PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BENELUX wil impasse doorbreken in overleg over vrijhandelszone Zeeland is een doorvaartgebied van enorme betekenis FRARSER WERKER AAR TEGERVOORSTELLER „Fouten aan beide zijden" ACHTJARIG MEISJE GEDOOD BIJ MILITAIRE OEFENING NIEUW S0EDANEES KABINET; GENERAAL ABB0ED PREMIER VERWACHT, 201e jaargang - no. 273 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de FJagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.23 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. De Beneluxlanden hebben dinsdag besloten liet initiatief te nemen om de impasse bij de bespre kingen over de vr-ijhandelszone te doorbreken. In kringen die nauwe betrekking onderhouden met de Belgische regering verklaarde men, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny, en minister Luns dinsdag hierover een telefonisch onderhoud hebben gehad. De compromisvoorstellen die de landen van de Benelux zouden willen indienen, zouden ge ïnspireerd zijn door de opvatting dat de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap een gebaar van goede wil moeten maken tegenover de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de rest van de wereld. Men verwacht dat de drie Beneluxlanden hun partners in de E.E.G. zullen raadplegen voordat zij de voorstellen zullen voorleggen aan de landen van de O.E.E.S. Een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap waarschijnlijk reeds spoedig de toestand zullen be spreken die is ontstaan door het ineenstorten van de onderhandelingen over een Vrijhandelszone. Hij zei dit op een persconferentie na een vergadering van het Franse kabinet onder leiding van generaal De Gaulle, waar „positieve conclusies" zijn bereikt die „het drama moeten wegnemen" dat „door sommige mensen wordt verwacht op 1 januari, als de eerste tariefver laging en verruiming van invoercontingenten van de E.E.G.-landen van kracht worden". In Franse regeringskringen verklaarde men dinsdag avond, dat de tegenvoorstellen die de Franse ministers hebben uitgewerkt, de scherpe kantjes van de E.E.G.- discriminatie moeten wegnemen. In commentaar op het Britse besluit om de besprekingen over de vrijhan delszone op te schorten, zei de Fran se woordvoerder, dat volgens Frank rijk deze besprekingen nu tot een einde zijn gekomen. Als een vrij handelszone zoals de Britten die voor stelden, was aanvaard, zou dit het „verdwijnen" van de Euromarkt heb ben betekend, aldus de woordvoerder. Frankrijk realiseert zich volledig dat de economische belangen van de landen buiten de E.E.G. niet geschaad mogen worden en dat de E.E.G. geen vergeldingsmaatregelen moet uitlok ken. In Parijs verklaarde Réné Sergent, de secr.-generaal van de O.E.E.S., op dé vergadering van parlements leden uit de NAVG-landen, dat de besprekingen over een vrijhandels- zonè kunnen worden hervat, ook al zijn „aan beide ziiden fouten ge maakt"; Drie kansen In Franse regeringskringen wilde men dinsdagavond geen bijzonderhe den geven over de Franse tegenvoor stellen. Men zei alleen, dat de voor stellen ongerechtvaardigde quota- Hoelahoepelen in Tokio verboden De politie van Tokio heeft het spe len met, hoelahoepels op straat verboden, nadat zich enige on gelukken hebben voorgedaan waarbij een meisje om het leven is gekomen en twee kinderen ern stig gewond zijn. De kinderen mogen hun hoepels ook niet meer mee naar school nemen. Het meisje dat om het leven is ge komen, werd door een auto gegre pen toen zij zonder op te letten achter haar hoepel aan de rijweg opliep. Een jongetje is ernstig ge wond, doordat zijn hoepel aan een passerende auto bleef haken waardoor hij werd meegesleurd. Een ander kind heeft door veelvul- vuldig hoepelen een darmbreuk opgelopen. Door de hoelahoepelrage hebben ook veel volwassenen vooral door het forceren van de ruggegraat letsel opgelopen. discriminatie na 1 januari a.s. tegen niet-E.E.G.-landen willen voorkomen. Volgens deskundigen bestaan er voor Frankrijk drie mogelijkheden: Frankrijk kan besluiten de OEES- handel tot 75 procent weer vrij te maken, zoals het aanvankelijk vol gens de bepalingen der O.E.E.S. ver plicht was. Frankrijk zou voor de niet bij de Europese Markt aangesloten landen de quota kunnen verhogen van goe deren die nog nooit zijn geliberali seerd, zoals auto's, huishoudelijke ap paraten, fotografisch materiaal, pre- cisie-instrumenten en bepaalde che micaliën en textiel. Door het vrijgeven van de handel in deze goederen tussen de zes E.E.G.- landen kan de Gemeenschappelijke Markt namelijk de grootste discrimi natie veroorzaken, zo menen deskun- digen.Volgens de regels van de Ge meenschappelijke Markt moet elk lid voor elk soort .goederen per 1 ja nuari quota openen tot drie procent van zijn nationale produktie. Een derde mogelijkheid waai de niet aangesloten landen het meest voor voelen zou zijn dat Frankrijk alle overige zestien landen van de O.E.E.S. dezelfde behandeling inzake invoer geeft als het voornemens is zijn deelgenoten in de E.E.G. te ge ven. Enige steun voor deze suggestie kwam dinsdagmiddag uit Brussel waar werd gemeld dat de Benelux landen zouden overwegen een al eer der gedaan .voorstel om de komende tariefverlaging van tien procent per 1 januari tot alle O.E.E.S.-Ianden en mogelijk ook tot de staten van de G.A.T.T. uit te breiden, opnieuw in te dienen. Franse kringen te Parijs verklaarden dinsdagavond, dat er geen definitieve oplossing kan wor den bereikt voordat men zorgvuldig de cijfers heeft bestiideerd om te zien welke invoer Frankrijk zich volgend jaar precies kan veroorloven. Soldaat ernstig gewond De militaire oefening „Carillon" heeft het leven gekost aan een 8-jarïg meisje. Omstreeks zes uur dinsdag middag zijn aan de rand van de Emmerdennen nabij de straat „De Hunenbaan" te Emmen door een plot seling schot uit een geweer of sten- gun de militair J. van V. uit Vught en het 8-jarig meisje Ida H. getrof fen. Het meisje werd gedood, de sol daat is in ernstige toestand in het ziekenhuis te Emmen opgenomen. Omstreeks kwart voor zes had een aantal militairen, die deel uitmaakten van de alarmoefening „Carillon", bi vak opgeslagen bij de Emmerdennen. Volgens getuigenverhalen hadden en kele kinderen uit de omgeving 'zich bij de rustende soldaten gevoegd. Hoe het ongeluk zich precies heeft toege dragen is nog niet bekend, aangezien zelfs nog niet is duidelijk geworden uit welk wapen het schot is gevallen. Volgens buurtbewoners zou de ge wonde soldaat in de buik en in de arm zijn getroffen. Naar de Legervoorlichtingsdienst desgevraagd mededeelde, is het onge luk gebeurd bij een wachtpost, be staande uit twee militairen, die het tijdelijke bivak in het bos bewaakten. Militairen in het bos hoorden een schot. Toen zij er op uit gingen om te zien wat er gebeurd was, kwamen zij een van de twee militairen van de wachtpost tegen, de man was to taal overstuur. Uit zijn pistool bleek een kogel te zijn afgevuurd. Bij de wachtpost werd de soldaat Van V. ernstig gewond op de grond aange troffen. Een eind verder lag het in het hoofd getroffen meisje H. Het ongeluk zal naar men wel moet aannemen zijn gebeurd, aldus de Le gervoorlichtingsdienst, met de kogel die uit het pistool van de ene wacht post verdwenen bleek, maar hoe het zich zo heeft kunnen toedragen is nog een raadsel. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een ricochetschot, dat eerst de mili tair en daarna het meisje heeft ge troffen. De soldaat met wiens pistool het schot is gelost heeft een shock en kon tot dusverre niet worden ge hoord. Hij is opgenomen in het ge westelijk militaire hospitaal in As sen. Vrouw vluchtte met kind voor brand Een 43-jarige moeder heeft dinsdag avond met haar vijfjarig dochtertje de vlucht moeten nemen voor een brand, die in de huiskamer was uit gebroken en die zij nog tevergeefs^ getracht heeft te blussen. Het gebeurde in de Geertsemastraat te Rotterdam op een eerste etage waar mevrouw A. J. de Houck-in 't Hout een vergasser had aangestoken. Terwijl zij in de keuken bezig was, rook zij brandlucht, ging kijken en zag dat de gordijnen in vlammen stonden. Zij greep enige doeken' en probeerde het vuur te stuiten. Daar bij vlogen haar haren in brand en ook kreeg zij brandwonden aan het gelaat en handen. In paniek pakte zij haar vijfjarig dochtertje op en rende de straat op, luid gillend dat er brand was. De brandweer heeft met twee nevel- stralen het vuur bedwongen. De kamer is uitgebrand. Leninprijs voor Arnold Zweig De Duitse schrijver Arnold Zweig heeft dinsdag te Moskou een interna tionale Leninprijs gekregen „wegens het bevorderen van de vrede onder de naties", meldt het Russische persbu reau Tass. De 71-jarige Zweig was een vooraan staand lid van de zionistische bewe ging in Duitsland voor de nazitijd. Hij heeft in Palestina gewoond van 1933 tot zijn terugkeer naar Oost- Duitsland, enkele jaren na de oorlog. AMERIKA OVERWEEGT ERKENNING Leider staatsgreep ook hoofd van „Opperste faad der strijdkrachten" Generaal'Ibrahim Abboed heeft, na zijn geslaagde staatsgreep van maandag, gisteren een nieu we ministerraad samengesteld PREMIER IBRAHIM ABBOED voor de Soedan, en een nieuwe „opperste raad voor de strijd krachten" benoemd. Abboed is premier en minister van defensie. Zeven andere mili tairen hebben zitting in de rege ring. Minister van buitenlandse zaken is Ahmed Khayr, een van de vijf burgerlijke leden van het kabinet. Abboed is ook voorzitter van de twaalf leden tellende „opperste raad voor de strijdkrachten'" Behalve het premierschap, defensie en binnenlandse zaken, bezetten mi litairen de ministersplaatsen voor ar beid en voorlichting, landbouw en ir rigatie, openbare werken en delf stoffen, verbindingen, en het met het ambt van de plaatsvervangende op perbevelhebber gecombineerde direc teurschap over het kabinet van de premier. Deze laatste functie be kleedt brigade-generaal Hassan Bashir Nasr. Bij onderwijs, justitie, financiën en economie, buitenlandse zaken en ge zondheid bezetten burgers de minis tersplaatsen. Naast Abboed is een van de sleutelfiguren generaal-ma- joor Ahmed Abdel Wahab, de vroe- |gere plaatsvervanger van Abboed, ANALYSE VAN SCHEEPVAART IN HET DELTAGEBIED (I). Daarom in de toekomst wellicht een gunstige overslagplaats (Van een medewerker) In de statistiek van de scheepvaartbeweging in Nederland 1957 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een statistische analyse van de vaart door het Delta-gebied gepubliceerd. De motivering daarvoor is voor Zee land zeer interessant, „Voor het doorsneden gebied staat een kentering voor de deur. De om waterstaatkundige redenen nodig geoordeelde wer ken in het Deltagebied van Maas en Schelde zullen sterk gewijzigde eco nomische mogelijkheden scheppen. In het licht van deze verwachte ont wikkeling is het gewenst de verkeersstroom, welke te water dit gebied doorsnijdt eens nader te bezien", aldus de afdeling Handels- en Verkeers- statistiek van het C.B.S. '50 miljoen Ion laadvermogen De publikatie begint met een over zicht van de economische structuur van het deltagebied en zijn omge ving. Dit is duidelijk ontleent aan de verhandelingen van het Vlaams- Zeeuwse studiecongres te Brugge, oktober 1958. De Vlaanderens en Zeeland beslaan een achtste van de Nevenstaande lcaart geeft duidelijk aan de grote betekenis van Zeeland als „doorvaartgebied'1. oppervlakte van België en Nederland en tellen een achtste van hun bevol king. Het gebied is sterk agrarisch, met in het zuiden een belangrijke textielbelt en verder een verspreide zware industrie. De laatste is voor namelijk gevestigd na de uitvoering van enige belangrijke infrastruc tuurwerken in de 19de eeuw, zoals de Zeeuwse kanalen en de spoorlijnen. De industrialisatie bleef echter be perkt, zodat van de 875.000 beroeps- Dinsdagochtend is in Nederland de militaire oefening Carillon II" be gonnen. Deze foto laat zien hoe op het Centraal Station in Amsterdam twee klein-verlof gangers,die bij de oefening zijn betrokken, elkaar als oude bekenden van onder dienst her kenden. die thans minister van binnenlandse zaken is. Radio Ömdoerman en radio Khar toem hebben gisteren de namen van de nieuwe ministers bekend gemaakt slechts twee van hen hebben zitting gehad in de re gering van Khalil en verder nog weinig ander nieuws laten ho ren. De Soedan is een democrati sche republiek, waarin het volk drager is van de' soevereiniteit, aldus Ömdoerman. De opperste raad van de strijdkrachten is het hoogste constitutionele gezagsor gaan. Voorshands zullen de be voegdheden van dit lichaam uit geoefend worden door de premier, generaal Abboed. De tot dusver uit het binnenland van de Soedan ontvangen berichten wij zen erop dat ook buiten de grote ste den geen verzet is eerezen tegen de staatsgreep van Abboed. Ex-premier Khalil, vroeger ook ge neraal geweest, begeeft zich niet buitenshuis. Hij heeft evenmin met een woord over de coup gerept. Men veronderstelt dat de staatsgreep van Abboed zijn sympathie, zo niet zijn volledige steun, heeft gehad. Lincoln White, de officiële woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, heeft dinsdag verklaard dat de Amerikaan se regering momenteel de vraag be studeert van erkenning van het nieu we regime in de Soedan. Hij zei niet te verwachten dat iets deze erken ning in de weg zal staan. Voors hands wacht de Amerikaanse rege ring echter op een officieel verzoek om erkenning. personen er 25 in de landbouw, 40 in de nijverheid en.35 in de verzorgings- en dienstensector werk ten. Rond dit gebied ligt een zeer be langrijke industriële gordel, van de randstad Holland naar Ant werpen, Rijssel en Duinkerken. Achter deze gordel liggen de in dustrie-gebieden van de Ruhr, de Maas en N.-Frankrijk. Een be langrijk deel van hun onderlinge vervoersrelaties loopt door het Deltagebied. Het rapport houdt met andere woor den in, dat dit gebied objectief zeer gunstig is gelegen en dat de storm achtige ontwikkeling in de perifere (Zie slot pag. 7 kol. 1 WEINIG VERANDERING Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Overwegend matige oos telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 november Zon op 8.07 onder 16.43 Maan op 14.19 onder 1.45 Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. 'de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red tel 2425 adtn tel. 2094. Tariefverlaging voor alle O.E.E.S-Ianden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1