DDnVIMriAIF 7PFSIWRF nmiDAMT I*fëjjVlnllIALL LLU vv L ilUUl\Al11 ^n=. Voor betere opleiding van atoomdeskundigen in zeven jaar 40 miljoen nodig Vrijhandels voorstellen van Benelux „in zee Goese raad dringt aan op spoedige uitspraak over grenswijziging De Gaulle gaat naar Adenauer Vand aag. TWEE KLEUTERS GEDOOD DOOR VALLENDE STEIGER HoofdredacteurW. Leertouwer. «BB mnm ow wn 23 cent p regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. Brieven of adres P T't w WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. 'Losse nummers 15 cent. Oiro no. 359300 P.Z.C.. Mtddelburf. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes; L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerltaee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Volgens nota van Cals 750 specialisten gevraagd Tekort aan fysici te verwachten Het aantal deskundigen, dat Nederland tot 1965 nodig zal heb ben op liet gebied van de kernfysica en de kernenergie en haar toepassingen, wordt geschat op 750. Er moeten dus gemiddeld 90 deskundigen per jaar beschikbaar komen. Met deze cijfers als basis, heeft minister Cals een „nota inzake de opleiding op het gebied van de atoomenergie" opgesteld, die hij gisteravond aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Volgens deze nota zal in de nu komende jaren tot 1965 een bedrag van rond veertig miljoen gulden nodig zijn voor verbetering van de opleiding op dit gebied. Aan grote apparaten ten behoeve van instellingen van hoger onderwijs en het Reactor Centrum Nederland zal de helft van dit bedrag besteed moeten worden. der universiteiten een research reac tor zal moeten worden aangeschaft. De beslissing hierover zal pas kun nen worden genomen, nadat de con crete voorstellen der betrokken in stellingen zijn ingediend. Voor de bouw van de reactor voor het Instituut voor de Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw te Wageningen staat een bedrag van f 1.45 milljoen ter beschikking. Met dit bedrag als uitgangspunt wordt momenteel gestreefd naar een ontwerp, dat bevredigend vol doet aan de eisen die 't landbouw kundig onderzoek stelt. In het bedrag van 20 miljoen gulden zijn evenmin als deze 1.45 miljoen be grepen de kosten verbonden aan de bouw en de eerste inrichting van de laboratoria, waarin de aan te schaf- Uitbreiding van grote apparaten De cijfers waarop de nota is geba seerd, zijn de minister geleverd door de „Commissie opleiding kernfysica en kernenergie en haar toepassin gen". Deze commissie zegt in haar rapport onder meer dat naar schat ting van de afgestudeerden in de pe riode 19571965 circa 34 procent der fysici, circa 18 procent van de na tuurkundige ingenieurs, circa tien procent van de chemici en de schei kundig ingenieurs en circa zeven pro cent van de werktuigkundig inge nieurs en elektrotechnisch ingenieurs beschikbaar moeten komen voor de ontwikkeling van het terrein der kernfysica en de kernenergie en haar toepassingen. Slechts wat betreft de fysici is dit percentage, gezien de grote behoefte aan deze academici op andere gebieden van de wetenschaps beoefening en de maatschappij, te hoog te achten. Er zullen dus meer fysici moeten worden opgeleid, wil aan de behoef te enigermate tegemoet gekomen worden, aldus de commissie. De mi nister is het met haar eens dat het gezien het te verwachten tekort itfitr fysici, onjuist zou zijn wanneer der tig procent van de beschikbaar ko mende afgestudeerden uit deze groep een functie op het gebied der atoom energie zou gaan vervullen. De be langstelling voor deze studierichting in haar geheel zal dus op enigerlei wijze moeten worden gestimuleerd. De minister ziet wat dit betreft pers pectief in modernisering van de uit rusting en uitbreiding van het per soneel onzer universitaire instellin gen. Ook voor landbouw Voor het gebied van de kernfysica en kernenergie en haar toepassingen zal in de periode 19571965 met het oog op de opleiding vooral aandacht moe ten worden besteed aan de uitbrei ding van de beschikbare grote appa raten, aldus de nota van de minister. Hiervoor heeft de commissie een be drag aan investeringskosten aange geven van ongeveer 20 miljoen gul den. Van de door de commissie ge noemde apparaten zijn inmiddels de hoger onderwijs reactor te Delft en de Van de Graff generator te Utrecht aangeschaft respectievelijk besteld. Bij deze raming is men er tevens van uitgegaan, dat zowel voor het Reac tor Centrum Nederland als voor een Deze foto toont de Argentijnse vice- president Alejandro Gomez op het moment, dat hij in Buenos Aires aan een grote groep journalisten hekend maaktedat hij zijn functie zou neer leggen, naar men aanneemt, om bij te dragen tot een oplossing van de crisis in Argentinië. Gomez, een fel- omstreden figuur, maakte zijn be sluit bekend na een onderhoud met president Frondizi. Ondanks beschul digingen een complot te hebben be raamd om de regering omver te wer pen, had Gomez tot nu toe hals starrig geweigerd zich terug te trek- MINISTER CALS ...grote atoomproblemen... fen instrumenten zullen moeten wor den gehuisvest. Wat de universiteiten betreft zal op de plaatsing van deze instrumenten worden gerekend bij de plannen voor verbouwing of nieuw bouw-, die in het bijzonder met het oog op de toeneming van het aantal studenten bij de onderscheidene fa culteiten der wis- en natuurkunde en der medicijnen worden voorbereid of reeds zijn ingediend, aldus de nota. OM ATMOSFEER TE VERBETEREN De Beneluxvoorstellen om de onder handelingen over de vrijhandelszone uit de impasse te helpen, zijn woens dagmiddag door de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Wigny, overhandigd aan de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en West-Duits- land in Brussel. Een gelijksoortige handeling verrichtte de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Den Haag. De voorstellen, vervat in een nota na mens België, Nederland en Luxem burg, omvatten: Toepassing van de tariefverlaging van tien procent, die op 1 januari a.s. in het handelsverkeer van de zes Euromarktlanden van kracht wordt, op het handelsverkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. (algemene overeenkomst voor tarieven en han del). Toepassing van de contingenten verruiming met 20 procent, die even eens per 1 januari in het onderlinge handelsverkeer der zes Euromarkt landen van kracht wordt, op het ver keer met de elf landen der Organisa tie voor Europese iuconomiscne Sa menwerking (O.E.E.S.) die geen lid van de Euromarkt zijn. De invoerrechten en contingente- ringen van landbouwprodukten die nen op het huidige peil voor de duur van twaalf maanden te worden ge handhaafd. In die tijd kan de positie van de produkten door onderhande lingen worden bepaald. Volgens de Beneluxvoorstellen zou de tariefverlaging ten aanzien van de G.A.T.T.-landen een eenzijdig gebaar van de zes zijn, doch de concigenten- verruiming van de O.E.E.S.-landen zou op basis van wederkerigheid en voor de duur van een jaar worden voorgesteld. De regeringen van de Beneluxlanden koesteren de verwachting, dat, mede door een dergelijke voorlopige rege ling, een verbetering van atmosfeer en een ruimere tijd zal worden ver kregen voor het tot een goed einde brengen van de besprekingen over de vorming van de vrijhandelszone. Naar Bonn De Franse premier De Gaulle zal maandag een bezoek brengen aan bondskanselier Adenauer, om met hem „de voornaamste kwesties van Taxichauffeur overvallen en gedood Dader een Duitser in arrest In de bossen tussen Swalmen in Lim burg en de Duitse grens is gister avond omstreeks tien uur een Ne derlandse taxi-chauffeur door een Duitser, die hij als passagier ver voerde, overvallen en gedood. De overvaller heeft hierbij van een vuur wapen gebruik gemaakt. De chauffeur vervoerde de Duitser, afkomstig uit Beieren, van Venlo naar de Duitse grens bij Swalmen. Op een stil gedeelte van de weg, die bij Swalmen tussen de bossen loopt, heeft de passagier zijn overval ge daan. De auto reed tegen een boom op, de. overvaller maakte zich uit de voeten. Een andere Duitser, die langs reed, waarschuwde de grenspost en de po litie, die aanstonds op achtervolging uitging. Het is gelukt de dader in de bossen aan te houden. Hij is in middels rees naar Roermond ver voerd. Een intensief onderzoek is Voor de kerst- en nieuwjaarsverlo ven voor de landmacht is een regeling getroffen, die in grote trekken erop neerkomt dat van de militairen, inge deeld bij de parate onderdelen, de helft met verlof gaat van 22 decem ber 17 uur tot 29 december 12 uur en de andere helft van 29 december 17 uur tot 5 januari 12 uur. Voor mili tairen bij vredesopleidingseenheden is het verlof vastgesteld van 24 decem ber, 's ochtends 5 uur, tot 5 januari 12 uur. is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Zweedse ro- manschrijfster en nobelprijs- winnares Selma O. L. Lager- ee Iöf te Marbacka werd geboren, ter gelegenheid waarvan in ee Zweden drie bijzondere post- s zegels zijn uitgegeven naar Éi een ontwerp van de graficus H Sven Ewert. M iilipi((li!!'l}tlllllIilllll[ll[l!l!lll]IHIII!l]]lllllllllll!HlH!llll[llilllll!]llll!lllllliiïl gemeenschappelijk belang" te bespre ken, zo is gistermiddag officieel in Parijs bekendgemaakt. Dit zal de eerste maal zijn, dat De Gaulle een bespreking zal voeren op niet-Frans gebied, sedert hij in juni van dit jaar minister-president werd. In Parijs verluidt, dat de twee staats lieden o.m. zullen spreken over de impasse, waarin de onderhandelingen over een Europese vrijhandelszone zijn geraakt. In officiële kringen te Bonn verluidt dat het bezoek op korte termijn is geregeld door de Westduitse staats secretaris van buitenlandse zaken, Hilger van Scherpenberg. die reeds verscheidene dagen in Parijs geheime besprekingen voert. Zweden heeft een conferentie in Stockholm tussen de Scandinavische landen en Engeland, Zwitserland en Oostenrijk voorgesteld. Bij de N.V. Fokker op Schiphol zijn xooensdagochtend de eerste twee hier gebouwde vliegtuigen van het type Friendshipofficieel overgedragen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij ..Aer Lingus". Ter gelegenheid van de overdracht reikte de voorzitter van de vereniging ,(Ned. Fabrikaat" de heer E. J. Muller de gouden me daille va,n de V.N.F. uit aan de direc tie van de Fokker, in de persoon van de heer H. During. Foto boven: een overzicht van de overdrachtsplech tigheid in een grote loods van Fok ker: op het spreekgestoelte mr. F. J. h. Diepen, directeur van Fokker. Foto onder: de heer E. J. Muller (rechts) reikt aan de heer H. During de gouden medaille uit van de V.N.F. IN ROERMOND: Incident bij herstel van een woning Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswal te Roer mond is gistermiddag een stei- TELEURSTELLING OVER TRAGE VORDERING „Minnelijke schikking" met Kloetinge onmogelijk De reeds veel besproken grens- wijzigingskwestïe tussen de ge meenten Goes en Kloetinge heeft in de woensdagavond ge houden vergadering van de Goese raad opnieuw een zeer belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. B. en W. hadden de raadsleden met een gedocu menteerd schrijven op de hoog te gesteld over de stand van za ken, wat de heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) aanleiding gaf om na mens alle fracties zijn grote te leurstelling uit te spreken over de. langzame vordering in deze zaak. Hij diende daarom een door alle fracties ondertekende motie in, die ter kennis van de minister van binnenlandse za ken en liet college van Ged. Sta ten van Zeeland zal worden ge bracht. In deze motie worden Gedepu teerde Staten dringend verzocht de meest mogelijke spoed te be trachten bij deze grenswijzi gingskwestie, „opdat Goes bin nen de kortst mogelijke tijd te weten komt, wat in deze op re delijke gronden is te verwach ten, waardoor deze gemeente op verantwoorde wijze de nodige voorbereidingen kan treffen voor haar zo noodzakelijke uit breiding in al haar aspecten". In de brief van B. en W. van Goes aan de raadsleden, wordt een uit voerig overzicht gegeven van de cor respondentie en de onderhandelingen die over deze grenswijziging met de gemeente Kloetinge zijn gevoerd. Se- dert 1950 heeft het Goese college ve le brieven gewisseld met Gedeputeer de Staten en B. en W. van Kloetinge. Op 28 oktober 1957 ontving het Goese college een rechtstreeks schrij ven van B. en W. van Kloetinge. waarbij dit gemeentebestuur zich bereid verklaarde mede te werken aan het concipiëren van vestigings mogelijkheden voor Goes op grond gebied van Kloetinge. In dit schrij ven, aldus B. en W. van Goes, kwam het college van B. en W. van Kloe tinge in feite dus zelf terug op het aanbod van 100 ha grondgebied. Een aanbod van dit gemeentebestuur dat nooit direct aan het gemeentebestuur van Goes is gedaan. B. en W. van Goes bevestigden de ontvangst van dit schrijven in een brief van 29 no vember 1957 en verklaarden hierop te gelegener tijd op een en ander te. zullen terugkomen. Ruim een half jaar later, op 20 mei 1958, ontvingen B. en W. van Goes een schrijven van G.S., waarin werd medegedeeld, dat dit college samen voeging van Goes en Kloetinge tot een nieuwe gemeente zou bevorde ren. „Het gemeentebestuur van Kloe tinge kan weliswaar stellen, dat wij de toezegging gedaan in het schrijven van 29 november 1957 niet zijn nagekomen, maar uit andere brieven blijkt, dat wij se dert 20 december 1957 in afwach ting waren van een nadere uit eenzetting van G.S., aldus verkla ren B. en W. in hun vertrouwelij ke toelichting aan de raad. Het schrijven van G.S. van 20 mei van dit jaar achterhaalde daarna iedere reden tot een gesprek in de zin als door B. en W. van Kloetinge wordt bedoeld. Hierme de ontviel tevens iedere basis voor onderhandelingen met Kloe tinge over het wel hoogst eigen aardige aanbod van die gemeente om de bouwaanvragen voor wo ningen en bedrijven eenvoudig van Goes over te nemen, vervolgt het Goese college in zijn toelich ting. B. en W. van Goes schrijven ver der, dat het dus geen zin had op nieuw in correspondentie te treden met Kloetinge. Zelfs zonder dat een beroep behoeft te worden gedaan op mondelinge mededelingen of telefo nische suggesties van de zijde van Ged. Staten, kan met een eenvoudig relaas van feiten worden aangetoond, dat een z.g. .minnelijke schikking" in deze kwestie als een onmogelijk heid moet worden beschouwd, aldus besluit het Goese college. ger omgevallen, waarbij twee kleuters op slag gedood zijn. De gebr. C. uit Roermond en de heer Van T. uit Weert waren bezig met het voegen van de voorgevel. Naar mate het werk vorderde braken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen, toen zij plotse ling bemerkten, dat de steiger van het huis losliet en instortte. Een van de gebroeders C. kon zich redden door via een raam naar binnen te springen, de ander bleef aan de spon ningen hangen. De heer Van T. uit Weert stortte naar beneden en werd aan hoofd en armen gewond. Op straat was een groepje kinde ren uit de buurt bezig met het hoe- pelspel. Twee kinderen werden door de steigerpalen en vallende planken getroffen en vrijwel op slag gedood. Het waren het vier jarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de fa milie Luyten. De plaatselijke politie heeft de schuldvraag in onderzoek. Heftig Chinees protest tegen inbeslagneming van school in Djakarta Woqndendc Chinese studenten hebben woensdag lessenaars en schoolborden vernield en stenen naar politiewach ten gegooid uit protest tegen het In beslag nemen van een Chinese mid delbare school door de regering, zo werd in Djakarta bericht. Het betreft een van de scholen die door de regering worden overgeno men op grond van mogelijke samen werking met de Kwomintang-organi- satie van nationalistisch-China. IETS KOUDER Droog weer maar hier of daar mist. Zwakke wind. Over het algemeen Iets kouder dan gisteren. ZON EN MAAN 21 november Zon op 8.09 onder 18.42 Maan op 14.42 onder 2.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1