Chr. Bedrijfsgroepen Centrale doet niet mee aan boycot Minister Schroder: Westduitse ambtenarenkorps niet corrupt LOUWES KLAAGTWAAROM GEEN WAARDERING VOOR DE BOER? EOKA-LEIDER MATSIS DOOR VEILIGHEIDSTROEPEN GEDOOD DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANGESLOTEN ARBEIDERS GEWAARSCHUWD N.V.V.- functionaris spreekt van „een trieste geschiedenis De Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland distancïeert zich van de door de (Internationale Transportarbeiders Federatie) ge proclameerde boycot-actie tegen de onder goedkope vlaggen varende schepen. Het hoofdbestuur van de C.B.C. heeft, naar het ons mededeelt, over zijn houding ten opzichte van de gevolgen welke deze boycot voor zijn leden kan hebben, beraden. In overleg en in volle overeenstemming met het bedrijfsgroepsbestuur ha vens en met de vertrouwensmannen Is het besluit genomen, de aangeslo ten arbeiders te waarschuwen tegen niet-nakoming der arbeidsvoorwaar den, hetgeen de boycot in feite is, aldus de C.B.C. Naar aanleiding van de mededeling van de I.T.P., dat deze bereid is de loonderving der aan de boycot deel nemende arbeiders te vergoeden, ves tigt het C.B.C.-hoofdbestuur er de aandacht van de leden op, dat zij, indien de arbeid tengevolge van over macht niet verricht kan worden, zich te wenden hebben tot hun eigen or ganisatie. Het hoofdbestuur zegt het te betreu ren, dat de arbeidsrust in de havens in ernstige mate kan worden ver stoord, als de boycot-actie van de I.T.F. doorgaat. Tevens kunnen dan de bij de C.B.C. aangesloten arbei ders voor een gewetensconflict wor den geplaatst met betrekking tot de nakoming van hun individuele ar beidsovereenkomst, welke hen ver plicht hun arbeid op normale wijze te verrichten op de in de C.A.O. vastgelegde loon- en arbeidsvoor waarden. Wat de strijd tegen de zogenaam de goedkope vlaggen betreft, wordt opgemerkt, dat de chris telijke vakbeweging zich daarom trent meermalen uitgesproken heeft, laatstelijk op het congres van de Internationale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeidersbonden te Keu len op 24 en 25 oktober j.I. Op dit congres is een resolutie aangenomen, waarin er bij de zee lieden op wordt aangedrongen, niet te monsteren op de onder goedkope vlaggen varende schepen tenzij door collectieve contracten of andere overeenkomsten waar borgen zijn geschapen voor de ar beidsvoorwaarden en de sociale zekerheid der bemanningen en waarin voorts aan het bestuur van de internationale federatie wordt opgedragen, er bij de aan gesloten organisaties op aan te dringen, met alle doeltreffende middelen deze sociaal ongewenste toestand tegen te gaan opdat op de gehele wereldvloot goede ar beidsvoorwaarden worden toege past en een redelijke sociale ze kerheid gewaarborgd zij. Commentaar Naar aanleiding van het bericht, dat de christelijke centrale niet meedoet met de actie tegen de goedkope-vlag- schepen, heeft het A.N.P. zich ge wend tot de heer R. Laan jr. van de bij het N.V.V. aangesloten transport arbeiders. Hij noemde het „een trieste geschie denis", want, zo zei hij, wij hebben in gemeenschappelijk overleg eind oktober besprekingen gevoerd. Daar waren dus zowel de leden van de christelijke als van de r.-k. bond bij. In verband met de in Keulen gehou- Alfredo Saulo aan Philippijnen uitgeleverd. Alfredo Saulo, de voormalige leider der „Hoeks", als communistisch be schouwde opstandelingen tegen de Philippijnse regering en leden der stammen van dezelfde naam, is dins dag persoonlijk door de Indonesische ambassadeur to Manilla, Nazir Pa- montjak, uitgeleverd aan de Philip pijnse minister van buitenlandse za ken, Folizberto Serrano. Toen dit ge schiedde, waren de kantoren van het Philippijnse ministerie van buiten landse zaken voor het publiek ge sloten. Saulo had zes dagen geleden een toe vlucht zocht in de Indonesische am bassade. Over zijn al dan niet uitle vering is, zowel ih Manilla als in Dja karta. nogal wat te doen geweest. Zo hadden de Philippijnse betogers een aanval uit>«—oerd op het Indone sische ambassadegebouw. Minister Serrano deelde mede, dat de kwestie der uitlevering is opgelost zonder dat door de regeringen van Indonesië en de Philippijnen voor waarden waren gesteld. Voorts zeide hij, dat de persoonlijke veiligheid van Saulo is gewaarborgd en dat hij een billijke berechting zal krijgen. Vijftigduizendste verkeers- diploma uitgereikt Aan de 10-jarige Machteld Moinat, leerl'ngc van de 5e klas der le open- luchtsehhool voor het gezonde kind te Amsterdam-zuid, is gisteren het 50.000ste verlteersdiploma uitgereikt. Uit handen van de hoofdcommissaris van politie, H. J. van der Molen, ont ving Machteld, wier moeder oud-leer linge van de school is, een boek. Ruim een jaar geleden, op zijn ver jaardag, had de hoofdcommissaris 't 40.000ste verkeersdiploma uitgereikt. den persconferentie werd de heer Laan, zo deelde hij ons mede, ge machtigd een brief te schrijven me de namens de twee confessionele bon den. De omzwaai van de chr. centrale da teert volgens de heer Laan eerst van dinsdagavond. Zij geven voor, aldus de heer Laan, dat ze nu pas goed alles gelezen hebben en nu pas er van doordrongen zijn, waar zij mee akkoord gingen. Het N.V.V. neemt nu het standpunt in, dat de chr. centrale haar eigen verantwoordelijkheid maar moet kennen. Maar, voegde hij eraan toe, wij gaan door. Over het aantal stakers, dat ver wacht wordt, kon de heer Laan moei lijk een voorspelling doen. Ligt er geen enkel goedkope-vlag-schip in de haven, dan staakt er niemand, zijn er veel van die schepen, dan legger velen het werk neer. Enkele honder- i den havenarbeiders kunnen er bij be trokken worden, zo eindigde de heer Laan. Vragen van Kamerlid Het Tweede Kamerlid de heer Rool- vink heeft aan de minister van ver keer en waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: Verwacht de minister, dat bij de door de internationale transport arbeiders federatie met ingang van 1 december a.s. afgekondig de boycot tegen de reders van schepen, varende onder een zoge naamde goedkope vlag, Neder landse havens worden betrokken? Zo ja, kan dan worden medege deeld, welk standpunt de rege ring dienaangaande inneemt? Is er tussen regeringen van tradi tionele scheepvaartlanden een overleg gaande of in voorbereiding om door een actieve politiek het geheel van vraagstukken, verbon den aan de scheepvaart onder zo genaamde goedkope vlag, nader tot een oplossing te brengen? VERGADERING LANDBOUWSCHAP Toeslag van f 60 per ha voedergraan. „De boer wordt gejaagd op een ma nier, die doet denken aan het vroege re, algemeen verafschuwde jaagsys- teem in de mijnen. Al meer dan een eeuw lang zijn de boerenorganïsaties doende hun produktiekosten te verla gen. Ieder jaar weer tonen zij het Ne derlandse volk, dat zij liet weer goed koper kunnen, maar nooit hoor je een woord van waardering voor dit struc tuurbeleid. Integendeel zegt men: het kan nog wel goedkoper. Men vergeet daarbij, dat een door de eeuwen heen gegroeide boerderij eco nomisch heel andere produktie-om- standigheden heeft, dan een fabriek of een scheepswerf. Zelden of nooit waardering ondervinden is uiterst onaangenaam, men wordt er korzelig van", zo zeide gisteren de heer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouw schap tijdens een bestuursvergade ring. Hij kwam tot deze ontboezeming bij de bespreking over de garantieprijs van de melk. Nu deze garantieprijs anders is uitgevallen dan door het landbouwschap werd voorgesteld, zou het volgens opvatting van het meren deel der bestuursleden billijk zijn, in dien differentiatie van deze garantie prijs zou worden toegepast. De duur producerende bedrijven komen aan de garantie tekort. De hoofdafdeling veehouderij ziet voor dit jaar echter geen technisch mogelijke oplossing voor een garan tieprijsdifferentiatie. Het bestuur schaarde zich vrijwel unaniem achter deze opvatting. In behandeling kwam voorts een voorstel ter verdeling van de 25 mil joen gulden, die door de regering be schikbaar zijn gesteld „teneinde de gemengde zandbedrijven enige com pensatie te bieden voor de inkomsten verlaging als gevolg van de inge voerde beperkingen der melkprijsga rantie, alsmede ter verbetering van de rentabiliteit van de akkerbouw in het algemeen". De heer Louwes merk te hierbij op: „Wij voelen ons hier diakenen met veel te weinig geld, die veel te veel leed moeten lenigen". Overeenstemming werd verkregen over een toeslag van ongeveer 60 per hectare voedergraan, on geacht de grondsoort. Deze toe slag komt overeen met uitbetaling van ongeveer 1,45 per 100 kilo (Advertentie) Degenen, die op zaterdag 22 novem ber van 7 uur af en op de zondagen 33-30 november, alsmede op maan dag 1 december gedurende de gehele dag hun reisweg naar, van of via Utrecht kiezen, dienen rekening te houden met enige vertraging die In de treinenloop zou kunnen optreden. Op deze dagen zal enige vertraging ontstaan in verband met de belang rijke werkzaamheden aan de beveili gingsinrichting op het emplacement van het Utrechtse station. voedergraan op kleigronden en on geveer 1,80 per 100 kilo voeder graan van lichte gronden. Uitbe taling zou kunnen geschieden di rect na het bekend worden van de inventarisatiegegevens voor 1959. Ter sprake kwam voorts het pro bleemgebied „Oldambt" in de provin cie Groningen. In deze streek van on geveer 25.000 ha komen de boeren bij het huidige prijspeil niet uit. Ter ver gadering bleek, dat eigenlijk te wei nig over de structuur der bedrijven in deze streek bekend is. Gesuggereerd werd eerst op korte termijn een stu die te maken over de oorzaken van de noodtoestand om daaruit een ge fundeerd voorstel tot verbetering te distilleren. Vrachtboot op meer van Michigan vergaan. De 10.038 ton metende Amerikaan se vrachtboot „Carl D. Bradley" 1» dinsdag op het meer van Michigan In tweeën gebroken en gezonken, aldus een melding van de Amerikaanse kustwacht. De Duitse vrachtvaarder „Christian Satori", die koers had ge zet naar de door de kustwacht opge geven positie van de „Bradley" sein de, na deze bereikt te hebben, dat geen spoor meer van het schip of overlevenden was te bespeuren. De gezonken Amerikaanse koopvaar der had normaal een bemanning van ongeveer 35 koppen. Er woedde op het tijdstip van de ondergang van het Amerikaanse schip, een vliegende storm boven het meer van Michigan. Aanvankelijk vreesde men dat alle 35 opvarenden om het leven waren gekomen, doch later zijn op High Is land twee overlevenden ontdekt. In zijn woning aan het Papenhulst 2 in Den Bosch heeft mgr. W. M. Bek kers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, woensdagochtend een delega tie ontvangen van de oostpriester- hulp-Nederland en het comité Mid dagklok, welke delegatie acht zilve ren Godspenningen aanbood. Mgr. Bekkers zal de penningen doorgeven aan de overige Nederlandse bis schoppen. De foto laat zien hoe mgr. Bekkers de penningen ontving uit handen van pater Richard Stoffels. •Veel Duitsers zien in Erhard een „kroonprins" Volgens de resultaten van een opinie onderzoek staat de Westduïtse minis ter van economische zaken, Ludwig Erhard, nummer één als mogelijk ge- a chte opvolger van de thans 82-jarige bondskanselier Adenauer. Hij heeft Heinrich von Brentano, de minister van buitenlandse zaken, van de eerste plaats verdrongen. Als derde figu reert Eugen Gerstenmaier, de voorzit ter van de Bondsdag. Het VAR A-programma ,JDit is uw leven" speelde zich woensdagavond af rond het leven van KJL.M.-gezag- voerder Harry Guytdie via véle on dergrondse relaties in de oorlogstijd naar Engeland uitweek. In dit pro gramma werd Harry Guyt met véle bekenden uit die tijd geconfonteerd. Foto v.r.n.l.: pater Kees van Doorn mevrouw Souloumiac beiden uit Pa rijs)Bert Garthoff en K.L.M.-gezag voerder Harry Guyt. De leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA in Noord- Cyprus is woensdag door Britse vei ligheidstroepen gedood, zo is officieel in Nicosia bekendgemaakt. De leider, Matsis, op wiens hoofd een prijs van 5000 gulden stond, werd door Britse militairen in zijn schuilplaats ont dekt. Twee mannen die bij hem wa ren, gaven zich over, doch Matsis riep „Ik kom er niet levend uit. Ik ga Over enkele jaren opheffing van contractpensions Bezwaren tegen uitzending van Ambonezen naar Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) Op 1 januari 1962 zullen alle 3920 gezinnen van gerepgtrieerden, die thans nog in contractpensions zijn ondergebracht, over eigen woonruim te beschikken, voor zover zij althans niet naar Amerika geëmigreerd zijn. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé, deel de dat woensdag in de Tweede Ka mer bij de verdediging van haar be groting voor 1959 mee. Wat het beleid ten aanzien van de te werkstelling van de Ambonnezen be treft, is geen verandering te verwach ten. Op het ogenblik wordt de moge lijkheid nagegaan van de onderbren ging van Ambonnezen met enige po litieke ervaring in administratieve functies op Nieuw-Guinea. Op de be groting is daarvoor een post van 100.000 uitgetrokken. Bij de replie ken tekende mevrouw Heroma-Mei link (p.v.d.a.) namens de socialisti sche fractie verzet aan tegen deze uitzending. De P.v.d.A. zal er geen medewerking aan verlenén, verklaar de zij. Ook mr. De Graaf was tegen deze uitzending. Over een wetsontwerp betreffende het toezicht op de bejaardentehuizen wordt op het ogenblik interdeparte mentaal overleg gepleegd. Een hoge re subsidie voor de Nationale Fede ratie voor Bejaardenzorg wees de be windsvrouw af. Evenmin kon zij ingaan op een ver zoek om het aantal gezinsoorden tot de helft terug te brengen. Indonesië wil bij V.S. 70 miljoen dollar lenen. Indonesië heeft de Verenigde Staten voor een bedrag van een kleine ze ventig miljoen dollar hulp verzocht voor het uitvoeren van verschillende economische projecten. IN VERDEDIGING TEGEN AANVALLEN VAN S.P.D. In 162 gevallen was men gedwongen disciplinaire maatregelen te nemen (Van onze correspondent in Bonn) Wie de berichten er over uit West-Duitsland leest en tenslotte komt er nog maar een heel klein deel in de buitenlandse kranten moet zo langzamerhand wel de indruk krijgen, dat het bonds- republikeinse ambtenarenapparaat van corruptie aan elkaar hangt. Wij sommen opomkoping bij de Bundeswehraanschaf- fingsdienst in Koblenz, bedenkelijke manipulaties bij het ver strekken van orders voor tanks, de Kilb-affaïre van de geleende „Mercedes"-wagens, corruptie bij de woningbouw. De sociaaldemocratische oppositie partij, die de regering vanwege al deze corruptiegevallen achter haar broek wil blijven zitten heeft er zelfs een „witboek" van dertig pagina's over uitgegeven, waarin veertig af faires zijn opgesomd. Het geschrift heeft een groot gebrek: het noemt al leen de corruptiezaken, waarbij tot de C.D.U. behorende ambtenaren zijn betrokken. Geen woord over het S.P. D.-bondsdaglid, dat als lid van de commissie voor herstelbetalingen grote honoraria opstreek om rehabili tatie-claims te bespoedigen... De dreiging, dat in binnen- zowel als buitenland een volkomen vals beeld zou kunnen ontstaan over de integri teit (of liever het gebrek daaraan) van het Westduitse ambtenarenkorps is waarschijnlijk wel de voornaamste reden geweest, waarom namens het kabinet de rbondsrepubliek de minis ter van binnenlandse zaken, dr. Schroder voor de rond 550.000 amb tenaren in de bres sprong. Hij deed dit in antwoord op schriftelijke vra gen van de Sociaaldemocratische par tij, die mede met het oog op Land dag-verkiezingen, die in de komende weken en maanden nog in verschil lende deelstaten zullen worden ge houden, probeert het corruptievuur tje aan te blazen. Dr. Schroder daar entegen prees de onzelfzuchtige plichtsvervulling van het Westduitse ambtenarenkorps, dat in de moeilijke jaren van het na-oorlogse herstel „buitegenwone prestaties" heeft gele verd. Zeer betreurenswaardige, doch niettemin individuele gevallen van corruptie mogen er niet toe leiden, dat men daarmede het gehele amb tenarenkorps over één kam scheert. De minister wees er in dit verband op, dat tussen 1 januari 1954 en 30 september tegen 162 Westduitse amb tenaren disciplinaire maatregelen moesten worden genomen, die in 19 gevallen leidden tot ontslag op staan de voet. In doorsnee betekent dit een corruptie-percentage van 0.0032. Het ambtenarenkorps werd sinds 1954 met 20 procent uitgebreid, namelijk van 454.000 tot 548.000. Volgens dr. Schroder geeft deze stand van zaken de regering geen enkele aanleiding tot bijzondere zorg. Het behoeft voor de publieke opinie, het gestook der oppositie ten spijt, geen reden te zijn om zich over het zogenaamd zo cor rupte ambtenaren-apparaat op te winden. Het was een ietwat ongelukkige om standigheid, dat op dezelfde dag, dat minister Schroder deze verklaring over de bondsrepublikeinse ambtena ren aflegde, de Bonnse officier van justitie 'n ormele aanklacht wegens „zware passieve omkoping" indiende tegen de vroegere persoonlijke „refe rent" van de bondskanselier, Hans Kilo, die sinds 1 januari ais West duitse ambtenaar is gedetacheerd bij de „security"-afdeling van „Eura tom" in Brussel. Kilb wordt ervan beschuldigd van de Daimler-Benz-fabrieken meerdere (in totaal zes) wagens achtereenvolgens „ter leen" te hebben ontvangen, in ruil waarvoor hij zijn bemiddeling ertoe zou hebben verleend, dat „Mer cedes" een Turkse order voor 750 au tobussen kreeg. Maai ook wanneer men in het oog houdt, dat zoals een Duits ge zegde luidt men met cijfers al les, behalve de waarheid, kan be wijzen is het toch bepaald onjuist de provisorische miniatuurhoofd stad van de bondsrepubliek voor te stellen als een groot corruptie nest. schieten". Daarop hadden de Britten twee handgranaten naar binnen ge worpen. Later is bekendgemaakt dat bij de operaties in Noord-Cyprus een tweede EOKA-leider is gearresteerd. Op diens hoofd stond eveneens een prijs van 5000 gulden. De Britse autoriteiten hebben woens dag bepaald, dat de bevolking in het vervolg bij incidenten direct van de straat moet verdwijnen. Tot op heden hadden de Cyprioten dan nog een kwartier de tijd om thuis te komen, doch nu moeten zij onmiddellijk dek king zoeken en later zullen zij dan gelegenheid krijgen om naar huis te gaan. Deze maatregel is genomen om veiligheidstroepen direct ruim baan te geven ingeval zich ergens incidenten voordoen. Zeer modern, zeer chic, zeer sterk doublé dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen I aeorleufi Spijker en Heibel. Moreelieperk 9, UlrecU' Waarnemers gaan weg uit Libanon Secretaris-generaal Hammerskjöld heeft woensdag een aanbeveling van de waarnemersgroep der Ver. Naties in Libanon, waarin de groep zegt dat haar taak geëindigd is en dat de waarnemers teruggetrokken kunnen worden, aan de Veiligheidsraad toe gezonden. In zijn brief aan de Vei ligheids verklaart Haramar- skjöld dat hij de waarnemingsgroep heeft opgedragen onmiddeüjk, in overleg met de Libanese regering, een plan op te stellen. De waarnemersgroep verklaart in haar vijfde rapport aan - de Veilig heidsraad die indertijd besloot waarnemers naar Libanon te zenden wegens Libanese klachten over Sy rische infiltraties - dat er al enige tijd geen meldingen over infiltraties of wapensmokkel zijn geweest. Ook is de algemene veiligheidstoestand in Li banon veel beter geworden evenals de verhouding tussen Libanon en Syrië. Daarom beschouwt de groep haar taak als geëindigd. Tezelfder tijd heeft Hainmarskjöld de raad in kennis gesteld van het Li banese verzoek om de klacht van Li banon over „massale inmenging" van de Ver. Arabische Republiek van de agenda af te voeren. Eind vorige maand omvatte het korps waarnemers der Verenigde Naties meer dan 500 man. Goedkope vlag-bezwaren door Panama verworpen Gecombineerde actie van twee Amerikaanse vakverenigingen Het Panamese ministerie voor bui tenlandse betrekkingen heeft zich ge keerd tegen de beschuldigingen van de internationale federatie van tran sportarbeiders, dat de Panamese schepen niet zouden voldoen aan te stellen eisen van zeewaardigheid sa larissen van de bemanning, en ge zondheidszorg. Een woordvoerder verklaarde dat in alle opzichten voldaan werd aan de voorwaarden volgens de internationa le conventie voor de veiligheid ter zee. Zowel de National Maritime Union als de Seafarers International Union, twee grote Amerikaanse vakvereni gingen voor zeelieden, hebben hun leden aangespoord om van 1 tot 4 december deel te nemen aan de boy cot van schepen onder goedkope vlag. De leiders der beide vakverenigingen zullen onderling bespreken op welke wijze de actie tegen deze schepen nog zal kunnen worden aangevuld. Dit is het eerste geval waarbij deze twee vakverenigingen, die jarenlang eikaars bittere rivalen zijn geweest, hun krachten combineren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5