..LEZERS SCHRIJVEN. „Moord in de krantenwijk' PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer BonSar Waar zijn onze schepen? WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWBB COURANT IS Kinderen kunnen soms bleek en nerveus zijn, vooral als ze op school gaan. Dan hebben ze mier dan ooit iets versterkends nodig. Geef hun daarom BonSana opgelost in melk. Het ls een heerlijke, krachtige drank, vitamlnenrijk. eiwit- ea ijzerhoudend I Voor allleboolgaondt kindtnn» Bij opaIhtken «n drogisltn HtCO N.V. BBJWjH KKlllLI,hn'll\ DOOK ANDREW GAK VB. Jessop keek hem loerend na toen hij de kamer uitging en een sluw glim lachje gleed over zijn gezicht. Hij had een prachtig plan een plan, dat Iredale in 'n beroerde positie zou brengen en Cardew in een nog slech tere. Een plan, dat het politieonder zoek tot een chaos zou maken. Hij bleef een ogenblik bij de deur staan en ging toen weg. HOOFDSTUK 29. Ogilvie had zich van kamer naar ka mer begeven om verdere inlichtingen in te winnen over het zyklon in de hoop, dat getuigenissen van onpar tijdige zijde de waarheid van Car- dews relaas of dat van Jessop zou den bevestigen. Hij had evenwel geen succes gehad en keerde naar zijn ka mer op de tweede verdieping terug, toen de deur met een slag werd opengegooid en Haines binnen kwam stuiven, waarbij hij Ogilvie bijna omverwierp. ,Wat is er aan de hand chef?" vroeg hij naar adem snakkend. „Hebben ze Cardew te pakken gekregen?" „Neen maar hij is niet ver wég". Haines greep hem bij.de arm en sleepte hem mee de gang over in de richting van de trap. „Hij heeft zoeven met mij getelefoneerd. Hij zegt, dat Iredale de moordenaar is!" Ogilvie stond stom van verbazing te kijken. „Verduiveld..." „Hij zegt, dat Iredale het blauwzuur in een tabaksblikje in zijn .jaszak bij zich draagt. Wij zullen het eerst con troleren en daarna de zaak verder uitwerken". „Het klinkt waarschijnlijk, moet ik zeggen". Ze renden de trappen af. „Bestaat er kans, dat we kunnen na gaan, van waar U bent opgebeld?" „Nee", bromde Haines. „Lokaal, uit een telefooncel". „Dit is de meest ingewikkelde zaak, waarmee ik ooit te-maken heb ge had", zei Ogilvie. „Wat denkt Car dew daarmee te bereiken?" Haines snelde voor Ogilvie uit. Toen zij bij de deur van de verslaggevers kamer waren, wierp hij die open en keek naar binnen. Geen Iredale. Ro gers grapte: „Zij hebben het lijk juist weggehaald, inspecteur". „Naar de afdeling-buitenland", zei Haines. Ogilvie ging nu voorop en toen hij bij de deur was, gooide hij die wijd open. Iredale zat op de hoek van 'n schrijftafel, zijn handen vol nieuwsstroken. Hij was alleen. Ogil vie sloot de deur en ging er met de rug tegen aan staan. Iredale schoof van de tafel en keek hen aan. Hij kon zien, dat er iets ernstigs was. Hen beiden om de beurt scherp aanziend, zei hij: „Als we hier niet in Engeland waren, zou ik zeggen, dat U me wilt aanvallen. Wat is er aan de hand?" Hij deed een stap naar hen toe. „Blijf waar je bent, Mr. Iredale", snauwde Haines. Hij had hét gevoel, dat iemand zeer spoedig en zonder waarschuwing iets wanhopigs zou kunnen doen. Hij liet zijn blikken snel de kamer rondgaan en deze ble ven rusten op een tweed sportjasje, dat op een haak bij de deur hing. „Is dit uw jas?" „Jawel", zei Iredale, „ik zou graag willen, dat U me eens vertelde, wat dit allemaal te betekenen heeft". „Enig bezwaar, dat ik even de zak ken nakijk?" Iredale haalde de schouders op. „Ga je gang maar bedien jezelf". „Houd hem in de gaten", mompelde Haines aan Ogllvles oor. Zijn vin gers tastten de beide zijzakken af en een „Ah!" kwam uit zijn mond. „Wat denkt U precies te vinden", vroeg Iredale. „Misschien kan ik U helpen". „Een tabaksblikje, Mr. Iredale", zei Haines. Hij wikkelde een zakdoek rond zijn vingers en voelde zorgvul dig in de rechterzak. „Dat zult U vinden", zei Iredale, zijn voorhoofd fronsénd. „Maar ik begrijp nog steeds niet..." Haines haalde een plat, rechthoekig blikje te voorschijn, schudde het aan zijn oor heen en weer en knipte het toen open. Het was vol zware krul- tabak. Hij liet het blikje weer in de zak glijden en voelde diep in de an dere zak. „Ik ben een roker", zei Iredale, „geen vuilnisbak". Plotseling stond hij verstijfd van schrik. Hij zag dat Halnes een tweede blikje uit de zak te voorschijn had gehaaid, dat er precies zo uitzag als het eerste. De inspecteur keek even snel naar hem op, opende het blikje en rook er voorzichtig aan. „Kom eens even hier, Mr. Iredale", zei hij, zijn ge zicht zonder enige uitdrukking. Ogil vie hield zich, op zijn tenen staand, gereed om zonodig onmiddellijk in te grijpen, de handen, klaar voor actie, vooruit gestoken. Haines stak 't blik je, dat hij met zijn zakdoek vast hield, vooruit. „Waar doet die lucht U aan denken?" Iredale was bleek geworden ondanks zijn door de zon gebruinde huid. Het blikje was leeg, maar enkele heel kleine witte kristalletjes kleefden nog aan de binnenzijde. Hij rook eens heel voorzichtig en nam een lucht van tabak en bittere amande len waar. „Wat betkeënt dit?" vroeg hij toor nig. „Is dit op touw gezet om mij in de val te laten lopen?" „U zag, dat ik het daar vond", zei Haines. „Wat weet U hiervan af?" „Niets", zei Iredale. „Totaal niets, be halve dat het een van miin oude blik jes kan zijn, dat een ander heeft ge bruikt. Goeie hemel, inspecteur, U veronderstelt toch niet, dat ik het goedje in mijn jaszak zou laten zit ten, als ik de moordenaar was?" „Ik neem aan, dat de moordenaar krankzinnig is", zei Haines. „Hij meent, dat hij zich alles kan veroor loven". „Maar ik ben niet krankzinnig. Ik zou er niet zo over denken". „Hoe weet ik dat?" Iredale voelde angst bij zich opko men. Het was al erg genoeg, dat ze hem van iets verdachten, waarvan hij niets afwist, maar als men nu ook nog aan zijn verstandelijke vermo gens ging twijfelen... Hij staarde naar het blikje. „Wie heeft U gezegd hierheen te gaan en mijn jas na te zoeken? Wie heeft U op dat idee gebracht?" „Het was Cardew die dat deed", zei Haines met een ondertoon van spot in zijn stem. „Cardew!" Iredale was volkomen de kluts kwijt. „Deed Cardew dat?" Hij keek ongelovig van de ene politieman naar de andere. „En ik dacht, dat hij er vandoor was gegaan?" „Hij heeft zoëven opgebeld", zei Hai nes. „Hij zei, dat U de moordenaar was en dat ik het blauwzuur in Uw zak zou vinden. En ik heb het daar gevonden". Iredales gezicht zag donker. „Wel, al lemachtig...!" Hij brak af, volkomen uit het veld geslagen. „Het is te mon sterachtig". „En U zei, dat U op zulk een goede voet met hem stond", zei Haines. „Herinnert U zich dat? U bracht dat speciaal naar voren". „Het is waar' Ik weet niet wat er ge beurd isik ben volkomen in de war". Iredale trachtte eens kalm na te denken. „Hoe zou Cardew toch van dit blikje kunnen afweten?" „Ik kreeg niet de gelegenheid het hem te vragen", zei Haines. „Ik zal het hem vragen, zodra ik hem te pak ken heb. Misschien was het een in geving!" „Wat, een ingeving? Aan mijn zolen! Kijk eens hier, inspecteur, ik weet he lemaal niet wat er gaande is, maar ik kan U verzekeren, dat ik hoege naamd niets van dit goedje afweet. Ik heb geen blauwzuur aangeraakt en ik wist niet, dat het blikje in mijn zak zat. Het spijt mij, dat ik het móet zeggen, maar als Cardew wist, dat ik het blikje in mijn zak had, moet hij het er zelf in hebben gestoken!" (Wordt vervolgd) Vuilophalen in de gemeente Veere In uw nummer van 15 dezer is een verslag opgenomen van de bespreking in de Veerse raad inzake de vuilopha- ling in onze- stad. De burgemeester heeft in dit verband gewaagd van een toestand „in strijd met de meest ele mentaire begrippen van hygiëne". Dit doet mij, en met mij waarschijn lijk vele anderen, enigszins vreemd aan. Wij hebben thans in Veere over bijna de gehele lengte van het grond gebied een open rioolsloot van onge veer 3 meter breed, waardoor de fea- caliën van een stad van 19000 inwo ners voortdurend naar ons toe stro men en die hier met eb gespuid moe ten worden. Deze open sloot met zijn verschrikkelijke, verf, koper enz aan tastende stank bestaat vermoedelijk even lang als het Kanaal door Wal cheren. Maar hoewel hygiënische op vattingen gedurende 75 jaar dras tisch veranderd zijn (gelukkig!), is aan deze toestand nooit iets veran derd. Zelfs niet nadat het Middel burgs rioleringssysteem na mei 1940 grondig vernieuwing behoefde en dus de aanleg van een zuiveringsinstalla tie gewettigd zou zijn geweest. Zou het geen aanbeveling verdienen eerst eens te praten over het verbe teren van deze waarlijk echt „mid deleeuwse" riool-afvoer, inplaats van over 6 meer voor vuilophalen? Veere, Markt 218 E. Smit. Ere wie ere toekomt ook bij Sinterklaas In de P.Z.C. van 15 november staat vermeld dat 22 november de Sint Vlissingen zal bezoeken. Mede namens alle Vlissingse ouders wil ik hierbij het ontvangstcomité bedanken voor alle moeite en zorgen die besteed zijn om het de Vlissingse jeugd mogelijk te maken de goede Sint wederom dit jaar op een voor hem passende wijze te begroeten en hun blijdschap te uiten over zijn aanwezigheid. Het zal echter voor menig ouder een probleem zijn het kind de aanwezigheid van de leden van het ontvangstcomité te kunnen verklaren in de luisterrijke stoet, waaraan twee muziekkorpsen hun medewerking verlenen. Dat hierbij het gevaar niet denkbeel dig is dat de persoonsverheerlijking, die de Sint toekomt ook op deze leden afstraalt zal toch wel nooit de be doeling van het geachte comité ge weest zijn. Om misverstanden te voorkomen zou het wellicht mogelijk zijn de taak van bovengenoemd comité te beperken tot de ontvangst ont vangstcomité^), in dit geval de lan ding. Mocht evenwel het comité zich geroepen voelen de stoet met haar tegenwoordigheid op te luisteren, zal hiertegen natuurlijk geen bezwaar in te brengen zijn, maar is het dan niet beter dat de leden de Sint te voet volgen om aldus te voorkomen dat de volle aandacht voor de Sint ver loren gaat. Een Vlissingse huisvader. (Naam en adres redactie bekend). Rond de Vrije Veren-actie In antwoord op hetgeen de laatste dagen in de dagbladen te lezen Is, wil Ik toch ook een woordje schrij ven. Voor wat betreft kranteberichten, waar ik persoonlijk in genoemd ben 1 en n.l. wel waar mij verweten is, dat ik op vergaderingen ben geweest van de K.V.P. in Hulst en zodoe'nde aan politiek gedaan heb, wat niet KERKNIEUWS NEDERLANDS HERVORMDE KERK. Beroepen te Geldermalscm C. A. Ilelms te Hendrik Ido Ambacht; te Voorden J. J. van Zorge te Uithuizermeeden; te TJerkwerd c a. B. Koole, kandidaat te Oud Loosdrecht. Aangenomen de benoeming tot bijstand ln het pastoraat te Emmen W. F. Eik boom te Zuidlaren. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Tweetal te Elburg— Doornspijk J. Brons te Mijdrecht en J. C. van Ravenswaalj te Scheveningen. Tweetal te Bunschoten J. Brons te Mijdrecht en L. Floor te Alme lo. Beroepen te Urk J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Bedankt voor Nieuw Amstelveen H. v. Schaaf te De Krim (Overljsel); voor Leerdam F. Bakker te Huizen (Noord- Holland). GER. GEMEENTEN IN NEDERLAND. Beroepen te Scherpenzecl H. Ligtonberg te Rotterdam West. paste voor een bestuurslid van de Vrije Veren Actie. Ik wil hier betrokkenen mededelen, dat ik op die vergadering niet ben geweest ais bestuurslid van de Actie Vrije Veren en dat ik van geen en kele politieke vereniging lid ben en dit ook nooit wens te worden. Ik heb daar, alvorens ik binnenging, gevraagd of ik binnen mocht als toe hoorder. Dit werd mij toegestaan, mits ik het woord niet zou vragen. Zo is 't geschied. Ik wil verder nog mededelen, dat lk naar alle vergade ringen zal gaan, van welke politieke vereniging ook, als dit voor Z. Vlaanderen zo belangrijke punt be handeld wordt. Ik heb dat aan nie mand te vragen. Wat verder het uittreden van de heer Kunder betreft, ik vind dat jammer. De heer Kunder was een goed secre taris. Ik vind het jammer, wat hij in de kranten heeft geschreven, alvo rens uit het Comité te treden. Het is volgens mij nonsens en voor sommi ge leden wel een beetje beledigend. Jammer voor de heer Kunder, dat dit uittreden door niemand anders is gevolgd. Ik neem hem dit alles, wat mij persoonlijk betreft, niet kwalijk. Iedereen maakt wel eens fouten. Een goed spreekwoord is hier zeker van toepassing: „De beste stuurlui staan aan wal". De heer Kunder heeft ook wel fouten, net als lk en een ander, maar daar voor zijn we allen mens. Verder kan ik niet nalaten nog Iets te schrijven over andere krante berichten, waarin men alles weer op elkaar probeert te schuiven, wat be-, treft de schuld aan de betaalde veren. Met dit alles wordt Zeeuwsch- Vlaanderen niet beter en ook niet met het schrijven, praten of laten spreken over een vaste oeverver- binding. Dat is voor Zeeuwsch- Vlaanderen maar toekomstmu ziek. Daar moet 2eker aan ge werkt worden, maar volgens mij ls het voornaamste, dat heel Zeeuwsch-Vlaanderen het meest zal gediend zijn met spoedige in trekking van de bestaande veer- tarieven. Als dit bereikt is, dat men dan gaat praten over vaste oeververbinding. De intrekking van de bestaande tarieven is voor ieder in Z. Vlaanderen van zeer groot belang. Net zo goed voor de arbeider als voor de middenstander, voor de fabrikant of groot-industrieel, 't Gaat er om voor ieder in Zeeuwsch-Vlaanderen van groot tot klein en zeker voor wat in de motie in de Tweede Kamer niet is genoemd, n.l. het beroepsver voersbedrijf. Waar moet dat vervoer zijn om het geen moet betaald*worden op de ve ren op hun vracht bij te rekenen in de concurrentiestrijd? Ik kan als het moet wel een heel blad vol krijgen. Ik wil echter eindigen in de hoop dat geheel Zeeuwsch-Vlaanderen als één man zich voor dit doel zal Inte resseren. De politiek moet men er buiten laten, want elke politieke par tij probeert er munt uit te slaan. Het gaat niet om politiek maar om een Zeeuws-Vlaams belang. Ik hoop, dat dit schrijven er toe zal bijdragen om dit doel te bereiken en als dit is bereikt, dat men dan gaat ijveren voor vaste oeververbinding. Of moet Zeeuwsch-Vlaanderen dezje vaste oeververbinding eerst betalen, alvorens hieraan moet worden be gonnen Dit is toch niet het geval geweest bij overig Nederland waar 't ging om tunnel- of bruggebouw. Met dank voor de plaatsing. P. Stevens, Gentsevaart 8 Sint Jansteen. Aagtedljk 17 te Beira. Aagtekerk 16 te Zanzibar. Aalsdijk 15 te Djakarta. Aardijk 17 te Rotterdam. Abbekerk te Rotterdam. Alblreo 16 450 m. o.z.o. v. Mogadiscio. Alcor 16 270 m. w. v. Kaap Blanco. Aldabi p. 18 Kaap Flnisterre n. Las Palmas. Alloth 15 v. R'dam n. Buenos Aires. Almdijk te Corpus Christi. Alphaeca 15 te Buenos Aires. Andijk 16 450 m. z.z.o. v. Kaap Race. Annenkerk 17 te Amsterdam. Arendskerk 16 140 m. z.w. v. Ceylon. Arnedljk 16 100 m. o. v. Miami. Asmldiske 15 te Baltimore. Astrid Naess 15 390 m. z.w. v. Bermuda's. Attis 16 te Hamburg. Axeldijk 17 te New York. (Advertentie) Bali 18 70 m. o. v. Malta. Boissevaln 16 te Hongkong. Calamares 17 v. Bolivar n. Los Angeles. Caltex Arnhem 16 v. Sldon n, R'dam. Caltex Nederland 16 350 m. w. v. Colombo. Caltex Rotterdam 18 te Port Said. Camitla 16 te Bombay. Carillo 17 75 m. z. v. Acapulco. Colytto 15 v. Le Havre n. Willemstad. Crania 15 960 m. w.n.w. v. Kaapstad. Diemerdijk 16 te Rotterdam. Dinteldijk 15 te Londen. Dordrecht 16 v. Houston n. R'dam. Duiveland 16 te Brussel. Drente 18 te Tandjong Priok. Eenhoorn p. 17 Ouessant. Esso Amsterdam p. 17 eil. Sombrero n. Aruba. Esso Nederland 16 130 m. n.n.w. v. Massowah. Friesland (K-R-L.) 17 te Trinidad- Gaasterkerk 17 v. Bangkok n. Hongkong. Greta 16 45 m. n.w. v. Algiers. Groote Beer 16 te Kaapstad. Heemskerk 15 v. R'dam n. Schwarzenhütte Helicon 15 v. Aruba n. Cartagena. Holendrecht 15 v- Baton Rouge, houtman 15 dw. v. Gedserril V. S. Hulst 15 v. Oporto n. Rotterdam. Ivoorkust 17 v. Conakry n. Freetown. Japara (K.R.L.) 17 te Izmir. Kalydon 15 v. R'dam n. Stockholm. Katelysia 16 v. Panamakanaal. Kara p. 16 Lissabon. Khasiella 16 40 m. z.w. v. Kingston Ja. Kloosterdijk 16 te Rotterdam. Kreeft 16 55 m. n.n.w. v. Las Palmas. Kryptos 15 v. Punta Cardon n. Las Palmas. Kylix 15 150 m. o.n.o. v. Bermuda's. Leopoldskerk 16 v. Bushire n. A'dam vla Suez. Limburg 15 te Tacioban. Lissekerk 16 v. Aden. Lijnbaan 16 dw. v. Smalls. Maashaven p. 17 Beachy Head n. Las Palmas. Maaskerk 15 te Hamburg. Maasland 16 v. Las Palmas. Maetsuycker 15 v. Singapore n. Freemantle. Malea 17 v. Chittagong n. Pladjoe. Marcella 16 te Vlaardingen. Marie Christine 16 te Hamburg. Marietje .Bohmer 15 te Antwerpen. Meliskerk 17 v. Antw. n. Hamburg. Mltra 15 v. Stockholm n. Curacao. Molenkerk 16 300 m. w. o. Walvisbaai. Montferland 16 te, Bremen. Musi (K.P.M.) 15 v. Saigon n. Sorong. Musilloyd 15 te Suez. Mijdrecht 16 120 m. z.w. v. Flores. Naess Commander p. 17 Gibraltar n. Fawley. Naess Lion p. 16 Kaap Vilano. Nestor 16 v. Gonaives n. Mobile. Nieuw Amsterdam 17 v. New York n. Southampton. Noordzee 16 205 m. z-z-w. Vizagapatnam. Nijkerk 17 te Genua. Omala 16 te Rotterdaift. Alfeen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOYENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE MET ESSO BENT U BETER UIT! 1025. Admiraal Vuldun had zijn bliksemactie met suc ces en zonder een enkel schip te verliezen, uitge voerd. Een ogenblik flitste de gedachte door zijn hoofd dat dit het strategisch juis te moment was om Zorin in zijn hol te vermorzelen. Hij durfde echter zonder een fiat van Val Marian niet te handelen. Er zat ook zoveel meer aan een dergelijke operatie vast. Hij moest zijn agressieve neigingen nog wat bedwingen. Zodra de vloot weer in formatie vloog, gaf Vuldun opdracht tot een algemene speur tocht naar het wrak van de Shastar-machine, die de noodsignalen uitgezonden had, hoewel hij weinig hoop had de overlevenden op te kunnen pikken. Als een notedop werd de reddingscabine van de Onyx heen en weer geslingerd door de zwa re deining van de oceaan. Zij waren meer on der dan boven de oppervlakte en piloot Storm was niet weinig verbaasd te vernemen, dat deze golfslag als normaal beschouwd moest worden, ,,'t Is niet te hopen dat er een storm opsteekt, want dan zijn wij verloren!" sprak Mare. Nu begreep Arend, waarom er vrijwel geen scheepvaart was op Valeron, Opeens za gen zij in de verte de schepen van de Shastar- i vloot voorbij spoeden. Mare schoot onmiddel- j lijk een vuurpijl af om de aandacht te trekken. Ommenkerk 16 te Lourenco Marques. Oostkerk 16 te Port Elizabeth. Oranje (kustv.) 15 te Zaandam. Oranje Nassau 15 te Amsterdam. Ossendrecht 16 140 m. z.o. v. Sable Island. Perna 16 v. Calcutta n. Abadan. Pergo 15 te Rotterdam. Plato 17 te Lissabon. Polydorus 16 dw. v. Gibraltar. Reyniersz 17 te Singapore. Roggeveen 16 610 m. o. v. Durban. Rode Zee 4 v. Walvisbaai n. Montevideo. Rijndam 17 v. Cobh n. Southampton. Hijnkerk 16 90 m. n. v. Dakar. Salatiga p. 17 Miami n. New Orleans. Sarpedon 15 te Baltimore. Schelpwljk 16 355 m. z.w. v, Ouessant. Schouten 16 v. Freetown n. Takoradi. Schïedijk 18 e. Antwerpen n. New York. Senegalkust 17 te Bordeaux. Sliedrecht 15 v. Bandar Mashur n. Lands End v.o. Soestdijk 16 te Hamburg. Sommelsdijk 17 te Philadelphia. Stad Arnhem 17 v. Antwerpen n. Lulea. Stad Rotterdam 16 140 m. w. v. Lissabon. Stad Schiedam 16 v. Malllla n- R'dam. Steenwijk 18 te Amsterdam. Sumatra 16 v. Djibouti. Tablnta 16 v. Aden. Tamo 16 v. Santa Fe n. B. Aires. Telamon 16 te Rotterdam. Tltus 16 te Port of Spain. Utrecht 16 v. R'dam n. Hollandia. Van Spilbergen 19 te Matadi verw. Vasum 15 v. Eastham n. Mena al Ahdmadi. Waal p. 17 Malta n. Tabarka. Waterman 16 180 m. w.n.wl Freetown. Wieldreeht p. 15 Mona Passage. Willemstad 14 -1770 m. w.z.w. Madeira- Witmarsum 17 te Hamilton. Wonorato 15 v- Cebua n. Singapore. Zaankerk 18 v. R'dam n. Sydney. Zeeland 14 v. Belawan. Zuiderkerk 14 te Antwerpen. Zuiderkruis 17 te Melbourne. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9