes se voor poppen is, blijkens de ver koopprijs, gedaald, met ongeveer 11 procent in vergelijking met '57. Dat zou wel eens het gevolg kun nen zijn van het uitblijven van wat Michtom, „een heel nieuw soort pop" noemt. Overigens zijn de speelgoedomzetten over het geheel genomen wat min der (ongeveer drie percent) ge weest dan in het vorige jaar. Men verwacht een goede kersttijd, maar gelooft toch niet dat de tra ditionele geschenkenverkopen de lichte achteruitgang goed zullen maken. Het vorig jaar was overi gens een recordjaar op dit gebied, met een totale speelgoedomzet ter waarde van 1J4 miljard dollar. Als oorzaken van de lichte daling .noemde Michtom de economische teruggang van het midden van het jaar en de kleine daling in het ge boortecijfer, voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog. Voor '59 is de speelgoedindustrie echter op timistisch. De prijzen zijn intus sen gedaald, zij liggen tot 20 per cent beneden die van 1957. President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft een brief geschreven voor de man die over veertien jaar pre sident is en waarin deze wordt verzocht een plaats op de luchtmachtschool te re serveren voor de thans negentien en een halve maand dude zoon van de ver ongelukte invlieger Kincheloe, die was aangewezen voor proefvluchten in de ruimte. Regent Street, een van Loudens drukste winkelstraten, maakt zich op voor de komende feestdagen, waarop de straat in een zee van licht zal baden. De foto toont het aanbrengen van enorme lantarens, die hoog boven de straat worden op gehangen. De lantarens met hun glinsterende sterren in vele kleuren, zullen door rijen van duizenden klei ne lampjes met elkaar worden ver bonden. DAG MOEST 48 UUR HEBBEN (Van een speciale correspondent) „In de moderne maatschappij is er geen groep van mensen, die zo slecht begrepen wordt, als juist de leiding gevende ondernemer". Dit is de ver zuchting, die onlangs geslaakt werd door de A. M. A., American Mana gement Association. En zij kwam voort uit een enquête, die wat zijn resultaten betreft ook voor Europa interessant is. Want zelfs mensen, die zeer zeker in staat zijn het gevaar van generalise ren in te zien, hebben zich toch een beeld van de manager, de zakelijke leider in het bedrijfsleven van onze tijd gevormd, dat haast tot een por tret .is geworden. En dit portret is slecht gelijkend, zo slecht dat grote groepen er de werkelijke manager in de Verenigde Staten althans bepaald niet in zouden herkennen. De meeste Amerikaanse managers zijn hard wei-kende mannen, ernstig maar niet zonder humor, die van hun beroep houden en het weer zouden kiezen, als zij daartoe nog eens in de gelegenheid zouden zijn. Als het er op aankomt zijn zij optimisten in hun opvatting over de verdere econo mische ontwikkeling, zij zijn door hun creativiteit rusteloos'en zij staan open voor het leven, voor alles wat nieuw is en vooral voor de ontwik keling van de persoonlijkheid zo wel hun eigen persoonlijkheid als die van anderen. De menselijke en privé- zijde van, zijn leven is samen te vat ten in een „gemiddelde-portret", dat de volgende karakteristiek te zien geeft. hij is 51 jaar oud; hij heeft geen tijd; hij maakt meer dan tien overuren per week; hij werkt thuis nog vijf tot tien uren per week; hij verdient 68.000 dollar per jaar; hij is getrouwd en voelt verantwoor delijkheid voor zijn gezin; hij woont niet in zijn geboorteplaats; hij heeft een eigen huis; hij heeft twee auto's; twee tot acht weken per jaar reist hij voor zaken: hij koestert de wensdroom om meer voor zijn plezier te kunnen reizen; hij zou graag een zomerhuis bezitten of een hoot kopen; hij houdt het meest van biefstuk; hij koopt twee kostuums per jaar; hij geeft de schoenpoetser een dubbel tje en het meisje van de garderobe een kwartje fooi; hij geeft van de kaartspelen aan biüdge de voorkeur; hij speelt graag golf. Belangrijker dan dit portret is ech ter het feit en dat was ook het doel van de door de A.M.A. ingestel de enquête dat men op deze wijze de beschikking kreeg over de eigen opvattingen en de zorgen van de ma nager, zaken die moeilijk aan het licht te brengen zijn. In totaal wer den 335 leidende figuren aangeschre ven van wie er 202 de tachtig vra gen volledig beantwoordden. Hun leeftijd varieerde van 30 tot 77 jaar, de langste ervaring in een lei dende functie was een halve eeuw, de inkomens liepen uiteen van 13.500 dollar tot 400.000 dollar en hun ver antwoordelijkheid strekte zich uit van zaken met een omzet van een half miljoen tot zes miljard dollar. Op de vraag naar wat het drin gendste probleem is van een ma nager, wei den vooral de volgende drie antwoorden gegeven: Gebrek aan tijd „Geef ons 48 uur per etmaal" de moeilijkheid om ge schikte opvolgers te vinden en de omgang met mensen. GOEDE UITVOERING NOG VAAK HET KNELPUNT Nieuwe arbeidsovereenkomst biedt meer voordelen dan verwacht (Van onze speciale verslaggever) Worden er in de „bouw" nog zwarte lonen betaald, na de invoering van de nieuwe C.A.O.? Nader onderzoek geeft ruimte voor de conclusie, dat de zwarte lonen er inderdaad uit zijn, althans uitzondering geworden zijn. „Er zijn geen symptomen, dat de nieuwe C.A.O. niet loyaal zou worden nageleefd", werd van vakverenigingszijde verzekerd. En die overtuiging werd van andere zijde, met name door hen, die met de controle op de na leving van de overeenkomst zijn belast bevestigd. Uiteraard heeft deze nieuwe C.A.O. wat spanning opgeleverd. Vooral bij de heiers is dat wel gebleken. Maar de helers vormen in de bouwwereld eigenlijk een gi-oep op zichzelf. Er is voor hen maar uiterst moeilijk een tarifering vast te stellen, dié totale bevrediging zal geven, aangezien nooit tevoren nauwkeurig kan worden bekeken onder welke omstandigheden geheid moet worden. De ene paal zal „aalvlug" de bodem inschieten, maar de volgende kan zulke beletselen ontmoeten, dat het werk twee of di-ie maal zoveel tijd vei-gt. Bij geruchte vernamen we dan ook, dat van overheidswege er naar gestreefd schijnt te worden de pres tatietoeslag voor de heiers van 15 procent te verhogen tot 25 procent. Maar nogmaals, de betrekkelijke kleine heiersgroep vormt in de bouw wereld een heel aparte categorie. Met grotere aandacht en ongetwij feld ook met een zekere spanning zijn de reacties van de eigenlijke bouwvakkers tegemoetgezlen. Van overheidswege werd terdege begre pen dat een afwijzing van deze C.A.O. door de bouwvakkers tot ge volg zou hebben, dat ook de industrie arbeiders met eisen te voorschijn zouden komen. De gehele loonpoli tiek zou daardoor op losse schroeven gekomen zijn en de consequenties daai'van vielen gemakkelijk na te gaan. Nu ongeveer een half jaar met deze nieuwe -- arbeidsovereenkomst wordt gewerkt, kan men zeggen dat de re acties niet tegengevallen zijn. Lang zaam maar zeker begint onder de bouwvakarbeiders de idee veld te winnen, dat in het kader van de huidige nationale loonpolitiek, het uiterste bereikt werd. Wanneer er dan ook op dit ogenblik nog aversie tegen is, is dit een gevolg van de omstandigheid dat men de mogelijk heden nog niet volledig doorziet. Na tuurlijk worden er bij de uitvoering van de bepalingen nog wel oneffen heden ontdekt. Maar die kunnen in de loop van de tijd gemakkelijk wor den bijgeschaafd. Hoofdzaak is, dat er van alle kanten de wil is tot al gemene toepassing te komen. Op die basis is het mogelijk de moeilijkhe den die zich bij de uitvoering voor doen. te boven te komen. Een heel andere vraag is, of het tweede doel, dat de ontwerpers met deze nieuwe C.A.O. voor ogen heeft gestaan, werd bereikt, n.l. of de produktiviteit van de bouw vakarbeiders werd verhoogd. Uiteraard is dit niet alleen een kwes tie van loonsysteem. Factoren als mechanisatie, werkvoorbereiding, in terne organisatie e.d. spelen daarbij ook een grote rol. Maar met het ta riefstelsel, dat zelfs een gemiddel de prestatie toeslag van 35 procent per vier weken toelaat, wanneer wordt gewerkt met gemeten tarieven, wordt toch ook een belangrijk ge wicht in de schaal gelegd om de men- zichzelf door bloedvermenging zal oplossen. Dit boek is geschreven door iemand die langer dan een halve eeuw in de Verenigde Staten heeft gewoond en (als student en als hoogleraar) gewerkt. Hij heeft daardoor allerlei in dit boek aan geroerde onderwerpen, zoals het cultuurbeeld, de kerken, de scho len, het hoger onderwijs, het Ame rikaanse denkproces, het dagelijks leven, de criminaliteit, het rassen- vi'aagstuk, de sociale voorzienin gen, de buitenlandse politiek enzo voort van nabij kunnen bestude ren; hij heeft er in de meest letter lijke zin van het woord in meege leefd. Te aantrekkelijker is het werk omdat de schrijver Neder landers is (hij werd in 1882 te Middelburg geboren, diende de Protestantsenbond te Harderwijk en Den Briel als voorganger en was later Evangelisch-Luthers pre dikant te Harlingen). Hij weet be ter dan wie ook, wat de Nederlan ders in Amerika interesseert. Met deze uitgave heeft A. W. Sijthoff te Leiden dan ook ongetwijfeld in een behoefte voorzien. Ontwakend Arabië In Meulenhoff's Flamingoreeks is een tweede druk verschenen van het boek, dat de Arabiëkenner D. van der Meulen schreef over de gi-ote Ibn Saoed, bij wiens regei-ing hij een tiental jaren consulair en diplo matiek vertegenwoordiger van ons land is geweest. Behalve over de vorst zelf, die leefde van 1880 tot 1953, verneemt men in dit boek het een en ander over het land en het volk waarover hij heerste en dat nu door zijn zoon Saoed wordt geregeerd Met name is belangwekkend wat de heer Van der Meulen te berde brengt over het Wahhabïsme, de moslem sekte op welker trouw en geweldda dig fanatisme Ibn Saoed steunde bij de stichting van dit rijk. dat nog tij dens zijn leven te maken kreeg met de grote materiële, psychologische en geestelijke problemen die uit de directe en intensieve ontmoeting met mensen uit „andere werelden" voort vloeien. Ook over die laatste ontwik keling worden interessante dingen verteld in dit vlot geschreven boek. X 3 in 1 make-up voor uw schoonheid. sen op het werk te stimuleren tot een hogere produktie. De wil om die hogere prestatie te leveren, is een kwestie van mentali teit. Die in luttele maanden tijds in gunstige zin te veranderen, is geen eenvoudige zaak. Vandaar dat op dit ogenblik zeker nog niet gezegd kan worden dat er van de gunstiger loonvoorwaarden een stimulans is uitgegaan om de prestatie op te voe ren. Zijn we wel geïnformeerd dan wordt er ernstig over gedacht om de afstand tussen de semi-gemeten ta rieven en de gemeten tarieven te verkleinen. Op het ogenblik is het zo, dat het semi-gemeten tarief een gemiddelde oververdienste van 25 procent per vier weken boven het basisloon toelaat, en de gemeten ta rieven een gemiddelde van 35 pro cent. Dit grote verschil zou kun nen leiden tot een inflatie In de ran gen, en schept de ongezonde situatie, dat er een verloop komt naar die be drijven, die de hoogste tarieven kun nen betalen, omdat deze bedrijven zich de weelde van een arbeidsanalist kunnen permitteren. Stellig vormen de wintermaanden nog niet de juiste peiiode om een zuiver beeld van de situatie te krij gen. Het is de „aflopende" pei'iode in de bouwbedrijvigheid, en de ar beiders denken er niet over een even tuele uitkering uit het risicofonds in gevaar te brengen op een ogenblik, dat ze er na aan toe zijn. Wel «et men een tendens onder de werknemers om meer te gaan trek ken. Zestig minuten reistijd moeten ze voor eigen rekening nemen, maar de uren daarboven met de beper king dat reis-, rust- en werktijd niet meer dan twaalf uur mogen bedra gen - wordt uitbetaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7