Gemeenteraad van Goes opnieuw tegen aansluiting bij het I.Z.A. eet vf^ 0E WESTKAPPELS FANFARE O.K.K. VIERT GOUDEN JUBILEUM JEUGDNATUURWACHTERS IN MIDDELBURG GEÏNSTALLEERD RIVIERA DONDERDAG 20 NOVEMBER 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B 1 rr*" Minestrone .iiitt mEU>"6 U*U*W*St VOORSTEL VAN B. EN W. VERWORPEN Belangen lager personeel zouden niet worden gediend Met tien tegen vijf stemmen vóór stemden liet college van B. en W., waarnemend burgemeester J. J. van Melle, wethouder mr. H. B. Bouw man en wethouder J. H. Roose en de katholieke raadsleden, de heren C. W. Vervest en VV. G. M. de Valk heeft de gemeenteraad van Goes tij dens de woensdagavond gehouden vergadering het voorstel van B. en VV. verworpen om toe te treden tot het Instituut Ziektekostenvoorziening ambtenaren in Zeeland (I.Z.A.-Zeeland). Vrijwel eenstemmig uitge zonderd dus de K.V.P. waren de raadsleden van oordeel, dat bij aan neming van het voorstel, met name de belangen van de ambtenaren met een salaris van minder dan 6900, niet zouden zijn gediend. Als eerste spreekster voerde mevrouw C. A. Griep-Duinker (v.v.d.) het woord, die erop wees, dat de ambte naren die minder dan 6900 verdie nen, er bepaald slecht afkomen, als zij bij het I.Z.A. zijn verzekerd. Zij vroeg zich voorts af of de belang hebbenden wel volledig waren inge licht. Aan de hand van cijfers betref fende de voorzieningen bij het I.Z.A. en het Ziekenfonds betoogde zij, dat men beslist niet van een verbetering kan spreken. Zij ging volledig ak koord met de inhoud van de brieven van het Algemeen Ziekenfonds Zuid en Noord-Beveland en de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland, zoals die aan de Goese raadsleden zijn toegestuurd. Zij stelde tenslotte voor een beslissing inzake deze kwestie op te schorsen. Ook de heer A. G. Heijboer (c.h.) onderschreef de bezwaren van me vrouw Griep. Hij zei voorstander te zijn van een zo groot mogelijke risi cospreiding, hetgeen volgens hem bij het I.Z.A. niet het geval is. Spreker vond het voorstel van B. en W. zeer ingrijpend, speciaal ten opzichte van de lagere ambtenaren. Zijn voorstel was: geen beslissing nemen en een wettelijke regeling af te wachten. Advertentie) Van Nelle bestellen! Tuinbouwcursus voor plattelandsvrouwen beëindigd De tuinbouwcursus, uitgaande van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zeeland, is woens dag ln „de Prins van Oranje" te Goes besloten met een laatste cursusdag. In totaal zijn 8 maandelijkse lessen gegeven, die werden bijgewoond door 77 dames, hoofdzakelijk afkomstig van Zuid- en Noord-Beveland. Onder meer zijn op de door de heer C. Ger ritsen uit Delft gegeven cursussen behandeld de siertuin, de moestuin en de fruittuin. Gisteravond hebben de dames nog een bloemenschikwedstrijd gehouden, waarbij de prijzen werden gewonnen door de dames P. Krom- menhoek-Reijniers, Kortgene (le pr.), L. Maas-de Regt, Kortgene (2e pr.), N. v. d. Linde-Ganzeman, Kloetinge (3e pr.) en V. W. Schipper-Dees, Kam perland, (4e pr.). 's Middags werden vertoond de films: „Eigen haard meer waard" en „Uw tuin, uw trots". Voorts werden kleurendia's geprojec teerd over de bloei op Zuid-Beveland. Eveneens was er een show van Zeeuwse kostuums. Mevrouw Kugel- Zwaart te Poortvliet bracht tenslotte dank aan de cursusleider, de heer C. Gerritsen, die enkele boekwerken in ontvangst mocht nemen. ruim 2000 in de hoofdstad Niet iedereen wordt zo maar in de Burgerzaal van het Middelburgs stadhuis ontvangen. Voor precies 888 leerlingen van de hoofdstedelijke scholen had het gemeentebestuur echter woensdagmiddag gaarne een uitzondering gemaakt. Deze 388 jon gens en meisjes werden namelijk die middag tijdens een „plechtige bijeen komst" geïnstalleerd als jeugdna tuurwachter. Deze installatie ge schiedde door Middelburgs burge- Advertentie) Van Nelle bestellen! Rechtbank veroordeelde onoplettende fruitkweker De rechtband te Middelburg heeft woensdag de fruitkweker R. G. V. uit Kats veroordeeld tot een boete van 150, alsmede betaling van de civiele vordering, groot 220. Op 24 juni j.l. had V. de veiligheid van het vei-keer in gevaar gebracht. Op die dag keerde hij namelijk op de Noordlangeweg een tractor met een nevelspuit er achter, juist op het mo ment, dat de 43-jarige calculator C. K. uit Eindhoven op een motorfiets naderde. Deze laatste kon hetsa menstel niet meer ontwijken en bot ste er tegen. De rechtbank veroor deelde V. conform de eis van de of ficier van justitie. J. R. uit Sint Laurens, zonder beroep die op 30 augustus j.l. in een Goese boekwinkel vier boeken wegnam, ver oordeelde de rechtbank tot een boe te van 50, 1 maand voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, alsmede toezicht van het Nederlands genootschap voor reclas sering, met een bijzondere voorwaar de daaraan verbonden. De uitspraak was conform de els. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Mr. J. G. v. d. Burght (aj.) wees erop. dat een groot deel van de ambtenaren bij het I.Z.A. meer zou moeten betalen, terwijl zij daarnaast minder aan uitkering zouden ontvangen. Ook hij ver klaarde zich tegen het voorstel van B. en W., evenals de heer J. S. Visscher (p.v.d.a.). Diens bezwa ren golden hoofdzakelijk het feit, dat het I.ZA, een oplossing van dit toch al zo nijpende probleeni door kruist. Daarnaast was hij de me ning toegedaan, dat het LZA. on miskenbaar duurder is dan het Zie kenfonds. Hoewel de heer Ph. Ha- verhoek (p.v.d.a.) veel voor de re denering van B. en W. kon voelen, wilde hij evenwel zijn stem niet aan het voorstel geven. Standpunt B. en W. Wethouder mr. H. B. Bouwman zei ervan overtuigd te zijn, dat de min der gesalarieerden ér inderdaad niet op vooruitgaan. Alle provincies zijn aangesloten, ook Zeeland, evenals ve le gemeenten in deze provincie, waar onder de andere grote steden. D( vakbonden hebben zich voor het I.Z.A. verklaard en ook het grootste deel van het Goese gemeenteperso- neel staat gunstig tegenover deze „regeling". Voor mij is er dus geen aanleiding om bezwaren te maken", zo zei hij. Aanvankelijk had hij wel enige bezwaren, maar een duidelijk uitgesproken voorkeur kunnen we niet negeren, aldus spreker. Hij her innerde er voorts aan, dat reeds vele jaren op een wettelijke regeling wordt gewacht. Er kunnen nog vele jaren van wachten bijkomen, zei hij. Hij deed alsnog een dringend beroep op de raad het voorstel van B. en W. te aanvaarden. De raadsleden lieten zich evenwel niet van hun standpunt afbrengen en nadat de heer De Munck (p.v.d.a.) nog had verklaard, dat hij eveneens tegen het voorstel was, werd overge gaan tot hoofdelijke stemming. Het resultaat was, dat het voorstel van B. en W. in enkele jaren tijds voor de tweede maal zelfs met 10 tegen 5 stemmen werd verworpen. Vlissingse judoka won judotitel gele band Voor de eerste maal in de judoge schiedenis is er een kampioenschap van Zuid-Nederland behaald door een Zeeuwse judoka. Het is F. de Nooyer van de Vlissingse sportschool Jans- sens, die er in slaagde om tijdens de Zuidnederlandse judokampioen schappen voor de kyu-graden onge slagen de titel gele band te verove ren. Hij zal thans a.s. zondag te Leiden de Zeeuwse eer verdedigen in het kampioenschap van Nederland. Het team van de sportschool eindigde op de derde plaats ln het totaal klasse ment. G. Lamers uit Goes bezette bij de groene banden de derde plaats. Het team van de sportschool bestond uit de judoka's F. de Nooyer en S. P. Ventevogel uit Vlissingen en A. van Loon, R. de Vries en W. Geel hoed uit Bergen op Zoom. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Gieten toez. W. C. Ligthelm te Lekkerkerk. Bedankt voor Tilburg (voor de evangeli satie) en voor Waspik toez. S. Meijers te Hoog Blokland. GEREFORMEERDE KERKEN. De classis Middelburg heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer Th. P. van Belzen te Arnemui- den, kandidaat aan de theologische ho geschool te Kampen. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Opperdoes G. J. Buijs te Pa- pendrecht. FEESTCONCERT EN OPERETTE Korps interesseerde de jeugd voor muziek ONTDEK DE GEUR VAN PLECHTIGHEID IN BURGERZAAL Totaal zijn er nu (Advertentie) Stichting Gezinszorg te Vlissingen in oprichting Na aanleiding van de heren C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V. te Goes en D. J. van Loon, voorzitter van de Goese Stichting Gezinszorg, is dinsdagavond door de Vlissingse Bestuurdersbond een voorlopig comi té opgericht om te komen tot ge zinszorg. De bedoeling van het comité is gezin nen te helpen met huishoudelijke hulp, wanneer bijv. de vrouw des huizes ziek is. In het voorlopig co mité hebben naast het dagelijks be stuur van de Vlissingse Bestuurders- bond zitting de dames Van Putten- Van Thiel, De Klerk-Vader en Reijn- hout en de heren J. J. Kempe, J. van Zweeden, D. Kervink en F. Groote. De heer L. de Priester zal als advi seur optreden. Het comité zal de mo gelijkheid om te komen tot definitie ve oprichting van een Vlissingse stichting nader onder ogen zien. meester, mr. Joh. de Widt. Van elke school mocht één afgevaardigde voor de burgemeester verschijnen, die hen dan het natuurwachterembleem op speldde en daarmee alle kinderen symbolisch tot natuurwachter instal leerde. Hoe plechtig deze bijeen komst was, bleek wel uit het feit, dat deze twaalf jongens en meisjes-afge vaardigden elk een „installatiebul" moesten ondertekenen Nadat de drukke conversatie van de honderden leerlingen eindelijk was verstomd, kreeg wethouder J. .W. Kö geler, de voorzitter van de jeugdna- tuurwacht te Middelburg, gelegen heid om de jongens en meisjes wel kom te heten. De heer Kögeler dank te het schoolpersoneel voor zijn me dewerking. „Jullie zullen in zekere zin vanmid dag een belofte moeten afleggen", vertelde de heer Kögeler zijn jeugdi ge toehoorders vervolgens. „Beloven, dat jullie alles wat er leeft en groeit in de natuur zult beschermen en be vorderen. Dat betekent", zei de heer Kögeler: „Niet meer op het gras lo pen, geen bloemen uit perken pluk ken, niet met stenen naar vogels en zwaren gooien enz. Jullie moeten trachten inzicht te krijgen in de schoonheid van de natuur". De wethouder stipte vervolgens aan, dat er volgende maand voor de jeugdwachters waarvan er in Middelburg thans over de 2000 zijn een tekenwedstrijd gehou den wordt over vogels, bloemen landschappen en dergelijke. Een commissie zal de beste tekeningen uitzoeken en de makers daarvan krijgen natuurlijk een prijs. Voorts zal er begin volgend jaar een film gedraaid worden, waarbij het „opperhoofd" van alle natuur- wachters, de heer C. H. Voorhoeve zal vertellen. Vervolgens kwam de burgemeester van Middelburg aan het woord. Mr. De Widt deed een beroejp op alle kin deren om Walcheren en natuurlijk ook Middelburg weer net zo mooi te maken als vroeger. Daarna ging de burgemeester over tot de installatie, ENIGE GEMEENTE De directeur van de Jeugdnatuur- wacht, de heer Voorhoeve, vertelde vervolgens, dat Middelburg nog steeds de enige stad in Zeeland is, waar de natuurwacht ingesteld is. Hij riep de jongens en meisjes op om zo'n goed voorbeeld te geven, dat ook de andere gemeenten spoedig volgen. Verder vertelde de heer Voor hoeve nog, dat er in Nederland thans ongeveer 80.000 jeugdnatuurwach ters zijn. Wat de taak betreft, kan men echter nooit van tevoren zeg gen, wat er nu precies gedaan moet worden. „Dat moeten jullie zelf maar eens goed bedenken", sprak de heer Voorhoeve tot de jeugd. Rijk steunt Breskens met 380.000 Het rijk zal Breskens met een bedrag van 380.000.steunen. Dit heeft de staatssecretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, medegedeeld in de Tweede Kamer. Het geld is be stemd voor aanleg van een strand- boulevard en voor de bouw van twee hotel-restaurants. De nieuwe Boule vard zal de verbinding vormen tussen de kom van het dorp en de nieuwe veerhaven. Dr. Veldkamp zeide dat de regering de oprichting van de N.V. „Zeebad Breskens" heeft gesti muleerd om Breskens aan een nieuwe bestaansmogelijkheid te helpen. (Advertentie! Romance begint met Vergadering district Walcheren -Zuid-Beveland K.N.B.B. Het district WalcherenZuid-Beve land van de K.N.B.B. hield in het Nederlands Koffiehuis zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer G. Schutte. Het jaarverslag van de se cretaris vermeldde de talrijke activi teiten in het afgelopen seizoen. De penningmeester moest evenwel ge wag maken van een nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren G. Schut te als voorzitter, en F. G. Melse, W. Korff en J. Rijk als lid, met alge mene stemmen herkozen. DE VREUGDE VAN de Westkappel- se bevolking kende bijna geen gren zen meer, toen op de geboortedag van koningin Juliana de mannen van „Oefening Kweekt Kunst" voor het eerst met blinkende instrumenten in de straten verschenen. „We hebben een eigen muziekkorps", riep de be volking opgetogen uit, en dat was het, waar ze eigenlijk al tien jaar op had gewacht. Want tot nu toe had den de Westkappelaars alleen maar muziek gehoord van de korpsen uit omliggende gemeenten,, die ongeveer tien jaar eerder opgericht waren. Met landauers maakten deze korpsen dan een uitstapje op Walcheren en deden dan ook wel eens het dorp aan de zware zeedijk aan. De jeugd vond dat de eerste keren natuurlijk wel aardig, maar aldra ging de pret er af. „Daar heb je Westkapelle nu", zeiden ze. „zonder muziekkorps". Dat konden de muziekliefhebbers niet op zich laten zitten en op 26 no vember 1908 klonk de hamerklap, die de oprichting van de muziekver eniging „Oefening Kweekt Kunst" een feit maakte. Hetgeen deze maand dus 50 jaar geleden Is. De oude goudsmid L. Minderhout is de enige van de oprichters, die nog in leven is. De anderen zijn gestor ven, maar de Westkappelaars ken nen ze nog wel. Jaap Roelse, de mo lenaar, Bart Louwerse, Kees Dekker en Den Hollander. Bouwkundige W. Roelse zal het zich stellig ook wel herinneren, want hij is nog het enige lid van af de oprichting. De heer Roelse begon als tamboer, maar stapte later toch maar over op de blaasinstrumenten en bespeelt nu al jaren de cor-hoorn. De eerste diri gent van O.K.K. was de P.T.T.-kan- toorhouder H. de Vos, die opgevolgd werd door de heer Romijn uit Dom burg. Maar de grote bloeiperiode is be gonnen onder leiding van de heer Piet de Rooij, die ïn 1918 in Westkapelle in garnizoen lag en toen de dirigeerstok in handen nam, aldus gemeente-secretaris W. J. K. Dieleman, dié ons als voorzitter van O.K.K. deze bijzon derheden vertelde. Was ln de be ginperiode een of ander uitstapje hoofd- en de muzikale prestaties maar bijzaak, onder leiding van de nieuwe directeur moesten de muzikanten aan de studie. De sultaten bleven niet uit. Vanaf het eerste concours in 1922 be haalden de O.K.K.'ers onafgebro ken "eerste prijzen en „wandelden" van de 4e via de 3e, 2e en le af- Geen tweede prijs Een tweede prijs was niet meer ln tel. Toen die dan ook behaald werd op een concours in de dertiger jaren, Belgisch binnenschip bij Saaftinge omhoog Woensdag is het Belgische motor schip „Salft 22" op weg van Ant werpen naar de Roer in Duitsland tijdens de mist bij hoog water op de Ballastplaat ter hoogte van de schorrén van Saaftinge op de Wes- terschelde aan de grond gelopen. Het schip, dat 780 ton meet, is gela den met koolteer. Sleepboten van Muller uit Terneuzen zijn ter assis tentie uitgevaren. bleef O.K.K. thuis. Dat was overi gens ook wel een gevolg van het feit, dat er wat te veel van het korps ge vergd was. Als dan de resultaten uit blijven, anders gezegd geen eerste prijzen meer behaald worden, gaat de aardigheid er af. Bij het bombardement in 1944, toen Westkapelle een zwaar offer moest brengen voor de bevrijding, gingen alle instrumenten verlo ren. Maar nadat de bezetter ver dwenen was, kwam er snel hulp. Vliegenier Viruly begon met een actie voor instrumenten en bin nen korte tijd bliezen de O.K.K.' ers er weer lustig op los. Jammer genoeg bleken deze instrumenten echter van ondeugdelijk materiaal gemaakt te zijn overigens bui ten schuld van Viruly zodat enkele jaren later via eigen ini tiatieven weer nieuwe instrumen ten aangeschaft moesten worden. O.K.K. begon ook weer op de con coursen te verschijnen en hoewel het van voren af aan beginnen moest, slaagde men er nogmaals in om de afdeling uitmuntendheid te bereiken. En op die „hoge voet" leeft O.K.K. nu nog. Als een gevreesde tegen stander Het muziekleven in Westkapelle bloeit, want O.K.K. heeft de jeugd er warm voor gemaakt. Naast het „Grote" korps van 30 leden is er dan ook een jeugdkorps opgericht. In klasseverband heeft deze groep les gehad, met medewerking van de Zeeuwse Muziekschool. In het begin dacht het bestuur: Er komt niets van terecht, maar het gaat uitste kend, verzekerde de heer Dieleman. De kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar blijven bij elkaar. Ze blazen wel eens vals op de „oude instrumenten" maar dat is niet het belangrijkste. De nieuwe cursus voor 15 leerlin gen, heeft het gemeentebestuur overgenomen van O.K.K. Nadat dirigent De Rooij de jongelui ge test en goed bevonden had, volgen, ze nu de cursus A(Igemeen) V(ormend) M(uziek) Onder wijs), waarin ze onderwezen wor den in de elementaire begrippen der muziek. Maar ze komen voor de muziek beter gezegd voor O.K.K. vertellen ze vol overtui ging aan het begin van de cursus, die weer in samenwerking met de muziekschool gegeven wordt. Verder bouwt O.K.K. momenteel een drumband op, terwijl ook zijn boe- renkapel bekend is. Dat dit alles ver wezenlijkt kon worden, dankt O.K.K. ook voor een groot deel aan het ge meentebestuur en de raad, die bij springen voor de cursussen, oefenge legenheden afstaan enz. Ter gelegenheid van de jubileumvie ring is er zaterdag 29 november a.s. een receptie van half vier tot half zes ln „Westkapelle Herrijst"', waar na 's avonds om half acht een jubi leumconcert wordt uitgevoerd. Op 13 december feest O.K.K. verder. Men heeft geen festival op het program ma geplaatst, maar de opvoering van de operette „De Boemelbaron" van Walter Collo. Hieraan werken 20 le den mee, alsmede het Westkappel» dameskoor. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Burgemeester mr. JotC. de Widt van Middelburg heeft woensdagmiddag 388 leerlingen van hoofdstedelijke scholen tijdens een plechtige bijeen komst in de burgerzaal van het ge meentehuis geïnstalleerd als jeugd natuurwachter. Twaalf jongens- en meisjesafgevaardigden van iedere school een mochten voor de bur gemeester verschijnen, die hen het natuurwachtersembleem opspeldde. Foto P.Z.G.) Advet tentie) Van Nelle bestellen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13