Minister Zijlstra wil geen kiemen leggen voornieuwe overbesteding KLAHKmV j VOORRAADPOSITIE MUNTZILVER MINDER ROOSKLEURIG NIEUWE BELGISCHE REGERING LEGDE VERKLARING AF MAN, DIE VIJF BOERDERIJEN IN BRAND STAK VOOR RECHTER WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t TWEEDE KAMER Bij soepel prijsbeleid verdwijnt huidige kolenoverschot (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijstra wil voorkomen, dat de kiemen van overbesteding: op nieuw worden gelegd nu in de internationale conjunctuur de opgaande lijn weer is ingetreden, dié, -naar de minister verwacht, in 1959 verder tot ontplooiing zal komen. Het komende jaar zal principieel moeten wor den gezien als eeu jaar van consolidatie van liet herstel, dat op zichzelf nog niet veèl mogelijkheden biedt, bijvoorbeeld voor de uitzetting van de consumptiebestedingen per hoofd van de bevolking. Vóór alles moet worden voorkomen, aldus de minister in de Tweede Kamer, dat door een onbezonnen aanzwertgeling van het zich in beweging, zettend expansie proces onze economie wederom op de weg naar de overbesteding zal worden gevoerd. Tegenover de anti-revolutionaire heer Hazenbosch ontkende de minis ter, dat er met betrekking tot pro- duktie en werkgelegenheid een stag natie is op een te laag niveau. Er is een duidelijke aanwijzing in de rich ting van een omslag terzake van produktie en werkgelegenheid. De industriële produktie is in het derde kwartaal van dit jaar met 2 procent gestegen ten opzichte van dezelfde termijn van 1957. Voorts ligt het ex portvolume in de eerste drie kwarta len van dit jaar resp. 4, 11 en 13 pro cent boven de overeenkomstige pe rioden van het vorig jaar. Versnelde toelating uit Indonesië overwogen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Samkalden heeft wel niet positief toegezegd, dat hij de zoge naamde maatschappelijke Nederlan ders in Indonesië, onder wie de spijt optanten, op ruimer schaal en in ver sneld tempo in ons land zal toelaten, maar wel is hij bereid deze toelating en alles wat haar kan bevorderen in volle omvang ln de commissie voor repatriëring uit de Tweede Kamer te brengen. In elk geval kan daaruit iets goeds geboren worden. Dit vertrouwen had ook mr. Van Doorn van de K.V.P., die na 's ministers toezegging tijdens de behandeling van de begroting van justitie voor 1959 in de Tweede Ka mer een dinsdagmorgen ingediende motie enkele uren daarna weer in trok. Amerika is bereid om 10.000 na 1949 gerepatrieerde Nederlanders toe te la. ten. Als zij in een snel tempo kunnen emigreren, aldus de bewindsman, dan verruimt dat weer de toelatingsmo gelijkheid tot ons land van mensen, die nog naar Nederland moeten ko men. De Kamer keurdp de begroting van justitie z.h.st. goed. Oostenwind zonder kou (Van onze weerkundige medewerker) De situatie, waarin wij thans verke ren, heeft een bijzonderheid. Er kan om deze tijd bij een oostelijke lucht stroming reeds koud en vriezend weer voorkomen. In 1919 schaatste men al in ons land. Ook nu ligt er een sterk hoge-drukcentrum boven Scandinavië, met boven West- en Midden-Europa een oostelijke lucht stroom. Daar er zowel in Rusland als in Scandinavië geen koude lucht aan wezig is, voert deze oostelijke wind voor november nog vrij zachte lucht aan. De temperatuur stijgt ook in Zeeland overdag tot acht a negen graden Celsius. Er drijven veel wol kenvelden mee, maar geleidelijk be reikt ons iets drogere lucht, zodat de opklaringen na vandaag wat talrij ker kunnen worden. Regen zal er het grootste deel van deze week niet val len; de nachttemperaturen blijven boven Ijet vriespunt. De minister ging uitvoerig in op de statistiek van de kosten van levens onderhoud. Hij meende, dat hierbij niet vergeten mag worden, dat van 1951 tot 1958 de verdiende lonen in de nijverheid met meer dan 50 pro cent zijn gestegen. De totale Index van de kosten van levensonderhoud, inclusief A.O.W. etc, steeg met ruim 20 procent. Belangrijk is in dit ver band, zo betoogde de minister, ook een beschouwing van de recente pe riode van bestedingsbeperking. Vol gens een calculatie van het Central Planbureau steeg van 1955 tot 1956 het reële loon met ruim 10 procent. De bestedingsbeperking drukte het reële loon van 1956 op 1957 met on geveer 4 procent 1958 geeft reeds een gedeeltelijk herstel te zien, ter wijl voor 1959 een niveau van het reële loon wordt verwacht, dat uit gaat boven het in 1956 bereikte peil. Ten aanzien van de prijsontwikke ling van brood, resp. van vlees en vleeswaren wordt een nader onder zoek ingesteld. De resultaten hiérvan zal de minister de Kamer overleggen. De minister verzekerde de heer Ha zenbosch, dat de veranderde metho de van het prijsbeleid in geen en kel opzicht het verslappen van zijn aandacht betekent voor de ontwik keling van het prijsniveau. De re- Reed Garijpenaar rivaal met opzet dood? Heeft de 36-jarige landbouwer W. B. uit Garijp (gemeente Tjietjerkster- adeel) zijn 21-jarige plaatsgenoot Jouke Kloosterman met opzet dood gereden? Naar het antwoord op deze vraag stelt de justitie thans een on derzoek in. B. is door de rijkspolitie gearresteerd in verband met een aan rijding, waarvan de vertegenwoordi ger Jonk© Kloosterman het slachtof fer is geworden. Kloosterman was maandagnacht van zijn verloofde, bij wie hij de avond had doorgebracht en die een kilome ter buiten het dorp woont, op weg naar huis. Juist buiten het dorp werd hij echter door B. die in een ge huurde auto zat, aangereden en zo ernstig gewond dat hij spoedig over leed. De vraag of er opzet in het spel is, houdt verband met het feit dat er sedert enige tijd een vete bestond tussen B. en de familie Kloosterman. B. had reeds op een keer enkele rui ten bij de familie ingegooid en was voor dat feit door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot 80 gulden boete. In het dorp Garijp be weert men dat B. al eens eerder met een auto de vrouw van Joulte's broer zou hebben bedreigd, toen die op het trottoir liep. De officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank, mr. H. Geiink, en de substituut officier, mr. H. W. Kuipers bezoch ten het dorp dinsdagmorgen. Na zijn arrestatie is B. overgebracht naar de politiekazerne te Quatre Bras. I)e afgelopen jaren is de voorrand positie van het muntzilvcr bij 's rijks Munt minder rooskleurig ge worden. In de eerste plaats komt dit doordat het uiteindelijk benodigde nantal zilveren guldens groter is ge bleken dan destijds mocht worden verwacht op grond van het aantal circulerende muntbiljetten van een gulden. Dientengevolge moest er dus meer zilver voor do muntslag van guldens worden gereserveerd, In de tweede plaats moest 187 ton muntzilver van een gehalte van 720/1000 aan de voorraden worden onttrokken omdat Indonesië weigerde zijn verplichting HOND. Een herdershond te Mi laan is overleden, drie dagen na zijn baas. De hond Olaf weigerde te eten of te drinken nadat zijn baas, prof. Ignazio Barbicri, aan een huidziekte veroorzaakt door röntgenstralen was overleden. Hij werkte in de kliniek voor dierengeneeskunde. De eerste symptomen van zijn ziekte manifes teerden zich in 1941, maar de ge leerde weigerde zijn werk neer te leggen. „Dieren hebben ook de hulp van mensen nodig", zei hij, „het zijn ook levende wezens". Prof. Barbieri maakte zorgvuldig notities van het verloop van zijn ziekte tot hij stierf. Olaf weigerde van dat moment af voedsel of water tot zich te nemen. Hij stierf drie dagen later. jegens Nederland tot het leveren van zijn aandeel van circa 135 ton fijn zilver in de leen- en pachtzilverschuld aan de Verenigde Staten na te ko men. Dit zal ten gevolge hebben, dat ln de toekomst zilveraankopen voor de muntslag van nieuwe rijksdaalders niet te vermijden zullen zijn. Voor 1960 zal daarom met een uitga ve van circa 3% miljoen gulden re kening moeten worden gehouden. Uiteindelijk echter zal de vervanging van de zilverbons door zilveren rijks daalders baten voor de schatkist op leveren. Aldus deelt minister Hofstra mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van financiën. De minister zegt voorts, dat de laatste partij leen- en pachtzilver momentcel varende is naar de Ver enigde Staten. Na aankomst daar ginds zal Nederland dc totale zilver schuld, groot 1.764.730 kg fijn zil ver, aan de Verenigde Staten hebben voldaan. De vordering van Nederland op Indonesië over het Indonesische aandeel in de schuld komt niet voor overdracht aan de Verenigde Staten in aanmerking, aldus de minster. pressieve controle op de ontwikke ling van het prijsniveau zal veeleer verscherpt worden. V rij hand elszone De moeilijkheden met betrekking tot de vrijhandelszone worden door de regering met bezorgdheid gadegesla gen, zo betoogde prof. Zijlstra. In dien de vrijhandelszone definitief zou mislukken, daïi vreest de minister, dat spanningen in de E.E.G. niet kunnen uitblijven. Kolencrisis Het huidige kolenoverschot zal, naar de mening van de minister weer ver dwijnen, indien een soepel prijsbeleid wordt gevoerd en wanneer het vraeh- tenpeil op de Atlantische Oceaan weer zal aantrekken. Hij zegde de heer Nederhorst (p.v.d.a.) toe na te zullen gaan of het mogelijk is in de memorie van antwoord op de gasnota, die spoedig kan worden verwacht, daarin ook het gehele kolenprobleem te betrek ken. Over de schrootaffaire zei de mi nister dat het bepaald niet waar* is, dat hij eerst op 14 oktober 1958 de Hoge Autoriteit op de hoogte had ge steld. Dit is reeds op 10 december 1957 geschied, doch hij heeft hier over nog niets van de H.A. gehoord, hoewel de minister reeds meermalen de H.A. heeft meegedeeld, dat deze zaak niet bevredigend is. TIENJARENPLAN VOOR ANTWERPSE HAVEN Kanaal Gent-Terneuzen wordt gemoderniseerd In de regeringsverklaring, die dins dag in de Belgische Kamer werd voorgelezen verklaart de nieuwe re- gering-Eyskens dat zij de verplich ting op zich neemt het schoolpact binnen de kortst mogelijke termijn loyaal en integraal uit te voeren. Wat de Kongo aangaat, wordt in de verklaring gezegd, dat de aard van de toekomstige betrekkingen tassen het moederland en de Kongo in een nabije toekomst bepaald zal moeten worden. Het betreft hier vooral het toenemend aandeel van de Kongo lese bevolking, zowel de inlandse als do Belgische, in het beheer van Kongo. In het kader van de gemeenschappe lijke markt zal de regering verder de economische Benelux-Unie tussen de drie partners nastreven. Ze zal met zeer bijzondere aandacht het vraagstuk van de noordelijke water wegen volgen. De regering zal zich beijveren voor een spoedige en algehele uitvoering van de verdragen van Rome. Een vrijhandelszone is gewettigd, niet alleen om economische maar ook om politieke redenen en Afrika moet zijn deel hebben in de voordelen van een nauwe economische samenwer king der zes, aldus de verklaring. Anderzijds zal de verbetering van de rekruteringsvoorwaarden en van de vorming en het gebruik van het militaire potentie het mogelijk ma ken de militaire diensttijd voor het einde van 1959 op twaalf maanden terug" te brengen. De regering zal de politiek van de vorige regeringen betreffende de ge volgen van de regressie voortzetten. Zij is verder besloten een politiek van sociale vooruitgang te voeren en een billijke verdeling van het natio naal inkomen te verzekeren. Zij ver bindt zich er toe het vraagstuk van de vertegenwoordiging der algemene centrale der liberale vakbonden te regelen. De regering zal verder de huisves tingspolitiek bevorderen. Er zal een economisch en financieel program, gebaseerd op de muntstabiliteït, uit gewerkt worden. De regering zal trachten het begrotingstekort (onge veer 7 miljard franks) te verminde ren voor zover dit verenigbaar is met de noodzakelijke conjuncturele poli tiek en daarna een cyclische budget taire politiek in te voeren die het evenwicht van de gewone begroting binnen een economische cyclus voor ziet. De regering zal in de loop van 1959 een wetsontwerp indienen om het stelsel der rechtstreekse belastingen volledig te hervormen. Op het gebied van de kolennijverheid zal men over gaan tot verantwoorde fusies, tot ra tionalisatie en tot het aanboren van de Kempische reserve, terwijl tevens speciaal in de Borinage een gedurf de politiek van economische omscha keling zal uitgevoerd worden. De regering heeft ook besloten 'een investeringsprogramma op te stellen dat löópt over een periode van 10 tot 15 jaar. De uit te voeren wérken Prinses Birgitta van Zweden is ere- gaste geioeest op een studentenbal van de Stockhólmse universiteit in de Zweedse hoofdstad. Gastheer van het bal was de baardige Carl Johan von Grottliuss, de praeses van het Stock- holmse studentenkorps, die de prin ses op het bal als cavalier diende. hebben betrekking op de waterwe gen, het tienjarenplan voor de haven van Antwerpen, de modernisering van het kanaal Gent-Terneuzen en de bouw van een nieuwe sluis te Ter- neuzen, de modernisering en de uit breiding van het wegennet en de ruimtelijke ordening. Het toetreden van België tot de Europese markt brengt een eco nomische omwenteling met zich mee, die aangepaste maatregelen zal vergen, o.a. op het stuk van de fusie en de rationalisatie van de bedrijven, de investeringen en de infrastructuur. In elk opzicht zal een grotere in spanning worden gedaan voor de uitvoer. België zal zijn actie voortzetten ten gunste van een vrijhandelszone tussen de zeven tien landen van de O.E.E.S. Een systematische jmarktprospectie zal worden aangemoedigd. HET BEGON MET BIER, JENEVER EN COGNAC Eis: ter beschikking stelling van regering Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 35-jarige fabrieks arbeider A. de M. uit Gouda terecht gestaan, de man die in de nacht van 28 op 29 juli vijf branden zou heb ben gesticht in Willeskop, Haastrecht en Gouderak, De officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, eiste tegen hem ontslag van rechtsvervolging en terbeschik kingstelling van de regering. Ook de verdediger, mr. J. van Meurs, bepleit te een maatregel in deze geest. Zij kwamen hiertoe op grond van het psychiatrisch rapport, waarin men tot de conclusie kwam, dat de ver dachte zijn daden niet verweten kan worden. Het sprak van een ernstig gestoord, volkomen ontoerekenbaar man, die een gevaar vormt voor zich zelf en zijn omgeving. „Heel ernstig is het wat hier gebeurd is", aldus de officier van justitie in zijn requisitoir. „Niet alleen loopt de Dinsdagmorgen is te Souburg dc heer W. Joosse, gehuldigd in verband met zijn j0-jarig jubileum als ge meente-ambtenaar. De heer Joosse met enkele van zijn familieleden, dn le klederdracht trouw zijn gebleven in bewondering voor een van de vele geschenken, die de jubilaris die onderscheiden werd met de gouden eremedaille in de Orde van Öranje- Nassau in ontvangst mocht ne men. (Foto P.Z.C.) schade van de drie in vlammen opge gane boerderijen en twee hooibergen in de 300.000 tot 400.000, maar er is ook groot levensgevaar ontstaan voor de bewoners. Het waren meest boeren met grote gezinnen en als ze niet ge waarschuwd waren dat er brand was, zouden er zeer zeker slachtoffers ge vallen zijn", aldus mr. Van de Roe mer. Met nog één lucifer op zak, de laat ste uit een doosje „veiligheidsluci fers", is verdachte tenslotte aange houden, zo bleek uit het verhoor door de president, mr, Ch. J. Enschede. In de na-middag was De M. al be gonnen met drinken: bier, jenever en cognac. Omstreeks middernacht was hij in Montfoort op zijn bromfiets gestapt om naar Gouda te gaan. In Willeskop stak hij de eerste hooiberg in brand, die van boer W. C. J. Spruyt. Dat hij hier de bewoners hielp met het naar buiten dragen van de inboedel, is tenslotte de oorzaak geweest dat hij diezelfde nacht nog door de politie kon worden aangehou den. Hij viel namelijk de mensen op door zijn vreemde gedrag. En toen men even later in de lichting waar heen hij weggereden was. weer een vuurgloed tegen de nachtelijke hemel zag, groeide het vermoeden dat men met brandstichting te doen had. Bin nen een uur tijd deden zich nog drie gevallen voor, steeds in westelijke richting. De politie is toen gaan pro beren hem „voor" te komen. Bij de vijfde brand kwam men de bromfiet ser tegen die aan het opgegeven sig nalement voldeed, het was De M. Geen onbekende bij de Goudse politie, naar bleek. Bijna iedere zaterdagavond moest hij wegens ordeverstoring naar het politie bureau gebracht worden, en hij stond op de „zwarte lijst" bij de caféhouders in Gouda. Ook was hij reeds enkele malen in psy chiatrische inrichtingen verpleegd. Op de vraag ran de president, waar om hij dit nu gedaan had, antwoord de De M., dat hij dronken was, en dan kwam zijn haat tegen de boeren, die in de hongerwinter ontstaan was, boven. De president las nog een verklaring van De M. voor, waarin hij gezegd zou hebben dat het hem niet kon sche len om een tijd opgeborgen te wor den. „Als ik terug kom zullen ze zien dat ze niet van me af zijn". Nu kon hij zich niet herinneren dit gezegd te hebben. Toen de president hem aan het eind van de zitting de betekenis van de eis uitlegde, zei hij huilend: „dat vind ik heel erg". Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Het Wereldgebeuren Op de drempel Op de drempel van het onbe kende". Dat was de titel van de film, die draaide in een bioscoop waar de burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, dezer da- fen een verkiezingstoespraak hield n grote letters was die titel aan de gevel van het rolprentenpaleis aan gebracht. En Defferre sloot daar in zijn rede meteen op aan. „Inder daad", zo sprak hij, „we staan, wat de verkiezingen van 23 en 30 novem ber betreft, \,op de drempel van het onbekende". En hij vroeg zich hard op af: „Wie zal profijt trekken van de wens tot vernieuwing, die tijdens dc volksstemming over de grondwet op het eind van september zo duide lijk tot uitdrukking kwam? Wie zal dc eertigduizend stemmen veroveren die in 1956 in deze stad aan de pou- jadisten ten goede kwamen? Wat zullen de duizenden nieuwe stemmers doen? Kan er zoiets gebeuren als in 1951, toen niet minder dan 25 pro cent der kiezers op het Rassemble- ment du Peuple Frangais stemde?" Maar intussen zal Defferre niet alleen hopen maar ook ver wachten. dat zijn socialisti sche partij bij de komende verkie zingen zeker geen bakzeil zal halen. Men is ervan overtuigd, dat Defferre zelf de meeste kansen heeft om in zijn Marseillaanse district als over winnaar uit de bus te komen. Zoals bekend, heeft de regering-De Gaulle het oude gecompliceerde kiessysteem vervangen door een districtenstelsel. Elk district zal een afgevaardigde naar de Nationale Vergadering stu ren. Volgens dit nieuwe stelsel zullen de verkiezingen van zondag aan staande worden gehouden. En zon dag de dertigste zal een herstem ming worden georganiseerd in de districten waar bij de eerste stem ming geen der kandidaten de ver eiste meerderheid behaalde. Bij zo'n kiesstelsel komt het erop aan, wie de machtigste verbonden weet te sluiten. Vooral ln de districten waar een herstemming nodig is, zijn zulke verkiezingsallianties van groot be lang. Wie de lijst van meedingende par tijen bekijkt, komt al gauw- tot de conclusie dat vooral de rechterzijde wel bijzonder versnip perd is. Er is geen grote strijd vraag die deze partijen al direct een flinke aanhang kan bezorgen, zoals vroeger de Algerijnse kwestie was. Want nu premier De Gaulle zo'n onverwachte beweeglijkheid demon streert in zijn politiek ten opzichte van Algerije, is grote verwarring ontstaan. En dwars door de partijen en partijtjes met conservatieve in slag heen loopt nu een scheidings lijn. Aan de ene kant daarvan vindt men de lieden die blijven roepen dat Algerije even Frans is of even Frans moet worden als Frankrijk zelf Aan de andere kant ziet men dege nen die vinden dat het hun eer te na komt als ze niet in het voet spoor van de door hen zo bewonder-, de De Gaulle een vyat elastischer standpunt innemen. Dit is een der oorzaken .-.van het feit, dat aan dc. verkiezingscampagne aïle gloed ont breekt, al vraagt ieder zich wel af, hoe straks het. onbekende, op welke drempel men zich bevindt, eruit zal zien Alleen Defferre's partij is vrij onbeschadigd uit de ontwikke ling der laatste maanden te voorschijn gekomen. In niet geringe mate is dat toe te schrijven aan het optreden van de secretaris-generaal Guy Mollet, die in de spannende mei en junimaand wel voor de democra tie, maar niet tegen De Gaulle de monstreerde en die met de generaal in politiek overleg trad. Niet het minst aan Mollet was het te danken, dat De Gaulle zonder noemenswaar dige incidenten aan het bewind kwam. Hij had zoveel fiducie in De Gaulle's plannen, dat hij bereid was om als vice-premier tot diens kabinet toe te treden en daarmee als een borg voor De Gaulle's democratische bedoelingen te dienen. Defferre heeft in deze ontwikkeling ook een belang rijke rol gespeeld door zich op zijn beurt op een kritiek moment met al zijn gezag achter Mollet te stellen. Zo gaan zij beiden met vrij veel zelfvertrouwen de verkiezingen in en weinigen twijfelen eraan, dat Mollet in de nieuwe regering een belangrijke post zal bekleden. Mol let heeft niet alleen in de Vierde Re publiek een premiersrecord gevestigd (hij hield het zestien maanden vol) maar ook steeds geijverd voor nau were Europese samenwerking, en wel als minister voor de Raad van Europa. Het is niet onwaarschijn lijk, dat hij na de verkiezingen, als alle kaarten op tafel kunnen worden gelegd, het beleid een extra zetje in de „Europese" richting kan geven. GUY MOLLET ...staat sterk... De kolenmijn te Springhill (Canada), waarin een tijdje geleden 4 mijnwerkers zijn omgekomen, zal niet worden her opend. De drie andere kolenmijnen van het 7000 inwoners tellende Springhill wer- den reeds eerder gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3